Kupovina novog ili polovnog vozila

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
ITNet
Posts: 770
Joined: 30/09/2016 11:47

#251 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by ITNet »

Toyota yaris GR je limited edition homologation special, ako neko ne konta sta to znaci ne vrijedi se raspravljati, porediti takav auto sa bilo kakvim golfom, audijem, itd... Meni licno smijesno :lol: Pa toyotu ce uzeti svaki pravi poznavalac autobilizma, a golfa taj neki rejser :-)
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#252 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by tabija »

sime_cipol wrote: 13/05/2021 15:08 1. Ako je ijedan auto za boy racere to je Golf
2. Treba biti kao svi drugi, kupi Golfa
3. Golf pouzdaniji od Toyote :D

Pod 3. :lol: :lol:
izvrsni direktor
Posts: 9143
Joined: 20/12/2018 16:11

#253 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by izvrsni direktor »

emko1234 wrote: 12/05/2021 23:57
JCecotto wrote: 12/05/2021 23:50 @emko1234 Aj didnt rekognaz ju :)
Ma ovo sto radi Porsche leasing je vrlo, vrlo blizu onome sto se desava u EU.
I za tih 5 stoja dobiješ auto, servise, gume, kasko, registraciju. Potpišeš ugovor na 3 godine. Nakon 3 godine i nakon što si im dao opet karikiram 18k km, auto vraćaš njima. Najčešće. Ili ako se dogovoriš, vozilo možeš otkupiti po tržno amortizovanoj cijeni.
Ili druga opcija da kipis novo auto pa nakon tri godine prodas po "trzisno amortizovanoj cijeni", tj za 18k manjoj od one koju si platio, ali u medjuvremenu jos si morao dodati za "servis, gume, kasko registraciju". Ako uspijes prodati, tj ti snosis rizik da mozda 20k izgubis, jer na "trzisno amortizovanu cijenu" utice i mnogo vise faktora koje ne mozes tri godine unaprijed predvidjeti, tj lizingom neko drugi preuzima taj rizik.
Pronadji razliku i skontaj sta je bolje?
Ima i skupljih lizinga, onih na kojima si u minusu golemom, ali zato je trziste takvo pa pronadji ili ispregovaraj ono sto ti je prihvatljivo, u EU su pogotovo povoljne ponude lizinga.

Ne treba gledati na lizing kao na nesto "auto nikad nije tvoje" ili "na kraju ti nista ne ostane". Vozis potpuno novo auto, u garanciji auto, vozis auto koje ima najmoderniju sigurnosnu zastitu putnika (pogotovo bitno za nekog ko ima djecu), i poslije isteka ces opet da uzmes novo auto i nastavljas opet novo. Opet kazem, treba samo naci povoljnu opciju, ispregovarati ponudu. Kad je novo, nije toliko ni bitno je li dugorpcno izdrzljivo i jel mu pada cijena, tako da i Kia, hyundai, reno...dolaze u obzir
Last edited by izvrsni direktor on 13/05/2021 15:38, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#254 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by mirsek »

Moze li neko uporediti ukupne troskove auta uzetog na operativni lizing na 4-5 godina, 15.000 km godisnje, bez ucesca, otkupljenog na kraju lizinga i istog tog auta kupljenog na kredit na 4-5 godina.
Da vidimo razliku u ukupnim troskovima.
User avatar
beco
Posts: 3366
Joined: 25/08/2004 14:22

#255 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by beco »

emko1234 wrote: 13/05/2021 14:30
beco wrote: 13/05/2021 10:54
emko1234 wrote: 13/05/2021 00:03

Mislim da ti je pogrešan primjer. Audi kad je izbacio to auto, nije očekivao prodaju. Cilj je više bio marketing i implementacija te tehnologijue u mainstream vozila koja su se već prodavala. Oni su iskorisitli momentum koji je quattro dobio u reliju da bi napravili brend. Osim toga idejno, nisu imali konkurencije. Trojka tad još nije imala X drive, a mercedes nije 4matic ugrađivao nikako.
S druge strane Toyota to sve već ima, ima brend, ima pogon, ima dobro jebenu konkurenciju u tom segmentu. Mini hot hatcheva ima koliko hoćeš. Istina ne ovakvih. Ali moraš uzet u obzir da je ovo auto prilično ograničeno. A ako smo išta naučili danas, naučili smo da ograničena vozila može prodat 5 proizvođača na svijetu, a bojim se da toyota nije jedan od njih.
Toyota nije VW pa da izda polu proizvod tipa 1.2, 1.4 i 1.8 TSI, da im treba 5 godina i tri revizije da naprave nešto što se može koristiti na iole duži period. Toyota je zadnja izdali mali turbak da prosječan korisnik ne mora kao VW pačenici da generalku rade na 60k km. Tako da sekundu ne sumnajm da će 1.6 u Yaris GR dogurati do 300k km bez problema.

Prvo nije hothetch, nego super hothetch u ligi Golf R, Focus RS..... Pogledaj malo odnos mase i snage.

Drugo ko gleda u WRC homologacijskom auto koje košta 70+ kKM praktičnost i koliko stane u gepek. Ovo auto je ekskluziva,
i siguran sam da Toyota gubi pare na svakom primjerku. Nije pravljen za profit.

I da Yaris GR ce za 15 godina imati status Supre, Lancera EVO i Impreze STI.

Ono što ti hoću priznati da je zadnji Golf R zanimljiv, drugaciji 4x4 pogon ima od ranije više baziran na stražnju osovinu.
Nije uopšte stvar VWa, problem s tim malim turbacima su imali svi. PSA grupa, s BMWom i Mini Morisom je muku mučila sa 1.6T motorom. VW sa 1.4T, reno je 1.2T unazadio pravo. Toliko da su odustali od 1.2 i prešaltali se na 0.9tce i 1.3tce. Ford je imao problem s 1.0t u jačoj varijanti. Nejse. Nije uopšte to poenta priče. Poenta priče je da mali motor + veliki turbo dobar ali ne i dugotrajan recept. I super je kad su u pitanju neke auto moto discipline gdje se nakon svake trke uradi remont mašine.

U ovom slučaju future classic prica je prenapuhana jer je auto tek izašlo. Niti se zna nešto više o dugotrajnosti te mašine, niti iko na svijetu može sa sigurnošću reći da će biti future classic samo zbog toga što ima to što ima. Priča o super hot hatchu ne stoji jer auto nema performanse da bi bilo u toj ligi. Malo ispod 6 sekundi do stoje i 230 maksimalne brzine ti danas radi i polo gti, ford fiesta ST, mini cooper S, i20N i mnogi drugi.
Porediti tu toyotu s golfom R ili audijem S3 ili 135i ili a35amg je nonsens.

Kombinacija pogona i diferncijala zvuči kao fensi način da privučeš boy rejsere koji će se okretat pod ručnom na praznim parkinzima. Upotrebljivost u stvarnom životu bi imala kad bi joj ciljna grupa bili stanovnici vratnika i širokače i ostalih padisnkih dijelova Sarajeva. Budimo realni. Neko ko je zaljubljenik u auta i ima lovu, nikad neće ni pomisliti da kupi yarisa na steroidima. S druge strane za za 45 000 eura s može uzeti puno kompletnije, brže, pouzdanije auto jačeg brenda od toyote. Recimo jedan golf R.
Image

Ti se baš mučiš sa činjenicama Polo GTI 6.7 s, Fiesta ST 6.5 s do 100 km/h. Honda type R 5.7, Golf R 4.7. Toyota Yaris GR oficijelno 5.3 a ljudi su mjerili 4.7 pa čak i 4.5 s. Auto nema direktnog konkurenta.

Generalno slažem se za male turbake i trajnost, ali ako već hoćeš dobar mali turbak 1.2 Puretech PSA u svim izvedbama od 100-130 bez greške. Prinčevi 1.6 motori je BMW zajeb (German construction).

Naprotiv većina će kupiti GTI ili R a samo oni koji znaju Yaris GR.

Samo čekam Enioo da kaže šta se parkira ispred Argelinija :mrgreen:

Pošto meni ne vjeruješ poslušaj čovjeka koji zna Chriss Haris.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#256 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

mirsek wrote: 13/05/2021 15:36 Moze li neko uporediti ukupne troskove auta uzetog na operativni lizing na 4-5 godina, 15.000 km godisnje, bez ucesca, otkupljenog na kraju lizinga i istog tog auta kupljenog na kredit na 4-5 godina.
Da vidimo razliku u ukupnim troskovima.
Radio sam ja sebi kalkulaciju, na 8 godina, i razlika u korist kredita ispadne nekih 8-10k KM na taj period, ali ovisi od puno faktora, najviše od ostatka vrijednosti (tj cijene polovnog) auta kojeg kupiš na kredit, pa je opet neki rizik na tebi. Ali tu za 8 godina vozis jedno auto a na leasing 2 nova auta i na kredit od 5 godina bi ti rata bila skoro dupla u odnosu na leasing.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12807
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#257 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Evolution_IV »

tabija wrote: 13/05/2021 15:16
sime_cipol wrote: 13/05/2021 15:08 1. Ako je ijedan auto za boy racere to je Golf
2. Treba biti kao svi drugi, kupi Golfa
3. Golf pouzdaniji od Toyote :D

Pod 3. :lol: :lol:
😂😂😂😂😂
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#258 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by mirsek »

Gray wrote: 13/05/2021 16:51
mirsek wrote: 13/05/2021 15:36 Moze li neko uporediti ukupne troskove auta uzetog na operativni lizing na 4-5 godina, 15.000 km godisnje, bez ucesca, otkupljenog na kraju lizinga i istog tog auta kupljenog na kredit na 4-5 godina.
Da vidimo razliku u ukupnim troskovima.
Radio sam ja sebi kalkulaciju, na 8 godina, i razlika u korist kredita ispadne nekih 8-10k KM na taj period, ali ovisi od puno faktora, najviše od ostatka vrijednosti (tj cijene polovnog) auta kojeg kupiš na kredit, pa je opet neki rizik na tebi. Ali tu za 8 godina vozis jedno auto a na leasing 2 nova auta i na kredit od 5 godina bi ti rata bila skoro dupla u odnosu na leasing.
Jesi li racunao i otkup drugog auta na kraju lizinga ili si racunao samo troskove lizinga tokom 8 godina bez otkupa na kraju ?
I na koju si cijenu novog auta imao ustedu 8-10k KM preko kredita ?
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#259 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

Nisam računao otkup nego da uzmem 2 auta na lizing, svako po 4 godine, a na "uštedu" mislim koliko više bih platio na lizing u odnosu na kredit na period od 8 godina - u suštini na leasing platiš manje ukupno (npr na 8 godina 50k), na kredit platiš više ukupno (npr 60k),ali ti poslije kredita ostane auto (npr 18k), pa je to gdje je kredit kao povoljniji jer si u "plusu" 8k.

S tim da sam ja pravio računicu za svoje okolnosti, neko možda ima drugačije okolnosti pa je i računica drugačija.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#260 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Mlad i Nevin »

Jednostavno receno, ko hoce sigurnost, non stop zadnju liniju auta i da ga boli ona stvar za istim to mora dobro i platit pa eto ko moze priustit zasto ne. Ja da mogu sigurno bih. Na zapadu je to postalo normalno, zato uglavnom i voze najnovije modele.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#261 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by madner »

Gray wrote: 13/05/2021 17:37 Nisam računao otkup nego da uzmem 2 auta na lizing, svako po 4 godine, a na "uštedu" mislim koliko više bih platio na lizing u odnosu na kredit na period od 8 godina - u suštini na leasing platiš manje ukupno (npr na 8 godina 50k), na kredit platiš više ukupno (npr 60k),ali ti poslije kredita ostane auto (npr 18k), pa je to gdje je kredit kao povoljniji jer si u "plusu" 8k.

S tim da sam ja pravio računicu za svoje okolnosti, neko možda ima drugačije okolnosti pa je i računica drugačija.
Operativni lizing ima plus sto je lakse podnosiv. Prednost finacijskog je sto nakon 3-4 godine nema rate, nema obaveze kaska, nema obaveze ovlastenog itd... Samo treba podnjeti tu ratu.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#262 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

Tako je, na operativni leasing ti je rata oko 50% ili 60% rate za kredit ili finansijski leasing
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#263 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by mirsek »

Gray wrote: 13/05/2021 17:37 Nisam računao otkup nego da uzmem 2 auta na lizing, svako po 4 godine, a na "uštedu" mislim koliko više bih platio na lizing u odnosu na kredit na period od 8 godina - u suštini na leasing platiš manje ukupno (npr na 8 godina 50k), na kredit platiš više ukupno (npr 60k),ali ti poslije kredita ostane auto (npr 18k), pa je to gdje je kredit kao povoljniji jer si u "plusu" 8k.

S tim da sam ja pravio računicu za svoje okolnosti, neko možda ima drugačije okolnosti pa je i računica drugačija.
Jesi li siguran da je tako, na koliko km godisnje je to ?
Koliko su tolerantni na kasnjenje i neplacanje rata
ili reprogramiranje lizinga ?
Jer po ovome sto si naveo lizing nije ni los posto 8 godina imas najnoviji auto pod oficijelnom servisnom garancijom i osiguranjem, koji te ako ga na kraju otkupis kosta samo oko 15% skuplje od kredita.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#264 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

Ovo iznad je samo primjera radi, nije tačna računica, cifre su samo onako da pokažem princip :D

Kažem, ja nisam računao otkup, nego nastavljanje leasinga i uzimanje novog auta, tako da to stvarno ne mogu komentarisati, ja sam pravio računicu za sebe, svako mora vidjeti uslove i za sebe napraviti račun.

Koliko su tolerantni ne znam, ja sve plaćam na vrijeme :D
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#265 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by mirsek »

Gray wrote: 13/05/2021 18:16 Ovo iznad je samo primjera radi, nije tačna računica, cifre su samo onako da pokažem princip :D

Kažem, ja nisam računao otkup, nego nastavljanje leasinga i uzimanje novog auta, tako da to stvarno ne mogu komentarisati, ja sam pravio računicu za sebe, svako mora vidjeti uslove i za sebe napraviti račun.

Koliko su tolerantni ne znam, ja sve plaćam na vrijeme :D
Aha, ma sve ok, diskutujemo opusteno, :thumbup: a na koliko si km godisnje pravio racunicu i jel bilo sa ucescem ili bez ucesca ?
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#266 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

Na 15k, bez učešća je bilo :)
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#267 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by mirsek »

Gray wrote: 13/05/2021 18:26 Na 15k, bez učešća je bilo :)
Ekstra, slicne uslove bi i ja gledao. :thumbup:
Kad budem uzimao novo auto, definitivno cu i operativni lizing ubaciti u opciju, izgleda vrlo zanimljivo.
Nece to svakako biti skoro, sad su nekretnine u prvom planu.
Ne gine mi polovnjak bar jos 4-5 godina. :D
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#268 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by madner »

S tim da kod 15k godisnje je operativna rata dosta niska, a na kraju finacijskog lizinga imamo auto koje je preslo 120 000.
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#269 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Seawolf »

Kao neko ko je prodao desetine vozila koji su finansirani putem operativnog lizinga, moram vam reći da mi nije jasno kako neko kao fizičko lice može uopšte da razmišlja o operativnom lizingu.

Pravilo je da na operativni lizing kupuju vozila oni koji neće spustiti svoju guzicu na vozačevo sjedište tog vozila.

Izuzetak su direktori(ce) u bankama i farmaceutskim firmama, kada kupuju za sebe službeni automobil, a sa kojim neće prelaziti neku veliku kilometražu.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12807
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#270 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Evolution_IV »

objasnio :thumbup:
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#271 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by emko1234 »

beco wrote: 13/05/2021 15:45
emko1234 wrote: 13/05/2021 14:30
beco wrote: 13/05/2021 10:54

Toyota nije VW pa da izda polu proizvod tipa 1.2, 1.4 i 1.8 TSI, da im treba 5 godina i tri revizije da naprave nešto što se može koristiti na iole duži period. Toyota je zadnja izdali mali turbak da prosječan korisnik ne mora kao VW pačenici da generalku rade na 60k km. Tako da sekundu ne sumnajm da će 1.6 u Yaris GR dogurati do 300k km bez problema.

Prvo nije hothetch, nego super hothetch u ligi Golf R, Focus RS..... Pogledaj malo odnos mase i snage.

Drugo ko gleda u WRC homologacijskom auto koje košta 70+ kKM praktičnost i koliko stane u gepek. Ovo auto je ekskluziva,
i siguran sam da Toyota gubi pare na svakom primjerku. Nije pravljen za profit.

I da Yaris GR ce za 15 godina imati status Supre, Lancera EVO i Impreze STI.

Ono što ti hoću priznati da je zadnji Golf R zanimljiv, drugaciji 4x4 pogon ima od ranije više baziran na stražnju osovinu.
Nije uopšte stvar VWa, problem s tim malim turbacima su imali svi. PSA grupa, s BMWom i Mini Morisom je muku mučila sa 1.6T motorom. VW sa 1.4T, reno je 1.2T unazadio pravo. Toliko da su odustali od 1.2 i prešaltali se na 0.9tce i 1.3tce. Ford je imao problem s 1.0t u jačoj varijanti. Nejse. Nije uopšte to poenta priče. Poenta priče je da mali motor + veliki turbo dobar ali ne i dugotrajan recept. I super je kad su u pitanju neke auto moto discipline gdje se nakon svake trke uradi remont mašine.

U ovom slučaju future classic prica je prenapuhana jer je auto tek izašlo. Niti se zna nešto više o dugotrajnosti te mašine, niti iko na svijetu može sa sigurnošću reći da će biti future classic samo zbog toga što ima to što ima. Priča o super hot hatchu ne stoji jer auto nema performanse da bi bilo u toj ligi. Malo ispod 6 sekundi do stoje i 230 maksimalne brzine ti danas radi i polo gti, ford fiesta ST, mini cooper S, i20N i mnogi drugi.
Porediti tu toyotu s golfom R ili audijem S3 ili 135i ili a35amg je nonsens.

Kombinacija pogona i diferncijala zvuči kao fensi način da privučeš boy rejsere koji će se okretat pod ručnom na praznim parkinzima. Upotrebljivost u stvarnom životu bi imala kad bi joj ciljna grupa bili stanovnici vratnika i širokače i ostalih padisnkih dijelova Sarajeva. Budimo realni. Neko ko je zaljubljenik u auta i ima lovu, nikad neće ni pomisliti da kupi yarisa na steroidima. S druge strane za za 45 000 eura s može uzeti puno kompletnije, brže, pouzdanije auto jačeg brenda od toyote. Recimo jedan golf R.
Image

Ti se baš mučiš sa činjenicama Polo GTI 6.7 s, Fiesta ST 6.5 s do 100 km/h. Honda type R 5.7, Golf R 4.7. Toyota Yaris GR oficijelno 5.3 a ljudi su mjerili 4.7 pa čak i 4.5 s. Auto nema direktnog konkurenta.

Generalno slažem se za male turbake i trajnost, ali ako već hoćeš dobar mali turbak 1.2 Puretech PSA u svim izvedbama od 100-130 bez greške. Prinčevi 1.6 motori je BMW zajeb (German construction).

Naprotiv većina će kupiti GTI ili R a samo oni koji znaju Yaris GR.

Samo čekam Enioo da kaže šta se parkira ispred Argelinija :mrgreen:

Pošto meni ne vjeruješ poslušaj čovjeka koji zna Chriss Haris.
Ja ne znam što se ti toliko grčevito boriš da dokažeš nešto u vezi ovog auta. Prvo da krenemo redom, toyota je rekla 5.5 do 100 ali ljudi su mjerili u prosjeku 5.0. Brže ne može s ručnim mjenjačem zbog kratkih omjera jer moraš prešaltati u treću da bi dosao do stoje. S druge strane, iako fabrika kaže da polo gti ide 6.7, ljudi su polu s dsg mjenjačem mjerili oko 6.2 ( uzeo sam pola za primjer ali tako je većini auta u toj klasi ). Mini cooper S ide još brže. Ali nije to ni bitno. Spominješ golfa R-a, golf R je do stoje ide haman ispod 4 sekunde.
Ne možeš cijenu nekog vozila pravdat time što nema direktnog konkurenta. Gledao sam danas cijene u Hrvatskoj pošto nam je ona najbliža. Model s Race opremom do registracije košta 355.000 kuna, što je skoro 50.000 eura.

Meni iskreno ne bi bio dovoljan razlog da ga kupim to što je neki poznati novinar napisao da je auto zabavan za voziti. Opet se vraćam na priču o ne direktnim konkurentima, nego o vozilima u klasi iznad s provjerenim motorima, kvalitetnim awd pogonima ( quattro, 4matic, xdrive, 4motion ), boljom opremom i boljim performansama koje kupuješ za iste pare. Ok, bit će entuzijasta koji će kupiti to auto. Ali jako malo. Jer na na kraju dana ti pred kućom imaš samo skupog yarisa na steriodima. A dat za yarisa sa 260+ konja 50.000 eura samo zato što ima torsen i još kojekakve rally tehnologije koji ti ništa ne znače in real life, po meni je to perverzno.

I vjeruj mi, od 10 ljudi koji su na tržištu i koji gledajiu hot hatcha za 50.000 eura, 8 će otići i kupiti s3, golf r, a35amg, 135i, focusa st-a. Ne zato jer ova toyota ne valja, nego zato što je preskupa za ono što nudi.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#272 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by konektovan »

Stvarno moraš biti udaren u glavu i kupiti yaris pored R golfa, audi rs3, amg A, honde civic.... :-) :mrgreen:
Last edited by konektovan on 13/05/2021 22:18, edited 1 time in total.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15980
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#273 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by sime_cipol »


:oops:

Zašto gledati HR kad ima u BiH.
Image

Centralni diferencijal, sa dva torsena naprijed/nazad su bolji od Haldexa :D
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#274 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by konektovan »

Golf je prelijep i moćan fakat.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15980
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#275 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by sime_cipol »

Dabogda ga imao ti i jos 20 ostalih kompleksasa u gradu :P :skoljka:
Post Reply