Kupovina novog ili polovnog vozila

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 40088
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#76 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by konektovan »

-Chesterfield- wrote: 09/05/2021 18:01
mirsek wrote: 09/05/2021 16:35
-Chesterfield- wrote: 09/05/2021 16:25 Novo na lizing. I svake dvije godine mijenjao.
Sto svake dvije ?
Pa obično daju na dvije godine. I 20000 kilometara za dvije godine.
Daju onoliko koliko se dogovoriš...nije samo na dvije godine.

Sad gledao ona auta ispred BBi centra, do 34 hljade se moze uzeti extra dobar komad auta. :mrgreen:
Corolla, opel moka, captur,....mozda i tipo cross ali on je u poredjenju sa svim ovim nabrojanim, najlošiji u unuttašnjosti ubjedljivo...corolla je napravljena bas kvalitetno, pozitivno me iznenadila skroz.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12812
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#77 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 09/05/2021 19:54 corolla je napravljena bas kvalitetno, pozitivno me iznenadila skroz.
skup servis :evil: :skoljka:
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#78 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Mlad i Nevin »

konektovan wrote: 09/05/2021 13:48
Mlad i Nevin wrote: 09/05/2021 13:32 Samo budala daje 50 milja u kešu za komad lima, bio nov ili polovan. I najveće gazde vozaju auta na lizing i slivna financiranja.
Zasto je budala?? Imaš ljude koji mogu uštekati 50 milja bez srkleta i počastiti sebe,....nisu svi sirotinja.
Znam puno "bogataša", tj imućnih ljudi koji su recimo u privatnom biznisu i nijedan ne maše sa gutom žive love od 50 milja a kamoli da istrese to na auto. Naravno vozaju se skupi auti ali na leasing, lova se cuva za stare dane ili za posao ako zagusti

A nismo ni ti ni ja sirotinja ali nemamo 50 milja za auto😂
izvrsni direktor
Posts: 9164
Joined: 20/12/2018 16:11

#79 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by izvrsni direktor »

Evolution_IV wrote: 09/05/2021 20:21
konektovan wrote: 09/05/2021 19:54 corolla je napravljena bas kvalitetno, pozitivno me iznenadila skroz.
skup servis :evil: :skoljka:
Ostavis 10 od ovih 50 000 za servis :D
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#80 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by kuli1961 »

Čini se da je kupovina auta na leasing za fizičko lice u BiH teška pušiona, jer su uslovi vrlo teški- auto je na banci-leasing kući dok se sve ne isplati, polica osiguranja je vinkulirana na banku, 1 ključ je u depozitu, stopa leasinga jednaka ili veća nego kod kredita, nema umanjenja poreske osnovice, itd..
Ima li ko kakvo iskustvo sa kupovinom auta na leasing? Ne mislim na leasing kao jedini način da se dodje do (tudjih) para za kupovinu auta, jer banka ne da kredit---
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#81 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

kuli1961 wrote: 09/05/2021 21:52 Čini se da je kupovina auta na leasing za fizičko lice u BiH teška pušiona, jer su uslovi vrlo teški- auto je na banci-leasing kući dok se sve ne isplati, polica osiguranja je vinkulirana na banku, 1 ključ je u depozitu, stopa leasinga jednaka ili veća nego kod kredita, nema umanjenja poreske osnovice, itd..
Ima li ko kakvo iskustvo sa kupovinom auta na leasing? Ne mislim na leasing kao jedini način da se dodje do (tudjih) para za kupovinu auta, jer banka ne da kredit---
Pa nije sve to bas tako.

Ja sam uzeo dva auta na lizing, prvo na finansijski drugo na operativni.

Oba puta sam dobio oba ključa, auta su kasko osigurana (ne razumijem zašto kakve veze ima vinkulacija - svakako plaćanja idu direktno servisu, dva puta sam aktivirao kasko bez problema), auto je tačno da ostaje na leasingu dok ga ne otplatiš (za finansijski lizing, za operativni nikada ne prelazi na tebe osim ako ga otkupis na kraju ugovora), poresku odbitak možeš raditi ako si pravno lice - ako si fizičko ne možeš svakako raditi poreski odbitak za auto kako god da ga kupiš.

Sve više auta ide i kod nas na operativni leasing - sve ove akcije koje vidite na reklamama, arona za 299, Toyota CHR za 399, T Cross za 349 maraka mjesečno, sve je to operativni leasing.

Ne znam sta te konkretno zanima?

Uslovi kod nas jesu još uvijek lošiji nego vani, ali i puno bolji nego što su bili.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#82 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by TDK-90 »

kuli1961 wrote: 09/05/2021 21:52 Čini se da je kupovina auta na leasing za fizičko lice u BiH teška pušiona, jer su uslovi vrlo teški- auto je na banci-leasing kući dok se sve ne isplati, polica osiguranja je vinkulirana na banku, 1 ključ je u depozitu, stopa leasinga jednaka ili veća nego kod kredita, nema umanjenja poreske osnovice, itd..
Ima li ko kakvo iskustvo sa kupovinom auta na leasing? Ne mislim na leasing kao jedini način da se dodje do (tudjih) para za kupovinu auta, jer banka ne da kredit---
Ja sam u Njemackoj i njihov Leasing mi je jos losiji nego u BiH (moj utisak)
Leasing je mogucnost da svakih 3 ili 5 god imas na koristenje najnoviji auto. Znaci imas svakih par godina novo auto koje koristis i za to placas vrlo skupo :-?

Lakse je dobiti Leasing nego kredit , ali zato su naknade i raznorazna osiguranja za Leasing preskupa
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#83 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by caseytron »

Pruzi se koliko ti je jorgan dug. Za sve u zivotu ustedim, jedini kredit koji bih uzeo je za nekretninu. Ostalo samo kes i bez ikakvih rata
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#84 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by kuli1961 »

Gray wrote: 09/05/2021 22:10
kuli1961 wrote: 09/05/2021 21:52 Čini se da je kupovina auta na leasing za fizičko lice u BiH teška pušiona, jer su uslovi vrlo teški- auto je na banci-leasing kući dok se sve ne isplati, polica osiguranja je vinkulirana na banku, 1 ključ je u depozitu, stopa leasinga jednaka ili veća nego kod kredita, nema umanjenja poreske osnovice, itd..
Ima li ko kakvo iskustvo sa kupovinom auta na leasing? Ne mislim na leasing kao jedini način da se dodje do (tudjih) para za kupovinu auta, jer banka ne da kredit---
Pa nije sve to bas tako.

Ja sam uzeo dva auta na lizing, prvo na finansijski drugo na operativni.

Oba puta sam dobio oba ključa, auta su kasko osigurana (ne razumijem zašto kakve veze ima vinkulacija - svakako plaćanja idu direktno servisu, dva puta sam aktivirao kasko bez problema), auto je tačno da ostaje na leasingu dok ga ne otplatiš (za finansijski lizing, za operativni nikada ne prelazi na tebe osim ako ga otkupis na kraju ugovora), poresku odbitak možeš raditi ako si pravno lice - ako si fizičko ne možeš svakako raditi poreski odbitak za auto kako god da ga kupiš.

Sve više auta ide i kod nas na operativni leasing - sve ove akcije koje vidite na reklamama, arona za 299, Toyota CHR za 399, T Cross za 349 maraka mjesečno, sve je to operativni leasing.

Ne znam sta te konkretno zanima?
Upravo to sto sam i naglasio u boldu- za fizička lica, za pravna je drugačija priča. P.lica vjerovatno imaju interes za takvu kupovinu, zbog poreskog zakonodavstva. No, kako sam pojedinac, fizičko lice, fin.leasing otpada.
Razmatram opcije kupovine novog vozila na : 1. bankarski kredit ili 2. leasing. Pri tome nije mi osnovno kolika je rata mjesecno, vec koliko ukupno novca treba da dam kroz kredit ili kroz leasing (npr. glavnica+kamata+ trosak leasinga= total), pa onda pravim paralelu sta bi mi bilo povoljnije- kreda i li leasing.
Poznato mi je da su banke zbog ove besparice i ruba propasti poostrile uslove kreditiranja (bilo klasicni, bilo auto-kredit), tj. kta stopa je viša, traze ugovor o siguranju kredita, mjenicu..pa se tih "zavisnih" troskova nabirika..A leasing- nisam nikad uzimao auto na leasing, ali sam suduznik prijatelju koji je auto uzeo na leasing kao samostalni preduzetnik (njegova radnja je bila lease debtor), pa kad je radnju zatvorio, i htio leasing prebaciti na sebe kao fiz. lice, ispao je problem , pa sam mu tako postao suduznik za onaj dio mjesecne rate preko bancine procjene koliko on moze placati- npr. rata je 500 KM, banka/leasing kuca procijenila da je on finansijski sposoban placati 300, a ja sam se obavezao za preostalih 200 KM ukoliko on ne mogne placati do pune sume. Medju nama je sve OK, uredno on placa, ali se moralo tako, jer leasing kuca nije vise htjela primati uplatu na njegovo ime (fizicko lice) i kvitati rate leasinga koji je glasio na njegovu radnju (npr. Limarska radnja XY je bila leasing debtor, a sada je osoba XY leasing debtor). Jedan kljuc je kod leasing kuce (konkretno- Raiffeisen Leasing), auto je u saobraćajnoj upisano na njih, polica osiguranja je na njih..
Dakle, imas li kakva konkretna iskustva kao FIZiCKO LICE sa leasingom- ne kao pravno lice?
Ili, smatras li da li je za FIZICKO LICE leasing finansijski povoljniji nego klasicni bankarski kredit? Ako da, zašto?
Leasing je, ako se ne varam, u sustini, kao iznajmljivanje uata, za koji najam placam i cijenu najma i cijenu nabavke vozila i svih troskova sto idu uz auto- reg, odrzavanje.. A to mi u statusu fizickog lica i nije neka sreca, osim ako bas zelim takvo i takvo auto, a nemam drugog nacina da ga nabavim, pa sta kosta da kosta
User avatar
konektovan
Posts: 40088
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#85 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by konektovan »

caseytron wrote: 09/05/2021 22:23 Pruzi se koliko ti je jorgan dug. Za sve u zivotu ustedim, jedini kredit koji bih uzeo je za nekretninu. Ostalo samo kes i bez ikakvih rata
Seresh?! :mrgreen:
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#86 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

Uzeo sam auto kao samostalni preduzetnik, ali je isto kao i fizičko lice, samo sto mi je to poresku trošak pa de facto me ispada 10% jeftinije (jer plaćam manje poreza), ali je ostalo sve isto.

Za fizičko lice ti je to nebitno, da kupiš auto za keš, na kredit, na finansijski leasing, na operativni leasing - kako god kupiš nema ti uticaja na poreze.

Auto sam uzeo na 4 godine sa 15k kilometara godišnje - računao sam na 8 godina da mi je "skuplje" u odnosu na kredit za nekih 1k godišnje. Ali to ovisi od puno stvari. Dakle de facto iznajmljujes auto pod tim uslovima. Možeš uzeti manje ili više kilometara i onda se mijenja cijena, za oko 1% po jednoj hiljadu kilometara godišnje.

A ovamo sa druge strane za 8 godina imam dva puta novo auto, pod garancijom, kod polovnog ćeš imati kvarova, kod novog nećeš ništa osim redovnih servisa... Tako da računicu nije lako izvesti, ali generalno jeste operativni leasing malo skuplji.

Ključevi su svi kod mene, auto mora biti kasko osigurano (sto bih svakako uradio), u saobraćajnoj je Leasing kuća upisana, imaš troškove kao i za svako (registracija, servisi), s tim da nekada imaju akcije da je uključen servis ili zimske gume ili nesto.

Prednost je što je manja rata jer ne plaćaš na rate cijelu cijenu auta nego samo dio (plus kamate i naknade) - ja ću za 4 godine platiti možda oko 55% novonabavne cijene auta, minus je sto na kraju nemaš auto nego moras uzimati novo na leasing ili kupovati.

Prednost je što leasing nije kredit pa ti ne ulazi u kredit u CRK, što je meni bilo bitno jer mi je omogućilo da uzmem kredit za nesto drugo.

Eto, toliko ukratko.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#87 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by kuli1961 »

Sasvim dovoljno, hvala :thumbup:
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#88 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

Računicu mora svako sebi napraviti.

Gledajući čisto finansijski - više se isplati finansijski leasing ili kredit. Naravno, najviše se isplati keš, jer tada ne plaćaš nikome ništa, ali valja skupiti npr. 50k u kesu ili ako ih imaš, teško se odvojiti od njih.

Ali ako gledaš neke druge stvari, možda ti je bitnije od te finansijske razlike.

Konkretno, ja sam računao na 8 godina kada bi uzeo kredit (da bi mi bila slična rata kao za leasing) koliko bi dao, a koliko bi dao da za to vrijeme uzmem dva auta na leasing. Na kraju je ispalo da ću za dva leasinga dati manje para, ali bi na kredit imao auto sa nekom vrijednošću, i to je ustvari to gdje "uštediš" u odnosu na leasing.

Ali koliko je to zavisi od toga koliko će ti auto vrijediti, koliko ćeš imati kvarova, i slično.

Mene je privlačilo da za to vrijeme dva puta imam novo auto, da ne moram brinuti da ga kasnije prodajem, da mi je sve vrijeme auto pod garancijom, i slično.

To mi je bilo vrijedni je od te razlike što ću više potrošiti na leasing, ali svako mora sebi napraviti računicu.

Ali definitivno se sve vise auta u BiH prodaje na taj način,posebno Volkswagen grupe (npr arona je stalno na toj akciji).
User avatar
Haris.ba
Posts: 24408
Joined: 08/09/2005 20:08

#89 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Haris.ba »

Samo da pohvalim pisanje zadnjih strana, izadje tema na korisno.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#90 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

BTW, ako neki ne znaju - finansijski leasing je skoro kao kredit - plaćaš cijelu cijenu auta na rate, uz kamatu (kao i kredit), na kraju ti ostaje auto. Razlika za kredit je samo sto auto postaje tvoje tek kada ga otplatis, do tada pripada Leasing kući. Imaš obavezu redovnog održavanja i kasko osiguranja za sve vrijeme leasinga.

Tako npr za auto koje vrijedi 50k ćeš na finansijskom leasingu za 5 godina morati platiti tih 50k plus npr. 5k kamata i naknada, znači oko 55k.


Operativni leasing je kao iznajmljivanje auta - dogovoriš broj godina i godišnju kilometražu, i plaćaš korištenje auta za to vrijeme. Ne plaćaš svu vrijednost auta, nego samo iznos koliko auto gubi na vrijednosti za to vrijeme, plus naravno kamate i naknade leasing kući. Tako da je rata manja i apsolutno zaduženje manje nego kod kredita. Ako puno prekorači te kilometražu može biti tražena doplata, ako je auto više ishabano nego što je normalno može biti tražena doplata. Kada se završi ugovor auto se vraća, ili se može otkupiti za unaprijed dogovorenu cijenu ili za ostatak vrijednosti, ali ne mora. Neke leasing kuće čak i ne dozvoljavaju otkup na operativnom leasing u. Isto tako se mora redovnom održavati i imati kasno sve vrijeme trajanja leasinga.

Kod operativnog leasinga ako je sto 50k,morat ćeš platiti oko 20k (to je npr 40% vrijednosti auta - ovo zavisi od leading kuće, od auta, od puno faktora, ovo je samo primjer) + kamate i naknade za leading, npr 8k, znači ukupno oko 28k na 4 godine. Ovo je samo primjera radi da se objasni kako funkcioniše, iznosi nisu tačni.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7223
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#91 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Rockefeller »

Samo na 0% finansiranje.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#92 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by madner »

0% nema veze sa BiH. U BiH se dobije popust na cijenu, vani na uslove odplate. Na papiru je tako to auto skuplje, rata je ista.

Samo budala kesira auto, usteda je samo tu kod fizickog lica, ali ovako se gomila ne smanjuje. :D
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2019
Joined: 14/06/2017 17:07

#93 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by MehmedPasaMoric »

Haris.ba wrote: 09/05/2021 23:15 Samo da pohvalim pisanje zadnjih strana, izadje tema na korisno.
Bas je korisna promocija duznickog ropstva. U banku se ulazi samo da promijenis pare iz jedne valute u drugu i eventualno da uplatis na devizni racun, za bilo koju drugu "uslugu" si zavaljen kao bekan istog momenta kad krocis u nju
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#94 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 00:39
Haris.ba wrote: 09/05/2021 23:15 Samo da pohvalim pisanje zadnjih strana, izadje tema na korisno.
Bas je korisna promocija duznickog ropstva. U banku se ulazi samo da promijenis pare iz jedne valute u drugu i eventualno da uplatis na devizni racun, za bilo koju drugu "uslugu" si zavaljen kao bekan istog momenta kad krocis u nju
Super. A kako ćeš kupiti auto, stan, bilo sta malo skuplje?
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2019
Joined: 14/06/2017 17:07

#95 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by MehmedPasaMoric »

Gray wrote: 10/05/2021 00:53
MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 00:39
Haris.ba wrote: 09/05/2021 23:15 Samo da pohvalim pisanje zadnjih strana, izadje tema na korisno.
Bas je korisna promocija duznickog ropstva. U banku se ulazi samo da promijenis pare iz jedne valute u drugu i eventualno da uplatis na devizni racun, za bilo koju drugu "uslugu" si zavaljen kao bekan istog momenta kad krocis u nju
Super. A kako ćeš kupiti auto, stan, bilo sta malo skuplje?
Pokreni biznis ako imas pameti ako nemas uclani se u stranku i cekaj svojih 5 minuta. Kako ljudi na selu kupuju aute, kuce, zemljista itd?
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#96 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 00:57
Gray wrote: 10/05/2021 00:53
MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 00:39

Bas je korisna promocija duznickog ropstva. U banku se ulazi samo da promijenis pare iz jedne valute u drugu i eventualno da uplatis na devizni racun, za bilo koju drugu "uslugu" si zavaljen kao bekan istog momenta kad krocis u nju
Super. A kako ćeš kupiti auto, stan, bilo sta malo skuplje?
Pokreni biznis ako imas pameti ako nemas uclani se u stranku i cekaj svojih 5 minuta. Kako ljudi na selu kupuju aute, kuce, zemljista itd?
To opet nije odgovor, ne uzima kredit neko ko nema posla, nego neko ko ima posao. Hoćeš za stan štediti 1000 maraka mjesečno 10 godina pa ga onda kupiti? A sta do tada? Gdje ćeš do tada živjeti?

Ili je rješenje za sviju pokreni biznis ili uđi u stranku pa zaradi 100.000 za godinu dana da kupiš stan?

Ne može to bas tako. Kod nas je problem sto ljudi ne razumiju pojmove i ne znaju sa bankama se ponašati.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2019
Joined: 14/06/2017 17:07

#97 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by MehmedPasaMoric »

Gray wrote: 10/05/2021 01:00
MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 00:57
Gray wrote: 10/05/2021 00:53

Super. A kako ćeš kupiti auto, stan, bilo sta malo skuplje?
Pokreni biznis ako imas pameti ako nemas uclani se u stranku i cekaj svojih 5 minuta. Kako ljudi na selu kupuju aute, kuce, zemljista itd?
To opet nije odgovor, ne uzima kredit neko ko nema posla, nego neko ko ima posao. Hoćeš za stan štediti 1000 maraka mjesečno 10 godina pa ga onda kupiti? A sta do tada? Gdje ćeš do tada živjeti?

Ili je rješenje za sviju pokreni biznis ili uđi u stranku pa zaradi 100.000 za godinu dana da kupiš stan?

Ne može to bas tako. Kod nas je problem sto ljudi ne razumiju pojmove i ne znaju sa bankama se ponašati.
Ne nego je problem sto niko ne stiti obicnog gradjanina koji se uhvati u kostac sa bankama. Kako su se trebali ponasati osteceni u aferi Svicarac? Jedino im je ostalo da se kolektivno spale ispred banke
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#98 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

I tu je djelimično (a djelomično je i do banaka) problem bio što su se ljudi upustali u nesto sto ne razumiju jer je bilo jeftinije. Ja nikada ne bi uzeo takav kredit jer sam svjestan mogućnosti da dođe do promjena na moju štetu.

Isto kao kada uzmes promjenjivu kamatnu stopu - moras biti svjestan da se može desiti da ti kamata poraste. To je rizik. Ili uzmes fiksnu gdje ti kamata ne može rasti ali je zato viša od promjenjive. Pa biraj šta ti se sviđa.

Daleko od toga da su banke neki anđeli - to je usluga, dio odgovornosti je na onima koji je pružaju, a dio na onima koji je koriste.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#99 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by madner »

:D
Buduci clan stranke, samo bez uspjeha.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#100 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

Nit sam u stranci niti ću ikada biti, samo je problem sto većina ljudi razmišlja u krajnostima, sve je crno ili bijelo, banke su uvijek zle a klijenti uvijek dobri, itd itd, a stvarnost je rijetko takva.

I ne radim ni za banku niti ih posebno volim ni ne volim, moja poenta je samo da smo jako loše obrazovan narod, koji ne zna jako puno stvari a voli misliti da sve zna, i onda je kasnije neko drugi kriv kada se nešto iskomplikuje I nastane problem, a ne priznaje se svoj udio u grešci i svoj doprinos problemu. Ovo ne govorim uopšte sada za banke, nego generalno.

Ljudi se boje banaka i ne znaju postupati sa njima. Ja sam digao kredit za stan, tri puta tražio smanjenje kamate, promijenio banku jednom, sada ću još jednom, cim dobijem bolje uslove ja idem tamo gdje mi je bolje.

Ja samo pokušavam biti realan, i ja bih volio da mogu sve kesirati, auto, stan, sve, ali ne mogu. Onda ostaje ili kredit ili ne kupovati auto, stan ili šta već. To je realnost. A ko kaze da može iskesirati stan, svaka mu čast, ali to ne moze 99% ljudi (ne pikam ako dobiješ nasljedstvo ili poklon od roditelja ili slično).
Post Reply