Kupovina novog ili polovnog vozila

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#101 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by madner »

Govorim za Morica, vidi se bogato zivotno iskustvo. Otvoris biznis i kesiras 100 000. Ili uclanis se u SDA i odmah te Bake zovne da sa Asimom nesto vidis. :D

Banka nudi usluge, a rekoh da je pametnije uzeti lizing i ostaviti cifru nego kesirati. Za pravno lice svakako, ali i za fizicko.
il dottore
Posts: 1443
Joined: 12/04/2014 20:35

#102 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by il dottore »

Gray wrote: 09/05/2021 23:04 Računicu mora svako sebi napraviti.

Gledajući čisto finansijski - više se isplati finansijski leasing ili kredit. Naravno, najviše se isplati keš, jer tada ne plaćaš nikome ništa, ali valja skupiti npr. 50k u kesu ili ako ih imaš, teško se odvojiti od njih.

Ali ako gledaš neke druge stvari, možda ti je bitnije od te finansijske razlike.

Konkretno, ja sam računao na 8 godina kada bi uzeo kredit (da bi mi bila slična rata kao za leasing) koliko bi dao, a koliko bi dao da za to vrijeme uzmem dva auta na leasing. Na kraju je ispalo da ću za dva leasinga dati manje para, ali bi na kredit imao auto sa nekom vrijednošću, i to je ustvari to gdje "uštediš" u odnosu na leasing.

Ali koliko je to zavisi od toga koliko će ti auto vrijediti, koliko ćeš imati kvarova, i slično.

Mene je privlačilo da za to vrijeme dva puta imam novo auto, da ne moram brinuti da ga kasnije prodajem, da mi je sve vrijeme auto pod garancijom, i slično.

To mi je bilo vrijedni je od te razlike što ću više potrošiti na leasing, ali svako mora sebi napraviti računicu.

Ali definitivno se sve vise auta u BiH prodaje na taj način,posebno Volkswagen grupe (npr arona je stalno na toj akciji).
Da probamo max uprostiti (lupacu cifre): Na finansijski leasing na 5 god, auto koje kosta 50k s kamatom platis 55. Poslije 5 godina to auto vrijedi 25-30k. Dakle "ostaje" ti ta vrijednost 25-30k.
Na operativni leasing ces kroz 5 god auto platiti 25-30k i ostajes bez auta.
Na operativnom imas ogranicenje kilometara.
Troskove kaska i servisa nisam racunao jer idu u obje varijante.

Gray je li to okvirno ta racunica, gdje sam najvise fulio po tebi
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#103 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

Okvirno jeste, konkretna računica ovisi od puno faktora, ali generalno je to to.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#104 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by madner »

Okvirno, ako mislis zadrzati auto operativni se ne isplati jer je suma ostatak plus placanje veca od finacijskog.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#105 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

madner wrote: 10/05/2021 01:48 Govorim za Morica, vidi se bogato zivotno iskustvo. Otvoris biznis i kesiras 100 000. Ili uclanis se u SDA i odmah te Bake zovne da sa Asimom nesto vidis. :D

Banka nudi usluge, a rekoh da je pametnije uzeti lizing i ostaviti cifru nego kesirati. Za pravno lice svakako, ali i za fizicko.
Do mene, sorry :thumbup:
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#106 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

madner wrote: 10/05/2021 08:24 Okvirno, ako mislis zadrzati auto operativni se ne isplati jer je suma ostatak plus placanje veca od finacijskog.
U suštini, da
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#107 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by foxlife »

MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 01:04
Gray wrote: 10/05/2021 01:00
MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 00:57

Pokreni biznis ako imas pameti ako nemas uclani se u stranku i cekaj svojih 5 minuta. Kako ljudi na selu kupuju aute, kuce, zemljista itd?
To opet nije odgovor, ne uzima kredit neko ko nema posla, nego neko ko ima posao. Hoćeš za stan štediti 1000 maraka mjesečno 10 godina pa ga onda kupiti? A sta do tada? Gdje ćeš do tada živjeti?

Ili je rješenje za sviju pokreni biznis ili uđi u stranku pa zaradi 100.000 za godinu dana da kupiš stan?

Ne može to bas tako. Kod nas je problem sto ljudi ne razumiju pojmove i ne znaju sa bankama se ponašati.
Ne nego je problem sto niko ne stiti obicnog gradjanina koji se uhvati u kostac sa bankama. Kako su se trebali ponasati osteceni u aferi Svicarac? Jedino im je ostalo da se kolektivno spale ispred banke
Za svicarce su sami krivi nije banka
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#108 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by madner »

Da i ne, zbog krize su Franci odjednom poludili sto se tice vrijednosti. :D

Ali tacno je da se niko nije zalio sto je dobio povoljnije uslove kada je bio slabiji.
silver_testelone
Posts: 116
Joined: 19/12/2013 15:24

#109 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by silver_testelone »

madner wrote: 10/05/2021 09:10 Da i ne, zbog krize su Franci odjednom poludili sto se tice vrijednosti. :D

Ali tacno je da se niko nije zalio sto je dobio povoljnije uslove kada je bio slabiji.
U Hrvatskoj se štela tražila da se dobije kredit u "švicarcima".
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#110 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by madner »

Pa kao i svaka druga spekulacija. Ako znas da ce oslabiti uzmes kredit od 100 000 a vracas kredit od 86000. Samo se nisu nadali da ce otici na 500 000.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#111 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by MehmedPasaMoric »

Jos ce ispasti da su banke humanitarne organizacije jer su davale ljudima kredite u stranoj valuti kao da im pomognu da stanu na noge :-) Bezbeli se i u Svicarskoj moze podici kredit u konvertibilnim markama
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#112 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by madner »

Moze sve, a humanitarne su kao i kockarnice. :D
User avatar
ElRe
Posts: 10666
Joined: 12/12/2011 11:28

#113 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by ElRe »

Za cca 50.000 KM već na tržištu postoji odlična ponuda novih modela koja bi zadovoljila moje dugoročne potrebe (npr Opel Insignia 2.0 CDTI, Škoda Octavi 2.0 TDI, Ford Mondeo). U tom slučaju ne bih ni razmišlajo o polovnim automobilima jer moderni automobili veće klase znaju već i nakon 2,3 godine javljati razne greške, potrebe za servisiranjima, previše je tu senzora i sl.

20.000 KM je već iznos gdje ne bih mogao da kupim novi automobil za moje trenutne a naročito buduće potrebe i tu bih išao na polovnjaka u što boljem stanju. Striktno do 4 godine starosti i sa manje od 100.000 predjenih kilometara, dizel sa ručnim mjenjačem. Vjerovatno bi to bio Megane Break dCi ili Ford Focus SW TDCi. Ti automobili nisu previše zahtjevni u pogledu održavanja, mali servis sa uljem /svim filterima je oko 150/220 KM svakih 10.000/20.000 km (ako i održavanje nije skočilo 20-30% kao što je sve ostalo), gume standardne 205/55/R16 dakle cca 800 KM za set ljetnjih i zimskih guma zadovoljavajućeg kvaliteta i registracija cca 600 KM.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#114 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by foxlife »

MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 09:39 Jos ce ispasti da su banke humanitarne organizacije jer su davale ljudima kredite u stranoj valuti kao da im pomognu da stanu na noge :-) Bezbeli se i u Svicarskoj moze podici kredit u konvertibilnim markama
nema nista ispadati
kad su uzimali kredit znali su da uzimaju povoljniji i da je to promjenjivo

cisto sumnjam da bi jebali banci sve da je franak pao jos nize pa umjesto 100000 da vraca 50000 al su zato odmah na banku kad treba na 100000 vratiti 200000
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#115 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by MehmedPasaMoric »

foxlife wrote: 10/05/2021 11:49
MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 09:39 Jos ce ispasti da su banke humanitarne organizacije jer su davale ljudima kredite u stranoj valuti kao da im pomognu da stanu na noge :-) Bezbeli se i u Svicarskoj moze podici kredit u konvertibilnim markama
nema nista ispadati
kad su uzimali kredit znali su da uzimaju povoljniji i da je to promjenjivo

cisto sumnjam da bi jebali banci sve da je franak pao jos nize pa umjesto 100000 da vraca 50000 al su zato odmah na banku kad treba na 100000 vratiti 200000
Nije poenta to, nego je poenta da banka moze da radi sta god hoce i da nikakve kontrole nema. U kojoj se jos zemlji moze podici kredit u stranoj valuti? Da je drzava kako treba takav cirkus se ne bi mogao desiti, bez obzira bio on na stetu banke ili korisnika kredita, a naravno da ce uvijek na kraju biti na stetu korisnika. Upravo zbog toga pametni ljudi ne dizu kredite
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#116 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by foxlife »

MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 15:47
foxlife wrote: 10/05/2021 11:49
MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 09:39 Jos ce ispasti da su banke humanitarne organizacije jer su davale ljudima kredite u stranoj valuti kao da im pomognu da stanu na noge :-) Bezbeli se i u Svicarskoj moze podici kredit u konvertibilnim markama
nema nista ispadati
kad su uzimali kredit znali su da uzimaju povoljniji i da je to promjenjivo

cisto sumnjam da bi jebali banci sve da je franak pao jos nize pa umjesto 100000 da vraca 50000 al su zato odmah na banku kad treba na 100000 vratiti 200000
Nije poenta to, nego je poenta da banka moze da radi sta god hoce i da nikakve kontrole nema. U kojoj se jos zemlji moze podici kredit u stranoj valuti? Da je drzava kako treba takav cirkus se ne bi mogao desiti, bez obzira bio on na stetu banke ili korisnika kredita, a naravno da ce uvijek na kraju biti na stetu korisnika. Upravo zbog toga pametni ljudi ne dizu kredite
poenta je upravo to
banka nije mogla jacati franak kao valutu niti je slabiti nego to rade mnogo veci igraci a banka naravno stiteci sebe odize i spusta kurs na koji si ti pristao potpisom ugovora
u svakoj drzavi imas kredite na stranu valutu
a i sam si na kraju sebe pobio kad si rekao pametni ljudi ne dizu kredite tako da su "svicarci" sami sebi krivi jer su glupi
kad se uzimao kredit njega je bolila neka stvar koja je valuta euribor daj ti meni pare a ostale ko jebe jos pojedinci ismijavali ostale sto su uzeli kredite u drugim bankama u euro ili km valuti


daj ba pusti suplju i banke uvijek krive

naravno da nisu merhamet ni karitas al nisu ni ono kakvih ih se zeli predstaviti
banke su kao i tvoja privatna trafika gdje zelis da zaradis tako i one
User avatar
konektovan
Posts: 40074
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#117 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by konektovan »

Da nema banke, mnogi bi još u šatorima živjeli.. :mrgreen:
User avatar
xoklix
Posts: 2382
Joined: 16/01/2018 16:07

#118 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by xoklix »

Kakve ide sa operativnim leasingom? Vidim onaj t cross bio na akciji bez učešća 350 KM mjesečno... To je džaba. Kasko i registracija gratis prva godina. Kilometri ograničeni na 10.000 godišnje,ali i ne treba mi više.
Koliko bi bila leasing "najamnina" za automobil od 60-80.000 KM?
Išlo bi na pravno lice.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#119 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Mlad i Nevin »

Izgleda nije los taj lizing pušing, ko ima masniju platu a ne zeli da se handri sa lokalnim đunđer majstorima. Placas mjesecno određen iznos ali konstantno vozas novo i sigurno i hebe ti se za postprodaju i sta ce biti s tim autom nakon tvog koristenja...ono jest za vecinu raje poskupo ali dobijas sigurnost i brigu manje u zivotu. Ruzna je situacija kad ti auto rikne pa te uzmu ovi majstori meziti danima a tebi auto treba svaki dan.
Last edited by Mlad i Nevin on 10/05/2021 18:59, edited 1 time in total.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#120 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Industrialyzer »

xoklix wrote: 10/05/2021 18:31 Kakve ide sa operativnim leasingom? Vidim onaj t cross bio na akciji bez učešća 350 KM mjesečno... To je džaba. Kasko i registracija gratis prva godina. Kilometri ograničeni na 10.000 godišnje,ali i ne treba mi više.
Koliko bi bila leasing "najamnina" za automobil od 60-80.000 KM?
Išlo bi na pravno lice.
Koliko imas ucesca i koliko godina bi otplacivao?

Uz 20 hiljada ucesca, na 5 godina, auto od 80 hiljada bi placao malo preko 1000 KM mjesecno.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#121 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by MehmedPasaMoric »

foxlife wrote: 10/05/2021 15:59
MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 15:47
foxlife wrote: 10/05/2021 11:49

nema nista ispadati
kad su uzimali kredit znali su da uzimaju povoljniji i da je to promjenjivo

cisto sumnjam da bi jebali banci sve da je franak pao jos nize pa umjesto 100000 da vraca 50000 al su zato odmah na banku kad treba na 100000 vratiti 200000
Nije poenta to, nego je poenta da banka moze da radi sta god hoce i da nikakve kontrole nema. U kojoj se jos zemlji moze podici kredit u stranoj valuti? Da je drzava kako treba takav cirkus se ne bi mogao desiti, bez obzira bio on na stetu banke ili korisnika kredita, a naravno da ce uvijek na kraju biti na stetu korisnika. Upravo zbog toga pametni ljudi ne dizu kredite
poenta je upravo to
banka nije mogla jacati franak kao valutu niti je slabiti nego to rade mnogo veci igraci a banka naravno stiteci sebe odize i spusta kurs na koji si ti pristao potpisom ugovora
u svakoj drzavi imas kredite na stranu valutu
a i sam si na kraju sebe pobio kad si rekao pametni ljudi ne dizu kredite tako da su "svicarci" sami sebi krivi jer su glupi
kad se uzimao kredit njega je bolila neka stvar koja je valuta euribor daj ti meni pare a ostale ko jebe jos pojedinci ismijavali ostale sto su uzeli kredite u drugim bankama u euro ili km valuti


daj ba pusti suplju i banke uvijek krive

naravno da nisu merhamet ni karitas al nisu ni ono kakvih ih se zeli predstaviti
banke su kao i tvoja privatna trafika gdje zelis da zaradis tako i one
Pa sto mi je odgovori na pitanje, posto si ocigledno uposlenik neke banke trebao bi to da znas a vec tri puta vrlo providno izbjegavas... U kojoj se zemlji moze podici kredit u stranoj valuti?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#122 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by foxlife »

MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 19:45
foxlife wrote: 10/05/2021 15:59
MehmedPasaMoric wrote: 10/05/2021 15:47

Nije poenta to, nego je poenta da banka moze da radi sta god hoce i da nikakve kontrole nema. U kojoj se jos zemlji moze podici kredit u stranoj valuti? Da je drzava kako treba takav cirkus se ne bi mogao desiti, bez obzira bio on na stetu banke ili korisnika kredita, a naravno da ce uvijek na kraju biti na stetu korisnika. Upravo zbog toga pametni ljudi ne dizu kredite
poenta je upravo to
banka nije mogla jacati franak kao valutu niti je slabiti nego to rade mnogo veci igraci a banka naravno stiteci sebe odize i spusta kurs na koji si ti pristao potpisom ugovora
u svakoj drzavi imas kredite na stranu valutu
a i sam si na kraju sebe pobio kad si rekao pametni ljudi ne dizu kredite tako da su "svicarci" sami sebi krivi jer su glupi
kad se uzimao kredit njega je bolila neka stvar koja je valuta euribor daj ti meni pare a ostale ko jebe jos pojedinci ismijavali ostale sto su uzeli kredite u drugim bankama u euro ili km valuti


daj ba pusti suplju i banke uvijek krive

naravno da nisu merhamet ni karitas al nisu ni ono kakvih ih se zeli predstaviti
banke su kao i tvoja privatna trafika gdje zelis da zaradis tako i one
Pa sto mi je odgovori na pitanje, posto si ocigledno uposlenik neke banke trebao bi to da znas a vec tri puta vrlo providno izbjegavas... U kojoj se zemlji moze podici kredit u stranoj valuti?
evo ti odmah prvi primjer austrija
https://www.financiallifepark.at/en/gel ... rency-loan
treba li dalje?

ps. evo i europska centralna banka pa vidi valute
https://sdw.ecb.europa.eu/reports.do?node=1000003803


ko izbjegava?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#123 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by foxlife »

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 7115012617
evo jos malo da ti nije dosadno
hocu li jos?
jer ovo je sve na bukvalno jedan klik dostupno

ps. evo norveske i najbolji primjer kao kod svicaraca
https://www.skatteetaten.no/en/person/t ... ncy-loans/
znaci boli drzavu briga sto si ti izgubio naa konverzaciji kao ovi svicarci samo ti moze umanjiti porez za visinu tog gubitka
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#124 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by Gray »

Industrialyzer wrote: 10/05/2021 18:58
xoklix wrote: 10/05/2021 18:31 Kakve ide sa operativnim leasingom? Vidim onaj t cross bio na akciji bez učešća 350 KM mjesečno... To je džaba. Kasko i registracija gratis prva godina. Kilometri ograničeni na 10.000 godišnje,ali i ne treba mi više.
Koliko bi bila leasing "najamnina" za automobil od 60-80.000 KM?
Išlo bi na pravno lice.
Koliko imas ucesca i koliko godina bi otplacivao?

Uz 20 hiljada ucesca, na 5 godina, auto od 80 hiljada bi placao malo preko 1000 KM mjesecno.
To je na finansijski leasing ili na kredit, na operativni bi bilo manje, bilo bi vjerovatno za auto od 60k nekih 650-700, za auto od 80k nekih 850-900, bez učešća, plus kasko i registracija, na 4 godine.

Ali nije isto za svako auto, ne gleda se samo vrijednost auta nego i drugi faktori, koliki je ostatak vrijednosti auta poslije isteka ugovora, koliko je kilometara uključeno, koja je Leasing kuća, itd, dakle mora se napraviti kalkulacija za konkretno auto i konkretnu Leasing kuću.

Kao pravno lice računaj da mozes pravdati kao trošak pa ce ti biti umanjena poreska osnovica na porez na dobit/dohodak za taj iznos.
edode
Posts: 102
Joined: 28/04/2021 14:31

#125 Re: Kupovina novog ili polovnog vozila

Post by edode »

Uzeti na kredit nesto sto ti u startu ima 20-30% manju vrijednost meni je opcija samo za firme. Ko nema za novo nek uzme polovno za kes koji ima. To sto se autom iskazuje neki status u drustvu je druga stvar.
Post Reply