Na kojem ste autu polozili vozacki

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#76 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by laik1981 »

Peugeot 205 prije ravno 22 godine
Image
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#77 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Aequus »

Skoda Fabia 1.9sdi :D
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#78 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by mali_balon »

B C E na ovome zastava iveko hibrid nekakv a za E nakacili neku prikolicu sa dvije osovine nije ko danasnja tandemka

Image

a D na slicno ovom

Image

U oba naci prave brzine lutrija, nabilda se lijeva noga i desna ruka......a obuxi za C poceo u starom dajcu duplo kvacilo

A kad je pocela obuka za E tad je bilo veselo islo se u rikverc pravo 100m a drzis kamion na kvacili i ides nazad a kvcailo ako naglo skines nogu istu ti slomije.....valjalo je to drzat.....uradio gresku imu tenama doso na obuku...drugi cas u cizmama doso nece mene vise tabani bolit....

A sad pih.....i samo jos kod nas furaju kamione sa mjenjacem valjda nemjau para da kupe novije masine.....
I koliko vidim ne uce rikverc na prikolicama....katstrofa
User avatar
muha_sa
Posts: 128604
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#79 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by muha_sa »

mali_balon wrote: 11/04/2021 10:03 B C E na ovome zastava iveko hibrid nekakv a za E nakacili neku prikolicu sa dvije osovine nije ko danasnja tandemka

Image

a D na slicno ovom

Image

U oba naci prave brzine lutrija, nabilda se lijeva noga i desna ruka......a obuxi za C poceo u starom dajcu duplo kvacilo

A kad je pocela obuka za E tad je bilo veselo islo se u rikverc pravo 100m a drzis kamion na kvacili i ides nazad a kvcailo ako naglo skines nogu istu ti slomije.....valjalo je to drzat.....uradio gresku imu tenama doso na obuku...drugi cas u cizmama doso nece mene vise tabani bolit....

A sad pih.....i samo jos kod nas furaju kamione sa mjenjacem valjda nemjau para da kupe novije masine.....
I koliko vidim ne uce rikverc na prikolicama....katstrofa
Odem u ŠveCku da pomognem kcerki preselit u susjedno naselje--iznajmimo prikolicu i zakacim je na aVto :D kukala mi njemacka :-) jedva je u rikverc ugurah pred ulaz :( :lol: :lol:
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#80 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by mali_balon »

muha_sa wrote: 11/04/2021 10:10
mali_balon wrote: 11/04/2021 10:03 B C E na ovome zastava iveko hibrid nekakv a za E nakacili neku prikolicu sa dvije osovine nije ko danasnja tandemka

Image

a D na slicno ovom

Image

U oba naci prave brzine lutrija, nabilda se lijeva noga i desna ruka......a obuxi za C poceo u starom dajcu duplo kvacilo

A kad je pocela obuka za E tad je bilo veselo islo se u rikverc pravo 100m a drzis kamion na kvacili i ides nazad a kvcailo ako naglo skines nogu istu ti slomije.....valjalo je to drzat.....uradio gresku imu tenama doso na obuku...drugi cas u cizmama doso nece mene vise tabani bolit....

A sad pih.....i samo jos kod nas furaju kamione sa mjenjacem valjda nemjau para da kupe novije masine.....
I koliko vidim ne uce rikverc na prikolicama....katstrofa
Odem u ŠveCku da pomognem kcerki preselit u susjedno naselje--iznajmimo prikolicu i zakacim je na aVto :D kukala mi njemacka :-) jedva je u rikverc ugurah pred ulaz :( :lol: :lol:

E sad zamisli nekog sa sleperom, tek sjeo da vozi a valja mu parkirat na rampu, ici ce ali dok se nauci prodje vrijeme, bolje da se preznojava na poligonu nego u nekim firmama gdje se radi o milimetrima
User avatar
Optimist
Posts: 13628
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#81 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Optimist »

Upravo, danasnji sistem polaganja potpuno nakaradan.
Za kamione ne uce voznju u rikverc sa prikolicom, a za B kategoriju ne rade paralelno parkiranje.

Cak nisam siguran da li vjezbaju polazak pod rucnom??
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#82 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by black_adrian »

u pravu si, kakvih rampi uskih ima napati se iskusan a ne početnik.. a vala sad prerano daju početnicima da voze sami, jedna tura sa instruktorom i haj ti dalje sam pa sta ti Bog da..

sleper poslije ovoga k'o igracka bude :lol: :lol:

User avatar
muha_sa
Posts: 128604
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#83 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by muha_sa »

Optimist wrote: 11/04/2021 10:50 Upravo, danasnji sistem polaganja potpuno nakaradan.
Za kamione ne uce voznju u rikverc sa prikolicom, a za B kategoriju ne rade paralelno parkiranje.

Cak nisam siguran da li vjezbaju polazak pod rucnom??
Koliko mogu skontat rijetki su koji znaju pod rucnom krenut što znaci da ih ne uce il komisija na polaganju ne zahtjeva polazak pod rucnom u nekom od piklica :D
pošto cesto idem ispod Viktorke pa na onom semaforu ka Švrakinom skoro nikad ne vidim nekog da je stao u brdu i ceko zeleno :-) naredaju se u ravnici pa kad krenu i tu skljocaju :-) :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#84 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by black_adrian »

Optimist wrote: 11/04/2021 10:50 Upravo, danasnji sistem polaganja potpuno nakaradan.
Za kamione ne uce voznju u rikverc sa prikolicom, a za B kategoriju ne rade paralelno parkiranje.

Cak nisam siguran da li vjezbaju polazak pod rucnom??
Baš pričam neki dan sa rođakovim sinom, on je u toku obuke.. imaju desetak ruta tako nešto, u svakoj ruti po jedno parkiranje u rikverc, polukružno i kretanje pod ručnom.. a fazon na ovim golfovima sad, el. ručna, samo staneš u brdu, držiš nožnu, podigneš i spustiš "ručnu" dok držiš nožnu, kvačilo do pola i bez gasa kreće, tj. samo auto daje gas :lol: i onda gledam neki dan momak u Passatu B5.5 na glavnoj, oznaka "P", ugasi mu se auto 6-7 puta, na kraju stari mu sjeo da vozi... ove autoškole danas su čisti....
komsinica_s_drugog
Posts: 694
Joined: 23/12/2018 19:16

#85 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by komsinica_s_drugog »

Golf 5, 2019 godina. Cim sam polozila kupise sedmice :twisted:
Vec sam na drugoj temi pisala, u mom gradu se uci i bocno parkiranje i kretanje pod rucnom, naprijed i u rikverc.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13180
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#86 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Evolution_IV »

i bolje je,mogla si naucit osnove poput rucne :)


sa modernijim autima sve vise debila ce bit na cesti,najolje nek im daju i sa DSG da misle na F1 cim sjednu za volan :run:
User avatar
Laplace
Posts: 10317
Joined: 19/11/2012 18:37

#87 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Laplace »

mali_balon wrote: 11/04/2021 10:03 B C E na ovome zastava iveko hibrid nekakv a za E nakacili neku prikolicu sa dvije osovine nije ko danasnja tandemka

Image

a D na slicno ovom

Image

U oba naci prave brzine lutrija, nabilda se lijeva noga i desna ruka......a obuxi za C poceo u starom dajcu duplo kvacilo

A kad je pocela obuka za E tad je bilo veselo islo se u rikverc pravo 100m a drzis kamion na kvacili i ides nazad a kvcailo ako naglo skines nogu istu ti slomije.....valjalo je to drzat.....uradio gresku imu tenama doso na obuku...drugi cas u cizmama doso nece mene vise tabani bolit....

A sad pih.....i samo jos kod nas furaju kamione sa mjenjacem valjda nemjau para da kupe novije masine.....
I koliko vidim ne uce rikverc na prikolicama....katstrofa
Vidi ti koliko je tad Zastava bila napredna da je u to vrijeme imala hibride. :D
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#88 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Nadzornik »

Fico,decenbar 90,hladno,snijeg i puffff,prvi i jedini saobracajni udes koji mi se desio... :-D
Neka kafana,auta parkirana uz trotoar,prvi u redu crveni stojadin i ja pravac u njega usljed klizavice i neociscenog snijega na putu... :-?
Nije neka velika steta,instruktor izadje i pravac u kafanu,ciji je ono crveni stojadin,ustane neki covjek,dodje policija i to rijese,ja stojim sa strane,
gledam,ni kriv ni duzan,niti me ko sta pita... :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#89 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by _BataZiv_0809 »

Nisam pitao na kojem si autu pao :D
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#90 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Nadzornik »

_BataZiv_0809 wrote: 11/04/2021 11:21 Nisam pitao na kojem si autu pao :D
:D

Nakon tri dana sam polozio,opet na Fici.... :thumbup:
Ono sto mi nedostaje u novih auta je leptir staklo,kao stvoreno za izbacivanje cikova u voznji... :-D
citroen xm
Posts: 18072
Joined: 17/04/2012 22:57

#91 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by citroen xm »

Leptir staklo je savršena stvar, ja ga imam i komotno ko da imam i klimu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#92 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by _BataZiv_0809 »

Nadzornik wrote: 11/04/2021 11:57
_BataZiv_0809 wrote: 11/04/2021 11:21 Nisam pitao na kojem si autu pao :D
:D

Nakon tri dana sam polozio,opet na Fici.... :thumbup:
Ono sto mi nedostaje u novih auta je leptir staklo,kao stvoreno za izbacivanje cikova u voznji... :-D
Smiju li se bacati čikovi u Osterrajš :P
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#93 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by mali_balon »

black_adrian wrote: 11/04/2021 10:55 u pravu si, kakvih rampi uskih ima napati se iskusan a ne početnik.. a vala sad prerano daju početnicima da voze sami, jedna tura sa instruktorom i haj ti dalje sam pa sta ti Bog da..

sleper poslije ovoga k'o igracka bude :lol: :lol:

Fuj zivot mi zgadi odma se sjetim situacija :run:
E sad zamisli da to radis na jednom dajcu.....

A sto se tice rucnih i kretanja uz brdo pa haman sva novija auta imaju hill assist.....drzis kocnicu i imas nekoliko sekundi fore nakon pustanja kocnice udaris po gasu i stvar rijesen ja imam to sad na volvu (kamion) i rucna dugme aktivirana samo dodam gas rucna sama popusti

Nek kandidati traze da polazu na autima koje ce voziti i koja si mogu priustiti.....ili da se autoskolama uvede neki standard na kojim ikakvim vozilima se vrsi obuk......a ne da polaze na golfu sedmici a vozit ce 3icu
User avatar
corolla02
Posts: 10370
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#94 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by corolla02 »

moje drugo polaganje, na jednom ovakvom 2000te, motor 3.8l 8-)

Image
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#95 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by Filter »

prosao obuku na Golfu kecu, dizel naravno. Kad je bio moj red da polazem, kandidat prije mene sjebe kvacilo.
Opcije koje imam, Clio, benzin ili doci drugi put. Obzirom da vec dobrih 4-5 sati cekam, dopizdi mi sve i uzmem Clia... polozim nocnu i dnevnu u komadu. Nisu puno peglali kad su skontali da nisam nikad prije sjeo u Clia.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16241
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#96 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by sime_cipol »

black_adrian wrote: 11/04/2021 10:55 u pravu si, kakvih rampi uskih ima napati se iskusan a ne početnik.. a vala sad prerano daju početnicima da voze sami, jedna tura sa instruktorom i haj ti dalje sam pa sta ti Bog da..

sleper poslije ovoga k'o igracka bude :lol: :lol:

Gledaj covjeka.
A danas auto od 4m i daj mu kameru 360 stepeni, daj mu senzore naprijed/nazad, daj mu pomagalo za parkiranje, daj mu da su na ekranu ocrtane linije.
User avatar
semirsar
Posts: 7547
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#97 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by semirsar »

Rane 80-e... :mrgreen:
Obuka
Poligon, na Butmiru, Ficek s duplim komandama izdrndan i u raspadnom stanju,
Vjezbanje start u brdu, naprijed i u rikverc... stop tacno na cizu... uparkiravanje bocno na desno a bezbeli i na lijevo
gradska voznja, svukud po Saraj'vu, cak i iz K.Tomislava lijevo gore u nake sokake... Skerliceva miscinimi se zove jedna od ulica pa jopet lijevo prema D. Milicije... na jednom dijelu vintanja uzbrdo mi veli instruktor, STANI... govno u meni se sledi... gledam okolo, sta uradih, kad on mrtav 'ladan veli, "sad kad je pjesak bezbjedno presao ulicu, mo's nastavit'" treba li reci da zive duse osim nas nije bilo u ulici :-)
Nocna voznja drugi dan obuke sam vozio do Olova, u povratku pade noc :lol:

Polaganje
Testovi, Radili se u Taxi domu u Hrasnom, padoh na dva pitanja, siguran 100% da sam tacno sve odgovorio, zahtjevao da mi kazu na cemu sam pao, da ne bih ponovio pogresku u stvarnoj voznji. Ne scedose pasja braca da mi reknu :evil: ... na usmenom iliti popravnom sve ok, prodjoh.
Poligon, na Butmiru, Ficek s duplim komandama izdrndan i u raspadnom stanju...
clanovi komisije jedva udjose u aVto, garant tezi od 120... svaki :-)
Brdo, start, ficek je vec parkiran na sred "brda" pravilo je da se kandidat vrati na isto mjesto kad zavrsi ispit, Prodjoh bez problema.
Ciza, ficek je na kraju, moras ga vratiti u rikvercu a da ne izadjeh iz trake, kad ga vratih, veli ovaj do mene da otvorim leptir... sjebah se :shock: upravo mi je on bio orjentir za cizu :lol: ipak, prodjoh bez problema.
parking, bez zamjerki od strane komisije, ali... Boze dragi jesu ti ljudi mogli laprdati :shock: , cak me jedan od njih pit'o... "hebe l' se sta?" valjda him to taktika da te ometu i ako pogrijesis da te obore. :mrgreen: prodjoh brez problema
gradska voznja, Polazak, Taxi dom, Hrasno. Ako neko ne zna, nalazi se u slijepoj ulicici... tada je bila nacrtana puna linija po sredini do prve ulicice lijevo, gledajuci iz pravca doma.
Ficek s duplim komandama izdrndan i u raspadnom stanju sa nakim zicama na sve strane... ulazim kao 8, 9 kandidat po redu... stavljam pojas, velim ovom do mene da i on stavi... lik me zacudjeno pita "jel' Bogati, to ti mene zajebajes" :lol:
ukratko, upalih motor, zmigavac, rikverc, i skrenuh u onu pokrajnju ulicicu, tura bila po Hrasnom, uglavnom Ravijojle Rave Jankovic i parkinzima i okolo. Dali zbog zica na sve strane, i nekog spoja... meni se stalno gasili zmigavci prije nego uopste zapocnem prestrojavanje ili skretanje, pa sam morao stalno ih pratiti i ponovo ukljucivati... a merebit ih onaj na zadnjoj klupi gasio, imao je neku zicu u ruci :mrgreen:

Od nas 20, samo jedna cura i moja malenkost prodjosmo, svi ostali pali. Vecini je bio fazon da su se okretali odma' tujdi u ulicici kod doma, preko pune linije :run:
P.S. Obuka na instruktorovom fici, polaganje na poligonu na nekom drugom a gradska na trecem fici ni ne znas koji je gori :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#98 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by tempuser »

A autoškole državne firme, Zeleni signal, Zeleni val, ne sjećam se više imena...
User avatar
nepass1
Posts: 9661
Joined: 06/07/2017 07:35

#99 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by nepass1 »

Evolution_IV wrote: 11/04/2021 11:01 i bolje je,mogla si naucit osnove poput rucne :)


sa modernijim autima sve vise debila ce bit na cesti,najolje nek im daju i sa DSG da misle na F1 cim sjednu za volan :run:
I kad si davno polozio novo auto te napravi debilom. Kod mene sad ima ono uzbro da krenes ne trrba rucna nikako, imam i kameru za rikverc. Prije par mjeseci sjedem u svoju staru fabiju nije mogla kolegica da parkira. Paralelno parkiranje, jedva ovarisao. 8-9 g vozao istu tu fabiju. Parkirao nema gdje nisam. Stid me bilo koliko ne umijem :D izlazzio da vidim koliko prostora nazad jos imam.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#100 Re: Na kojem ste autu polozili vozacki

Post by _BataZiv_0809 »

semirsar wrote: 11/04/2021 18:35. a merebit ih onaj na zadnjoj klupi gasio, imao je neku zicu u ruci :mrgreen:
Cijeli post je genijalan ali ovdje sam poginuo :lol: :lol:
Post Reply