Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Dara750
Posts: 12
Joined: 15/03/2021 15:20

#1 Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Dara750 »

Pozdrav! Nedavno sam dozivio prometnu nezgodu prilikom mog skretanja u lijevo (s glavne ceste na sporednu), kretao sam se normalno i sigurno nekih 100 metara prije raskrižja dao lijevi zmigavac, iza mene je bilo jos jedno auto a iza tog auta vozac koji je pretjecao to auto i imao je namjeru i mene. Situacija je sljedeca dakle kao sto rekoh dao sam lijevi zmigacav, kada sam pogledao na retrovizor vidio sam auto iza sebe koje usporava kao i ja i to auto koje me udarilo je bilo dosta dalje iza nas oboje, pogledao naprijed da se uvjerim da nitko ne ide iz suprotnog smjera i poceo skretanje i taman pred kraj odnosno taman da cu saci s glavne na sporednu cestu taj vozac od iza (iza mene i tog drugog auta) me udara velikom brzinom u zadnji lijevi kraj, zanosi me i gura ispred sebe nekih 10ak metara s ceste, na srecu nije bilo povrijedjenih ali je veca materijalna steta. Na mjestu nezgode je puna linija s isprekidanom oznakom na raskrizju te znak za raskrizje 100 metara prije, ogranicenje ne 50kmh jer je naseljeno mjesto. Zanima me vase misljenje odnosno jel netko imao iskustva s ovakvom nezgodnom i naknadom stete odnosno utvrđivanjem same krivnje?
Peryton_
Posts: 1011
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#2 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Peryton_ »

Dara750 wrote: 15/03/2021 16:01 Pozdrav! Nedavno sam dozivio prometnu nezgodu prilikom mog skretanja u lijevo (s glavne ceste na sporednu), kretao sam se normalno i sigurno nekih 100 metara prije raskrižja dao lijevi zmigavac, iza mene je bilo jos jedno auto a iza tog auta vozac koji je pretjecao to auto i imao je namjeru i mene. Situacija je sljedeca dakle kao sto rekoh dao sam lijevi zmigacav, kada sam pogledao na retrovizor vidio sam auto iza sebe koje usporava kao i ja i to auto koje me udarilo je bilo dosta dalje iza nas oboje, pogledao naprijed da se uvjerim da nitko ne ide iz suprotnog smjera i poceo skretanje i taman pred kraj odnosno taman da cu saci s glavne na sporednu cestu taj vozac od iza (iza mene i tog drugog auta) me udara velikom brzinom u zadnji lijevi kraj, zanosi me i gura ispred sebe nekih 10ak metara s ceste, na srecu nije bilo povrijedjenih ali je veca materijalna steta. Na mjestu nezgode je puna linija s isprekidanom oznakom na raskrizju te znak za raskrizje 100 metara prije, ogranicenje ne 50kmh jer je naseljeno mjesto. Zanima me vase misljenje odnosno jel netko imao iskustva s ovakvom nezgodnom i naknadom stete odnosno utvrđivanjem same krivnje?
50:50
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#3 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Semsa Suljakovic »

Javice ti se 15 ljudi sa 15 oprecnih misljenja.
Po meni je tu sve jasno. Sama cinjenica da te udario u zadnji lijevi kraj je znak da si bio vec daleko u postupku skretanja. Da te zakacio u prednji kraj moglo bi se raspravljati o tome da je on vec preticao(pravio prekrsaj) ali bi ti onda bio kriv za saobracajnu nesrecu a on za preticanje. Ovako kako si ti opisao, ti bi tu trebao biti cist 100%.
User avatar
Logovan
Posts: 94336
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#4 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Logovan »

Peryton_ wrote: 15/03/2021 16:04 50:50
Kako 50:50 ako ga je udario u zadnji lijevi kraj auta? :-)
Sonron
Posts: 129
Joined: 23/06/2010 15:03

#5 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Sonron »

Krivica drugog vozača i po svim saobraćajnim pravilima on je taj koji će platiti štetu na tvom autu jer ti nisi u bilo kojem trenutku uradio saobraćajni prekršaj.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#6 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by channel10 »

Zar ovakva nesreca, kao i ovakva tema nisu bile prije mozda pola godine?
Dara750
Posts: 12
Joined: 15/03/2021 15:20

#7 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Dara750 »

Semsa Suljakovic wrote: 15/03/2021 16:23 Javice ti se 15 ljudi sa 15 oprecnih misljenja.
Po meni je tu sve jasno. Sama cinjenica da te udario u zadnji lijevi kraj je znak da si bio vec daleko u postupku skretanja. Da te zakacio u prednji kraj moglo bi se raspravljati o tome da je on vec preticao(pravio prekrsaj) ali bi ti onda bio kriv za saobracajnu nesrecu a on za preticanje. Ovako kako si ti opisao, ti bi tu trebao biti cist 100%.
Zato sam i postavio da vidim jel ima nestko sa slicnim iskustvom.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#8 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Semsa Suljakovic »

channel10 wrote: 15/03/2021 16:35 Zar ovakva nesreca, kao i ovakva tema nisu bile prije mozda pola godine?
Prije par mjeseci, u 7 dana 2 slucaja.
Dara750
Posts: 12
Joined: 15/03/2021 15:20

#9 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Dara750 »

channel10 wrote: 15/03/2021 16:35 Zar ovakva nesreca, kao i ovakva tema nisu bile prije mozda pola godine?
Ima slicna tema ali mislim da nisu iste bas sve okolnosti kao brzina vozila koje pretiče, jer u mom slucaju vozilo koje pretiče sigurno je islo duplo preko ogranicenja.
Peryton_
Posts: 1011
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#10 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Peryton_ »

Logovan wrote: 15/03/2021 16:27
Peryton_ wrote: 15/03/2021 16:04 50:50
Kako 50:50 ako ga je udario u zadnji lijevi kraj auta? :-)
Logicno bi bilo da je cist 100%. Ali tumacenje ZOBSa od strane prekrsajnog sudije nece biti logicno. Necemo se puno raspravljati, ja pozivam postavljaca da kad se rijesi sudski spor da postavi ovdje rezultate. Presuda ce ici : ....uzimajuci u obzir sve ,misljenja sam da vozac A nije poduzeo sve radnje da bezbjedno izvrsi skretanje lijevo te da je time doprinio cjelokupnoj situaciji.
Kad bi ti rekao da sam prolazeci kroz zeleno svjetlo zakacen od strane vozila koje mi je oduzelo prvenstvo prolaza i da mi je sudija rekao da sam htio nasilno da ostvarim prvenstvo prolaza, vise ne ulazim u rasprave ko je kriv.
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#11 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by milejovic1971 »

Dara750 wrote: 15/03/2021 16:01 Pozdrav! Nedavno sam dozivio prometnu nezgodu prilikom mog skretanja u lijevo (s glavne ceste na sporednu), kretao sam se normalno i sigurno nekih 100 metara prije raskrižja dao lijevi zmigavac, iza mene je bilo jos jedno auto a iza tog auta vozac koji je pretjecao to auto i imao je namjeru i mene. Situacija je sljedeca dakle kao sto rekoh dao sam lijevi zmigacav, kada sam pogledao na retrovizor vidio sam auto iza sebe koje usporava kao i ja i to auto koje me udarilo je bilo dosta dalje iza nas oboje, pogledao naprijed da se uvjerim da nitko ne ide iz suprotnog smjera i poceo skretanje i taman pred kraj odnosno taman da cu saci s glavne na sporednu cestu taj vozac od iza (iza mene i tog drugog auta) me udara velikom brzinom u zadnji lijevi kraj, zanosi me i gura ispred sebe nekih 10ak metara s ceste, na srecu nije bilo povrijedjenih ali je veca materijalna steta. Na mjestu nezgode je puna linija s isprekidanom oznakom na raskrizju te znak za raskrizje 100 metara prije, ogranicenje ne 50kmh jer je naseljeno mjesto. Zanima me vase misljenje odnosno jel netko imao iskustva s ovakvom nezgodnom i naknadom stete odnosno utvrđivanjem same krivnje?
pametan sudija ce traziti saobracajno vjestacenje, msm da ces ti biti kriv, zavisi gdje te tacno zveknuo i u kojoj fazi...
p.s.
moja zena imala istu aps situaciju, ona je bila kao ti, ONA je proglasena krivom...Srbija je u pitanju
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#12 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by studiorum_tuzlaensis »

Vještačenje obavezno traži ako ne želiš da plaćaš štetu. Ako te udario u zadnji kraj pri samom silasku sa ceste kao što kažeš, čist si 100%.

Kad se završi prekršajni spor, tuži idiota privatno parnicom što te ugruho, prepao i nanio teške fizičke i psihičke povrede. To zna trajati, ali pare će sigurno doći.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2563
Joined: 07/05/2009 19:51

#13 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Magarece_godine »

Čist si sto posto. Do nesreće je došlo jer je drugi auto bio u prekršaju, vršii je radnj preticanja preko pune linije...
artur morgan
Posts: 2824
Joined: 30/04/2020 19:47

#14 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by artur morgan »

Dara750 wrote: 15/03/2021 16:01 Pozdrav! Nedavno sam dozivio prometnu nezgodu prilikom mog skretanja u lijevo (s glavne ceste na sporednu), kretao sam se normalno i sigurno nekih 100 metara prije raskrižja dao lijevi zmigavac, iza mene je bilo jos jedno auto a iza tog auta vozac koji je pretjecao to auto i imao je namjeru i mene. Situacija je sljedeca dakle kao sto rekoh dao sam lijevi zmigacav, kada sam pogledao na retrovizor vidio sam auto iza sebe koje usporava kao i ja i to auto koje me udarilo je bilo dosta dalje iza nas oboje, pogledao naprijed da se uvjerim da nitko ne ide iz suprotnog smjera i poceo skretanje i taman pred kraj odnosno taman da cu saci s glavne na sporednu cestu taj vozac od iza (iza mene i tog drugog auta) me udara velikom brzinom u zadnji lijevi kraj, zanosi me i gura ispred sebe nekih 10ak metara s ceste, na srecu nije bilo povrijedjenih ali je veca materijalna steta. Na mjestu nezgode je puna linija s isprekidanom oznakom na raskrizju te znak za raskrizje 100 metara prije, ogranicenje ne 50kmh jer je naseljeno mjesto. Zanima me vase misljenje odnosno jel netko imao iskustva s ovakvom nezgodnom i naknadom stete odnosno utvrđivanjem same krivnje?
Ako je steta preko 5.000 KM, provest ce se krivicni postupak u kojem ce biti od strane tuzilastva angazovan vjestak saobracajne struke da utvrdi okolnosti nastanaka nesrece i odgovornost. Poslije toga ide optuznica protiv tog drugog lica po svemu kako si napisao i presuda. Ukratko receno.

Ako je manje steta od ovog iznosa, ide prekrsajni nalog ili prekrsajni postupak, bez vjestacenja.

Prekrsaj je za lakse nezgode, krivicno je za teze.

Uglavnom, ti si cist po ovome sto si napisao ali prati jer imas pravo na naknadu stete od njegovog osiguranja kad se zavrsi krivicni odnosno prekrsajni postupak. Ta naknada se ne odnosi samo na stetu na vozilu, vec i na povrede ako si ih zadobio. Preporuka je da angazujes advokata lakse ce ti biti sve to zavrsiti.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#15 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by S4mpion »

Odmah unajmi advokata i neka on to rješava.

To da je kriv vozač koji skreće, a prav-zdrav kreten koji pretiče preko pune i pokušava ubiti vozača ispred sebe, je van pameti.

Po toj logici, svako te može lupat' odakle želi, sa trotoara, parkinga, travnjaka, znači bilo kakvo motanje volanom ne smiješ izvršit' dok se ne uvjeriš da nemaš nikog oko sebe u krugu od 500 metara.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#16 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by S4mpion »

Peryton_ wrote: 15/03/2021 20:17
Logovan wrote: 15/03/2021 16:27
Peryton_ wrote: 15/03/2021 16:04 50:50
Kako 50:50 ako ga je udario u zadnji lijevi kraj auta? :-)
Logicno bi bilo da je cist 100%. Ali tumacenje ZOBSa od strane prekrsajnog sudije nece biti logicno. Necemo se puno raspravljati, ja pozivam postavljaca da kad se rijesi sudski spor da postavi ovdje rezultate. Presuda ce ici : ....uzimajuci u obzir sve ,misljenja sam da vozac A nije poduzeo sve radnje da bezbjedno izvrsi skretanje lijevo te da je time doprinio cjelokupnoj situaciji.
Kad bi ti rekao da sam prolazeci kroz zeleno svjetlo zakacen od strane vozila koje mi je oduzelo prvenstvo prolaza i da mi je sudija rekao da sam htio nasilno da ostvarim prvenstvo prolaza, vise ne ulazim u rasprave ko je kriv.
Sudija tu tvrdnju može nabit' sebi u guzicu, zakon je jasan, kao i krivac, a ko je šta htio, to je pos'o za gatare.
Dara750
Posts: 12
Joined: 15/03/2021 15:20

#17 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Dara750 »

studiorum_tuzlaensis wrote: 15/03/2021 22:09 Vještačenje obavezno traži ako ne želiš da plaćaš štetu. Ako te udario u zadnji kraj pri samom silasku sa ceste kao što kažeš, čist si 100%.

Kad se završi prekršajni spor, tuži idiota privatno parnicom što te ugruho, prepao i nanio teške fizičke i psihičke povrede. To zna trajati, ali pare će sigurno doći.
Pa stetu necu placati osobno vec osiguranje ali onda slijedi poskupljenje police osiguranja itd ali bih volio bar naplatiti odstetu za svoje vozilo koje je dosta osteceno. Ps. Prvotni udar se desio iza zadnjeg lijevog tocka a zatim me okrenuo bocno i gurao s ceste sto dovoljno govori da je njegova brzina bila dobrano iznad dopustene te da ga se nije moglo bas tako ocekivati niti vidjeti da prestize.
Dara750
Posts: 12
Joined: 15/03/2021 15:20

#18 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Dara750 »

artur morgan wrote: 15/03/2021 22:29
Dara750 wrote: 15/03/2021 16:01 Pozdrav! Nedavno sam dozivio prometnu nezgodu prilikom mog skretanja u lijevo (s glavne ceste na sporednu), kretao sam se normalno i sigurno nekih 100 metara prije raskrižja dao lijevi zmigavac, iza mene je bilo jos jedno auto a iza tog auta vozac koji je pretjecao to auto i imao je namjeru i mene. Situacija je sljedeca dakle kao sto rekoh dao sam lijevi zmigacav, kada sam pogledao na retrovizor vidio sam auto iza sebe koje usporava kao i ja i to auto koje me udarilo je bilo dosta dalje iza nas oboje, pogledao naprijed da se uvjerim da nitko ne ide iz suprotnog smjera i poceo skretanje i taman pred kraj odnosno taman da cu saci s glavne na sporednu cestu taj vozac od iza (iza mene i tog drugog auta) me udara velikom brzinom u zadnji lijevi kraj, zanosi me i gura ispred sebe nekih 10ak metara s ceste, na srecu nije bilo povrijedjenih ali je veca materijalna steta. Na mjestu nezgode je puna linija s isprekidanom oznakom na raskrizju te znak za raskrizje 100 metara prije, ogranicenje ne 50kmh jer je naseljeno mjesto. Zanima me vase misljenje odnosno jel netko imao iskustva s ovakvom nezgodnom i naknadom stete odnosno utvrđivanjem same krivnje?
Ako je steta preko 5.000 KM, provest ce se krivicni postupak u kojem ce biti od strane tuzilastva angazovan vjestak saobracajne struke da utvrdi okolnosti nastanaka nesrece i odgovornost. Poslije toga ide optuznica protiv tog drugog lica po svemu kako si napisao i presuda. Ukratko receno.

Ako je manje steta od ovog iznosa, ide prekrsajni nalog ili prekrsajni postupak, bez vjestacenja.

Prekrsaj je za lakse nezgode, krivicno je za teze.

Uglavnom, ti si cist po ovome sto si napisao ali prati jer imas pravo na naknadu stete od njegovog osiguranja kad se zavrsi krivicni odnosno prekrsajni postupak. Ta naknada se ne odnosi samo na stetu na vozilu, vec i na povrede ako si ih zadobio. Preporuka je da angazujes advokata lakse ce ti biti sve to zavrsiti.
Ne znam tocno koliko ce se procjeniti steta jer nije bas neko novije auto, a advokata sam u svakom slucaju planirao angazirati.
Dara750
Posts: 12
Joined: 15/03/2021 15:20

#19 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Dara750 »

S4mpion wrote: 15/03/2021 22:54 Odmah unajmi advokata i neka on to rješava.

To da je kriv vozač koji skreće, a prav-zdrav kreten koji pretiče preko pune i pokušava ubiti vozača ispred sebe, je van pameti.

Po toj logici, svako te može lupat' odakle želi, sa trotoara, parkinga, travnjaka, znači bilo kakvo motanje volanom ne smiješ izvršit' dok se ne uvjeriš da nemaš nikog oko sebe u krugu od 500 metara.
Bas sam to i pomislio jer je onda najisplativije preticati preko pune linije i u raskrižjima i cekati zrtvu da skrene lijevo i evo ga on kriv...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#20 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by high_volume »

Dara750 wrote: 15/03/2021 23:32
S4mpion wrote: 15/03/2021 22:54 Odmah unajmi advokata i neka on to rješava.

To da je kriv vozač koji skreće, a prav-zdrav kreten koji pretiče preko pune i pokušava ubiti vozača ispred sebe, je van pameti.

Po toj logici, svako te može lupat' odakle želi, sa trotoara, parkinga, travnjaka, znači bilo kakvo motanje volanom ne smiješ izvršit' dok se ne uvjeriš da nemaš nikog oko sebe u krugu od 500 metara.
Bas sam to i pomislio jer je onda najisplativije preticati preko pune linije i u raskrižjima i cekati zrtvu da skrene lijevo i evo ga on kriv...
Vozač koji pretiče druga vozila protivno pravilima, preko pune linije, odgovarat će za svoj prekršaj. Ako te je taj vozač udario u tvoj auto, pa makar to bilo i u njegov zadnji dio, znači da si ipak imao dovoljno vremena da procijeniš situaciju i da prekineš skretanje ulijevo, da time spriječiš sudar vaša dva vozila. Mislim da bi obojica trebali biti odgovorni, svaki za svoje prekršaje. Mislim da će sud tebi dodijeliti troškove nastale štete.
Dara750
Posts: 12
Joined: 15/03/2021 15:20

#21 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Dara750 »

high_volume wrote: 16/03/2021 01:13
Dara750 wrote: 15/03/2021 23:32
S4mpion wrote: 15/03/2021 22:54 Odmah unajmi advokata i neka on to rješava.

To da je kriv vozač koji skreće, a prav-zdrav kreten koji pretiče preko pune i pokušava ubiti vozača ispred sebe, je van pameti.

Po toj logici, svako te može lupat' odakle želi, sa trotoara, parkinga, travnjaka, znači bilo kakvo motanje volanom ne smiješ izvršit' dok se ne uvjeriš da nemaš nikog oko sebe u krugu od 500 metara.
Bas sam to i pomislio jer je onda najisplativije preticati preko pune linije i u raskrižjima i cekati zrtvu da skrene lijevo i evo ga on kriv...
Vozač koji pretiče druga vozila protivno pravilima, preko pune linije, odgovarat će za svoj prekršaj. Ako te je taj vozač udario u tvoj auto, pa makar to bilo i u njegov zadnji dio, znači da si ipak imao dovoljno vremena da procijeniš situaciju i da prekineš skretanje ulijevo, da time spriječiš sudar vaša dva vozila. Mislim da bi obojica trebali biti odgovorni, svaki za svoje prekršaje. Mislim da će sud tebi dodijeliti troškove nastale štete.
Citas li uopce post i to sto sam napisao? Ako netko u naseljenom mjestu gdje je ogranicenje 50kmh vozi 120kmh kako ga mozes vidjeti? Takva voznja nije prekrsaj vec pokusaj ubojstva.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#22 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by jelleMania »

Hahahaha... sta sve neces procitat ovde... uskoro neces ni smjeti skrenuti s glavne ceste od ovakvih budala koji prestizu kolone na punoj ...svasta ... moras od sad paziti ocel koja kamiza se zaletit 100 na sat prije skretanja :run:
User avatar
Laplace
Posts: 10317
Joined: 19/11/2012 18:37

#23 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Laplace »

S4mpion wrote: 15/03/2021 22:54 Odmah unajmi advokata i neka on to rješava.

To da je kriv vozač koji skreće, a prav-zdrav kreten koji pretiče preko pune i pokušava ubiti vozača ispred sebe, je van pameti.

Po toj logici, svako te može lupat' odakle želi, sa trotoara, parkinga, travnjaka, znači bilo kakvo motanje volanom ne smiješ izvršit' dok se ne uvjeriš da nemaš nikog oko sebe u krugu od 500 metara.
Logično bi bilo, ali BiH i logika... + naše pravosuđe, vjerovatno najslabija karika u državi.

Da je po logici, svi sudari tokom kojih je jedan od vozača preticao preko pune linije bi bili okarakterisani kao 100% krivica tog vozača. Red bi bio da se jednom stane u kraj idiotima koji pretiču preko pune.
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#24 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Better Man »

Dara750 wrote: 16/03/2021 08:10
high_volume wrote: 16/03/2021 01:13
Dara750 wrote: 15/03/2021 23:32

Bas sam to i pomislio jer je onda najisplativije preticati preko pune linije i u raskrižjima i cekati zrtvu da skrene lijevo i evo ga on kriv...
Vozač koji pretiče druga vozila protivno pravilima, preko pune linije, odgovarat će za svoj prekršaj. Ako te je taj vozač udario u tvoj auto, pa makar to bilo i u njegov zadnji dio, znači da si ipak imao dovoljno vremena da procijeniš situaciju i da prekineš skretanje ulijevo, da time spriječiš sudar vaša dva vozila. Mislim da bi obojica trebali biti odgovorni, svaki za svoje prekršaje. Mislim da će sud tebi dodijeliti troškove nastale štete.
Citas li uopce post i to sto sam napisao? Ako netko u naseljenom mjestu gdje je ogranicenje 50kmh vozi 120kmh kako ga mozes vidjeti? Takva voznja nije prekrsaj vec pokusaj ubojstva.
Jedini krivac ovdje je idiot koji je preticao na punoj liniji i uz to debelo prekoračio brzinu.
User avatar
Laplace
Posts: 10317
Joined: 19/11/2012 18:37

#25 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Laplace »

high_volume wrote: 16/03/2021 01:13
Dara750 wrote: 15/03/2021 23:32
S4mpion wrote: 15/03/2021 22:54 Odmah unajmi advokata i neka on to rješava.

To da je kriv vozač koji skreće, a prav-zdrav kreten koji pretiče preko pune i pokušava ubiti vozača ispred sebe, je van pameti.

Po toj logici, svako te može lupat' odakle želi, sa trotoara, parkinga, travnjaka, znači bilo kakvo motanje volanom ne smiješ izvršit' dok se ne uvjeriš da nemaš nikog oko sebe u krugu od 500 metara.
Bas sam to i pomislio jer je onda najisplativije preticati preko pune linije i u raskrižjima i cekati zrtvu da skrene lijevo i evo ga on kriv...
Vozač koji pretiče druga vozila protivno pravilima, preko pune linije, odgovarat će za svoj prekršaj. Ako te je taj vozač udario u tvoj auto, pa makar to bilo i u njegov zadnji dio, znači da si ipak imao dovoljno vremena da procijeniš situaciju i da prekineš skretanje ulijevo, da time spriječiš sudar vaša dva vozila. Mislim da bi obojica trebali biti odgovorni, svaki za svoje prekršaje. Mislim da će sud tebi dodijeliti troškove nastale štete.
Pa ono, niko ne očekuje raketu ili supersonični avion na lijevoj traci dok skreće lijevo, naročito ne ako je na tom dijelu puta puna linija i ograničenje 50. Po toj logici bi skretanje lijevo bilo izbor između groba i zatvora.

Sad bi trebalo vozača koji krši sve propise nagraditi bezveznom kaznom od 100 KM a onome koji je sa maksimalnim oprezom skretao na dozvoljenom mjestu (ali, eto, nije znao da je na tom dijelu puta dozvoljeno probijanje zvučne barijere) natovariti krivicu za sudar.
Post Reply