Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: _BataZiv_0809

Chakson

#1 Pomoc pri kupovini auta!

Post by Chakson »

Pozdrav.
Konacno je doslo vrijeme da kupim sebi auto pa se dvoumim izmedju njih par.
Budzet mi je do nekih 5 hiljada maraka, trazim iskljucivo manjeg dizelasa sa sto manjom potrosnjom.
Prva opcija mi je bio megane 1.5 dci ili clio 1.5dci ali vise automehanicara su rekli da su ti 1.5 dci motori dosta problematicni .
Trenutno razmisljam o Opel Astri G 1.7 dti ili cdti pa me zanima koji je bolji izbor i dali je uopste dobar izbor?

Ako neko ima neki drugi prijedlog u okviru ovog budzeta, bilo bi super :D!

(a ako neko jos prodaje ovako auto nek se javi preko privatne poruke :D)
diff

#2 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by diff »

Za te pare možeš kupiti samo izvozano auto sa vraćenim kilometrima i imat ćeš velike troškove održavanja.
Ako već hoćeš da kupiš auto u toj klasi uzmi sa benzinskim motorom, jer manja je godišnja razlika u novcu koje daš za gorivo koje potroši benzinac, nego što ćeš dati za održavanje istrošenog dizelaša.
Moj glas je na strani očuvanog benzinca sa manjom kilometražom.
Chakson

#3 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by Chakson »

diff wrote:Za te pare možeš kupiti samo izvozano auto sa vraćenim kilometrima i imat ćeš velike troškove održavanja.
Ako već hoćeš da kupiš auto u toj klasi uzmi sa benzinskim motorom, jer manja je godišnja razlika u novcu koje daš za gorivo koje potroši benzinac, nego što ćeš dati za održavanje istrošenog dizelaša.
Moj glas je na strani očuvanog benzinca sa manjom kilometražom.
Ma benzinci mi imaju preveliku potrosnju a nebih plin da ugradjujem iskreno
ElRe

#4 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by ElRe »

U ovom slucaju takodje bih zaobisao dizela. Tesko ga je naci ispod 300000 km da je presao i da ne treba raditi nesto oko dizni, turbine, common rail pumpe i sl. Benzin 1.4 ili 1.6 na kraju izadju povoljniji.
amar1994

#5 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by amar1994 »

Chakson wrote:Pozdrav.
Konacno je doslo vrijeme da kupim sebi auto pa se dvoumim izmedju njih par.
Budzet mi je do nekih 5 hiljada maraka, trazim iskljucivo manjeg dizelasa sa sto manjom potrosnjom.
Prva opcija mi je bio megane 1.5 dci ili clio 1.5dci ali vise automehanicara su rekli da su ti 1.5 dci motori dosta problematicni .
Trenutno razmisljam o Opel Astri G 1.7 dti ili cdti pa me zanima koji je bolji izbor i dali je uopste dobar izbor?

Ako neko ima neki drugi prijedlog u okviru ovog budzeta, bilo bi super :D!

(a ako neko jos prodaje ovako auto nek se javi preko privatne poruke :D)
Astra G 2.0dti ili 1.6 105ks,ovaj benzinac ne prelazi 10l normalne voznje :)
Ned071

#6 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by Ned071 »

Svi bi savjet a niko detalje da napise :mrgreen:
Imas li djece, koliko cesto ides van grada, koliko gradske voznje... To su osnove da ti neko da savjet za kupovinu
diff

#7 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by diff »

Već si odlučio da ćeš uzeti dizela u klasi Astre i u tome te niko ne može spriječiti. Vidiš samo jedan put.
Saznat ćeš da nisi upravu onda kad kupiš i počmeš ulagati u skupe opravke.
U svakom slučaju sretno sa kupovinom.
Nabucco

#8 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by Nabucco »

Počinje nova igra bez granica :serbo:

Ma nema se tu šta misliti, Megana bi zaobišao (ukoliko mislis na Megane 2) jer se za te pare može kupiti samo krš . Clio može proći mada su dizne problem. Ali bi ja za te pare realno zaobišao Renaulta tih godina. Astre su dobra auta i ti motori mogu podnijeti dosta zafrkancije :D . Uglavnom kad odeš pogledaj fino auto vizuelno, provozaj bar do 100km/h bilo bi poželjno i malo jače 120-130km/h. Vidi kako vozi, kako mjenjac radi i sve. Ukoliko prođe sve tvoje kriterije koje možeš ti sam vidjeti znaci: limarija da je OK, i da ide dobro. Odi u neki Servis i plati vizuelni pregled koji košta ako se ne varam 5-10KM, i diagnostiku ( ako je auto posjeduje) koja košta 20ak KM. Ako sve bude Ok, pazari ga, makar imao realnih 350k km. Naravno svaki kvar koji ti otkriju skidaj cijenu, koliko može. I nemoj da bude ono, hajde vamo evo ima automehanicar blizu mene, to odma odbi, vodi nekom daljem automehanicaru najbolje bi bilo kod nekog svog automehanicara da odeš ;-) .

Ja bi pogledao na tvom mjestu i Ford Focusa 1.8 tddi - tdci. Cak ne bi bježao ni od Alfe 156-147, 1.9jtd mada su one vecinski sve krševi, ali se može naci dobar primjerak, debelo ispod 5000KM. Ako vec velicina klia ti može zadovoljiti potrebe Pogledaj ti i Fiat Punta 1.3 ili 1.9 ;)
mahalas505

#9 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by mahalas505 »

diff wrote:Već si odlučio da ćeš uzeti dizela u klasi Astre i u tome te niko ne može spriječiti. Vidiš samo jedan put.
Ma covjek najbolje uci iz svog iskustva.
Warashii

#10 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by Warashii »

azdralovic

#11 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by azdralovic »

Warashii wrote:Ovo http://www.olx.ba/artikal/18104144/suzu ... juna-2016/ ,ukoliko nije mnogo udareno.
i ja ga jutros vidjeh na PIK-u...ako je fakat mijenjao samo blatobran i branik, to i nije neki katastrofalan sudar... vrijedi para
johntra

#12 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by johntra »

Jedino što nema zračne...i ja preporučujem benzinca gradske klase ili nekog kompakta benzinca, manje će vlasnika glava boliti...
Warashii

#13 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by Warashii »

azdralovic wrote:
Warashii wrote:Ovo http://www.olx.ba/artikal/18104144/suzu ... juna-2016/ ,ukoliko nije mnogo udareno.
i ja ga jutros vidjeh na PIK-u...ako je fakat mijenjao samo blatobran i branik, to i nije neki katastrofalan sudar... vrijedi para
Malo je reci da vrijedi, ja da sebi trazim auto definitivno bi ga pogledao, ova cijena mu je jednostavno neodoljiva ukoliko je sve relativno ok.
bbianconero

#14 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by bbianconero »

vozim megane 1.9 dci i auto je vrhunsko, nudi sve sto ti treba, od brzine, snage pa do udobnosti i uzivanja za volanom, potrosnja takodjer nije toliko velika...sad ne znam bas na kakav primjerak mozes naletiti od 5000KM, ja sam svog platio 7000 KM, prije malo manje od godinu i ni najsitnijh problema nisam imao sa autom, ovi sto pricaju da ce te boliti glava i tako to od troskova odrzavanja, Bog zna gdje su kupovali auta...pozz
johntra

#15 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by johntra »

bbianconero wrote:vozim megane 1.9 dci i auto je vrhunsko, nudi sve sto ti treba, od brzine, snage pa do udobnosti i uzivanja za volanom, potrosnja takodjer nije toliko velika...sad ne znam bas na kakav primjerak mozes naletiti od 5000KM, ja sam svog platio 7000 KM, prije malo manje od godinu i ni najsitnijh problema nisam imao sa autom, ovi sto pricaju da ce te boliti glava i tako to od troskova odrzavanja, Bog zna gdje su kupovali auta...pozz
Što se onda javljaš, kad si kupio auto za sedam milja? za pet milja neće naći dizela, a da ga ne zaboli glava, prije ili kasnije...
i svi komentari su dobronamjerni, a i većina ih je nastala na iskustvima, bilo ličnim ili bliže okoline...
Tomahawk11
Globalni moderator

#16 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by Tomahawk11 »

ElRe wrote:U ovom slucaju takodje bih zaobisao dizela. Tesko ga je naci ispod 300000 km da je presao i da ne treba raditi nesto oko dizni, turbine, common rail pumpe i sl. Benzin 1.4 ili 1.6 na kraju izadju povoljniji.
Hajd ti to objasni svijetu koji se uglavnom jos vodi logikom g2 1.6 dizela :mrgreen:
vnm

#17 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by vnm »

ovaj swift lose izgleda za tako mlado auto. airbag nema jer mu se izgleda otvorio, inace ne mogu objasniti zašto je volan lijepljen. e ako se otvorio airbag pitanje je kakav je to bio udes, mada ne mora znaciti nista. od opreme ima klimu i to je to.

sa slika je tesko reci ali mislim da je cijena sasvim normalna, odnosno nije nesto pretjerano povoljan.
citroen xm

#18 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by citroen xm »

Definitivno benzinac, ali pošto si navalio na dizela onda ili P307 2.0 HDI 90 KS ili C3 1.4 HDI. Za te pare i nekako možeš naći neki od ova dva, a da nije grob.
klaki

#19 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by klaki »

dobar c3 1.4 8 ventila moze naci ali ce se morat protegnut do 5500 ako ne i 6000
mk ultra
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Lokomotivu

#20 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by mk ultra »

http://www.olx.ba/artikal/16921515/fiat-bravo-1-9-jtd/

ako prelaziš ispod 7-8k km godišnje dizela ti se ne isplati tražiti
Chakson

#21 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by Chakson »

Ned071 wrote:Svi bi savjet a niko detalje da napise :mrgreen:
Imas li djece, koliko cesto ides van grada, koliko gradske voznje... To su osnove da ti neko da savjet za kupovinu
Aha to sam zaboravio haha
Nemam djece, 20 godina imam, do sad sam vozio auto od starog al sad hocu svoje da uzmem . nesta malo manje da malo trosi.
Voznja bi bila svaki dan po sarajevu ali ima i dosta otvorene. U sustini bi se auto dosta koristilo i u gradu i van grada.
diff wrote:Već si odlučio da ćeš uzeti dizela u klasi Astre i u tome te niko ne može spriječiti. Vidiš samo jedan put.
Ma nisam ja odlucio nju, nego na oko mi izgleda najbolja opcija . zato sam se i obratio ovdje da vidim sta iskusniji ljudi kazu. Nemam bas para da se ucim na vlastitim greskama haha :)

A za benzinca, tesko da ce to otac dozvoliti, mada i meni kad gledam dizel bolje izgleda za potrebe
NediM17

#22 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by NediM17 »

Chakson wrote:
Ned071 wrote:Svi bi savjet a niko detalje da napise :mrgreen:
Aha to sam zaboravio haha
Nemam djece, 20 godina imam, do sad sam vozio auto od starog al sad hocu svoje da uzmem . nesta malo manje da malo trosi.
Voznja bi bila svaki dan po sarajevu ali ima i dosta otvorene. U sustini bi se auto dosta koristilo i u gradu i van grada.
Ma nisam ja odlucio nju, nego na oko mi izgleda najbolja opcija . zato sam se i obratio ovdje da vidim sta iskusniji ljudi kazu. Nemam bas para da se ucim na vlastitim greskama haha :)

A za benzinca, tesko da ce to otac dozvoliti, mada i meni kad gledam dizel bolje izgleda za potrebe
:lol:

Jebem ti nas mentalitet, da ti jebem. Benzinac puno trosi, od plina se ide u zrak, i naravno na dizelu nema skupih popravki.

Ta Astra 1.7 DTI ima smece od motora, u crno da te zavije, a Clio dCi jos vece. Ali eto, kupite i uzivajte u dizelu.

Pa benzinca da godinu dana u blokadi vozas nece ti izvuci para za gorivo koliko ce ti dizel izvuci na popravke, jer su ti dizeli i kao novi bili grobovi, a kakvi su tek sa 300.000+km, to samo Bog zna, ali naravno mogu biti samo jos gori.

I bjezi i od ovog Swifta, nezatrpani grob. Morao je on biti kvalitetno zveknut cim je ispalio zracne jastuke. Ja bih ga sebi uzeo jedino dzaba.
530i

#23 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by 530i »

Kakva astra, kakav reno, golf trojka dizel i Bog da te vidi.
Vidi stroja
http://www.olx.ba/artikal/15087904/prod ... f-3-dizel/
Armin2013

#24 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by Armin2013 »

Vozim Astru 2000 g, 1,6 16 V, kupio 2007 god. sa nekih 114000 km ako nije vraćana kilometraža, dosad zamijenio auspuh (zadnji lonac 2x), kočnice, bombinu, neka cjevčica na hlanjaku pukla pa gubilo vodu, i neke sitnice koje usput stradaju, sad je na satu nekih 230000km. Prosjek potrošnje ljeti 7,5l zimi 9,5l (uglavnom gradska vožnja) po bord komp. Ja testiro par puta potrošnju po sistemu nalijem pun rezervar i pređem oko 100000km vožnje, kombinovano grad- otvoreno, pa ponovo nalijem pun rezervar, ako vozim kulturno (bez da u trecoj vozim 130) potrošnja je 5,4l.
amar1994

#25 Re: Pomoc pri kupovini auta!

Post by amar1994 »

Armin2013 wrote:Vozim Astru 2000 g, 1,6 16 V, kupio 2007 god. sa nekih 114000 km ako nije vraćana kilometraža, dosad zamijenio auspuh (zadnji lonac 2x), kočnice, bombinu, neka cjevčica na hlanjaku pukla pa gubilo vodu, i neke sitnice koje usput stradaju, sad je na satu nekih 230000km. Prosjek potrošnje ljeti 7,5l zimi 9,5l (uglavnom gradska vožnja) po bord komp. Ja testiro par puta potrošnju po sistemu nalijem pun rezervar i pređem oko 100000km vožnje, kombinovano grad- otvoreno, pa ponovo nalijem pun rezervar, ako vozim kulturno (bez da u trecoj vozim 130) potrošnja je 5,4l.
Jeli to ova sa 105ks,ako jeste nek trazi slicnu i gotova stvar :thumbup:
Post Reply