Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#4451 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

RagibUzoriti wrote: 06/09/2021 10:46
Laplace wrote: 06/09/2021 10:12

Nije ulaganje nego trošak. Artur objasnio.
Ako ja odlucim da na staro vozilo kupim nove alu felge koje ce zamjeniti stare felge i gume.

Da li je to trosak ili ulaganje?

Nije pas nego se ker popisao...
Da li će nove felge autu donijeti neko realno poboljšanje, povećati funkcionalnost, donijeti zaradu itsl? Ovo je, ipak, pitanje za ekonomiste, ali definitivno trošak i ulaganje nisu isti pojmovi.
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#4452 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

soha96 wrote: 06/09/2021 11:22 Ako nesto prinudno radis na vozilu ili redovno odrzavanje, to je trosak. Ali ugradis npr multimediju jer ti je cejf, to je ulaganje. Nije ulaganje samo u svrhu profita.

Npr sto onaj kaze da onaj momak trosi pare na gej stvari. Putovanja nisu trosak, vec ulaganje. Putovati ne moras, ulazes u dozivljaj, uspomene a to je valjda razlog zbog kojeg zivimo.
Nova multimedija dodaje nove funkcionalnosti u autu, tako da je to ulaganje. Ako razbiješ karambolku pa je zamijeniš da vratiš auto u prijašnje stanje, to bi bio valjda trošak.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#4453 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by black_adrian »

Ako nisi kriv i naplatiš, onda je to neočekivani budžetski suficit :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#4454 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by S4mpion »

Što se tiče četvorki i 500k na satu, zaboravite, većina ih je već pregazilo milion km.

Komšo još nije uspio uništit passata 5 u kojeg već godinama samo doljeva ulje (nema mijenjanja), al' neće govno da se pokvari.
citroen xm
Posts: 17933
Joined: 17/04/2012 22:57

#4455 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Joj koliko je takvih auta raznih marki i modela, koja se totalno zapuštena vucaraju putevima. Ispade sada VW nešto strašno bolji od drugih i izdržljiviji, a sa druge strane vjerovatno niko u 21. vjeku nije imao toliko fula sa motorima kao VW. Plus na to dodaš strašan kvalitet limarije na generaciji Golfa 5 i Pasata 6. Ali dobro neka bude, samo VW valja.
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#4456 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

citroen xm wrote: 06/09/2021 19:36 Joj koliko je takvih auta raznih marki i modela, koja se totalno zapuštena vucaraju putevima. Ispade sada VW nešto strašno bolji od drugih i izdržljiviji, a sa druge strane vjerovatno niko u 21. vjeku nije imao toliko fula sa motorima kao VW. Plus na to dodaš strašan kvalitet limarije na generaciji Golfa 5 i Pasata 6. Ali dobro neka bude, samo VW valja.
Meni to samo po sebi odgovara - fino parkiram pored famoznog VW-a i ne brinem da će mi neko ukrasti Opela.

Problem je što vozači VW-a umisle da im je vozilo Starship Enterprise, sa inercijskim i warp motorima, pa ulijeću u nemoguće situacije koje do krajnjih granica testiraju zakone fizike, hemije, biologije i sociologije dok mi ostali spašavamo žive glave.
User avatar
canvra888
Posts: 4109
Joined: 09/07/2021 15:03

#4457 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Laplace wrote: 06/09/2021 19:46
citroen xm wrote: 06/09/2021 19:36 Joj koliko je takvih auta raznih marki i modela, koja se totalno zapuštena vucaraju putevima. Ispade sada VW nešto strašno bolji od drugih i izdržljiviji, a sa druge strane vjerovatno niko u 21. vjeku nije imao toliko fula sa motorima kao VW. Plus na to dodaš strašan kvalitet limarije na generaciji Golfa 5 i Pasata 6. Ali dobro neka bude, samo VW valja.
Meni to samo po sebi odgovara - fino parkiram pored famoznog VW-a i ne brinem da će mi neko ukrasti Opela.

Problem je što vozači VW-a umisle da im je vozilo Starship Enterprise, sa inercijskim i warp motorima, pa ulijeću u nemoguće situacije koje do krajnjih granica testiraju zakone fizike, hemije, biologije i sociologije dok mi ostali spašavamo žive glave.
Ne branim VW, indeferentan sam, al tih vozača kakvih si naveo ima kod svih brendova. Ja bih čak rekao da ih je više vozača BMW-a i Audija (iako je VW koncern) takvih.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#4458 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by black_adrian »

Meni je interesantno kako ljudi sude osobi na osnovu marke vozila koje ta ista osoba vozi.
Karikaturist
Posts: 3647
Joined: 20/12/2020 10:03

#4459 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Karikaturist »

Sta ce patenici, pogled im nije dalje od nosa otisao.
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#4460 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

black_adrian wrote: 06/09/2021 20:07 Meni je interesantno kako ljudi sude osobi na osnovu marke vozila koje ta ista osoba vozi.
Sudim osobu prema njenim postupcima. Nije problem kakav auto vozi nego kako vozi. Opet, pričam o likovima koji misle da im je auto svemirski brod, a na forumu se da vidjeti ko najviše hvali svog konja i ko svojoj marki auta performanse preuveličava do granice SF-a.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#4461 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by black_adrian »

citroen xm wrote: 06/09/2021 19:36 Joj koliko je takvih auta raznih marki i modela, koja se totalno zapuštena vucaraju putevima. Ispade sada VW nešto strašno bolji od drugih i izdržljiviji, a sa druge strane vjerovatno niko u 21. vjeku nije imao toliko fula sa motorima kao VW. Plus na to dodaš strašan kvalitet limarije na generaciji Golfa 5 i Pasata 6. Ali dobro neka bude, samo VW valja.
Sve je do održavanja.

Moj Passat 6 ni packe nema osim što se napuhao lak na jednom blatobranu, to trebam srediti i to je to.
Passat 6 od bližeg rođaka, vazda stoji na kiši, mrzne, prži ga sunce, vozi se svaki dan po gradu, zadnjih 5 godina nije garažiran - nema ni packe, baš baš ništa korozije nema a 2006 god. Šta sam petica Golfova u krugu prijatelja vidio bez trunke korozije, al ko ga je čuvao.

Koliko zahrđalih Fordova, Mercedesa, BMW-ova, nakaza, francuza iz tih godina, eto samo VW je "strašnog kvaliteta".
User avatar
konektovan
Posts: 40074
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4462 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

black_adrian wrote: 06/09/2021 20:42
citroen xm wrote: 06/09/2021 19:36 Joj koliko je takvih auta raznih marki i modela, koja se totalno zapuštena vucaraju putevima. Ispade sada VW nešto strašno bolji od drugih i izdržljiviji, a sa druge strane vjerovatno niko u 21. vjeku nije imao toliko fula sa motorima kao VW. Plus na to dodaš strašan kvalitet limarije na generaciji Golfa 5 i Pasata 6. Ali dobro neka bude, samo VW valja.
Sve je do održavanja.

Moj Passat 6 ni packe nema osim što se napuhao lak na jednom blatobranu, to trebam srediti i to je to.
Passat 6 od bližeg rođaka, vazda stoji na kiši, mrzne, prži ga sunce, vozi se svaki dan po gradu, zadnjih 5 godina nije garažiran - nema ni packe, baš baš ništa korozije nema a 2006 god. Šta sam petica Golfova u krugu prijatelja vidio bez trunke korozije, al ko ga je čuvao.

Koliko zahrđalih Fordova, Mercedesa, BMW-ova, nakaza, francuza iz tih godina, eto samo VW je "strašnog kvaliteta".
MLogo pasata 6 je već procvjetalo, lijepo što kod tebe nije. :mrgreen:
Volio bih ti uslikati komšijin, ali nije fer da to postavljam ovdje...da vidiš šta je passat i cvjetanje.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#4463 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by black_adrian »

konektovan wrote: 06/09/2021 20:49 MLogo pasata 6 je već procvjetalo, lijepo što kod tebe nije. :mrgreen:
Volio bih ti uslikati komšijin, ali nije fer da to postavljam ovdje...da vidiš šta je passat i cvjetanje.
Joj vidio sam sivog jednog kod Pennya, nema gdje nije pohrđao, a da ne pričam o vratima. Ima bonus ventilaciju za noge koliko je šuplje :lol:
Šta ti ljudi rade, posole auto svako jutro i večer?
citroen xm
Posts: 17933
Joined: 17/04/2012 22:57

#4464 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Izvini, ali gledajući istu klasu i godište skoro pa ništa na cesti nisam vidio tako hrđavo u velikom procentu kao Golf 5 i Pasat 6. Dakle procentat hrđavih u odnosu na broj tih auta na cesti.

Hrđaju svi, ima i do zapuštenosti i havarija, ali VW baš nekako prednjači od ovoga aktuelnog na našim cestama.

O ljudima ne sudim po onome šta voze niti sam ikada, budala za volanom je budala šta god vozio. Međutim ovo hvaljenje VW-a na forumima i u pričama me tjeraju na to da ti vlasnici pokušavaju kroz priču sami sebe ubjediti da se nisu zajebali kada su platili prilično više za VW istog godišta i stanja u odnosu na konkurenciju. Kao da traže glas podrške za svoju odluku. :-)
User avatar
konektovan
Posts: 40074
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4465 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

black_adrian wrote: 06/09/2021 20:51
konektovan wrote: 06/09/2021 20:49 MLogo pasata 6 je već procvjetalo, lijepo što kod tebe nije. :mrgreen:
Volio bih ti uslikati komšijin, ali nije fer da to postavljam ovdje...da vidiš šta je passat i cvjetanje.
Joj vidio sam sivog jednog kod Pennya, nema gdje nije pohrđao, a da ne pričam o vratima. Ima bonus ventilaciju za noge koliko je šuplje :lol:
Šta ti ljudi rade, posole auto svako jutro i večer?
Ako je karavan, mogao bi biti komšijin... :mrgreen:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#4466 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by black_adrian »

jest karavan :lol:
vrlo moguće..
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#4467 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by black_adrian »

citroen xm wrote: 06/09/2021 20:55 Izvini, ali gledajući istu klasu i godište skoro pa ništa na cesti nisam vidio tako hrđavo u velikom procentu kao Golf 5 i Pasat 6. Dakle procentat hrđavih u odnosu na broj tih auta na cesti.

Hrđaju svi, ima i do zapuštenosti i havarija, ali VW baš nekako prednjači od ovoga aktuelnog na našim cestama.

O ljudima ne sudim po onome šta voze niti sam ikada, budala za volanom je budala šta god vozio. Međutim ovo hvaljenje VW-a na forumima i u pričama me tjeraju na to da ti vlasnici pokušavaju kroz priču sami sebe ubjediti da se nisu zajebali kada su platili prilično više za VW istog godišta i stanja u odnosu na konkurenciju. Kao da traže glas podrške za svoju odluku. :-)
Opela zaboravih :mrgreen:

Znači ja sam umjesto Passata od 140KS trebao kupit kakvu francusku kantu il neku nakazu par godina noviju sa motorom od jedva 1500 kubika, ako i toliko, i tješit se kako sam dobro proš'o. "Nije pregaženi mačak u vreći". Još plus ne liči na auto, o unutrašnjosti da ne pričam.
citroen xm
Posts: 17933
Joined: 17/04/2012 22:57

#4468 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Eto vidiš, čim se ukaže na neke propuste VW-a odmah su ostali kante i nakaze. Klasično ispoljavanje kompleksa.

Mogao si recimo kupiti P508 2.0 HDI, C5 2.0 HDI, Avensis... Ako su to kante i nakaze, a Pasat 6 spejs šatl za njih, onda si ti promašio i forum i interesovanja.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#4469 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by nlt »

Gdje koristite tolike kubikaže, kw... KS, u Sarajevu da brže stignete od jednog do drugog semafora?
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#4470 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by probook »

nlt wrote: 06/09/2021 21:29 Gdje koristite tolike kubikaže, kw... KS, u Sarajevu da brže stignete od jednog do drugog semafora?
Ma danas ti je postalo da ne valja auto ispod 150 ks, ne bi da su svaki dan na autoputu. Pa onda druga zanimljivost je da cim se 1 dijete rodi to se od odmah kupuje pasat 2.0 karavan obavezno, kao da ce dobiti odjednom 3 djece i putuje svako mjesec ne znam ti gdje, a ono u stvarnosti pasat ili parkiran ili se provlaci po gradu
citroen xm
Posts: 17933
Joined: 17/04/2012 22:57

#4471 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Apsolutno tačno, usađeni trendovi. Ali nije bitno, neka kupuje ko šta hoće. Samo to da je VW božanstvo, zajebite.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#4472 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Passata ostavis zeni i djeci a sebi kupis Mercedesa SLK :D
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#4473 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by RagibUzoriti »

black_adrian wrote: 06/09/2021 20:51
konektovan wrote: 06/09/2021 20:49 MLogo pasata 6 je već procvjetalo, lijepo što kod tebe nije. :mrgreen:
Volio bih ti uslikati komšijin, ali nije fer da to postavljam ovdje...da vidiš šta je passat i cvjetanje.
Joj vidio sam sivog jednog kod Pennya, nema gdje nije pohrđao, a da ne pričam o vratima. Ima bonus ventilaciju za noge koliko je šuplje :lol:
Šta ti ljudi rade, posole auto svako jutro i večer?
Passat 6 i 7 dvije najgore serije sto se tice antikorozivne zastite
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#4474 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by black_adrian »

citroen xm wrote: 06/09/2021 21:28 Eto vidiš, čim se ukaže na neke propuste VW-a odmah su ostali kante i nakaze. Klasično ispoljavanje kompleksa.

Mogao si recimo kupiti P508 2.0 HDI, C5 2.0 HDI, Avensis... Ako su to kante i nakaze, a Pasat 6 spejs šatl za njih, onda si ti promašio i forum i interesovanja.
P508 probao, nije mi se svidio. Avensis ružan, Citroena ne bih ni pogledao da je od zlata. Da istresem dosta hiljada i gledam ono smeće od unutrašnjosti, ne. Fina mi nešto bila Astra 2012. al malo auto za moje potrebe.

Nit mi je "božanstvo", nit sam "VW sektaš", al daleko od toga da je B6 loš auto. Čak štaviše, ispunjava sve moje potrebe, od snage, prostora, ljepote, interijera, opreme, itd.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#4475 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by black_adrian »

RagibUzoriti wrote: 06/09/2021 21:51
Passat 6 i 7 dvije najgore serije sto se tice antikorozivne zastite
Bolje ga ne garažirat ako ti je garaža malo vlažna, haha..
Post Reply