Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
artur morgan
Posts: 2825
Joined: 30/04/2020 19:47

#11826 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Vezano za xenon vs halogena, meni lično više odgovaraju xenon-i. Kad vozim autoputem tad mi je najveća razlika u korist xenona. Bolje i jasnije osvjetle cestu a brže se vozi autoputem i onda se manje zamaram, manje oči naprežem i sigurnije mi je za voziti. Govorim o kratkim svjetlima. Duga svjetla i kod halogenih su meni okey nemam nikakve zamjerke, ali kod nas nema baš mogućnosti da se duže vozi sa dugim svjetlima. Koristio sam kod halogenih philips xtreme h7, kao jedne od najboljih halogenih sijalica, far je u odličnom stanju ali opet meni nije ni blizu kao sa standardnim xenon sijalicama ( kratka svjetla u potpunom mraku ).

Zbog toga ja lično ne bih kalkulisao samo zbog viših troškova zamjene xenon sijalica, meni su vrlo korisne i sigurnije za voziti noću sa njima.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3574
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#11827 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by anex »

Ovaj Tiguan 1.4 TSI je isproban s moje strane, išao po autoputu, po brdima pa i na Trebeviću je bio...i još gorim uslovima. Ja smijem garantovat da je pouzdan. Izgleda smiješno to što je 1.4 ali mali potrošač a hoće povući...extra auto.
Nije moje, al sam vozio.
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#11828 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Proosvjetni_uhljeb »

anex wrote: 16/09/2022 09:41 Ovaj Tiguan 1.4 TSI je isproban s moje strane, išao po autoputu, po brdima pa i na Trebeviću je bio...i još gorim uslovima. Ja smijem garantovat da je pouzdan. Izgleda smiješno to što je 1.4 ali mali potrošač a hoće povući...extra auto.
Nije moje, al sam vozio.
Koliko osoba u autu? Da li povuče sa dvije osobe (vozač + suvozač) ili može povući sa punim autom (četiri ili pet osoba)? Pitam zbog kubikaže.
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11829 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Niko ne govori o tome kada radi

Vec kada ne radi :lol:

nema ga da se ne moze popeti negdje uz brdo, barem su ta vremena prošla
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11830 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

B6Redhell wrote: 16/09/2022 03:50
mk ultra wrote: 15/09/2022 23:14 Jel realno da neko ima muda da ponudi vw 1.4t, 1.8t, 2.0t bilo koje generacije :mrgreen:

Iskreno, ne bih ga đabe

2.0d je jedino ato moze proci
3.0d zavisi od slucaja do slucaja
Za ove manje ispod 1.8 ne znam. Imam 13-14 god starog, prve generacije 2.0 tfsi, kod mene cio zivot, negdje cirka 200k km + na satu, nikad mehanicara ili servisa nije vidio ja mu šarafam sve, kanim se da zamijenim španer i lanac, izmedju bregaste i radilice je kaiš kod prve generacije, (kao kod golf R) ali s druge strane izmedju usisne i izduvne bregaste je lanac i španer sa uljnim pritiskom. Usput cu servisirati pumpu visokog pritiska i ona je tu, zubcasti mjenjo na 150k km, osim redovnih i potrosnih stvari taj motor nije nikad “štucno”.. kad je izbacen u proizvodnju a i dan danas redovno šamara atmosferske šestake :D a za I4 i da ne govorim….
Veliki problem tih motora jeste sto ih je svakakva budala vozala
I sada ti dolazis kao 5ti 6ti vlasnik na audija 2.0t dsg
Nema od toga nista
Ustvari ima, kao pola grada sa tim motorom, plav dim, smrdi izgoreno ulje na 5m od auta, ali felge 19" i tigar zimske gume... (Licno gledao na mk7 gti)
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#11831 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Proosvjetni_uhljeb »

mk ultra wrote: 16/09/2022 09:58
B6Redhell wrote: 16/09/2022 03:50

Za ove manje ispod 1.8 ne znam. Imam 13-14 god starog, prve generacije 2.0 tfsi, kod mene cio zivot, negdje cirka 200k km + na satu, nikad mehanicara ili servisa nije vidio ja mu šarafam sve, kanim se da zamijenim španer i lanac, izmedju bregaste i radilice je kaiš kod prve generacije, (kao kod golf R) ali s druge strane izmedju usisne i izduvne bregaste je lanac i španer sa uljnim pritiskom. Usput cu servisirati pumpu visokog pritiska i ona je tu, zubcasti mjenjo na 150k km, osim redovnih i potrosnih stvari taj motor nije nikad “štucno”.. kad je izbacen u proizvodnju a i dan danas redovno šamara atmosferske šestake :D a za I4 i da ne govorim….
Veliki problem tih motora jeste sto ih je svakakva budala vozala
I sada ti dolazis kao 5ti 6ti vlasnik na audija 2.0t dsg
Nema od toga nista
Ustvari ima, kao pola grada sa tim motorom, plav dim, smrdi izgoreno ulje na 5m od auta, ali felge 19" i tigar zimske gume... (Licno gledao na mk7 gti)
Koliko ima istine u pričama da (uslovno rečeno) velika snaga na maloj kubikaži (tipa 1.2 motor sa 120 KS) "podere" motor?
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11832 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ateista »

artur morgan wrote: 16/09/2022 09:21 Vezano za xenon vs halogena, meni lično više odgovaraju xenon-i. Kad vozim autoputem tad mi je najveća razlika u korist xenona. Bolje i jasnije osvjetle cestu a brže se vozi autoputem i onda se manje zamaram, manje oči naprežem i sigurnije mi je za voziti. Govorim o kratkim svjetlima. Duga svjetla i kod halogenih su meni okey nemam nikakve zamjerke, ali kod nas nema baš mogućnosti da se duže vozi sa dugim svjetlima. Koristio sam kod halogenih philips xtreme h7, kao jedne od najboljih halogenih sijalica, far je u odličnom stanju ali opet meni nije ni blizu kao sa standardnim xenon sijalicama ( kratka svjetla u potpunom mraku ).

Zbog toga ja lično ne bih kalkulisao samo zbog viših troškova zamjene xenon sijalica, meni su vrlo korisne i sigurnije za voziti noću sa njima.
:thumbup: To je to, s tim sto ja imam utisak da su i kod dugih ksenoni primjetno bolji, ali kod mene se pale duga i na ksenonima, odnosno pomjeri socivo, sta vec, plus dodatna halogena. Kako god, dosta bolja vidljivost i bolja sigurnost, meni vrijedi, a nije sad ni toliko skupa sijalica za zamijeniti.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#11833 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by emko1234 »

kenomax wrote: 15/09/2022 15:55
emko1234 wrote: 15/09/2022 11:52

Ne bacaj bombe matere ti. 2016. si za ove pare ( plus par milja al ne više od 80 ) uzimao Q5 s 2.0tdi motorom, quattrom i ručnim mjenjačem, za iste pare si mogao kupiti xc60 2.4d pa i x3 s nekom slabijom opremom. Svaki od tih auta je izmislio sve za Kiu Sportage iz te ere.
Da je 2016. bilo novog Audija Q5 u fullu (znači full, želim sve, sve, sve, a ne full, a unutra platnena sjedišta, zatim 4x4 i onaj najjači 2.0 TDI) ili BMWa iste opreme, misliš da ne bih kupio? Samo mi nemoj reći da je BMW u klot opremi bolji od full opreme Sportagea sa 185ks, automatikom i 4x4 jer objektivno nije.
Niko ti nije rekao da se mogao kupiti audi u fullu za te pare. Ali prosječan q5 je bolji od iznadprosječne ( po oopremi ) Kie iz te ere. Od materijala i motora do održavanja i vožnje.
I da BMW golać X3 je bolji od full Kie. Jedino što sam golać BMWu iz te ere zamjerao je mali displej u sredini i mali displej na boadu. Sve ostale je opet bolje nego kod Kie.
Leon16v
Posts: 5778
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#11834 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

Ateista wrote: 16/09/2022 10:15
artur morgan wrote: 16/09/2022 09:21 Vezano za xenon vs halogena, meni lično više odgovaraju xenon-i. Kad vozim autoputem tad mi je najveća razlika u korist xenona. Bolje i jasnije osvjetle cestu a brže se vozi autoputem i onda se manje zamaram, manje oči naprežem i sigurnije mi je za voziti. Govorim o kratkim svjetlima. Duga svjetla i kod halogenih su meni okey nemam nikakve zamjerke, ali kod nas nema baš mogućnosti da se duže vozi sa dugim svjetlima. Koristio sam kod halogenih philips xtreme h7, kao jedne od najboljih halogenih sijalica, far je u odličnom stanju ali opet meni nije ni blizu kao sa standardnim xenon sijalicama ( kratka svjetla u potpunom mraku ).

Zbog toga ja lično ne bih kalkulisao samo zbog viših troškova zamjene xenon sijalica, meni su vrlo korisne i sigurnije za voziti noću sa njima.
:thumbup: To je to, s tim sto ja imam utisak da su i kod dugih ksenoni primjetno bolji, ali kod mene se pale duga i na ksenonima, odnosno pomjeri socivo, sta vec, plus dodatna halogena. Kako god, dosta bolja vidljivost i bolja sigurnost, meni vrijedi, a nije sad ni toliko skupa sijalica za zamijeniti.
Ja sam kod sebe na Fiesti standardne farove zamjenio za fabričke sa sočivima, uzeo na otpadu u Vitezu, sredio kod jednog čovjeka, poliranje, led sijalice i razlika je ogromna a nikoga ne ubijam :D
A i auto ljepse nekako izgleda
User avatar
xoklix
Posts: 2410
Joined: 16/01/2018 16:07

#11835 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by xoklix »

Kakvi troškovi kod mijenjana xenona? Jebote ja nekad davno sa aliexpressa naručio dva komada za 17 dolara sa shippingom.
Trajale godinu i kusur sigurno.
A prije toga kod nekog lika iz Vogosce kupio za 70 KM komad, crko za 15 dana. Prije puta za DE ga stavim i u povratku u tunelu Vranduk mi crkne.
U ovlaštenom je komad 150-200 KM. Sad je možda niže...
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#11836 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by emko1234 »

mirsek wrote: 15/09/2022 18:01 Dajte mi neke ideje za auto, budzet do 30.000-35.000 KM.
Preferiram neku verziju SUV-a, 4x4 pogon, automatik, do 10 godina starosti, ubrzanje 0-100 kmh ne vise od 9,5 sekundi, ali jedino je automatik pod obavezno, ostalo bi mogao pregrmiti da nemam ako je auto odlicna prilika.
Razmisljam o audi Q5, audi A6, eventualno A3, E klasa w211 facelift , C klasa w204 facelift..
Jel ti puno A6 c7 facelifti sa 230KW? :D

Kratko sam preletio šta ste pisali. Multitronic nemoj nipošto uzimat. Jeste bolji od mjenjača u C6 audijima ali je naspram stronica ili tiptronica sranje. Kod mene je tiptronic ( stronic iz te ere nije mogao izdržat više od 550nm ). Jako je mala razlika između ZF torque convertera sa 8 brzina i DCT mjenjača sa 7 brzina iz te ere. Održavanje nije jeftino jer je auto puno elektronike i to ne možeš raditi kod nekoga u bašti.
Ako budeš baš želio C7 probaj izbjeći varijante sa zračnim ovjesom i probaj naći facelift. Softver MMI je bolji i brži. Možeš i na staroj varijanti udraditi update al onda bude još sporiji. Obevezno provjeri rade li svi senzori, pogotovo adaptivni tempat ako ga bude imao.
Ako želiš to auto, ništa bez 3.0 dizela. Ova verzija 130kw -177ks je ok ali u tom autu je ko 2.0tdi u četvorci. Mislim da su sve quattro verzije imale torsen a ne ko sad samo jače varijante. Mjenač dobro pregledaj. Može svašta izdržat pogotovo tiptronic i jako malo simptoma ima kad je sjeban. Ali kad odluči da ne radi više, auto odmah ide u safe mod i doslovno mu ne možeš nista. Mislim da sve verzije imaju lanac ( dizeli ). Problem kod lanca na ovom autu je što moraš izvaditi motor i getribu komplet da bi ga promjenio. Skupa zajebancija.
Generalno je dobar auto, ja nisam imao nikakvih vanserijskih problema. Jedina skupa zajebancija mi je bila što mi se pojebala elektronika koja kontroliše led far s lijeve strane. Automatsko spuštanje i dizanje snopa nije radilo. Neki modul u faru je pobudalio. Sve je ok dok duga ne upališ. Kad upališ duga, ako su u auto modu lijevi far ne radi nivalaciju kad detektuje auto koje dolazi u susret. Stalno je izbacivao grešku i na kraju je problem riješen tako što je kupljen drugi far.
Problem je što je led far za to auto s modulom kod nas oko 5.500KM. I kad ga postave moraju uraditi kompletan reset sistema i kalibrirat senzore ponovo kako bi sve radilo kako treba. Naravno da nisam dao ovdje tu lovu nego sam isti poručio iz Njemačke. Odveo auto tu jednom momku kod nas koji je tito za elektroniku ali uopšte ne radi te zajebancije na autima.
Išsao sam na varijantu ako on može, može. Ako odvest ću ga u servis. Frajer je uspio. Sve radi ko novo. Uštedio 2.500 maraka.

Ako ti još nešto bude trebalo za taj model pitaj.
Throttle
Posts: 12969
Joined: 10/06/2016 12:35

#11837 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Pa i ovi po 50-70mambi tuse te sa aliexpressa, samo u fensi ambalazi.
User avatar
hopi
Posts: 5685
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#11838 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

Ma vrijede xenoni, a i ledovi.
Jbte kada nakon led svjetala sjednem u svoj sa halogenim ko da sam fenjer upalio.
Leon16v
Posts: 5778
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#11839 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

hopi wrote: 16/09/2022 10:58 Ma vrijede xenoni, a i ledovi.
Jbte kada nakon led svjetala sjednem u svoj sa halogenim ko da sam fenjer upalio.
Al sa sočivima, a on ga tutne u golfa 3, to sija svugdje samo ne po cesti
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10403
Joined: 10/03/2022 22:16

#11840 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Xenoni su super, ali je LED tu superiorniji samo zbog vijeka trajanja. Xenon je trošak da se zamijeni, pogotovo na automobilima bez dnevnih svjetala.
Ja sam na Volvu S60 iz 2011, godišnje mijenjao sijalice, svaki put Osram Xenarc, nikad kinez. Doduše 55.000 km godišnje, ali eto.
Sad na Mondeu imam onaj njihov Dynamic LED, i prezadovoljan sam s farovima. Na stranu automatska duga i ono motanje u krivinama, ali sam način podešvanja snopa u odnosu na cestu na kojoj se nalaziš i brzinu kojom se krećeš je odrađen vrhunski. Bukvalno ona sredina snopa lijevog fara konstantno prati srednju liniju na cesti, kako god ona krivudava bila.

A što se halogenih tiče, sve zavisi koliko ti je sjenilo zaprljano/izgorilo, i koje sijalice stavljaš.
Ja sam sa farovima na Daciji Dokker prezadovoljan, H4 sijalica, Osram Silverstar 2.0 (mislim da se sad drukčije zove), podesio farove fino, ništa puno manje ne vidim nego s Mondeom. I ove Silverstar traju pofino, otrpilike jednom u dvije godine ih mijenjam, doduše auto ima dnevna svjetla posebno, ali vozi se godišnje cca 40.000 km.
artur morgan
Posts: 2825
Joined: 30/04/2020 19:47

#11841 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Zbog današnjih cijena, a ne zbog samog auta, taj budžet nije baš dovoljan za dobar i očuvan A6 c7 fl model, sa V6 motorom. Ako je kriterij da auto bude pouzdano i da nije prešlo baš puno kilometara. Barem kod nas, teško je naći za kupiti za te novce a da je dobro i očuvano. Da nisu ove cijene otišle u nebesa, moglo bi.

U taj budžet, kad je u pitanju Audi i današnje kretanje cijena, uklapa se dobro Audi A4 b8.5 ( fl ) iz 15 godine, mislim da su zadnje godine njegove proizvodnje bile 15 ili 16 godina ali slaba je ili bolje reći nikakva ponuda kod nas. Ili Audi A3 8V fl ( od 16. godine ) kojih ima više u ponudi kod nas, ali ja bi prije išao na ovaj gore A4, pa makar otišao vani po njega.

@mk ultra je mislim, kad je u pitanju Audi dao najbolju preporuku. Audi A4 b9 avant verziju. Generacijski ( modelski kako već ) je najmlađi od ponuđenih, a to je bitno. 2.0 tdi 140 kw, 4x4 pogon, i mislim da je s tronic mjenjač. To što je karavan ( avant ) je kompromis koji vrijedi napraviti.

One Audije koje je @mirsek zapazio meni nisu čemu gledajući na prvu.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11842 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ateista »

EFD22 wrote: 16/09/2022 11:19 Xenoni su super, ali je LED tu superiorniji samo zbog vijeka trajanja. Xenon je trošak da se zamijeni, pogotovo na automobilima bez dnevnih svjetala.
Ja sam na Volvu S60 iz 2011, godišnje mijenjao sijalice, svaki put Osram Xenarc, nikad kinez. Doduše 55.000 km godišnje, ali eto.
Sad na Mondeu imam onaj njihov Dynamic LED, i prezadovoljan sam s farovima. Na stranu automatska duga i ono motanje u krivinama, ali sam način podešvanja snopa u odnosu na cestu na kojoj se nalaziš i brzinu kojom se krećeš je odrađen vrhunski. Bukvalno ona sredina snopa lijevog fara konstantno prati srednju liniju na cesti, kako god ona krivudava bila.

A što se halogenih tiče, sve zavisi koliko ti je sjenilo zaprljano/izgorilo, i koje sijalice stavljaš.
Ja sam sa farovima na Daciji Dokker prezadovoljan, H4 sijalica, Osram Silverstar 2.0 (mislim da se sad drukčije zove), podesio farove fino, ništa puno manje ne vidim nego s Mondeom. I ove Silverstar traju pofino, otrpilike jednom u dvije godine ih mijenjam, doduše auto ima dnevna svjetla posebno, ali vozi se godišnje cca 40.000 km.
Kakvo ti je iskustvo sto se tice led svjetala, kako osvijetle cestu u odnosu na ksenone?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10403
Joined: 10/03/2022 22:16

#11843 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Ateista wrote: 16/09/2022 11:43
EFD22 wrote: 16/09/2022 11:19 Xenoni su super, ali je LED tu superiorniji samo zbog vijeka trajanja. Xenon je trošak da se zamijeni, pogotovo na automobilima bez dnevnih svjetala.
Ja sam na Volvu S60 iz 2011, godišnje mijenjao sijalice, svaki put Osram Xenarc, nikad kinez. Doduše 55.000 km godišnje, ali eto.
Sad na Mondeu imam onaj njihov Dynamic LED, i prezadovoljan sam s farovima. Na stranu automatska duga i ono motanje u krivinama, ali sam način podešvanja snopa u odnosu na cestu na kojoj se nalaziš i brzinu kojom se krećeš je odrađen vrhunski. Bukvalno ona sredina snopa lijevog fara konstantno prati srednju liniju na cesti, kako god ona krivudava bila.

A što se halogenih tiče, sve zavisi koliko ti je sjenilo zaprljano/izgorilo, i koje sijalice stavljaš.
Ja sam sa farovima na Daciji Dokker prezadovoljan, H4 sijalica, Osram Silverstar 2.0 (mislim da se sad drukčije zove), podesio farove fino, ništa puno manje ne vidim nego s Mondeom. I ove Silverstar traju pofino, otrpilike jednom u dvije godine ih mijenjam, doduše auto ima dnevna svjetla posebno, ali vozi se godišnje cca 40.000 km.
Kakvo ti je iskustvo sto se tice led svjetala, kako osvijetle cestu u odnosu na ksenone?
U poređenju sa xenonima na Mazdi 6 iz 2009 (hermetičko sjenilo i sočivo) i Volvu S60 iz 2011 (nehermetičko sjenilo i sočivo), iskreno bara-bara sa Mazdom, a subjektivno ima više luxa nego kod Volva.

LED ima tu prednost zbog bolje raspodjele snopa, tj. zbog dinamičke raspodjele snopa, pa ti svijetli ondje gdje ti treba.


Na kraju krajeva, bitna je čistoća leće, sjenila i fara, kvalitet sijalice, i na kraju ispravna podešenost farova, i onda je nebitno koji je izvor svjetlosti, je l' nit, stlačeni plin ili solid-state dioda.
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#11844 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sumirprimus »

to sto on trazi za to para su sve ohandrane kante, i nisu ih sigurno babe vozale. takvo auto za te pare se ne kupuje staro 10 godina sa automatikom. sta ce ti to u zivotu? bolje skupi jos malo i kupi sebi nesto novije i komfornije po gradu kako vec.
zali svoje pare, nece ih niko drugi zalit, pogotovu ne prodavci. znam, savjet se daje onom ko ga trazi ,ali ti si trazio da ti nesto ponude, evo ja ti kazem ko da si mi rod,nista od toga. kvarovi na takvim autima prvo kolju, ok imas visak para , no imas li vremena i zivaca. to ne kvari se, ima ksenon, motor vaki naki, ide ko po loju objesi macku o rep. jel to ima godina i kilometara nosi i kile zivaca i vremena i para. vozo sam svakakvih auta, al nijedno auto ko novo. potogovu vec za ta rang novaca. ok polovno 10-15 k razumijm, onda i nije neka pljacka.pa i do 20k. ovo iznad 30k nikako ne razumijem, najiskrenije.sto ljudi sto cudi, na kraju na tebi je izbor. svako dobro.
User avatar
kabal1337
Posts: 8058
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#11845 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

na mercedesu u oem xenon faru za 5 godina nisam ni jednom promijenio sijalicu. A bilo je podeseno da se automatski svjetla pale cim i auto.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#11846 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bitanga_sa_otesa »

sumirprimus wrote: 16/09/2022 11:52 to sto on trazi za to para su sve ohandrane kante, i nisu ih sigurno babe vozale. takvo auto za te pare se ne kupuje staro 10 godina sa automatikom. sta ce ti to u zivotu? bolje skupi jos malo i kupi sebi nesto novije i komfornije po gradu kako vec.
zali svoje pare, nece ih niko drugi zalit, pogotovu ne prodavci. znam, savjet se daje onom ko ga trazi ,ali ti si trazio da ti nesto ponude, evo ja ti kazem ko da si mi rod,nista od toga. kvarovi na takvim autima prvo kolju, ok imas visak para , no imas li vremena i zivaca. to ne kvari se, ima ksenon, motor vaki naki, ide ko po loju objesi macku o rep. jel to ima godina i kilometara nosi i kile zivaca i vremena i para. vozo sam svakakvih auta, al nijedno auto ko novo. potogovu vec za ta rang novaca. ok polovno 10-15 k razumijm, onda i nije neka pljacka.pa i do 20k. ovo iznad 30k nikako ne razumijem, najiskrenije.sto ljudi sto cudi, na kraju na tebi je izbor. svako dobro.
bravo :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#11847 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mirsek »

sumirprimus wrote: 16/09/2022 11:52 to sto on trazi za to para su sve ohandrane kante, i nisu ih sigurno babe vozale. takvo auto za te pare se ne kupuje staro 10 godina sa automatikom. sta ce ti to u zivotu? bolje skupi jos malo i kupi sebi nesto novije i komfornije po gradu kako vec.
zali svoje pare, nece ih niko drugi zalit, pogotovu ne prodavci. znam, savjet se daje onom ko ga trazi ,ali ti si trazio da ti nesto ponude, evo ja ti kazem ko da si mi rod,nista od toga. kvarovi na takvim autima prvo kolju, ok imas visak para , no imas li vremena i zivaca. to ne kvari se, ima ksenon, motor vaki naki, ide ko po loju objesi macku o rep. jel to ima godina i kilometara nosi i kile zivaca i vremena i para. vozo sam svakakvih auta, al nijedno auto ko novo. potogovu vec za ta rang novaca. ok polovno 10-15 k razumijm, onda i nije neka pljacka.pa i do 20k. ovo iznad 30k nikako ne razumijem, najiskrenije.sto ljudi sto cudi, na kraju na tebi je izbor. svako dobro.
:thumbup:
Znaci po tebi, da vozim ovo svoje, staro haman 20 godina dok ne skupim love za novo ili haman novo ? Mislim, ne zalim se, slusa mecka solidno ali kontao da se ponovim.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11848 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Dozer »

kenomax wrote: 16/09/2022 01:04
kenomax wrote: 16/09/2022 01:03
platnena sjedišta, bez panorama krova, one male felge, dosta sitnica... I plus zastarjela unutrašnjost. Mislim da nema dileme da li je bolji novi Sportage u GT Line paketu (i 6 hiljada jeftinije) ili taj Rav4 u opremi kakvu možeš dobiti u autima od 45-50k. Jedino što bi me privuklo kod Rav4 je hibridni pogon i još više snage, eventualno dodatne 3 god. garancije u odnosu na Sportage i to je to.
Ja licno nikad vise necu uzeti kozna sjedista. Jednom se zajeb'o, i vozdra. Ljeti se zalijepim, zimi bubrezi otpadaju dok pocne grijati. Cak sam i ona sto sam imao u Avensisu prekrojio. Srednji dio izbacio kozu i stavio alkantaru, kozu ostavio samo bokove sjedeceg dijela i naslona.
Mislim, koza je ono nesto kao luksuz, blabla, ali meni je cisto neprakticno sranje.
Panorama krov...sta znaci, realno? Vozio sam i to, i kad god je sunce navlacio pregradu jer mi je sunce smetalo dok vozim.
Koje male felge? 18". Kolike treba da budu...?
Zastarjela unutrasnjost? Sta to tacno znaci? Mekana tabla, sto je zadnji krik mode i tehnologije. MM Display kao i kod svake nove mecke, BMW-a, itd.
Sjedista sasvim OK. Prostora vise nego dovoljno za 5 ljudi. Gepek golem.

Sta to Sportage GT Line ima vise od Elegant RAV-a?
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#11849 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sumirprimus »

mirsek wrote: 16/09/2022 12:18
sumirprimus wrote: 16/09/2022 11:52 to sto on trazi za to para su sve ohandrane kante, i nisu ih sigurno babe vozale. takvo auto za te pare se ne kupuje staro 10 godina sa automatikom. sta ce ti to u zivotu? bolje skupi jos malo i kupi sebi nesto novije i komfornije po gradu kako vec.
zali svoje pare, nece ih niko drugi zalit, pogotovu ne prodavci. znam, savjet se daje onom ko ga trazi ,ali ti si trazio da ti nesto ponude, evo ja ti kazem ko da si mi rod,nista od toga. kvarovi na takvim autima prvo kolju, ok imas visak para , no imas li vremena i zivaca. to ne kvari se, ima ksenon, motor vaki naki, ide ko po loju objesi macku o rep. jel to ima godina i kilometara nosi i kile zivaca i vremena i para. vozo sam svakakvih auta, al nijedno auto ko novo. potogovu vec za ta rang novaca. ok polovno 10-15 k razumijm, onda i nije neka pljacka.pa i do 20k. ovo iznad 30k nikako ne razumijem, najiskrenije.sto ljudi sto cudi, na kraju na tebi je izbor. svako dobro.
:thumbup:
Znaci po tebi, da vozim ovo svoje, staro haman 20 godina dok ne skupim love za novo ili haman novo ? Mislim, ne zalim se, slusa mecka solidno ali kontao da se ponovim.
ma naravnO, biti cu slobodan da primjetim da ne letis, preko tvojih komentara i za izbor tv.a, dakle bolje skupit jos pa kupit nesto kako treba. i da si rahat. u svakom slucaju izbor je na tebi, to je samo auto i ono tebi sluzi a ne ti njemu. lp :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11850 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Dozer »

sumirprimus wrote: 16/09/2022 11:52 to sto on trazi za to para su sve ohandrane kante, i nisu ih sigurno babe vozale. takvo auto za te pare se ne kupuje staro 10 godina sa automatikom. sta ce ti to u zivotu? bolje skupi jos malo i kupi sebi nesto novije i komfornije po gradu kako vec.
zali svoje pare, nece ih niko drugi zalit, pogotovu ne prodavci. znam, savjet se daje onom ko ga trazi ,ali ti si trazio da ti nesto ponude, evo ja ti kazem ko da si mi rod,nista od toga. kvarovi na takvim autima prvo kolju, ok imas visak para , no imas li vremena i zivaca. to ne kvari se, ima ksenon, motor vaki naki, ide ko po loju objesi macku o rep. jel to ima godina i kilometara nosi i kile zivaca i vremena i para. vozo sam svakakvih auta, al nijedno auto ko novo. potogovu vec za ta rang novaca. ok polovno 10-15 k razumijm, onda i nije neka pljacka.pa i do 20k. ovo iznad 30k nikako ne razumijem, najiskrenije.sto ljudi sto cudi, na kraju na tebi je izbor. svako dobro.
Bravo. Ja to pokusavam objasniti godinama, ali djaba... :thumbup:

Zato mijenjam auto svakih 5 godina, i uzimam opet - novo. I prst u uho. Ovo "klasa", "marka", motor 'vaki, 'naki, to su za mene pacenicke price i furke.
OK ako si balavac i hoces da se izdrkavas po cesti, ali ako imas porodicu i djecu, to izdrkavanje je samo to - izdrkavanje. Kupis novo, i vozdra.
Bilo koje novo je uvijek bolje od bilo koejg polovnog. Ja kad vidim da ljudi daju po 35+ milja za auto star 5+ godina, ne mogu da vjerujem.

OK, svako ima svoje zelje ,afinitete, itd, ali mi nikad nece biti jasna poenta toga da se tolike pare daju za polovan auto, pogotovo star 8+ godina, i jos uvezen.
Post Reply