Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11776 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Dozer »

Ne kontam sta fali ovim Mazdama...? 8 godina i cener jedtiniji od max. budzeta.

Mazda CX-5 2.2D *4WD* *2014* AUTOMATIC *BI-XENON* NAVI (26.950 KM)
https://www.olx.ba/r/49681782/669
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11777 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ateista »

mirsek wrote: 15/09/2022 23:25
kabal1337 wrote: 15/09/2022 23:13

1.4 tsi tiguan dobar prijedlog, i bez xenona :-)
No xenon, no extra troskovi nije ni to nekad lose :D . Meni su nudili za 150 KM polovne original mercedesove xenone za w203, rekoh ne bih hvala. Sad promijenim sijalicu za par KM svakih par godina a stalno mi upaljeno svjetlo kad vozim.
Mozda nema ekstra troskova, ali ko jednom uzme auto sa ksenon svjetlima, tesko da ce ikad vise kupiti sa halogenim. :D
To se odnosi na sve od dodatne opreme, snagu motora i slicno, kad naviknes na nesto u autu onda u iducem trazis minimalno to sto si imao, minimalno tu snagu motora i slicno. Mene je to malo zeznulo sto mi trenutni auto ima skoro svu mogucu dodatnu opremu koju su auta tad imala, samo nije automatik zbog cega i planiram da ga mijenjam, i sad nema teorije da nadjem auto u nekom normalnom budzetu da ima sve sto imam na ovom plus automatik. :-)
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#11778 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by dado_ »

Vidim ovdje svi izmijenjali sve generacije tsi-ja, pa znaju sve. Ja ga nisam predlozio, kupio sam ga i prezadovoljan sam, a svak sebi nek bira motor. Pokusao sam pomoci oko klase auta, ako prelazis 10000 godisnje trazi kompakt ili manje suv ako ti je bas zelja. Od onih a3 sto si predlozio ne bih nijednog, sve 200+ na satu, a nije da je jeftin auto. S3 koji spominjes je prosla generacija, malo ti je sarolik krug auta previse. Zadaj sebi parametre, godiste,km, cijena, oprema i trazi, cekaj, raspitaj se malo ispadne uvijek nesto...
https://www.olx.ba/r/49572659/6477 ovo bih pogledao da trenutno trazim suv, jer je zadnja godina, prenapucan opremom, i dobro izgleda auto
Od a3 bi gledao sto mladji, sto manje km, led i xenon nek ti bude minimum, ili odredis sam sebi parametre opreme i to
https://www.olx.ba/r/46704390/6477 ovome zamjeram manuelnu klimu, al to 90% ljudi nece ni primijetit. Svakako bi ga pogledao da trazim a3...
Eto nadam se da ce biti bar malo od pomoci tipkanje u ova doba... sretno u svakom slucaju :thumbup:
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#11779 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by dado_ »

Dozer wrote: 15/09/2022 23:42 Ne kontam sta fali ovim Mazdama...? 8 godina i cener jedtiniji od max. budzeta.

Mazda CX-5 2.2D *4WD* *2014* AUTOMATIC *BI-XENON* NAVI (26.950 KM)
https://www.olx.ba/r/49681782/669
:thumbup:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#11780 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Me_again »

Ateista wrote: 15/09/2022 23:43
mirsek wrote: 15/09/2022 23:25
No xenon, no extra troskovi nije ni to nekad lose :D . Meni su nudili za 150 KM polovne original mercedesove xenone za w203, rekoh ne bih hvala. Sad promijenim sijalicu za par KM svakih par godina a stalno mi upaljeno svjetlo kad vozim.
Mozda nema ekstra troskova, ali ko jednom uzme auto sa ksenon svjetlima, tesko da ce ikad vise kupiti sa halogenim. :D
To se odnosi na sve od dodatne opreme, snagu motora i slicno, kad naviknes na nesto u autu onda u iducem trazis minimalno to sto si imao, minimalno tu snagu motora i slicno. Mene je to malo zeznulo sto mi trenutni auto ima skoro svu mogucu dodatnu opremu koju su auta tad imala, samo nije automatik zbog cega i planiram da ga mijenjam, i sad nema teorije da nadjem auto u nekom normalnom budzetu da ima sve sto imam na ovom plus automatik. :-)
Ovo boldirano je netačno, ja više nikada ne bih poželio xenon svjetla. Subjektivno, stvaraju mi previše kontrasta u mraku i to mi smeta. Ponavljam, subjektivno, svako neka se nađe tamo gdje mu više odgovara.

A ta priča tipa navikneš se na opremu pa nemožeš niže kada kupuješ drugo auto, daj bolan nismo djeca. Mnogo veče hadžije od tebe i od mene vozaju oldtimer-e bez klime i bez ičega pa im ne smeta. Dapače, uživaju u tome...
Smisao je u putovanju, a ne u dolasku na cilj, kako neko reče :D
kenomax
Posts: 279
Joined: 24/07/2013 18:54

#11781 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kenomax »

Dozer wrote: 15/09/2022 23:30
kenomax wrote: 15/09/2022 16:08

Kupi, evo ti jedan, cijena sitnica, samo skoro 50% skuplja od Sportagea u istoj opremi, a unutra kaska za dizajnom makar 5 godina :D
https://www.olx.ba/artikal/48047062/toy ... awd-style/
To je zadnji model s rotalno bespotrebnim plug-in dodatkom.
2WD Elegant ima sve sto ti treba. I vise od toga.
I moze se dobiti sad za 80-ak milja.
platnena sjedišta, bez panorama krova, one male felge, dosta sitnica... I plus zastarjela unutrašnjost. Mislim da nema dileme da li je bolji novi Sportage u GT Line paketu ili taj Rav4 u opremi kakvu možeš dobiti u autima od 45-50k. Jedino što bi me privuklo kod Rav4 je hibridni pogon i još više snage, eventualno dodatne 3 god. garancije u odnosu na Sportage i to je to.
kenomax
Posts: 279
Joined: 24/07/2013 18:54

#11782 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kenomax »

kenomax wrote: 16/09/2022 01:03
Dozer wrote: 15/09/2022 23:30
To je zadnji model s rotalno bespotrebnim plug-in dodatkom.
2WD Elegant ima sve sto ti treba. I vise od toga.
I moze se dobiti sad za 80-ak milja.
platnena sjedišta, bez panorama krova, one male felge, dosta sitnica... I plus zastarjela unutrašnjost. Mislim da nema dileme da li je bolji novi Sportage u GT Line paketu (i 6 hiljada jeftinije) ili taj Rav4 u opremi kakvu možeš dobiti u autima od 45-50k. Jedino što bi me privuklo kod Rav4 je hibridni pogon i još više snage, eventualno dodatne 3 god. garancije u odnosu na Sportage i to je to.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5860
Joined: 25/12/2010 04:56

#11783 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

mk ultra wrote: 15/09/2022 23:14 Jel realno da neko ima muda da ponudi vw 1.4t, 1.8t, 2.0t bilo koje generacije :mrgreen:

Iskreno, ne bih ga đabe

2.0d je jedino ato moze proci
3.0d zavisi od slucaja do slucaja
Za ove manje ispod 1.8 ne znam. Imam 13-14 god starog, prve generacije 2.0 tfsi, kod mene cio zivot, negdje cirka 200k km + na satu, nikad mehanicara ili servisa nije vidio ja mu šarafam sve, kanim se da zamijenim španer i lanac, izmedju bregaste i radilice je kaiš kod prve generacije, (kao kod golf R) ali s druge strane izmedju usisne i izduvne bregaste je lanac i španer sa uljnim pritiskom. Usput cu servisirati pumpu visokog pritiska i ona je tu, zubcasti mjenjo na 150k km, osim redovnih i potrosnih stvari taj motor nije nikad “štucno”.. kad je izbacen u proizvodnju a i dan danas redovno šamara atmosferske šestake :D a za I4 i da ne govorim….
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11784 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ateista »

Me_again wrote: 16/09/2022 00:48
Ateista wrote: 15/09/2022 23:43

Mozda nema ekstra troskova, ali ko jednom uzme auto sa ksenon svjetlima, tesko da ce ikad vise kupiti sa halogenim. :D
To se odnosi na sve od dodatne opreme, snagu motora i slicno, kad naviknes na nesto u autu onda u iducem trazis minimalno to sto si imao, minimalno tu snagu motora i slicno. Mene je to malo zeznulo sto mi trenutni auto ima skoro svu mogucu dodatnu opremu koju su auta tad imala, samo nije automatik zbog cega i planiram da ga mijenjam, i sad nema teorije da nadjem auto u nekom normalnom budzetu da ima sve sto imam na ovom plus automatik. :-)
Ovo boldirano je netačno, ja više nikada ne bih poželio xenon svjetla. Subjektivno, stvaraju mi previše kontrasta u mraku i to mi smeta. Ponavljam, subjektivno, svako neka se nađe tamo gdje mu više odgovara.

A ta priča tipa navikneš se na opremu pa nemožeš niže kada kupuješ drugo auto, daj bolan nismo djeca. Mnogo veče hadžije od tebe i od mene vozaju oldtimer-e bez klime i bez ičega pa im ne smeta. Dapače, uživaju u tome...
Smisao je u putovanju, a ne u dolasku na cilj, kako neko reče :D
Ok, mozda sam malo pretjerao sa svi, mislim da je kod vecine tako, ali svakako da uvijek ima izuzetaka, kako za ksenone tako i za dodatnu opremu. Nije pitanje koliki je neko hadzija, vec stvar navike. Neki vole oldtimere i starija auta iz nekih razloga, to im je neki cejf i to je posebna kategorija ljudi koji ce zbog toga zrtvovati odredjeni dio komfora.
Da se razumijemo, nije ni meni sve ovo nekad bilo bitno, uopste nisam imao namjeru kupiti auto sa ksenonima i svim drugim, ali kada sam gledao auta izletio mi skoro pa unikatan primjerak po tom pitanju, jos sve fabricki, nije da se neko igrao i nesto dodavao, a pri tome cijena sasvim ok, cak i malo manja nego sto sam prvobitno planirao dati za auto. Nakon skoro 7 godina koliko ga vozim, toliko sam se navikao da mi je stvarno tesko zamisliti da uzmem auto sa slabijom opremom od toga, upravo zbog toga sto kazes da je smisao u putovanju i uzivanju u voznji, a u ovom autu stvarno uzivam u svemu osim u saltanju brzina, jer imam bolove u koljenu od kvacila. Ksenoni su se meni odlicno pokazali sto se tice osvjetljenja puta i zbog toga iduci trazim ili ksenone ili led.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#11785 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Vezano za xenon vs halogena, meni lično više odgovaraju xenon-i. Kad vozim autoputem tad mi je najveća razlika u korist xenona. Bolje i jasnije osvjetle cestu a brže se vozi autoputem i onda se manje zamaram, manje oči naprežem i sigurnije mi je za voziti. Govorim o kratkim svjetlima. Duga svjetla i kod halogenih su meni okey nemam nikakve zamjerke, ali kod nas nema baš mogućnosti da se duže vozi sa dugim svjetlima. Koristio sam kod halogenih philips xtreme h7, kao jedne od najboljih halogenih sijalica, far je u odličnom stanju ali opet meni nije ni blizu kao sa standardnim xenon sijalicama ( kratka svjetla u potpunom mraku ).

Zbog toga ja lično ne bih kalkulisao samo zbog viših troškova zamjene xenon sijalica, meni su vrlo korisne i sigurnije za voziti noću sa njima.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#11786 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by anex »

Ovaj Tiguan 1.4 TSI je isproban s moje strane, išao po autoputu, po brdima pa i na Trebeviću je bio...i još gorim uslovima. Ja smijem garantovat da je pouzdan. Izgleda smiješno to što je 1.4 ali mali potrošač a hoće povući...extra auto.
Nije moje, al sam vozio.
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#11787 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Proosvjetni_uhljeb »

anex wrote: 16/09/2022 09:41 Ovaj Tiguan 1.4 TSI je isproban s moje strane, išao po autoputu, po brdima pa i na Trebeviću je bio...i još gorim uslovima. Ja smijem garantovat da je pouzdan. Izgleda smiješno to što je 1.4 ali mali potrošač a hoće povući...extra auto.
Nije moje, al sam vozio.
Koliko osoba u autu? Da li povuče sa dvije osobe (vozač + suvozač) ili može povući sa punim autom (četiri ili pet osoba)? Pitam zbog kubikaže.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11788 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Niko ne govori o tome kada radi

Vec kada ne radi :lol:

nema ga da se ne moze popeti negdje uz brdo, barem su ta vremena prošla
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11789 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

B6Redhell wrote: 16/09/2022 03:50
mk ultra wrote: 15/09/2022 23:14 Jel realno da neko ima muda da ponudi vw 1.4t, 1.8t, 2.0t bilo koje generacije :mrgreen:

Iskreno, ne bih ga đabe

2.0d je jedino ato moze proci
3.0d zavisi od slucaja do slucaja
Za ove manje ispod 1.8 ne znam. Imam 13-14 god starog, prve generacije 2.0 tfsi, kod mene cio zivot, negdje cirka 200k km + na satu, nikad mehanicara ili servisa nije vidio ja mu šarafam sve, kanim se da zamijenim španer i lanac, izmedju bregaste i radilice je kaiš kod prve generacije, (kao kod golf R) ali s druge strane izmedju usisne i izduvne bregaste je lanac i španer sa uljnim pritiskom. Usput cu servisirati pumpu visokog pritiska i ona je tu, zubcasti mjenjo na 150k km, osim redovnih i potrosnih stvari taj motor nije nikad “štucno”.. kad je izbacen u proizvodnju a i dan danas redovno šamara atmosferske šestake :D a za I4 i da ne govorim….
Veliki problem tih motora jeste sto ih je svakakva budala vozala
I sada ti dolazis kao 5ti 6ti vlasnik na audija 2.0t dsg
Nema od toga nista
Ustvari ima, kao pola grada sa tim motorom, plav dim, smrdi izgoreno ulje na 5m od auta, ali felge 19" i tigar zimske gume... (Licno gledao na mk7 gti)
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#11790 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Proosvjetni_uhljeb »

mk ultra wrote: 16/09/2022 09:58
B6Redhell wrote: 16/09/2022 03:50

Za ove manje ispod 1.8 ne znam. Imam 13-14 god starog, prve generacije 2.0 tfsi, kod mene cio zivot, negdje cirka 200k km + na satu, nikad mehanicara ili servisa nije vidio ja mu šarafam sve, kanim se da zamijenim španer i lanac, izmedju bregaste i radilice je kaiš kod prve generacije, (kao kod golf R) ali s druge strane izmedju usisne i izduvne bregaste je lanac i španer sa uljnim pritiskom. Usput cu servisirati pumpu visokog pritiska i ona je tu, zubcasti mjenjo na 150k km, osim redovnih i potrosnih stvari taj motor nije nikad “štucno”.. kad je izbacen u proizvodnju a i dan danas redovno šamara atmosferske šestake :D a za I4 i da ne govorim….
Veliki problem tih motora jeste sto ih je svakakva budala vozala
I sada ti dolazis kao 5ti 6ti vlasnik na audija 2.0t dsg
Nema od toga nista
Ustvari ima, kao pola grada sa tim motorom, plav dim, smrdi izgoreno ulje na 5m od auta, ali felge 19" i tigar zimske gume... (Licno gledao na mk7 gti)
Koliko ima istine u pričama da (uslovno rečeno) velika snaga na maloj kubikaži (tipa 1.2 motor sa 120 KS) "podere" motor?
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11791 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ateista »

artur morgan wrote: 16/09/2022 09:21 Vezano za xenon vs halogena, meni lično više odgovaraju xenon-i. Kad vozim autoputem tad mi je najveća razlika u korist xenona. Bolje i jasnije osvjetle cestu a brže se vozi autoputem i onda se manje zamaram, manje oči naprežem i sigurnije mi je za voziti. Govorim o kratkim svjetlima. Duga svjetla i kod halogenih su meni okey nemam nikakve zamjerke, ali kod nas nema baš mogućnosti da se duže vozi sa dugim svjetlima. Koristio sam kod halogenih philips xtreme h7, kao jedne od najboljih halogenih sijalica, far je u odličnom stanju ali opet meni nije ni blizu kao sa standardnim xenon sijalicama ( kratka svjetla u potpunom mraku ).

Zbog toga ja lično ne bih kalkulisao samo zbog viših troškova zamjene xenon sijalica, meni su vrlo korisne i sigurnije za voziti noću sa njima.
:thumbup: To je to, s tim sto ja imam utisak da su i kod dugih ksenoni primjetno bolji, ali kod mene se pale duga i na ksenonima, odnosno pomjeri socivo, sta vec, plus dodatna halogena. Kako god, dosta bolja vidljivost i bolja sigurnost, meni vrijedi, a nije sad ni toliko skupa sijalica za zamijeniti.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#11792 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by emko1234 »

kenomax wrote: 15/09/2022 15:55
emko1234 wrote: 15/09/2022 11:52

Ne bacaj bombe matere ti. 2016. si za ove pare ( plus par milja al ne više od 80 ) uzimao Q5 s 2.0tdi motorom, quattrom i ručnim mjenjačem, za iste pare si mogao kupiti xc60 2.4d pa i x3 s nekom slabijom opremom. Svaki od tih auta je izmislio sve za Kiu Sportage iz te ere.
Da je 2016. bilo novog Audija Q5 u fullu (znači full, želim sve, sve, sve, a ne full, a unutra platnena sjedišta, zatim 4x4 i onaj najjači 2.0 TDI) ili BMWa iste opreme, misliš da ne bih kupio? Samo mi nemoj reći da je BMW u klot opremi bolji od full opreme Sportagea sa 185ks, automatikom i 4x4 jer objektivno nije.
Niko ti nije rekao da se mogao kupiti audi u fullu za te pare. Ali prosječan q5 je bolji od iznadprosječne ( po oopremi ) Kie iz te ere. Od materijala i motora do održavanja i vožnje.
I da BMW golać X3 je bolji od full Kie. Jedino što sam golać BMWu iz te ere zamjerao je mali displej u sredini i mali displej na boadu. Sve ostale je opet bolje nego kod Kie.
Leon16v
Posts: 5716
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#11793 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

Ateista wrote: 16/09/2022 10:15
artur morgan wrote: 16/09/2022 09:21 Vezano za xenon vs halogena, meni lično više odgovaraju xenon-i. Kad vozim autoputem tad mi je najveća razlika u korist xenona. Bolje i jasnije osvjetle cestu a brže se vozi autoputem i onda se manje zamaram, manje oči naprežem i sigurnije mi je za voziti. Govorim o kratkim svjetlima. Duga svjetla i kod halogenih su meni okey nemam nikakve zamjerke, ali kod nas nema baš mogućnosti da se duže vozi sa dugim svjetlima. Koristio sam kod halogenih philips xtreme h7, kao jedne od najboljih halogenih sijalica, far je u odličnom stanju ali opet meni nije ni blizu kao sa standardnim xenon sijalicama ( kratka svjetla u potpunom mraku ).

Zbog toga ja lično ne bih kalkulisao samo zbog viših troškova zamjene xenon sijalica, meni su vrlo korisne i sigurnije za voziti noću sa njima.
:thumbup: To je to, s tim sto ja imam utisak da su i kod dugih ksenoni primjetno bolji, ali kod mene se pale duga i na ksenonima, odnosno pomjeri socivo, sta vec, plus dodatna halogena. Kako god, dosta bolja vidljivost i bolja sigurnost, meni vrijedi, a nije sad ni toliko skupa sijalica za zamijeniti.
Ja sam kod sebe na Fiesti standardne farove zamjenio za fabričke sa sočivima, uzeo na otpadu u Vitezu, sredio kod jednog čovjeka, poliranje, led sijalice i razlika je ogromna a nikoga ne ubijam :D
A i auto ljepse nekako izgleda
User avatar
xoklix
Posts: 2382
Joined: 16/01/2018 16:07

#11794 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by xoklix »

Kakvi troškovi kod mijenjana xenona? Jebote ja nekad davno sa aliexpressa naručio dva komada za 17 dolara sa shippingom.
Trajale godinu i kusur sigurno.
A prije toga kod nekog lika iz Vogosce kupio za 70 KM komad, crko za 15 dana. Prije puta za DE ga stavim i u povratku u tunelu Vranduk mi crkne.
U ovlaštenom je komad 150-200 KM. Sad je možda niže...
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#11795 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by emko1234 »

mirsek wrote: 15/09/2022 18:01 Dajte mi neke ideje za auto, budzet do 30.000-35.000 KM.
Preferiram neku verziju SUV-a, 4x4 pogon, automatik, do 10 godina starosti, ubrzanje 0-100 kmh ne vise od 9,5 sekundi, ali jedino je automatik pod obavezno, ostalo bi mogao pregrmiti da nemam ako je auto odlicna prilika.
Razmisljam o audi Q5, audi A6, eventualno A3, E klasa w211 facelift , C klasa w204 facelift..
Jel ti puno A6 c7 facelifti sa 230KW? :D

Kratko sam preletio šta ste pisali. Multitronic nemoj nipošto uzimat. Jeste bolji od mjenjača u C6 audijima ali je naspram stronica ili tiptronica sranje. Kod mene je tiptronic ( stronic iz te ere nije mogao izdržat više od 550nm ). Jako je mala razlika između ZF torque convertera sa 8 brzina i DCT mjenjača sa 7 brzina iz te ere. Održavanje nije jeftino jer je auto puno elektronike i to ne možeš raditi kod nekoga u bašti.
Ako budeš baš želio C7 probaj izbjeći varijante sa zračnim ovjesom i probaj naći facelift. Softver MMI je bolji i brži. Možeš i na staroj varijanti udraditi update al onda bude još sporiji. Obevezno provjeri rade li svi senzori, pogotovo adaptivni tempat ako ga bude imao.
Ako želiš to auto, ništa bez 3.0 dizela. Ova verzija 130kw -177ks je ok ali u tom autu je ko 2.0tdi u četvorci. Mislim da su sve quattro verzije imale torsen a ne ko sad samo jače varijante. Mjenač dobro pregledaj. Može svašta izdržat pogotovo tiptronic i jako malo simptoma ima kad je sjeban. Ali kad odluči da ne radi više, auto odmah ide u safe mod i doslovno mu ne možeš nista. Mislim da sve verzije imaju lanac ( dizeli ). Problem kod lanca na ovom autu je što moraš izvaditi motor i getribu komplet da bi ga promjenio. Skupa zajebancija.
Generalno je dobar auto, ja nisam imao nikakvih vanserijskih problema. Jedina skupa zajebancija mi je bila što mi se pojebala elektronika koja kontroliše led far s lijeve strane. Automatsko spuštanje i dizanje snopa nije radilo. Neki modul u faru je pobudalio. Sve je ok dok duga ne upališ. Kad upališ duga, ako su u auto modu lijevi far ne radi nivalaciju kad detektuje auto koje dolazi u susret. Stalno je izbacivao grešku i na kraju je problem riješen tako što je kupljen drugi far.
Problem je što je led far za to auto s modulom kod nas oko 5.500KM. I kad ga postave moraju uraditi kompletan reset sistema i kalibrirat senzore ponovo kako bi sve radilo kako treba. Naravno da nisam dao ovdje tu lovu nego sam isti poručio iz Njemačke. Odveo auto tu jednom momku kod nas koji je tito za elektroniku ali uopšte ne radi te zajebancije na autima.
Išsao sam na varijantu ako on može, može. Ako odvest ću ga u servis. Frajer je uspio. Sve radi ko novo. Uštedio 2.500 maraka.

Ako ti još nešto bude trebalo za taj model pitaj.
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#11796 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Pa i ovi po 50-70mambi tuse te sa aliexpressa, samo u fensi ambalazi.
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#11797 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

Ma vrijede xenoni, a i ledovi.
Jbte kada nakon led svjetala sjednem u svoj sa halogenim ko da sam fenjer upalio.
Leon16v
Posts: 5716
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#11798 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

hopi wrote: 16/09/2022 10:58 Ma vrijede xenoni, a i ledovi.
Jbte kada nakon led svjetala sjednem u svoj sa halogenim ko da sam fenjer upalio.
Al sa sočivima, a on ga tutne u golfa 3, to sija svugdje samo ne po cesti
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#11799 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by EFD22 »

Xenoni su super, ali je LED tu superiorniji samo zbog vijeka trajanja. Xenon je trošak da se zamijeni, pogotovo na automobilima bez dnevnih svjetala.
Ja sam na Volvu S60 iz 2011, godišnje mijenjao sijalice, svaki put Osram Xenarc, nikad kinez. Doduše 55.000 km godišnje, ali eto.
Sad na Mondeu imam onaj njihov Dynamic LED, i prezadovoljan sam s farovima. Na stranu automatska duga i ono motanje u krivinama, ali sam način podešvanja snopa u odnosu na cestu na kojoj se nalaziš i brzinu kojom se krećeš je odrađen vrhunski. Bukvalno ona sredina snopa lijevog fara konstantno prati srednju liniju na cesti, kako god ona krivudava bila.

A što se halogenih tiče, sve zavisi koliko ti je sjenilo zaprljano/izgorilo, i koje sijalice stavljaš.
Ja sam sa farovima na Daciji Dokker prezadovoljan, H4 sijalica, Osram Silverstar 2.0 (mislim da se sad drukčije zove), podesio farove fino, ništa puno manje ne vidim nego s Mondeom. I ove Silverstar traju pofino, otrpilike jednom u dvije godine ih mijenjam, doduše auto ima dnevna svjetla posebno, ali vozi se godišnje cca 40.000 km.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#11800 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Zbog današnjih cijena, a ne zbog samog auta, taj budžet nije baš dovoljan za dobar i očuvan A6 c7 fl model, sa V6 motorom. Ako je kriterij da auto bude pouzdano i da nije prešlo baš puno kilometara. Barem kod nas, teško je naći za kupiti za te novce a da je dobro i očuvano. Da nisu ove cijene otišle u nebesa, moglo bi.

U taj budžet, kad je u pitanju Audi i današnje kretanje cijena, uklapa se dobro Audi A4 b8.5 ( fl ) iz 15 godine, mislim da su zadnje godine njegove proizvodnje bile 15 ili 16 godina ali slaba je ili bolje reći nikakva ponuda kod nas. Ili Audi A3 8V fl ( od 16. godine ) kojih ima više u ponudi kod nas, ali ja bi prije išao na ovaj gore A4, pa makar otišao vani po njega.

@mk ultra je mislim, kad je u pitanju Audi dao najbolju preporuku. Audi A4 b9 avant verziju. Generacijski ( modelski kako već ) je najmlađi od ponuđenih, a to je bitno. 2.0 tdi 140 kw, 4x4 pogon, i mislim da je s tronic mjenjač. To što je karavan ( avant ) je kompromis koji vrijedi napraviti.

One Audije koje je @mirsek zapazio meni nisu čemu gledajući na prvu.
Post Reply