Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1526 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Dozer »

Bili su prvi s hybridima, bice prvi i sa hidrogenom.

A ocito su rijesili problem skladistenja hidrogena, pa su cak i preeskocili sagorijevane hidrogena. Fino ja rekoh da je hidrogen buducnost. Kakve baterije i budalastine.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15970
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1527 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sime_cipol »

Nestaje nafte :oops:
Nestaje litijuma :oops:
Kakva je situacija sa hidrogenom :D
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1528 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Dozer »

Beskonacna.
Pa ne sisaju dzaba i vanzemaljci vodu po nasoj planeti. Eto, zedni, sta li... Jok, nego im treba vodik/hidrogen.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#1529 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by preludezalude »

Jednom je jedan forumas prije dvije tri godine izjavio mrtav ozbiljan da je buducnost u dizelasima. Mozda se prepozna.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#1530 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Me_again »

preludezalude wrote: 21/02/2021 22:50 Jednom je jedan forumas prije dvije tri godine izjavio mrtav ozbiljan da je buducnost u dizelasima. Mozda se prepozna.
I Bill Gates je jednom izjavio da su 2 do 3 MB (ili tako nešto) memorije sasvim dovoljna za rad na savremnim kompjuterima.
Danas kada govori o virusima malo ga ozbiljnije shvatam. Valjda je došao tobe :lol:
izvrsni direktor
Posts: 9134
Joined: 20/12/2018 16:11

#1531 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izvrsni direktor »

Poceo je da MALO ozbiljnije shvata Bill Gatesa.
Forumas klixa je to 8-)
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#1532 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Me_again »

izvrsni direktor wrote: 21/02/2021 23:19 Poceo je da MALO ozbiljnije shvata Bill Gatesa.
Forumas klixa je to 8-)
Haj ne budi maliciozan, nedostaje ti tradicionalni bh humor :)
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#1533 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by probook »

preludezalude wrote: 21/02/2021 22:50 Jednom je jedan forumas prije dvije tri godine izjavio mrtav ozbiljan da je buducnost u dizelasima. Mozda se prepozna.
Nas su ucili u skoli da ce za cca 20 god nestati nafte :run:

A nafta curi li curi i nema joj kraja
User avatar
B6Redhell
Posts: 5860
Joined: 25/12/2010 04:56

#1534 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

Nafte ima koliko hoces. Pogotovo sad kad je tehnologija bušenja i prerade razvijena.. i svi rove.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5860
Joined: 25/12/2010 04:56

#1535 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

Haris.ba wrote: 21/02/2021 19:33 Ono kad je volkswagen bio vredniji od tojote je cisto finansijska operacija. Investitori isli na short dionice volkwagena i u tom momentu uleti porshe i kupi dionice vw da izvrsi preuzimanje. I u jednom momentu na trzistu nije bilo dionica vw, porshe kupio, mama Merkel ne da drzavne, a investitori su morali da ih otkupe da ne bi bankrotirati. Cijena je otisla u nebo.

Porshe je te godine zaradio profita samo od trgovine dionicama vw oko 30 milijardi. Vise nego sto je zaradio od proizvodnje auta. Tako reci, dobili vw haman za dzaba, pokrilo ih to sto su se kladilo da se narasti cijena dionic vw. Ko da su znali sta ce se desiti? :D

A cijena dionica Tesle je posebna prica.
Harise ja tebe skonta ovdje da je porše vlasnik vw.
A sve sam konto da je obrnuto...
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3135
Joined: 22/07/2017 18:36

#1536 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leopard_SA »

B6Redhell wrote: 22/02/2021 01:04 Harise ja tebe skonta ovdje da je porše vlasnik vw.
A sve sam konto da je obrnuto...
Tačno je i jedno i drugo. Porsche AG je u vlasništvu Volkswagen Group, dok je Volkswagen Group(VAG) dijelom u vlasništvu(31.3% dionica) Porsche Automobil Holding SE, odnosno proizvođač automobila Porsche je u vlasništvu Volkswagena, ali je jedan od vlasnika Volkswagen grupe holding kompanija pod imenom Porsche SE
User avatar
B6Redhell
Posts: 5860
Joined: 25/12/2010 04:56

#1537 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

Leopard_SA wrote: 22/02/2021 01:26
B6Redhell wrote: 22/02/2021 01:04 Harise ja tebe skonta ovdje da je porše vlasnik vw.
A sve sam konto da je obrnuto...
Tačno je i jedno i drugo. Porsche AG je u vlasništvu Volkswagen Group, dok je Volkswagen Group(VAG) dijelom u vlasništvu(31.3% dionica) Porsche Automobil Holding SE, odnosno proizvođač automobila Porsche je u vlasništvu Volkswagena, ali je jedan od vlasnika Volkswagen grupe holding kompanija pod imenom Porsche SE

Hvala na objašnjenju. :thumbup: Nisam neke detalje znao
Frostmind
Posts: 196
Joined: 09/02/2021 11:51

#1538 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Frostmind »

avijon wrote: 21/02/2021 21:47
Frostmind wrote: 21/02/2021 20:44
avijon wrote: 21/02/2021 20:10 Cijene dionica Tesle su tolika zabluda... To kad pukne :lol: :lol:
Ne luduj. Neće nikad puci jer sve više i više novca dolazi u kasu Tesle od investitora a znaju i vjeruju Masku jer čovjek je uspio preskočiti i Nasu. Koriste njegove rakete. A i Tesla ce u narednih 10 godina proizvoditi vise automobila godisnje od bilo kod proizvođača. Imaju trenutno 2 fabrike a treca u Berlinu uskoro pocinje raditi a cetvrta u Teksasu za 2 godine. I to su megafabrike, neviđenih kapaciteta do sad. Špekulanti tj investitori znaju gdje ulazu svoj novac jer ne bi ga ni imali toliko da ga plasiraju u propale investicije. Tesla je davno pregurala stadij u kome startup-i neuspjesni propadaju.
Posto volis puno jutubat a skola sutra ceka, evo jedna americka put your money where your mouth is pa za 18ti rodjendan da kupis teslu
Ti se puno drogiraš haha a ja sam davno proslavio 18ti rođendan. Teslu kupim čim poprave kvalitet proizvodnje 😁
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1539 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drndalo »

Cuj poprave... Pa zar se moze napraviti bolje od najboljeg/vrh/nema dalje...? Hoces reci da sadasnji kupci voze nekvalitetna vozila? Kuda ide ovaj svijet... :shock:
Frostmind
Posts: 196
Joined: 09/02/2021 11:51

#1540 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Frostmind »

drndalo wrote: 22/02/2021 08:28 Cuj poprave... Pa zar se moze napraviti bolje od najboljeg/vrh/nema dalje...? Hoces reci da sadasnji kupci voze nekvalitetna vozila? Kuda ide ovaj svijet... :shock:
Toyota proizvodi najbolja auta na svijetu. 😁A tesle jesu softverski savršene ali kvalitet proizvodnje sto se tiče finalne obrade, kvalitet boje, i sve ono što upucuje na kvalitet tipa panel gepovi itd je na jako losem nivou za tu cijenu cca 120 000 koliko kosta npr model s. Kad uporedis audija od 120 000 i teslu razlika je nebo i zemlja. Imas na yt koliko hoces prituzbi na ove stvari. Sam Mask je rekao u jednom intervjuu nemojte kupovati Tesle kad Tesla poveca proizvodnju.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1541 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drndalo »

Frostmind wrote: 22/02/2021 08:46
drndalo wrote: 22/02/2021 08:28 Cuj poprave... Pa zar se moze napraviti bolje od najboljeg/vrh/nema dalje...? Hoces reci da sadasnji kupci voze nekvalitetna vozila? Kuda ide ovaj svijet... :shock:
Toyota proizvodi najbolja auta na svijetu. 😁A tesle jesu softverski savršene ali kvalitet proizvodnje sto se tiče finalne obrade, kvalitet boje, i sve ono što upucuje na kvalitet tipa panel gepovi itd je na jako losem nivou za tu cijenu cca 120 000 koliko kosta npr model s. Kad uporedis audija od 120 000 i teslu razlika je nebo i zemlja. Imas na yt koliko hoces prituzbi na ove stvari. Sam Mask je rekao u jednom intervjuu nemojte kupovati Tesle kad Tesla poveca proizvodnju.
Hebemliga, meni je to kontradiktorno. Softwerski savrsen auto? Virtuelno cu ga voziti od kuce Zoom-om? I moji putnici? Pa cemo Zoomom da se svi ljuljuskamo, stanemo na kajmak-kufle/pogace u Jablanici i okupamo se virtuelno u Neumu...?

Postujem svacije, ali za 120.000 cu si naci 13 raznih boljih zjbncja... Ali to sam ja. Ko voli drugacije, nek izvoli.
Frostmind
Posts: 196
Joined: 09/02/2021 11:51

#1542 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Frostmind »

drndalo wrote: 22/02/2021 08:57
Frostmind wrote: 22/02/2021 08:46
drndalo wrote: 22/02/2021 08:28 Cuj poprave... Pa zar se moze napraviti bolje od najboljeg/vrh/nema dalje...? Hoces reci da sadasnji kupci voze nekvalitetna vozila? Kuda ide ovaj svijet... :shock:
Toyota proizvodi najbolja auta na svijetu. 😁A tesle jesu softverski savršene ali kvalitet proizvodnje sto se tiče finalne obrade, kvalitet boje, i sve ono što upucuje na kvalitet tipa panel gepovi itd je na jako losem nivou za tu cijenu cca 120 000 koliko kosta npr model s. Kad uporedis audija od 120 000 i teslu razlika je nebo i zemlja. Imas na yt koliko hoces prituzbi na ove stvari. Sam Mask je rekao u jednom intervjuu nemojte kupovati Tesle kad Tesla poveca proizvodnju.
Hebemliga, meni je to kontradiktorno. Softwerski savrsen auto? Virtuelno cu ga voziti od kuce Zoom-om? I moji putnici? Pa cemo Zoomom da se svi ljuljuskamo, stanemo na kajmak-kufle/pogace u Jablanici i okupamo se virtuelno u Neumu...?

Postujem svacije, ali za 120.000 cu si naci 13 raznih boljih zjbncja... Ali to sam ja. Ko voli drugacije, nek izvoli.
Haha znaš li za video kad su zadnji put unaprijedili auto pilot. Dvoje rusa se krljali na zadnjem sjedištu i snimali se dok je auto radio svoje 🤣🤣Mask nedavno rece da ce u nekoj skorijoj buducnosti Tesle biti bez pojasa. Trenutno imaju senzore u sjedištima koji mjere pritisak na svakom dijelu sjedala kako bi se airbegovi u slucaju sudara savrseno prilagodili. 120 000 je bruku para pogotovo za nas. Amerika je drugi svijet jbt 😅
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#1544 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by madner »

Musk je najbolji prodavac na svijetu.

Inace bi davno bankrotirao, mora ljudima prodavati bajke da nastave ulagati.

Inace ovo softverski savrseno je zanimljivo, zanima me kako se ogleda ta savrsenost.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#1545 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by jelleMania »

Ovaj lik preko yutubita svu pamet popio ...koje najbolje auto , koje nije , koje ce u buducnosti biti najbolje ... da je vise ovakvih strucnjaka iz fotelje... :lol:
Frostmind
Posts: 196
Joined: 09/02/2021 11:51

#1546 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Frostmind »

madner wrote: 22/02/2021 09:35 Musk je najbolji prodavac na svijetu.

Inace bi davno bankrotirao, mora ljudima prodavati bajke da nastave ulagati.

Inace ovo softverski savrseno je zanimljivo, zanima me kako se ogleda ta savrsenost.
Softverski savrseno u pogledu na konkurenciju a i na trenutnu dostupnost takvih tehnologija proizvođačima. Ako si nekad gledao Tesle koje izbjegavaju sudare u situacijama gdje su oni gotovo neminovni, tesla x model koji "pleše", mogucnosti nadogradnje softvera, sentry mod, pet mod, mogucnost pozivanja automobila na parkingu, autonomna voznja koja je bolja daleko od bilo kog drugog proizvođača i dalje da ne nabrajam.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#1547 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by madner »

Frostmind wrote: 22/02/2021 10:45
madner wrote: 22/02/2021 09:35 Musk je najbolji prodavac na svijetu.

Inace bi davno bankrotirao, mora ljudima prodavati bajke da nastave ulagati.

Inace ovo softverski savrseno je zanimljivo, zanima me kako se ogleda ta savrsenost.
Softverski savrseno u pogledu na konkurenciju a i na trenutnu dostupnost takvih tehnologija proizvođačima. Ako si nekad gledao Tesle koje izbjegavaju sudare u situacijama gdje su oni gotovo neminovni, tesla x model koji "pleše", mogucnosti nadogradnje softvera, sentry mod, pet mod, mogucnost pozivanja automobila na parkingu, autonomna voznja koja je bolja daleko od bilo kog drugog proizvođača i dalje da ne nabrajam.
Imaju i vecina drugih i to odavno.
Plesanje nisam vidio.
Nadogradnju ima i Golf.
Glupost
Glupost
Imaju i drugi.
Imaju i drugi.
Sto se autonomne voznje tice Tesla ima nesto drugi pristup, to je tacno, ali je daleko od savrsenstva.
Frostmind
Posts: 196
Joined: 09/02/2021 11:51

#1548 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Frostmind »

madner wrote: 22/02/2021 11:08
Frostmind wrote: 22/02/2021 10:45
madner wrote: 22/02/2021 09:35 Musk je najbolji prodavac na svijetu.

Inace bi davno bankrotirao, mora ljudima prodavati bajke da nastave ulagati.

Inace ovo softverski savrseno je zanimljivo, zanima me kako se ogleda ta savrsenost.
Softverski savrseno u pogledu na konkurenciju a i na trenutnu dostupnost takvih tehnologija proizvođačima. Ako si nekad gledao Tesle koje izbjegavaju sudare u situacijama gdje su oni gotovo neminovni, tesla x model koji "pleše", mogucnosti nadogradnje softvera, sentry mod, pet mod, mogucnost pozivanja automobila na parkingu, autonomna voznja koja je bolja daleko od bilo kog drugog proizvođača i dalje da ne nabrajam.
Imaju i vecina drugih i to odavno.
Plesanje nisam vidio.
Nadogradnju ima i Golf.
Glupost
Glupost
Imaju i drugi.
Imaju i drugi.
Sto se autonomne voznje tice Tesla ima nesto drugi pristup, to je tacno, ali je daleko od savrsenstva.
Golf ima nadogradnju nekih nebitnih opcija infotainmenta. Ja pricam o nadogradnji voznih sposobnosti automobila. Npr pred kraj prosle godine tesla omogucila softverski tzv puma stance, tezina se prebaci na zadnje tockove vise nego sto je po defaultu tako sto automobil bulvalno cucne kako bi poboljsali trakciju pri naglim ubrzanjima. Ili prije par godina kada su updejtom omogucili creep mode bez da se dotiče pedala za ubrzanje, i ima još toliko toga. Sto se tice tvojih komentara mogu samo reci

Ne nemaju i drugi
Ne nemaju i drugi
Nisi dovoljno citao
Nisi dovoljno citao

I lijepo sam napisao savrseno u odnosu na druge i trenutno dostupnu tehnologiju.

Tesla je bar 5 godina ispred ostalih sto sr tice el vozila
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#1549 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by avijon »

Sto se tice baterije/motora mozda a sto se tice vozila nije ni u rangu sa čang lang kineskim kopijama
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1550 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Dozer »

NIsu im ni baterije neka sreca... Nakon 3 godine izgube skoro 40% kapaciteta.
Bio je nedavno negdje taj uporedni test novog Tesle i starog 3 godine, isti model. Ubrzanje je isto kod oba, medjutim nov je presao nesto oko 500-550 km s punom baterijom, a onaj star 3 godine oko 350.

Radi ovoga je EV jos uvijek neprihvatljiv. Bar meni.
Jbg, krenes na godisnji do Grcke npr, i moras putovati 3 dana jer na svakih 500 km moras stati 2-3h da napunis baterije...
Post Reply