Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
jande87
Posts: 41
Joined: 07/01/2021 19:22

#1 Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by jande87 »

Sledeca je situacija.

Naseljeno mjesto ogranicenje 50h, puna linija, znak zabranjeno preticanje. Prilikom skretanja ulijevo u ulicu ima isprekidana linija.

Ja sam vozio i ispred mene nije bilo nikoga, a iza mene se momak sa BMW. Dao sam smigavac za skretanje ulijevo nekih 60 plus metara prije samog skretanja.
Pogled u retrovizor nema nikoga u lijevoj traci, pogled naprijed nema nikoga blago sam poceo skretati i puf BMW me udradio po sred mojih vrata.. preticao me.

Kada je izasao iz auta rekao je da je vidio zmigavac ulijevo ali da je utripovao da cu desno i da ce me naglo zabici sa lijeve strane.

Ko je po vama ovdje kriv. Alkohola kod mene nije bilo, za njega ne znam. Policija se postavila da sam ja kriv i svako moje sugerisanje da je vozac BMW prekrsio sledeca pravila:

1. Preticao po punoj liniji,
2. Preticao iako je imao znak zabranjeno preticanje,
3. Zapoceo preticanje iako je vidio zmigavac za skretanje ulijevo, sam je priznao i pred policajcem.
4. Preticao na raskrsnici
5. Vjerovatno je mozda i prekoracio ogranicenje sto ne mogu tvrditi 100%, vrata su mi skroz odvaljena i prag.

Povrijedjenih nije bilo.

Ko je kriv po vama?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#2 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by MorningStar »

On , a pretpostavljam da te policija upisala kao krivca pa ovde pises :D
jande87
Posts: 41
Joined: 07/01/2021 19:22

#3 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by jande87 »

Da. Odmah su se postavili da sam ja kriv, na svako moje njima da je ovo puna linija, znak zabranjeno preticanje i da je zapoceo preticanje iako je vidio zmigavac oni bi to izignorisali.
Rekli su mi kao da zmigavac ne znaci nista i da je to samo pokazivac pravca. Znaci sta to znaci.

A pisem zato sto sam nekom saobracajnom vjestaku poslao isto, a on mi je sledece odg.


"U 99 % slučajeva učesnik koji skreće u lijevo je uzrokovao nezgodu.
Razlog je jednostavan, istom treba znatno manje vremena da sa desne stupi na lijevu saobraćajnu traku, nego sto treba drugom da to učini prilikom preticanja. Sto znači da onaj koji pretiče ranije poduzme radnju preticanja nego sto drugi poduzme radnju lijevog skretanja. Iako onaj sto pretiče čini prekršaj (pretice na dionici gdje je to zabranjeno) on nije stvorio opasnu situaciju, nego onaj koji lijevo skreće, jer mu presjeca putanju kretanja. Prekršaj i uzrok nezgode se ne moze izjednacavati.
To vam je pojednostavljeno rečeno."

A ja sam danas posjetio jednog lokalnog vjestaka za koga se zna da je vrhunski strucnjak i on kaze da sam ja upravu jer jbg. znak zabranjeno preticanje.. oduzeta mi je prednost.
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#4 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by preludezalude »

Ako je zabrana preticanja, onda je sve jasno.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by MorningStar »

jande87 wrote: 08/01/2021 15:24 Da. Odmah su se postavili da sam ja kriv, na svako moje njima da je ovo puna linija, znak zabranjeno preticanje i da je zapoceo preticanje iako je vidio zmigavac oni bi to izignorisali.
Rekli su mi kao da zmigavac ne znaci nista i da je to samo pokazivac pravca. Znaci sta to znaci.

A pisem zato sto sam nekom saobracajnom vjestaku poslao isto, a on mi je sledece odg.


"U 99 % slučajeva učesnik koji skreće u lijevo je uzrokovao nezgodu.
Razlog je jednostavan, istom treba znatno manje vremena da sa desne stupi na lijevu saobraćajnu traku, nego sto treba drugom da to učini prilikom preticanja. Sto znači da onaj koji pretiče ranije poduzme radnju preticanja nego sto drugi poduzme radnju lijevog skretanja. Iako onaj sto pretiče čini prekršaj (pretice na dionici gdje je to zabranjeno) on nije stvorio opasnu situaciju, nego onaj koji lijevo skreće, jer mu presjeca putanju kretanja. Prekršaj i uzrok nezgode se ne moze izjednacavati.
To vam je pojednostavljeno rečeno."

A ja sam danas posjetio jednog lokalnog vjestaka za koga se zna da je vrhunski strucnjak i on kaze da sam ja upravu jer jbg. znak zabranjeno preticanje.. oduzeta mi je prednost.
Ti skreces lijevo , on mora prilagoditi brzinu i rastojanje da se moze zaustaviti iza tebe - prelet preko pune linije mu dodje kao da se sa livade u tebe zabio.To sto taj prvi vjestak tvrdi - onda ja prodjem kroz crveno i sudarim se = onaj ko nije postovao pravilo desne strane kriv :D
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#6 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by nivla »

taj sto ga je udario dobar sa drotovima, ako je dao izjavu svoju kao sto je ispricao i ako je napravljen uvidjaj sa slikanjem mjesta nezgode i unesenim svim podacima o prednosti, punoj i zabrani preticanja treba na sud ako policajci brane ovog iz bmwa
ako je pristao i dobio kaznu na koju je saglasan, onda ide kazna, ne moze nista i malus na policu 15%
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by drndalo »

A da ti to posaljes sudu na odlucivanje?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by high_volume »

jande87 wrote: 08/01/2021 15:24
".... Prekršaj i uzrok nezgode se ne moze izjednacavati..."

A ja sam danas posjetio jednog lokalnog vjestaka za koga se zna da je vrhunski strucnjak i on kaze da sam ja upravu jer jbg. znak zabranjeno preticanje.. oduzeta mi je prednost.
Ako postoje dokazi, vozač BMW može odgovarati za prekršaj u saobraćaju preticanjem preko pune linije i sl., ali tvoja je odgovornost za udes i nastalu štetu.
jande87
Posts: 41
Joined: 07/01/2021 19:22

#9 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by jande87 »

Je l tebi to logicno? Kome je oduzeta prednost? Nevezano za punu liniji i za znak zabranjeno preticanje, ako sam ja dao zmigavac za lijevo, vozac iza ne smike preticati. To je pravilo o preticanju.
Nelogicno je da se prekrsaj ne moze izjednaciti sa uzrokom nesrece, pa prekrsaj najvise i jeste uzrok.
Pa ja sam vec rekao da ide na sud, nasao sam vjestaka koji je rekao da znak skida odg. Sa mene kao i puna linija.
User avatar
Optimist
Posts: 13633
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by Optimist »

Neki dan ista situacija bila na drugoj temi i svi ste tvrdili da je kriv ovaj sto pretice, a sad kontra stavovi.
Jos BMW preticao preko pune.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#11 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by nivla »

ja sam tvrdio isto, a to je da je kriv ovaj sto je preticao, drugi da je obostrana krivica, ja i dalje tvrdim da je kriv ovaj sto pretice u obje situacije
jebiga i ja sam bio kriv sto sam izbjegavao divlju zivotinju na autoputu i to iz razloga sto je nisam satrao autom vec je pokusao izbjeci i napravio stetu na zastitnoj ogradi na autoputu i svom autu
sud me posto sam se pojavio na istom po pozivu oslobodio jer neka glupa proceduralna glupost nije ispostovana, osiguranje je bez obzira na to meni obracunalo malus od 15%
Beno
Posts: 421
Joined: 05/11/2011 00:29

#12 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by Beno »

Optimist wrote: 08/01/2021 18:01 Neki dan ista situacija bila na drugoj temi i svi ste tvrdili da je kriv ovaj sto pretice, a sad kontra stavovi.
Jos BMW preticao preko pune.
Ovo sto si napisao nije istina, neki dan je vecina tvrdila da je kriv onaj sto pretice a i sad isto.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#13 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by high_volume »

jande87 wrote: 08/01/2021 17:57 Je l tebi to logicno? Kome je oduzeta prednost? Nevezano za punu liniji i za znak zabranjeno preticanje, ako sam ja dao zmigavac za lijevo, vozac iza ne smike preticati. To je pravilo o preticanju.
Nelogicno je da se prekrsaj ne moze izjednaciti sa uzrokom nesrece, pa prekrsaj najvise i jeste uzrok.
Pa ja sam vec rekao da ide na sud, nasao sam vjestaka koji je rekao da znak skida odg. Sa mene kao i puna linija.
Kad si ti dao lijevi žmigavac, BMW je već bio u svojoj traci, u lijevoj, i ti se njega udario svojim skretanjem ulijevo. Zbog toga si krivac. On će odgovarati za prekršaj preticanja preko pune linije, itd., ali neće za sudar.
jande87
Posts: 41
Joined: 07/01/2021 19:22

#14 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by jande87 »

Dao sam zmigavac od 50,60 plus metara od skretanja kada sam vidio da se nabio uz mene. I lagano poceo kociti. Momak udara u mene i izlazi iz auta i govori izvini vidio sam lijevi zmigavac ali sam utripovao da ces desno pa te mislio zaobici sa lijeve strane.
Znaci na vrijeme sam dao zmigavac
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#15 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by bitanga_sa_otesa »

cudni neki tripovi :-)
avijon
Posts: 1529
Joined: 20/08/2012 22:10

#16 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by avijon »

jande87 wrote: 08/01/2021 22:03 Dao sam zmigavac od 50,60 plus metara od skretanja kada sam vidio da se nabio uz mene. I lagano poceo kociti. Momak udara u mene i izlazi iz auta i govori izvini vidio sam lijevi zmigavac ali sam utripovao da ces desno pa te mislio zaobici sa lijeve strane.
Znaci na vrijeme sam dao zmigavac
Sta si potpisao na kraju? Uglavnom idi na sud. Ako je na punoj liniji bila ona "jedna" isprekidana za lijevo nisi kriv.
Beno
Posts: 421
Joined: 05/11/2011 00:29

#17 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by Beno »

Meni samo nije jasno kako ne znas jel pijan bio. Valjda su vam radili alkotest i bio si prisutan.
jande87
Posts: 41
Joined: 07/01/2021 19:22

#18 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by jande87 »

Nisam nista potpisao. Zvali su me da pitaju jesam li razmislio da priznam, rek'o nista ne potpisujem i mozemo na sud.
A odvojili su nas prilikom davanja izjava i duvanja.
Kaze meni saobracajac, zmigavac? Zmigavac ne znaci nista.. on je samo pokazivac pravca, haha. I kao moze on reci da nisi dao zmigavac. Pa reko sad je rekao pred tobom da je vidio zmigavac.. Sto znaci ako ne bude u zapisniku zmigavac da mi namjestaju, a i ovako sam uvjeren.
Al imam svjedoke za zmigavac
jande87
Posts: 41
Joined: 07/01/2021 19:22

#19 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by jande87 »

Kod skretanja je bila isprekidana linija.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#20 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by mirsek »

jande87 wrote: 08/01/2021 15:24 Da. Odmah su se postavili da sam ja kriv, na svako moje njima da je ovo puna linija, znak zabranjeno preticanje i da je zapoceo preticanje iako je vidio zmigavac oni bi to izignorisali.
Rekli su mi kao da zmigavac ne znaci nista i da je to samo pokazivac pravca. Znaci sta to znaci.

A pisem zato sto sam nekom saobracajnom vjestaku poslao isto, a on mi je sledece odg.


"U 99 % slučajeva učesnik koji skreće u lijevo je uzrokovao nezgodu.
Razlog je jednostavan, istom treba znatno manje vremena da sa desne stupi na lijevu saobraćajnu traku, nego sto treba drugom da to učini prilikom preticanja. Sto znači da onaj koji pretiče ranije poduzme radnju preticanja nego sto drugi poduzme radnju lijevog skretanja. Iako onaj sto pretiče čini prekršaj (pretice na dionici gdje je to zabranjeno) on nije stvorio opasnu situaciju, nego onaj koji lijevo skreće, jer mu presjeca putanju kretanja. Prekršaj i uzrok nezgode se ne moze izjednacavati.
To vam je pojednostavljeno rečeno."

A ja sam danas posjetio jednog lokalnog vjestaka za koga se zna da je vrhunski strucnjak i on kaze da sam ja upravu jer jbg. znak zabranjeno preticanje.. oduzeta mi je prednost.
Aha, znaci ti si trebao da pretpostavis da ce ovaj iza da pravi prekrsaj i bude tamo gdje ne smije u trenutku tvoga skretanja. Pa cemu onda znakovi i pravila voznje. Zar to nije automatski ugrozavanje drugih lica u saobracaju i uzimanje prednosti.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#21 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by mirsek »

high_volume wrote: 08/01/2021 19:46
jande87 wrote: 08/01/2021 17:57 Je l tebi to logicno? Kome je oduzeta prednost? Nevezano za punu liniji i za znak zabranjeno preticanje, ako sam ja dao zmigavac za lijevo, vozac iza ne smike preticati. To je pravilo o preticanju.
Nelogicno je da se prekrsaj ne moze izjednaciti sa uzrokom nesrece, pa prekrsaj najvise i jeste uzrok.
Pa ja sam vec rekao da ide na sud, nasao sam vjestaka koji je rekao da znak skida odg. Sa mene kao i puna linija.
Kad si ti dao lijevi žmigavac, BMW je već bio u svojoj traci, u lijevoj, i ti se njega udario svojim skretanjem ulijevo. Zbog toga si krivac. On će odgovarati za prekršaj preticanja preko pune linije, itd., ali neće za sudar.
BMW je bio u tudjoj traci, kretao se u pogresnom smjeru i izazvao sudar.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#22 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by studiorum_tuzlaensis »

Žmigavac ne znači ništa niti te može spasiti krivice, to dobro zapamti ubuduće. Možeš voziti sa žmigavcem odavde do Mostara bez ograničenja i skretanja.

Da si krenuo na isprekidanoj ulijevo, onda bi se moglo pričati o njegovoj krivici jer te zveknuo sleđa. Ti si uzrok sudara u ovom slučaju, a ne bmw. Govnarija jeste, al tako je jbg.

Bmw će dobiti kaznu za preticanje preko pune, a ti ćeš dobiti kaznu za nepropisno presjecanje pune tj skretanje ulijevo, kao i titulu krivca za udes gdje će osig. kuća nadoknaditi troškove BMWu.

Ubuduće pazi kad skrećeš na punoj ulijevo.

Edit: tek sad vidim da spominješ isprekidanu liniju. Da li si baš tačno na isprekidanoj udaren? Nadam se da si dobro uslikao sve.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#23 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by allem_77 »

jande87 wrote: 08/01/2021 15:11 Sledeca je situacija.

Naseljeno mjesto ogranicenje 50h, puna linija, znak zabranjeno preticanje. Prilikom skretanja ulijevo u ulicu ima isprekidana linija.

Ja sam vozio i ispred mene nije bilo nikoga, a iza mene se momak sa BMW. Dao sam smigavac za skretanje ulijevo nekih 60 plus metara prije samog skretanja.
Pogled u retrovizor nema nikoga u lijevoj traci, pogled naprijed nema nikoga blago sam poceo skretati i puf BMW me udradio po sred mojih vrata.. preticao me.

Kada je izasao iz auta rekao je da je vidio zmigavac ulijevo ali da je utripovao da cu desno i da ce me naglo zabici sa lijeve strane.

Ko je po vama ovdje kriv. Alkohola kod mene nije bilo, za njega ne znam. Policija se postavila da sam ja kriv i svako moje sugerisanje da je vozac BMW prekrsio sledeca pravila:

1. Preticao po punoj liniji,
2. Preticao iako je imao znak zabranjeno preticanje,
3. Zapoceo preticanje iako je vidio zmigavac za skretanje ulijevo, sam je priznao i pred policajcem.
4. Preticao na raskrsnici
5. Vjerovatno je mozda i prekoracio ogranicenje sto ne mogu tvrditi 100%, vrata su mi skroz odvaljena i prag.

Povrijedjenih nije bilo.

Ko je kriv po vama?
Mogao si ti i stati kod te isprekidane i čekati žrtvu.
Odnosno blokirati saobraćaj.
Vozač iza tebe ima dvije mogućnosti.
Da te zaobiđe ili da čeka čitav dan.

On jednostavno na sudu može reći ovo što sam ja napisao. Da nije vidio žmigavac, da je čekao pet minuta... i kada je odlučio da te zaobiđe ti si naglo skrenuo u lijevo i blokirao ga.
c0de
Posts: 468
Joined: 27/05/2009 11:28

#24 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by c0de »

allem_77 wrote: 09/01/2021 00:05
jande87 wrote: 08/01/2021 15:11 Sledeca je situacija.

Naseljeno mjesto ogranicenje 50h, puna linija, znak zabranjeno preticanje. Prilikom skretanja ulijevo u ulicu ima isprekidana linija.

Ja sam vozio i ispred mene nije bilo nikoga, a iza mene se momak sa BMW. Dao sam smigavac za skretanje ulijevo nekih 60 plus metara prije samog skretanja.
Pogled u retrovizor nema nikoga u lijevoj traci, pogled naprijed nema nikoga blago sam poceo skretati i puf BMW me udradio po sred mojih vrata.. preticao me.

Kada je izasao iz auta rekao je da je vidio zmigavac ulijevo ali da je utripovao da cu desno i da ce me naglo zabici sa lijeve strane.

Ko je po vama ovdje kriv. Alkohola kod mene nije bilo, za njega ne znam. Policija se postavila da sam ja kriv i svako moje sugerisanje da je vozac BMW prekrsio sledeca pravila:

1. Preticao po punoj liniji,
2. Preticao iako je imao znak zabranjeno preticanje,
3. Zapoceo preticanje iako je vidio zmigavac za skretanje ulijevo, sam je priznao i pred policajcem.
4. Preticao na raskrsnici
5. Vjerovatno je mozda i prekoracio ogranicenje sto ne mogu tvrditi 100%, vrata su mi skroz odvaljena i prag.

Povrijedjenih nije bilo.

Ko je kriv po vama?
Mogao si ti i stati kod te isprekidane i čekati žrtvu.
Odnosno blokirati saobraćaj.
Vozač iza tebe ima dvije mogućnosti.
Da te zaobiđe ili da čeka čitav dan.

On jednostavno na sudu može reći ovo što sam ja napisao. Da nije vidio žmigavac, da je čekao pet minuta... i kada je odlučio da te zaobiđe ti si naglo skrenuo u lijevo i blokirao ga.
I u 2 metra nabio 50km/h brzinu? Yeah... Mozda se i vratio da uzme zalet :lol:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#25 Re: Nezgoda prilikom skretanja ulijevo

Post by allem_77 »

c0de wrote: 09/01/2021 00:27
allem_77 wrote: 09/01/2021 00:05
jande87 wrote: 08/01/2021 15:11 Sledeca je situacija.

Naseljeno mjesto ogranicenje 50h, puna linija, znak zabranjeno preticanje. Prilikom skretanja ulijevo u ulicu ima isprekidana linija.

Ja sam vozio i ispred mene nije bilo nikoga, a iza mene se momak sa BMW. Dao sam smigavac za skretanje ulijevo nekih 60 plus metara prije samog skretanja.
Pogled u retrovizor nema nikoga u lijevoj traci, pogled naprijed nema nikoga blago sam poceo skretati i puf BMW me udradio po sred mojih vrata.. preticao me.

Kada je izasao iz auta rekao je da je vidio zmigavac ulijevo ali da je utripovao da cu desno i da ce me naglo zabici sa lijeve strane.

Ko je po vama ovdje kriv. Alkohola kod mene nije bilo, za njega ne znam. Policija se postavila da sam ja kriv i svako moje sugerisanje da je vozac BMW prekrsio sledeca pravila:

1. Preticao po punoj liniji,
2. Preticao iako je imao znak zabranjeno preticanje,
3. Zapoceo preticanje iako je vidio zmigavac za skretanje ulijevo, sam je priznao i pred policajcem.
4. Preticao na raskrsnici
5. Vjerovatno je mozda i prekoracio ogranicenje sto ne mogu tvrditi 100%, vrata su mi skroz odvaljena i prag.

Povrijedjenih nije bilo.

Ko je kriv po vama?
Mogao si ti i stati kod te isprekidane i čekati žrtvu.
Odnosno blokirati saobraćaj.
Vozač iza tebe ima dvije mogućnosti.
Da te zaobiđe ili da čeka čitav dan.

On jednostavno na sudu može reći ovo što sam ja napisao. Da nije vidio žmigavac, da je čekao pet minuta... i kada je odlučio da te zaobiđe ti si naglo skrenuo u lijevo i blokirao ga.
I u 2 metra nabio 50km/h brzinu? Yeah... Mozda se i vratio da uzme zalet :lol:
Pa nema svjedoka. :D
Može reći da se zaustavio 100 metara iza njega.
Locked