Kasko ili dobra zastita?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#251 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Trappist »

Kod mene fino pise na ugovoru za kasko koliko oni cijene auto, meni to odgovara i svake godine potpisem. Na gubitku si recimo 5 hiljada ako ti ga ukradu, a da nemas kasko na gubitku si 20 hiljada.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#252 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Idemedosumom »

Ako sam dobro razumio, kasko se jedino isplati ako se strahuje od, tj. postoji relativno visoka šansa za krađom vozila?

Ako je glavni argument naplata štete kod lupkanja i kuckanja u odsustvu (po parkingzima), zar nije bolje mjesečno xxx KM sa strane ostavljati u tu svrhu?
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#253 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by isx »

Iskoči kamenčić na autoputu ode šajba od 3.000 KM sa senzorima pa ti skupljaj mjesečno u kasicu prasicu. Možda do penzije skupiš.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#254 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Idemedosumom »

isx wrote: 04/01/2022 16:22 Iskoči kamenčić na autoputu ode šajba od 3.000 KM sa senzorima pa ti skupljaj mjesečno u kasicu prasicu. Možda do penzije skupiš.
Vozim preko 15 godina. Još nikada mi nije kamenčić iskočio i štetu te vrste napravio.

Koliko se puta takva vrsta štete trebala desiti, da mi se isplati plaćanje kaska svih 15 godina?
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#255 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by isx »

Meni se to desilo upravo na novom autu. Ciknula šajba na sredini, ispod retrovizora.

Šta je za tebe cilj osiguranja? Da izvučeš koliko si ti njima dao?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#256 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Idemedosumom »

Pitam korisnike usluge kasko osiguranja- da su umjesto plaćanja kaska istu svotu ostavljali po strani, da li bi bolje, isto ili gore prošli?

Evo, u tvom slučaju je kamenčić razbio šajbu na skupom autu. Koliko otprilike košta kasko godišnje za tvoje auto? Koliko ga dugo plaćaš? Lahko se da izračunati.

Meni je opšti cilj da prođem što povoljnije, kao i većini, vjerovatno. A čovjek polazi od toga, da mu neće grom udariti u auto, da ga neće rijeka odnijeti, da neće biti ukraden- barem ako vozi, recimo nekog koreanca.
twomad
Posts: 181
Joined: 26/10/2021 10:14

#257 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by twomad »

Idemedosumom wrote: 04/01/2022 18:13 Pitam korisnike usluge kasko osiguranja- da su umjesto plaćanja kaska istu svotu ostavljali po strani, da li bi bolje, isto ili gore prošli?

Evo, u tvom slučaju je kamenčić razbio šajbu na skupom autu. Koliko otprilike košta kasko godišnje za tvoje auto? Koliko ga dugo plaćaš? Lahko se da izračunati.

Meni je opšti cilj da prođem što povoljnije, kao i većini, vjerovatno. A čovjek polazi od toga, da mu neće grom udariti u auto, da ga neće rijeka odnijeti, da neće biti ukraden- barem ako vozi, recimo nekog koreanca.
kad polaziš od toga "neće ovo, neće ono" lako se zajebati, a kasnije kajanja nema.

Onaj koji placa kasko placa ga iz jednog prostog razloga - komfora, ne želi da misli gdje će ga parkirati, ne želi da viri kroz prozor svakih 15 minuta niti da bude rob auta a takav luksuz se, kao i svaki drugi, plaća.
tr_ba
Posts: 744
Joined: 12/06/2014 17:13
Location: privatna prcija

#258 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by tr_ba »

Idemedosumom wrote: 04/01/2022 18:13 Pitam korisnike usluge kasko osiguranja- da su umjesto plaćanja kaska istu svotu ostavljali po strani, da li bi bolje, isto ili gore prošli?

Evo, u tvom slučaju je kamenčić razbio šajbu na skupom autu. Koliko otprilike košta kasko godišnje za tvoje auto? Koliko ga dugo plaćaš? Lahko se da izračunati.

Meni je opšti cilj da prođem što povoljnije, kao i većini, vjerovatno. A čovjek polazi od toga, da mu neće grom udariti u auto, da ga neće rijeka odnijeti, da neće biti ukraden- barem ako vozi, recimo nekog koreanca.
Eo npr. ja, placam vec 15 godina, oko 2000, naplatio jednom totalnu stetu 19000 i par puta stetu sa parkinga mozda dva puta, 1000 - 1500, et, prosta racunica.
Dobro gore neko napisa, to ti dodze kao luksuzna varianta za auto da se "puno" ne bakces
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#259 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by ucenik1234 »

Najvažnija stvar u vožnji i u vezi auta je da ne razmisljas.
Zato se uzima kasko za skuplja auta koja se cesto kradu, ide majstoru na redovan servis, kotrolisu tekucine i sl.

Fazon je da te boli qrac i ne razmišljati a to se plaća.
profatr
Posts: 439
Joined: 23/07/2016 07:01

#260 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by profatr »

Kasko je super ako imaš štelu kod osiguranja, ako nemaš isplatit će ti neki minimalac i *ebi se.
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#261 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by dado_ »

Idemedosumom wrote: 04/01/2022 18:13 Pitam korisnike usluge kasko osiguranja- da su umjesto plaćanja kaska istu svotu ostavljali po strani, da li bi bolje, isto ili gore prošli?

Evo, u tvom slučaju je kamenčić razbio šajbu na skupom autu. Koliko otprilike košta kasko godišnje za tvoje auto? Koliko ga dugo plaćaš? Lahko se da izračunati.

Meni je opšti cilj da prođem što povoljnije, kao i većini, vjerovatno. A čovjek polazi od toga, da mu neće grom udariti u auto, da ga neće rijeka odnijeti, da neće biti ukraden- barem ako vozi, recimo nekog koreanca.
Kupio auto prije 3 mjeseca, 2 noci za redom se budim ko kreten i buljim kroz prozor jel na mjestu (znam bolest). Za sta, za 3 marke(2kafe dnevno)? Neka hvala, ovako rahat spavam i sta god da se desi, udari te neko na parkingu, ti udaris, zena zapara itd boli me djon, osiguranje slikaj i rjesavaj... A da ne pricam o ne daj Boze vecem sudaru, kradji, skidanju tockova itd... A to, koliko ces para dat za koliko godina, po tome bi prestao disat davno...
P.s. ne vozim i nadam se da necu nikad vozit koreanca
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#262 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Idemedosumom »

Razumijem vašu argumentaciju donekle.
Međutim, mirne sam duše uvijek spavao i bez kaska, auta varirala u vrijednosti od 12000 do 35000. Doduše, auto uvijek u garaži :D

A ovi argumenti o velikim sudarima, zar ne pokriva u većini takvih situacija i ono klasično osiguranje?
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#263 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by dado_ »

Idemedosumom wrote: 04/01/2022 21:50 Razumijem vašu argumentaciju donekle.
Međutim, mirne sam duše uvijek spavao i bez kaska, auta varirala u vrijednosti od 12000 do 35000. Doduše, auto uvijek u garaži :D

A ovi argumenti o velikim sudarima, zar ne pokriva u većini takvih situacija i ono klasično osiguranje?
Ako si ti kriv ne pokriva, i meni da je auto u garazi kao nekad dok sam zivio s roditeljima i blizu posla vjerovatno ne bi bio osiguran
bmwbmwbmw
Posts: 17
Joined: 29/12/2021 22:53

#264 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by bmwbmwbmw »

Idemedosumom wrote: 04/01/2022 21:50 Razumijem vašu argumentaciju donekle.
Međutim, mirne sam duše uvijek spavao i bez kaska, auta varirala u vrijednosti od 12000 do 35000. Doduše, auto uvijek u garaži :D

A ovi argumenti o velikim sudarima, zar ne pokriva u većini takvih situacija i ono klasično osiguranje?

pokriva samo onome kome si nanio stetu ili ako je neko tebi onda ti pokriva njegovo osiguranje
a ako si sam udario u nekog ili negdje sam i pokrivas svoju stetu :-D :-D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#265 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Gray »

profatr wrote: 04/01/2022 20:51 Kasko je super ako imaš štelu kod osiguranja, ako nemaš isplatit će ti neki minimalac i *ebi se.
Ja sam dva puta aktivirao, žena dva puta udarila auto, jednom na parkingu, jednom u stub u javnoj garaži, prvi put šteta oko 1500, drugi oko 500-1000,ne sjećam se sada tačno. Oba puta samo odveo u ovlašteni servis, osiguranje direktno servisu isplatilo štetu, bez ikakvog problema i stele.
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#266 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by moee »

Kasko je zakon. Plaćam već četvrtu godinu mjesečno oko 60 KM (šoping kartica). Na kraju osiguranja prijavim neke ogrebotine i dobijem nazad cca pola iznosa. Na kraju me kasko dođe cca 1KM/dan. Bagatela za miran san. :run:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#267 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by S4mpion »

isx wrote: 04/01/2022 06:27 Upravo tako.

Čuj lik gledao kataloge sa kataloškom vrijednošću vozila koja je niža od tržišne. Šta štancaju nove kataloge svake godine kako se amortizuju vozila?

Kakve se sve gluposti mogu pročitati ovdje.
Izvini što ću ti ovo reći, ali ti veze blage nemaš.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#268 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by S4mpion »

noviclan wrote: 04/01/2022 05:24 Kataloske vrijednosti oznacavaju novonabavnu vrijednost vozila i vrijednost varira da li je karavan ili limuzina, snaga motora, paket opreme, model... u slucaju totalke ili kradje vozila racuna se amortizacija vozila i vidis koliko ces dobiti i nikada nije cijena kao trzisna pogotovo za starija vozila ali ti naplatis npr 10000 napravis vozilo sa zamijenskim dijelovima ili dijelovima sa otpada za 5000 i prodas ga malo nize od trzisne i uzmes npr 5000
Problem je krađa vozila ili totalka, tu si donji, jer nećeš dobit' pare kojim možeš kupit' auto kakvo si imao, pogotovo ako je auto 7+ godina staro, ostaćeš dobro kratak.
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2610
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#269 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by lonely_wolf »

Niti jedno osiguranje ne služi da bi se plačanjem istog profitiralo, i da je to moguće onda ne bi bilo ni osiguravajućih društava.
Jedna digresija, ja vozim preko 30godina od toga plačam AO osiguranje na svoje ime 25godina i do sada nisam imao saobračajnu nezgodu da sam ja bio kriv (mene su par puta "udarali" :D ) pa onda prema računici pojedinih ja sam bezpotrebno dao oko 10.000KM na osiguranje a nije mi trebalo :-) :run:
Tako je isto i sa kaskom samo što on nije obavezan kao AO, i njega možeš plačati 10godina da ne bude ništa, a možeš da imaš štetu od 10ak hilljada KM zbog banalne stvari, prema tome ko voli nek izvoli.
Primjera radi prije mjesec dana sam imao nezgodu, moje vozilo je bilo parikarano na parkingu, a momak je otišao u prodavnicu ostavivši svoje vozilo na trotoaru koje nije osigurao (samo papci povlače ručnu tj. parkirnu kočinicu) vozilo se samopokrenulo i udari me u zadnji lijevi kraj. Suma sumarum 1950KM koštala popravka (obloga branika, spojler, katadiopter i dva nosača obloge + farbanje + ruke), naravno ovo je pokrilo njegovo AO osiguranje ali da je kojim slučajem "pobjegao" ja bi štetu namirio iz svog kasko osiguranja i u đepu bi mi ostalo 2milje.
Kao što par forumaša prije mene reće, kasko se ne uzima da zaradiš nego da ne razmišljaš o autu i ne postaneš rob istog nego jednostavno da uživaš u vožnji.

OT: Pored kasko osiguranja obavezno ugraditi još neku zaštitu, jednostavno da se odbiju oni leteći hahari, a na dvije godine plačanja kasko osiguranja zeder/cobra ostanu đaba na račun popusta radi dodatne zaštite.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#270 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by mirsek »

lonely_wolf wrote: 05/01/2022 00:21 Niti jedno osiguranje ne služi da bi se plačanjem istog profitiralo, i da je to moguće onda ne bi bilo ni osiguravajućih društava.
Jedna digresija, ja vozim preko 30godina od toga plačam AO osiguranje na svoje ime 25godina i do sada nisam imao saobračajnu nezgodu da sam ja bio kriv (mene su par puta "udarali" :D ) pa onda prema računici pojedinih ja sam bezpotrebno dao oko 10.000KM na osiguranje a nije mi trebalo :-) :run:
Tako je isto i sa kaskom samo što on nije obavezan kao AO, i njega možeš plačati 10godina da ne bude ništa, a možeš da imaš štetu od 10ak hilljada KM zbog banalne stvari, prema tome ko voli nek izvoli.
Primjera radi prije mjesec dana sam imao nezgodu, moje vozilo je bilo parikarano na parkingu, a momak je otišao u prodavnicu ostavivši svoje vozilo na trotoaru koje nije osigurao (samo papci povlače ručnu tj. parkirnu kočinicu) vozilo se samopokrenulo i udari me u zadnji lijevi kraj. Suma sumarum 1950KM koštala popravka (obloga branika, spojler, katadiopter i dva nosača obloge + farbanje + ruke), naravno ovo je pokrilo njegovo AO osiguranje ali da je kojim slučajem "pobjegao" ja bi štetu namirio iz svog kasko osiguranja i u đepu bi mi ostalo 2milje.
Kao što par forumaša prije mene reće, kasko se ne uzima da zaradiš nego da ne razmišljaš o autu i ne postaneš rob istog nego jednostavno da uživaš u vožnji.

OT: Pored kasko osiguranja obavezno ugraditi još neku zaštitu, jednostavno da se odbiju oni leteći hahari, a na dvije godine plačanja kasko osiguranja zeder/cobra ostanu đaba na račun popusta radi dodatne zaštite.
Koja osiguranja daju popust na dodatnu zastitu ?
Meni uniqa nije priznala cobra zastitu kad su mi racunali troskove kaska.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#271 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by S4mpion »

Osiguranja imaju običaj tušit' svoje neke odabrane zaštite tipa Mul-T-Lock, pa druge ne priznaju.
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#272 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by preludezalude »

Mnoga osiguranka ti nece ni spomenuti popust ako ne zatrazis sa argumentima. Tako ja osiguravao poslovni prostor i ispostave mi ponudu. Zatrazim popust na osnovu dim detektora, tehnicke i fizicke zastite (kamere, alarm i zastitari) i dobijem popust.
noviclan
Posts: 10885
Joined: 31/10/2013 06:48

#273 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by noviclan »

lonely_wolf wrote: 05/01/2022 00:21 Niti jedno osiguranje ne služi da bi se plačanjem istog profitiralo, i da je to moguće onda ne bi bilo ni osiguravajućih društava.
Jedna digresija, ja vozim preko 30godina od toga plačam AO osiguranje na svoje ime 25godina i do sada nisam imao saobračajnu nezgodu da sam ja bio kriv (mene su par puta "udarali" :D ) pa onda prema računici pojedinih ja sam bezpotrebno dao oko 10.000KM na osiguranje a nije mi trebalo :-) :run:
Tako je isto i sa kaskom samo što on nije obavezan kao AO, i njega možeš plačati 10godina da ne bude ništa, a možeš da imaš štetu od 10ak hilljada KM zbog banalne stvari, prema tome ko voli nek izvoli.
Primjera radi prije mjesec dana sam imao nezgodu, moje vozilo je bilo parikarano na parkingu, a momak je otišao u prodavnicu ostavivši svoje vozilo na trotoaru koje nije osigurao (samo papci povlače ručnu tj. parkirnu kočinicu) vozilo se samopokrenulo i udari me u zadnji lijevi kraj. Suma sumarum 1950KM koštala popravka (obloga branika, spojler, katadiopter i dva nosača obloge + farbanje + ruke), naravno ovo je pokrilo njegovo AO osiguranje ali da je kojim slučajem "pobjegao" ja bi štetu namirio iz svog kasko osiguranja i u đepu bi mi ostalo 2milje.
Kao što par forumaša prije mene reće, kasko se ne uzima da zaradiš nego da ne razmišljaš o autu i ne postaneš rob istog nego jednostavno da uživaš u vožnji.

OT: Pored kasko osiguranja obavezno ugraditi još neku zaštitu, jednostavno da se odbiju oni leteći hahari, a na dvije godine plačanja kasko osiguranja zeder/cobra ostanu đaba na račun popusta radi dodatne zaštite.
:lol: pitaj one sto su ih skoro pohvatali jesu li profitirali na obaveznom AO :lol: jos im necasni organi bili podrska i uzimali dio kolaca
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2610
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#274 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by lonely_wolf »

mirsek wrote: 05/01/2022 00:27 Koja osiguranja daju popust na dodatnu zastitu ?
Meni uniqa nije priznala cobra zastitu kad su mi racunali troskove kaska.
Ne znam zašto nisi dobio ali ja sam upravo kod Uniqa osiguranja dobio popust od 30% (zeder+cobra).
Zeder sam imao na prošlom autu pa je bio logičan slijed da ga ugradim i na ovo, a Cobru i još neke điđamiđe sam dobio gratis od dilera zbog kašnjenja isporuke vozila.
Jednostavno poslao cirkulacioni mejl svim osiguravajućim kućama i od Uniqe dobio najbolje uslove i rabat (ASA mi nudila zimske gume ako zaključim ugovor na tri godine ali naja rabat :D ).
Došao momak fotografisao auto, provjerio ugrađene zaštite, fotografisao klučeve i kartice i to je to, i još da napomenem da sam prošle godine dobio i dodatnih 10% jer nisam imao štete na vozilu, što se tice plačanja može i na rate preko Raiffeisen shoping kartice :D .
Nemam nikavu štelu niti koga znam u Uniqa osiguranju ali momak sa kojim sarađujem je jako profesionalan i uslužan čak i za one poslove za koje nije zadužen (bukvalno mi je sve organzovao oko gore spomenute nezgode) i moje lično iskustvo sa njima je veoma zadovoljavajuće :thumbup: .
noviclan wrote: 05/01/2022 05:03 :lol: pitaj one sto su ih skoro pohvatali jesu li profitirali na obaveznom AO :lol: jos im necasni organi bili podrska i uzimali dio kolaca
:lol: :lol: :lol: more i ta varijanta, ali k'o i u svakoj nečasnoj radnji dobar si dok te ne ufate :run:
User avatar
Laplace
Posts: 10344
Joined: 19/11/2012 18:37

#275 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Laplace »

lonely_wolf wrote: 05/01/2022 00:21 Niti jedno osiguranje ne služi da bi se plačanjem istog profitiralo, i da je to moguće onda ne bi bilo ni osiguravajućih društava.
Jedna digresija, ja vozim preko 30godina od toga plačam AO osiguranje na svoje ime 25godina i do sada nisam imao saobračajnu nezgodu da sam ja bio kriv (mene su par puta "udarali" :D ) pa onda prema računici pojedinih ja sam bezpotrebno dao oko 10.000KM na osiguranje a nije mi trebalo :-) :run:
Tako je isto i sa kaskom samo što on nije obavezan kao AO, i njega možeš plačati 10godina da ne bude ništa, a možeš da imaš štetu od 10ak hilljada KM zbog banalne stvari, prema tome ko voli nek izvoli.
Primjera radi prije mjesec dana sam imao nezgodu, moje vozilo je bilo parikarano na parkingu, a momak je otišao u prodavnicu ostavivši svoje vozilo na trotoaru koje nije osigurao (samo papci povlače ručnu tj. parkirnu kočinicu) vozilo se samopokrenulo i udari me u zadnji lijevi kraj. Suma sumarum 1950KM koštala popravka (obloga branika, spojler, katadiopter i dva nosača obloge + farbanje + ruke), naravno ovo je pokrilo njegovo AO osiguranje ali da je kojim slučajem "pobjegao" ja bi štetu namirio iz svog kasko osiguranja i u đepu bi mi ostalo 2milje.
Kao što par forumaša prije mene reće, kasko se ne uzima da zaradiš nego da ne razmišljaš o autu i ne postaneš rob istog nego jednostavno da uživaš u vožnji.

OT: Pored kasko osiguranja obavezno ugraditi još neku zaštitu, jednostavno da se odbiju oni leteći hahari, a na dvije godine plačanja kasko osiguranja zeder/cobra ostanu đaba na račun popusta radi dodatne zaštite.
Kažu da je cobra bolja zaštita od zedera. I ne pokušaju obijati auto.

Image
Post Reply