Kasko ili dobra zastita?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#176 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Truba »

znači mi govorimo o krađi auta ljudi spominju grebanje na parkingu

pa što nam je cilj spriječiti kradju ili naplatiti štetu poslije???

znači kobra pa kasko i garaža (možda i plaćen parking)
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#177 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Doda37 »

Better Man wrote: 24/06/2021 09:33
Doda37 wrote: 24/06/2021 06:27
mirsek wrote: 23/06/2021 23:46
I meni su, barem iz uniqa osiguranja, nudili kasko na katalosku vrijednost osnovnog modela.
Osiguranja to rade da bi privukli klijente, sve Vam pise na polici...ljudi se jos hvale da su malo platili kasko, manje stete su ok i necete nista primjetiti ali ako bude full steta ili kradja tek su onda problemi i vidjecete sto ste platili manji iznos kaska, sami ste pristali na to.
Kasko se placa po cijeni automobila koji se osigurava, tocan model naziv opreme, kod nas to rade model od 80000 KM osiguraju kao model od 50000 KM, ali ako se dogodi full steta ili kradja racuna se 50000, tj sto pise na polici.
Napisao sam da ovo nije tačno. Ja kad sam osiguravao kasko svoje auto osigurali su ga na katalošku vrijednost novog auta i to ne osnovnog modela, već modela sa opremom koja je stvarna na mom autu. Kolika je cijena bila mog auta, na tu cijenu je osiguran kasko, a ne na cijenu osnovnog modela.
Izgleda da me nisi razumio, ovo se desava ko hoce ili ne konta... ja tako ne radim ( ja sam kupac ne prodavac )
Ima klijenata koji hoce suprotno za malo para kasko, ostalo sam napisao prije
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#178 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Altsa »

saabsa wrote: 22/06/2021 09:41
artur morgan wrote: 14/06/2021 09:53 Kasko jedino kad moras...preskup i neisplativ. Premiju plaćaš na katalošku vrijednost novog auta, recimo na 80 hiljada KM, a to vozilo koje je staro recimo četri godine ti procjene 35 hiljada KM. :-)

I ne postoji full kasko osiguranje....to je klasična prevara :-D

Postoje pisani uvjeti, na koje svako pristaje potpisivanjem police kasko osiguranja a koje gotovo niko ne traži i ne čita već vjeruje u tu klasičnu podvalu imaš full kasko sve ti je pokriveno. U tim uvjetima osiguranja, navedeni su izuzeci kada osiguranje nije dužno naknaditi štetu, i tih izuzetaka ima dosta. Tako npr. ako nemaš rezervni ključ, dokumente od vozila, ako je razbojnička krađa ( otimanje auta ) a ne klasična krađa, ako je auto oštećeno usljed nevremena a jačina vjetra bila ispod 65 kmh, namjerna paljevina auta i sl. Pa ti sad vidi jeli full kasko... :)

Kad ih pitaš kolika je premija kažu ti za minut...kad ih pitaš koliko bi mi isplatili da mi danas auto ukradu, kažu javit ćemo vam za dva dana...i ne jave :-)

Inače kod procjene vozila, više faktora uzimaju u obzir pri procjeni, od amortizacije čak na mjesečnom nivou, raznih drugih proizvoljnih faktora na osnovu kojih mogu nerealno nisko procijeniti vozilo.

Tako da uvijek prije dobra zaštita, u koju se barem mogu pouzdati ako zatreba. Kasko je dobar na riječima onih koji ga prodaju....u stvarnosti je prevara. :)
Većina auta posebno ona sa xenon ili led farovima pri udaru od 30-40km na sat računaj da imaš minimum minimuma 2000-3000km štete. Ako puknu samo farovi šteta na xenon ili led farovima farovima je od 1500 pa do 12-13000km. I kako onda kasko nije isplativ ?
Normalno da je isplativ. Imao 3 puta manja ostecenja na autu i pokrilo kasko. Da sam sam radio bez kaska vise bih platio nego kasko za cijelu godinu.
Ako vozac zeli sprijeciti kradu auta onda svakako prednost nad kaskom imaju alarmi i fizicke zastite. Kada pitam jarana da li ima zastitu na novom autu od krade on kaze imam kasko. Pa kako ce ti sprijeciti kasko kradu? Zato kasko i Kobra.
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#179 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by isx »

Ovdje se pod dodatnom opremom sigurno ne podrazumijeva metalic boja i xenon far. Uozbiljite se.
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#180 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by artur morgan »

Pod dodatnom opremom se podrazumijeva ono što je navedeno za konkretno vozilo od proizvođača kao dodatna oprema na tom vozilu. Ako je to proizvođač naveo kao dodatnu opremu xenon ili led svjetla, onda je to dodatna oprema. Dovoljno je otići na konfigurator, izvršiti konfiguraciju određenog vozila i vidjeti šta je sve dodatna oprema u određenom serijskom paketu opreme. Preko broja šasije za svako vozilo se vidi šta je serijska oprema na vozilu a šta dodatna. Odnosno nema podrazumijevanja jest-nije već se to tačno zna.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#181 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Better Man »

Doda37 wrote: 24/06/2021 11:03
Better Man wrote: 24/06/2021 09:33
Doda37 wrote: 24/06/2021 06:27

Osiguranja to rade da bi privukli klijente, sve Vam pise na polici...ljudi se jos hvale da su malo platili kasko, manje stete su ok i necete nista primjetiti ali ako bude full steta ili kradja tek su onda problemi i vidjecete sto ste platili manji iznos kaska, sami ste pristali na to.
Kasko se placa po cijeni automobila koji se osigurava, tocan model naziv opreme, kod nas to rade model od 80000 KM osiguraju kao model od 50000 KM, ali ako se dogodi full steta ili kradja racuna se 50000, tj sto pise na polici.
Napisao sam da ovo nije tačno. Ja kad sam osiguravao kasko svoje auto osigurali su ga na katalošku vrijednost novog auta i to ne osnovnog modela, već modela sa opremom koja je stvarna na mom autu. Kolika je cijena bila mog auta, na tu cijenu je osiguran kasko, a ne na cijenu osnovnog modela.
Izgleda da me nisi razumio, ovo se desava ko hoce ili ne konta... ja tako ne radim ( ja sam kupac ne prodavac )
Ima klijenata koji hoce suprotno za malo para kasko, ostalo sam napisao prije
Aha. Ponude ljudima kasko na cijenu osnovnog modela, a ne na stvarnu kako bi ih jeftinije došlo, pa ako žele tako onda zaključe kasko po nižoj cijeni.
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#182 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by artur morgan »

Nego ovi koji opravdavaju kasko, jesu li razmišljali o ovome :-D

Šta ako auto poplavi, šta ako je parkirano pored rijeke ili jezera, šta ako vam se auto ošteti na demonstracijama protiv vlasti, šta ako neko iz obijesti ili namjerno vam ošteti auto, šta ako životinja ošteti auto, šta ako se auto ošteti u vremenskim nepogodama koja nemaju karakter oluje, šta ako pregori instalacija bez pojave požara, šta sa oštećenjem tapaciranih dijelova vozila, šta ako je vozilo ukrao srodnik po krvi u prvoj liniji, brat ili sestra, usvojilac ili usvojenik, šta ako je pod auto stavljena eksplozivna naprava, šta ako je namjerno zapaljeno, ili je uništeno u terorističkom aktu, šta ako je uništeno usljed zemljotresa, šta ako si prošao kroz crveno i udario auto, ako si dvostruko prekoračio brzinu, šta ako si imao 0,6 promila alkohola u krvi....i sl.

Jeli vaš full kasko ovo pokriva ?
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#183 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by isx »

Da, sigurno će mi biti uništeno auto u terorističkom aktu ili će mi brat ukrasti auto.
Tea lana
Posts: 500
Joined: 28/10/2008 08:19

#184 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Tea lana »

isx wrote: 24/06/2021 14:33 Da, sigurno će mi biti uništeno auto u terorističkom aktu ili će mi brat ukrasti auto.
:lol:
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#185 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by saabsa »

artur morgan wrote: 23/06/2021 13:41
saabsa wrote: 22/06/2021 09:41
artur morgan wrote: 14/06/2021 09:53 Kasko jedino kad moras...preskup i neisplativ. Premiju plaćaš na katalošku vrijednost novog auta, recimo na 80 hiljada KM, a to vozilo koje je staro recimo četri godine ti procjene 35 hiljada KM.

I ne postoji full kasko osiguranje....to je klasična prevara

Postoje pisani uvjeti, na koje svako pristaje potpisivanjem police kasko osiguranja a koje gotovo niko ne traži i ne čita već vjeruje u tu klasičnu podvalu imaš full kasko sve ti je pokriveno. U tim uvjetima osiguranja, navedeni su izuzeci kada osiguranje nije dužno naknaditi štetu, i tih izuzetaka ima dosta. Tako npr. ako nemaš rezervni ključ, dokumente od vozila, ako je razbojnička krađa ( otimanje auta ) a ne klasična krađa, ako je auto oštećeno usljed nevremena a jačina vjetra bila ispod 65 kmh, namjerna paljevina auta i sl. Pa ti sad vidi jeli full kasko...
Kad ih pitaš kolika je premija kažu ti za minut...kad ih pitaš koliko bi mi isplatili da mi danas auto ukradu, kažu javit ćemo vam za dva dana...i ne jave
Inače kod procjene vozila, više faktora uzimaju u obzir pri procjeni, od amortizacije čak na mjesečnom nivou, raznih drugih proizvoljnih faktora na osnovu kojih mogu nerealno nisko procijeniti vozilo.

Tako da uvijek prije dobra zaštita, u koju se barem mogu pouzdati ako zatreba. Kasko je dobar na riječima onih koji ga prodaju....u stvarnosti je prevara. :)
Većina auta posebno ona sa xenon ili led farovima pri udaru od 30-40km na sat računaj da imaš minimum minimuma 2000-3000km štete. Ako puknu samo farovi šteta na xenon ili led farovima farovima je od 1500 pa do 12-13000km. I kako onda kasko nije isplativ ?
Vidi, mnogi ne znaju a izgleda ni ti, da se kasko osigurava na katalošku vrijednost osnovnog modela vozila a ne konkretnu vrijednost vozila koje ti voziš. To znači da si osigurao vozilo kataloški koje vrijedi u osnovnom modelu npr. 50 hiljada KM, a ne konkretno vozilo koje sa dodatnom opremom vrijedi 70 hiljada KM. Odnosno samo su osigurana osnovna svjetla koja dolaze u baznom modelu a to su u pravilu halogena svjetla. Ta xenon svjetla ili led farovi sigurno nisu osnovna oprema već dodatna oprema, koju ne pokriva kasko polica osiguranja koju ti imaš. Da bi kasko polica osiguranja pokrivala ta svjetla koja si naveo, morao bi u polici osiguranja navesti svu dodatnu opremu koje vozilo ima odnosno ne bi mogao zaključiti osiguranje po kataloškoj vrijednosti, i za to platiti dodatnu višu premiju osiguranja. Da li si sad razumio zbog čega kasko nije isplativ kad imaš ta svjetla ? Odnosno zbog čega ne postoji full kasko ?
Veze ti blage nemaš a sipaš gluposti ko iz rukava...
Ono što ti je bilo u momentu slikanja na vozilu to će ti i kasko pokriti.
Kasko mi započinje u zimskim mjesecima i na autu su tad zimske čelične felge, prilikom slikanja slikaju i aluminijske koje se koriste većinu godine da u slučaju loma felge ne bi bilo problema.
Premija se plaća po nabavnoj cijeni vozila, i na moje vozilo koje dolazi sa dosta dodatne opreme i kao novo je bilo dosta skuplje od osnovnog modela je i cijena kaska veća.
Sveži kera za auto i ne zamaraj se kaskom, nije to za tebe.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#186 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by Altsa »

artur morgan wrote: 24/06/2021 12:52 Nego ovi koji opravdavaju kasko, jesu li razmišljali o ovome :-D

Šta ako auto poplavi, šta ako je parkirano pored rijeke ili jezera, šta ako vam se auto ošteti na demonstracijama protiv vlasti, šta ako neko iz obijesti ili namjerno vam ošteti auto, šta ako životinja ošteti auto, šta ako se auto ošteti u vremenskim nepogodama koja nemaju karakter oluje, šta ako pregori instalacija bez pojave požara, šta sa oštećenjem tapaciranih dijelova vozila, šta ako je vozilo ukrao srodnik po krvi u prvoj liniji, brat ili sestra, usvojilac ili usvojenik, šta ako je pod auto stavljena eksplozivna naprava, šta ako je namjerno zapaljeno, ili je uništeno u terorističkom aktu, šta ako je uništeno usljed zemljotresa, šta ako si prošao kroz crveno i udario auto, ako si dvostruko prekoračio brzinu, šta ako si imao 0,6 promila alkohola u krvi....i sl.

Jeli vaš full kasko ovo pokriva ?
Tebi kao da je kasko bas nesto u zivotu nazao uradilo pa si toliko protiv njega. De se smiri covjece. Auto mi bilo na parkingu, udarena vrata a mogao je neko i da me zavali nogom, isto izgledalo. Znaci pocinioc nepoznat. Kasko bez ikakvog pitanja isplatio stetu tj. platio popravak limarije. Kasko placa opravak i ako si ti napravio saobracajni prekrsaj i napravio stetu na autu. Samo moras imati slike sa mjesta udesa i popunjen evropski formular o nesreci (tako nekako se zove).
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#187 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by isx »

Ovi anti-kaskeri su gori od anti-vaksera.

Gledam danas u Požegi, koliko nalupanih auta nakon onog nevremena.
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#188 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by artur morgan »

saabsa wrote: 25/06/2021 15:19
artur morgan wrote: 23/06/2021 13:41
saabsa wrote: 22/06/2021 09:41

Većina auta posebno ona sa xenon ili led farovima pri udaru od 30-40km na sat računaj da imaš minimum minimuma 2000-3000km štete. Ako puknu samo farovi šteta na xenon ili led farovima farovima je od 1500 pa do 12-13000km. I kako onda kasko nije isplativ ?
Vidi, mnogi ne znaju a izgleda ni ti, da se kasko osigurava na katalošku vrijednost osnovnog modela vozila a ne konkretnu vrijednost vozila koje ti voziš. To znači da si osigurao vozilo kataloški koje vrijedi u osnovnom modelu npr. 50 hiljada KM, a ne konkretno vozilo koje sa dodatnom opremom vrijedi 70 hiljada KM. Odnosno samo su osigurana osnovna svjetla koja dolaze u baznom modelu a to su u pravilu halogena svjetla. Ta xenon svjetla ili led farovi sigurno nisu osnovna oprema već dodatna oprema, koju ne pokriva kasko polica osiguranja koju ti imaš. Da bi kasko polica osiguranja pokrivala ta svjetla koja si naveo, morao bi u polici osiguranja navesti svu dodatnu opremu koje vozilo ima odnosno ne bi mogao zaključiti osiguranje po kataloškoj vrijednosti, i za to platiti dodatnu višu premiju osiguranja. Da li si sad razumio zbog čega kasko nije isplativ kad imaš ta svjetla ? Odnosno zbog čega ne postoji full kasko ?
Veze ti blage nemaš a sipaš gluposti ko iz rukava...
Ono što ti je bilo u momentu slikanja na vozilu to će ti i kasko pokriti.
Kasko mi započinje u zimskim mjesecima i na autu su tad zimske čelične felge, prilikom slikanja slikaju i aluminijske koje se koriste većinu godine da u slučaju loma felge ne bi bilo problema.
Premija se plaća po nabavnoj cijeni vozila, i na moje vozilo koje dolazi sa dosta dodatne opreme i kao novo je bilo dosta skuplje od osnovnog modela je i cijena kaska veća.
Sveži kera za auto i ne zamaraj se kaskom, nije to za tebe.
Imas za kasko a nemas za dva para alu felgi :lol:

Pise sve fino u Opstim i Posebnim uvjetima. Skontao o cemu se ovdje pise pa nakon par dana svoju pricu prilagodio kao ima sad vecu premiju i sve je obuhvaceno full fullova :-)
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#189 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by mirsek »

isx wrote: 25/06/2021 18:56 Ovi anti-kaskeri su gori od anti-vaksera.

Gledam danas u Požegi, koliko nalupanih auta nakon onog nevremena.
To pokriva i kasko sudar plus do ugovorenog iznosa, triglav osiguranje. Razlika izmedju tog i full kaska su lom stakala i stete od nepoznatih pocinilaca tipa parking koja kasko sudar plus ne pokriva.
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#190 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by artur morgan »

Altsa wrote: 25/06/2021 18:31
artur morgan wrote: 24/06/2021 12:52 Nego ovi koji opravdavaju kasko, jesu li razmišljali o ovome :-D

Šta ako auto poplavi, šta ako je parkirano pored rijeke ili jezera, šta ako vam se auto ošteti na demonstracijama protiv vlasti, šta ako neko iz obijesti ili namjerno vam ošteti auto, šta ako životinja ošteti auto, šta ako se auto ošteti u vremenskim nepogodama koja nemaju karakter oluje, šta ako pregori instalacija bez pojave požara, šta sa oštećenjem tapaciranih dijelova vozila, šta ako je vozilo ukrao srodnik po krvi u prvoj liniji, brat ili sestra, usvojilac ili usvojenik, šta ako je pod auto stavljena eksplozivna naprava, šta ako je namjerno zapaljeno, ili je uništeno u terorističkom aktu, šta ako je uništeno usljed zemljotresa, šta ako si prošao kroz crveno i udario auto, ako si dvostruko prekoračio brzinu, šta ako si imao 0,6 promila alkohola u krvi....i sl.

Jeli vaš full kasko ovo pokriva ?
Tebi kao da je kasko bas nesto u zivotu nazao uradilo pa si toliko protiv njega. De se smiri covjece. Auto mi bilo na parkingu, udarena vrata a mogao je neko i da me zavali nogom, isto izgledalo. Znaci pocinioc nepoznat. Kasko bez ikakvog pitanja isplatio stetu tj. platio popravak limarije. Kasko placa opravak i ako si ti napravio saobracajni prekrsaj i napravio stetu na autu. Samo moras imati slike sa mjesta udesa i popunjen evropski formular o nesreci (tako nekako se zove).
:thumbup:

Protiv sam kaska jer smatram da nije isplativ. Matematika je jednostavna stavis na racunicu 5 godina kaska i izracunas koliko si platio premije osiguranju a koliko si imao koristi od police preracunato u KM. I jer smatram da je vrlo rizican zbog niza ogranicenja. Upravo si taj post sa ogranicenjima i citirao. To nisam ja izmislio vec su oni to napisali. Kod tebe su male stete i to je sitno. Problemi nastaju kod vecih iznosa. Moj ti je savjet, pazi dobro sa osiguranjem i informisi se. Ti se osjecas sigurno sa kaskom i to je sasvim ok. Ja ne i to je isto ok.

Sta su samo ljudi prevarili sa zivotnim osiguranjem. Pa to je posebna prica. Prica mi neki dan poznanik bas za to zivotno osiguranje, odbijaju da plate, covjeka strefilo srce oni kazu ma jok nije umro od srca nego od secera koji nam je sakrio da je imao i sad nema nista od isplate .....pa to je za zatvora :D
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#191 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by isx »

Šta je poenta kod tebe? Koliko uložiš, a koliko izvučeš? Ti gledaš kako da zajebeš osiguranje? Koliko si to vozila i koliko godina osiguravao kasko pa donosiš zaključke o istom?
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#192 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by artur morgan »

Naveo sam zivotno osiguranje da bi razumio jednostavnije poentu. Placa neko zivotno osiguranje 10 godina. Svaki mjesec placa. I kad se desi osigurani slucaj, osiguranje kaze nema nista od isplate, on osiguranik je nas prevario slagao presutio nam je ovo ono. Skontali to tek nakon 10 godina. Cuj on je njih prevario? On njima placao 10 godina, oni sve primili, nece ni marku vratiti, i on njih prevario. :-) Poenta je prevara.
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#193 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by isx »

Ja placam četvrtu godinu full kasko i nikad marke nisam naplatio od njih, jer nisam imao potrebe. Neki dan zateknem ostećeno auto na parkingu poslije posla, prijavim, naplatim bez problema.

Sad bi ti rekao, ne valja kasko jer sam platio 5.000,00 maraka, a naplatio 500,00?
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#194 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by artur morgan »

Ja sam rekao da je neisplativ kad je to u pitanju. Odnosno da je premija previsoka u odnosu na eventualnu korist koju mozes imati.

Posti ti volis da postavljas pitanja, da i ja tebe nesto pitam. Da li si ikad imao totalnu stetu na vozilu ?
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#195 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by isx »

Da si pročitao post iznad vidio bi da nisam. Bar od kad kasko plaćam. A ti meni ne odgovori koliko si to godina plaćao full kasko.
moee
Posts: 1394
Joined: 07/06/2011 10:44

#196 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by moee »

Placam kasko vec 3 godine, otprilike 2 KM/dan. Do sada sam svaki put pred istek polise prijavljivao sitne ogrebotine i dobivao nazad oko polovine iznosa kasko polise. Na srecu nisam imao vece stete, ali sam prezadovoljan zato sto mirno spavam za otprilike 1 KM/dan.

I ove godine cu produziti kasko iako je vrijednost auta pala na nekih 12-13 hiljada KM.

Samo sofersajba sa senzorima je skuplja od iznosa koji placam godisnje, da ne spominjem da skrivim saobracajku ili, ne daj Boze, kradju.
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#197 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by saabsa »

artur morgan wrote: 25/06/2021 20:39
saabsa wrote: 25/06/2021 15:19




Veze ti blage nemaš a sipaš gluposti ko iz rukava...
Ono što ti je bilo u momentu slikanja na vozilu to će ti i kasko pokriti.
Kasko mi započinje u zimskim mjesecima i na autu su tad zimske čelične felge, prilikom slikanja slikaju i aluminijske koje se koriste većinu godine da u slučaju loma felge ne bi bilo problema.
Premija se plaća po nabavnoj cijeni vozila, i na moje vozilo koje dolazi sa dosta dodatne opreme i kao novo je bilo dosta skuplje od osnovnog modela je i cijena kaska veća.
Sveži kera za auto i ne zamaraj se kaskom, nije to za tebe.
Imas za kasko a nemas za dva para alu felgi :lol:

Pise sve fino u Opstim i Posebnim uvjetima. Skontao o cemu se ovdje pise pa nakon par dana svoju pricu prilagodio kao ima sad vecu premiju i sve je obuhvaceno full fullova :-)
OK, shvatit ću ovo kao da trolaš jer nemoguće da si toliko ograničen da ne kontaš baš ništa.
Ko je kad rekao da se kasko plaća na neku drugu vrijednost osim kataloške za TAČNO ONO AUTO KOJE OSIGURAVAŠ, sa svom opremom koju si dobio na njemu pa čak i na dodatno ugrađenu ako je ista navedena u prijavi kaska? Ti jedini izmišljaš "KASKO ZA OSNOVNI MODEL".
Za felge jbg, kriza sastavila nema se, zato preplaćem gledajući auti na čeličnim felgama zimi, ali šta ćeš preživi se i to nekako.
Last edited by saabsa on 25/06/2021 23:16, edited 1 time in total.
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#198 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by isx »

Ne odgovori nam lik koliko koristi full kasko, a mnogo pametuje o istom. Kako ga drugo okarakterisati, negoli trollom.
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2611
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#199 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by lonely_wolf »

Sam naziv teme je takav da ostavlja prostor za jedno dobro trolanje.
Kao prvo šta je dobra zaštita, predpostavljam da se odnosi na krađu, ali u kontekstu Kasko osiguranja mogu pomisliti i na zaštitu od udesa, od grebanja na parkingu, od vremenskih prilika i neprilika i još 100 nekakvih q...a palaca.

Što se tice same zaštite od krađe najbolja je kombinacija elektonsko-mehaničke zaštite (alarm u kombinaciji sa zeder/hudiny), naravno ovo nije garant da je vozilo 100% sigurno ali mirnije se spava. Ova kombinacija je možda nekome puno para, međutim u kombinaciji sa kasko osiguranjem isplati se nakon 2 godine (popust na kasko osiguranje 30% ukoliko vozilo posjeduje obje zaštite)

Što se tice Kasko osiguranja ono se ne uzima samo kao osiguranje od krađe nego i kao pokrice za štete koje mogu nastati uticajem vanjskog faktora. Naravno postoje neke situacije koje kasko bez posebnog ugovora ne "pokriva" ali ono cemu smo izloženi svaki dan "full-kasko" u potpunosti pokriva nastalu štetu. Da li se Kasko isplati ili ne to zavisi od percepcije svakog od nas ponaosob, nekome je skupo, nekome je puno para, a nekome je sasvim normalan slijed događaja.
Ono što ti je bilo u momentu slikanja na vozilu to će ti i kasko pokriti.
Kasko mi započinje u zimskim mjesecima i na autu su tad zimske čelične felge, prilikom slikanja slikaju i aluminijske koje se koriste većinu godine da u slučaju loma felge ne bi bilo problema.
Premija se plaća po nabavnoj cijeni vozila, i na moje vozilo koje dolazi sa dosta dodatne opreme i kao novo je bilo dosta skuplje od osnovnog modela je i cijena kaska veća.
Sve receno u ovom postu ko ne razumije nikad razumit nece. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#200 Re: Kasko ili dobra zastita?

Post by black_adrian »

Koliko košta solidna zaštita za auto od 10 godina i koja je OK za odnos cijene i kvalitete?

Ne treba ništa specijalno, eto samo da se osiguram malo. Alarm možda neki isto. Šta je najbolje imati u vidu?
Post Reply