NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#1 NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Alive »

Pozdrav.

Kupio sam registrovan camac, polozio sam u Ostroscu u kapetaniji i dobio dozvolu za voznju plovila do 16m. Planiram ovo ljeto sa camcem u Hrvatsku na more. Dakle prikolica, camac na prikolicu i lagano.

E sada me zanima kako i sta dalje nakon sto predjem granicu. Potrazim vjerovatno kapetaniju u mjestu u koje zelim ici ili najblizu, trazim dozvolu, kako sta? Koliko se placa? Moram li imati neku posebnu opremu, radi se o gumenjaku sa motorom. Gdje ostavljati camac, na vezu, koliko se placa vez?

Hvala puno
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#2 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by helpdesk1 »

Alive wrote:Pozdrav.

Kupio sam registrovan camac, polozio sam u Ostroscu u kapetaniji i dobio dozvolu za voznju plovila do 16m. Planiram ovo ljeto sa camcem u Hrvatsku na more. Dakle prikolica, camac na prikolicu i lagano.

E sada me zanima kako i sta dalje nakon sto predjem granicu. Potrazim vjerovatno kapetaniju u mjestu u koje zelim ici ili najblizu, trazim dozvolu, kako sta? Koliko se placa? Moram li imati neku posebnu opremu, radi se o gumenjaku sa motorom. Gdje ostavljati camac, na vezu, koliko se placa vez?

Hvala puno
Skup je to sport. Ako je dužina plovila 16m (jer se cijene određuju po dužini plovila) cijena veza sa upotrebom struje, usluga čuvanja (nadgledanja) koliko se sjećam da dnevno iznosi oko 700kn, mjesečno malo iznad 8000kn...pa dodaj cijene na autoputu, pa dizalica da spustiš u more, pa raznorazne takse...uglavnom preskupo. Mi smo računali da smo puno jeftinije prošli kad smo iznajmljivali plovilo bez skipera. U našem slučaju se nije radilo o gumenjaku. Dakle, za tvoje plovilo biće ti sve mnogo jeftinije i pitaj u mjestu u kojem odsjedaš gdje i kako da privežeš gumenjaka. Možda ćeš platiti nešto simbolično ili ništa. Snađi se, plati bocun vina i gradele ;-) domorodcima da ti ustupe svoju bovu. Ali je u isto vrijeme i prelijepo iskustvo. Ako si frišak sa dozvolom i bez mnogo iskustva, poštuj more, ne kuraži se, naročito sa gumenjakom. U minuti se sve primjeni, a navigacija u takvim uslovima je katastrofa. Sretno :thumbup:
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#3 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Alive »

helpdesk1 wrote:
Alive wrote:Pozdrav.

Kupio sam registrovan camac, polozio sam u Ostroscu u kapetaniji i dobio dozvolu za voznju plovila do 16m. Planiram ovo ljeto sa camcem u Hrvatsku na more. Dakle prikolica, camac na prikolicu i lagano.

E sada me zanima kako i sta dalje nakon sto predjem granicu. Potrazim vjerovatno kapetaniju u mjestu u koje zelim ici ili najblizu, trazim dozvolu, kako sta? Koliko se placa? Moram li imati neku posebnu opremu, radi se o gumenjaku sa motorom. Gdje ostavljati camac, na vezu, koliko se placa vez?

Hvala puno
Skup je to sport. Ako je dužina plovila 16m (jer se cijene određuju po dužini plovila) cijena veza sa upotrebom struje, usluga čuvanja (nadgledanja) koliko se sjećam da dnevno iznosi oko 700kn, mjesečno malo iznad 8000kn...pa dodaj cijene na autoputu, pa dizalica da spustiš u more, pa raznorazne takse...uglavnom preskupo. Mi smo računali da smo puno jeftinije prošli kad smo iznajmljivali plovilo bez skipera. U našem slučaju se nije radilo o gumenjaku. Dakle, za tvoje plovilo biće ti sve mnogo jeftinije i pitaj u mjestu u kojem odsjedaš gdje i kako da privežeš gumenjaka. Možda ćeš platiti nešto simbolično ili ništa. Snađi se, plati bocun vina i gradele ;-) domorodcima da ti ustupe svoju bovu. Ali je u isto vrijeme i prelijepo iskustvo. Ako si frišak sa dozvolom i bez mnogo iskustva, poštuj more, ne kuraži se, naročito sa gumenjakom. U minuti se sve primjeni, a navigacija u takvim uslovima je katastrofa. Sretno :thumbup:
Hvala puno. Camac je 3.80m sa 15 KS motorom, cisto da malo oko kopna idemo, nigdje dalemo ne bismo isli. Ali prvi put idemo pa je sve novo iskustvo :-D
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#4 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

Alive wrote:
helpdesk1 wrote:
Alive wrote:Pozdrav.

Kupio sam registrovan camac, polozio sam u Ostroscu u kapetaniji i dobio dozvolu za voznju plovila do 16m. Planiram ovo ljeto sa camcem u Hrvatsku na more. Dakle prikolica, camac na prikolicu i lagano.

E sada me zanima kako i sta dalje nakon sto predjem granicu. Potrazim vjerovatno kapetaniju u mjestu u koje zelim ici ili najblizu, trazim dozvolu, kako sta? Koliko se placa? Moram li imati neku posebnu opremu, radi se o gumenjaku sa motorom. Gdje ostavljati camac, na vezu, koliko se placa vez?

Hvala puno
Skup je to sport. Ako je dužina plovila 16m (jer se cijene određuju po dužini plovila) cijena veza sa upotrebom struje, usluga čuvanja (nadgledanja) koliko se sjećam da dnevno iznosi oko 700kn, mjesečno malo iznad 8000kn...pa dodaj cijene na autoputu, pa dizalica da spustiš u more, pa raznorazne takse...uglavnom preskupo. Mi smo računali da smo puno jeftinije prošli kad smo iznajmljivali plovilo bez skipera. U našem slučaju se nije radilo o gumenjaku. Dakle, za tvoje plovilo biće ti sve mnogo jeftinije i pitaj u mjestu u kojem odsjedaš gdje i kako da privežeš gumenjaka. Možda ćeš platiti nešto simbolično ili ništa. Snađi se, plati bocun vina i gradele ;-) domorodcima da ti ustupe svoju bovu. Ali je u isto vrijeme i prelijepo iskustvo. Ako si frišak sa dozvolom i bez mnogo iskustva, poštuj more, ne kuraži se, naročito sa gumenjakom. U minuti se sve primjeni, a navigacija u takvim uslovima je katastrofa. Sretno :thumbup:
Hvala puno. Camac je 3.80m sa 15 KS motorom, cisto da malo oko kopna idemo, nigdje dalemo ne bismo isli. Ali prvi put idemo pa je sve novo iskustvo :-D
Evo ti iz prve ruke jer se dugi niz godina bavim tim "sportom" i promijenio sam više plovila:
Kao prvo čamac mora biti registrovan (LK Ostrožac) jer tu "saobračajnu" pokazuješ na graničnom prelazu. Osiguranje plačeno, naravno. Ako hočeš biti 100% ispravan morao bi platiti osiguranje i u CRO jer naše ne važi tamo a ne postoji nešto kao zeleni karton za čamce. Takve manje čamce nisam lično osiguravao u CRO, da budem pošten.
Prikolica također mora biti registrovana, posjedovati svoju saobračajnu dozvolu kao i zeleni karton.
Sljedeče, morao bi platiti i "vinjetu" za CRO vode, u nekoj od Lučkih Kapetanija, moraš pokazati papire od čamca kao i svoju vozačku dozvolu za voditelja brodice. Ovo bih ti savjetovao da uradiš, nije puno love (možda oko 40 do 50 KM za godinu dana za takav čamac), pogotovo ako duže ostaješ na moru. Poznajem neke koji su platili kaznu za neposjedovanje vinjete, čini mi se da se kreče i do 300 E. A na moje oči su zaustavljali čamce po moru i kontrolisali ih, doduše one koji su išli u "dublje vode".
I, ostalo je još "čuvanje" ili "parkiranje" čamca. Sve zavisi gdje ideš i kako se snađeš. Što je manje mjesto cijena veza u "lučicama" je manja. Ja sam nekada za gumenjake plačao oko 6 do 8 KM po danu, danas sam se sprijateljio sa tim ljudima pa više ništa ne plačam. Ok, koji ceh u kafani :lol:
Ima raje organizuju sebi svoju bovu na moru, cijena 0 KM, udaljenu od obale tridesetak metara, ali je to nepraktično jer moraš bukvalno plivati do čamca a nije uopšte zaštičen od valova i nevremena kao što je to u lučici.

Da, po default-u to jeste skup sport ali sve zavisi kako se organizuješ. Može biti vrlo prihvatljiv a užitak je nemjerljiv.

Ako ti mogu šta još pomoći javi se, detalje možemo i na pp.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

:-D
Od opreme jos i prva pomoc, par alatki za motor i barem jedna rezervna svjecica za motor.
Ma ne peglaju oni puno gumenjake. Ja sam presao u malo "vecu kategoriju" pa sam oprezan :zoka:
P.S. meni nisu ove godine htjeli izdati vinjetu bez CRO osiguranja, Lucka Kapetanija Makarska.
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#6 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Entropio »

Ako je camac 3,8m, gdje stavite sve te stvari koje treba imati kod sebe? Pola camca oprema i sjednes ti i to je to? Koliko ljudi moze komotno stati?
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#7 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by emko1234 »

Entropio wrote:Ako je camac 3,8m, gdje stavite sve te stvari koje treba imati kod sebe? Pola camca oprema i sjednes ti i to je to? Koliko ljudi moze komotno stati?
2komotno, i još dvoje naprijed na pramac- To su ba oni mali gumenjaci za loko voznju, susjedna plaža ili susjedno mjesto. Ja s tim ne bih smio recimo s Hvara do Paklenjaka. Dzaba mu 15 konja kad je lohotan ko da se na kesi spuštaš nizbrdo po snijegu. Jednom se vozio u sličnom, možda i malo većem. Pođoše valovi, normalan čamac siječe val ukoliko nije veći, ovo govno uz val niz val. Konstatno kontaš da će ga izvrnuti.

Hvala al ne hvala.
User avatar
dulekrele
Posts: 3845
Joined: 10/04/2014 18:25

#8 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by dulekrele »

helpdesk1 wrote:
Alive wrote:Pozdrav.

Kupio sam registrovan camac, polozio sam u Ostroscu u kapetaniji i dobio dozvolu za voznju plovila do 16m. Planiram ovo ljeto sa camcem u Hrvatsku na more. Dakle prikolica, camac na prikolicu i lagano.

E sada me zanima kako i sta dalje nakon sto predjem granicu. Potrazim vjerovatno kapetaniju u mjestu u koje zelim ici ili najblizu, trazim dozvolu, kako sta? Koliko se placa? Moram li imati neku posebnu opremu, radi se o gumenjaku sa motorom. Gdje ostavljati camac, na vezu, koliko se placa vez?

Hvala puno
Skup je to sport. Ako je dužina plovila 16m (jer se cijene određuju po dužini plovila) cijena veza sa upotrebom struje, usluga čuvanja (nadgledanja) koliko se sjećam da dnevno iznosi oko 700kn, mjesečno malo iznad 8000kn...pa dodaj cijene na autoputu, pa dizalica da spustiš u more, pa raznorazne takse...uglavnom preskupo. Mi smo računali da smo puno jeftinije prošli kad smo iznajmljivali plovilo bez skipera. U našem slučaju se nije radilo o gumenjaku. Dakle, za tvoje plovilo biće ti sve mnogo jeftinije i pitaj u mjestu u kojem odsjedaš gdje i kako da privežeš gumenjaka. Možda ćeš platiti nešto simbolično ili ništa. Snađi se, plati bocun vina i gradele ;-) domorodcima da ti ustupe svoju bovu. Ali je u isto vrijeme i prelijepo iskustvo. Ako si frišak sa dozvolom i bez mnogo iskustva, poštuj more, ne kuraži se, naročito sa gumenjakom. U minuti se sve primjeni, a navigacija u takvim uslovima je katastrofa. Sretno :thumbup:
kakva dizalica kakva struja. camac gumenjak sa motorom.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#9 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

emko1234 wrote:
Entropio wrote:Ako je camac 3,8m, gdje stavite sve te stvari koje treba imati kod sebe? Pola camca oprema i sjednes ti i to je to? Koliko ljudi moze komotno stati?
2komotno, i još dvoje naprijed na pramac- To su ba oni mali gumenjaci za loko voznju, susjedna plaža ili susjedno mjesto. Ja s tim ne bih smio recimo s Hvara do Paklenjaka. Dzaba mu 15 konja kad je lohotan ko da se na kesi spuštaš nizbrdo po snijegu. Jednom se vozio u sličnom, možda i malo većem. Pođoše valovi, normalan čamac siječe val ukoliko nije veći, ovo govno uz val niz val. Konstatno kontaš da će ga izvrnuti.

Hvala al ne hvala.
Pa nemoj, ne znam sta si navalio toliko ako ti se ne svidja :lol:
Nisi mi emkice bas upucen u te stvari ali eto, neka ti bude 8)
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#10 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by NediM17 »

Ode Mujo u mornare... Jebo ti to, nije svačije kroz selo pjevati. To ti ga dodje k'o Dalmatinac na snijegu. Nije se s planinom zajebavati, a pogotovo s morem. Nemoj da ne bi familiju stavio u čamac, obavezno, pogotovo ako male djece imaš njih povedi. :-)
Malo ti to utreniraj nedje. Moj jaran prije rata na Vrelu Bosne polag'o za taj neki kurcifikat, šta je mog'o naučiti.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#11 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

rajvosaxo wrote:Dobro si za opremu :thumbup:
Mene su fakat jednom zaustavili i pitali, ali ja sam kupio sve da zatvorim sve mogućnosti ( iako mi je zauzimalo mjesto ).
Vinjetu kupovao u Stonu i Pločama, išlo je bez isiguranja, barem do 2018, a vjerovatno su nadošli da ne ide tako vise.
Jel im skupo osigiuranje, kako naplaćuju, po duzini ?
Smatram da ces shvatiti da se ne zelim u javnosti hvaliti svojom duzinom, pa cu ti te podatke prenijeti u PP
:lol: :lol: :lol:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#12 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

NediM17 wrote:Ode Mujo u mornare... Jebo ti to, nije svačije kroz selo pjevati. To ti ga dodje k'o Dalmatinac na snijegu. Nije se s planinom zajebavati, a pogotovo s morem. Nemoj da ne bi familiju stavio u čamac, obavezno, pogotovo ako male djece imaš njih povedi. :-)
Malo ti to utreniraj nedje. Moj jaran prije rata na Vrelu Bosne polag'o za taj neki kurcifikat, šta je mog'o naučiti.
Zelen si ti moj Nedime, prvo malo piramide istrazi, mozda je i koji faraon gumenjake vozao :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#13 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Bakir1 »

Hoćel ko kupit brod?
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#14 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

Bakir1 wrote:Hoćel ko kupit brod?
Sto ce mi dva :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#15 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Bakir1 »

Pa da imas "veliki" :mrgreen:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#16 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

Iz moje perspektive je veliki, bez obzira sta ko misli :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Bakir1 »

Iz pjesme i labavi ume da zabavi :lol:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#18 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

Apsolutno :thumbup:
Ali treba znati i pEvati :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#19 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Bakir1 »

Prijavi se na nikad nije kasno :lol:
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#20 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by NediM17 »

Me_again wrote:
NediM17 wrote:Ode Mujo u mornare... Jebo ti to, nije svačije kroz selo pjevati. To ti ga dodje k'o Dalmatinac na snijegu. Nije se s planinom zajebavati, a pogotovo s morem. Nemoj da ne bi familiju stavio u čamac, obavezno, pogotovo ako male djece imaš njih povedi. :-)
Malo ti to utreniraj nedje. Moj jaran prije rata na Vrelu Bosne polag'o za taj neki kurcifikat, šta je mog'o naučiti.
Zelen si ti moj Nedime, prvo malo piramide istrazi, mozda je i koji faraon gumenjake vozao :lol:
Pa da ti kažem u pravu si to za faHraona Ramiza, imaju lokaliteti npr. na rijeci Fojnici koji se zove Luka, pa na rijeci Bosni Luke...
Volio bih da sam zelen kako ti kažeš, ali taj što je došao na forum da traži instrukcije bolje mu je da se okani ćorava posla. A vi ga samo sokolite. Pa kad ga budu fatali u međunarodnim vodama kontaće da je migrant. :lol:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#21 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

Meni nikada i nije, dok me ne "prekine" :)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#22 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Bakir1 »

Kako se zvao onaj, hadzpasić :mrgreen:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#23 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

NediM17 wrote:
Me_again wrote:
NediM17 wrote:Ode Mujo u mornare... Jebo ti to, nije svačije kroz selo pjevati. To ti ga dodje k'o Dalmatinac na snijegu. Nije se s planinom zajebavati, a pogotovo s morem. Nemoj da ne bi familiju stavio u čamac, obavezno, pogotovo ako male djece imaš njih povedi. :-)
Malo ti to utreniraj nedje. Moj jaran prije rata na Vrelu Bosne polag'o za taj neki kurcifikat, šta je mog'o naučiti.
Zelen si ti moj Nedime, prvo malo piramide istrazi, mozda je i koji faraon gumenjake vozao :lol:
Pa da ti kažem u pravu si to za faHraona Ramiza, imaju lokaliteti npr. na rijeci Fojnici koji se zove Luka, pa na rijeci Bosni Luke...
Volio bih da sam zelen kako ti kažeš, ali taj što je došao na forum da traži instrukcije bolje mu je da se okani ćorava posla. A vi ga samo sokolite. Pa kad ga budu fatali u međunarodnim vodama kontaće da je migrant. :lol:
Stvarno si "hejter"....
Cccc
Nemam se sta ja sokoliti, radim te stvari vec 8 godina a jos sam ziv. A ti sto u bazenu ne smijes zaplivati to je tvoj problem ....
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#24 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by Me_again »

Bakir1 wrote:Kako se zvao onaj, hadzpasić :mrgreen:
Ofirno je postalo, hajmo se preseliti na temu "potrosnja".
Meni ovaj "mali" na camcu trosi oko 30 litara na sat, da se malo pohvalim :lol:
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#25 Re: NAUTIKA - Prvi put camcem na more kako?

Post by NediM17 »

Bakir1 wrote:Hoćel ko kupit brod?
Otkad se to zove brod, zar u tebe nije ona "ladja" za vadjenje riječnog pijeska. Imaš li koncesiju ili je na crnjaka? :mrgreen:
Post Reply