Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

esso_sa

#26 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by esso_sa » 21/02/2019 10:17

dgL_ wrote:Prije 7 dana mi se javio problem tromosti navedenog auta... Auto ide lijepo, radi lijepo medjutim povremeno mi se javljaju trenutci tromosti auta... Na pritisak papucice osjecaj je kao da vozim SDIa a ne TDIa... Gasenjem motora, ponovnim paljenjem dobivam raketu dok se ponovo ne javi navedeni problem... Danas mi se ponovo desilo isto... Citao sam dosta o ovome (prljav turbo, MAF, usis, itd... Itd...) zanima me jedna stvar... Ako je turbina prljava, odnosno njena krilca kako je moguce da "resetovanjem" auta auto ide dobro? Ok shvatam da auto ode u neku vrstu safe mode-a ali zanima me ako je prljava turbina, zar onda auto nebi trebao stalno biti trom? Kakvi su konkretno simptomi MAF-a? Moze li tandem pumpa imati veze sa ovim? Sa obzirom da je ono vakum crijevo kocnice nekako labavo...

Zahvaljujem na pomoci :)
Na tvom autu je turbina sa varijabilnom geometrijom. Laicki receno, zakrece perca koja usmjeravaju gasove na turbinu i tim zakretanjem regulise koliko ce se brzo vrtiti pa tako i koliki ce pritisak nabijati. Slican princip ti je npr kod turbina u hidroelektranama... Sto vise vode usmjeris na propelere turbine - turbina ce se vrtiti brze i biti efikasnija, sto manje - turbina se vrti sporije i manje je efikasna
Evo animacija kako to radi

https://www.youtube.com/watch?v=CbdY1rymBJg

Na tim percima se nagomila garezi zbog koje se pocnu zaglavljivati u odredjenim polozajima, cime diretkno gubis regulaciju protoka gasova na pera turbine pa tako i koliki pritisak zraka ce ona gurati u motor.
To najcesce rezultira overboostom, tj. turbo u motor nabija zrak pod visim pritiskom nego sto je predvidjeno i onda uskace elektronika koja aktivira safe mod kako bi zastitila motor od moguce havarije. Takodjer jos jedan od simptoma zaprljanih perca je kasnjenje u odzivu turba. Npr prije bi osjetio da solidno povuce vec ispod 2000 obrtaja, a sada odjednom to bude kasnije...
Safe mod u sustini zakrene perca tako da preusmjeri vecinu izduvnih gasova direktno u auspuh umjesto ne na turbinu, zbog cega se ona ne moze zavrtiti dovoljno brzo da nabija pritisak i onda ti se auto ponasa slicno kao auto koje nema turbinu - SDI
Kada ugasis i ponovo startas motor, safe mod se resetuje, krilca preusmjeravaju gasove na turbinu, ona nabija pritisak, auto vuce, bar do sljedeceg overboosta...
Prljavstina je u 90% slucaj i rjesava se skidanjem turbine, rastavljanjem i ciscenjem svega. U drugih 10% slucajeva problem moze biti neko od vakum crijeva koje idu na aktuator turbine, ostecena membrana u aktuatoru, nekada i elektro ventil - solenoid koji otvara-zatvara vakum prema aktuatoru turba. Solidan majstor to se sve moze testirati bez skidanja turbine, a samo ciscenje mora ici skidanje

dgL_

#27 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by dgL_ » 21/02/2019 11:07

Hvala svima. Jutros je opet radio kako treba... Imam osjecaj da mi se taj overboost javi bas onako kad pun gas dadnem drugom ili trecom uz brdo... Onda dodje do pada snage i to se desava.. Nije situacija da ne mogu preko 2000 obrtaja... On ide i preko 3000 ali losije... Jutros je odaziv na papucicu dobar... Oticu nek neko pogleda... Znam da je ovo mana ovih motora... Znam i da ima par stvari koje mogu biti... (Kao sto ste i nabrojali)

Praticu malo pa cu vidjeti... Idem ovih dana prema sjeveru pa cu malo autoputom zgazit auto... Dugo ga nisam bas muski vozio.. Kako je ova zima motor hladan stalno nisam ga derao...

vješalica

#28 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by vješalica » 21/02/2019 11:35

Nemoj da gdje u dugom putu ostanes oderan....
Radije popravi tj vidi sta je pa idi na put

basicm

#29 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by basicm » 21/02/2019 11:38

Dijagnostika za pocetak, pa onda popravak. Ne moze se ovako reci jer moze biti vise stvari.

esso_sa

#30 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by esso_sa » 21/02/2019 12:06

dgL_ wrote:Hvala svima. Jutros je opet radio kako treba... Imam osjecaj da mi se taj overboost javi bas onako kad pun gas dadnem drugom ili trecom uz brdo... Onda dodje do pada snage i to se desava.. Nije situacija da ne mogu preko 2000 obrtaja... On ide i preko 3000 ali losije... Jutros je odaziv na papucicu dobar... Oticu nek neko pogleda... Znam da je ovo mana ovih motora... Znam i da ima par stvari koje mogu biti... (Kao sto ste i nabrojali)

Praticu malo pa cu vidjeti... Idem ovih dana prema sjeveru pa cu malo autoputom zgazit auto... Dugo ga nisam bas muski vozio.. Kako je ova zima motor hladan stalno nisam ga derao...
Pa to je to. Kada je motor opterecen i naglo poklopis po gasu, turbo tada nabija najvise pritiska i tad je najlakse uci u overbooost. Isto ce ti se vjerovatno desiti na autoputu kada u 4. ili 5. brzini drzis motor na oko 2000 rpm pa naglo poklopis po gasu...
Otidji kod majstora i sredi to. Ne "propaljuj" po autoputu da ne bi propalio motor ;-)

bitanga_sa_otesa

#31 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by bitanga_sa_otesa » 21/02/2019 13:16

treba litar ateefa na pun rezervar da proĆepi

UmaX

#32 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by UmaX » 21/02/2019 13:34

bitanga_sa_otesa wrote:treba litar ateefa na pun rezervar da proĆepi
I drugom uz kakvo vece brdo, preko 3000 obrtaja...

Deriguz

#33 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by Deriguz » 21/02/2019 13:58

Kako je ovo pogan forum samo, od 30-40 odgovora dobijes mozda 2 konkretna, ljudi koji hoce pomoci, a ostalo sve trolovi, i fol zaebanti. Nabijajte postove na spam temama, idite igrajte kaladonta, ako nemate sta pametno reci. Ne pravite od dijela foruma gdje su ozbiljne teme smijuriju. ;-)

bitanga_sa_otesa

#34 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by bitanga_sa_otesa » 21/02/2019 14:02

dobro smo,kako si ti?
sama tema je smijurija,jer nas 10 moze naprdjivat do sutra sta moze biti...auta se popravljaju kod majstora,a ne na forumu...
ja znam tacno sta je ali necu da kazem, jer kako ko zasluzi tako i dobije :thumbup:

Deriguz

#35 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by Deriguz » 21/02/2019 14:10

bitanga_sa_otesa wrote:dobro smo,kako si ti?
sama tema je smijurija,jer nas 10 moze naprdjivat do sutra sta moze biti...auta se popravljaju kod majstora,a ne na forumu...
ja znam tacno sta je ali necu da kazem, jer kako ko zasluzi tako i dobije :thumbup:
Onda zakljucati pola tema, a posebno "Pitamo mehanicare", pa cemo pricati o gumama, novim modelima, i cijenama goriva.
Ili tako, ili da budemo normalni pa vec napisemo sta znamo, pa nek taj il popravlja sam auto i nesto s*ebe, il neka ga vozi kod majstora. Ali korisno je barem OKVIRNO znati o cemu se radi, raspitati se, pripremiti za troskove, pa zbog toga raja i pita ovde.

JavierBosnia

#36 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by JavierBosnia » 21/02/2019 15:09

bitanga_sa_otesa wrote:dobro smo,kako si ti?
Sve tacno, sve 5, samo forum sluzi za razmjenu misljenja, iskustava i slicno i korisno je prije odlaska majstoru imati u glavi sliku mogucih rjesenja.
Ne ruzi ih puno bitango :lol:

Throttle

#37 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by Throttle » 21/02/2019 15:40

Pa bas ti simptomi mogu bit svasta i ne moze mu niko reci napamet. Kazes covjeku turbina zeza, on reparira i ne rijesi problem i onda tebi psuje jer na coravo pokusavas pomoci. Pristojan majstor bi rijesio problem al tek kad vidi.

esso_sa

#38 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by esso_sa » 21/02/2019 15:58

Throttle wrote:Pa bas ti simptomi mogu bit svasta i ne moze mu niko reci napamet. Kazes covjeku turbina zeza, on reparira i ne rijesi problem i onda tebi psuje jer na coravo pokusavas pomoci. Pristojan majstor bi rijesio problem al tek kad vidi.
Majstor+pristojan = oksimoron :mrgreen:

Throttle

#39 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by Throttle » 21/02/2019 16:12

Haha, ma nadje se i to, potesko, al nadje :mrgreen:

dgL_

#40 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by dgL_ » 21/02/2019 16:31

esso_sa wrote:
dgL_ wrote:Hvala svima. Jutros je opet radio kako treba... Imam osjecaj da mi se taj overboost javi bas onako kad pun gas dadnem drugom ili trecom uz brdo... Onda dodje do pada snage i to se desava.. Nije situacija da ne mogu preko 2000 obrtaja... On ide i preko 3000 ali losije... Jutros je odaziv na papucicu dobar... Oticu nek neko pogleda... Znam da je ovo mana ovih motora... Znam i da ima par stvari koje mogu biti... (Kao sto ste i nabrojali)

Pa to je to. Kada je motor opterecen i naglo poklopis po gasu, turbo tada nabija najvise pritiska i tad je najlakse uci u overbooost. Isto ce ti se vjerovatno desiti na autoputu kada u 4. ili 5. brzini drzis motor na oko 2000 rpm pa naglo poklopis po gasu...
Otidji kod majstora i sredi to. Ne "propaljuj" po autoputu da ne bi propalio motor ;-)
Upravo ovo sto si napisao se desava... Ako uz brdo odmah krenem malo zesce nece se desit overboost... Ako idem na 2000 obrtaja recimo 10ak sekundi i onda poklopim gas samo propadne...

Ici cu majstoru uskoro pa cemo vidjeti :)

esso_sa

#41 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by esso_sa » 22/02/2019 08:50

dgL_ wrote:
esso_sa wrote:

Upravo ovo sto si napisao se desava... Ako uz brdo odmah krenem malo zesce nece se desit overboost... Ako idem na 2000 obrtaja recimo 10ak sekundi i onda poklopim gas samo propadne...

Ici cu majstoru uskoro pa cemo vidjeti :)
Neka ti majstor provjeri i senzor pritiska (na usisnoj grani). Zaboravio sam ga spomenuti ranije, a zna nekada biti i do njega :thumbup:

Mlad i Nevin

#42 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno tromkod m

Post by Mlad i Nevin » 22/02/2019 11:11

Kod mene drug svercer :mrgreen: , ima takvog passata, ja ga probao i kazem mu da je polijen, proslo par dana on skine turbinu i vidi da je losa, nabavi polovnu ispravnu za 250 KM i auto ide ko metak. Ali. To je samo jedan od mogucih problema, provjeriti egr i maf senzor takođe.

Slo Burner

#43 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by Slo Burner » 22/02/2019 11:48

xamp wrote:Meni zvuci kao mjerac mase vazduha. Mozes ga cak iskljuciti (izvuci) i vidjeti da li je to to... on regulise kako se kombinuje zrak i gorivo, tako da moze da ti vise trosi kad se iskljuci.
I meni isto tako,kao protokomjer uzmi sa drugog pasata , stavi probaj vidi kako se ponasa. A i u Motorexu ce ti dati da probas je li do njega, mozes to sam zamjeniti pred radnjom

Milenkov buraz

#44 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by Milenkov buraz » 22/02/2019 11:56

dgL_ wrote:Prije 7 dana mi se javio problem tromosti navedenog auta... Auto ide lijepo, radi lijepo medjutim povremeno mi se javljaju trenutci tromosti auta... Na pritisak papucice osjecaj je kao da vozim SDIa a ne TDIa... Gasenjem motora, ponovnim paljenjem dobivam raketu dok se ponovo ne javi navedeni problem... Danas mi se ponovo desilo isto... Citao sam dosta o ovome (prljav turbo, MAF, usis, itd... Itd...) zanima me jedna stvar... Ako je turbina prljava, odnosno njena krilca kako je moguce da "resetovanjem" auta auto ide dobro? Ok shvatam da auto ode u neku vrstu safe mode-a ali zanima me ako je prljava turbina, zar onda auto nebi trebao stalno biti trom? Kakvi su konkretno simptomi MAF-a? Moze li tandem pumpa imati veze sa ovim? Sa obzirom da je ono vakum crijevo kocnice nekako labavo...

Zahvaljujem na pomoci :)
Jednostavno...

1) Odvezeš auto u ovlašteni servis i oni ti naprave, mana je što se mora platiti ali imaš garanciju na dijelove i radove.
2) Odvezeš nekom dunđeru i on ti napravili ili pokvari :mrgreen:, moraš opet platiti (možda manje) i garanciju imaš dok ne izađeš iz bašte. :lol:
3) Tražiš savjet sa foruma i ništa ne napraviš

Eto to su ti te 3 opcije. :D

dgL_

#45 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by dgL_ » 09/03/2019 17:38

.

Optimist

#46 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by Optimist » 09/03/2019 17:54

dgL_ wrote:.
Sta bi poslije vozanja do posavine i nazad?
Jesi isao majstoru?

dgL_

#47 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by dgL_ » 09/03/2019 18:01

Optimist wrote:
dgL_ wrote:.
Sta bi poslije vozanja do posavine i nazad?
Jesi isao majstoru?
Egr ventil ociscen i maf senzor. Sad za sad ok. Bilo je dosta dosta garezi na navedenim... Ako se nastavi desavat cistit cemo varijablu turbine i usis...

JavierBosnia

#48 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by JavierBosnia » 09/03/2019 18:12

JavierBosnia wrote:
dgL_ wrote:Prije 7 dana mi se javio problem tromosti navedenog auta...
Imao identican problem, sumnjali na turbinu al nije.
EGR ventil bio zaprljan, 215 KM je nov, nemoj pomisljati na ciscenje jer ce mozda raditi koji mjesec i opet isti problem
Provjeri i cijev koja ide do turbine da se nije onaj prsten koji odvojio

Ciscenje ti pripremeno otklanja problem, rekao mi i majstor i po forumima sto sam citao kad sam trebao raditi
Daj boze al tesko.
Ako je ciscenje egra otklonilo problem, zasto vaditi turbinu ako se opet egr zaprlja?

UmaX

#49 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by UmaX » 09/03/2019 18:18

Isprljace se EGR opet, i to brzo. Jerbo to je dizel.

commendatore

#50 Re: Passat 5+ 96 kw povremeno trom

Post by commendatore » 09/03/2019 18:30

njemu je super

Post Reply