zamjena običnih sijalica sa LED

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#976 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by nagibSA »

Upravo narucio, pa cemo vidjeti kad stigne. Za ove sam siguran da ce odgovarati po dimenzijama, one sa vecim hladnjacima i adapterima nisam siguran.

Image
Last edited by nagibSA on 21/02/2023 13:34, edited 2 times in total.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#977 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Qler »

Koliko su love?
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#978 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by nagibSA »

Qler wrote: 19/02/2023 22:31 Koliko su love?
~80$ Sto se mene tice uboli su sa dizajnom konacno, bez velikih hladnjaka, kablova, adaptera, drajvera...

Ove imaju mali ventilator ugradjen. Potpuno iste dimenzije kao halogena. Predvidjena za oba tipa fara, samo se rotira sijalica za 90 stepeni.
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#979 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by isx »

Offroad sijalica.
User avatar
konektovan
Posts: 40079
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#980 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

isx wrote: 20/02/2023 00:02 Offroad sijalica.
Kod nas su svakako ceste off road... :mrgreen:
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#981 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by nagibSA »

isx wrote: 20/02/2023 00:02 Offroad sijalica.
Pa tako ti je kod skoro svih LED sijalica. Ako je neka 'road legal' to je sa odredjenim tipom vozila sa odredjenom sijalicom. Ti certifikati su skupi, to bi jos dodatno poskupilo vec skupe sijalice, da moras svaku testirati na svakom faru svakog automobila i propisati da li zadovoljava standard.

'Off road' Osram nista losiji po tom pitanju, nego neki recimo 'on road' philips.
User avatar
EFD22
Posts: 9889
Joined: 10/03/2022 22:16

#982 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by EFD22 »

Imaš NightBreaker LED koji je road legal.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#983 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

nagibSA wrote: 20/02/2023 01:38
isx wrote: 20/02/2023 00:02 Offroad sijalica.
Pa tako ti je kod skoro svih LED sijalica. Ako je neka 'road legal' to je sa odredjenim tipom vozila sa odredjenom sijalicom. Ti certifikati su skupi, to bi jos dodatno poskupilo vec skupe sijalice, da moras svaku testirati na svakom faru svakog automobila i propisati da li zadovoljava standard.

'Off road' Osram nista losiji po tom pitanju, nego neki recimo 'on road' philips.
Da bi dobile certifikat moraju biti ispod 2000lm jer preko toga vozilo mora imati prskalice, nivelaciju farova, tovar gluposti... A 2000lm je otprilike 2,2x jače od obične halogene što je bolje nego pojačane halogene koje imaju kratak rok trajanja.
nagibSA wrote: 19/02/2023 22:53
Qler wrote: 19/02/2023 22:31 Koliko su love?
~80$ Sto se mene tice uboli su sa dizajnom konacno, bez velikih hladnjaka, kablova, adaptera, drajvera...

Ove imaju mali ventilator ugradjen. Potpuno iste dimenzije kao halogena. Predvidjena za oba tipa fara, samo se rotira sijalica za 90 stepeni.
Ova sijalica 99% da nema canbus tako da pazite na koja vozila ih montirate... Vrlo rijetko sijalice sa pasivnim hlađenjem poput ove imaju can, ili ako ga i imaju nije dovoljno "jak" da na većini auta sa can linijom radi bez problema.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#984 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by emotivac »

saabsa wrote: 19/02/2023 08:43
emotivac wrote: 17/02/2023 21:22 Ima li neko da je stavio D2S led umjesto xenon-a ?
Ako nađeš dobre idu i do 250% jače od običnih xenona
Npr ove https://olx.ba/artikal/51821533/milesto ... ed-version

Gledam 55w su, a moje standardne 35w, da li će puno uticati na sočiva, tj. da li će brzo izgoriti ? :D
User avatar
kabal1337
Posts: 7807
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#985 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by kabal1337 »

zar ti je stvarno potrebno nesto vise od oem xenona?
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#986 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

emotivac wrote: 20/02/2023 08:58
saabsa wrote: 19/02/2023 08:43

Ako nađeš dobre idu i do 250% jače od običnih xenona
Npr ove https://olx.ba/artikal/51821533/milesto ... ed-version

Gledam 55w su, a moje standardne 35w, da li će puno uticati na sočiva, tj. da li će brzo izgoriti ? :D
Garancija im je godina, mada bih ja na licu mjesta provjerio i kako rade i detalje garancije, i naravno otiđi odmah i vidi da li prave rupu u svjetlosnom snopu, obično sredina donjeg dijela zna biti šuplja.
Mada nisam nešto siguran u ovaj model, ovo što vidim mi ne ulijeva neko povjerenje.
Last edited by saabsa on 20/02/2023 11:48, edited 1 time in total.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#987 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

kabal1337 wrote: 20/02/2023 09:19 zar ti je stvarno potrebno nesto vise od oem xenona?
Led je daleko bolji od xenona (ako je dobar naravno) niti vremenom gubi intenzitet, niti mijenja boju, a jače je svijetlo od 2 do 3 puta.
User avatar
EFD22
Posts: 9889
Joined: 10/03/2022 22:16

#988 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by EFD22 »

saabsa wrote: 20/02/2023 11:46
kabal1337 wrote: 20/02/2023 09:19 zar ti je stvarno potrebno nesto vise od oem xenona?
Led je daleko bolji od xenona (ako je dobar naravno) niti vremenom gubi intenzitet, niti mijenja boju, a jače je svijetlo od 2 do 3 puta.
LED sijalica ekvivalentnih dimenzija onoj xenonskoj (tipa D2S) nikad ne može dati više ili čak isto svjetlosti nego xenonska. Duže traje - da, manje struje troši - da ali i to do 30% niže maksimalno.

LED je odlična zamjena za žarulje sa žarnom niti, ali za žarulje sa izbojem gasa, kao što su xenonske, pogotovo u primjeni koja je ograničena prostorom, kao što je far automobila, jednostavno nisu.

Znam, jer sam diplomirao na LED i svemu što se tiče LED-a.

Još uz to sve moramo da zanemarimo da je leća xenonskog fara prilagođena za izvor svjetlosti koji se širi omnidirekcionalno, što LED svakako nije.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#989 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mishelinke »

EFD22 wrote: 20/02/2023 14:21
saabsa wrote: 20/02/2023 11:46

Led je daleko bolji od xenona (ako je dobar naravno) niti vremenom gubi intenzitet, niti mijenja boju, a jače je svijetlo od 2 do 3 puta.
LED sijalica ekvivalentnih dimenzija onoj xenonskoj (tipa D2S) nikad ne može dati više ili čak isto svjetlosti nego xenonska. Duže traje - da, manje struje troši - da ali i to do 30% niže maksimalno.

LED je odlična zamjena za žarulje sa žarnom niti, ali za žarulje sa izbojem gasa, kao što su xenonske, pogotovo u primjeni koja je ograničena prostorom, kao što je far automobila, jednostavno nisu.

Znam, jer sam diplomirao na LED i svemu što se tiče LED-a.

Još uz to sve moramo da zanemarimo da je leća xenonskog fara prilagođena za izvor svjetlosti koji se širi omnidirekcionalno, što LED svakako nije.
Može jedna preporuka?

Imam xenon farove, ali dnevna, štopke, poziciona i maglenke razmišljam da zamijenim za LED. Trenutno su obične. Da li to uraditi, i koliko je komplikovano? Jel ide samo zamjena 1 za 1, dakle izvrnem jednu i stavim drugu, ili ima tu nekih dodatnih poslića?
User avatar
EFD22
Posts: 9889
Joined: 10/03/2022 22:16

#990 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by EFD22 »

Mishelinke wrote: 20/02/2023 14:28
EFD22 wrote: 20/02/2023 14:21

LED sijalica ekvivalentnih dimenzija onoj xenonskoj (tipa D2S) nikad ne može dati više ili čak isto svjetlosti nego xenonska. Duže traje - da, manje struje troši - da ali i to do 30% niže maksimalno.

LED je odlična zamjena za žarulje sa žarnom niti, ali za žarulje sa izbojem gasa, kao što su xenonske, pogotovo u primjeni koja je ograničena prostorom, kao što je far automobila, jednostavno nisu.

Znam, jer sam diplomirao na LED i svemu što se tiče LED-a.

Još uz to sve moramo da zanemarimo da je leća xenonskog fara prilagođena za izvor svjetlosti koji se širi omnidirekcionalno, što LED svakako nije.
Može jedna preporuka?

Imam xenon farove, ali dnevna, štopke, poziciona i maglenke razmišljam da zamijenim za LED. Trenutno su obične. Da li to uraditi, i koliko je komplikovano? Jel ide samo zamjena 1 za 1, dakle izvrnem jednu i stavim drugu, ili ima tu nekih dodatnih poslića?
Možete to uraditi, jednostavnost zamjene najviše zavisi od toga koje je auto u pitanju. Ako je neko iz VW grupe ili neko drugo koje ima CANBUS detekciju pregraranja sijalice, uz LED žarulju se može naručiti i poseban predspojni uređaj u vidu otpora koji će zavarati detekciju pregaranja.

OSRAM nudi i žarulje i te CANBUS "varalice".

Odgovarajuće za Vaš automobil možete pronaći na: https://www.osram.com/apps/gvlrg/
Leon16v
Posts: 5717
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#991 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Leon16v »

Ovaaj odgovor EFDa isto kao neka već generisana, automatska poruka :D
User avatar
EFD22
Posts: 9889
Joined: 10/03/2022 22:16

#992 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by EFD22 »

Mislim da ChatGPT nekad piše ljepše i "čitkije" od mene :lol:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#993 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mishelinke »

EFD22 wrote: 20/02/2023 14:33
Mishelinke wrote: 20/02/2023 14:28

Može jedna preporuka?

Imam xenon farove, ali dnevna, štopke, poziciona i maglenke razmišljam da zamijenim za LED. Trenutno su obične. Da li to uraditi, i koliko je komplikovano? Jel ide samo zamjena 1 za 1, dakle izvrnem jednu i stavim drugu, ili ima tu nekih dodatnih poslića?
Možete to uraditi, jednostavnost zamjene najviše zavisi od toga koje je auto u pitanju. Ako je neko iz VW grupe ili neko drugo koje ima CANBUS detekciju pregraranja sijalice, uz LED žarulju se može naručiti i poseban predspojni uređaj u vidu otpora koji će zavarati detekciju pregaranja.

OSRAM nudi i žarulje i te CANBUS "varalice".

Odgovarajuće za Vaš automobil možete pronaći na: https://www.osram.com/apps/gvlrg/
E hvala. Ma VW je u pitanju, Seat Ibiza 2012 godište.
Leon16v
Posts: 5717
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#994 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Leon16v »

E da si uzeo onog Mercedesa A iz Kiseljaka sto ti je nudio, ne bi imao sad tih problema :D
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#995 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mishelinke »

Leon16v wrote: 20/02/2023 15:23 E da si uzeo onog Mercedesa A iz Kiseljaka sto ti je nudio, ne bi imao sad tih problema :D
Da, ne bih taj problem imao, ali bih vjerovatno imao jedno 30 drugih.

U međuvremenu sam čuo da je kod tih auta boljka i neki nosač rolni sa španerom, koji kao brzo ode a košta oko 300 KM, zatim da je kompresor klime nemoguće zamijeniti ako crkne, i tako te neke gluposti.

Izgleda Mercedes se malo zajebavao kada je pravio to auto :D
User avatar
kabal1337
Posts: 7807
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#996 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by kabal1337 »

Mishelinke wrote: 20/02/2023 15:26
Leon16v wrote: 20/02/2023 15:23 E da si uzeo onog Mercedesa A iz Kiseljaka sto ti je nudio, ne bi imao sad tih problema :D
Da, ne bih taj problem imao, ali bih vjerovatno imao jedno 30 drugih.

U međuvremenu sam čuo da je kod tih auta boljka i neki nosač rolni sa španerom, koji kao brzo ode a košta oko 300 KM, zatim da je kompresor klime nemoguće zamijeniti ako crkne, i tako te neke gluposti.

Izgleda Mercedes se malo zajebavao kada je pravio to auto :D
To se zove mikro remen i mijenja se svakih 150 000 km
Kompresor klime nemoguce zamijenit hmmm.
Kompresor klime se djelimicno skida kada se mijenja mikro remen. Ne znam gdje citas takve gluposti.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#997 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mishelinke »

kabal1337 wrote: 20/02/2023 21:05
Mishelinke wrote: 20/02/2023 15:26

Da, ne bih taj problem imao, ali bih vjerovatno imao jedno 30 drugih.

U međuvremenu sam čuo da je kod tih auta boljka i neki nosač rolni sa španerom, koji kao brzo ode a košta oko 300 KM, zatim da je kompresor klime nemoguće zamijeniti ako crkne, i tako te neke gluposti.

Izgleda Mercedes se malo zajebavao kada je pravio to auto :D
To se zove mikro remen i mijenja se svakih 150 000 km
Kompresor klime nemoguce zamijenit hmmm.
Kompresor klime se djelimicno skida kada se mijenja mikro remen. Ne znam gdje citas takve gluposti.
Ma na netu, iskustva. Kao moguće je, ali niko ispod 600 za ruke to neće raditi jer kompresor i alternator da bi se skinuli, moraš kao vaditi cijeli motor, jer je sve upakovano tako da je nemoguće bez vađenja motora.

Doduše, ima i ovdje tema gdje kažu da za kompresor ne treba, a za sve ostalo treba. Na drugim forumima kažu ne treba ni za šta, a trećem kažu da treba čak i za sijalicu na farovima skidati motor.
bitanga_sa_otesa wrote: 06/02/2015 12:12 ima,jedino za alternator i kompresor klime se ne mora vaditi motor/mjenjac ,za bilo kakve druge radove sve ide vani ...kad ti crkne anlaser ,platis 500 maraka skidanje motora i mjenjaca .takodjer zamjena pk kaisa je takodje smor jer mjesta ima 4mm...svi polovni sto se prodaju su nezagrnuti mejtovi...mislim da ne trebam puno vise objasnjavati...
jednom sam radio na tom autu nesto oko motora i nikad vise nikome za nikakve pare....od sada jedino disk plocice i diskove mogu mijenjati na tim autima ,ostalo cao :-D
chiper_tuner wrote: A klasa je loša, w168 i w169 su nebo i zemlja. Nije baš na staroj da moraš za sve vadit motor al ja kad god dodem u servis jednoj je motor na radnom stolu haha Radi toga ih nebi izbjegavo više bi ih izbjegavo radi hrđe, nestabilnosti, neudobnosti i kvarova koji su specifični samo za A klasu radi konstrukcije..
Ja imam w169 i iznutra je baš kvalitetna, ovjes su riješili tako da je puno stabilnija, oko motora ima prostora i promijenit poziciju je nikakav problem meni je veći problem promijeniti poziciju u golfa 4. Ja sam mjenjo nosače motora ja mislim da nema auta da je lakše promijenuti nosače motora neko kod w169,motor se jedino vadi ako je neki veći problem na motoru ili na mjenjaču tako je ja mislim i kod w168. A za ovaj remen meni svaki put skinu da vide jesu li se ležajevi istrošili španerima, alternatoru i ostalo.. A što se tiče novije A w169 i w245 sve imaju isto samo je w245(B klasa) malo prostranija i lijepša :D
Ma švercer me zainteigirao, pa malo istražujem, iako do sada nisam nešto oko auta ni čitao, ni istraživao, ali vidim da i ti proizvođači naprave fula samo takvih :mrgreen:
User avatar
kabal1337
Posts: 7807
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#998 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by kabal1337 »

Te A i B klase da ne znam kakve su vise neisplatljiva vozila.
zasto jer set kvacila+zamajac + ruke se krecu od 1500-2000 KM
Dok recimo za ibizu mozes sa rukama kupiti set za 300-350 KM.

Mercedes npr. iza zakacki ima flisani materijal dok vag grupacija nema.
Imas majstore sto rade maksuz ta auta, sto imaju posebne alate i uigrani su pa sve brze ide.

I ja se slazem da je sranje sto se tice servisiranja. Sve je to napravljeno da te jebe u dzep.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#999 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

EFD22 wrote: 20/02/2023 14:21
saabsa wrote: 20/02/2023 11:46

Led je daleko bolji od xenona (ako je dobar naravno) niti vremenom gubi intenzitet, niti mijenja boju, a jače je svijetlo od 2 do 3 puta.
LED sijalica ekvivalentnih dimenzija onoj xenonskoj (tipa D2S) nikad ne može dati više ili čak isto svjetlosti nego xenonska. Duže traje - da, manje struje troši - da ali i to do 30% niže maksimalno.

LED je odlična zamjena za žarulje sa žarnom niti, ali za žarulje sa izbojem gasa, kao što su xenonske, pogotovo u primjeni koja je ograničena prostorom, kao što je far automobila, jednostavno nisu.

Znam, jer sam diplomirao na LED i svemu što se tiče LED-a.

Još uz to sve moramo da zanemarimo da je leća xenonskog fara prilagođena za izvor svjetlosti koji se širi omnidirekcionalno, što LED svakako nije.
Drug, ukratko valjaš gluposti.
Sve što sam napisao je lako dokazivo, a bit svega se sadrži u ovom "ako su dobri".
Kvalitetne led sijalice imaju i jače i kvalitetnije svjetlo, bez ikakvih svjetlosnih rupa.
To što si ti studirao na C6 ili nekim sličnim ledovima je nešto sasvim drugo.
User avatar
EFD22
Posts: 9889
Joined: 10/03/2022 22:16

#1000 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by EFD22 »

saabsa wrote: 21/02/2023 08:40
EFD22 wrote: 20/02/2023 14:21

LED sijalica ekvivalentnih dimenzija onoj xenonskoj (tipa D2S) nikad ne može dati više ili čak isto svjetlosti nego xenonska. Duže traje - da, manje struje troši - da ali i to do 30% niže maksimalno.

LED je odlična zamjena za žarulje sa žarnom niti, ali za žarulje sa izbojem gasa, kao što su xenonske, pogotovo u primjeni koja je ograničena prostorom, kao što je far automobila, jednostavno nisu.

Znam, jer sam diplomirao na LED i svemu što se tiče LED-a.

Još uz to sve moramo da zanemarimo da je leća xenonskog fara prilagođena za izvor svjetlosti koji se širi omnidirekcionalno, što LED svakako nije.
Drug, ukratko valjaš gluposti.
Sve što sam napisao je lako dokazivo, a bit svega se sadrži u ovom "ako su dobri".
Kvalitetne led sijalice imaju i jače i kvalitetnije svjetlo, bez ikakvih svjetlosnih rupa.
To što si ti studirao na C6 ili nekim sličnim ledovima je nešto sasvim drugo.
Ako je tako, zašto Osram i Philips nemaju u ponudi retrofit LED sijalice koje bi zamijenile D1S, D2S, D3S ili D4S?

LED zamjene postoje samo za Hx i Pxx sijalice sa žarnom niti.

Znam vrlo dobro o čemu pričam, i ne može LED sijalica nikad imati više lumena od HID sijalice istog oblika.

Drugo je kada izmjeniš oblik sijalice ili cijele svjetiljke (kao npr što se sad mijenjaju u gradovima metal-halogene sijalice od 250W i SQ200 svjetiljke sa LED-om i to od minimalno 100W, i dobiješ istu svjetlost.

Ali da samo izvrneš MH žarulju, i uvrneš retrofit E40 LED žarulju bilo kojeg oblika (tipa diadem ili corn) i snage koja može fizički stati u SQ200 npr., nema teorije da bi svjetlila ni blizu staroj MH.

Znači, LED je odličan, ali postoje ograničenja, i nije samo odvrni zavrni.


Ti slobodno nađi neku D1S LED sijalicu, i stavi je u far, pa ćeš i sam vidjeti. Ja ti garantujem da ne postoji LED sijalica koja može zamijeniti Xenonsku a da je samo plug&play, odnosno da je istih gabarita i grla.


I davno sam napisao na jednoj drugoj temi, imao sam auta i sa halogenim farovima i sa xenonima i sad sa "matrix" dinamičnim LED-om.
Najviše svjetla su imale xenonske sijalice, ali je najveća prednost LED-a, pogotovo dinamičnog, raspodjela svjetlosti, što je snop tačno ondje gdje ti treba. Ovdje naravno pričamo o farovima koji su dizajnirani namjenski za LED.
Post Reply