zamjena običnih sijalica sa LED

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 398
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#1 zamjena običnih sijalica sa LED

Post by rahmetli dedo »

Nešto kontam, ako su kućne LED sijalice štedljivije i dugotrajnije od onih sa žarnom niti, a bolje i svijetle, valjda je tako i kod auta?! Nisam baš vidio da imaju "izvrni stare - uvrni LED" zamjene za pozicije, žmigavce i kočnicu, pa ako neko zna da li ovo ima kupiti u Sarajevu, bio bih zahvalan na info.
Jedino bih volio da nisu mrtva pljaka iz kine koja će trajati kraće nego ove sad Osram obične, a zasljepljivati narod okolo... dakle da izgleda čestito, fino svijetli i dugo traje.
Eh sad, ako se mora mijenjati komplet sjenilo, štimati u BC, stavljati neke balaste, ovo-ono, to mi se ne da.
Ako ima ova LED fora i umjesto H7, zašto ne i to (važe isti uvjeti kao gore)

Hvala
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#2 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by dgL_ »

rahmetli dedo wrote:Nešto kontam, ako su kućne LED sijalice štedljivije i dugotrajnije od onih sa žarnom niti, a bolje i svijetle, valjda je tako i kod auta?! Nisam baš vidio da imaju "izvrni stare - uvrni LED" zamjene za pozicije, žmigavce i kočnicu, pa ako neko zna da li ovo ima kupiti u Sarajevu, bio bih zahvalan na info.
Jedino bih volio da nisu mrtva pljaka iz kine koja će trajati kraće nego ove sad Osram obične, a zasljepljivati narod okolo... dakle da izgleda čestito, fino svijetli i dugo traje.
Eh sad, ako se mora mijenjati komplet sjenilo, štimati u BC, stavljati neke balaste, ovo-ono, to mi se ne da.
Ako ima ova LED fora i umjesto H7, zašto ne i to (važe isti uvjeti kao gore

Hvala
Pa sto ce ti zmigavci i kociona svijetla led? Promjenis rasvjetu unutra, pozicije, osvjetljenje tablice, gepeka... Imas mali milion tih led sijalica... I jednopolnih i dvopolnih.. Ja sam sa IB-a uzimo i traju drama dugo...

I sve to radis po sistemu skini, vidi koja je nabavi led i stavi... Kod nekih auta novih zna izbacivati gresku i trebaju specijalne sijalice :)
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 398
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#3 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by rahmetli dedo »

žmigavci i kočnice, kontam duže će trajat
ebay i sl. nije opcija
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#4 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by developer10 »

rahmetli dedo wrote:Nešto kontam, ako su kućne LED sijalice štedljivije i dugotrajnije od onih sa žarnom niti, a bolje i svijetle, valjda je tako i kod auta?! Nisam baš vidio da imaju "izvrni stare - uvrni LED" zamjene za pozicije, žmigavce i kočnicu, pa ako neko zna da li ovo ima kupiti u Sarajevu, bio bih zahvalan na info.
Jedino bih volio da nisu mrtva pljaka iz kine koja će trajati kraće nego ove sad Osram obične, a zasljepljivati narod okolo... dakle da izgleda čestito, fino svijetli i dugo traje.
Eh sad, ako se mora mijenjati komplet sjenilo, štimati u BC, stavljati neke balaste, ovo-ono, to mi se ne da.
Ako ima ova LED fora i umjesto H7, zašto ne i to (važe isti uvjeti kao gore)

Hvala
Dolazi prevelik racun za auto? :D :D
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 398
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#5 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by rahmetli dedo »

vozam samo po jeftinoj
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#6 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by dgL_ »

developer10 wrote:
rahmetli dedo wrote:Nešto kontam, ako su kućne LED sijalice štedljivije i dugotrajnije od onih sa žarnom niti, a bolje i svijetle, valjda je tako i kod auta?! Nisam baš vidio da imaju "izvrni stare - uvrni LED" zamjene za pozicije, žmigavce i kočnicu, pa ako neko zna da li ovo ima kupiti u Sarajevu, bio bih zahvalan na info.
Jedino bih volio da nisu mrtva pljaka iz kine koja će trajati kraće nego ove sad Osram obične, a zasljepljivati narod okolo... dakle da izgleda čestito, fino svijetli i dugo traje.
Eh sad, ako se mora mijenjati komplet sjenilo, štimati u BC, stavljati neke balaste, ovo-ono, to mi se ne da.
Ako ima ova LED fora i umjesto H7, zašto ne i to (važe isti uvjeti kao gore)

Hvala
Dolazi prevelik racun za auto? :D :D
Hahahahahahahahahahahahahaha top!
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#7 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by zrakomlat »

rahmetli dedo wrote:vozam samo po jeftinoj
:lol: :thumbup:
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#8 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

LED za stop svjetla su uzas, ne koriste sjenilo u stopki i slabo bacaju. Ja ubacio u rikverc svjetla, ne vidis metar iza auta. U zmigavce kad ubacis nekad im poremeti sistem pa rade brze, kao kad jedna sijalica izgori. Dvopolne nisam ubacivao
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#9 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by UmaX »

Kao prvo ilegalna su. Barem ova H7 LED. A cak i kada imaju vise lumena od obicnih farova (uglavnom je to zapravo zbog bijelog svjetla samo), losije obasjavaju cestu. Zato fino uzmes premium halogenke tipa Nightbreaker i nema frke.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#10 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by sheilak »

Ja sam misljenja da je dovoljno zamjeniti unutrasnje sijalice pozicije i osvjetljenje registracije
Mozda eventualno zmigavce i dnevna svjetla zavisno sta je tu ostalo jos uvijek slabo ako nije fabrika (r)
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#11 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by liaar »

UmaX wrote:Kao prvo ilegalna su. Barem ova H7 LED. A cak i kada imaju vise lumena od obicnih farova (uglavnom je to zapravo zbog bijelog svjetla samo), losije obasjavaju cestu. Zato fino uzmes premium halogenke tipa Nightbreaker i nema frke.
Ja budala u turskoj ne uzeh orginal Nightbreaker Unlimited, ne znam što nisam, jeftinije nego kod nas za jedno 15-20 KM
User avatar
beco
Posts: 3364
Joined: 25/08/2004 14:22

#12 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by beco »

Zašto su ilegalne? Jesu li ilegalne ako nema leća, jer kontam bez leća rasipa svuda i zasljepljuje?

Ja sa sebi na aliexpressu kupio Oslamp 4 dise COB 10000 lm 100W H11 sijalice, plug and play instalacija, 18$ koštale. Puno bolje obasjavaju nego obićne halogenke. Imam leće i snop uopšte ne ide gore. Stavio sam još male led za pozicije ozada, ok su nista posebno, manje se griju nego obične.
User avatar
mk ultra
Posts: 19222
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by mk ultra »

beco wrote:Zašto su ilegalne? Jesu li ilegalne ako nema leća, jer kontam bez leća rasipa svuda i zasljepljuje?

Ja sa sebi na aliexpressu kupio Oslamp 4 dise COB 10000 lm 100W H11 sijalice, plug and play instalacija, 18$ koštale. Puno bolje obasjavaju nego obićne halogenke. Imam leće i snop uopšte ne ide gore. Stavio sam još male led za pozicije ozada, ok su nista posebno, manje se griju nego obične.
LED ili halogen?

ako je LED, znaš li koliko jako svijetli 100W LED čip? prije će biti ekvivalent 100W halogenu, 10000 lumena nikad u životu
ako je halogen očeku da se sjenilo istopi :mrgreen:
User avatar
beco
Posts: 3364
Joined: 25/08/2004 14:22

#14 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by beco »

Last edited by beco on 20/08/2018 11:36, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19222
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by mk ultra »

beco wrote:Što ne 10000lm, LED su.


odprilike ovako svijetli
uduplaj
pa uporedi sa svojom sijalicom

https://youtu.be/wTDCNrCay2Q?t=128
https://www.youtube.com/watch?v=FsrAV1Qh4fs
User avatar
beco
Posts: 3364
Joined: 25/08/2004 14:22

#16 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by beco »

Hajte malo da osvježimo temu, zanimaju me iskustva ljudi koji duže koriste Led sijalice.

Da li postoje posebne Led sijalice koje bi se trebale koristiti sa projektorima/lećama?

Nesto sam gledao na netu kao ove COB led sijalice nisu za projektore dobre jer ne bacaju svjetlost gdje trebaju?!
Navodno CEED led sijalice su za projektore, jer fizicki raspored led tijela odgovara poziciji filamenta kod halogenih sijalica?! Lično ne razumijem se u razlike u led tehnologijama.

Ja sam govorio da sam uzeo led h11 od 10000lmn sa COB na sve 4 strane. Doima mi se intenzitet svjetla jači ali baca odmah ispred auta i to je sa maksimalno dignutim snopom. Sad je li do boje svjetla 6500K pa mi se cini da focus pogrešno pada ne znam. :roll:
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#17 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

Te cob su najlošije kvalitete cini mi se.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#18 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by preludezalude »

Razmisljajuci logicno, led sijalica na kojoj su citavom duzinom rasporedjena rasvjetna tijela nece bacati svjetlost precizno i fokusirano kao obicna halogena sijalica u kojoj je zarna nit precizno postavljena na odredjeno mjesto. Pogotovo ako se radi o obicnim farovima bez leca. To bi razbacivalo svjetlost na sve strane. Kod farova sa lecama je puno bolja situacija jer unutar lece ima fizicka prepreka koja ne dozvoljava da snop svjetlosti ide visoko, mada i tada nije precizno fokusiran snop svjetlosti zbog toga jer sami izvor svjetlosti nije precizno na samo jednoj poziciji vec se nalazi na duzini sijalice. Najgora opcija je ugradnja led sijalice na kojoj su postavljene diode po citavoj duzini sijalice. To je cisto bacanje para. COB sijalice su vec nesto drugo ali treba imati na umu da se COB jako grije i kupovina nekih kineskih sa losim hladjenjem je opet bacanje para. Mora imati veliki hladnjak. Moje licno misljenje za "beco" je da ces imati bolji efekat i manje ce te boliti glava ako ugradis xenone, pa cak i one najjeftinije.
PS
Zaboravih napomenuti da led je osjetljiv na promjene napona kao sto se desava kod auta sa punjenjem. Led bez zastite od toga nece dugo izdrzati. COB bez zastite ce cak treperiti na naponu od 14V.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#19 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

beco wrote:Hajte malo da osvježimo temu, zanimaju me iskustva ljudi koji duže koriste Led sijalice.

Da li postoje posebne Led sijalice koje bi se trebale koristiti sa projektorima/lećama?

Nesto sam gledao na netu kao ove COB led sijalice nisu za projektore dobre jer ne bacaju svjetlost gdje trebaju?!
Navodno CEED led sijalice su za projektore, jer fizicki raspored led tijela odgovara poziciji filamenta kod halogenih sijalica?! Lično ne razumijem se u razlike u led tehnologijama.

Ja sam govorio da sam uzeo led h11 od 10000lmn sa COB na sve 4 strane. Doima mi se intenzitet svjetla jači ali baca odmah ispred auta i to je sa maksimalno dignutim snopom. Sad je li do boje svjetla 6500K pa mi se cini da focus pogrešno pada ne znam. :roll:
Ni jedne led sijalice koje se prodaju kao zamjena za halogene nisu namijenjene za korištenje u sočivima.
Jednostavan razlog, na led farovima led dioda je postavljena na potpuno drugačiji način nego što je to xenon ili halogena sijalica u običnim projektorima.
U principu sve ove led su namijenjene za korištenje na vozilima koja nemaju sočiva.
Po europskoj legislativi, sva svjetla koja daju preko 2000 lumena moraju imati na vozilu sočiva , uređaj za automatsko podešavanje visine farova i štrcaljke za farove.
Upravo iz tog razloga rijetki proizvođači se za sirotinjska tržišta odlučuju na postavljanje D8S xenon sijalica koje rade na 25W i daju nešto ispod 2000lm, pa nisu pod udarom tih zakona, odnosno izadju dosta jeftiniji za proizvođača, ali opet sa druge strane i kupac dobija xenon koji je u stvari 60% pravih xenona.

I još nešto, to što na alibabi ili aliexpresu piše da sijalice daju 10000lm :lol: .... ma hajte molim vas, pa malo tog istog kineza pritisnite da vam pošalje sliku sa mjerenja... Ima na piku likova koji napišu da im sijalice daju 25000lm :lol: :lol: :lol: :lol:
Osim toga da rade na 100w prijaelju tebi bi auto odavno izgorilo ako nisi stavio releje na kablovima prije sijalica.
osim toga, lumeni na vozilu uopšte nisu bitni nego luxi. Lumeni doprinose da kad gledaš prema faru on šljašti neda gledati u sebe, ali su luxi ono što on na cesti ispred sebe pokazuje.
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#20 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

Ja sam ubacio te čajniz neke u staro auto u projektore. Xenon bio bolji bar 10 puta. Nisam ubacivao u farove sa sjenilima pa ne znam kakva je tu situacija
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#21 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

Throttle wrote:Ja sam ubacio te čajniz neke u staro auto u projektore. Xenon bio bolji bar 10 puta. Nisam ubacivao u farove sa sjenilima pa ne znam kakva je tu situacija
Bolje su u obicnim farovima, nego u projektorima.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#22 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

poyy,ove su ilegalne a ostalo je smece .

Image

Image
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

amar1994 wrote:poyy,ove su ilegalne a ostalo je smece .

Image

Image
Otkud ti to da su ilegalne?????
Koštaju oko 250-270 KM u verziji H7,...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#24 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

Sta pise na filipsovoj kutiji :?

Naravno da su ilegalni u svim normalnim drzavama,obicni far nijedan nije projektovan za LED,ovi sto misle da moze i prave se pametni nek i dalje misle.Samo fabrike potrose milione na razvoj LED fara,a vi bi za 250KM isto da postignete :lol: :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#25 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

amar1994 wrote:Sta pise na filipsovoj kutiji :?

Naravno da su ilegalni u svim normalnim drzavama,obicni far nijedan nije projektovan za LED,ovi sto misle da moze i prave se pametni nek i dalje misle.Samo fabrike potrose milione na razvoj LED fara,a vi bi za 250KM isto da postignete :lol: :lol:
Niko ne govori da ce postici isti efekat k'o audi sa fabrickim led matrix svjetlima, ali su odlicna alternativa halogenim. Zasto bi philips razvijao i ove verzije, ako nemaju efekta???? Pored ovih gore sto si postavio, postoji još nekoliko modela koje nemaju oznake da je zabranjeno korištenje na javnim cestama, i opet kazem, odlicna alternativa halogenim.
Post Reply