Peugeot 207

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

schindleroskar
Posts: 480
Joined: 11/06/2019 23:30

#76 Re: Peugeot 207

Post by schindleroskar »

Ja ti samo mogu reci svih sest godina sto sam imo 307 1.6 HDI 66kw da je zimi svako jutro baco malo bijelog dima dok se ne zagrije. Da li je to ok ili ne, ne znam ali ja sam se naviko na to. Nije puno ulje trosio ali inace taj motor slini malo sa uljem, i to je poznato kod njih, meni je svako malo spadala šelna sa crijeva od turba
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#77 Re: Peugeot 207

Post by nagibSA »

schindleroskar wrote: 25/01/2022 23:20 Ja ti samo mogu reci svih sest godina sto sam imo 307 1.6 HDI 66kw da je zimi svako jutro baco malo bijelog dima dok se ne zagrije. Da li je to ok ili ne, ne znam ali ja sam se naviko na to. Nije puno ulje trosio ali inace taj motor slini malo sa uljem, i to je poznato kod njih, meni je svako malo spadala šelna sa crijeva od turba
Hajd' sto dimi, ne smeta mi. Da potrosi 1l ulja od mijenjanja do mijenjanja nije strasno.

Zamjenio sam onu narandzastu gumicu skoro od tog crijeva sto ide na turbinu. Opet se dedormisala, to od toplote.

Nahvalise ove motore kad sam kupovao, sta znam, ne znam u cemu vide to...


Jos je nasuto 10w40 vjerovatno zbog brzeg 'curenja' sa rijedjim uljem...

Da je neki problem sa motorom (karike, gumice, podloske i tako to) valjda bi se osjetilo nesto, ili dimilo u voznji dok je zagrijan. Bezveze da ne cackam i otvaram motor...

Vidjecu kakva ce biti situacija sa 'osvjezenom' turbinom. Ne znam samo kako je majstor skontao da bi moglo biti do turbine...kazu za ove iz Uzica da su medju boljim za turbine u ovoj regiji.
User avatar
konektovan
Posts: 40050
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#78 Re: Peugeot 207

Post by konektovan »

Daj Boze da je do turbine....
I to sa uljem...10w40, ko ti je to sugerisao??
Iz mog iskustva, 12 godišnjeg s tim motorom 5w40 total quartz je mjera,...
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#79 Re: Peugeot 207

Post by nagibSA »

Bilo je 10w40 kad sam kupio. Vjerovatno sa 5w40 da je brze gubio ulje. Mislim po knjigama peugeota moze i jedno i drugo, ili cak 10w40 preporucuju. Njih par mi je sugerisalo da se proba sa guscim uljem, ovim 10w.

Nije strasno, osvjezenje turbine, novo total ulje i filter 230KM sa rukama, pa sta Bog da..

Valjda ce me i sreca pogledati...

Do litar na 10k km cu tolerisati, u suprotnom otvarati motor, sta da se radi, mozda je neka banalnost...

Neki savjetovali kao otvori cep od ulja vidi da li baca ilje ili duva. Kod mene ne baca ulje, ali duva, a na mjeracu ulja ne duva.

Ili je jednostavno motor takav, trosi mnogo ulja, i na nekim stranim forumima sam citao da su ljudi zamjenili dosta stvari a potrosnja ostala ista.
User avatar
konektovan
Posts: 40050
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#80 Re: Peugeot 207

Post by konektovan »

nagibSA wrote: 26/01/2022 00:10 Bilo je 10w40 kad sam kupio. Vjerovatno sa 5w40 da je brze gubio ulje. Mislim po knjigama peugeota moze i jedno i drugo, ili cak 10w40 preporucuju. Njih par mi je sugerisalo da se proba sa guscim uljem, ovim 10w.

Nije strasno, osvjezenje turbine, novo total ulje i filter 230KM sa rukama, pa sta Bog da..

Valjda ce me i sreca pogledati...

Do litar na 10k km cu tolerisati, u suprotnom otvarati motor, sta da se radi, mozda je neka banalnost...

Neki savjetovali kao otvori cep od ulja vidi da li baca ilje ili duva. Kod mene ne baca ulje, ali duva, a na mjeracu ulja ne duva.

Ili je jednostavno motor takav, trosi mnogo ulja, i na nekim stranim forumima sam citao da su ljudi zamjenili dosta stvari a potrosnja ostala ista.
Kod mene izmedju intervala (10 000 km) ne potroši više od 1-2 dcl..
Baš danas radio mali servis...nikad nisam imao problem s potrošnjom ulja. Motor je zvanično na 300 200 km,..a nezvanično :mrgreen: je blizu 400 000 km...
Nikad mjenjana turbina, nit "osvježavana"..
Ako troši ulje...tu je neka problematika, :mrgreen: nećeš ništa postići sa korišćenjem " gušćeg" ulja.
User avatar
kabal1337
Posts: 7796
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#81 Re: Peugeot 207

Post by kabal1337 »

ma to je propeler krivac
Post Reply