Problem s klimom

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#51

Post by ado-šampion »

Ma sastavilo se u p.m. Al malo po malo sve ću srediti ako Bog da.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#52

Post by ado-šampion »

Zna li iko nešto o onom servisu "Duno", ja se ubi po internetu i ništa? Bezveze mi poletit u Kiseljak da vidim cijene usluga, to mi je 100 km puta...Treba mi broj telefona ili neko ko zna cijene. Konkretno me zanima, dopunjavanje praznog sistema i zamjena gumica (da ne bih džaba dopunjavao).
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#53

Post by ado-šampion »

Klima, Kiseljak?
The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#54

Post by The_Flyer2002 »

ma najbolje ti je da se uputis sam jer odredjene osobe ve zivo otjerase sa foruma.

haj vidit cu ja ako bi mogo naci taj broj telefona pa cu ti javiti.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#55

Post by nineac »

E ado nazovi informacije HT-a. ja mislim 1288 da je broj. Traži "DUNO" kiseljak.
Ako ne, onda ću ti nać br.tel od tipa iz Zenice koji radi klime, ali njega ostavi kao drugu opciju!
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#56

Post by whow »

The_Flyer2002 wrote:skoro nemozes. ako je prevelik pritisak u najgorem slucaju ce ti explodirati neki ventil (salim se).

ovo ti je da ne dobije opekotine. (jel se tako kaze kad se smrzne)

stvarno poleti. na raketnom principu.


jao da sam u bih ovo bi ti sredio za 2 minute i cak manje.

Sto bi reko' Amerikanac : "Safety Comes First"


:D :shock: :D :shock: :D :shock: :D :shock: :lol: :lol: :lol:

Pips ode ozonski omotach :lol: :lol: A NASA experimanti to nista.... to lijeci ozonski omotac .
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#57 Re: Problem s klimom

Post by Baba_Droga »

Hitnoooooo ....Hitnoooooo.....

Evo snijeg...minusiiiii....Ja u kancel. imam Panasonic climu 18-ka :-D

Čitavo jutro slabo grije...bas slabo... i povremeno se gasi kompresor...

Niko od servisera se ne javlja....Neki ne mogu doci od kolapsa :)

Čisto informativno, zna li neko šta bi moglo biti ???

P.S. Ja tek vidjeh da je ovo za auto -klime :-) Od zime mi ni mozak ne radi vise :(
User avatar
hakunfuc
Posts: 956
Joined: 26/08/2009 10:31

#58 Re: Problem s klimom

Post by hakunfuc »

Vjerovatno je zaledila, minusi su ogromni
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#59 Re: Problem s klimom

Post by Baba_Droga »

hakunfuc wrote:Vjerovatno je zaledila, minusi su ogromni
I ja sam to mislila....al' opet hajd ga budi pametan :)

Hvala...
User avatar
vkmiro
Posts: 439
Joined: 31/08/2007 20:55

#60 Re: Problem s klimom

Post by vkmiro »

Društvo, ima li ko iskustva sa kučnom klimom koja pušta plin. Moja je punjena i nakon neke 3 sedmice je plin istekao iz nje. Čitao sam na netu da ima neko sredstvo u inekciji koje se aplicira u sustav, dopuni klima plinom i to sredstvo začepi sitne pukotine u sustavu. Pitao ove naše servisere, niko to nema i svi hoče da vare klasično cijevi a meni se to ne isplati pošto je klima stara 15-tak godina i vrijeme je da se promjeni, nego samo da izdrži još mjesec-dva dok splasnu temperature.
Znači, jel neko stavljao to sredstvo i jel funkconiše.
User avatar
Optimist
Posts: 13654
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#61 Re: Problem s klimom

Post by Optimist »

I mene ovo zanima. Imam slican problem.
Klima napunjena ali za 10ak dana ponovo isti problem, koji se manifestuje na nacin da se stvara led na unutrasnjoj jedinici.
Ocigledno da negdje pusta i gubi pritisak.

Koga zvati da se posveti problemu i pokusa otkloniti kvar?
U pitanju je Beko inverter.
User avatar
ElRe
Posts: 10830
Joined: 12/12/2011 11:28

#62 Re: Problem s klimom

Post by ElRe »

vkmiro wrote: 28/06/2022 09:10 Društvo, ima li ko iskustva sa kučnom klimom koja pušta plin. Moja je punjena i nakon neke 3 sedmice je plin istekao iz nje. Čitao sam na netu da ima neko sredstvo u inekciji koje se aplicira u sustav, dopuni klima plinom i to sredstvo začepi sitne pukotine u sustavu. Pitao ove naše servisere, niko to nema i svi hoče da vare klasično cijevi a meni se to ne isplati pošto je klima stara 15-tak godina i vrijeme je da se promjeni, nego samo da izdrži još mjesec-dva dok splasnu temperature.
Znači, jel neko stavljao to sredstvo i jel funkconiše.
Probaj kod http://www.praktik-auto.ba/

Kolegi su riješili problem sa klimom na autu koji 2 godine 4 majstora u Sarajevu nisu znali otkloniti. Čovjek je mijenjao i kompresor klime, 780 KM je platio novi, a stari je bio ispravan.
User avatar
vkmiro
Posts: 439
Joined: 31/08/2007 20:55

#63 Re: Problem s klimom

Post by vkmiro »

Optimist wrote: 28/06/2022 09:16 I mene ovo zanima. Imam slican problem.
Klima napunjena ali za 10ak dana ponovo isti problem, koji se manifestuje na nacin da se stvara led na unutrasnjoj jedinici.
Ocigledno da negdje pusta i gubi pritisak.

Koga zvati da se posveti problemu i pokusa otkloniti kvar?
U pitanju je Beko inverter.
Teško prijatelju, ja sam iz Zenice i zvao sam par servis, niko neče da se pozabavi sa tim, svi nude nove klime.
Zaključak, nemaju oni pojma o popravkama, samo postavljanje i punjenje.
Prije6-7 godina ista klima stala, nije ni grijala ni hladila, dolazila dva majstora, kažu otišla glavna ploča a nema je nigdje nabaviti. Kažu - baci i uzmi novu. Dođe mi kum električar. izvadi ploču, odnese kuči da ispita i kaže otišao relej koji pali kompresor. Uzmem oznaku, na ebay nađem ( ukupna cijerna tada 3KM ), dođe relej, kum zamjeni i klima radila do sada.
Toliko o servisima i stručnosti.
PS. Isti je kvar kao i kod tebe, počne lediti unutrašnja i na kraju nema ništa.
User avatar
Optimist
Posts: 13654
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#64 Re: Problem s klimom

Post by Optimist »

Evidentno je da joj fali plina. Samo se treba posvetiti i naci gdje pusta. Ali sto kazes nema majstora koji su tome spremni da se posvete.
Svi hoce da napune, uzmi 50 KM i razgule.
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#65 Re: Problem s klimom

Post by lajkujMe »

Zna li iko sta je problem s Klimom u Renault Clio mk4?
2015 god 1.5 Dci.

Ja i kolega vozimo ista auta i obojca imamo isti problem mislim da i treci kolega ima isti problem.

Ne hladi kad je auto nepokretno ili ne razvija dovoljan broj obrtaja.
U generalu samo na Magistrali i Autoputu hladi kako treba.
U gradskoj voznji je miks hladno i onda veoma vruce i tezak zrak i tako ide..


Nije do plina provjerili smo sistemi su puni nigdje ne curi...
A majstor (ovlasteni) nas uvjerava da je sve uredu :-?
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#66 Re: Problem s klimom

Post by preludezalude »

Optimist wrote: 28/06/2022 09:16 I mene ovo zanima. Imam slican problem.
Klima napunjena ali za 10ak dana ponovo isti problem, koji se manifestuje na nacin da se stvara led na unutrasnjoj jedinici.
Ocigledno da negdje pusta i gubi pritisak.

Koga zvati da se posveti problemu i pokusa otkloniti kvar?
U pitanju je Beko inverter.
Jel ti led stvara non stop tj uvijek kad je upalis? Meni se desila ista stvar ali samo jednom prosle godine. To je moguce da se desi kad klima radi dugo bez prestanka a u prostoriji je prevelika vlaga. Meni se to desilo kad je bilo mnogo ljudi u prostoriji, prozor otskrinut radi dima od cigareta, vani vrucina i velika vlaznost. A istovremeno su bile i lopatice ventilatora zaprljane tj prasnjave pa strujanje zraka preko hladnjaka nije bilo ujednaceno. Kod mene klima ne pusta niti sam je nesto popravljao nakon toga. Zanimljivo...i kod mene je Beko inverter.
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#67 Re: Problem s klimom

Post by preludezalude »

lajkujMe wrote: 28/06/2022 11:35 Zna li iko sta je problem s Klimom u Renault Clio mk4?
2015 god 1.5 Dci.

Ja i kolega vozimo ista auta i obojca imamo isti problem mislim da i treci kolega ima isti problem.

Ne hladi kad je auto nepokretno ili ne razvija dovoljan broj obrtaja.
U generalu samo na Magistrali i Autoputu hladi kako treba.
U gradskoj voznji je miks hladno i onda veoma vruce i tezak zrak i tako ide..


Nije do plina provjerili smo sistemi su puni nigdje ne curi...
A majstor (ovlasteni) nas uvjerava da je sve uredu :-?
Provjeri da li radi ventilator klime kad auto stoji u mjestu.
c0de
Posts: 472
Joined: 27/05/2009 11:28

#68 Re: Problem s klimom

Post by c0de »

lajkujMe wrote: 28/06/2022 11:35 Zna li iko sta je problem s Klimom u Renault Clio mk4?
2015 god 1.5 Dci.

Ja i kolega vozimo ista auta i obojca imamo isti problem mislim da i treci kolega ima isti problem.

Ne hladi kad je auto nepokretno ili ne razvija dovoljan broj obrtaja.
U generalu samo na Magistrali i Autoputu hladi kako treba.
U gradskoj voznji je miks hladno i onda veoma vruce i tezak zrak i tako ide..


Nije do plina provjerili smo sistemi su puni nigdje ne curi...
A majstor (ovlasteni) nas uvjerava da je sve uredu :-?
Kakvi su vam akumulatori?
User avatar
Optimist
Posts: 13654
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#69 Re: Problem s klimom

Post by Optimist »

preludezalude wrote: 28/06/2022 13:43
Optimist wrote: 28/06/2022 09:16 I mene ovo zanima. Imam slican problem.
Klima napunjena ali za 10ak dana ponovo isti problem, koji se manifestuje na nacin da se stvara led na unutrasnjoj jedinici.
Ocigledno da negdje pusta i gubi pritisak.

Koga zvati da se posveti problemu i pokusa otkloniti kvar?
U pitanju je Beko inverter.
Jel ti led stvara non stop tj uvijek kad je upalis? Meni se desila ista stvar ali samo jednom prosle godine. To je moguce da se desi kad klima radi dugo bez prestanka a u prostoriji je prevelika vlaga. Meni se to desilo kad je bilo mnogo ljudi u prostoriji, prozor otskrinut radi dima od cigareta, vani vrucina i velika vlaznost. A istovremeno su bile i lopatice ventilatora zaprljane tj prasnjave pa strujanje zraka preko hladnjaka nije bilo ujednaceno. Kod mene klima ne pusta niti sam je nesto popravljao nakon toga. Zanimljivo...i kod mene je Beko inverter.
Uvijek prilikom rada. Nekad je uspijem staviti na minimalnu brzinu pa radi bez da zaledi, ali od 5 paljenja, 4x ce zalediti i onda samo puse bezveze, kao ventilator.

Na grijanju je takodje slabije radila nego inace, tj zrak koji je ispuhivala je bio mlak a ne vreo kao sto bi trebalo biti.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#70 Re: Problem s klimom

Post by kabal1337 »

isusivac zraka, ekspanzioni ventil?
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#71 Re:

Post by NecuVise »

lajkujMe wrote: 28/06/2022 11:35 Zna li iko sta je problem s Klimom u Renault Clio mk4?
2015 god 1.5 Dci.

Ja i kolega vozimo ista auta i obojca imamo isti problem mislim da i treci kolega ima isti problem.

Ne hladi kad je auto nepokretno ili ne razvija dovoljan broj obrtaja.
U generalu samo na Magistrali i Autoputu hladi kako treba.
U gradskoj voznji je miks hladno i onda veoma vruce i tezak zrak i tako ide..


Nije do plina provjerili smo sistemi su puni nigdje ne curi...
A majstor (ovlasteni) nas uvjerava da je sve uredu :-?
Provjeri da li ti radi ventilator. Kod mene na autu nije radio ventilator i nije radila ni klima. Sa ventilatorom zapravo sve bilo uredu samo neki kontakt zezao. Uglavnom ako ti radi na autoputu i magistrali a ne u gradu to je to.
vkmiro wrote: 28/06/2022 09:10 Društvo, ima li ko iskustva sa kučnom klimom koja pušta plin. Moja je punjena i nakon neke 3 sedmice je plin istekao iz nje. Čitao sam na netu da ima neko sredstvo u inekciji koje se aplicira u sustav, dopuni klima plinom i to sredstvo začepi sitne pukotine u sustavu. Pitao ove naše servisere, niko to nema i svi hoče da vare klasično cijevi a meni se to ne isplati pošto je klima stara 15-tak godina i vrijeme je da se promjeni, nego samo da izdrži još mjesec-dva dok splasnu temperature.
Znači, jel neko stavljao to sredstvo i jel funkconiše.
Treba ti vakumirati sistem. Kućne klime ne puštaju plin ako je sistem vakumira i nema potrebe za dopunom. Tako da ili treba promjeniti instalacije ili vakumirati sistem. Imaš na podforumu ekonomija temu za grijanje na struju pa tu traži pomoć. Korisnik @haso hasic je profesionalac za ovo pa se možeš sa njim posavjetovati.
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#72 Re: Problem s klimom

Post by preludezalude »

Optimist wrote: 28/06/2022 14:26
preludezalude wrote: 28/06/2022 13:43

Jel ti led stvara non stop tj uvijek kad je upalis? Meni se desila ista stvar ali samo jednom prosle godine. To je moguce da se desi kad klima radi dugo bez prestanka a u prostoriji je prevelika vlaga. Meni se to desilo kad je bilo mnogo ljudi u prostoriji, prozor otskrinut radi dima od cigareta, vani vrucina i velika vlaznost. A istovremeno su bile i lopatice ventilatora zaprljane tj prasnjave pa strujanje zraka preko hladnjaka nije bilo ujednaceno. Kod mene klima ne pusta niti sam je nesto popravljao nakon toga. Zanimljivo...i kod mene je Beko inverter.
Uvijek prilikom rada. Nekad je uspijem staviti na minimalnu brzinu pa radi bez da zaledi, ali od 5 paljenja, 4x ce zalediti i onda samo puse bezveze, kao ventilator.

Na grijanju je takodje slabije radila nego inace, tj zrak koji je ispuhivala je bio mlak a ne vreo kao sto bi trebalo biti.
Da li citavom duzinom otvora puse jednako? Da li imas osjecaj da lijevvo puse a desno ne? Da li kod jaceg puhanja se desava da ventilator varira jacinu puhanja?
User avatar
Optimist
Posts: 13654
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#73 Re: Problem s klimom

Post by Optimist »

Zavisno od moda rada. Na grijanju puse isto cijelom duzinom, dok na hladjenju puse bolje na krajevima nego u sredini.
Na jacem puhanju puse konstantno isto, bez variranja.
Ako to ista znaci...
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#74 Re: Problem s klimom

Post by preludezalude »

Optimist wrote: 28/06/2022 19:05 Zavisno od moda rada. Na grijanju puse isto cijelom duzinom, dok na hladjenju puse bolje na krajevima nego u sredini.
Na jacem puhanju puse konstantno isto, bez variranja.
Ako to ista znaci...
Ovi gore navedeni simptomi su bili kod mene. Previse prasine bilo natobano na lopaticama ventiilatora. Trebaju biti ciste i glatke da bi zrak gurale kako treba. Ja sam kod sebe cistio sa nekim sprejom za klime ali nije pjena vec bas tekucina. Kad sam ocistio pocelo je puhati mnogo bolje i to citavom duzinom. Probaj ocistiti dobro. Ako ne puse citavom duzinom onda pojedini dijelovi "hladnjaka" se previse ohlade i vlaga na njemu zamrzne.
User avatar
Optimist
Posts: 13654
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#75 Re: Problem s klimom

Post by Optimist »

Bas cu pogledati kakvo je stanje, hvala na savjetu. :thumbup:

Jedino sto sam do sad radio je skidanje i pranje filtera otprilike 1 mjesecno u zimskom periodu.
Post Reply