Crna hronika BH cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9226 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

mali_balon wrote: 06/07/2022 20:24
haj pridji
ja bih uvijek prisao da pomognem,nisam strasljiv,a i nije neka vatra na toj slici ...
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#9227 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mali_balon »

bitanga_sa_otesa wrote: 06/07/2022 20:29
mali_balon wrote: 06/07/2022 20:24
haj pridji
ja bih uvijek prisao da pomognem,nisam strasljiv,a i nije neka vatra na toj slici ...
nije vatra ali jeste temperatura i koliko vidim ovo je silos cistrena, ne prevozi adr nije obavezan imati pp aparate niti ih ima. ima samo onaj mali u kabini
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9228 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

mali_balon wrote: 06/07/2022 20:34
bitanga_sa_otesa wrote: 06/07/2022 20:29

ja bih uvijek prisao da pomognem,nisam strasljiv,a i nije neka vatra na toj slici ...
nije vatra ali jeste temperatura i koliko vidim ovo je silos cistrena, ne prevozi adr nije obavezan imati pp aparate niti ih ima. ima samo onaj mali u kabini
ok,sve si u pravu i ja puno serem ,pametniji sam kad sutim :thumbup:
i treba pustit da izgori sve ...
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#9229 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mali_balon »

bitanga_sa_otesa wrote: 06/07/2022 20:37
mali_balon wrote: 06/07/2022 20:34

nije vatra ali jeste temperatura i koliko vidim ovo je silos cistrena, ne prevozi adr nije obavezan imati pp aparate niti ih ima. ima samo onaj mali u kabini
ok,sve si u pravu i ja puno serem ,pametniji sam kad sutim :thumbup:
i treba pustit da izgori sve ...
ma nisam pametniji nego ne treba se bezveze izlagati opasnosti sve je osigurano, bitno je izvuci zivu glavu i povrijedjene...jebes kamion nek gori.....sta imas od toga sto ces dobiti opekotine a nista neces uspjeti jer je vec pocelo da bukti.....pp aparatom mozes nesta malo ali ako zafati gume i plastiku a gledo sam kako za 5min izgori kamion, sa diskova na gumu sa gume na plastiku i gotovo...pokusali neki sa pp aparatima ne mozes prici kamionu od vrucine da efikasno koristis pp aparat....a da ne govorimo o dimu....ne treba tu biti hrabar nego treba biti hladne glave
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9230 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

takoe,samo guzove u kraj :thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9231 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

Moraju na kamionu u svakom slucaju biti 2x6kg prah aparata

Na ADR idu aparati sa pjenom


Ispravan aparat na 3m zapraši sve ko u pekari
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10328
Joined: 10/03/2022 22:16

#9232 Re: Crna hronika BH cesta

Post by ZoomZoomKiwi »

mk ultra wrote: 06/07/2022 21:51 Moraju na kamionu u svakom slucaju biti 2x6kg prah aparata

Na ADR idu aparati sa pjenom


Ispravan aparat na 3m zapraši sve ko u pekari
Upravo tako, i kad ga pravilno koristiš, praviš sebi temperaturni štit tako da možeš prići još bliže nakon što si odradio dio posla sa daljine.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9233 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

EFD22 wrote: 06/07/2022 21:52
mk ultra wrote: 06/07/2022 21:51


Ispravan aparat na 3m zapraši sve ko u pekari
Upravo tako, i kad ga pravilno koristiš, praviš sebi temperaturni štit tako da možeš prići još bliže nakon što si odradio dio posla sa daljine.
to je i najveci problem ovim sofercinama ,gdje ces se isprljat....a gledaj iza sta je aparata....

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10328
Joined: 10/03/2022 22:16

#9234 Re: Crna hronika BH cesta

Post by ZoomZoomKiwi »

9/10 ne zna skinuti osigurač sa aparata :lol:
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#9235 Re: Crna hronika BH cesta

Post by EasyMan »

bitanga_sa_otesa wrote: 06/07/2022 20:20
EasyMan wrote: 06/07/2022 20:18

Cim ce gasiti? Da bace piš po vatri? Niko ziv nema protivpozarni aparat, ja prvi :sad:
na cisterni najmanje 2 imaju od 6 kg :thumbup:
Evo ja prvi ne znam gdje im stoje ti aparati. Da imam svoj gasio bi odmah, ali mi ne bi palo na pamet da trazim po tudjem autu.

Btw prije nekih 10-15 godina je od druga otac poginuo od tog protivpozarnog. Cini mi se bio vozac u grasu, neki pozar na cesti bio i on da ugasi vatru eksplodira aparat. Cini mi se u novom gradu da se to desilo.

https://sarajevo.co.ba/istraga-o-eksplo ... g-aparata/
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10328
Joined: 10/03/2022 22:16

#9236 Re: Crna hronika BH cesta

Post by ZoomZoomKiwi »

Neispravan/neodržavan PP aparat može biti samo uzrok.

Pravilno održavan PP aparat, sa redovnim pregledima, neće nikad eksplodirati, bez obzira kojoj temperaturi bio izložen. Jer ima sigurnosni ventil, ima plastične dijelove na izlazu koji su dizajnirani da se otope, i na kraju krajeva može podnijeti najmanje 20bar pritiska.

To što kod nas firme ovlaštene za pregled i održavanje PP aparata samo mijenjaju naljepnice na njima, bez nekog ozbiljnog testa, to je samo jedna od posljedica nepostojanja sistema, ili jednostavnije rečeno BiH.


A GRAS je tek posebna priča.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9237 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

EasyMan wrote: 06/07/2022 22:07

Evo ja prvi ne znam gdje im stoje ti aparati. Da imam svoj gasio bi odmah, ali mi ne bi palo na pamet da trazim po tudjem autu.

Btw prije nekih 10-15 godina je od druga otac poginuo od tog protivpozarnog. Cini mi se bio vozac u grasu, neki pozar na cesti bio i on da ugasi vatru eksplodira aparat. Cini mi se u novom gradu da se to desilo.
obicno stoje s vanjske strane kabine ili na prikolici,lako su dostupni...
upoznat sam s tom nesrecom,aparat je bio truo od pranja jer je stajao na podu autobusa,a ovi samo lijepili naljepnice ,niko nije kontrolisao . zao mi je tog covjeka, htio je da pomogne i stradao ,ne svojom krivicom :( :cry:
User avatar
Laplace
Posts: 10304
Joined: 19/11/2012 18:37

#9238 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

bitanga_sa_otesa wrote: 06/07/2022 22:17
EasyMan wrote: 06/07/2022 22:07

Evo ja prvi ne znam gdje im stoje ti aparati. Da imam svoj gasio bi odmah, ali mi ne bi palo na pamet da trazim po tudjem autu.

Btw prije nekih 10-15 godina je od druga otac poginuo od tog protivpozarnog. Cini mi se bio vozac u grasu, neki pozar na cesti bio i on da ugasi vatru eksplodira aparat. Cini mi se u novom gradu da se to desilo.
obicno stoje s vanjske strane kabine ili na prikolici,lako su dostupni...
upoznat sam s tom nesrecom,aparat je bio truo od pranja jer je stajao na podu autobusa,a ovi samo lijepili naljepnice ,niko nije kontrolisao . zao mi je tog covjeka, htio je da pomogne i stradao ,ne svojom krivicom :( :cry:
I po našem starom "dobrom" običaju niko zbog svega toga nije zaglavio u zatvor. Donkey eated by wolf.
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9239 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

aparat je bio sa ampulom, sada je uglavnom aparat pod stalnim pritiskom
i to je uglavnom problem boca pod pritiskom, kad tako duže vremena stoje bez pritiska, i onda odjednom nabije na 10bar... zato u svakom slučaju kad se aktivira aparat i pod stalnim pritiskom, drži aparat sa strane, ne ispred sebe...

ta firma koja je to tad pregledala i dalje radi
a vlasnik je osuđivani kiminalac itd..
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#9240 Re: Crna hronika BH cesta

Post by drug_profi »

mk ultra wrote: 06/07/2022 22:34 aparat je bio sa ampulom, sada je uglavnom aparat pod stalnim pritiskom
i to je uglavnom problem boca pod pritiskom, kad tako duže vremena stoje bez pritiska, i onda odjednom nabije na 10bar... zato u svakom slučaju kad se aktivira aparat i pod stalnim pritiskom, drži aparat sa strane, ne ispred sebe...

ta firma koja je to tad pregledala i dalje radi
a vlasnik je osuđivani kiminalac itd..
Moze u PP koja firma?
User avatar
konektovan
Posts: 40483
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9241 Re: Crna hronika BH cesta

Post by konektovan »

mk ultra wrote: 06/07/2022 22:34 aparat je bio sa ampulom, sada je uglavnom aparat pod stalnim pritiskom
i to je uglavnom problem boca pod pritiskom, kad tako duže vremena stoje bez pritiska, i onda odjednom nabije na 10bar... zato u svakom slučaju kad se aktivira aparat i pod stalnim pritiskom, drži aparat sa strane, ne ispred sebe...

ta firma koja je to tad pregledala i dalje radi
a vlasnik je osuđivani kiminalac itd..
Ako je boca pod pritiskom, kako može da stoji bez pritiska, pa da opet nabje pritisak?? Malo se gubiš
User avatar
konektovan
Posts: 40483
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9242 Re: Crna hronika BH cesta

Post by konektovan »

EFD22 wrote: 06/07/2022 21:52
mk ultra wrote: 06/07/2022 21:51 Moraju na kamionu u svakom slucaju biti 2x6kg prah aparata

Na ADR idu aparati sa pjenom


Ispravan aparat na 3m zapraši sve ko u pekari
Upravo tako, i kad ga pravilno koristiš, praviš sebi temperaturni štit tako da možeš prići još bliže nakon što si odradio dio posla sa daljine.
Je li prah ima ohadjujući i ugušujući efekat??
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9243 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

konektovan wrote: 06/07/2022 23:43
mk ultra wrote: 06/07/2022 22:34 aparat je bio sa ampulom, sada je uglavnom aparat pod stalnim pritiskom
i to je uglavnom problem boca pod pritiskom, kad tako duže vremena stoje bez pritiska, i onda odjednom nabije na 10bar... zato u svakom slučaju kad se aktivira aparat i pod stalnim pritiskom, drži aparat sa strane, ne ispred sebe...

ta firma koja je to tad pregledala i dalje radi
a vlasnik je osuđivani kiminalac itd..
Ako je boca pod pritiskom, kako može da stoji bez pritiska, pa da opet nabje pritisak?? Malo se gubiš
Ok
Odoh po abdest

Ne mogu da razglabam sta je boca pod pritiskom (puna ili prazna)
:-)
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#9244 Re: Crna hronika BH cesta

Post by drug_profi »

konektovan wrote: 06/07/2022 23:50
EFD22 wrote: 06/07/2022 21:52

Upravo tako, i kad ga pravilno koristiš, praviš sebi temperaturni štit tako da možeš prići još bliže nakon što si odradio dio posla sa daljine.
Je li prah ima ohadjujući i ugušujući efekat??
PRah je tzv. ABC prah, smjesa hemikalija.

Univerzalni (ABC) aparati za gašenje požara najčešće sadrže prah amonijeva dihidrogenfosfata (NH4H2PO4).

Prah djeluje na vatru na više načina:
1. hlađenje plamena - nakon unosa praha u plamen dio topline plamena troši se na zagrijavanje praha

2. endotermne reakcije - reakcije koje se odvijaju na visokim temperaturama u blizini ili u samom plamenu, a pri kojima se toplina troši - taljenje, isparavanje, disocijacija...

3. gašenje lančanih reakcija slobodnih radikala - mnoge reakcije u plamenu uključuju slobodne radikale. Radikali su reaktivne kemijske vrste koje vrlo brzo reagiraju s drugim molekulama, a u tim reakcijama nastaju novi radikali i proces se ponavlja.

4. utjecaj produkata raspada - plinovi nastali zagrijavanjem sredstva za gašenje guše plamen smanjujući koncentraciju kisika i razrjeđujući slobodne radikale. Osim toga, nakon hlađenja na površini goriva zaostaje čvrsta kora metafosforne kiseline, (HPO3)n, koja sprečava ponovno buktanje požara.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10328
Joined: 10/03/2022 22:16

#9245 Re: Crna hronika BH cesta

Post by ZoomZoomKiwi »

ABC i CO2 protivpožarni aparati itekako hlade. Prah manje, pjena najmanje.

Inače osobina svih fluida pod pritiskom kada im se smanji pritisak, gube energiju odnosno temperaturu, tj. hlade se.

Pojednostavljeno, za svaki fluid otprilike vrijedi:
P•V=n•R•T

Ne znam jesi li kad punio plinski upaljač, mogao si primjetiti kako se boca iz koje puniš ohladi i to jako. Ili npr. dezodorans u spreju isto tako.

I ovo o čemu je mk ultra pričao, tako su i dezodoransi pakovani, barem prije. Imaš propelant u maloj “boci” unutar te boce, koji služi da na tvoju komandu izbaci/pogura medij iz velike boce.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#9246 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

https://www.instagram.com/reel/CfruyyUD ... MyMTA2M2Y=

Samoubilacka voznja kretena, evo video kad je udario u cisternu :run:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#9247 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

EasyMan wrote: 06/07/2022 22:07
Btw prije nekih 10-15 godina je od druga otac poginuo od tog protivpozarnog. Cini mi se bio vozac u grasu, neki pozar na cesti bio i on da ugasi vatru eksplodira aparat. Cini mi se u novom gradu da se to desilo.

https://sarajevo.co.ba/istraga-o-eksplo ... g-aparata/
Ne meljaj pricu
Vozac Grasa je stao da covjeku pomogne i dao mu aparat koji mu je eksplodirao i usmrtio ga.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#9248 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

mali_balon wrote: 06/07/2022 20:34 nije vatra ali jeste temperatura i koliko vidim ovo je silos cistrena, ne prevozi adr nije obavezan imati pp aparate niti ih ima. ima samo onaj mali u kabini
Procitaj pravilnik pa ces vidjeti da da mora imati aparate, nek mu se zapale kocnice ili neka instalacija ili se to ne desava :run:
User avatar
konektovan
Posts: 40483
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9249 Re: Crna hronika BH cesta

Post by konektovan »

EFD22 wrote: 07/07/2022 01:15 ABC i CO2 protivpožarni aparati itekako hlade. Prah manje, pjena najmanje.

Inače osobina svih fluida pod pritiskom kada im se smanji pritisak, gube energiju odnosno temperaturu, tj. hlade se.

Pojednostavljeno, za svaki fluid otprilike vrijedi:
P•V=n•R•T

Ne znam jesi li kad punio plinski upaljač, mogao si primjetiti kako se boca iz koje puniš ohladi i to jako. Ili npr. dezodorans u spreju isto tako.

I ovo o čemu je mk ultra pričao, tako su i dezodoransi pakovani, barem prije. Imaš propelant u maloj “boci” unutar te boce, koji služi da na tvoju komandu izbaci/pogura medij iz velike boce.
Ultras se malo pogubio....a i ti ga pratiš. :mrgreen:
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#9250 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mali_balon »

vjeshalica wrote: 07/07/2022 09:02
mali_balon wrote: 06/07/2022 20:34 nije vatra ali jeste temperatura i koliko vidim ovo je silos cistrena, ne prevozi adr nije obavezan imati pp aparate niti ih ima. ima samo onaj mali u kabini
Procitaj pravilnik pa ces vidjeti da da mora imati aparate, nek mu se zapale kocnice ili neka instalacija ili se to ne desava :run:
Nemas pojma o cemu pricamo...lupetas .....

2) Skup vozila (kamion i prikolica, tegljač i poluprikolica, itd) moraju
biti opremljeni sa jednim protivpožarnim apratom namijenjenim za gašenje eventualnog požara na motoru i kabini i minimalno jednim protivpožarnim aparatom namijenjenim za gašenje eventualnog požara na robi koja se prevozi. Broj protivpožarnih aparata
namijenjenih za gašenje eventualnog požara na robi zavisi od vrste i količine robe koja se prevoz
i.

Dakle 1 mali u kabini i to je to....ostalo zavisi od tereta
Post Reply