Crna hronika BH cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Laplace
Posts: 10304
Joined: 19/11/2012 18:37

#11001 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

nlt wrote: 27/11/2022 22:14 Opet vi o dijelovima sekunde za reakciju
1 sekunda se koristi za računanje u vještačenjima nezgoda i ona ti je "gratis"
Pitajte bilo kojeg vještaka ili prelistajte literaturu.
Ili zamislite vozite se i samo se pojavi prepreka ili iznenadni događaj na putu. Koliko je prošlo vremena dok shvatite šta se dešava i sklonite nogu sa gasa i stisnete kočnicu?
Nemoj tako, pa i nindžama je dozvoljeno registrovanje na forum.

Ja bih mogao računati na reakciju ispod sekunde, možda i ispod pola sekunde, ali u situacijama koje predvidim (u vožnji se maksimalno koncentrišem na samu vožnju pa dosta stvari predvidim, jasno uz dvadesetogodišnje iskustvo). Uz to, ostalo je nešto refleksa iz mlađih dana (golman u malom fudbalu).

Ipak, u situacijama koje me iznenade ne bih se kladio na ikakvu reakciju ispod jedne sekunde.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#11002 Re: Crna hronika BH cesta

Post by crveni_makovi »

Sto puta sam u toj ulici gdje je bio udes danas pomislila kako bi i sama rado pomela sva ta sveta vozila što jašu po tim pločnicima. Tu se svakodnevno godinama otkako je uvedena jednosmjerna po potrebi koristi kao dvosmjerna. Prvo što sam pomislila danas kad sam vidjela vijest je da je neko išao jednosmjernom iz suprotnog smjera i izazvao udes. Odvratna mi je i ta ulica i svi sveti roditelji koji se načačkaju i po pločnicima i po saobraćajnici u vrijeme kad dostavljaju/odvoze svetu djecu. A i svi bmw likovi iz obližnje kafane za koje ne vrijedi nijedan saobraćajni propis.
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#11003 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Dzontra_Volta »

crveni_makovi wrote: 27/11/2022 22:24 Sto puta sam u toj ulici gdje je bio udes danas pomislila kako bi i sama rado pomela sva ta sveta vozila što jašu po tim pločnicima. Tu se svakodnevno godinama otkako je uvedena jednosmjerna po potrebi koristi kao dvosmjerna. Prvo što sam pomislila danas kad sam vidjela vijest je da je neko išao jednosmjernom iz suprotnog smjera i izazvao udes. Odvratna mi je i ta ulica i svi sveti roditelji koji se načačkaju i po pločnicima i po saobraćajnici u vrijeme kad dostavljaju/odvoze svetu djecu. A i svi bmw likovi iz obližnje kafane za koje ne vrijedi nijedan saobraćajni propis.
Koliko sam shvatio, uskoro se planira uspostavljanje parking mjesta u desnoj traci, pa će valjda to onemogućiti ove da voze suprotnim smjerom.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11004 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

akcija007 wrote: 27/11/2022 16:20 Nepropisno parkirana vozila na trotuaru, koja su ostecena da li ce moci dobiti odstetu od osiguranja auta sto je skrivilo nesrecu ili to nema veze ?
Po meni bi bilo logicno da dobiju kaznu za parkiranje, ali i odstetu od osiguranja, jer iako su nepropisno parkirana nisu kriva za idiota koji napravi udes.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11005 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

darius_maximus wrote: 27/11/2022 21:29 Pretjerujete, ali dobro, ovo je forum...

Covjeku treba minimalno sekunda-dvije da reaguje na nesto, pogotovo ako je nesto iznenada.
Kakvi crni napadi panike, kao da je ovo trajalo tri minute...

Pa mene je taksista umalo opalio na nizbrdici jer je umjesto kocnice pritisnuo kvacilo.
Kaze, zamislio se i dok je reagovao umalo prekasno bilo.
Sekunda do dvije treba idiotima koji spavaju dok voze, svaki bar solidan i skoncentrisan vozac reaguje u djelicu sekunde.
splinter
Posts: 7416
Joined: 08/10/2011 12:28

#11006 Re: Crna hronika BH cesta

Post by splinter »

Ateista wrote: 28/11/2022 10:25
akcija007 wrote: 27/11/2022 16:20 Nepropisno parkirana vozila na trotuaru, koja su ostecena da li ce moci dobiti odstetu od osiguranja auta sto je skrivilo nesrecu ili to nema veze ?
Po meni bi bilo logicno da dobiju kaznu za parkiranje, ali i odstetu od osiguranja, jer iako su nepropisno parkirana nisu kriva za idiota koji napravi udes.
Šta bi se desilo npr. da je u tom (ne)propisano parkiranom autu bila osoba koja je povrijeđena prilikom ove gungule?
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11007 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

nlt wrote: 27/11/2022 22:14 Opet vi o dijelovima sekunde za reakciju
1 sekunda se koristi za računanje u vještačenjima nezgoda i ona ti je "gratis"
Pitajte bilo kojeg vještaka ili prelistajte literaturu.
Ili zamislite vozite se i samo se pojavi prepreka ili iznenadni događaj na putu. Koliko je prošlo vremena dok shvatite šta se dešava i sklonite nogu sa gasa i stisnete kočnicu?
To je za one koji spavaju za volanom, dobar vozac je uvijek skoncentrisan i uvijek spreman da reaguje, kakva sekunda i vise od toga, za takve nije voznja.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11008 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

splinter wrote: 28/11/2022 10:30
Ateista wrote: 28/11/2022 10:25

Po meni bi bilo logicno da dobiju kaznu za parkiranje, ali i odstetu od osiguranja, jer iako su nepropisno parkirana nisu kriva za idiota koji napravi udes.
Šta bi se desilo npr. da je u tom (ne)propisano parkiranom autu bila osoba koja je povrijeđena prilikom ove gungule?
I u tom slucaju je krivac za udes onaj ko ga je napravio te bi mi bilo logicno da osteceni naplati i neku odstetu za povredu.
Iako je i jedno i drugo prekrsaj, nepropisno parkiranje vecinom ne moze biti uzrok neke nesrece, mozda moze biti nekih situacija ali to je rijetkost, tako da za to ima propisana kazna, ali ne bi smjelo uticati na odgovornost.
Imao sam priliku vidjeti udes, jaran ispred mene parkirao na trotoar i pijan lik ga pokupi sa ledja, ja bio sa autom iza. Dosla policija i rekla tom jaranu da ce u zapisnik navesti da je stao da propusti pjesaka ili na semafor, da mu ne bi morao pisati kaznu sto se penjao na trotoar, ali nije pominjao da bi to uticalo na krivicu, samo da mu ne pise kaznu.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3226
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#11009 Re: Crna hronika BH cesta

Post by darius_maximus »

Ateista wrote: 28/11/2022 10:28
darius_maximus wrote: 27/11/2022 21:29 Pretjerujete, ali dobro, ovo je forum...

Covjeku treba minimalno sekunda-dvije da reaguje na nesto, pogotovo ako je nesto iznenada.
Kakvi crni napadi panike, kao da je ovo trajalo tri minute...

Pa mene je taksista umalo opalio na nizbrdici jer je umjesto kocnice pritisnuo kvacilo.
Kaze, zamislio se i dok je reagovao umalo prekasno bilo.
Sekunda do dvije treba idiotima koji spavaju dok voze, svaki bar solidan i skoncentrisan vozac reaguje u djelicu sekunde.
Kao što rekoh, znam ja da su na forumu svi bivši vozači F1, pa su im refleksi iznadprosječni.
Ja govorim o istraživanjima sa stvarnim ljudima i stvarnim situacijama na cesti.
Postoje biološka ograničenja za signal koji putuje od očiju do mozga, obrade signala u mozgu, pa onda za signal od mozga do mišića u ruci.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11010 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

darius_maximus wrote: 28/11/2022 11:34
Ateista wrote: 28/11/2022 10:28
Sekunda do dvije treba idiotima koji spavaju dok voze, svaki bar solidan i skoncentrisan vozac reaguje u djelicu sekunde.
Kao što rekoh, znam ja da su na forumu svi bivši vozači F1, pa su im refleksi iznadprosječni.
Ja govorim o istraživanjima sa stvarnim ljudima i stvarnim situacijama na cesti.
Postoje biološka ograničenja za signal koji putuje od očiju do mozga, obrade signala u mozgu, pa onda za signal od mozga do mišića u ruci.
E ne znam na kome su vrsena istrazivanja, ako je to stvarno vrijeme reakcije prosjecnog vozaca, onda ni ogranicenja nisu pretjerana za prosjecnog vozaca...
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#11011 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Forsaken »

crveni_makovi wrote: 27/11/2022 22:24 Sto puta sam u toj ulici gdje je bio udes danas pomislila kako bi i sama rado pomela sva ta sveta vozila što jašu po tim pločnicima. Tu se svakodnevno godinama otkako je uvedena jednosmjerna po potrebi koristi kao dvosmjerna. Prvo što sam pomislila danas kad sam vidjela vijest je da je neko išao jednosmjernom iz suprotnog smjera i izazvao udes. Odvratna mi je i ta ulica i svi sveti roditelji koji se načačkaju i po pločnicima i po saobraćajnici u vrijeme kad dostavljaju/odvoze svetu djecu. A i svi bmw likovi iz obližnje kafane za koje ne vrijedi nijedan saobraćajni propis.
par ispravki. zivim u toj ulici od rodjenja cca 40 i kusur godina.
Ova ulica je uvijek bila jednosmjerna. Prije rata trg je bio zatvoren nije se moglo proci do palme kao sad.

Trenutno stanje je da je oznaka na dijelu ulice od skole do ovog skretanja djelomicno uklonjena, rekao bih namjerno. POstoji horizontalna signalizacija gotovo izbljedjela, a vertiklana(aka znakovi) su odrezani i nema ih. Dakle nemate znak za jednosmjernu ulicu na raskrsnici kod skole hrasno ako skrecete desno te takodjer nemate znak na ovoj ulicici pored ducana ako skrecete desno(ima neke jadne strelice po cesti koje se jedva vide). Znam da se vode neke bitke da se ovaj dio od 100m napravi dvosmjernom jer je mrsko gospodi se vozit 100m duze i napravit krug.

Sa ostalim konstatacijama se slazem.

PS: Probaj nekad kad zeljo igra doci u posjetu ovom dijelu grada ;)
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#11012 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Qler »

Ma nije zenska kriva sekunde. Kriv je lik koji je iz desne trake namotao na nju...
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11013 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

Ovdje je jednosmjerni saobracaj?
User avatar
Logovan
Posts: 94313
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#11014 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Logovan »

K'o biva svi bi savrseno reagovali u onakvoj situaciji. :D A napadi samo na djevojku, isto kao da se iz cista mira zapucala u parkirana vozila. :-)
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#11015 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Qler »

mk ultra wrote: 28/11/2022 13:21 Ovdje je jednosmjerni saobracaj?
Tako je, cura vozila lijevom trakom, ovaj iz desne posao da skrene lijevo i namota na nju.. Ali eto, ocigledno ako nemas F1 ili reflekse pilota lovaca, kriv si :D

Curu lik udario, i odbacio je. Nije cak ni namotala, nego je udario.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#11016 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

Qler wrote: 28/11/2022 13:27
mk ultra wrote: 28/11/2022 13:21 Ovdje je jednosmjerni saobracaj?
Tako je, cura vozila lijevom trakom, ovaj iz desne posao da skrene lijevo i namota na nju.. Ali eto, ocigledno ako nemas F1 ili reflekse pilota lovaca, kriv si :D

Curu lik udario, i odbacio je. Nije cak ni namotala, nego je udario.
U koji dio je udario
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11017 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

On skretao u zabranu, ako je to ovaj ford sa slike i otkinutim retrovozorom?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#11018 Re: Crna hronika BH cesta

Post by crveni_makovi »

@Forsaken Hvala za ispravku ako je to tako istina. Imam neka nesigurna sjecanja na jedan period. Uglavnom je vec dosta dugo poslije Butika zdrave hrane jednosmjerna ulica koju manje i vece kabadahije precesto koriste kao dvosmjernu posebno u ovom dijelu gdje se desio udes. Svi moguci prekrsaji koji se mogu upraznjavati, upraznjavaju se na toj kratkoj dionici.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#11019 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

Logovan wrote: 28/11/2022 13:25 K'o biva svi bi savrseno reagovali u onakvoj situaciji. :D A napadi samo na djevojku, isto kao da se iz cista mira zapucala u parkirana vozila. :-)
Meni uopste nije jasno na osnovu slika sta se desilo, u clanku pise da je izgubila kontrolu, ako nije ona kriva onda se izvinjavam. S tim sto ako i nije njena krivica, nije mi jasno kako toliko auta da pokupi, vrlo lako moguce da je boljom reakcijom mogla umanjiti stetu. Hajd, nije problem jer je parking, steta ce se popraviti, problem je ako se takvi nadju u nekoj situaciji koja moze biti opasna po zivot, vidi da neko pretice i ide prema njoj a ona recimo iz straha skrene u provaliju ili napravi frontalni sa ovim drugim i slicno.
Licno sam imao vise potpuno neplaniranih situacija i uvijek sam hladne glave reagovao i spasio zivot sebi i ostalima.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#11020 Re: Crna hronika BH cesta

Post by crveni_makovi »

Članke kao i komentare pišu savršeni ljudi. Istina je da je ta ulica svakodnevno poprište bezbroj prekršaja i nekog ležernog pristupa saobraćajnim propisima i djelimično prisutnoj signalizaciji. Uglavnom iziskuje maksimalnu budnost, savršenu koncentraciju i dan u kojem su ti se dešavale samo fantastične stvari.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#11021 Re: Crna hronika BH cesta

Post by shandrprcSA »

Forsaken wrote: 28/11/2022 11:55
crveni_makovi wrote: 27/11/2022 22:24 Sto puta sam u toj ulici gdje je bio udes danas pomislila kako bi i sama rado pomela sva ta sveta vozila što jašu po tim pločnicima. Tu se svakodnevno godinama otkako je uvedena jednosmjerna po potrebi koristi kao dvosmjerna. Prvo što sam pomislila danas kad sam vidjela vijest je da je neko išao jednosmjernom iz suprotnog smjera i izazvao udes. Odvratna mi je i ta ulica i svi sveti roditelji koji se načačkaju i po pločnicima i po saobraćajnici u vrijeme kad dostavljaju/odvoze svetu djecu. A i svi bmw likovi iz obližnje kafane za koje ne vrijedi nijedan saobraćajni propis.
par ispravki. zivim u toj ulici od rodjenja cca 40 i kusur godina.
Ova ulica je uvijek bila jednosmjerna. Prije rata trg je bio zatvoren nije se moglo proci do palme kao sad.

Trenutno stanje je da je oznaka na dijelu ulice od skole do ovog skretanja djelomicno uklonjena, rekao bih namjerno. POstoji horizontalna signalizacija gotovo izbljedjela, a vertiklana(aka znakovi) su odrezani i nema ih. Dakle nemate znak za jednosmjernu ulicu na raskrsnici kod skole hrasno ako skrecete desno te takodjer nemate znak na ovoj ulicici pored ducana ako skrecete desno(ima neke jadne strelice po cesti koje se jedva vide). Znam da se vode neke bitke da se ovaj dio od 100m napravi dvosmjernom jer je mrsko gospodi se vozit 100m duze i napravit krug.

Sa ostalim konstatacijama se slazem.

PS: Probaj nekad kad zeljo igra doci u posjetu ovom dijelu grada ;)
nisam siguran ali mislim da ima znak obavezan smjer u lijevo

edit:
Image
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#11022 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Forsaken »

shandrprcSA wrote: 28/11/2022 13:49
Forsaken wrote: 28/11/2022 11:55

par ispravki. zivim u toj ulici od rodjenja cca 40 i kusur godina.
Ova ulica je uvijek bila jednosmjerna. Prije rata trg je bio zatvoren nije se moglo proci do palme kao sad.

Trenutno stanje je da je oznaka na dijelu ulice od skole do ovog skretanja djelomicno uklonjena, rekao bih namjerno. POstoji horizontalna signalizacija gotovo izbljedjela, a vertiklana(aka znakovi) su odrezani i nema ih. Dakle nemate znak za jednosmjernu ulicu na raskrsnici kod skole hrasno ako skrecete desno te takodjer nemate znak na ovoj ulicici pored ducana ako skrecete desno(ima neke jadne strelice po cesti koje se jedva vide). Znam da se vode neke bitke da se ovaj dio od 100m napravi dvosmjernom jer je mrsko gospodi se vozit 100m duze i napravit krug.

Sa ostalim konstatacijama se slazem.

PS: Probaj nekad kad zeljo igra doci u posjetu ovom dijelu grada ;)
nisam siguran ali mislim da ima znak obavezan smjer u lijevo

edit:
Image

Hm da vidis ima taj. Sa desne strane je bio znak zabranjeno skretanje desno koji je odsjecen ...
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#11023 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Forsaken »

Pisane su bezbrojne molbe i apeli da se sredi signalizacij, stave lezeci policajci, bla bla ali nista od toga .... Dok neko ne zagine apparently a onda je kasno
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#11024 Re: Crna hronika BH cesta

Post by shandrprcSA »

da, odsjekli taj i onaj za jednosmjernu
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#11025 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Forsaken »

mk ultra wrote: 28/11/2022 13:30 On skretao u zabranu, ako je to ovaj ford sa slike i otkinutim retrovozorom?
Bio sam tamo i pricao sa ljudima apparently ovo se desilo:
Onaj ford je dostavno vozilo korpe koje je vozilo desnom trakom(apparently nije skonto da je jednosmjerna), djevojka je vozila pored njega ljevom trakom.
Na ovom skretanju ford je krenuo da skrene iz desne trake i udario u djevojku. Ona se valjda prepala i pritisnula gas(ili je jednostavno izgurao sa ceste nije bas 100% siguran taj dio) i udarila u auta.

Po meni ovdje je kriv dostavljac ali ako zaista nije bilo oznaka a mislim da nije moze se i na to izvlaciti. Brzina voznje na ovom dijelu ne moze biti toliko velika da se skrse ova auta tako da ja mislim da je doslo do ne namjernog pritiskanja gasa
Post Reply