EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#2001 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Impressum »

Laplace wrote: 03/01/2022 14:34
Impressum wrote: 03/01/2022 12:20

mala ti je plata sejade :D vidi se da si kokuz
a kokuzluk jako boli
Rečenice se pišu sa velikim početnim slovom i završavaju tačkom. To si mogao pročitati na linku kog si postavio kolegi.
ne radi mi shift na tastaturi i tacka. :D
Pridorac
Posts: 12
Joined: 02/01/2022 22:26

#2003 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Pridorac »

Raja Nisam se trudio da budem gramaticki ispravan, a i zeza me autocorrect Na tastaturi. U svakom slucaju , nadam se da Sam nekom pomogao...
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2004 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

Pridorac wrote: 03/01/2022 21:19 Raja Nisam se trudio da budem gramaticki ispravan, a i zeza me autocorrect Na tastaturi. U svakom slucaju , nadam se da Sam nekom pomogao...
Jarane, vise bi nam pomogao da si nam kakvog dzeparca spremio.

Imas li mi 100 eura posuditi do prvog?
emirolini
Posts: 3493
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#2005 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by emirolini »

Lik izdvojio vrijeme da napise nesto korisno na temu, bas super da znamo kako je u Finakoj oko ovoga a ti ga doceko za pogresnu gramatiku? Koji si ti kreten i debil, onaj napaceni, nije vidio svijeta van svoje sobe, kretenu jedan. Jebo li te gramatika.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#2006 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kuli1961 »

emirolini wrote: 03/01/2022 21:31 Lik izdvojio vrijeme da napise nesto korisno na temu, bas super da znamo kako je u Finakoj oko ovoga a ti ga doceko za pogresnu gramatiku? Koji si ti kreten i debil, onaj napaceni, nije vidio svijeta van svoje sobe, kretenu jedan. Jebo li te gramatika.
:thumbup:
Što reče Zoran Radmilović u "Radovanu III"- kratko, ali jebitačno!
Ljudi, spustite loptu, ovo je automobilski forum, a ne test iz maternjeg jezika
@Pridorac .druže, ne sekiraj se, razumjeli smo te u svemu, hvala ti na dijeljenju informacija
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#2007 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Gray »

Neki prijatelji hoće da kupe EV i kažu da je pravo vrijeme, imaju svugdje punjaci, a ja sam radije za PHEV trenutno. Evo za novu godinu sam išao u herceg novi, niti jedan jedini punjac nema gdje sam bio. Prešao naprijed - nazad plus loko vožnja oko 700 km. Nema ni jedan toliku autonomiju.

Kako da odem i vratim se sa električnim autom (koji se parkira na ulici, dakle ne mogu ga uključiti u svoju utičnicu).
Pridorac
Posts: 12
Joined: 02/01/2022 22:26

#2008 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Pridorac »

Gray wrote: 03/01/2022 22:11 Neki prijatelji hoće da kupe EV i kažu da je pravo vrijeme, imaju svugdje punjaci, a ja sam radije za PHEV trenutno. Evo za novu godinu sam išao u herceg novi, niti jedan jedini punjac nema gdje sam bio. Prešao naprijed - nazad plus loko vožnja oko 700 km. Nema ni jedan toliku autonomiju.

Kako da odem i vratim se sa električnim autom (koji se parkira na ulici, dakle ne mogu ga uključiti u svoju utičnicu).
Zbog istog razloga Sam uzeo PHEV, automobili na struju su skupi, ovako Na brzom punjenju mogu koristiti relaciju pos'o-kuca. A za putovanja se Bas ne mozes osloniti Na struju, jer Nije dostupna i sporo se Puni u odnosu na tankanje. Sto se tice obicne uticnice, u slucaju Havarije rijetko koje osiguranje CE da te pokrije, Ako si koristio produzni, cak ces kaznu platiti. Koeranska phev vozila su trenutno veliki hit ovdje ,jer nude garanciju na bateriju od 8 godina i imaju panel na Krovu. Tako da JE to top. Ali eto, Drze me te balkanske predrasude i zelja za nekim cejfom u voznji...
Pridorac
Posts: 12
Joined: 02/01/2022 22:26

#2009 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Pridorac »

RagibUzoriti wrote: 03/01/2022 21:22
Pridorac wrote: 03/01/2022 21:19 Raja Nisam se trudio da budem gramaticki ispravan, a i zeza me autocorrect Na tastaturi. U svakom slucaju , nadam se da Sam nekom pomogao...
Jarane, vise bi nam pomogao da si nam kakvog dzeparca spremio.

Imas li mi 100 eura posuditi do prvog?
Malo ti JE 100, Ako vec treceg trazis 😁
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#2010 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by azdralovic »

Gray wrote: 03/01/2022 22:11 Neki prijatelji hoće da kupe EV i kažu da je pravo vrijeme, imaju svugdje punjaci, a ja sam radije za PHEV trenutno. Evo za novu godinu sam išao u herceg novi, niti jedan jedini punjac nema gdje sam bio. Prešao naprijed - nazad plus loko vožnja oko 700 km. Nema ni jedan toliku autonomiju.

Kako da odem i vratim se sa električnim autom (koji se parkira na ulici, dakle ne mogu ga uključiti u svoju utičnicu).
ima u Herceg Novom punjac kod opstine...
Jedan je na putu prema HR granici iz Herceg Novog
Jedan je na putu od Herceg novog prema trajektu, par kilometara prije ne sjecam se kako se hotel zove
Jedan ima u Trebinju na autobuskoj
U Mostaru ih ima dosta ima
Porto Montenegro i Lustica Bay imaju Tesla brze punjace
U Cetinju ima jedan
Budva i dolje dalje ima ih koliko hoces
Podgorica ima koliko hoces
U Mostaru ima nekoliko

Tako da nije da ih nema, ali moras se malo bolje planirati prije puta
I na kraju krajeva, stavis kolut 50m kabla u gepek ako bude drz nedaj :D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#2011 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Gray »

azdralovic wrote: 04/01/2022 10:28
Gray wrote: 03/01/2022 22:11 Neki prijatelji hoće da kupe EV i kažu da je pravo vrijeme, imaju svugdje punjaci, a ja sam radije za PHEV trenutno. Evo za novu godinu sam išao u herceg novi, niti jedan jedini punjac nema gdje sam bio. Prešao naprijed - nazad plus loko vožnja oko 700 km. Nema ni jedan toliku autonomiju.

Kako da odem i vratim se sa električnim autom (koji se parkira na ulici, dakle ne mogu ga uključiti u svoju utičnicu).
ima u Herceg Novom punjac kod opstine...
Jedan je na putu prema HR granici iz Herceg Novog
Jedan je na putu od Herceg novog prema trajektu, par kilometara prije ne sjecam se kako se hotel zove
Jedan ima u Trebinju na autobuskoj
U Mostaru ih ima dosta ima
Porto Montenegro i Lustica Bay imaju Tesla brze punjace
U Cetinju ima jedan
Budva i dolje dalje ima ih koliko hoces
Podgorica ima koliko hoces
U Mostaru ima nekoliko

Tako da nije da ih nema, ali moras se malo bolje planirati prije puta
I na kraju krajeva, stavis kolut 50m kabla u gepek ako bude drz nedaj :D

bas sam guglao i nisam nigdje nasao da ima punjac u HN, eto bar jedan kod opstine znaci :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#2012 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by foxlife »

Gray wrote: 04/01/2022 10:36
azdralovic wrote: 04/01/2022 10:28

ima u Herceg Novom punjac kod opstine...
Jedan je na putu prema HR granici iz Herceg Novog
Jedan je na putu od Herceg novog prema trajektu, par kilometara prije ne sjecam se kako se hotel zove
Jedan ima u Trebinju na autobuskoj
U Mostaru ih ima dosta ima
Porto Montenegro i Lustica Bay imaju Tesla brze punjace
U Cetinju ima jedan
Budva i dolje dalje ima ih koliko hoces
Podgorica ima koliko hoces
U Mostaru ima nekoliko

Tako da nije da ih nema, ali moras se malo bolje planirati prije puta
I na kraju krajeva, stavis kolut 50m kabla u gepek ako bude drz nedaj :D

bas sam guglao i nisam nigdje nasao da ima punjac u HN, eto bar jedan kod opstine znaci :D
ja vidim da u HN ima u nekom lazure hotelu punjac
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#2013 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Gray »

To je onda na ulazu u HN kod kružnog toka ima marina i hotel, tehnički to su Meljine :D

U svakom slučaju ne bi meni to puno pomoglo da imam električni auto kada ne idem u taj hotel.

Da se razumijemo, ja sma potpuno za električna auta i mislim da ona jesu budućnost, sviđalo se to nama ili ne, ali trenutno mislim da nisu za široku upotrebu na Balkanu. Naredni ću vidjeti može li mi biti PHEV a poslije toga (za nekih 10 godina) električni.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#2014 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by foxlife »

nisam nikad bio dole pa ne znam je li to HN ili te meljine ja samo citam vijesti :D
naravno da sada za balkan nije al ubrzo ce biti kroz par godina vjerujem
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2015 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

Pridorac wrote: 03/01/2022 23:42
Gray wrote: 03/01/2022 22:11 Neki prijatelji hoće da kupe EV i kažu da je pravo vrijeme, imaju svugdje punjaci, a ja sam radije za PHEV trenutno. Evo za novu godinu sam išao u herceg novi, niti jedan jedini punjac nema gdje sam bio. Prešao naprijed - nazad plus loko vožnja oko 700 km. Nema ni jedan toliku autonomiju.

Kako da odem i vratim se sa električnim autom (koji se parkira na ulici, dakle ne mogu ga uključiti u svoju utičnicu).
Zbog istog razloga Sam uzeo PHEV, automobili na struju su skupi, ovako Na brzom punjenju mogu koristiti relaciju pos'o-kuca. A za putovanja se Bas ne mozes osloniti Na struju, jer Nije dostupna i sporo se Puni u odnosu na tankanje. Sto se tice obicne uticnice, u slucaju Havarije rijetko koje osiguranje CE da te pokrije, Ako si koristio produzni, cak ces kaznu platiti. Koeranska phev vozila su trenutno veliki hit ovdje ,jer nude garanciju na bateriju od 8 godina i imaju panel na Krovu. Tako da JE to top. Ali eto, Drze me te balkanske predrasude i zelja za nekim cejfom u voznji...
Jel to pricas za Finsku ili generalno?
O kojem el.vozilu pises konkretno?
Kakva havarija moze biti ako punis punjacem od 10A sa obicne uticnice?
Kao npr: Image
Pridorac
Posts: 12
Joined: 02/01/2022 22:26

#2016 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Pridorac »

RagibUzoriti wrote: 04/01/2022 11:46
Pridorac wrote: 03/01/2022 23:42

Zbog istog razloga Sam uzeo PHEV, automobili na struju su skupi, ovako Na brzom punjenju mogu koristiti relaciju pos'o-kuca. A za putovanja se Bas ne mozes osloniti Na struju, jer Nije dostupna i sporo se Puni u odnosu na tankanje. Sto se tice obicne uticnice, u slucaju Havarije rijetko koje osiguranje CE da te pokrije, Ako si koristio produzni, cak ces kaznu platiti. Koeranska phev vozila su trenutno veliki hit ovdje ,jer nude garanciju na bateriju od 8 godina i imaju panel na Krovu. Tako da JE to top. Ali eto, Drze me te balkanske predrasude i zelja za nekim cejfom u voznji...
Jel to pricas za Finsku ili generalno?
O kojem el.vozilu pises konkretno?
Kakva havarija moze biti ako punis punjacem od 10A sa obicne uticnice?
Kao npr: Image
Vjeruj da i ja ne znam sta bi se moglo desiti, Mozda zele sebe da ograde od punjenja kuci , Mozda se vise odnosi Na instalacije u kuci, samo auto ni ja ne znam zasto bi imalo problem. U Finskoj na parkinzima postoje uticnice koje se koriste za grijanje motora i kabine automobila "sähkölämmitys". Stvar JE prosta. U auto se ugradi grijac i u kabinu uticnica. Ujutro auto ne treba strugati i cistiti a i motor se lakse pali. Neka Vrsta fiksnog Webasto. Mnogi upravo Na te uticnice Na parkingu ukljucuju auto, STo Niko ne zeli da opravda kao dobro. Tako da mnogi placaju gradu ugradnju Na svoj parking jaceg punjaca...
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#2017 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by foxlife »

procitah zanimljiv tekst u poredjenju elektricnih i fosilnih automobila
u smislu smanjuje se kriminal tamo gdje preovladavaju elektricni auti u smislu da se ne pljackaju benzinske pumpe jer u biti nista ne ide gotovinom nego je sve automatski kartica ili besplatno
sto naravno ima smisla kad pogledas koliko se pljackaju benzinske
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#2018 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Laplace »

Zasad su kod nas plug-in hibridi najbolje prelazno rješenje dok se ne izgradi infrastruktura za prave električne automobile.

Btw, postoji nešto što je realno ostvarivo i kod nas a da bude bazirano na čistoj električnoj energiji: uspostavljanje većeg broja redovnih željezničkih linija koje bi povezivale gradove + tramvajske linije unutar gradova (bar većih). Time bi se pevoz radnika i učenika/studenata bazirao na korištenju električne energije umjesto fosilnih goriva. Dobar javni prevoz većinski temeljen na željeznici i električnom pogonu bi ne samo smanjio gužve na cestama nego i zagađenje. Ove magle bi bile manji problem ljudima koji moraju automobilom.
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#2019 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Impressum »

emirolini wrote: 03/01/2022 21:31 Koji si ti kreten i debil, onaj napaceni, nije vidio svijeta van svoje sobe, kretenu jedan. Jebo li te gramatika.
i ja mi jebem mater :lol: ali gramaticki ispravno
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#2020 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Gray »

Laplace wrote: 04/01/2022 12:14 Zasad su kod nas plug-in hibridi najbolje prelazno rješenje dok se ne izgradi infrastruktura za prave električne automobile.

Btw, postoji nešto što je realno ostvarivo i kod nas a da bude bazirano na čistoj električnoj energiji: uspostavljanje većeg broja redovnih željezničkih linija koje bi povezivale gradove + tramvajske linije unutar gradova (bar većih). Time bi se pevoz radnika i učenika/studenata bazirao na korištenju električne energije umjesto fosilnih goriva. Dobar javni prevoz većinski temeljen na željeznici i električnom pogonu bi ne samo smanjio gužve na cestama nego i zagađenje. Ove magle bi bile manji problem ljudima koji moraju automobilom.
Ja npr. živim u zgradi sa zajedničkom garažom gdje imam parking mjesto. Mnogi su zagradili svoje mjesto (ozidali sa strana i stavili rolo vrata), ja nisam.

Mene zanima sada kako ja npr. tu mogu sebi napraviti električni priključak da bih punio PHEV ili BEV? Mogu obiučno utičnicu spustiti sa postojećih zajedničkih instalacija (kao što neki rade za rolo vrata i druge stvari), ali je to papanski, ne želim to da radim, znači morao bih da dovedem priključak na svoje mjesto sa posebnim brojilom? Ne znam može li to uopšte tako.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2021 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

Pridorac wrote: 04/01/2022 11:54
Vjeruj da i ja ne znam sta bi se moglo desiti, Mozda zele sebe da ograde od punjenja kuci , Mozda se vise odnosi Na instalacije u kuci, samo auto ni ja ne znam zasto bi imalo problem. U Finskoj na parkinzima postoje uticnice koje se koriste za grijanje motora i kabine automobila "sähkölämmitys". Stvar JE prosta. U auto se ugradi grijac i u kabinu uticnica. Ujutro auto ne treba strugati i cistiti a i motor se lakse pali. Neka Vrsta fiksnog Webasto. Mnogi upravo Na te uticnice Na parkingu ukljucuju auto, STo Niko ne zeli da opravda kao dobro. Tako da mnogi placaju gradu ugradnju Na svoj parking jaceg punjaca...
sähkölämmitys je grijanje na struju,ili veoma cesto se koristi kao termin za podno grijanje,tako da nikako ne vidim poentu te rijeci koju ti koristis a sve u vezi kontakata sa grijanje vozila koji imaju instaliran npr DEFA system a dostupni su u vecini ili skoro svim "borettslag sin P-plasser"

Znaci nije isto reci "gulvvarme" ili "bilvarme".

Webasto koliko ja znam je instalirano i kao takvo je fiksno,ili mozda ima neki jos proizvod koji nije fiksni? :roll:

Nejse...sve mi to nekako suhveli :D
ReymondReddington
Posts: 649
Joined: 07/01/2018 22:25

#2022 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ReymondReddington »

Koliko košta zamjena baterije na električnom vozilu?
Da li se to uopšte radi sada?

Trebat će još sigurno 5-6 godina da ovo sve krene. Bit će interesantno vidjeti kako se ponaša tržište polovnih ev vozila. Zasad su sva ova ev vozila poskupa.
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#2023 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by azdralovic »

Gray wrote: 04/01/2022 12:41
Laplace wrote: 04/01/2022 12:14 Zasad su kod nas plug-in hibridi najbolje prelazno rješenje dok se ne izgradi infrastruktura za prave električne automobile.

Btw, postoji nešto što je realno ostvarivo i kod nas a da bude bazirano na čistoj električnoj energiji: uspostavljanje većeg broja redovnih željezničkih linija koje bi povezivale gradove + tramvajske linije unutar gradova (bar većih). Time bi se pevoz radnika i učenika/studenata bazirao na korištenju električne energije umjesto fosilnih goriva. Dobar javni prevoz većinski temeljen na željeznici i električnom pogonu bi ne samo smanjio gužve na cestama nego i zagađenje. Ove magle bi bile manji problem ljudima koji moraju automobilom.
Ja npr. živim u zgradi sa zajedničkom garažom gdje imam parking mjesto. Mnogi su zagradili svoje mjesto (ozidali sa strana i stavili rolo vrata), ja nisam.

Mene zanima sada kako ja npr. tu mogu sebi napraviti električni priključak da bih punio PHEV ili BEV? Mogu obiučno utičnicu spustiti sa postojećih zajedničkih instalacija (kao što neki rade za rolo vrata i druge stvari), ali je to papanski, ne želim to da radim, znači morao bih da dovedem priključak na svoje mjesto sa posebnim brojilom? Ne znam može li to uopšte tako.
naravno da moze, ko vam je "upravitelj" za garazu, i sa njim dogovoris sta ti treba, stavi se sat i lagano
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#2024 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by foxlife »

kad bosnjo pocne skidati elektro motore sa 2 tocka i ostavi samo na 2 jer mu puno trosi :-)
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#2025 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by black_adrian »

:lol: :lol:

uskoro elektromotori off
Post Reply