EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2501 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

madner wrote: 10/07/2022 17:17 Drzave su rekle da bez pomoci i velikih subvencija EV kante nemaju sanse da zamjene SUS automobile. To sto smo napravili sistem da drzava mojima parama obara cijenu smeca da bude bolji izbor je do nas, ne treba drzavi dati takvu moc.

Sasvim je logican izbor da neko sada uzme EV, pa i FIAT bi bio najprodavaniji da ima takva ledja.
Ako neke moderne zemlje ,konkretno Skandinavija uveliko koriste autobuse na el.pogon, dostavne slepere i manja dostavna vozila pogonjena el.energijom , onda tek vidis da si napisao besmislicu.

Pošta ( kao firma) uveliko koristi i prelazi na EV.
Bitno je samo imati infrastrukturu.
Karikaturist
Posts: 3830
Joined: 20/12/2020 10:03

#2502 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Karikaturist »

Ali meni je nevjerovatno da neko ozbiljan misli da ce od tamo neke 20xx ukinuti ovo ili ono. Politicke igre koje ovih dana vidjamo vise nego ikada a evo sad dobacuju i to dalekih 10+godina u buducnosti. Ako do tada bude svijeta uopste..
I btw problem je sto se 'nasim' parama finansira eco zelena propaganda a nije problem sta se sa nasim parama radi u jednoj u najkorumpiranijih drzava na svijetu. Brutalna logika..
Last edited by Karikaturist on 11/07/2022 10:25, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2503 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by madner »

RagibUzoriti wrote: 11/07/2022 10:20
madner wrote: 10/07/2022 17:17 Drzave su rekle da bez pomoci i velikih subvencija EV kante nemaju sanse da zamjene SUS automobile. To sto smo napravili sistem da drzava mojima parama obara cijenu smeca da bude bolji izbor je do nas, ne treba drzavi dati takvu moc.

Sasvim je logican izbor da neko sada uzme EV, pa i FIAT bi bio najprodavaniji da ima takva ledja.
Ako neke moderne zemlje ,konkretno Skandinavija uveliko koriste autobuse na el.pogon, dostavne slepere i manja dostavna vozila pogonjena el.energijom , onda tek vidis da si napisao besmislicu.

Pošta ( kao firma) uveliko koristi i prelazi na EV.
Bitno je samo imati infrastrukturu.
Znam da mislis da si nesto napisao sto se kosi sa ovim sto sam ja napisao, no nisi.

Iphone nije niko morao gurati poreskim olaksicama da pobjedi Nokiu.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2504 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

EFD22 wrote: 10/07/2022 20:15
Godišnje pređem 55000km, znate koliko je to punjenja. Nema tog EV koji bi izdržao taj tempo, a ni ja s njim.

Za tvoju informaciju ja evo za 6 mjeseci koristenja, 40 hiljada km u EV. Privatno

I eno ga jos uvjek super radi.

Zamisli
Sa sluzbenim dosta manje,tek preko 8 hiljada...

I on super radi....
Last edited by RagibUzoriti on 11/07/2022 10:29, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10582
Joined: 10/03/2022 22:16

#2505 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ZoomZoomKiwi »

Ja mogu da prihvatim da većina vozača prelazi godišnje maksimalno 15000 km, i da im većina vožnji u komadu nije duža od 100injak km.

Ali ne mogu da prihvatim da sam ja jedini koji prelazi više od prosjeka i to dobro.
Pa ima ljudi koji višestruko više prelaze od mene.

EV nisu upotrebljiva za svakog, i to treba shvatiti.

Meni bi ta zabrana od 2035. zvučala isto i da je formirana kao da se sva vozila sa četiri točka zabranjuju od te godine, bez obzira na pogonsko gorivo, i da moramo koristiti samo željeznice. Meni dođe isto...


A ne znam koliko je politikanstvo, a koliko je stvarno realnost to što nas čeka za 12ak godina. Znam da su mnogi proizvođači se polakomili i najavili da će postati EV only proizvođači, i to vrlo brzo.
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#2506 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Naslovnica »

Kako idu te garancije na bateriju i to, koliko vremenom (ili brojem punjenja) degradira?
Ono, bukvalno, da li će se za 5-10 godina polovan EV moći prodati bilo kome (pod uslovom da ga bilo ko bude htio kupiti).
Kakva su iskustva glede toga u državama gdje su EV uzela maha, eto konkretno, u Norveškoj?!
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2507 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by madner »

Zabrana SUS je takodje dokaz da EV nisu dovoljno dobra da zamjene konkurenciju kroz trziste.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2508 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

madner wrote: 11/07/2022 10:24
RagibUzoriti wrote: 11/07/2022 10:20

Ako neke moderne zemlje ,konkretno Skandinavija uveliko koriste autobuse na el.pogon, dostavne slepere i manja dostavna vozila pogonjena el.energijom , onda tek vidis da si napisao besmislicu.

Pošta ( kao firma) uveliko koristi i prelazi na EV.
Bitno je samo imati infrastrukturu.
Znam da mislis da si nesto napisao sto se kosi sa ovim sto sam ja napisao, no nisi.

Iphone nije niko morao gurati poreskim olaksicama da pobjedi Nokiu.
Jok eto nije.

Iphone svojim agitovanjem nikako nije morao uticati da se Huawei pokusa unistiti.

Jer ga je Huawei derao na svim poljima...

Odosmo u off sa EV na mob
Karikaturist
Posts: 3830
Joined: 20/12/2020 10:03

#2509 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Karikaturist »

madner wrote: 11/07/2022 10:30 Zabrana SUS je takodje dokaz da EV nisu dovoljno dobra da zamjene konkurenciju kroz trziste.
Salis se :lol:
Pa na sta cemo se voziti onda gurati nogama ko kremenko..
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2510 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

Naslovnica wrote: 11/07/2022 10:29 Kako idu te garancije na bateriju i to, koliko vremenom (ili brojem punjenja) degradira?
Ono, bukvalno, da li će se za 5-10 godina polovan EV moći prodati bilo kome (pod uslovom da ga bilo ko bude htio kupiti).
Kakva su iskustva glede toga u državama gdje su EV uzela maha, eto konkretno, u Norveškoj?!
Konkretno kod mene 8 godina ili 200 hiljada km, u zavisnosti sta prvo nastupi.

Mogu ti uslikati servisni raport/test baterija prilikom servisa.
Prikljuce valjda dijagnostiku i testiraju celiju po celiju.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16327
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2511 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by sime_cipol »

Sve nesto kontam da nas ceka svijet automobila kao i ovaj sa elektricnim romobilima. Kao ova turska firma sto je uletila pa iznajmis romobil za 0.25 KM po minuti.
Tako ce za 10 godina biti za auta. Iznajmis ga bubam 1 minuta 1 KM.
:roll:
Auta ce biti preskupa za kupiti, ali Nemas gorivo, nemas odrzavanje, nemas registraciju. Ali Nemas ni auto.
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#2512 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Naslovnica »

RagibUzoriti wrote: 11/07/2022 10:46
Naslovnica wrote: 11/07/2022 10:29 Kako idu te garancije na bateriju i to, koliko vremenom (ili brojem punjenja) degradira?
Ono, bukvalno, da li će se za 5-10 godina polovan EV moći prodati bilo kome (pod uslovom da ga bilo ko bude htio kupiti).
Kakva su iskustva glede toga u državama gdje su EV uzela maha, eto konkretno, u Norveškoj?!
Konkretno kod mene 8 godina ili 200 hiljada km, u zavisnosti sta prvo nastupi.

Mogu ti uslikati servisni raport/test baterija prilikom servisa.
Prikljuce valjda dijagnostiku i testiraju celiju po celiju.
Ma nemaš šta slikati, nego sam radoznao da čujem info iz prve ruke.
Što se tiče kasnije prodaje, kao to ide, siguran sam da se u No prodaju i polovni EV?! Koliko gube na vrijednosti?
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2513 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

Naslovnica wrote: 11/07/2022 10:57
RagibUzoriti wrote: 11/07/2022 10:46

Konkretno kod mene 8 godina ili 200 hiljada km, u zavisnosti sta prvo nastupi.

Mogu ti uslikati servisni raport/test baterija prilikom servisa.
Prikljuce valjda dijagnostiku i testiraju celiju po celiju.
Ma nemaš šta slikati, nego sam radoznao da čujem info iz prve ruke.
Što se tiče kasnije prodaje, kao to ide, siguran sam da se u No prodaju i polovni EV?! Koliko gube na vrijednosti?
Isto kao i druga vozila.

Jeftinije varijante poljaci,latvijci i litvanci kupuju i masovno izvoze.

Ja sam u ozbiljnim razmisljanjima sebi jednog Leafa da spremim za BiH. Meni za Sa i okoline ne treba nista vise.
Uskoro cu dole pa cu se raspitati oko uvoza i dadzbina.
sahbazzz
Posts: 332
Joined: 19/07/2020 12:27

#2514 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by sahbazzz »

sime_cipol wrote: 11/07/2022 10:54 Sve nesto kontam da nas ceka svijet automobila kao i ovaj sa elektricnim romobilima. Kao ova turska firma sto je uletila pa iznajmis romobil za 0.25 KM po minuti.
Tako ce za 10 godina biti za auta. Iznajmis ga bubam 1 minuta 1 KM.
:roll:
Auta ce biti preskupa za kupiti, ali Nemas gorivo, nemas odrzavanje, nemas registraciju. Ali Nemas ni auto.
Sve ukazuje na to. Vec postoje te kompanije koje nude razlicite vrste iznajmljivanja i naravno sve su orjentisane na elektricna ili eventualno hibridna vozila. Pogledaj Lynk & Co. primjer, kupis auto i onda ga iznajmljujes porodici, prijateljima po satu/danu, sve je integrisano u sklopu automobila. A druga stvar je da nam automobil sve manje treba zbog dostave svih mogucih stvari (hrane, tehnike, namjestaja itd). Naravno uvijek ce biti onih kojima je automobil potreba, ali rekao bih sve manje i manje zbog ovih novih "servisa".
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#2515 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Naslovnica »

Džirlo uvijek ide prvi! :gunjastajl:

https://www.olx.ba/artikal/48681254/mis ... auto-mini/


Image

MISIJE MISTER DŽIRLA - MISIJA OSTVARENJA VAŠE SLOBODE

Pjevamo čovjeku za volanom, idealnoj osovini cijele Zemlje dok ona juri svojom orbitom!

Kretanje = SLOBODA , najjeftinija sloboda na svijetu !!!

MISTER DŽIRLO PROMO ELECTRIC CAR !

SA MISTER DŽIRLO PROMO ELECTRIC CAR PRESTAJU BRIGE OKO CIJENE BENZINA!

U ponudi su četiri verzije:

A) MINI
B) MIDI
C) STANDARD
D) PRESTIŽ

Nudimo najpovoljnije kreditiranje za vozila MISTER DŽIRLO PROMO ELECTRIC CAR

- bez žiranata;
- bez depozita;
- bez bankarskih garancija;
- bez kamata!!!!

Dok kupujete MISTER DZIRLO PROMO ELECTRIC CAR - VI ŠTEDITE!!!

Na svaku uplaćenu ratu ostvarujete bankarsku kamatu za čiju vrijednost se umanjuje iznos Vaše fakture !!

Ako možete da kupite nova vozila sličnih performansi za manje novca-vraćamo razliku u cijeni !

Svi kupci učestvuju u svim izvlačenjima DŽIRLOVANJA !

Svi kupci stiču pravo na članstvo u MISTER DŽIRLO PLANET FAMILY - najbržoj širećoj familiji na planeti!

Na Vaš upit (zahtjev) šaljemo:

A) detaljne tehničke specifikacije MISTER DŽIRLO PROMO ELECTRIC CAR
B) PO ŽELJI PRIMJER KUPOPRODAJNOG UGOVORA

MISTER DŽIRLO PROMO ELECTRIC CAR SE ISPORUČUJU U SVE ZEMLJE EU I ZEMLJE BALKANA!!!

Projekat Mister Džirlo promo electric car realizira internacionalni holding kompanija Mister Džirla (29 privrednih subjekata).

KONTAKT INFO

e-mail: [email protected]
telefon | Viber | WhatsApp +385 91 971 6400
MarkoIvkovic
Posts: 732
Joined: 19/01/2021 20:29

#2516 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by MarkoIvkovic »

RagibUzoriti wrote: 11/07/2022 10:46
Naslovnica wrote: 11/07/2022 10:29 Kako idu te garancije na bateriju i to, koliko vremenom (ili brojem punjenja) degradira?
Ono, bukvalno, da li će se za 5-10 godina polovan EV moći prodati bilo kome (pod uslovom da ga bilo ko bude htio kupiti).
Kakva su iskustva glede toga u državama gdje su EV uzela maha, eto konkretno, u Norveškoj?!
Konkretno kod mene 8 godina ili 200 hiljada km, u zavisnosti sta prvo nastupi.

Mogu ti uslikati servisni raport/test baterija prilikom servisa.
Prikljuce valjda dijagnostiku i testiraju celiju po celiju.
mene interesuje, mozes slikati u PP :-D
izvrsni direktor
Posts: 9347
Joined: 20/12/2018 16:11

#2517 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

EFD22 wrote: 11/07/2022 10:29
EV nisu upotrebljiva za svakog, i to treba shvatiti.

Meni bi ta zabrana od 2035. zvučala isto i da je formirana kao da se sva vozila sa četiri točka zabranjuju od te godine, bez obzira na pogonsko gorivo,
Kako znas da 2035. nece biti upotrebljiva?
EFD22 wrote: 10/07/2022 20:15
Godišnje pređem 55000km, znate koliko je to punjenja. Nema tog EV koji bi izdržao taj tempo

Zasto mislis da EV ne moze preci 55000km godisnje?
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#2518 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Throttle »

izvrsni direktor wrote: 11/07/2022 14:04 Zasto mislis da EV ne moze preci 55000km godisnje?
Nisu problem kilometri nego punjenja i prakticnost na duzim putovanjima. Do Njemacke ljudi voze 1500km, cesto u jednom danu, pogotovo ako vise ljudi vozi. Znaci minimalno 3 punjenja. Za pola sata se ne moze full napunit, znaci gubis 2-3 sata jer moras cekat gdje te uslovi punjac. Autom to dodje max 2 tankanja po 5-6 min na bilo kojoj pumpi, ako je stedljivije onda jedno dosipanje
izvrsni direktor
Posts: 9347
Joined: 20/12/2018 16:11

#2519 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Throttle wrote: 11/07/2022 14:46
izvrsni direktor wrote: 11/07/2022 14:04 Zasto mislis da EV ne moze preci 55000km godisnje?
Nisu problem kilometri nego punjenja i prakticnost na duzim putovanjima. Do Njemacke ljudi voze 1500km, cesto u jednom danu, pogotovo ako vise ljudi vozi. Znaci minimalno 3 punjenja. Za pola sata se ne moze full napunit, znaci gubis 2-3 sata jer moras cekat gdje te uslovi punjac. Autom to dodje max 2 tankanja po 5-6 min na bilo kojoj pumpi, ako je stedljivije onda jedno dosipanje
Jasno mi je to, ali..
Covjek napisa da EV ne moze izdrzati tempo od 55 000 km i pitao sam ga zbog cega
Karikaturist
Posts: 3830
Joined: 20/12/2020 10:03

#2520 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Karikaturist »

Drugim rijecima ev su idealna za BiH gdje nema dugih putovanja jer nemamo infrastrukture i gdje svako ima bastu i prostor za punjace. :D
toska
Posts: 2986
Joined: 26/09/2016 14:08

#2521 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by toska »

EFD22 wrote: 08/07/2022 20:43 Živi bili pa vidjeli.

EV u trenutnom stanju razvoja, kako njihovog (pogon/baterije) tako i infrastrukture, su sranje i to je jedina istina.

A o tome da su bezdušna sva ta E vozila, to je suvišno pričati nekome kome je auto samo od A do B.

Ima nas koji volimo automobile, vožnju i dobru cestu, a suhoparne brojke nas ne zanimaju. Može usisivač biti brži od mog SUS, ali bez obzira. Na kraju krajeva, uvijek ima neko brži, bit je u uživanju u vožnji.
nažalost, nisam bio u prilici voziti EV, ali i pored toga ne mogu vidjeti smisao boldanih izjava.

zašto bi EV bila bezdušna samo radi drugačijeg (i daleko superiornijeg) motora?

koji užitak u vožnji uskračuje EV u odnosu na SUS? možda jedino zbog truda da se EV ne forsira radi trajnosti bat.

kakogod, tehnologija ide dalje, EV će biti sve bolja, a naredne generacije će se isčuđavati klipnim mašinama.
Karikaturist
Posts: 3830
Joined: 20/12/2020 10:03

#2522 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Karikaturist »

toska wrote: 11/07/2022 16:42
EFD22 wrote: 08/07/2022 20:43 Živi bili pa vidjeli.

EV u trenutnom stanju razvoja, kako njihovog (pogon/baterije) tako i infrastrukture, su sranje i to je jedina istina.

A o tome da su bezdušna sva ta E vozila, to je suvišno pričati nekome kome je auto samo od A do B.

Ima nas koji volimo automobile, vožnju i dobru cestu, a suhoparne brojke nas ne zanimaju. Može usisivač biti brži od mog SUS, ali bez obzira. Na kraju krajeva, uvijek ima neko brži, bit je u uživanju u vožnji.
nažalost, nisam bio u prilici voziti EV, ali i pored toga ne mogu vidjeti smisao boldanih izjava.

zašto bi EV bila bezdušna samo radi drugačijeg (i daleko superiornijeg) motora?

koji užitak u vožnji uskračuje EV u odnosu na SUS? možda jedino zbog truda da se EV ne forsira radi trajnosti bat.

kakogod, tehnologija ide dalje, EV će biti sve bolja, a naredne generacije će se isčuđavati klipnim mašinama.
Sto bi rekli komentatori na utakmicama domace lige nepovezana igra oba tima :mrgreen:

Ja sam se vozio u novoj elektricnoj Kiji i to neki nizi level opreme. Sta reci o uzivanju u vozilu koje ne cujes, plovis i opustis se..
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10582
Joined: 10/03/2022 22:16

#2523 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ZoomZoomKiwi »

Nekom je uživancija ta potpuna tišina.
Nekom zvuk usisa, mehanika, trenje, paljenje, na kraju krajeva miris. Krivulja momenta koja nije ravna linija, divlji konji…

To je isto rasprava ručni vs automatski mjenjač.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10582
Joined: 10/03/2022 22:16

#2524 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ZoomZoomKiwi »

Kad smo kod pretplate. Šta mislite o pretplati za grijana sjedala? :lol:
https://www.motor1.com/news/597376/bmw- ... scription/
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13281
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#2525 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Evolution_IV »

Ima debila koji ce reci da je to super i napredak :lol:
Post Reply