EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
izvrsni direktor
Posts: 9346
Joined: 20/12/2018 16:11

#3351 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Dope_Man wrote: 17/03/2023 07:35
problemnatravunu wrote: 17/03/2023 06:30 I taj iD2all treba imati 226 KS , kako sam negdje vidio .... jebemmumater, dosta li je 110 KS i niža cijena i veći domet :?:

Ah da , zaboravih da mi svi sada vozimo beMzince i dizelaše sa makar 300 KS.... :oops:
Pa ovo predstavise kao "jeftini elektricno auto za obicnog covjeka" i onda mu roknu 230 konja, nidje veze.

Mada, s obzirom da je ovo samo predstavljanje koncepta, vjerovatno ce imati i normalnije opcije u ponudi dok to dodje do produkcije
To ce biti gti verzija, iliti gtx po novom
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#3352 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by problemnatravunu »

tramvajtrojka wrote: 16/03/2023 21:47 Image

evo prvog električnog auta kojeg bih htio da kupim njemačko savršenstvo :thumbup: :thumbup: @Entropio divi ljepote 8-)
Homage na G2
User avatar
sime_cipol
Posts: 16325
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#3353 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by sime_cipol »

Svidja mi se retro izgled sata. :D
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3354 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by konektovan »

Kako samo jedan detalj u moru ekrana, daje poseban smek.... :thumbup:
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3355 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mayab »

konektovan wrote: 17/03/2023 14:44 Kako samo jedan detalj u moru ekrana, daje poseban smek.... :thumbup:
Omaž na Golf 1 , ili Golf 2 tablu, cool
citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#3356 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by citroen xm »

Čitavo auto dizajnirano u skladu sa današnjim trendovima, dakle klasičan kompjuterski generički dizajn, i onda se raja loži na animaciju table iz Golfa 2 ili Bube na tabletu. :lol:

I onda se neko čudi kako se svako govno uspije prodati. :skoljka: Potrošačko društvo je toliko prihvatilo gubitak svakog vida kreativnosti u dizajnerskom i inžinjerskom smislu da su počeli padati na dupe kada im instaliraš novu temu na instrument tablu. :run:
Last edited by citroen xm on 17/03/2023 19:33, edited 1 time in total.
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#3357 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Entropio »

tramvajtrojka wrote: 16/03/2023 21:47 Image

evo prvog električnog auta kojeg bih htio da kupim njemačko savršenstvo :thumbup: :thumbup: @Entropio divi ljepote 8-)
Jao, prodjose trnci kroz mene.

Vrati me ova tabla na period kad sam tek polozio, dvojka i ja... koliko sam samo presao km s njom. Odlasci na more, zalasci sunca, prva treba, ljubav, bezbriznost, poslije studiranje, kafe, izleti. To su bile godine. Ne znam je li zato sto sam bio mladji, ali nekako je sve imalo smisla, zivot i auto. Ta tabla je bila dio mene, dvojka mi je bila clan porodice. Suzu sam pustio kad je otisla...
Sad vozim auto iz najviseg ranga Koncerna, ali osjecaj je prazan, nista vise nema takvu zivost i takav miris kao dvojka i te godine. Imas sve, a kao da nemas nista.

Sto se tice ID2, izdominirace VW sa ID serijom, normalno. Ja necu jos na elektro. Jedino sto jos ima miris i boju koja me podsjeca na neka bolja vremema je dim ih auspuha... ne odricem se toga jos.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16325
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#3358 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by sime_cipol »

citroen xm wrote: 17/03/2023 15:54 Čitavo auto dizajnirano u skladu sa današnjim trendovima, dakle klasičan kompjuterski generički dizajn, i onda se raja loži na animaciju table iz Golfa 2 ili Bube na tabletu. :lol:

I onda se neko čudi kako se svako govno uspije prodati. :skoljka: Potrošačko društvo je toliko prihvatilo gubitak svakog vida kreativnosti u dizajnerskom i inžinjerskom smislu da su počeli padati na dupe kada im instaliraš novu tebu na instrument tablu. :run:
Citrose, ne jebi muhe u letu :D
Pa bolje je ovako, nego obicni digitalni sat od 0 do 100 :D
Pa najbolja stvar na digitalnom ekranu Giulije je sto mozes namjestiti da ima retro izgled starih Alfi iz 60ih :D
izvrsni direktor
Posts: 9346
Joined: 20/12/2018 16:11

#3359 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Entropio wrote: 17/03/2023 16:29
tramvajtrojka wrote: 16/03/2023 21:47 Image

evo prvog električnog auta kojeg bih htio da kupim njemačko savršenstvo :thumbup: :thumbup: @Entropio divi ljepote 8-)
Jao, prodjose trnci kroz mene.

Vrati me ova tabla na period kad sam tek polozio, dvojka i ja... koliko sam samo presao km s njom. Odlasci na more, zalasci sunca, prva treba, ljubav, bezbriznost, poslije studiranje, kafe, izleti. To su bile godine. Ne znam je li zato sto sam bio mladji, ali nekako je sve imalo smisla, zivot i auto. Ta tabla je bila dio mene, dvojka mi je bila clan porodice. Suzu sam pustio kad je otisla...
Sad vozim auto iz najviseg ranga Koncerna, ali osjecaj je prazan, nista vise nema takvu zivost i takav miris kao dvojka i te godine. Imas sve, a kao da nemas nista.
:D jebi se. Evo nostalgija me ubi sad. Vrati mo sva sjecanja gti 8v i gtd
citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#3360 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by citroen xm »

sime_cipol wrote: 17/03/2023 17:37
Citrose, ne jebi muhe u letu :D
Pa bolje je ovako, nego obicni digitalni sat od 0 do 100 :D
Pa najbolja stvar na digitalnom ekranu Giulije je sto mozes namjestiti da ima retro izgled starih Alfi iz 60ih :D
:mrgreen:

Ma jeste simpatično i to je to. Ništa oko čega bi se padalo na dupe. Pa običan tablet, kao na telefonu kada postaviš temu, a ima ih milion.

Da pola ložioničara na ovo danas uvedeš u auto sa pravom ovakvom tablom, tj. u neku Dvojkaču ili Bubu jebo bi i tebe i retro. :lol: Ali ovako je fol furka.

Inače, da ubacim i malo pozitive :-D za razliku od svih ostalih ID modela, ovaj ID2 bar liči na nešto.
User avatar
ElRe
Posts: 10836
Joined: 12/12/2011 11:28

#3361 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ElRe »

Kolega u SWE (Ursvik) ima Škodu Enyaq pa sam se malo vozio. Generalno za mene je taj automobil promašaj. Sa subvencijama države njega je Enyaq izašao tj izaći će ga oko 45000 eura. Materijali enterijera klasična reciklaža, sjedišta neudobna, tvrda. Malo je čudan položaj sjedenja. Na centralni displej se nije teško naviknuti. Prostora pozadi osjetno manje nego u Kodiaqa koji im je prvi automobil u porodici. Ukinute su skoro sve povlastice koje su vozači EV imali u Štokholmu. U garaži zgrade u kojoj žive parking za Kodiaqa plaćaju 1000 SEK, a za Enyaqa 1300 SEK (instalacija i održavanje punjača). 1kWh je 6 SEK (0,58 centi) na tom punjaču.
Da mu se isplati EV, ne isplati se toliko, ali njima je ekologija toliko utkana u glavu da to za nas nije normalno.

PS Štokholm je pun PHEV modela, Toyota/Lexis hybrid, Tesli, Kia EV6, ID4, Enyaq, kineskih MG, BYD, Lynk&Co, nešto manje Polestar, taksisti znatno voze nove EQE. Faktički teško je mimo A i B klase modela, vidjeti čisti ICE stariji od 2 godine. I nakon par dana ja sam se skroz navikao na novi dizajn i pojavu EV vozila.

Firma sada leasa eNV200 umjesto Transita Connect TDCi koje su koristi do prošle godine. Realno, kvalitet u rangu Hafeia.
kravamuzara
Posts: 3574
Joined: 15/03/2022 11:18

#3362 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kravamuzara »

Neki dan sam pisao da je Enyaq smijesan, da je Octavia 2016.-2017. unutra puno bolja.
Materijali ocajni za te pare, sve se uvija na dodir, prostora malo i naprijed a pogotovo nazad, pozicija sjedenja katastrofa, pozicije ekrana nigdje veze.

ID3 jedva mrvicu bolji ali gotovo isto sve.

ID4 moze donekle proci sa prostorom ali isto reciklaza na max.
User avatar
ElRe
Posts: 10836
Joined: 12/12/2011 11:28

#3364 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ElRe »

https://www.quattroruote.it/news/nuovi- ... v8cZYJwA30

Explorer :thumbup:

Dizajnerski meni bolji od ID4, iako je ispod lima ID4.
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3365 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by konektovan »

Sve vw smece,..a drugi uzimaju njihovu tehnologiju... :-)
kravamuzara
Posts: 3574
Joined: 15/03/2022 11:18

#3366 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kravamuzara »

Uzima Ford Europe, najdebilniji "proizvodjac" auta, gotovo sve im je od nekog.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#3367 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kabal1337 »

mazdasi na aparatima
kravamuzara
Posts: 3574
Joined: 15/03/2022 11:18

#3368 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kravamuzara »

Ko Ford of Europe bi i Bingo mogao biti proizvodjac auta, preseli proizvodnju u Rumuniju, Spaniju, Tursku, Indiju, uzmi platformu od fauwau, motore od Pezo-a, Volva, Yamahe, Cosworth-a, Mazde, Porsche-a, mjenjace od Getraga, nesto ljudi da nacrta vanjski izgled i eto ga "proizvodjac".

I prije nego sto kazete to rade svi, ne, ne rade u tolikoj mjeri, ni blizu.
User avatar
ElRe
Posts: 10836
Joined: 12/12/2011 11:28

#3369 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ElRe »



Koliko će centralni displej izdržati dok mu ode flet kabal :D
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3371 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by konektovan »

kravamuzara wrote: 22/03/2023 12:27 Ko Ford of Europe bi i Bingo mogao biti proizvodjac auta, preseli proizvodnju u Rumuniju, Spaniju, Tursku, Indiju, uzmi platformu od fauwau, motore od Pezo-a, Volva, Yamahe, Cosworth-a, Mazde, Porsche-a, mjenjace od Getraga, nesto ljudi da nacrta vanjski izgled i eto ga "proizvodjac".

I prije nego sto kazete to rade svi, ne, ne rade u tolikoj mjeri, ni blizu.
:lol:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#3374 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by problemnatravunu »

Nešto o čemu treba da promislite!!
Ovo je CAT994A.Image
Sagorijeva oko 1000 litara goriva za 12 sati, premještajući oko 250 tona zemlje kako bi uklonio materijale potrebne za proizvodnju JEDNE Tesla baterije.
Za izradu svake baterije potrebno je obraditi:
- 12 tona litijumovih soli
- 15 tona rude za kobalt
- 3 tone rude za nikl,
- 12 tona rude za bakar
I pomjeriti 250 tona zemljine kore.
Za samo - jednu - bateriju koja je otprilike:
- 12 kg litijuma
- 30 kg nikla
- 22 kg mangana
- 15 kg kobalta
- 100 kg bakra
- 200 kg aluminijuma, čelika i plastike
A ljudi vjeruju u "nultu emisiju" kada voze svoje električne automobile.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13280
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#3375 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Evolution_IV »

butno da sklone iz svog dvorista zagadjenje :twisted:

btw. moĆan cat :izet:
Post Reply