EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#2026 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Gray »

azdralovic wrote: 04/01/2022 13:01
Gray wrote: 04/01/2022 12:41

Ja npr. živim u zgradi sa zajedničkom garažom gdje imam parking mjesto. Mnogi su zagradili svoje mjesto (ozidali sa strana i stavili rolo vrata), ja nisam.

Mene zanima sada kako ja npr. tu mogu sebi napraviti električni priključak da bih punio PHEV ili BEV? Mogu obiučno utičnicu spustiti sa postojećih zajedničkih instalacija (kao što neki rade za rolo vrata i druge stvari), ali je to papanski, ne želim to da radim, znači morao bih da dovedem priključak na svoje mjesto sa posebnim brojilom? Ne znam može li to uopšte tako.
naravno da moze, ko vam je "upravitelj" za garazu, i sa njim dogovoris sta ti treba, stavi se sat i lagano
E onda ću to za naredno auto za nekoliko godina kada budem mijenjao, nadam se da će biti neki PHEV.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2027 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

ReymondReddington wrote: 04/01/2022 12:57 Koliko košta zamjena baterije na električnom vozilu?
Da li se to uopšte radi sada?

Trebat će još sigurno 5-6 godina da ovo sve krene. Bit će interesantno vidjeti kako se ponaša tržište polovnih ev vozila. Zasad su sva ova ev vozila poskupa.
Izmedju 15 i 20 hiljada eura za Tesle npr.

Zato je moj izbor bio Made in Korea( 8 godina garancije na baterije)
User avatar
permanentan
Posts: 458
Joined: 30/01/2008 14:11

#2028 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by permanentan »

Imate odlicnu apikaciju sa lokacijama punjača, a koju korisnici mogu updateovati.
PlugShare
Radi na androidu i iosu.
ReymondReddington
Posts: 668
Joined: 07/01/2018 22:25

#2029 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ReymondReddington »

RagibUzoriti wrote: 04/01/2022 13:18
ReymondReddington wrote: 04/01/2022 12:57 Koliko košta zamjena baterije na električnom vozilu?
Da li se to uopšte radi sada?

Trebat će još sigurno 5-6 godina da ovo sve krene. Bit će interesantno vidjeti kako se ponaša tržište polovnih ev vozila. Zasad su sva ova ev vozila poskupa.
Izmedju 15 i 20 hiljada eura za Tesle npr.

Zato je moj izbor bio Made in Korea( 8 godina garancije na baterije)
Skupo treba to ici dosta nize u buducnosti. 8 godina je fin period. Ja to nekako gledam kroz baterije na telefonima. S tim da su u autima baterije pod većim naporima (izlozene minusima ili vecim temperaturama vani, voznja auta po rupama ili losim putevima, ostecenja u slucaju udesa itd).

Mada opet mislim da nova ev vozila ce sigurno moci izgurati 8 do 10 godina na orginalnim baterijama.

Pitanje je koliko ce kia i ostali old school proizvodjaci naplacivati zamjenu baterije. Tesla je ipak malo "in" pa su i cijene sigurno napuhane.
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#2030 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by moee »

RagibUzoriti wrote: 04/01/2022 13:18
ReymondReddington wrote: 04/01/2022 12:57 Koliko košta zamjena baterije na električnom vozilu?
Da li se to uopšte radi sada?

Trebat će još sigurno 5-6 godina da ovo sve krene. Bit će interesantno vidjeti kako se ponaša tržište polovnih ev vozila. Zasad su sva ova ev vozila poskupa.
Izmedju 15 i 20 hiljada eura za Tesle npr.

Zato je moj izbor bio Made in Korea( 8 godina garancije na baterije)
Čitao sam da za Mustang Mach E baterija košta oko 23.000 € 😱

Koliko će vrijediti auto sa lošom baterijom koju je vrijeme zamijeniti?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#2031 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Haris.ba »

moee wrote: 04/01/2022 15:39 Koliko će vrijediti auto sa lošom baterijom koju je vrijeme zamijeniti?
Pa nesta slicno ko polovno auto bez motora.

Zavisi koliko dobra bude limarija i bude li kakve subvencije.
Last edited by Haris.ba on 04/01/2022 15:43, edited 1 time in total.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#2032 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by azdralovic »

Zavisi ti i od velicine baterije, ali racunaj izmedju 150-200$ po kWh... zato garancija majka
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#2033 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by moee »

Ovaj problem sa zamjenom baterije bi najprije mogla riješiti kineska firma NIO koja pravi el.auta kojima se umjesto punjenja, zapravo mijenjaju baterije. Slično kao npr. plinske boce sada. Cijeli proces traje 10-ak minuta.
Pridorac
Posts: 12
Joined: 02/01/2022 22:26

#2034 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Pridorac »

RagibUzoriti wrote: 04/01/2022 12:48
Pridorac wrote: 04/01/2022 11:54
Vjeruj da i ja ne znam sta bi se moglo desiti, Mozda zele sebe da ograde od punjenja kuci , Mozda se vise odnosi Na instalacije u kuci, samo auto ni ja ne znam zasto bi imalo problem. U Finskoj na parkinzima postoje uticnice koje se koriste za grijanje motora i kabine automobila "sähkölämmitys". Stvar JE prosta. U auto se ugradi grijac i u kabinu uticnica. Ujutro auto ne treba strugati i cistiti a i motor se lakse pali. Neka Vrsta fiksnog Webasto. Mnogi upravo Na te uticnice Na parkingu ukljucuju auto, STo Niko ne zeli da opravda kao dobro. Tako da mnogi placaju gradu ugradnju Na svoj parking jaceg punjaca...
sähkölämmitys je grijanje na struju,ili veoma cesto se koristi kao termin za podno grijanje,tako da nikako ne vidim poentu te rijeci koju ti koristis a sve u vezi kontakata sa grijanje vozila koji imaju instaliran npr DEFA system a dostupni su u vecini ili skoro svim "borettslag sin P-plasser"

Znaci nije isto reci "gulvvarme" ili "bilvarme".

Webasto koliko ja znam je instalirano i kao takvo je fiksno,ili mozda ima neki jos proizvod koji nije fiksni? :roll:

Nejse...sve mi to nekako suhveli :D
Mislio Sam fiksno u smislu da se mozes grijati samo Na parkingu , ili mjestu gdje I'ma struje, Webasto mozes aktivirati gdje hoces i to preko daljinskog. Ukucaj auto sähkölämmitys I bice ti jasnije...
Pridorac
Posts: 12
Joined: 02/01/2022 22:26

#2035 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Pridorac »

ReymondReddington wrote: 04/01/2022 15:33
RagibUzoriti wrote: 04/01/2022 13:18

Izmedju 15 i 20 hiljada eura za Tesle npr.

Zato je moj izbor bio Made in Korea( 8 godina garancije na baterije)
Skupo treba to ici dosta nize u buducnosti. 8 godina je fin period. Ja to nekako gledam kroz baterije na telefonima. S tim da su u autima baterije pod većim naporima (izlozene minusima ili vecim temperaturama vani, voznja auta po rupama ili losim putevima, ostecenja u slucaju udesa itd).

Mada opet mislim da nova ev vozila ce sigurno moci izgurati 8 do 10 godina na orginalnim baterijama.

Pitanje je koliko ce kia i ostali old school proizvodjaci naplacivati zamjenu baterije. Tesla je ipak malo "in" pa su i cijene sigurno napuhane.
Ako poredimo cijene auta u Salonima u BiH i Vani, mislim da bi Koreanci i Japanci trebali Biti jeftiniji, STO se tice PHEV vozila, Recimo Passat, Golf, SEAT bi mogli dozivjeti renesansu KOd Nas , cak i kao polovnjaci...
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2036 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

Ja navedoh par postova iznad cijenu za nive baterije za Teslu. I sto jest, jest, preskupo je.
Medjutim praksa je upravo pokazala da ta ista Tesla ima najlosije baterije. Svi ostali proizvodjaci skoro zanemariv procenat kvarova na baterijama i nakon 8 godina eksploatacije ili 200 hiljada km.

Medjutim ovdje ima jos jedan fazon, a to je da polovne baterije iz vozila koje je preslo jako malo, mozes naci na otpadu za veoma pristojnu cijenu.

Samo moras naci mehanicara koji ima dobre gumene cizme i dizalicu da moze te iste baterije da ti zamjeni 🤣🤣🤣

Sve u svemu, kad skontamo koliko manje dijelova imaju elektricna vozila u odnosu na SUS motore-mislim da su neopravdano skupa.
Proizvodjaci love u mutnom...
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2037 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mk ultra »

azdralovic wrote: 04/01/2022 15:42 Zavisi ti i od velicine baterije, ali racunaj izmedju 150-200$ po kWh... zato garancija majka
Sad je cijena malo visa, ne znam od kad ti je podatak
U eurima ti je 200€/kWh, LiFePO4 baterija

Mada ja ovo sa kWh i baterijom mrzim :mrgreen:

Svi kriju tabele sa naponima i strujom i tvrde nesto
Ali su sad ove sa fosforom hit
Ne mogu se zapaliti a imaju skoro isti kapacitet ko ove sa kobaltom

I dalje veoma veoma skupe...
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10717
Joined: 27/04/2021 22:52

#2038 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tramvajtrojka »

RagibUzoriti wrote: 04/01/2022 21:57 Ja navedoh par postova iznad cijenu za nive baterije za Teslu. I sto jest, jest, preskupo je.
Medjutim praksa je upravo pokazala da ta ista Tesla ima najlosije baterije. Svi ostali proizvodjaci skoro zanemariv procenat kvarova na baterijama i nakon 8 godina eksploatacije ili 200 hiljada km.

Medjutim ovdje ima jos jedan fazon, a to je da polovne baterije iz vozila koje je preslo jako malo, mozes naci na otpadu za veoma pristojnu cijenu.

Samo moras naci mehanicara koji ima dobre gumene cizme i dizalicu da moze te iste baterije da ti zamjeni 🤣🤣🤣

Sve u svemu, kad skontamo koliko manje dijelova imaju elektricna vozila u odnosu na SUS motore-mislim da su neopravdano skupa.
Proizvodjaci love u mutnom...
zato su tu ljudi kao uncle Rich kljucni u daljnjem opstanku el vozila il da se uradi sto je on uradio sa teslom odcipovao je na v8 motor :mrgreen: :mrgreen:
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#2039 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Zakalwe »

RagibUzoriti wrote: 04/01/2022 11:46 Kakva havarija moze biti ako punis punjacem od 10A sa obicne uticnice?
Kao npr: Image
Imam upravo taj punjac (kao rezerva, uvjek mi je u autu)...kupljen na EBay:u za neku malu lovu. Nikad nisam imao problema sa njim. Dugmetom mozes izabrati 8-10-13-16A. Ja obicno punim sa 10A (buduci da su vecine Shuko-uticnica osigurane na 10A) ali sam ga danas koristio na 16A na jednom parkiralistu na cijem kontaktu je pisalo 16A.

Cisto tehnicki, Shuko-utikac (samo utikac) je dimenzioniran za maksimalno 16A. Ako se napaja preko 16A osiguraca, kablom >2.5mm^2 i plocice nisu prljave/hrdjave, nema problema sa 16A punjenjem. Ukoliko su klizne plocice hrdjave, moze se desiti da se pregrije. Ali i tada je napravljen od plastike koja se samo topi, nece se zapaliti. Uz to, skuplji "punjaci" imaju termo-senzor u uticnici koji prekine punjenje ukoliko osjeti da se nesto pregrijava. (taj na slici nema)

Sve u svemu, sanse za neku "havariju" su minimalne. Ali je i dalje preporuka da se sve punjenje sa vise od 10A radi preko fiksno montiranog punjaca.

P.S.
"Punjac" na slici je u stvari nista drugo od produznog kabla sa malo elektronike i relejom. "Pravi" punjac je u autu...
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2040 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

Tako je :thumbup:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#2041 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by azdralovic »

mk ultra wrote: 04/01/2022 22:01
azdralovic wrote: 04/01/2022 15:42 Zavisi ti i od velicine baterije, ali racunaj izmedju 150-200$ po kWh... zato garancija majka
Sad je cijena malo visa, ne znam od kad ti je podatak
U eurima ti je 200€/kWh, LiFePO4 baterija

Mada ja ovo sa kWh i baterijom mrzim :mrgreen:

Svi kriju tabele sa naponima i strujom i tvrde nesto
Ali su sad ove sa fosforom hit
Ne mogu se zapaliti a imaju skoro isti kapacitet ko ove sa kobaltom

I dalje veoma veoma skupe...
Nekada sam citao nekakvo istrazivanje, i to im je bio prosjek... naravno bilo je izuzetaka tu, recimo e-golf zamjena kosta skoro 30k€ za 32kWh bateriju
Mustang mach-e isto ima neku nadprosjecnu cijenu, ali valjda zbog kompleksnosti zamjene
Karikaturist
Posts: 3793
Joined: 20/12/2020 10:03

#2042 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Karikaturist »

Nova elektro Kia izgleda stvarno brutalno. (58kwh)
Nije joj ni cijena klanje, 40tak hiljada evrica plus 15 ili 20 posto placa drzava.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2043 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by detroit-mercy »

Neki dan isao da pogledam Volvo XC40, cisto da vidim kako izgleda iznutra i da probam. Nemaju niti jednog, tek 2023. Lik me reako ako neko odkaze narudzbu, zvati cu te.
Nema auta s'glave :skoljka:.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#2044 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Rockefeller »

Ta ce ti to malo smetlje :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2045 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mk ultra »

detroit-mercy wrote: 21/01/2022 16:26 Neki dan isao da pogledam Volvo XC40, cisto da vidim kako izgleda iznutra i da probam. Nemaju niti jednog, tek 2023. Lik me reako ako neko odkaze narudzbu, zvati cu te.
Nema auta s'glave :skoljka:.
Kolega jos ceka isporuku VW, 8mi mjesec :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2046 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by detroit-mercy »

Rockefeller wrote: 21/01/2022 19:22 Ta ce ti to malo smetlje :mrgreen:
Ne izgleda lose, cisto da probam pa ako mi se svidi kupio bih. Treba mi jos jedno auto a rado bih imao i jedno elektricno. Teslina linija mi se ne svidja, Volvo mi nekako djeluje elegantnije.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#2047 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Rockefeller »

detroit-mercy wrote: 21/01/2022 19:55
Rockefeller wrote: 21/01/2022 19:22 Ta ce ti to malo smetlje :mrgreen:
Ne izgleda lose, cisto da probam pa ako mi se svidi kupio bih. Treba mi jos jedno auto a rado bih imao i jedno elektricno. Teslina linija mi se ne svidja, Volvo mi nekako djeluje elegantnije.
Reci cu samo KIA EV6 ili IONIQ 5, nude najbolje za pare. Ali dobro, i Volvo je :thumbup:
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2048 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by detroit-mercy »

mk ultra wrote: 21/01/2022 19:24
detroit-mercy wrote: 21/01/2022 16:26 Neki dan isao da pogledam Volvo XC40, cisto da vidim kako izgleda iznutra i da probam. Nemaju niti jednog, tek 2023. Lik me reako ako neko odkaze narudzbu, zvati cu te.
Nema auta s'glave :skoljka:.
Kolega jos ceka isporuku VW, 8mi mjesec :mrgreen:
Kod mene prijatelj narucio Escalade-a (benzinac) i rekli mu 10-12 mjeseci :skoljka: cekas skoro godinu na auto kosta 100k :mrgreen: i sve kazu nema svijet para :skoljka:.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2049 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by detroit-mercy »

Rockefeller wrote: 21/01/2022 19:56
detroit-mercy wrote: 21/01/2022 19:55
Ne izgleda lose, cisto da probam pa ako mi se svidi kupio bih. Treba mi jos jedno auto a rado bih imao i jedno elektricno. Teslina linija mi se ne svidja, Volvo mi nekako djeluje elegantnije.
Reci cu samo KIA EV6 ili IONIQ 5, nude najbolje za pare. Ali dobro, i Volvo je :thumbup:
Sad sam bio na Gugletu da vidim sta je taj IONIQ i evo sta pise :mrgreen:
Extremely limited availability. 2022 IONIQ 5 will be available in early 2022 in AZ, CA, CO, CT, FL, IL, ME, MD, MA, NJ, NY, OR, PA, RI, TX, VT, VA, and WA. Additional state availability coming in mid-2022. See your Hyundai dealer for availability details.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#2050 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Rockefeller »

Chipmangel :mrgreen:
Post Reply