EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2551 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by RagibUzoriti »

il dottore wrote: 13/07/2022 12:24

Spominje se vise puta ovaj boldirani podatak o 30% elektricnih auta u Norveskoj. Je li se misli na 30% novoprodatih auta u jednoj godini?
Procenat prodatih EV prosle godine u No je 65% od ukupne prodaje vozila !

U taj ukupan broj spadaju i laka komercijalna vozila koja ne idu u prilog ovom EV procentu.

Ukupan broj EV od svih registrovanih vozila u NO je preko 20% do sada.

Image
Last edited by RagibUzoriti on 13/07/2022 12:45, edited 2 times in total.
moee
Posts: 1379
Joined: 07/06/2011 10:44

#2552 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by moee »

EFD22 wrote: 12/07/2022 18:18 Malo sam više upućen u temu baterija igrom slučaja jer sam završio ETF u Sarajevu, i sa asistentom sam radio na temu baterija. On je malo lud, pa ima magisterij i na ETF i na hemiji.
Uglavnom, litijumske baterije su došle do svog maksimuma, što se tiče brzine punjenja, kapaciteta u odnosu na prostorni volumen itd.

Došli smo do par dobrih hemijskih jedinjenja za dielektrik, u smislu da se pune jako jako brzo, brže nego benzin u Formuli 1, i da imaju 80% bolji odnos kapacitet/volumen u odnosu na najbolje LiFePo i Li-Ion baterije, ali je problem što su jako jako volatilne. Temperatura im se mora održavati na tačno određenoj temperaturu plus 0.2K ili minus 1.4K je najbolje što smo postigli (jedno jedinjenje je bilo jako dobro u smislu da mu je idealna temperatura bila na 25.2°C, druga su bila ili prehladna ili pretopla), inače ako ode iznad toga = vatra, ako ode ispod toga baterija bukvalno “zamrzne” i postane neupotrebljiva.

Sistemi za hlađenje takvih baterija, pogotovo tokom rada ili punjenja, su bili skoro pa nemogući za projektirati, a kamoli spakovati da stanu u jedno vozilo što gabaritima, što masom, što rashladnim medijem.


Ko skonta novi dielektrik za baterije bolji od ovih Litijskih derivata, taj je za Nobelove nagrade!

Eto još jedan predug post, hvala na pažnji, i izvinite. 😁
Znači Oprašić još eksperimentiše na ETF-u. Lik je bio jedan od najboljih studenata iz EMP i mašina, a nije da nije prekucao i matematike i programiranje. Šteta je što ne ode negdje vani u neku veliku firmu ili institut...
User avatar
EFD22
Posts: 9876
Joined: 10/03/2022 22:16

#2553 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by EFD22 »

moee wrote: 13/07/2022 12:44
EFD22 wrote: 12/07/2022 18:18 Malo sam više upućen u temu baterija igrom slučaja jer sam završio ETF u Sarajevu, i sa asistentom sam radio na temu baterija. On je malo lud, pa ima magisterij i na ETF i na hemiji.
Uglavnom, litijumske baterije su došle do svog maksimuma, što se tiče brzine punjenja, kapaciteta u odnosu na prostorni volumen itd.

Došli smo do par dobrih hemijskih jedinjenja za dielektrik, u smislu da se pune jako jako brzo, brže nego benzin u Formuli 1, i da imaju 80% bolji odnos kapacitet/volumen u odnosu na najbolje LiFePo i Li-Ion baterije, ali je problem što su jako jako volatilne. Temperatura im se mora održavati na tačno određenoj temperaturu plus 0.2K ili minus 1.4K je najbolje što smo postigli (jedno jedinjenje je bilo jako dobro u smislu da mu je idealna temperatura bila na 25.2°C, druga su bila ili prehladna ili pretopla), inače ako ode iznad toga = vatra, ako ode ispod toga baterija bukvalno “zamrzne” i postane neupotrebljiva.

Sistemi za hlađenje takvih baterija, pogotovo tokom rada ili punjenja, su bili skoro pa nemogući za projektirati, a kamoli spakovati da stanu u jedno vozilo što gabaritima, što masom, što rashladnim medijem.


Ko skonta novi dielektrik za baterije bolji od ovih Litijskih derivata, taj je za Nobelove nagrade!

Eto još jedan predug post, hvala na pažnji, i izvinite. 😁
Znači Oprašić još eksperimentiše na ETF-u. Lik je bio jedan od najboljih studenata iz EMP i mašina, a nije da nije prekucao i matematike i programiranje. Šteta je što ne ode negdje vani u neku veliku firmu ili institut...
Jeste da, Nermin ubi, ne znam samo dokle je stigao s ovim. :mrgreen:
husoboss
Posts: 371
Joined: 19/07/2012 22:22

#2554 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by husoboss »

EFD22 wrote: 13/07/2022 15:50
moee wrote: 13/07/2022 12:44

Znači Oprašić još eksperimentiše na ETF-u. Lik je bio jedan od najboljih studenata iz EMP i mašina, a nije da nije prekucao i matematike i programiranje. Šteta je što ne ode negdje vani u neku veliku firmu ili institut...
Jeste da, Nermin ubi, ne znam samo dokle je stigao s ovim. :mrgreen:
Ne zna ni on više koliko započetih projekata ima :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2555 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ommadawn »

moee wrote: 13/07/2022 12:44
EFD22 wrote: 12/07/2022 18:18 Malo sam više upućen u temu baterija igrom slučaja jer sam završio ETF u Sarajevu, i sa asistentom sam radio na temu baterija. On je malo lud, pa ima magisterij i na ETF i na hemiji.
Uglavnom, litijumske baterije su došle do svog maksimuma, što se tiče brzine punjenja, kapaciteta u odnosu na prostorni volumen itd.

Došli smo do par dobrih hemijskih jedinjenja za dielektrik, u smislu da se pune jako jako brzo, brže nego benzin u Formuli 1, i da imaju 80% bolji odnos kapacitet/volumen u odnosu na najbolje LiFePo i Li-Ion baterije, ali je problem što su jako jako volatilne. Temperatura im se mora održavati na tačno određenoj temperaturu plus 0.2K ili minus 1.4K je najbolje što smo postigli (jedno jedinjenje je bilo jako dobro u smislu da mu je idealna temperatura bila na 25.2°C, druga su bila ili prehladna ili pretopla), inače ako ode iznad toga = vatra, ako ode ispod toga baterija bukvalno “zamrzne” i postane neupotrebljiva.

Sistemi za hlađenje takvih baterija, pogotovo tokom rada ili punjenja, su bili skoro pa nemogući za projektirati, a kamoli spakovati da stanu u jedno vozilo što gabaritima, što masom, što rashladnim medijem.


Ko skonta novi dielektrik za baterije bolji od ovih Litijskih derivata, taj je za Nobelove nagrade!

Eto još jedan predug post, hvala na pažnji, i izvinite. 😁
Znači Oprašić još eksperimentiše na ETF-u. Lik je bio jedan od najboljih studenata iz EMP i mašina, a nije da nije prekucao i matematike i programiranje. Šteta je što ne ode negdje vani u neku veliku firmu ili institut...
Jebiga, treba i Bosni sposobnih koji će učiti nove mlade generacije.
Nije svako ni za uzgajanje malina.
Još da su sposobni na vlasti pa sa ulažu u ovakve ljude, možda bi nešto i krenulo na bolje u toj zemlji.
Ne može se samo izvoziti pamet i radna snaga.
User avatar
mk ultra
Posts: 19222
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2556 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mk ultra »

moee wrote: 13/07/2022 12:44
EFD22 wrote: 12/07/2022 18:18 Malo sam više upućen u temu baterija igrom slučaja jer sam završio ETF u Sarajevu, i sa asistentom sam radio na temu baterija. On je malo lud, pa ima magisterij i na ETF i na hemiji.
Uglavnom, litijumske baterije su došle do svog maksimuma, što se tiče brzine punjenja, kapaciteta u odnosu na prostorni volumen itd.

Došli smo do par dobrih hemijskih jedinjenja za dielektrik, u smislu da se pune jako jako brzo, brže nego benzin u Formuli 1, i da imaju 80% bolji odnos kapacitet/volumen u odnosu na najbolje LiFePo i Li-Ion baterije, ali je problem što su jako jako volatilne. Temperatura im se mora održavati na tačno određenoj temperaturu plus 0.2K ili minus 1.4K je najbolje što smo postigli (jedno jedinjenje je bilo jako dobro u smislu da mu je idealna temperatura bila na 25.2°C, druga su bila ili prehladna ili pretopla), inače ako ode iznad toga = vatra, ako ode ispod toga baterija bukvalno “zamrzne” i postane neupotrebljiva.

Sistemi za hlađenje takvih baterija, pogotovo tokom rada ili punjenja, su bili skoro pa nemogući za projektirati, a kamoli spakovati da stanu u jedno vozilo što gabaritima, što masom, što rashladnim medijem.


Ko skonta novi dielektrik za baterije bolji od ovih Litijskih derivata, taj je za Nobelove nagrade!

Eto još jedan predug post, hvala na pažnji, i izvinite. 😁
Znači Oprašić još eksperimentiše na ETF-u. Lik je bio jedan od najboljih studenata iz EMP i mašina, a nije da nije prekucao i matematike i programiranje. Šteta je što ne ode negdje vani u neku veliku firmu ili institut...
Imao sam i ja kod istih profesora jedini u generaciji 10 iz pogona, i mašina 1 i 2 pa me evo (masine 2 jeste bilo jos raje sa 10, ali na prva 2 sam)
:run:

Hocu reci jos nesto, ta znanja i sve sto sam poslije radio ni u putu se srela nisu

Nejse
A sad ce biti nekih novina na nasem trzistu EV
Kaze HR ima 300 brzih punjaca :skoljka:
moee
Posts: 1379
Joined: 07/06/2011 10:44

#2557 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by moee »

Bilo je još dobrih studenata sa dobrim ocjenama, ali Nermin je bio baš jak na tom polju. Čovjek je magistrirao na nekom step motoru (koji nije bio proradio u to vrijeme), kasnije nastavio istraživati dok to nije posložio. Nakon toga dobio poziv da sa prof. Mašićem ide u USA održati predavanje na tu temu i nije otišao 😵

U BiH se vrlo malo ljudi poslije faxa počne baviti mašinama i pogonima...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2558 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ommadawn »

Da li u BiH imaju stanice za punjenje električnih auta?
Vjerujem da u Sarajevu postoji bar dvije-tri, možda i više?
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#2559 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by azdralovic »

Ommadawn wrote: 14/07/2022 07:32 Da li u BiH imaju stanice za punjenje električnih auta?
Vjerujem da u Sarajevu postoji bar dvije-tri, možda i više?
imaju vise od tri
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2560 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ommadawn »

azdralovic wrote: 14/07/2022 09:18
Ommadawn wrote: 14/07/2022 07:32 Da li u BiH imaju stanice za punjenje električnih auta?
Vjerujem da u Sarajevu postoji bar dvije-tri, možda i više?
imaju vise od tri
Okej.
A kako u drugim gradovima?
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#2561 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Laplace »

Ommadawn wrote: 13/07/2022 16:59
moee wrote: 13/07/2022 12:44

Znači Oprašić još eksperimentiše na ETF-u. Lik je bio jedan od najboljih studenata iz EMP i mašina, a nije da nije prekucao i matematike i programiranje. Šteta je što ne ode negdje vani u neku veliku firmu ili institut...
Jebiga, treba i Bosni sposobnih koji će učiti nove mlade generacije.
Nije svako ni za uzgajanje malina.
Još da su sposobni na vlasti pa sa ulažu u ovakve ljude, možda bi nešto i krenulo na bolje u toj zemlji.
Ne može se samo izvoziti pamet i radna snaga.
To se počne još u školi, kao u Singapuru: nastavnici se potiču da prepoznaju talente i da im pruže sve moguće uslove kako bi te talente mogli maksimalno razviti. Kod nas se radi obrnuto: sve snage se usmjeravaju na spašavanje onih koji neće kako bi ih se na silu provuklo kroz školu dok talenti propadaju. Kompletna politika obrazovanja nam je pogrešna i naopaka: borimo se za one od kojih ionako društvo neće imati nikakve koristi (naprotiv, samo štetu) dok uništavamo talente. Pa se onda čudimo što nam ne ide.
husoboss
Posts: 371
Joined: 19/07/2012 22:22

#2562 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by husoboss »

Ommadawn wrote: 14/07/2022 09:40
azdralovic wrote: 14/07/2022 09:18

imaju vise od tri
Okej.
A kako u drugim gradovima?
https://www.plugshare.com/hr
User avatar
mk ultra
Posts: 19222
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2563 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mk ultra »

Ommadawn wrote: 14/07/2022 09:40
azdralovic wrote: 14/07/2022 09:18

imaju vise od tri
Okej.
A kako u drugim gradovima?
javnih brzih punjača skoro da i nema

od AC punjača nemaš ništa ako putuješ
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2564 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ommadawn »

mk ultra wrote: 14/07/2022 19:42
Ommadawn wrote: 14/07/2022 09:40

Okej.
A kako u drugim gradovima?
javnih brzih punjača skoro da i nema

od AC punjača nemaš ništa ako putuješ
Jebiga…
Pa prodaju li se hibridi (pola benzin, pola strOUuja) u BiH?
Toyota, KIA, Hyundai…?
User avatar
mk ultra
Posts: 19222
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2565 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mk ultra »

Ommadawn wrote: 14/07/2022 21:36
mk ultra wrote: 14/07/2022 19:42

javnih brzih punjača skoro da i nema

od AC punjača nemaš ništa ako putuješ
Jebiga…
Pa prodaju li se hibridi (pola benzin, pola strOUuja) u BiH?
Toyota, KIA, Hyundai…?
Tanko

Ta revolucija kod nas tek dolazi, sa prvim polovnjacima :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12787
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#2566 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Evolution_IV »

Ommadawn wrote: 14/07/2022 21:36
mk ultra wrote: 14/07/2022 19:42

javnih brzih punjača skoro da i nema

od AC punjača nemaš ništa ako putuješ
Jebiga…
Pa prodaju li se hibridi (pola benzin, pola strOUuja) u BiH?
Toyota, KIA, Hyundai…?
Samo dizlo roki, kad vidim auto 2022 i da traktora a vecina prelazi malo, kontam kakva budala jbt, benzinac bolje ide, ne cuje se i ne trosi puno vise al dzaba, traktori su najbolji...i ja vozim al ne bi novog nikad, samo benz...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2567 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ommadawn »

Evolution_IV wrote: 14/07/2022 22:02
Ommadawn wrote: 14/07/2022 21:36

Jebiga…
Pa prodaju li se hibridi (pola benzin, pola strOUuja) u BiH?
Toyota, KIA, Hyundai…?
Samo dizlo roki, kad vidim auto 2022 i da traktora a vecina prelazi malo, kontam kakva budala jbt, benzinac bolje ide, ne cuje se i ne trosi puno vise al dzaba, traktori su najbolji...i ja vozim al ne bi novog nikad, samo benz...
Ma ovdje gledaju da se riješe dizelaša - braća Arapi i novopristigli Balkanci uzimaju Bemveje, Audije i Mercedese samo tako.
Sad što će ih porez puknuti, što cijene goriva i što će se teško riješiti tih auta - ma ko o tome razmišlja.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15463
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#2568 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by problemnatravunu »

Juraj Šebalj
Ja sam uvijek za nove tehnologije, ali ne na silu. Ovakvih scena ćemo se tek nagledati u budućnosti. Mi smo turistička zemlja i trebali bi vrvjeti od broja punionica za električne automobile. Nažalost, naša infrastruktura ne prati tempo kupovine strujnih automobila.
Zašto je to tako?
Pa auto industrija je ucijenjena od strane vladajućih u EU da od 2035. prestanu s prodajom benzinskih i dizel automobila, a od 2050. da ih se kompletno makne s ceste. Također vjerujem da će proizvodnja struje početi stizati iz zelenih izvora, ali to ide na dušu onih koji su tako odlučili. Ja sam samo pokorni građanin koji živi u 2022. godini trenutno.
Nemam problema s prelaskom na struju, osim ako zbog toga ne moram promijeniti način svog života, a moja dosadašnja iskustva i donji video pokazuju upravo to. Čast svakome ko ima vremena u životu čekati na punjenje auta, ali imam 46 godina i ne namjeravam do svoje nadam se osamdesete provesti godinu-dvije na punionici.
U životu uvijek razmišljam dva koraka unaprijed i moje mišljenje je da će mi lakše postati vegan nego čekati u redu da bi napunio svoj auto.
"Korak naprijed, natrag dva."
Često se naši političari izruguju s mračnim komunizmom i par-nepar danima, bonovima za gorivo, te naftnoj krizi. Onda sam bio klinac, ali mi se sve čini da nam takvi dani itekako dolaze.
"Sad ne možeš", "Čekaj", "Planiraj".
Ako u nešto vjerujem u budućnosti, onda vjerujem u slobodno vrijeme. Kako su email i telefoni podigli produktivnost, strujni automobili će smanjiti mobilnost.
Ili nek mi veseli zagovornici struje objasne:

1. Kako će 300.000 automobila stići do mora na udarne turističke vikende s automobilima na struju?
2. Koliko je to punionica i kolika je potrebna snaga u "piku"?
3. Kako će stanari jedne Mamutice puniti svoje automobile?
4. Koliko dan ima sati? Za sad 24, osim ako ne pomaknu na 26 ili 27, onda možda stvar i bude funkcionirala.

Ja ovom prigodom ne upirem prstom u nikoga, svjestan sam zagađenja, klime, co2, itd, ali imam osjećaj da vozimo 200 km/h direkt u zid. I sve je "kakti" ok.
Mislim da kao država nismo svjesni što će se dogoditi i da naši vladajući neće prstom maknuti dok god problem ne postane goruć.

Naravno drugo pitanje je odakle ljudima lova za strujne automobile? I ovako smo po prodaji novih automobila iza Slovenije, a odakle škvadri lova za duplo skuplje aute, koji će sada postati još skuplji?

Kratkoročan savjet za sve oni koji razmišljaju o kupovini strujnih auta, je da ako imaš doma svoj priključak, onda "DA", a ako vjeruješ u mrežu raznih chargera - onda se počnite baviti jogom, meditacijom ili odite doktoru po dobre "happy" tablete.
Kada testiram strujne automobile, tek svaka treća punionica u Zagrebu je danas slobodna.

Ajd živjeli!
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2570 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ommadawn »

Fakat treba planiranje unaprijed.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31988
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2571 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Bobi »

Supercharger u Otočcu ima 6 punionica.
Ipak, danas se stvorila kolona električnih vozila koja čekaju na punjenje...
User avatar
EFD22
Posts: 9876
Joined: 10/03/2022 22:16

#2572 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by EFD22 »

To je ta budućnost.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2573 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ommadawn »

Ne treba previše ni biti skeptik. Neće to ovako biti vječno.
kakotisesvidja
Posts: 422
Joined: 15/06/2022 14:44

#2574 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kakotisesvidja »

Gdje su strujni automobili bilo ptije 10 godina a gdje su sada
Pa nece ovako stanje biti sigurno 2032e
Tad cemo vjerovatno bar prepoloviti vrijeme punjenja ako ne spustimo na punjenje od 15 minuta

Svi protivnici strujnih gledaju samo iz jednog ugla a to je danasnja perspektiva i to prenose na buducnost

Ako uzmemo da je s teslom pocela masovna voznja strujnih ajmo uporediti gdje su auta bila 1900e npr i 1910e
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2575 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ommadawn »

Čovjek je prilagodljiv pa će se pronaći riješnja i za ove probleme.
Post Reply