BMW Blog BiH

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#1351 Re: BMW Blog BiH

Post by Throttle »

Legenda kaze da postoji auto koje forumasi nisu vozili i o kojem ne znaju bas sve :mrgreen:
Svako auto sa svakim motorom je neko vozio dovoljno dugo da moze iznijeti kompletan elaborat o manama i vrlinama
Aha, kako da ne
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#1352 Re: BMW Blog BiH

Post by kidney »

Zna li tko čije su turbine na B48 motorima? Vidim da BMW dosta šara u zadnje vrijeme.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1353 Re: BMW Blog BiH

Post by ado-šampion »

kidney wrote:Da, shvatili smo poantu. Što BMW umije napraviti to je teže. :lol:
Evo jos jedan koji se smije svojoj gluposti i ignorantnosti. Ili se isti lik koji mijenja nickove. Valja te blokliste prebrati malo, nema druge. :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1354 Re: BMW Blog BiH

Post by jefferson »

ado-šampion wrote:Pa na to se danas ide, da auto radi vise stvari za tebe. Prestizanje kamiona jeste impresivno, jer pokazuje domet tehnologije i teze je 300x napraviti nego dobar ovjes i dobar volan. Ko god misli drugacije nema pojma o tematici. Hajde to manje vise, ali da auto ima adaptivni tempomat koji drzi traku i kojeg u koloni mozes pustiti da radi sam i citati poruke na mobitelu je stvar kao poslana iz raja. Ko misli da nije nije se nasao u koloni na autoputu. A to ej danas haman pa svakodnevnica po Evropi.

Kao sto rekoh vremena se mijenjaju.
E posrem se ja na ljudsku evoluciju.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#1355 Re: BMW Blog BiH

Post by Me_again »

jefferson wrote:
ado-šampion wrote:Pa na to se danas ide, da auto radi vise stvari za tebe. Prestizanje kamiona jeste impresivno, jer pokazuje domet tehnologije i teze je 300x napraviti nego dobar ovjes i dobar volan. Ko god misli drugacije nema pojma o tematici. Hajde to manje vise, ali da auto ima adaptivni tempomat koji drzi traku i kojeg u koloni mozes pustiti da radi sam i citati poruke na mobitelu je stvar kao poslana iz raja. Ko misli da nije nije se nasao u koloni na autoputu. A to ej danas haman pa svakodnevnica po Evropi.

Kao sto rekoh vremena se mijenjaju.
E posrem se ja na ljudsku evoluciju.
Mojne tako,
Ćekam Adu da me zone na kafu tamo negdje na Marienplatz. Evo ja ču platiti ako treba 8)
User avatar
Rockefeller
Posts: 7323
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1356 Re: BMW Blog BiH

Post by Rockefeller »

:lol:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1357 Re: BMW Blog BiH

Post by Bullet Tooth Tony »

Jeste se raskokodakali jbt... :D

Meni samo nije jasno zasto ste toliko protiv tehnologije.. Pa ok.. Kupis golu tricu i sve ok... Ne svidja ti se vozacki uzitak u trici, pa bujrum brate 40k eura, kupi lotus elise i mirna Bosna...

A i ovi koji je imaju u autu.. Sto se trudite toliko da dokazete kako je to nesto najbolje sto se desilo auto industriji kad nije .. Sta vam je..

Uzivajte.. Meni pomaze na dnevnoj bazi i zato mi je dobra.. Neke stvari mrzim, poput start stop tehnologije..

Btw ovaj asistent sto sada svi ugradjuju je trenutno bezveze jer je realno spor.. A i u vecini slucajeva nije ni koristan
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1358 Re: BMW Blog BiH

Post by ado-šampion »

To je to. :thumbup:

Gledas sta ti pomaze u zivotu a sta ne, a ne govoris to je sranje a nisi ni probao.

Ne svidja ti se u kojem pravcu idu stvari? Nikakav problem nadjes staro auto s malo km za duplo manje para i uzivas. Ne vidim nikakav problem, osim sto tu mozda nije problem uzivanje i svidjanje/nesvidjanje nego da se nekom nesto dokazuje.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1359 Re: BMW Blog BiH

Post by Bullet Tooth Tony »

Prica je isto kao da nema izbora, eto kao mora se nesto kupiti bas u tom obliku, sa tim i tim motorom sa tom i tom opremom pa kuknjava "jaaao kuda ovo sve vodu, sta ovo rade" ...

Ma ako imas pare, milion opcija, milion konfiguratora, brendova, cuda.. Ne svidja ti se grijanje sjedista, PAF, iskljucis tu opciju, hoces manualu PAF, dodas manualu..

Nek svako sebi bira sta zeli.. Meni naredno auto ide automatik iz x mojih licnih razloga.. Mozda je bolja opcija manuala a mozda i nije (gotovo sam siguran za nije :D )
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1360 Re: BMW Blog BiH

Post by condy »

Svaki ozbiljan proizvođač radi na razvoju nove tehnologije. Zasebne odjele imaju za razvoj i primjenu nove tehnologije, u kojima su zaposleni ljudi koji se bave samo time. Novu opremu posebno sigurnosnu nikad ne treba potcjenjivati. Novu tehnologiju diktiraju premium proizvođači, to je fakat.

Nova tehnologija, omogućuje im konkurentnost na tržištu i mogućnost da prodaju proizvod po visokoj cijeni. Potražnja na tržištu ide za tim da većina kupaca koja kupuje nova vozila, posebno se to odnosi na premium vozila, traže auto u skladu sa vremenom. Traže inovativan automobil.

Najmanje im je bitno kako je prethodni model(i) izgledao i sta je nudio. Još manje im je bitno kakav će biti za 5 godina kad bude imao 150+km na satu. Nije im bitno koliko ima turbina, koliko ima složene tehnologije za održavati, bitno im je da je novo, da ima garanciju, dobru motorizaciju, sjajan prenos i da ima auto sa pregršt opreme.Tako npr, ovaj G20 kupci će u većini kupovati sa virtualnim kokpitom. Ko misli suprotno, grdno se vara.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1361 Re: BMW Blog BiH

Post by ado-šampion »

Ma naravno, pa nece niko dati svoj nekoliko godina star F30 i jos toliko para da dobije inkerementalni update, nidje veze. Ljudi hoce da vide sta to dobivaju za duplo para. Posebno na ovom nivou. Ne mozes vise 20 godina prodavati iste stvari. Jbt po nekim ovdje F30 je bio skroz nepotreban trebali su nastaviti prodavati E90, jer se jbg bolje vozio.
User avatar
basicm
Posts: 10483
Joined: 16/01/2012 21:38

#1362 Re: BMW Blog BiH

Post by basicm »

Ekonomisti i informaticari su unistili svijet.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1363 Re: BMW Blog BiH

Post by ado-šampion »

basicm wrote:Ekonomisti i informaticari su unistili svijet.
Eno sad prelazimo na licni nivo. :D :lol:
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#1364 Re: BMW Blog BiH

Post by lavic »

basicm wrote:Ekonomisti i informaticari su unistili svijet.
U pravu si .ebo ih kilobajt... :-D
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1365 Re: BMW Blog BiH

Post by mali_milojica »

basicm wrote:Ekonomisti i informaticari su unistili svijet.
To se u autoindustriji kaze bean counteri :D
User avatar
ElRe
Posts: 10848
Joined: 12/12/2011 11:28

#1366 Re: BMW Blog BiH

Post by ElRe »

BMW, Mercedes i Audi samo nude proizvode koje tržište traži. Za 90% prosječnih kupaca danas nisu bitni ni snaga motora ni vozna svojstva, već je bitno koliko automobil ima dispjela i kamera (HD), cup holdera, autonomna voznja, car play, android auto i sl.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#1367 Re: BMW Blog BiH

Post by azdralovic »

ElRe wrote:BMW, Mercedes i Audi samo nude proizvode koje tržište traži. Za 90% prosječnih kupaca danas nisu bitni ni snaga motora ni vozna svojstva, već je bitno koliko automobil ima dispjela i kamera (HD), cup holdera, autonomna voznja, car play, android auto i sl.
jok nego mi je za voznju do posla bitno za koliko je odvozio Nurburgring :-)
User avatar
basicm
Posts: 10483
Joined: 16/01/2012 21:38

#1368 Re: BMW Blog BiH

Post by basicm »

ElRe wrote:BMW, Mercedes i Audi samo nude proizvode koje tržište traži. Za 90% prosječnih kupaca danas nisu bitni ni snaga motora ni vozna svojstva, već je bitno koliko automobil ima dispjela i kamera (HD), cup holdera, autonomna voznja, car play, android auto i sl.
Upravo to i govorim, inzinjeri moraju slusati racunovodstvo i IT cvikerase kako i sta da rade.
User avatar
ElRe
Posts: 10848
Joined: 12/12/2011 11:28

#1369 Re: BMW Blog BiH

Post by ElRe »

basicm wrote:
Upravo to i govorim, inzinjeri moraju slusati racunovodstvo i IT cvikerase kako i sta da rade.
Problem je što tržište to masovno traži.

Za moj ukus, primjer sterilnog, kičastog enterijera

Image

Primjer vrhunskog, intuitivnog i kvalitetnog enterijera

Image
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#1370 Re: BMW Blog BiH

Post by Concord »

basicm wrote:
ElRe wrote:BMW, Mercedes i Audi samo nude proizvode koje tržište traži. Za 90% prosječnih kupaca danas nisu bitni ni snaga motora ni vozna svojstva, već je bitno koliko automobil ima dispjela i kamera (HD), cup holdera, autonomna voznja, car play, android auto i sl.
Upravo to i govorim, inzinjeri moraju slusati racunovodstvo i IT cvikerase kako i sta da rade.
Pretjerujete s glupostima. Postavio si 2 slike interijera, gdje su ti silni cup holderi o kojima pricas? BMW je vrhunski a Audi kicast? Mora da imas bar deceniju iskustva u inzinjeringu i dizajnu auto industrije pa imas kredibilitet da iznosis takve tvrdnje.

Ljudi su uvijek rezistentni prema novoj tehnologiji i to je prisutno u svakoj sferi zivota pa tako i u autoindustriji. Sumnja/strah od novog, dobro poznati psiholoski fenomen, nista strasno. Displeji, kamere, autonomne voznje, asistenti i sve ostale stvari koje su danas nama novitet ce novim generacijama biti stvar koja se podrazumjeva. BMW i svi ostali to vrlo dobro znaju i razvoj tehnologije je neminovan i nastavit ce se u tom pravcu bez obzira koliko vi i svi ostali kmecali. Razvoj motora/prenosa/podvozja ce se takodjer nastaviti bez obzira koliko vi to zanemarivali. Da su se kupci pitali danas bi i automatik mjenjac jos uvijek bio na margini automobilizma, jer pobogu kome to jos treba, mogu ja saltat sam, nisam nesposoban.
User avatar
ElRe
Posts: 10848
Joined: 12/12/2011 11:28

#1371 Re: BMW Blog BiH

Post by ElRe »

Nemam iskustva, već sam fino naveo šta je po mom ukusu a šta nije.

Novi dizajn enterijera Audia i generalno VW grupacije je vrh kičeraja i pretjerivanja sa displejima i meni se ne svidja. Nemam ništa protiv automatskih mjenjača, kamera, cup holdera.
Koja je prednost upravljanja komandama klimatizacije, radia na jednom A6, 3008 u odnosu na F10 i slične izvedbe?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1372 Re: BMW Blog BiH

Post by condy »

Kad je u pitanju klimatizacija na novom Audiu A6 i ovom novom BMW G20, klimatizaciju mozes podesavati sa glasovnim komandama. Kazes podesi na 22C, i automatski se podesi temperatura na zadano.

Na displejima imas puno vise opcija za rad na jednom mjestu i to je njihova prednost. Danas vozila se mogu veoma individualizirati sa raznim opcijama a napretkom tehnologije dostupne su razne opcije. Da nemas displeje sta mislis koliko bi trebalo ugraditi raznih tipki po kabini i kokpitu i na sta bi to licilo ? Kabina bi u tom slucaju izgledala kod premium vozila balgo receno kao kokpit od aviona. Rukovanje bi bilo neprakticno a te tipke po cijeloj kabini bi izgledale kicasto a ovako imas dva displeja na kojima imas sve i dosta je prakticnije, preglednije i bolje vizuelno uradjeno. Znaci nije tu samo klima, na tom displeju imas jos opcija za desetak tipki :wink: Plus onaj gornji od multimedije da ne spominjem.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1373 Re: BMW Blog BiH

Post by amar1994 »

:lol: 40god i vise se koristili koluti i dodje nekakav peder sa upitnom frizurom i kae daj sve na displej :run: ,lafo luksuzni jednostavan izgled :-D .al neka treba debilima da ih voze auta i sl.,sve gluplji ljudi :-)

Image

Image

semi debilne kontrole klime
Image


ovo meni bolje ko i kolegi..
Last edited by amar1994 on 12/10/2018 16:46, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1374 Re: BMW Blog BiH

Post by amar1994 »

@Condy

ne zelim i necu da gledam u ekran dok vozim,a bezbeli nisam jedini,zato ce kolut uvijek biti bolji bez obzira koliko prednosti ekrana navedete :)
User avatar
basicm
Posts: 10483
Joined: 16/01/2012 21:38

#1375 Re: BMW Blog BiH

Post by basicm »

amar1994 wrote:@Condy

ne zelim i necu da gledam u ekran dok vozim,a bezbeli nisam jedini,zato ce kolut uvijek biti bolji bez obzira koliko prednosti ekrana navedete :)
Meni se prva insignia svidja bas sto ima dugmica.
Post Reply