Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#51 Re: Toyota RAW 4 iskustva i savjeti

Post by 530i »

Tiguan preskup.
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#52 Re: Toyota RAW 4 iskustva i savjeti

Post by radostan dan »

Tiguan bas previse kosta...kaskai benzinac ko lutka, al 2.0... Nije problem potrosnja, nego kome ga uvaliti za par godina? Ko da si se vjenco sa njim...ubijedi ti bosanca da je to ok za nekog ko ne prelazi vise od 10-15 milja godisnje...
User avatar
konektovan
Posts: 40507
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#53 Re: RE: Re: Toyota RAW 4 iskustva i savjeti

Post by konektovan »

radostan dan wrote:Tiguan bas previse kosta...kaskai benzinac ko lutka, al 2.0... Nije problem potrosnja, nego kome ga uvaliti za par godina? Ko da si se vjenco sa njim...ubijedi ti bosanca da je to ok za nekog ko ne prelazi vise od 10-15 milja godisnje...
Radosni, ti si cojek sirokih al' racionalnih shvatanja, cudi me da radis protiv sebe do sebe.[emoji1] Ganjaj kakvog dustera, a za te pare, mozes gotovo novog kupiti.

poslano sa Sonija Ze
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#54 Re: Toyota RAW 4 iskustva i savjeti

Post by radostan dan »

:thumbup:
Nije zurba, samo razmisljam, ima do.februara hejbet vremena...
A sto se tice racionalnosti, jebi je, citav zivot sam racionalan, rekoh da.se.i ja malo - opuŠĆam... :zoka:
plinas
Posts: 104
Joined: 07/09/2016 13:40

#55 Re: Toyota RuAW 4 iskustva i savjeti

Post by plinas »

Prijatelju, opustanje znaci udaranje po dzepu :-)
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#56 Re: Toyota RAW 4 iskustva i savjeti

Post by klaki »

moze li moderator popraviti naslov teme???

eto kolko se neko interesuje u auto koje hoce da kupi da mu ni ime ne zna napisat pravilno

muka mi je posebno kad po piku vidim raznorazne... nadimke??? il sta su vec
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#57 Re: Toyota RAW 4 iskustva i savjeti

Post by citroen xm »

Duster nov se sada ne isplati kupovati. Dobar je to automobil, ali sledeće godine po svemu sudeći dolazi značajno bolji nasljednik. A kao i do sada cijena ne bi trebala puno rasti. Vitara je solidan auto, ali treba sačekati još neko vrijeme da se počnu polovne pojavljivati. Isplativost nove je takođe upitna.
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#58 Re: Toyota RAW 4 iskustva i savjeti

Post by radostan dan »

Pregledah Kaskaie na Piku...drze cijenu, jeble sliku svoju.
Simpa su, ali skucene unutra.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7292
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#59 Re: Toyota RAW 4 iskustva i savjeti

Post by Rockefeller »

RAV 4 i Nissan su zmajevi. Sviđaju mi se pravo.
lepsid
Posts: 87
Joined: 10/05/2007 13:22

#60 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by lepsid »

A u čemu je razlika između toyotinih d4d i d-cat motora?
NediM17
Posts: 21639
Joined: 05/11/2009 11:49

#61 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by NediM17 »

D-CAT su jaci. Vjerovatno veca turbina, eventualno drugacije brzigaljke i mapa.

Mozda je cak sve i isto, a razlika jedino u mapi. Ima i toga. Neki od takvih motora su 1.2 TSI (85ks i 105ks), i Mazdin 2.2 dizel (150ks i 185ks).
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#62 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by Me_again »

D-CAT su znatno više trošili goriva, a nerijetko su imali problema sa karikama koje su odlazile u rekordnom roku rezultirajuči visokom potrošnjom ulja. Toyota se namijenjala tih motora u garantnom roku kao u priči. I u tišini.
Zaobiči !
NediM17
Posts: 21639
Joined: 05/11/2009 11:49

#63 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by NediM17 »

Problem je bio sa uljnim karikama, a blok, klipovi i karike su isti u obje 2.2 varijante (D4D i D-CAT). Ako su i imali problema to je davno rijeseno. Ja ne bih bjezao od tog motora.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#64 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by jefferson »

Toliko je doabr da je BMW morao uskociti da spasava stvar.
NediM17
Posts: 21639
Joined: 05/11/2009 11:49

#65 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by NediM17 »

Ja sam samo rekao da ako je i imao nekih gresaka, pod garancijom, ili ako je noviji datum proizvodjnje, ispravljeno je. O tome koliko je motor dobar i ko je ispravio gresku nisam nista govorio. Krajnjem kupcu i korisniku je najbitnije da gresaka vise nema. :)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#66 Re: Toyota RAW 4 iskustva i savjeti

Post by amar1994 »

klaki wrote:moze li moderator popraviti naslov teme???

eto kolko se neko interesuje u auto koje hoce da kupi da mu ni ime ne zna napisat pravilno

muka mi je posebno kad po piku vidim raznorazne... nadimke??? il sta su vec
:lol: :lol:

ima i RAV-a :oops: :zzzz:
lepsid
Posts: 87
Joined: 10/05/2007 13:22

#67 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by lepsid »

Da li kod Rav 4 D4d uvijek vuku sve četiri točka, ili se mogu isključiti da bi se smanjila potrošnja.
NediM17
Posts: 21639
Joined: 05/11/2009 11:49

#68 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by NediM17 »

Ne moze. U principu uvijek vuku prednji tockovi, ali kada osjeti proklizavanje dio snage prebaci nazad. Ima jos opcija zakljucavanja diferencijala.

Dakle, u sustini u pitanju je permanentni 4x4 pogon, s tim da se zadnja osovina ukljucuje po potrebi, kada prednja osovina proklize.

Uglavnom ne moze se iskljuciti da bude strogo 4x2, kao kod mog Suzukija recimo, koji moze biti 4x2, 4x4 auto, i 4x4 lock. :D

Moj visegodisnji prosjek sa 2.2D4D 100kw je 7.2l/100km po pistolju, board pokazuje litar manje. Auto za svoju snagu ide odlicno!

P.S. Ako neko hoce da kupi odlicnog Rav-a, sa pouzdanom servisnom historijom i stvarnom kilometrazom, neka posalje pp. Ima jedan dobar za kojeg mogu garantovati. :thumbup:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#69 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by jefferson »

NediM17 wrote:Ne moze. U principu uvijek vuku prednji tockovi, ali kada osjeti proklizavanje dio snage prebaci nazad. Ima jos opcija zakljucavanja diferencijala.

Dakle, u sustini u pitanju je permanentni 4x4 pogon, s tim da se zadnja osovina ukljucuje po potrebi, kada prednja osovina proklize.

Uglavnom ne moze se iskljuciti da bude strogo 4x2, kao kod mog Suzukija recimo, koji moze biti 4x2, 4x4 auto, i 4x4 lock. :D

Moj visegodisnji prosjek sa 2.2D4D 100kw je 7.2l/100km po pistolju, board pokazuje litar manje. Auto za svoju snagu ide odlicno!

P.S. Ako neko hoce da kupi odlicnog Rav-a, sa pouzdanom servisnom historijom i stvarnom kilometrazom, neka posalje pp. Ima jedan dobar za kojeg mogu garantovati. :thumbup:
U normalnoj voznji je ja mislim 90% naprijed 10% nazad. Po potrebi moze da presalta 50:50%, ali ne moze kao Torsen u Audiju da prebaci npr. 50:50% ili max. 85% naprjied 15% nazad i obrnuto (normalno: 40% naprijed, 60% nazad), ili BMW npr. 100% samo na jednu osovinu (normalno 40/60%)
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#70 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by Me_again »

RAV više nije RAV.
Nekada je bio zabavan, mk1 i mk2 koji su imali konstantan pogon na 4 kotača. Ja sam imao mk2 i po snijegu je bio stvarno dobra igračka.
Sada je to konfekcija kao i svi ostali. Ali, dobar je auto, ne bi bilo fer prigovarati mu puno.
Koliko sam čuo oni će u budučnosti dizele potpuno izbaciti pa se ne trzaju puno oko toga, zato su uzeli provjereno dobar BMW motor kao premosnicu. I to ga koriste samo na 4X2 pogonu. Dizel sa 4X4 se više ne proizvodi !
Fora im je u hibridima gdje su numero uno dugi niz godina. Ali, taj hibrid na autoputu gdje nema prilike koristiti elektropogon troši za moj ukus previše, 9 do 10 litara benzina ako se malo brše vozi. Nešto sam gadljiv prema tim ciframa.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#71 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by jefferson »

Me_again wrote:RAV više nije RAV.
Nekada je bio zabavan, mk1 i mk2 koji su imali konstantan pogon na 4 kotača. Ja sam imao mk2 i po snijegu je bio stvarno dobra igračka.
Sada je to konfekcija kao i svi ostali. Ali, dobar je auto, ne bi bilo fer prigovarati mu puno.
Koliko sam čuo oni će u budučnosti dizele potpuno izbaciti pa se ne trzaju puno oko toga, zato su uzeli provjereno dobar BMW motor kao premosnicu. I to ga koriste samo na 4X2 pogonu. Dizel sa 4X4 se više ne proizvodi !
Fora im je u hibridima gdje su numero uno dugi niz godina. Ali, taj hibrid na autoputu gdje nema prilike koristiti elektropogon troši za moj ukus previše, 9 do 10 litara benzina ako se malo brše vozi. Nešto sam gadljiv prema tim ciframa.
Ma u Evropi mozes jos dizel uzeti. U SAD su japanci napravili cirkus od tih malih SUV. Jebo sve ako ja ne trcim 0-100 metara brze od RAV4, Honde CR-V i onog Nissana Rogue ili sta je vec.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#72 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by Me_again »

jefferson wrote:
Me_again wrote:RAV više nije RAV.
Nekada je bio zabavan, mk1 i mk2 koji su imali konstantan pogon na 4 kotača. Ja sam imao mk2 i po snijegu je bio stvarno dobra igračka.
Sada je to konfekcija kao i svi ostali. Ali, dobar je auto, ne bi bilo fer prigovarati mu puno.
Koliko sam čuo oni će u budučnosti dizele potpuno izbaciti pa se ne trzaju puno oko toga, zato su uzeli provjereno dobar BMW motor kao premosnicu. I to ga koriste samo na 4X2 pogonu. Dizel sa 4X4 se više ne proizvodi !
Fora im je u hibridima gdje su numero uno dugi niz godina. Ali, taj hibrid na autoputu gdje nema prilike koristiti elektropogon troši za moj ukus previše, 9 do 10 litara benzina ako se malo brše vozi. Nešto sam gadljiv prema tim ciframa.
Ma u Evropi mozes jos dizel uzeti. U SAD su japanci napravili cirkus od tih malih SUV. Jebo sve ako ja ne trcim 0-100 metara brze od RAV4, Honde CR-V i onog Nissana Rogue ili sta je vec.
:lol: :lol: :lol:
Ja ne trčim tako brzo, Golfiista je skontao da imam velik stomak.
lepsid
Posts: 87
Joined: 10/05/2007 13:22

#73 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by lepsid »

Ako se kupuje Rav4 d4d, sa nekih 200.000 km, na šta posebno obratiti pažnju.
Kolike su prosječne cijene redovnog održavanja (ulje, filteri...)
Kakvi su ovi naši mehaničari sa toyotoma. Ne mislim na Toyotin servis, već ove naše lokalne majstore :)
NediM17
Posts: 21639
Joined: 05/11/2009 11:49

#74 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by NediM17 »

@lepsid

Ako hoces Rav-a da te ne zaboli glava, posalji pp. Reci cu ti konkretno sta valja, a sta ne (ustvari nema nista da ne valja, ali imaju neke stvari koje u skorije vrijeme treba promijeniti) na tom primjerku. :thumbup:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#75 Re: Toyota RAV 4 iskustva i savjeti

Post by jefferson »

Me_again wrote:
jefferson wrote:
Me_again wrote:RAV više nije RAV.
Nekada je bio zabavan, mk1 i mk2 koji su imali konstantan pogon na 4 kotača. Ja sam imao mk2 i po snijegu je bio stvarno dobra igračka.
Sada je to konfekcija kao i svi ostali. Ali, dobar je auto, ne bi bilo fer prigovarati mu puno.
Koliko sam čuo oni će u budučnosti dizele potpuno izbaciti pa se ne trzaju puno oko toga, zato su uzeli provjereno dobar BMW motor kao premosnicu. I to ga koriste samo na 4X2 pogonu. Dizel sa 4X4 se više ne proizvodi !
Fora im je u hibridima gdje su numero uno dugi niz godina. Ali, taj hibrid na autoputu gdje nema prilike koristiti elektropogon troši za moj ukus previše, 9 do 10 litara benzina ako se malo brše vozi. Nešto sam gadljiv prema tim ciframa.
Ma u Evropi mozes jos dizel uzeti. U SAD su japanci napravili cirkus od tih malih SUV. Jebo sve ako ja ne trcim 0-100 metara brze od RAV4, Honde CR-V i onog Nissana Rogue ili sta je vec.
:lol: :lol: :lol:
Ja ne trčim tako brzo, Golfiista je skontao da imam velik stomak.
U tome i jest fazon, ni ja ne trcim brzo. Doduse stomak mi pomaze da povuce naprijed :)
Post Reply