Majstori prevaranti/muljatori

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

johnwick
Posts: 11
Joined: 20/06/2016 13:46

#1 Majstori prevaranti/muljatori

Post by johnwick »

Pozdrav svima.

Registrovao sam se na ovaj forum "maksuz" da otvorim temu koja bi mogla poslužiti svima. Podijelit ću sa vama slučaj koji mi se dogodio i u kojem sam ispao levat, a ujedno možda potaknem nekoga da podijeli svoje Za cilj nemam da "uništim" biznis navedenim individuama/obrtima, ali pamet u glavu:

#1 Autoservis Kule - vl. Mirsad Kustura, lokacija Resnik poslije Hadzica

Da ne detaljisem o tacnom belaju koji sam imao s ovim covjekom. VELIKI PREVARANT, petljanac, mutikasa, lopov, itd. Razvlaci s popravkom, ostavlja auto kod sebe na preko 7-8 dana, voza tudja auta uvijek, ali uvijek, pa i ono koje biste mu ostavili. Prica naokolo da je radio u ASI, pa cak i bio sef servisa. Time kupuje musterije. A od ljudi koji su radili u ASI sam saznao da NIKAD NIJE RADIO U ASI, vec kod SKORE koji ga je otjerao zbog prevara i kradja internih. Eto toliko o ovome liku. Kasnije sam sreo jos ljudi koje je ovaj nasamario, ima uvjerljivu pricu, pazite se i niposto ne vozite auta njemu osim ako nemate namjeru da budete licno tu sve vrijeme dok sarafa. Ako mu ostavis auto i odes kuci, budi siguran da ce se "provozati da testira", pa usput pokvariti stagod. U mom slucaju je to bilo do Mostara, malo se po Mepasu hodalo, nije stigao baciti racun :-D

#2 Autopraonica SCC

Ostavio auto na pranje. Obavio sto sam imao, dosao po auto. Na prvi pogled sve OK. Otvaram gepek da ubacim stvari i kese iz prodavnice, otpade plastika sa stop lampe. Nisam bio siguran sta se desilo, kontam ja se naslonio, ili nesto. Odem u praonicu da pitam, oni radnici se prave ludi. Zamolim na portirnici video snimak da pogledam sta se desilo, i ono osoblje stvarno ljubazno vrati snimak malo unazad da bi se vidjelo kako jedan od radnika kombinezonom (nehotice) odvali citavu stop lampu, i plastika tada ispadne. Nisam nikoga htio ganjati zbog toga, kontam zao mi ljudi prepali se. Ali eto, nisu ispali posteni, vjerovatno kontaju malo bolje auto moze kupiti sebi.

#3 Autopraonica Lauda Dobrinja

Ostavio auto na pranje, i pokupio pred kraj radnog vremena. Nisam primjetio nista neobicno do jutra. Ujutro pogledam vozaceva vrata, pobjegla prema haubi dobrih centimetar i tu negdje. Nije mi sad nista jasno, malo zagledam, kad na dijelu kod blatobrana vidim totmast ili nesto slicno. Sklonim prstom onu mast, zatvorim vrata kad SKRIPA nevidjena. Odem do njega da se zalim, lik se pravi lud, nesto prijeti bogara, itd. Vidim unutra bio neki stub, valjda onaj sto pere vozio u rikverc s otvorenim vratima i bup, suzbije vrata uz blatobran. Nikakve odstete, ne pomaze ni inspekcija, nista zivo. Ali eto, od tada zaobilazim i njega.

Podijelite i vi sta se desilo vama, sigurno da ima slucajeva, prevaranti i fuseri su na svakom cosku. Zivjeli!
Last edited by johnwick on 28/06/2016 02:46, edited 4 times in total.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by 530i »

Ne ostavljati auto nikad nikome.
johnwick
Posts: 11
Joined: 20/06/2016 13:46

#3 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by johnwick »

530i wrote:Ne ostavljati auto nikad nikome.
Prijatelju, dok je tvoj savjet apsolutno tacan, ja se bavim tako nezahvalnim poslom da ga i u halu cesto ponesem (bukvalno). Za auto stvarno ne mogu izdvojit' ozbiljnije vrijeme, sad da ja nesto stojim i nadgledam. Po tom pitanju je najbolja ASA, nikad ljudi nisu nista razvalili ili prevarili, odmah dobijes predracun. Ali preskupo, da ti pod prozorom pare nicu.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by 530i »

Kažeš jastuk zračnog amortizera, pretpostavljam da je neko malo bolje/skuplje auto u pitanju...još ako ti treba za posla, teško je vjerovati nekome na riječ, pa i ovlaštenim servisima. Čuj provozao se do Mostara, kakav gospodin samo.
nargila.ba
Posts: 282
Joined: 12/02/2012 22:42

#5 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by nargila.ba »

-
Last edited by nargila.ba on 21/08/2016 23:06, edited 1 time in total.
johnwick
Posts: 11
Joined: 20/06/2016 13:46

#6 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by johnwick »

530i wrote:Kažeš jastuk zračnog amortizera, pretpostavljam da je neko malo bolje/skuplje auto u pitanju...još ako ti treba za posla, teško je vjerovati nekome na riječ, pa i ovlaštenim servisima. Čuj provozao se do Mostara, kakav gospodin samo.
Pa jeste malo bolje i skuplje, da ne navodim sad koje tacno. Valjda se vodio tom logikom i konta odoh guliti levata, ima on... Ma nije toliko ni do posla, vec malo dijete, non stop negdje vozat moras, itd. Ja sam tacno znao kad mulja i petlja, ali zazmirim i napravim se lud jer mi se opet isplati. Kasnije se vec otelo kontroli, pa umjesto 2 dana 10, itd. Nidje veze. Djon i gotovo.
Last edited by johnwick on 28/06/2016 02:35, edited 1 time in total.
johnwick
Posts: 11
Joined: 20/06/2016 13:46

#7 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by johnwick »

nargila.ba wrote:Pa ko je tu lud, kako je kreten mislio da ce proci neopazeno?! Cak i da je 'uklonio tragove' tipa kesa/racun, nije bas mala sansa da neko primijeti 300km vise na satu. :shock:

Za rubriku vjerovali ili ne je sve sto si napisao.
Znas kako to bude, ja se i ne stignem sjetiti da uslikam kilometre (stvarno nisam nikad), vec parkiram auto, izadjem, on u neku pricu, itd. Ja se o jadu zabavim kako se vratit kuci iz Hadzica :D

A sto se tice ko je tu lud. Niko drugi do ja sam, jer ne cijenim dovoljno auta i novac (prolazna stvar). Negdje uvijek zurim, jurcam.
Last edited by johnwick on 28/06/2016 02:45, edited 1 time in total.
johnwick
Posts: 11
Joined: 20/06/2016 13:46

#8 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by johnwick »

http://www.avaz.ba/clanak/208778/16
Nepoznati počinitelji rano jutros opljačkali su servis automobila u Pazariću, u vlasništvu Mirsada Kusture. Ukupna vrijednost ukradene opreme procjenjuje se na oko 10.000 KM.

- Radio sam u radnji negdje do pola 1, da bi me nešto iza 4 sata probudila policija, koja je došla na lice mjesta nakon što mi je obijena radnja "Kule". Poludio sam, vjerujte. Imao sam šta i da vidim: nema alata, dijagnostičke opreme... Ukradeni su mi originalna Mercedesova autodijagnostika, akumulatori, ulje, laptop, alat... - požalio nam se razočarani Kustura.

Prema njegovim riječima, ukupna vrijednost ukradene opreme iznosi oko 10.000 KM.

- Sama autodijagnostika vrijedna je oko 7.000 KM. Ali ona je lopovima beskorisna jer je zaštićena kodom. Jedino je mogu baciti - kazao je Kustura.

Kontaktirali smo i MUP Kantona Sarajevo, kao i Policijsku stanicu Hadžići, ali, zanimljivo, nisu nam mogli dati bilo kakve informacije o ovom slučaju.
Dijagnostika od 7000 KM u prigradskom servisu sa jednom dizalicom, pri tome jos i zasticena "kodom" :D :D :D. A u citavom servisu ne mozes sabrati 5 milja da dodajes ofrlje cifre, eto toliko o "muljazama".
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#9 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by KB9 »

servis je ko cist ko operaciona sala :izet:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by VladaFBiH »

johnwick wrote:Pozdrav svima.

Registrovao sam se na ovaj forum "maksuz" da otvorim temu koja bi mogla poslužiti svima. Podijelit ću sa vama slučaj koji mi se dogodio i u kojem sam ispao levat, a ujedno možda potaknem nekoga da podijeli svoje Za cilj nemam da "uništim" biznis navedenim individuama/obrtima, ali pamet u glavu:


#2 Autopraonica SCC

Ostavio auto na pranje. Obavio sto sam imao, dosao po auto. Na prvi pogled sve OK. Otvaram gepek da ubacim stvari i kese iz prodavnice, otpade plastika sa stop lampe. Nisam bio siguran sta se desilo, kontam ja se naslonio, ili nesto. Odem u praonicu da pitam, oni radnici se prave ludi. Zamolim na portirnici video snimak da pogledam sta se desilo, i ono osoblje stvarno ljubazno vrati snimak malo unazad da bi se vidjelo kako jedan od radnika kombinezonom (nehotice) odvali citavu stop lampu, i plastika tada ispadne. Nisam nikoga htio ganjati zbog toga, kontam zao mi ljudi prepali se. Ali eto, nisu ispali posteni, vjerovatno kontaju malo bolje auto moze kupiti sebi.


Podijelite i vi sta se desilo vama, sigurno da ima slucajeva, prevaranti i fuseri su na svakom cosku. Zivjeli!
Ostao bez patosnica (85KM mi izbili iz džepa) - stavili ih u drugo auto a meni stavili neke stare poderane (ja imao gumene a stavili mi platnene kao neću primijetiti) + uredno naplatili pranje
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#11 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by 530i »

Vazda po tim praonicama valjaju ljude da im ostave auto bez nadzora...i vazda se kralo, od otpakovanog pakovanja žvaka do većih stvari.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#12 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by VladaFBiH »

530i wrote:Vazda po tim praonicama valjaju ljude da im ostave auto bez nadzora...i vazda se kralo, od otpakovanog pakovanja žvaka do većih stvari.
meni su do sada ukrali poprilično stvari iz auta a jednom sam i "navukao" (Autopranica u Mercatoru) tako što sam ostavio dosta "privlačnih" stvari u gepeku tako da je neki lik ostao bez posla (prebrojao i uslikao prije nego što sam predao auto)...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#13 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by 530i »

Dok nije bilo ovih samouslužnih "navlačio" sam ih stajanjem na 5m od auta. Nije se moglo sa stokom drugačije.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#14 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by dgL_ »

Nikad i nikome ostavljati auto sta god i kako god bilo... Autopraonice ne koristim, sam sebi operem auto kad ugrabim satic vremena da sam slobodan... Tako da sa tim autopraonicama nemam iskustva.. Inace ti mehanicari dole po Ilidzi vole da koriste tudje auto u privatne svrhe... Nebih imenovao jednog covjeka jer eto ko dobri smo, ali ima obicaj da se vozi autom koje mu je na servisu... Cak i da ode na jablanicko na vikend da se kupa... Sta god ima da obavi uzme auto sa servisa... Meni je to fkt van svake pameti.. Al to je sve stvar navike... Obicno pravi auta nekim starim dedicama dvice, kadete i slicno pa njima valjda ne smeta to... Onda udje u krv i nema kraja..

Moj majstor ima obicaj da mu ostavim auto ujutru navecer da dodjem po njega... Iako mu fkt vjerujem i sve cak ni to mi se ne svidja! Brate mili reci vrijeme kad da dodjem za 5-10 dana nije frka al kad dodjem radi moje auto odma... Ali jok uvijek ima posla i nikad ne mozes biti prvi jer je ko po obicaju ostalo posla od juce... Cak i ovo mi se ne svidja a ne da ostavim auto par dana... Smijesno
johnwick
Posts: 11
Joined: 20/06/2016 13:46

#15 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by johnwick »

Sta radit' kad nemas vremena da stojis uz majstora i gledas sta radi? A uvijek bude tako, ostavis auto, navratis za par sati, on jos neko drugo sarafa, tvoje nije ni zapoceo.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#16 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by commendatore »

johnwick wrote:Sta radit' kad nemas vremena da stojis uz majstora i gledas sta radi? A uvijek bude tako, ostavis auto, navratis za par sati, on jos neko drugo sarafa, tvoje nije ni zapoceo.
nadji neku osobu od povjerenja platis dnevnicu, klopu da ti se postara o autu kad sta treba a da zna oko auta da dezura i gleda i rijesio si svoj problem....

ja sam prije 3-4 godine u njemackoj duzio sluzbeno auto - i za razliku od svih ostalih doslovno u firmi - pazio sam ga ko da je moj - sredjivao cistio peglao - jebi ga
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#17 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by tempuser »

Meni su preko mjesec dana u F Autocentru gatali zasto auto nece da upali. Kako sam mogao drugacije da rjesim problem, a da ne ostavim auto na povjerenje?
Na kraju kraju se ispostavilo da je poludila benz. pumpa (na kontakt normalno odzuji svoje, auto upali i poslije 2-3 sek se ugasi), dok to nisu skontali sumnjali su na sve i svasta od ECU od komandne tabli i imobilajzera. Kad su ga konacno popravili ili tacnije receno upalili, sa 2/3 rezervoara je pao na mrtvu rezervu, nijedna kazaljka na tabli nije bila na svom mjestu, auto nije radio kako treba. Nakon duze vremena se ispostavilo da su u tom trazenju kvara slucajno ili namjerno ostavili pokvarenu bombinu na autu koji je tad bio presao 50k km.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#18 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by direstraits0078 »

tempuser wrote:Meni su preko mjesec dana u F Autocentru gatali zasto auto nece da upali. Kako sam mogao drugacije da rjesim problem, a da ne ostavim auto na povjerenje?
Na kraju kraju se ispostavilo da je poludila benz. pumpa (na kontakt normalno odzuji svoje, auto upali i poslije 2-3 sek se ugasi), dok to nisu skontali sumnjali su na sve i svasta od ECU od komandne tabli i imobilajzera. Kad su ga konacno popravili ili tacnije receno upalili, sa 2/3 rezervoara je pao na mrtvu rezervu, nijedna kazaljka na tabli nije bila na svom mjestu, auto nije radio kako treba. Nakon duze vremena se ispostavilo da su u tom trazenju kvara slucajno ili namjerno ostavili pokvarenu bombinu na autu koji je tad bio presao 50k km.
Preko mjesec dana da bi utvrdili da pumpa goriva ne radi... :shock: Aferim. :lol:

Ovlastene servise izbjegavam zbog strucnjaka koji ne znaju da se sluze dijagnostickim uredjajima, a povrh toga im logika nije jaca strana.

S druge strane u potpunosti razmumijem ljude koji nemaju povjerenja u majstore i "majstore", pa se iz tih razloga ne usudjuju ostaviti auto kod bilo koga osim ovlastenih servisera.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#19 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by dadoka84 »

Bihamk servis kod rimskog mosta. Na fiatu bravo pukao zupcasti remen, oni raspakovali i spakovali auto, sve dijelove ja nabavio i sam nosio glavu motora na ravnanje. Na kraju samo za ruke 500KM... Za isti taj posao u servisu igman račun je bio 120KM.

Prije toga su jednom za ruke naplatili 2 radna sata. Iako je auto u servisu bio 45 min. Nikad vise kod njih nisam otisao.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#20 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by ranger »

kod nas slabo ima majstora, uglavnom su svi mjenjaci dijelova.
uglavnom svi idu kalkulacijom kolko ce mu vremena trebat, kolko ce se namucit da dodje do dijela, koja je marka auta i samim tim kolko ce naplatit svoj rad.
ako mu je mala para a puno zajebancije oko dijela, reci ce ti "ma joook stos to mijenjat, opet ce za 20hiljada otic..."
ili ako dio jos nije prolupo reci ce samouvjereno "moze ovo jos"...
omiljeno je mijenjanje ulja,diskova, plocica, ciscenje egr-a, lafete, kugle, krajnice, seleni i vozi misko.. ponekad uleti promjena zupcastog. jbg najmanje zajebancije a cvakne 30-50KM za satak vremena... zato majstora ima poneki a "majstora" na svakom koraku...
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#21 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by direstraits0078 »

Prilicito dobro objasnjeno.
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#22 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by prof. »

ranger wrote:kod nas slabo ima majstora, uglavnom su svi mjenjaci dijelova.
uglavnom svi idu kalkulacijom kolko ce mu vremena trebat, kolko ce se namucit da dodje do dijela, koja je marka auta i samim tim kolko ce naplatit svoj rad.
ako mu je mala para a puno zajebancije oko dijela, reci ce ti "ma joook stos to mijenjat, opet ce za 20hiljada otic..."
ili ako dio jos nije prolupo reci ce samouvjereno "moze ovo jos"...
omiljeno je mijenjanje ulja,diskova, plocica, ciscenje egr-a, lafete, kugle, krajnice, seleni i vozi misko.. ponekad uleti promjena zupcastog. jbg najmanje zajebancije a cvakne 30-50KM za satak vremena... zato majstora ima poneki a "majstora" na svakom koraku...
:thumbup:

najgore mi je kad mu ja kažem za neku promjenu na autu, bilo da je riječ o zvuku, vibraciji i sl. a on to zanemari, 'nije to ništa ba, tako ti je to, samo vozi, more to tako još'. zadnji slučaj - čuje se pumpa u rezervoaru, ja mu govorim nije se tako prije čula, daj da promijenimo preventivno ostaću negdje u kvaru - jok ba, samo ti vozi kod mene se tako čuje godinama. 3 dana poslije crkne pumpa, sreća bila u pitanju loko vožnja, šlepanje 40 KM.

a da ne govorimo kad treba odradit dijagnostiku, pronaći kvar :run: pola naših majstora lupa k'o maksim po diviziji, prije ja skontam šta je u pitanju od njih. sreća pa se danas na forumima može puno toga saznat inače :-)
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#23 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by Sodom1 »

ranger wrote:kod nas slabo ima majstora, uglavnom su svi mjenjaci dijelova.
uglavnom svi idu kalkulacijom kolko ce mu vremena trebat, kolko ce se namucit da dodje do dijela, koja je marka auta i samim tim kolko ce naplatit svoj rad.
ako mu je mala para a puno zajebancije oko dijela, reci ce ti "ma joook stos to mijenjat, opet ce za 20hiljada otic..."
ili ako dio jos nije prolupo reci ce samouvjereno "moze ovo jos"...
omiljeno je mijenjanje ulja,diskova, plocica, ciscenje egr-a, lafete, kugle, krajnice, seleni i vozi misko.. ponekad uleti promjena zupcastog. jbg najmanje zajebancije a cvakne 30-50KM za satak vremena... zato majstora ima poneki a "majstora" na svakom koraku...
Ovo znam i ja iako nisam mehanicar, znaci mogao bi loko otvoriti servis :izet:
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#24 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by zli_hordas »

Nije lako ni majstor biti svako bi da mu se auto odmah radi,svako zna sta je kvar na autu,i da prođe sto jeftnije.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#25 Re: Majstori prevaranti/muljatori

Post by dgL_ »

zli_hordas wrote:Nije lako ni majstor biti svako bi da mu se auto odmah radi,svako zna sta je kvar na autu,i da prođe sto jeftnije.
Ne odmah pasa, nego onda kad se dogovorimo! Nije problem za 10 dana ujutru u 9 h cu doci ali ces me primiti odmah! Jer smo se tako dogovorili? Ako ovo nije posteno onda ne znam sta jeste...

Ima i ljudi cudnih sto se toga tice, ali brate mili ako ja vozim to auto par godina, ako znam kako je radio i kako sada radi, pa valjda bi ako nista trebao da uvazis ovo sto sam rekao... I da ispitas, pregledas itd...

A ovo da prodje sto jeftinije, pa jarane takav drustveni sistem jbg... Sto bi ti dao za taxi 15 keka od ilidze do carsije kad sa tramvajem mozes za 1.60... Primjera radi...
Post Reply