Ugradnja dnevnih led svjetala

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
meckoboy
Posts: 68
Joined: 30/08/2010 14:13

#1 Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by meckoboy »

Pozdrav forumašima!

Da li mi neko može pomoći oko šeme spajanja led dnevnih svjetala na auto..tipa da se pale pri kontaktu na bravi za paljenje? Da li je neko već radio sličan projekat...pa da podjeli iskustvo?
Auto je golf IV.
Unaprijed hvala
Throttle
Posts: 12969
Joined: 10/06/2016 12:35

#2 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by Throttle »

Najlakse ti je izvuci zice sa pozicije iz fara i voziti s pozicijama a radit ce i dnevna svjetla... il dalje kopat po instalaciji i spojit gdje zelis.. za ta dnevna svjetla je bila izmjena zakona koliko se sjećam al ne znam da li obuhvata i naknadno ubacena dnevna svjetla ili samo fabricka
meckoboy
Posts: 68
Joined: 30/08/2010 14:13

#3 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by meckoboy »

Throttle wrote:Najlakse ti je izvuci zice sa pozicije iz fara i voziti s pozicijama a radit ce i dnevna svjetla... il dalje kopat po instalaciji i spojit gdje zelis.. za ta dnevna svjetla je bila izmjena zakona koliko se sjećam al ne znam da li obuhvata i naknadno ubacena dnevna svjetla ili samo fabricka
Zakon kaže sledeće:

U članu 90. stav (1) mijenja se i glasi:
„(1) Za vrijeme upravljanja motornim vozilom danju na vozilu moraju da budu upaljena kratka ili dnevna svjetla.”.
Obrazloženje:
Uzimajući u obzir stanje saobraćajne infrastrukture, te karakteristična obilježja saobraćajnih nezgoda, ostaje potreba za korišćenjem svjetala na vozilu danju. Cijeneći funkciju izvedenih „dnevnih” svjetala na vozilima kao ekonomičnije alternative „kratkim” svjetlima, predložena izmjena se ogleda u mogućnosti korišćenja „dnevnih” umjesto „kratkih” svjetala.


Ono što nisam mogao pronaći tu odredbu oko naknadne ugradnje.

S pozicija ne bih uzimao izvor struje..već radije sa kontakt brave. Ipak jednostvnije je a neće mi biti upaljenje pozicije..pa sad koje žice uzeti sa kontakt brave? HM..
Throttle
Posts: 12969
Joined: 10/06/2016 12:35

#4 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by Throttle »

S kontakt brave možeš uzeti plus koji pali cd plejer il šta je već u autu, spojit preko releja a direkt sa akumulatora dovest napajanje.
Ja sam spojio sa pozicijom sve, kod mene su dnevna u faru umjesto dugih trenutno, tako da mi je bilo najmanje zezanja oko toga. Ubacio sam LED sijalice pa nema neke potrošnje struje i vozim tako bez problema već par mjeseci
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#5 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by preludezalude »

meckoboy wrote:Pozdrav forumašima!

Da li mi neko može pomoći oko šeme spajanja led dnevnih svjetala na auto..tipa da se pale pri kontaktu na bravi za paljenje? Da li je neko već radio sličan projekat...pa da podjeli iskustvo?
Auto je golf IV.
Unaprijed hvala
To da se pale na kontakt nije dobra opcija. Led-ice su jako osjetljive na variranje napona. Da se upale kad se motor upali je druga prica.
Dobro provjeri kakve ledice ubacujes. Predpostavjam da ces kupiti neke koje rade na 12v. Medjutim kada auto radi napon je oko 13,4.14,4. Povecan napon - povecano grijanje ledica, povecano grijanje ledica - uzasno kratak vijek trajanja. Neke nekvalitetne ce se ugrijati i na 80 stepeni pri tom naponu i u tom slucaju trebas ih postaviti na neki hladnjak. Najveci neprijatelj ledica je grijanje a kako se napn povecava one se pocinju pregrijavati. I sa malim povecanjem napona od recimo 0,5V dolazi do drasticno povecanje potrosnje tj pocnu vuci ampera drasticno vise.
Neke ledice ce raditi ok dok je auto ugaseno ali cim upalis auto pocet ce pomalo treperiti bas zbog povecanog napona. Dosta sam petljao oko toga i isprobavao svasta i ovo govorim iz iskustva. Ne ugradjuj nista dok ih dobro ne isprobas kako se ponasaju dok je auto upaljeno.
timezone
Posts: 170
Joined: 18/01/2016 21:08

#6 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by timezone »

Ako imas dnevna svjetla koja hoces da su uvijek upaljena onda ti je najbolje da ugradis dodatni relej samo za ta svijetla , znaci stalni minus na svijetla, plus preko releja a relej pokreces najbolje sa klemom broj 15 ( to ti je polozaj ON na bravi) . U tom slucaju ce se svijetla upaliti kada das kontakt , ugasiti dok anlasujes i opet se upaliti kada upalis auto. A ako hoces da ih mozes paliti i gasiti u voznji onda ti treba jos jedan prekidac izmedu kleme 15 i releja.
meckoboy
Posts: 68
Joined: 30/08/2010 14:13

#7 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by meckoboy »

Znači ipak sa relejom bih mogao zaštiti ledice od pregrijavanja i pregorijevanja.. Uglavnom dnevna svjetla bih ugradio u branik a po mogućnosti da se pale na kontakt bravu...ipak malo je složenije nego što sam mislio..Hmm..

Može li mi neko preporučiti dobrog autoelektičara?
Leon16v
Posts: 5778
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#8 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by Leon16v »

meckoboy wrote:Znači ipak sa relejom bih mogao zaštiti ledice od pregrijavanja i pregorijevanja.. Uglavnom dnevna svjetla bih ugradio u branik a po mogućnosti da se pale na kontakt bravu...ipak malo je složenije nego što sam mislio..Hmm..

Može li mi neko preporučiti dobrog autoelektičara?
Ako si iz Sarajeva, cuo sam da na Alipasinom dole kod dzamije ima dobar autoelektricar, al ne mogu se sjetit kako se zove :lol:
meckoboy
Posts: 68
Joined: 30/08/2010 14:13

#9 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by meckoboy »

To je Senči..čuo sam..moraću se raspitati kod njega. Hvala ti u svakom slučaju :)
samo pozitiva
Posts: 1018
Joined: 27/01/2016 10:58
Location: Tapatalk

#10 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by samo pozitiva »

meckoboy wrote:
Throttle wrote:Najlakse ti je izvuci zice sa pozicije iz fara i voziti s pozicijama a radit ce i dnevna svjetla... il dalje kopat po instalaciji i spojit gdje zelis.. za ta dnevna svjetla je bila izmjena zakona koliko se sjećam al ne znam da li obuhvata i naknadno ubacena dnevna svjetla ili samo fabricka
Zakon kaže sledeće:

U članu 90. stav (1) mijenja se i glasi:
„(1) Za vrijeme upravljanja motornim vozilom danju na vozilu moraju da budu upaljena kratka ili dnevna svjetla.”.
Obrazloženje:
Uzimajući u obzir stanje saobraćajne infrastrukture, te karakteristična obilježja saobraćajnih nezgoda, ostaje potreba za korišćenjem svjetala na vozilu danju. Cijeneći funkciju izvedenih „dnevnih” svjetala na vozilima kao ekonomičnije alternative „kratkim” svjetlima, predložena izmjena se ogleda u mogućnosti korišćenja „dnevnih” umjesto „kratkih” svjetala.


Ono što nisam mogao pronaći tu odredbu oko naknadne ugradnje.

S pozicija ne bih uzimao izvor struje..već radije sa kontakt brave. Ipak jednostvnije je a neće mi biti upaljenje pozicije..pa sad koje žice uzeti sa kontakt brave? HM..
ovo jos nije usvojeno tako da i dalje vaze samo kratka svjetla
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#11 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by UterivacDugoga »

Jel jos jedan dzidzan ili ? :D
User avatar
pepeljara
Posts: 6560
Joined: 22/08/2003 00:00

#12 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by pepeljara »

Raja
jel ko uzimao ove sijalice ?

http://www.olx.ba/artikal/14603426/led- ... e_41081947

Kotntam narucit par komada od 9w.
Throttle
Posts: 12969
Joined: 10/06/2016 12:35

#13 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by Throttle »

pepeljara wrote:Raja
jel ko uzimao ove sijalice ?

http://www.olx.ba/artikal/14603426/led- ... e_41081947

Kotntam narucit par komada od 9w.
Nisu to dnevna svjetla nego nocna za kuću hahah
Mada im je namjena vise za dan :D Ja sam narucivao LED sa 68 dioda, deklarisane kao 9W, fakat svjetli kao 9W na obicnoj sijalici :D Mozda neke s vecom nazivnom snagom bacaju bolje al ova je poprilicno losa, mozda za neku ostavu-spajz. E27 grlo
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#14 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by mayab »

Throttle wrote:
pepeljara wrote:Raja
jel ko uzimao ove sijalice ?

http://www.olx.ba/artikal/14603426/led- ... e_41081947

Kotntam narucit par komada od 9w.
Nisu to dnevna svjetla nego nocna za kuću hahah
Mada im je namjena vise za dan :D Ja sam narucivao LED sa 68 dioda, deklarisane kao 9W, fakat svjetli kao 9W na obicnoj sijalici :D Mozda neke s vecom nazivnom snagom bacaju bolje al ova je poprilicno losa, mozda za neku ostavu-spajz. E27 grlo
Kako stoji na slici, to je 500 lumena svjetlosni fluks, a to odgovara standardnoj žarulji od 40-50 W, a to je prilično slabo svjetlo koje takva sijalica daje

Image
Throttle
Posts: 12969
Joined: 10/06/2016 12:35

#15 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by Throttle »

Bljesti ona toliko da ne mozes gledat u nju al 2 metra ispod plafona je polumrak :) ja ubacio u kupatilo koje je 3 kvadrata, izvadio i stavio obicnu sijalicu-mislim 75W -ne vjerujem da je 60..
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#16 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by Better Man »

Ugraditi led dnevna svjetla u auto za koje nikad nisu ista bila planirana je čista glupost i ja bih to zakonom kažnjavao.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#17 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by IcedFlame »

Ja bi gluposti kaznjavao zakonom.
HD_2015
Posts: 932
Joined: 27/08/2015 12:54

#18 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by HD_2015 »

Nisam našao svježiju temu od ove. :?

Ima li ko da ugrađuje dnevna LED svjetla a da radi kako treba, tj. da ne zezne elektriku u autu? Znači, dnevna LED svjetla, a ne H7 LED sijalice.

Pretpostavljam da treba i atest. Gdje se radi atest?
User avatar
kabal1337
Posts: 8061
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#19 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by kabal1337 »

HD_2015 wrote: 02/08/2023 15:35 Nisam našao svježiju temu od ove. :?

Ima li ko da ugrađuje dnevna LED svjetla a da radi kako treba, tj. da ne zezne elektriku u autu? Znači, dnevna LED svjetla, a ne H7 LED sijalice.

Pretpostavljam da treba i atest. Gdje se radi atest?
ma kakav atest rodijak :lol:
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#20 Re: Ugradnja dnevnih led svjetala

Post by JavierBosnia »

HD_2015 wrote: 02/08/2023 15:35 Nisam našao svježiju temu od ove. :?

Ima li ko da ugrađuje dnevna LED svjetla a da radi kako treba, tj. da ne zezne elektriku u autu? Znači, dnevna LED svjetla, a ne H7 LED sijalice.

Pretpostavljam da treba i atest. Gdje se radi atest?
piknalog
Post Reply