Oldtajmeri all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
EmirTr
Posts: 190
Joined: 19/09/2020 09:16

#4051 Re: Oldtajmeri all about

Post by EmirTr »

X internacionalni oldtimer susreti Travnik 2022
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#4052 Re: Oldtajmeri all about

Post by Hakiz »

Ja bih ovaj volio imati:



Sentimentalni razlozi.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4053 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Ja bih skoro svaki proizveden između 1950-e i 1990.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4054 Re: Oldtajmeri all about

Post by TouringBiker »

Hakiz wrote: 14/06/2022 22:55 Ja bih ovaj volio imati:



Sentimentalni razlozi.
Moj dedo je imao u 1950im.

A prije rata slican, sli veci, Opel Super 6

Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4055 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote: 14/06/2022 22:55 Ja bih ovaj volio imati:



Sentimentalni razlozi.
Komšija u BL imao dvije koje je planirao srediti.
Stajale bezveze u dvorištu, nikad ništa nije na njima urađeno. Jeste doduše jedna isječena.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4056 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

Ommadawn wrote: 15/06/2022 08:17

Komšija u BL imao dvije koje je planirao srediti.
Stajale bezveze u dvorištu, nikad ništa nije na njima urađeno. Jeste doduše jedna isječena.
std nasa restauratorska prica ,dodjes s parama da kupis,ne moze ja cu to sredjivat i na kraju baci u otpad :run:
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#4057 Re: Oldtajmeri all about

Post by Hakiz »

Imam fotografiju na kojoj, kao dvogodišnjak, sjedim za volanom jednog. Bijeli.

Jedno vrijeme je bio u oglasima jedan, u Sarajevu, za 500 KM. Naravno, danas ću, sutra ću, nikada ne kupih. Vjerovatno zbog toga što ne radim na automobilima pa bi mi majstori za restauraciju uzeli više nego što mogu priuštiti. Doduše, ja sam kontao ostaviti "izgled" vani i unutra, a motor itd što je moguće modernije, ne bih ga restaurisao u priginalno izdanje.

Gledam ih po web sajtovima idu i do 20.000 eura sada za restaurisane primjerke, a "razvaljeni" i po 2.500 eura...

https://www.classic-trader.com/uk/cars/ ... el/olympia

https://kleinanzeige.focus.de/autos/opel-olympia

https://suchen.mobile.de/auto/opel-olympia.html
Last edited by Hakiz on 15/06/2022 16:50, edited 1 time in total.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4058 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

bitanga_sa_otesa wrote: 15/06/2022 16:20
Ommadawn wrote: 15/06/2022 08:17

Komšija u BL imao dvije koje je planirao srediti.
Stajale bezveze u dvorištu, nikad ništa nije na njima urađeno. Jeste doduše jedna isječena.
std nasa restauratorska prica ,dodjes s parama da kupis,ne moze ja cu to sredjivat i na kraju baci u otpad :run:
Nije to samo kod nas.
Po Švedskoj imaš isto tako, kupi, sređivat će, umre, niko od djece ili bližnje rodbine nije zainteresovan ni za to ni za kuću, stoji godinama i onda neko od ovih urban explorera nađe.
Ako još nekome ko stvarno zna i voli, otkriju gdje je - onda se ganja papirologija i sve da se to izvuče i restaurira.
To je opet sretan kraj.

Nesretno je kad nalete nekakvi hajvani pa uzmu kakvu željeznu cijev ili štangu i udri. Nekad se dešavalo i da ih zapale.

Ali imaš onda i onu treću kategoriju. Uzme, doveze kući, krene sređivati i na pola puta skonta da je ispala skuplja pita nego tepsija i onda počne prodavati a nabije cijenu kao da je Space Shuttle u pitanju.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4059 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote: 15/06/2022 16:47 Imam fotografiju na kojoj, kao dvogodišnjak, sjedim za volanom jednog. Bijeli.

Jedn ovrijeme je bio u oglasima jedan, za 500 KM. Naravno, danas, sutra, nikada ne kupih. Vjerovatno zbog toga što ne radim na automobila pa bi mi majstori za restauraciju uzeli više nego što mogu priuštiti.

Gledam ih po web sajtovima idu i do 20.000 eura sada za restaurisane primjerke, a "razvaljeni" i po 2.5000 eura...

https://www.classic-trader.com/uk/cars/ ... el/olympia

https://kleinanzeige.focus.de/autos/opel-olympia

https://suchen.mobile.de/auto/opel-olympia.html
Imam i ja sliku kad sam bio dvije godine za volanom tatine Folcike.

Najbolji su mi bili oni koji prodaju Spačeka ili Folciku pa krenu pričati o originalnosti. A ja odrastao u tim autima.
Spusti care malo cijenu, nije to toliko original.

Ima kod nas ovih britanaca poput Morrisa ili Austina, nisu baš previše skupi ali de se sine usudi pa kupi.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#4060 Re: Oldtajmeri all about

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: 15/06/2022 16:49
Ali imaš onda i onu treću kategoriju. Uzme, doveze kući, krene sređivati i na pola puta skonta da je ispala skuplja pita nego tepsija i onda počne prodavati a nabije cijenu kao da je Space Shuttle u pitanju.
MA, takve restauracije se rade ili zato da ga imaš i koristiš, pa koliko kota, košta, ili je stvarno vrijedan, pa koliko god da košta znaš da ćeš na njemu zaraditi.

Olympia, ipak, nije ovaj drugi slušaj, to je bio isuviše "običan" auto za svoje doba da bi kao klasik imao veliku vrijednost. Nije Bugatti iz 1930-ih :-D

Olympia je klasik za početnike, za one koji ulaze u svijet klasičnih automobila, bilo da ih koriste, bilo da im postane hobi ili biznis iznis, da budemo pošteni.

Imam i jedan Omicron sat, slična vrsta "stvari", može se na eBayu kupiti za 80-ak Eura, a ja ću platiti puno više za popravak jer mi je uspomena. Nije Darwill ili slično da ima objektivno veliku vrjednost, ali meni ima sentimentalnu.

Ovakav je: https://www.ebay.com/itm/255578937456?h ... Swf6Vik2kW
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#4061 Re: Oldtajmeri all about

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: 15/06/2022 16:52
Hakiz wrote: 15/06/2022 16:47 Imam fotografiju na kojoj, kao dvogodišnjak, sjedim za volanom jednog. Bijeli.

Jedn ovrijeme je bio u oglasima jedan, za 500 KM. Naravno, danas, sutra, nikada ne kupih. Vjerovatno zbog toga što ne radim na automobila pa bi mi majstori za restauraciju uzeli više nego što mogu priuštiti.

Gledam ih po web sajtovima idu i do 20.000 eura sada za restaurisane primjerke, a "razvaljeni" i po 2.5000 eura...

https://www.classic-trader.com/uk/cars/ ... el/olympia

https://kleinanzeige.focus.de/autos/opel-olympia

https://suchen.mobile.de/auto/opel-olympia.html
Imam i ja sliku kad sam bio dvije godine za volanom tatine Folcike.

Najbolji su mi bili oni koji prodaju Spačeka ili Folciku pa krenu pričati o originalnosti. A ja odrastao u tim autima.
Spusti care malo cijenu, nije to toliko original.

Ima kod nas ovih britanaca poput Morrisa ili Austina, nisu baš previše skupi ali de se sine usudi pa kupi.
Morris i Austin bi trebao biti relativno jednostavan, koliko ja znam u Britaniji ima dovoljno samih automobila, ima i dovoljno dijelova za njih, ima kompanija, takozvanih "shed businessa" koji drža ili i prave dijelove, kompanija koje mogu na 3D printerima napraviti ako nešta nema. Barem to ove britanske emisije pokazuju, da su dijelovi za te vrste automobila, Britanske klasike, dostupniji nego za neke druge klasike. Pogotovo one za koje se nikada nije mislilo da će postati klasici, pa kada su postali stari, niko se nije trudio da sačuvaldijelove ili barem planove za pravljenje dijelova. Onda neki od tih automobila postanu klasici, ali dijelova više nema, nema niko da ih zna naraviti, a ni planova nema.

Interesantna je to oblast, samo nemam ti ja para za to :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4062 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Ma colovski je alat za njih.
Dobar dio tih auta su bili promašeni modeli.

A ja 3d printere imam na poslu. Šta nam je ljudi znalo doći sa starim autima da im isprintamo dijelove. Uglavnom jednostavne stvari.


Gledao ja početkom aprila jednog Spačeka. Traži lik 5600 eura za njega, model 1985 godište. Kontam da ga spustim negdje do 4800. Hajd reko da imamo stari i ja onako malo da sređujemo.
Otišao ja da pogledam auto.
Hajde što ima hrđe tu i tamo, zašvajsao bih ja to za dva-tri dana. Ali što je masa dijelova na njemu sami fuš…

Zovne mene kasnije stari “Šta bi, jesi gledao?” reko “jesam i nema šanse da ga uzmem. Za 2500 do 3000 možda, pošto je u voznom stanju”. I tu stari meni veli “Ako ti kažeš da ne valja onda garant ne valja”.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#4063 Re: Oldtajmeri all about

Post by trambusek88 »

Danas vidjeh ovakvog zelenog na Čengić Vili
Image
Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4064 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Ove se ne sjećam da sam ikada vidio kod nas.
Ali imao je otac od mog školskog druga otac ovdje u Swe, samo malko stariji.
Narandžasti sa bijelim krovom. Sjećam se da je imao i neke zavjese na prozorčićima. I nije mogao ići brže od 80 :)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4065 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

bio jedan bijeli na grbavici krajem 90-ih ,sluzio ko magacin nekom pijacaru :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13194
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#4066 Re: Oldtajmeri all about

Post by Evolution_IV »

nego, gdje je bijeli 300zx TwinTurbo zavrsio??

i on je vdec oldtimer :-D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4067 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Oni se nisu kod nas prodavali, jelde?

Sjećam se onih starih, mi ih zvali ciganka, ali i to je išlo pod Zastavinom značkom.
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#4068 Re: Oldtajmeri all about

Post by citroen xm »

Imao deda od mog druga Bubu, 60 i neko godište, stari tip. Švabica sa jačim motorom 1.5 ili 1.6, kažu Porše motor. Čovjek profesor, prvi vlasnik, garažirana svo vrijeme i malo vožena. Nije je htio nikome prodati godinama. I onda stigle godine, niko od unuka nije bio zainteresovan i čovjek je proda prije 4-5 godina za nekih 5000 KM. To je bila premija za naći, ja nisam znao da pomišlja o prodaji i ne mogu je prežaliti.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#4069 Re: Oldtajmeri all about

Post by Hakiz »

citroen xm wrote: 16/06/2022 16:39 Imao deda od mog druga Bubu, 60 i neko godište, stari tip. Švabica sa jačim motorom 1.5 ili 1.6, kažu Porše motor. Čovjek profesor, prvi vlasnik, garažirana svo vrijeme i malo vožena. Nije je htio nikome prodati godinama. I onda stigle godine, niko od unuka nije bio zainteresovan i čovjek je proda prije 4-5 godina za nekih 5000 KM. To je bila premija za naći, ja nisam znao da pomišlja o prodaji i ne mogu je prežaliti.
Ma, super je to sve, ali kada skontaš, ako oldtajmer hoćeš originalni, dobiješ auto od 1,3 litra koji troši 15 litara goriva za 50 konja. Ili neki 4 litarski sa 200 konja koji troši 30 litara na 100 km. A veličine je brodskog motora :lol:

Ja bih ga koristio, ne bi mi služio kao slika, ili investicija, tako da bih ja zadržao stari štih, izgled i unutrašnjost itd, ali motor, prenos, suspenziju, kočnice itd, stavio moderno. Motor koji manje troši i daje više snage umjesto originalnog. Čak i instrumente, da izgledaju stari, a da je u unutrašnjosti moderna elektronika.

Možda čak i išao na električnu varijantu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4070 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Ja bih samo elektromotor i baterije stavio u takvo auto ako baš bude potrebe za to.

Inače - ne bih dirao baš ništa.
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#4071 Re: Oldtajmeri all about

Post by citroen xm »

Svako ima svoj ukus. To o čemu ti pričaš nije nepoznata pojava u svijetu auta, ali to je meni čisto skrnavljenje oldtajmera i to više nije oldtajmer. Ćeif vozanja oldtajmera je baš u svemu tome što je na njemu staro. Što je sve čista mehanika sa minimumom struje. Što zbog svega toga pored izgleda osjetiš u potpunosti vožnju, vozio 20 ili 200.

To što ti tražiš možeš naći u novom Miniju, novom Fiatu 500 ili Bubi, bilo kom novom autu koji fura retro fazon i ima po meni puno više smisla od beskonačnog modernizovanja oldtajmera.

Mislim, poštujem, ali ja ovako gledam na oldtajmere. I pošto vozim jedan star auto, po godinama oldi, znam šta mi je kod njega ćeif u odnosu na bilo koji novi auto. Moj je 100% u originalnom stanju što se tiče ugrađenih dijelova. Nisu svi fabrički, ali nema na njemu ništa što ne pripada tom modelu. Čak mi je i radio samo radio, bez kasete. :D
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#4072 Re: Oldtajmeri all about

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: 16/06/2022 17:05 Ja bih samo elektromotor i baterije stavio u takvo auto ako baš bude potrebe za to.

Inače - ne bih dirao baš ništa.
Ko je u pravu, Drew ili Paul :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10403
Joined: 10/03/2022 22:16

#4073 Re: Oldtajmeri all about

Post by ZoomZoomKiwi »

Ne znam za te preinake tipa mijenjanje motora.
Za kočnice i ostale sisteme koji se ne vide i ne čuju a bitno bi promijenili/poboljšali upotrebljivost i sigurnost ok.

Ali ima nekih motora koje je grijeh mijenjati.
OK unaprijediti modernim komponentama kako bi se povećala pouzdanost i izdržljivost.
Doduše, isto tako ima totalno nebitnih i promašenih motora u jako lijepim i dobrim karoserijama, tako da tu zamjena može proći.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#4074 Re: Oldtajmeri all about

Post by Hakiz »

citroen xm wrote: 16/06/2022 17:10 Svako ima svoj ukus. To o čemu ti pričaš nije nepoznata pojava u svijetu auta, ali to je meni čisto skrnavljenje oldtajmera i to više nije oldtajmer. Ćeif vozanja oldtajmera je baš u svemu tome što je na njemu staro. Što je sve čista mehanika sa minimumom struje. Što zbog svega toga pored izgleda osjetiš u potpunosti vožnju, vozio 20 ili 200.

To što ti tražiš možeš naći u novom Miniju, novom Fiatu 500 ili Bubi, bilo kom novom autu koji fura retro fazon i ima po meni puno više smisla od beskonačnog modernizovanja oldtajmera.

Mislim, poštujem, ali ja ovako gledam na oldtajmere. I pošto vozim jedan star auto, po godinama oldi, znam šta mi je kod njega ćeif u odnosu na bilo koji novi auto. Moj je 100% u originalnom stanju što se tiče ugrađenih dijelova. Nisu svi fabrički, ali nema na njemu ništa što ne pripada tom modelu. Čak mi je i radio samo radio, bez kasete. :D
Da, svako ima svoj pristup. Meni se kog starih automobila sviđa izgled, ostalo je, pa, zastarjelo. Naravno, ima automobila koje ne treba dirati koji su super kakvi jesu, ali ovi "obični" kao što su Olympia, Buba i slični nisu ni u svoje vrijeme bili vrhunska tehnologija, bili su... Obični. Njih treba zadržati u smislu da je osjećaj sličan, ali da ti taj odjrćaj da moderna tehnologija. Hoću reći, ako imaš TVR, naravno da ćeš zadržati njegov motor i ostalo, to je ono šta ga je izdvajalo iz mase. Ali Buba, Opel, Škoda...
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#4075 Re: Oldtajmeri all about

Post by citroen xm »

Ne znam, opet kažem svako ima svoje. Ali ta auta sada i jesu privlačna takva kakva jesu. Zamisli Bubi ukineš vazdušno hlađeni boxer. Od kud znam, ja bih možda ubacivao najbolje što se moglo dobiti u tom autu i tu bi se zaustavio. Jednostavno poželjno je zadržati osjećaj vožnje. Ne mogu da zamislim Bubu sa abs-om, nekim motorom koji nije boxer, sa klimom, displejima, servom.

Ja imam ideje za preradu nekog auta, za sada samo ideje jer mi je narednih 4-5 godina nedostižno. Uglavnom bi ostala mehanika skoro skroz original i vanjski dio da sve odgovara vremenu iz kog dolazi sa nekih milion mojih dodataka.
Post Reply