Oldtajmeri all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4126 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

Ommadawn wrote: 20/06/2022 20:23 Renault 16 je isto tako nešto. Lijeva zadnja vrata duža od desnih zadnjih.
70 mm razlika :-D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4127 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Jah znam da je nešto tako.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4129 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

bolji je ovaj filmic :D

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#4130 Re: Oldtajmeri all about

Post by ZoomZoomKiwi »

Nisam znao za taj međuosovinski, odnosno međutočkovni razmak da nije isti na desnoj i na lijevoj strani. Zbog čega je to. Je li to imalo utjecaj na geometriju, tj na upravljivost?
Baš mi je to zanimljivo :-D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4131 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

EFD22 wrote: 21/06/2022 17:35 Nisam znao za taj međuosovinski, odnosno međutočkovni razmak da nije isti na desnoj i na lijevoj strani. Zbog čega je to. Je li to imalo utjecaj na geometriju, tj na upravljivost?
Baš mi je to zanimljivo :-D
mlad si ako nisi znao za to :D
to su auti masovne proizvodnje i umjesto da su pravili dijelove ovjesa razlicite duzine(opruzne ruke) iskoristili su jeftinije i lakse rjesenje.u ovom slucaju zbog pozicije torzionih opruga ,citroeni su imali klasicne opruge postavljene horizontalno i nisu imali tih problema iako im je skoro identican ovjes s tim opruznim rukama,za razliku od renoa koji je imao torzione sipke.tih par cm ne utice na nista jer su to bezvezni auti koji nisu bili pretjerano brzi,a ni stabilni.to je vise bio prevoz od tacke a do tacke b za sto manje love.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4132 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Zbog zadnjeg ovjesa.
Za upravljivost ne znam, nisam ga nikada vozio. Moj stari ga je hvalio kako je praktičan i da je mjenjač dobar.
To je bio narodni auto, jednostavan, jeftin i to je to.
Ali limarija je bila loša, kao od kartona da je.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4133 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

eto nadjoh sliku da bude jasnije

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#4134 Re: Oldtajmeri all about

Post by ZoomZoomKiwi »

A nisam toliko mlad, ali hvala :mrgreen:

Hvala na infu, nisam znao da su im tolerancije tolike bile.
Ustvari kod Renaulta 4 je amortizaciju komplet za jedan točak radila ta torzijska šipka. Pretpostavljam da nisu imali opruge i amortizere pa nisu mogli oba točka na jednu torzijsku šipku staviti.
Mom Dokkeru su točkovi spojen torzijskom šipkom a opruge drže teret dok stabilizatori prigušuju vibracije.

Ili ja sad miješam kruške i jabuke 😆

Al’ naravno kod Mondea multilink sa ne znam ni ja sam koliko ramena spona je preudoban. Zadnji točkovi samo što još ne motaju :mrgreen:


Još mi nije jasno zašto je od Golfa VI samo 2.0 imao multilink. Ne mogu da vjerujem da je razlog ušteda, jer si morao dva različita ovjesa razvijati, i različite su spojne tačke valjda. Ako je već ušteda stavi sve na torzijsku šipku.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4135 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Ma ja, Fiat je imao 600 i 500, Volkswagen Folciku, Citroen Spaček (kasnije Ami i Dijanu) i onda Renault svoju četvorku.
Sve su to bila jeftina, jednostavna mala auta koja bi masa mogla sebi da priušti i vozika se okolo.

Sovjeti su onda to uradili sa svojim ZAZ Zaporošcem, Moskvič je eto bio za malu stepenicu više, pa kasnije se pojavi Lada.
Ali Lada je bila limuzina u odnosu na sve pobrojano.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4136 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

EFD22 wrote: 21/06/2022 17:59
Ili ja sad miješam kruške i jabuke 😆

mijesas,svaki tocak ima svoju torzionu sipku ,samo je na novijim autima drugacije rijeseno ...
EFD22 wrote: 21/06/2022 17:59
Mom Dokkeru su točkovi spojen torzijskom šipkom a opruge drže teret dok stabilizatori prigušuju vibracije.

mislis ima krutu osovinu s oprugama,a stabilizatori ne prigusuju nista vec su veza izmedju balans stange i ovjesa ...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#4137 Re: Oldtajmeri all about

Post by ZoomZoomKiwi »

bitanga_sa_otesa wrote: 21/06/2022 18:03
EFD22 wrote: 21/06/2022 17:59
Ili ja sad miješam kruške i jabuke 😆

mijesas,svaki tocak ima svoju torzionu sipku ,samo je na novijim autima drugacije rijeseno ...
EFD22 wrote: 21/06/2022 17:59
Mom Dokkeru su točkovi spojen torzijskom šipkom a opruge drže teret dok stabilizatori prigušuju vibracije.

mislis ima krutu osovinu s oprugama,a stabilizatori ne prigusuju nista vec su veza izmedju balans stange i ovjesa ...

E to, ja sam pomiješao krutu osovinu i torzijsku šipku. Prva se ne smije uvijati, druga je “programirana” da se uvija :mrgreen:

Sad mi je sve jasno.

Ovjes mi je uvijek bio slabija strana.

Danas je torzijska šipka u autima ustvari balans štanga? :mrgreen:

A amortizeri, ma dobro ja ih gledam kao prigušivače u smislu da ih nema opruge bi plesale gore dole dugo dugo, on ustvari upija njihovu elastičnu energiju i rasipa je

Englezi amortizere zovu i stabilizatori, tu sam ja zajebao pojmove 😆 izvinjavam se
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4138 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

EFD22 wrote: 21/06/2022 18:08

Danas je torzijska šipka u autima ustvari balans štanga? :mrgreen:

nope... :roll:
torsion bar is not anti roll(sway) bar
gugl it if ju dont nou hau it wrks :-D
i stari auti su imali balans stangu samo je bila spojena za lafetu preko gumica,nije bilo stabilizatora.
slican je princip (uvijanje po osi sipke)razlika je sto je torzija jednim krajem spojena za sasiju ,a drugim za tocak ,a balans stanga za tockove na oba kraja(lijevi i desni).
Last edited by bitanga_sa_otesa on 21/06/2022 18:15, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#4139 Re: Oldtajmeri all about

Post by ZoomZoomKiwi »

Got it!

Hvala i oprostite na pegli :mrgreen:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4140 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Pitati nije problem niti je pegla.
Zato postoje stručni ljudi (u ovom slučaju bitanga sa otesa) da objasne i korektuju.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#4141 Re: Oldtajmeri all about

Post by ZoomZoomKiwi »

Gledao sam davno dokumentarac o Citrosu 2CV, kakav ovjes za te godine.

Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4142 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

EFD22 wrote: 21/06/2022 18:25 Gledao sam davno dokumentarac o Citrosu 2CV, kakav ovjes za te godine.

Image
Moj stari potrpa raju u Dijanu i spiči kanjonom Tijesno između BL i Jajca.
Pola ih do Jajca osijedi od straha.

Natrpa auto alatom, mašinama, materijalom i krene na put - auto k’o magarac. Ide sporo ali ide.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4143 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

EFD22 wrote: 21/06/2022 18:25 Gledao sam davno dokumentarac o Citrosu 2CV, kakav ovjes za te godine.

Image
ma oni su imali to unificirano
tu sasiju su dijelili: dijana,spacek,mehari i ami .
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4144 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

Ommadawn wrote: 21/06/2022 18:32
Moj stari potrpa raju u Dijanu i spiči kanjonom Tijesno između BL i Jajca.
Pola ih do Jajca osijedi od straha.

Natrpa auto alatom, mašinama, materijalom i krene na put - auto k’o magarac. Ide sporo ali ide.
moj stari imao dijanu od 77-91,presao s njom 550.000 km ,radio komercijalu za jednu firmu koja je poslovala u cijeloj yu i sa nekim zemljama istocne zavjese,tako da je dijana obisla kompletnu jugu,bila par puta u istocnoj njemackoj,austriji i ceskoj . jedne prilike sam mu rekao da mu se divim kako je s tom harabatijom uspio da obidje sve to ...sjecam se i porodicnih odlazaka na more ...do podaca 6-7 h :lol:
svako ko je probao jednom voziti tu kočiju zna o cemu pricam ..
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4145 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

bitanga_sa_otesa wrote: 21/06/2022 18:45
Ommadawn wrote: 21/06/2022 18:32
Moj stari potrpa raju u Dijanu i spiči kanjonom Tijesno između BL i Jajca.
Pola ih do Jajca osijedi od straha.

Natrpa auto alatom, mašinama, materijalom i krene na put - auto k’o magarac. Ide sporo ali ide.
moj stari imao dijanu od 77-91,presao s njom 550.000 km ,radio komercijalu za jednu firmu koja je poslovala u cijeloj yu i sa nekim zemljama istocne zavjese,tako da je dijana obisla kompletnu jugu,bila par puta u istocnoj njemackoj,austriji i ceskoj . jedne prilike sam mu rekao da mu se divim kako je s tom harabatijom uspio da obidje sve to ...sjecam se i porodicnih odlazaka na more ...do podaca 6-7 h :lol:
svako ko je probao jednom voziti tu kočiju zna o cemu pricam ..
Pa kažem ti sad proljetos probao Spačeka, prvo sam mislio da je u solidnom stanju, onako malo da stari i ja šta šarafamo, pa malo na susrete i to.
On je dvije Dijane kompletno renovirao u BiH.
Mislim, specifičan je osjećaj to voziti i ne bih se puno razmišljao da naletim na solidan model za neke normalne pare.
Ali ovaj bolan iskitovan, pod tu i tamo, motor doduše radi lijepo, mjenjač, kvačilo, kočnice, sve super. Ali milion nekakvog ciganluka na njemu - evo primjerice ručica od žmigavca komad žice fi 3 mm obljepljena na kraju izoliranom trakom. Šteke od vrata različite na sva četiri vrata.

Hajde limarija bi se i dala srediti ako je negdje baš potrebno, nabavim lima preko firme, izađe me jeftinije. Ali ti neki sitni detalji - ma bježi.
5600 eura traži. Pa znaš kakve oldtajmere za te pare možeš naći da se voziš kao grof…
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4146 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

Ommadawn wrote: 21/06/2022 19:07
Pa kažem ti sad proljetos probao Spačeka, prvo sam mislio da je u solidnom stanju, onako malo da stari i ja šta šarafamo, pa malo na susrete i to.
On je dvije Dijane kompletno renovirao u BiH.
Mislim, specifičan je osjećaj to voziti i ne bih se puno razmišljao da naletim na solidan model za neke normalne pare.
Ali ovaj bolan iskitovan, pod tu i tamo, motor doduše radi lijepo, mjenjač, kvačilo, kočnice, sve super. Ali milion nekakvog ciganluka na njemu - evo primjerice ručica od žmigavca komad žice fi 3 mm obljepljena na kraju izoliranom trakom. Šteke od vrata različite na sva četiri vrata.

Hajde limarija bi se i dala srediti ako je negdje baš potrebno, nabavim lima preko firme, izađe me jeftinije. Ali ti neki sitni detalji - ma bježi.
5600 eura traži. Pa znaš kakve oldtajmere za te pare možeš naći da se voziš kao grof…
ma ja sam njemu napravio identicnu kakvu je imao i boja i sve .
godinama poslije rata me smarao da mu nadjem spaceka ili dijanu i ja kupio 2012. neku leshinu sa slomljenom sasijom ,falilo pola stvari.. potrosio sam pola godine ,8ooo maraka i 2 bunta zice za co2 aparat :-D . i kad sam je zavrsio nije napravio 20 kilometara s njom .
pitam ga sto se ne vozas,kaze tezak mi volan i tvrda kocnica :( valjda navikao na ove moderne aute,a i bio je tad vec star... tako da se vucarala po garazi par godina i jedva je prodah za 5 milja :run:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4147 Re: Oldtajmeri all about

Post by bitanga_sa_otesa »

Image

Image

Image
kakotisesvidja
Posts: 422
Joined: 15/06/2022 14:44

#4148 Re: Oldtajmeri all about

Post by kakotisesvidja »

Ja bih jedino ds za svoju dusu kupio
User avatar
hopi
Posts: 5673
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#4149 Re: Oldtajmeri all about

Post by hopi »

ako si od tih, ne znam kako bi nazvao, komada metala sastavio to auto narandžaste boje onda svaka ćas
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4150 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

@bitanga_sa_otesa za pet milja???
Pa gdje sam ja bio jebem te živote…

Mom starom je u po centra BL pukla šasija na semaforu. Lik nastavio tako voziti do jarana što je bio auto limar. Kompletno auto rastavio, sve što se dalo popraviti, popravio, plus kupio još jednog krša da ima za dijelove. Ma auto bilo kao novo.

Prošle godine mi otišao jedan Peugeot 404 ispred nosa za 3000 eura, ma ko bombona. Jebiga kad nemam garažu…
Post Reply