Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

Connaisseur Karlin

#26 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin » 26/04/2016 00:14

sparky wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Razumijem,ali ti kao vozac bi trebao preuzeti privremenu odgovornost vlasnika auta,jer nije OK da njegovo osiguranje placa tsokove ako zaglavis u bolnici. Mozda je u BiH nomrlano da ti kao vozac tudjeg atua nemas nikakvu finansijsku odgovornost ,ali meni to jednsotavno nije logicno. Ja sam mislila da osiguranje auta tvog priajtelja moze kontaktirati tvoje osiguranje auta.
Govorim o obaveznom autoosiguranju. Potpuno je nebitno ko je vozio. Moze mene prijatelj da tereti za štetu na njegovom autu(ako sam kriv) jer on neće dobiti ništa od osiguranja, ali to onda ne ide preko osiguranja, nego sudskim putem, privatna tužba i sta ja znam.
Pitala sam za osiguranje vezano za licna vozila,ne za rentane automobile.

Ako je tako kod vas u BiH,ja nikad ne bih dala svoje auto da neko drugi vozi.Moram priznati,takav proces prebacivanja odgovrnosti je nelogican.

kikilika

#27 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by kikilika » 26/04/2016 00:19

bravo, kako si pogodio, pametnjakovicu; cuj imam dvije vozacke bas zbog ovih situacija; pa da znam mogu li drugu koristiti ne bih ovde postavio pitanje; vozim skoro 20 g. i ovo je prvi put da sam napravio prekrsaj radi kojeg se ostaje bez dozvole na 30 dana; da samo znas kakvim sam se prevarama sluzio da dobijem obje dozvole :izet:

sparky

#28 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky » 26/04/2016 00:21

sparky wrote:
Razumijem,ali ti kao vozac bi trebao preuzeti privremenu odgovornost vlasnika auta,jer nije OK da njegovo osiguranje placa tsokove ako zaglavis u bolnici. Mozda je u BiH nomrlano da ti kao vozac tudjeg atua nemas nikakvu finansijsku odgovornost ,ali meni to jednsotavno nije logicno. Ja sam mislila da osiguranje auta tvog priajtelja moze kontaktirati tvoje osiguranje auta.
Govorim o obaveznom autoosiguranju. Potpuno je nebitno ko je vozio. Moze mene prijatelj da tereti za štetu na njegovom autu(ako sam kriv) jer on neće dobiti ništa od osiguranja, ali to onda ne ide preko osiguranja, nego sudskim putem, privatna tužba i sta ja znam.

Ako je tako kod vas u BiH,ja nikad ne bih dala svoje auto da neko drugi vozi.Moram priznati,takav proces prebacivanja odgovrnosti je nelogican.
Kod nas u BiH je tako. Vrlo je logičan, čak šta više i u većini zemalja je isti. Platiš osiguranje, ako si kriv u udesu, tvoje autoosiguranje pokriva štetu tom koga si oštetio, svoje auto praviš o svom trošku. Ako je taj neko kriv, njegovo osiguranje pokriva tvoju štetu i vozdra.

Danguba

#29 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Danguba » 26/04/2016 00:22

sparky wrote:

Neko je pitao smije li voziti sa stranom dok mu je oduzeta bh vozačka. Posto si svakako na prevaru stekao jednu od te dvije dozvole, vjerovatno bas zbog ovih situacija,onda vozi slobodno. Nadam se da ce ti oduzeti i drugu prije nego nekog ubiješ prolazeci kroz crveno, vozeci pijan, preticuci na punoj i sl.
@sparky, ne vezano za ovaj slucaj, ja isto imam dvije vozacke. Za obje sam polagao vozacki ispit. Prvu sam dobio u YU a drugu u jednoj EU zemlji koja vise nije htjela priznavati nase vozacke pa sam bio prinudjen polagati. Uz to sam morao priloziti kopiju stare vozacke i kada sam dobio novu, niko me vise nije pitao za staru(koju redovno produzavam kod nas). Eto.

kikilika

#30 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by kikilika » 26/04/2016 00:26

i kod mene je slicna situacija, ali onda se pojavi sparky da mi kaze da sam prevarom dosao do dozvola/e; jbt, ne znam zasto ista i pitam, odmah se pojavi neko ko sve zna, a u stvari pojma nema

sparky

#31 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky » 26/04/2016 00:27

kikilika wrote:bravo, kako si pogodio, pametnjakovicu; cuj imam dvije vozacke bas zbog ovih situacija; pa da znam mogu li drugu koristiti ne bih ovde postavio pitanje; vozim skoro 20 g. i ovo je prvi put da sam napravio prekrsaj radi kojeg se ostaje bez dozvole na 30 dana; da samo znas kakvim sam se prevarama sluzio da dobijem obje dozvole :izet:
Znam vrlo dobro. Vjerovatno si položio u BiH, pa si u Njemačkoj na osnovu nekog vida odobrenog boravka zamijenio vozačku, a onda si u BiH prijavio gubitak vozačke i dobio drugu. Ako je takva situacija, pazi se nekad njemačke provjere, a onda si donji. Od prije dvije godine, sve zamijenjene/deponovane vozačke se šalju u matičnu zemlju. Pogodi ko je razlog te odluke u EU? Da ti pomognem, ex-yu ljudi.

sparky

#32 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky » 26/04/2016 00:30

Danguba wrote:
sparky wrote:

Neko je pitao smije li voziti sa stranom dok mu je oduzeta bh vozačka. Posto si svakako na prevaru stekao jednu od te dvije dozvole, vjerovatno bas zbog ovih situacija,onda vozi slobodno. Nadam se da ce ti oduzeti i drugu prije nego nekog ubiješ prolazeci kroz crveno, vozeci pijan, preticuci na punoj i sl.
@sparky, ne vezano za ovaj slucaj, ja isto imam dvije vozacke. Za obje sam polagao vozacki ispit. Prvu sam dobio u YU a drugu u jednoj EU zemlji koja vise nije htjela priznavati nase vozacke pa sam bio prinudjen polagati. Uz to sam morao priloziti kopiju stare vozacke i kada sam dobio novu, niko me vise nije pitao za staru(koju redovno produzavam kod nas). Eto.
Pa i ti si u prekrsaju, samo sto to jos prolazi kod nas.

sparky

#33 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky » 26/04/2016 00:31

kikilika wrote:i kod mene je slicna situacija, ali onda se pojavi sparky da mi kaze da sam prevarom dosao do dozvola/e; jbt, ne znam zasto ista i pitam, odmah se pojavi neko ko sve zna, a u stvari pojma nema
Samo pun gas, ne znam ni ja sto pokušavam pomoći nekome ko me sutra moze raznijeti na cesti.
Laku noć

Connaisseur Karlin

#34 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin » 26/04/2016 00:31

sparky wrote:
sparky wrote:

Kod nas u BiH je tako. Vrlo je logičan, čak šta više i u većini zemalja je isti. Platiš osiguranje, ako si kriv u udesu, tvoje autoosiguranje pokriva štetu tom koga si oštetio, svoje auto praviš o svom trošku. Ako je taj neko kriv, njegovo osiguranje pokriva tvoju štetu i vozdra.
Ne pisem o voznji vlasitotg auta,vec auta posdjnog od osobe u BiH ( ne renta-kar)!
Pisem o osiguranju vozaca i njegovoj odgovornosti voznje posudjenog auta od osobe u BiH:
U inostranstvu se ne rjesava sudskim putem,vec se predstavnici osiguranja,sluzbena lica , urade korespondeciju,razmjene infomracije i placanje se automatski uredi od strane osiguranja,npr. za popravku auta tvog rodjaka ili prijatelja.
Ti si napisao ( gorni post) da tvoj prijetlj,od kojeg si posudio auto,mora predati tuzbu da ti platis troskove ostecenog auta,a to je ziasta nelogicno.

sparky

#35 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky » 26/04/2016 00:41

Connaisseur Karlin wrote: Ne pisem o voznji vlasitotg auta,vec auta posdjnog od osobe u BiH ( ne renta-kar)!
Pisem o osiguranju vozaca i njegovoj odgovornosti voznje posudjenog auta od osobe u BiH:
U inostranstvu se ne rjesava sudskim putem,vec se predstavnici osiguranja,sluzbena lica , urade korespondeciju,razmjene infomracije i placanje se automatski uredi od strane osiguranja,npr. za popravku auta tvog rodjaka ili prijatelja.
Ti si napisao ( gorni post) da tvoj prijetlj,od kojeg si posudio auto,mora predati tuzbu da ti platis troskove ostecenog auta,a to je ziasta nelogicno.
Nisi shvatila.
Dođem ja iz Japana, posudim auto od tate da odem u prodavnicu. Slučajno mi se desi da nekome oduzmem prvenstvo prolaza i on me udari. Dakle ja sam kriv. Priznam krivicu i uz zapisnik o nezgodi( u BiH to napravi policija), podatke o vozilu i podatke sa Polise Autoosiguranja, taj neko ide u tatino osiguranje na procjenu i dalji postupak.
Dođem ja kući i kažem, ej stari slupao sam ti auto.
Varijanta 1, tata kaže nek si ti meni živ, biće auta.
Varijanta 2, ja platim popravak tatinog auta
Varijanta 3, posvađamo se i on me tuži

Valjda je logično da kad posudis auto paziš više nego svoje, a tad se obično i desi sranje. Možda zbog toga i postoji izreka. " auto i ženu ne posuđuj nikome" :)

Connaisseur Karlin

#36 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin » 26/04/2016 00:47

sparky wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Ne pisem o voznji vlasitotg auta,vec auta posdjnog od osobe u BiH ( ne renta-kar)!
Nisi shvatila.
Dođem ja iz Japana, posudim auto od tate da odem u prodavnicu. Slučajno mi se desi da nekome oduzmem prvenstvo prolaza i on me udari. Dakle ja sam kriv. Priznam krivicu i uz zapisnik o nezgodi( u BiH to napravi policija), podatke o vozilu i podatke sa Polise Autoosiguranja, taj neko ide u moje osiguranje na procjenu i dalji postupak.

Valjda je logično da kad posudis auto paziš više nego svoje, a tad se obično i desi sranje. Možda zbog toga i postoji izreka. " auto i ženu ne posuđuj nikome" :)
Sve sam dobro razumjela,i napisala,da u BiH ne postoji automatska odgovornost vozaca koji posudi tudje auto ,i zato sam podvukla,nikad ne bih posudila nekome auto. Nije uredu da osoba koja posudi auto nema leglanu automatsku odgovornost za tudje auto ili eventulano , troskove u bolnici,ako je neko jos u autu povrijeden. Nema lgoike !

Izreka da se ne posudjuje licno auto je vise vezana da ti neko ne razvali mjenjac i zupcanike :D Kosta puno :lol:

sparky

#37 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky » 26/04/2016 00:53

sparky wrote:
Nisi shvatila.
Dođem ja iz Japana, posudim auto od tate da odem u prodavnicu. Slučajno mi se desi da nekome oduzmem prvenstvo prolaza i on me udari. Dakle ja sam kriv. Priznam krivicu i uz zapisnik o nezgodi( u BiH to napravi policija), podatke o vozilu i podatke sa Polise Autoosiguranja, taj neko ide u moje osiguranje na procjenu i dalji postupak.

Sve sam dobro razumjela,i napisala,da u BiH ne postoji automatska odgovornost vozaca koji posudi tudje auto ,i zato sam podvukla,nikad ne bih posudila nekome auto. Nije uredu da osoba koja posudi auto nema leglanu automatsku odgovornost za tudje auto ili eventulano , troskove u bolnici,ako je neko jos u autu povrijeden. Nema lgoike !

Izreka da se ne posudjuje licno auto je vise vezana da ti neko ne razvali mjenjac i zupcanike :D Kosta puno :lol:
Zato se i zove "osiguranje od autoodgovornosti" vlasnika ili korisnika prema trećoj osobi.
Mi smo navikli da koristimo mjenjač :) to vazi samo za vas preko bare :)

Connaisseur Karlin

#38 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin » 26/04/2016 00:55

sparky wrote:

Zato se i zove "osiguranje od autoodgovornosti" vlasnika ili korisnika prema trećoj osobi.
Mi smo navikli da koristimo mjenjač :) to vazi samo za vas preko bare :)
U BiH posuditi auto nekome je ludilo!!! Posuditi auto od nekog u BiH je NEODGOVORNOST!!!

za drugi dio komentara u vezi mjeanjaca brzina nisam skuzila :D

holowey

#39 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by holowey » 26/04/2016 09:20

nesporazum je nastao jer su kod nas osigurana vozila a u mnogim zemljama su osigurani vozaci... kod nas vozaci nisu osigurani u smislu odgovornosti pa sve dok je auto uredno registrovano i osigurano moze ga voziti i kunto i panto... problem bi mogao nastati samo ako sa bh vozackom vozis auto na stranim tablicama jer time cinis carinski prekrsaj...

mahalas505

#40 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by mahalas505 » 26/04/2016 12:14

Mislim da ZOBS clan 188 regulise ovo pitanje oko strane vozacke.

Connaisseur Karlin

#41 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin » 26/04/2016 13:57

holowey wrote:nesporazum je nastao jer su kod nas osigurana vozila a u mnogim zemljama su osigurani vozaci... kod nas vozaci nisu osigurani u smislu odgovornosti pa sve dok je auto uredno registrovano i osigurano moze ga voziti i kunto i panto... problem bi mogao nastati samo ako sa bh vozackom vozis auto na stranim tablicama jer time cinis carinski prekrsaj...
Odgovornost je prebacena na licnoj odluci vlasnika i osobe koja zeli posuditi auto!

Najpametnije je rentati auto i nema glavobolje. :) U BiH se vozi preludo i neodgovorno,a tako su povecane sanse da ti neko razbije auto. :) Rentano auto je oigurano,ne moras bacati novac kao sto bi morao uraditi sa placanjem auto koje posudis od rodbine ili prijatelja.

sparky

#42 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky » 26/04/2016 14:33

Odgovornost je prebacena na licnoj odluci vlasnika i osobe koja zeli posuditi auto!

Najpametnije je rentati auto i nema glavobolje. :) U BiH se vozi preludo i neodgovorno,a tako su povecane sanse da ti neko razbije auto. :) Rentano auto je oigurano,ne moras bacati novac kao sto bi morao uraditi sa placanjem auto koje posudis od rodbine ili prijatelja.
U slučaju da se desi udes, a nisi kriva ti nego taj neko u drugom vozilu onda osiguranje tog drugog vozila snosi tvoje troškove. Svako auto u BiH koje se vozi po javnim putevima mora biti osigurano. Ne možeš registrovati auto bez osiguranja. To je sve u vezi sa štetom. Krivična odgovornost ako je ima ide na vozača koji je upravljao vozilom u datom trenutku.

Connaisseur Karlin

#43 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin » 26/04/2016 14:48

sparky wrote:

U slučaju da se desi udes, a nisi kriva ti nego taj neko u drugom vozilu onda osiguranje tog drugog vozila snosi tvoje troškove. Svako auto u BiH koje se vozi po javnim putevima mora biti osigurano. Ne možeš registrovati auto bez osiguranja. To je sve u vezi sa štetom. Krivična odgovornost ako je ima ide na vozača koji je upravljao vozilom u datom trenutku.
Razumijem,ali nije jednako biti odgovoran vozac nakon sudara za auto posudjeno do osobe i auto koje je rentano. :)

Krivicna odgovornost je drugacije podjeljena i rijesena.

Npr. desi se kvar na autu tokom putovanja na more.Sta je bolje uraditi,promjeniti auto od strane renta kar ili zvati slep sluzbu do prve auto radionice ?

sparky

#44 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky » 26/04/2016 14:57

sparky wrote:

Razumijem,ali nije jednako biti odgovoran vozac nakon sudara za auto posudjeno do osobe i auto koje je rentano. :)

Npr. desi se kvar na autu tokom putovanja na more.Sta je bolje uraditi,promjeniti auto od strane renta kar ili zvati slep sluzbu do prve auto radionice ?
U slučaju da nisi kriva sasvim ti je svejedno jesi li rentala ili posudila od nekog. Ni sa rentanim autom nisi potpuno bezbjedna od štete nastale tvojom krivicom. Ima raznih stavki u ugovorima koje ljudi obično i ne čitaju.

Sto se tice kvarova, logično da je bolja varijanta popiti kafu dok ne stigne drugo vozilo, mada i to ne ide bas tako glatko.
Sad već prelazimo na temu sta je lakše, isplativije, opustenije i sl. To nema veze sa početkom priče.
Kvarovi, nezgode i kazne su sastavni dio vožnje. Nikad se od toga ne možeš osigurati 100%. Moze se desiti uvijek bez obzira sta voziš i kuda.

Connaisseur Karlin

#45 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin » 26/04/2016 15:05

sparky wrote:

U slučaju da nisi kriva sasvim ti je svejedno jesi li rentala ili posudila od nekog. Ni sa rentanim autom nisi potpuno bezbjedna od štete nastale tvojom krivicom. Ima raznih stavki u ugovorima koje ljudi obično i ne čitaju.

Sto se tice kvarova, logično da je bolja varijanta popiti kafu dok ne stigne drugo vozilo, mada i to ne ide bas tako glatko.
Sad već prelazimo na temu sta je lakše, isplativije, opustenije i sl. To nema veze sa početkom priče.
Kvarovi, nezgode i kazne su sastavni dio vožnje. Nikad se od toga ne možeš osigurati 100%. Moze se desiti uvijek bez obzira sta voziš i kuda.
Nije tacno da si kao u istoj poziciji sa osguranjem renatnog auta i posudjenog auta! Razlika je OGROMNA :-D

Godinama vozim rentane automobile,znam kakve je odgovornost. U EU sam bilo vrlo dobro upoznata o vlastitoj odrogovornosti ,a koja je garantila bolje opcije u vezi placanja trsokova udarenog auta ili bolnicki trsokovi. Toga nema ako se posudi auto. :-D Rizk se isplati ako je pametno oostavlljen.

Danguba

#46 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Danguba » 04/05/2016 00:17

Da ne ostanem duzan i na ovoj otvorenoj temi.
Zvao sam osiguranje i rekli su mi da nema nikakvih problema da moj sin vozi(moje) auto jer je auto kasco osigurano i u slucaju bilo cega da ih kontaktira.

Zadovoljan sam njihovim odgovorom.

nikimostar

#47 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by nikimostar » 01/06/2020 20:28

Zdravo zanima me jedno. Vozim auto sa stranim tablama i stranom vozačkom dozvolom. Imam prebivalište u BiH u Sarajevu. Danas me policija zaustavila i kaznila sa 400 KM i jedan kazneni bod. Gdje sada dolazi ta kazna, da li na adresu u BiH jer sam nju rekao i kako ide sa kaznenim bodovima jer imam Njemačku vozačku dozvolu! Da li šalju kazne u inostranstvo jer je i iz saobraćajna pisao nešto?

Optimist

#48 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Optimist » 01/06/2020 20:45

nikimostar wrote:
01/06/2020 20:28
Zdravo zanima me jedno. Vozim auto sa stranim tablama i stranom vozačkom dozvolom. Imam prebivalište u BiH u Sarajevu. Danas me policija zaustavila i kaznila sa 400 KM i jedan kazneni bod. Gdje sada dolazi ta kazna, da li na adresu u BiH jer sam nju rekao i kako ide sa kaznenim bodovima jer imam Njemačku vozačku dozvolu! Da li šalju kazne u inostranstvo jer je i iz saobraćajna pisao nešto?
Vozis auto na njemackim tablama sa njemackom vozackom dozvolom?
I za sta su te kaznili?

nikimostar

#49 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by nikimostar » 01/06/2020 20:58

Dijete plakalo i u momentu bilo naprijed jer pozadi nije mogla supruga zajedno s njim zbog nekih stvari i nismo tako vozili dvije minuta kroz grad i oni kraj nas na semaforu. Kriv sam nije nista sporno, samo me zanima za ove bodove i kako ide za kaznu?

Optimist

#50 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Optimist » 01/06/2020 21:00

Kazna pisana na bosansku adresu i bosanske dokumente. Ukoliko ti ne trebaju novi u narednih 5 god, pustis da zastari i to je to.
A ukoliko ce ti nesto trebati, onda platis 200 KM u roku 8 dana i na bodove zaboravis.

Post Reply