Octavia A5 iskustva i preporuke

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

Post Reply
konektovan

#151 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by konektovan » 04/05/2016 22:23

condy wrote:Ta od 105ps nema seste brzine. Golfovi i Passati imaju. Skoda je jeftinije VW vozilo to se vidi na dosta stvari pa je i povoljnija za kupiti. Fino porodicno auto jedini nedostatak je ta sesta brzina u tom motoru.
Nije tacno da svi golfovi i passati imaju 6 brzina. Samo u jacim paketima opreme si mogao dobiti mjenjac od 6 brzina, i to u golfa poslije 2006 godine, a da ti podatak nije tacan, kolega mi vozi passata bluemotion 2008 sa mjenjacem koji ima 5 brzina.

amar1994

#152 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by amar1994 » 04/05/2016 22:27

konektovan wrote:
condy wrote:Ta od 105ps nema seste brzine. Golfovi i Passati imaju. Skoda je jeftinije VW vozilo to se vidi na dosta stvari pa je i povoljnija za kupiti. Fino porodicno auto jedini nedostatak je ta sesta brzina u tom motoru.
Nije tacno da svi golfovi i passati imaju 6 brzina. Samo u jacim paketima opreme si mogao dobiti mjenjac od 6 brzina, i to u golfa poslije 2006 godine, a da ti podatak nije tacan, kolega mi vozi passata bluemotion 2008 sa mjenjacem koji ima 5 brzina.
Kazu da je bolji po gradu, kako ja ne znam, kazu manje saltanja :mrgreen:
A vala i šesta je samo da bude manja buka motori i da manje trosi

konektovan

#153 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by konektovan » 04/05/2016 22:32

amar1994 wrote:
konektovan wrote:
Iskreno, meni bi bila najbitnija zbog buke, a posto je nemam, zbavil sam sam sebi dr. Dre beats slusaljke. :mrgreen:

amar1994

#154 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by amar1994 » 04/05/2016 22:38

konektovan wrote:
amar1994 wrote:
konektovan wrote:
Iskreno, meni bi bila najbitnija zbog buke, a posto je nemam, zbavil sam sam sebi dr. Dre beats slusaljke. :mrgreen:
:P :mrgreen:, jesul orginal :mrgreen: :mrgreen:

condy

#155 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by condy » 04/05/2016 22:47

konektovan wrote:
Prvo kazes nije tacno a onda navodis koji imaju sestu brzinu :? Svaki Golf i Pasat za EU trziste i u trendline paketu imaju mogucnost izbora seste brzinu kod tog motora. Kod mene poznanik ima u trendline paketu sestu brzinu i to nije do opreme vec do izbora motora kod kupovine auta odnosnk do izbora sa sest ili pet brzina. Za trziste EU vecinom su bili sestaci. Od 10 vozila 9 ih ima taj mjenjac. Za razliku Octavija tek kod 1.6 tdi motorom uvela sestu brzinu i opet za trziste EU za nase trziste je isao petak.

Sesta brzina je jako dobra stvar. Nije to samo jedna brzina vise kako smatrate vi koji imate mjenjace sa pet brzina

konektovan

#156 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by konektovan » 04/05/2016 22:47

amar1994 wrote: :P :mrgreen:, jesul orginal :mrgreen: :mrgreen:
Cuj jesu li, pa platio sam ih poskupo, 16$ . :mrgreen:

condy

#157 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by condy » 04/05/2016 22:52

amar1994 wrote:
konektovan wrote:
Samo manja buka ? Kad vozis 10 sati to nije samo manja buka vec sasvim drugi ugodjaj u voznji. Puno je rastereceniji motor jer nije isto kad na duze ture ga konstantno drzis preko 3k rpm i na 2.5k rpm.

konektovan

#158 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by konektovan » 04/05/2016 23:01

condy wrote:
konektovan wrote:
Prvo kazes nije tacno a onda navodis koji imaju sestu brzinu :? Svaki Golf i Pasat za EU trziste i u trendline paketu imaju mogucnost izbora seste brzinu kod tog motora. Kod mene poznanik ima u trendline paketu sestu brzinu i to nije do opreme vec do izbora motora kod kupovine auta odnosnk do izbora sa sest ili pet brzina. Za trziste EU vecinom su bili sestaci. Od 10 vozila 9 ih ima taj mjenjac. Za razliku Octavija tek kod 1.6 tdi motorom uvela sestu brzinu i opet za trziste EU za nase trziste je isao petak.

Sesta brzina je jako dobra stvar. Nije to samo jedna brzina vise kako smatrate vi koji imate mjenjace sa pet brzina
Pa napisao sam ti da nemaju svi, a ja koliko znam i ovo do sad sto sam vidio, jako malo golfova ovdje kod nas, ima 6 brzina u kombinaciji sa 1.9 tdi motorom. Rodjak ima peticu s tim motorom, pet brzina 2006 godiste, ne znam koji je paket opreme, al' ima dvo0zonsku klimu :mrgreen: i jos neke opreme, a zenin rodjak ima gotovo identicnu peticu 2008 godiste, al' kod nje je mjenjac sa sest brzina, i iskreno jedina koju sam vidio u toj kombinaciji kod nas.

last mohicans

#159 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by last mohicans » 04/05/2016 23:05

mrgreen:
Samo manja buka ? Kad vozis 10 sati to nije samo manja buka vec sasvim drugi ugodjaj u voznji. Puno je rastereceniji motor jer nije isto kad na duze ture ga konstantno drzis preko 3k rpm i na 2.5k rpm.
Upravu su ovi za šestu brzinu.Čim voziš preko 100km/h potrebna je šesta brzina.Vozim takvo auto i nimalo nisam zadovoljan zvučnom izolacijom, na auto putu kad voziš 150,zviždi sa svih strana.Ima manjih neostatka,tipa krckanja nekih u štokovima,podizači stakla zaškripe često i tako tih sitnica.Generalno,veoma pouzdano auto,neće izdati i za svojih 105 konja poprilično dobro ide.Potrošnja je na otvorenoj magistrali 5L,a nerijetko pada i ispod 5l.Zna malo poluditi i elektronika,pa prijavljuje dosta sijalica da ne radi,a ništa što se ne da srediti za male pare i uz dobrog električara.

amar1994

#160 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by amar1994 » 04/05/2016 23:17

condy wrote:
amar1994 wrote:
konektovan wrote:
slazem se :thumbup:

amar1994

#161 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by amar1994 » 04/05/2016 23:17

konektovan wrote:
amar1994 wrote: :P :mrgreen:, jesul orginal :mrgreen: :mrgreen:
Cuj jesu li, pa platio sam ih poskupo, 16$ . :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen:

rusmir.ba

#162 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by rusmir.ba » 07/05/2016 11:21

Danas usput svratio u Bunju da vidim Octaviu Tour sto sam pretpostavljao da je udarena naprijed, i kada covjek dodje i vidi uzivo to izgleda jezivo :) Neko je desni far "ugurao" oko 1cm unutra,sve je disproporcionalno na limariji. bas kritično izgleda, auto izgrebano, sa znacima korozije i potrebe za lakiranjem, unutra se vidi kako smo mi u BiH sampioni u rasturanju sluzbenih auta, uglavnom zaobici u sirokom luku.
Nakon ovog stav da je bolje uzeti auto kupljeno u BiH umjesto uvozno mi se vise ne cini tako sjajnim. Vidjao sam slubene octavie iz uvoza starije duplo a ocuvanost neuporediva.

tempuser

#163 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by tempuser » 07/05/2016 12:03

Sve to zavisi, odakle god kupis sluzbeni auto kojeg ja jahalo vise ljudi dobices grob!
Kad kupis ex sluzbeni farmaceutske firme, Colin, kakve distributerske firme i sl kojeg je vozio jedan covjek mozes naletiti da dobar auto.

rusmir.ba

#164 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by rusmir.ba » 07/05/2016 13:00

Ta auta su rijetka u javnoj ponudi nazalost. Znam kako su se u Bosnalijeku prodavala. Odvezemo u ASA Auto..oni procjene..uglavnom oko 50% trzisne cijene u tom momentu..i samo je vratimo nazad u firmu i predamo kljuceve novom vlasniku koji se unaprijed zna.

tempuser

#165 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by tempuser » 07/05/2016 13:17

rusmir.ba wrote:Ta auta su rijetka u javnoj ponudi nazalost. Znam kako su se u Bosnalijeku prodavala. Odvezemo u ASA Auto..oni procjene..uglavnom oko 50% trzisne cijene u tom momentu..i samo je vratimo nazad u firmu i predamo kljuceve novom vlasniku koji se unaprijed zna.
Jesu rijetka, ali se do tih auta moze doci, ako ne iz 1. ruke (po tim diskontnim cijenama) onda bar iz 2. ruke.
Fol je u tome sto zaposlenici koji imaju pravo na otkup cesce mijenjaju sluzbene aute nego ih otkupljuju pa ih cesto preprodaju.

peli

#166 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by peli » 23/05/2016 11:09

h

ekseks

#167 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by ekseks » 10/07/2016 01:32

Da li može konkretna preporuka ovdje ili na pp za dobru Octaviju A5 1,9 tdi, kupac ozbiljan.
Po mogućnosti:
Jedan vlasnik-kupljeno u BiH, Elegance oprema, uredno servisirana, malo pređenih km i td...

aditon

#168 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by aditon » 18/07/2016 10:38

Škoda je ljudi upravo to, Škoda. Češko auto od kojeg nikad neće biti auto. Neka je sve u njemau VW ali to je Škoda. Čuo sam od više ljudi kako su u principu izuzetno loša auta sklona kvarovima. U to sam se i sam uvjerio kad sam u subotu vidio BIHAMK-ovo vozilo na putu kako pokušava da pokrene Oktaviju iz, po izgledu pretpostavljam bar 2010 godište. Ja vozim auto iz '89 godine, Vectra, koja me nikad nije izdala na putu, ali nikad. I to moje vozilo je kvalitetnije i što se mehanike tiče sigurno bolje od svake Oktavije. Naravno ,ne očekujem da će se svi složiti oko ovoga ali šta bi :)

Tomahawk11
Globalni moderator

#169 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by Tomahawk11 » 18/07/2016 10:55

aditon wrote:Škoda je ljudi upravo to, Škoda. Češko auto od kojeg nikad neće biti auto. Neka je sve u njemau VW ali to je Škoda. Čuo sam od više ljudi kako su u principu izuzetno loša auta sklona kvarovima. U to sam se i sam uvjerio kad sam u subotu vidio BIHAMK-ovo vozilo na putu kako pokušava da pokrene Oktaviju iz, po izgledu pretpostavljam bar 2010 godište. Ja vozim auto iz '89 godine, Vectra, koja me nikad nije izdala na putu, ali nikad. I to moje vozilo je kvalitetnije i što se mehanike tiče sigurno bolje od svake Oktavije. Naravno ,ne očekujem da će se svi složiti oko ovoga ali šta bi :)
Neki dan na Otoci u kvaru Mitsubishi Pajero.
Da ne govorim koliko sam vidio Audija, Renaulta, Peugeota....itd., u kvaru, a tu su negdje u reonu 5-6 godina starosti.
Hocu reci, ne vjeruj svemu sto cujes ;-) A istina je da se svi modeli kvare i da nema pravila.

Skoda kao skoda ne polaze previse na ljepotu, pogotovo unutrasnju. Ali da se kvari nesto vise od ostalih.....to je sve do srece (a i do vlasnika - kako ga odrzava), moze ti zapasti da sve bude ok, a mozes ograjisati samo tako. Kao i svim ostalim.
Nisam cuo da se previse ljudi generalno zale na Skode (mada to cuo sam bas i nije toliko relevantno, mogu pouzdano reci samo za vozilo koje vozim kako stoje stvari).

Optimist

#170 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by Optimist » 18/07/2016 14:06

aditon wrote:Škoda je ljudi upravo to, Škoda. Češko auto od kojeg nikad neće biti auto. Neka je sve u njemau VW ali to je Škoda. Čuo sam od više ljudi kako su u principu izuzetno loša auta sklona kvarovima. U to sam se i sam uvjerio kad sam u subotu vidio BIHAMK-ovo vozilo na putu kako pokušava da pokrene Oktaviju iz, po izgledu pretpostavljam bar 2010 godište. Ja vozim auto iz '89 godine, Vectra, koja me nikad nije izdala na putu, ali nikad. I to moje vozilo je kvalitetnije i što se mehanike tiče sigurno bolje od svake Oktavije. Naravno ,ne očekujem da će se svi složiti oko ovoga ali šta bi :)

Ti vidio jednu Skodu na slepi i odmah ne valja nijedna. Ja sam vidio vise Vectri kao sto je tvoja pod presom nego u pokretu i sta cemo sad?
Rece imas Vectru, koliko puta si joj dosad radio obrve i pragove? Tvoja Vectra je jedino mozda kvalitetnija od Favorita koji se proizvodio pocetkom devedesetih.

aditon

#171 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by aditon » 18/07/2016 14:10

Tomahawk11 wrote:
Neki dan na Otoci u kvaru Mitsubishi Pajero.
Da ne govorim koliko sam vidio Audija, Renaulta, Peugeota....itd., u kvaru, a tu su negdje u reonu 5-6 godina starosti.
Hocu reci, ne vjeruj svemu sto cujes ;-) A istina je da se svi modeli kvare i da nema pravila.

Skoda kao skoda ne polaze previse na ljepotu, pogotovo unutrasnju. Ali da se kvari nesto vise od ostalih.....to je sve do srece (a i do vlasnika - kako ga odrzava), moze ti zapasti da sve bude ok, a mozes ograjisati samo tako. Kao i svim ostalim.
Nisam cuo da se previse ljudi generalno zale na Skode (mada to cuo sam bas i nije toliko relevantno, mogu pouzdano reci samo za vozilo koje vozim kako stoje stvari).
Naravno, rekla-kazala nije dokaz ničega. Čudno mi je bilo vidjeti auto koje ne može da pokrne motor a staro je 5-6 godina. A takva auta uzima radi "pouzdanosti". Koliko god limarija bila loša na opelovim vozilima iz 80-tih godina kakvo je moje auto, toliko je i mehanika u njima urađena da joj nema smrti. Ja ovu vectru vozim već 13 godina i do sada u nju nisam uložio, uključujući i jedno kompletno farbanje (500 KM), oko 1500 KM, naravno ne računajući redovne servise ulja, filtera itd. U ovih 1500 što sam uložio, uradio sam farbanje, vodena pumpa, i lamela i jednom sam čak kupio 4 nove gume i akomulator :lol: Dakle auto sam samo u početku održavao, poslije ništa, pali i vozi i vozim ga i danas i smio bi se usuditi na dalji put da krenem, jedino čega bi me bilo strah je da mi guma ne pukne jer i rezervna je izbušena :D E tada bi i ja BIHAMK morao zvati :lol: Motor mislim da je 500 000 preša minimalno iako mi pokazuje 300 000.

Naravno, na stranu sad sve to, ja svakako mislim promijeniti auto te mislim da ću se opet odlučiti za Opela, Insignija ili Astra, poučen dosadašnjim iskustvom, nadam se da će me služiti kao i Vectra.

aditon

#172 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by aditon » 18/07/2016 14:14

Optimist wrote:

Ti vidio jednu Skodu na slepi i odmah ne valja nijedna. Ja sam vidio vise Vectri kao sto je tvoja pod presom nego u pokretu i sta cemo sad?
Rece imas Vectru, koliko puta si joj dosad radio obrve i pragove? Tvoja Vectra je jedino mozda kvalitetnija od Favorita koji se proizvodio pocetkom devedesetih.
Kad sam vidio tu Škodu u kvaru, sjetio sam se šta su mi govorili pojedini ljudi za njih. Upravo da su nepouzdane. Ali meni brate ni u džep ni iz džepa. Svakako mi Škoda nikad ne bi opcija bila, ima ih ko golfova dvica kod nas. Što se tiče tvog pitanja za obrve, ako pročitaš post koji se nalazi vjerovatno iznad ovog posta što pišem, bit će ti jasno šta sam i koliko na njoj radio za 13 godina.

citroen xm

#173 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by citroen xm » 18/07/2016 15:16

Vidi, svako auto se može pokvariti, čak i ono staro mjesec dana. I ja vozim Audi iz tih godina kao tvoja Vektra i smijem reći da je u svemu za tu Vektru autina, a takođe traži minimalna ulaganja... pa opet bi ga rado zamjenio za nešto novije poput te Oktavije. Može da mi se sviđa ili ne. Ona mi se uopšte ne sviđa, ali ne mogu reći da je kanta.

konektovan

#174 Re: RE: Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by konektovan » 18/07/2016 15:44

citroen xm wrote:Vidi, svako auto se može pokvariti, čak i ono staro mjesec dana. I ja vozim Audi iz tih godina kao tvoja Vektra i smijem reći da je u svemu za tu Vektru autina, a takođe traži minimalna ulaganja... pa opet bi ga rado zamjenio za nešto novije poput te Oktavije. Može da mi se sviđa ili ne. Ona mi se uopšte ne sviđa, ali ne mogu reći da je kanta.
Audi jaje autina za vectru?! Ma begaj bre.[emoji1] [emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk

citroen xm

#175 Re: Octavia A5 iskustva i preporuke

Post by citroen xm » 18/07/2016 15:53

U svakoj stavci. :)

Post Reply