Mini Cooper&Co

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#1 Mini Cooper&Co

Post by AdnanSA »

Vozi li ko prvu generaciju Minija ili drugu ili trecu? Kakva su iskustva, savjeti i ostalo. Malo sam trazio po forumima i mnogi se zale na Minija. Prilicno problematicna auta po izjavama vlasnika. Meni je zapeo za oko jedan Cooper S i sva iskustva su dobrodosla.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Mini Cooper&Co

Post by drndalo »

Sta to ima posebno problematicno na njemu ? Nisam nikad vidio ijedan pored ceste da je stao... Jedino sto mi pada na pamet je 1.6 motor radjen sa Pezoom, koji je imao problema sa glavom motora... Ali to bi odavno rebalo biti prevazidjeno...

Ono sto JESTE problem je da tih auta NEMA za male pare, a da valjaju... Tj. na PIK-u za 8000 KM registrovan, a sa 114.000 km predjenih... Pogledaj im cijene polovnih u svijetu i zakljuci sta se moze naci u EU za 2-2.5 k EUR ??? Samo slina sa 547.000 km i 2-3 sudara...
NediM17
Posts: 21375
Joined: 05/11/2009 11:49

#3 Re: Mini Cooper&Co

Post by NediM17 »

drndalo wrote:Sta to ima posebno problematicno na njemu ? Nisam nikad vidio ijedan pored ceste da je stao... Jedino sto mi pada na pamet je 1.6 motor radjen sa Pezoom, koji je imao problema sa glavom motora... Ali to bi odavno rebalo biti prevazidjeno...

Ono sto JESTE problem je da tih auta NEMA za male pare, a da valjaju... Tj. na PIK-u za 8000 KM registrovan, a sa 114.000 km predjenih... Pogledaj im cijene polovnih u svijetu i zakljuci sta se moze naci u EU za 2-2.5 k EUR ??? Samo slina sa 547.000 km i 2-3 sudara...
Ja nikada nijednog nisam vidio ni na cesti, a kamo li pored ceste. Dobra ti je logika...
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4 Re: Mini Cooper&Co

Post by drndalo »

O cemu pricamo ?

O ovome:

Image

Ili ovome:

Image

Ako je ovo prvo u pitanju, kao sto ja shvatih pitanje, nije mi jasno kako ih ne vidis na cesti, bas ih je u zadnje 2 godine barem 5x vise nego prije... Vidjam ih svaki dan...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5 Re: Mini Cooper&Co

Post by 530i »

Ima ih, nije da ih nema, ali mislim da im je ponajveća boljka upravo to što drndalo napisa - cijena. Skupi su za ono šta nude.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#6 Re: Mini Cooper&Co

Post by bitanga_sa_otesa »

drndalo wrote: Image
koliko ja znam ovo je prva generacija minija
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7 Re: Mini Cooper&Co

Post by drndalo »

Znam ja, a i ti... Ali pitanje je glasilo gdje da kupi jedan takav, a kako ih nema nakon rata, a na zapadu kostaju vise nego novi, ipak sam pomislio da je pitanje kupovine modela prve generacije, ali novog Minija... Mozda sam olako pretpostavio...

P.S. To mi je familijarno omiljen auto... Stari je u Zambiji vozio sluzbeni Mini Pick-up...

Nesto ovakvo:

Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8 Re: Mini Cooper&Co

Post by bitanga_sa_otesa »

prvi put vidim pick-up :)
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9 Re: Mini Cooper&Co

Post by drndalo »

Mozes li misliti kako je meni na slikama izgledao 1978... TAS jos nije pravio Caddy-a...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10 Re: Mini Cooper&Co

Post by bitanga_sa_otesa »

mogu :) ja kad sam vidio clubmana uzivo u zagrebu ,umro sam odmah :lol:
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#11 Re: Mini Cooper&Co

Post by Pirija »

Meni je unutrasnjost katastrofa
Ne bi mogao gledat u onu tablu svaki dan, pao bi u depresiju
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#12 Re: Mini Cooper&Co

Post by AdnanSA »

Mislio sam na modernog Minija od 2001 godine na ovamo.
User avatar
Libyano
Posts: 456
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#13 Re: Mini Cooper&Co

Post by Libyano »

Ima ih po Piku i Marketu po 10000 KM, naoko uredni, sa malom kilometražom (120000km). Ovdje mislim i na dizel i osnoni benzinac.
Mene interesuje da li iko osim Tomića u Sarajevu radi servise za Mini.
azdralovic
Posts: 4422
Joined: 29/05/2010 21:46

#14 Re: Mini Cooper&Co

Post by azdralovic »

pa prvo sto cujes kad spomenes mini, joooooooooj jarane to ti je bemve ispod , ko ce to odrzavati.... :run:
User avatar
arman1
Posts: 5286
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#15 Re: Mini Cooper&Co

Post by arman1 »

azdralovic wrote:pa prvo sto cujes kad spomenes mini, joooooooooj jarane to ti je bemve ispod , ko ce to odrzavati.... :run:
Što se održavanja tiće ako imaš dobru ekipu(majstora) ništa nije problem. Ja sam dosad vozio nekoliko egzotičnih modela(i sad vozim) za koje 95% ljudi nije čulo. I nikad nemam problema sa dijelovima.
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#16 Re: Mini Cooper&Co

Post by mouton noir »

Libyano wrote:Ima ih po Piku i Marketu po 10000 KM, naoko uredni, sa malom kilometražom (120000km). Ovdje mislim i na dizel i osnoni benzinac.
Mene interesuje da li iko osim Tomića u Sarajevu radi servise za Mini.

I mene interesuje servis za Mini u Sarajevu? Gdje je najbolji?
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Mini Cooper&Co

Post by drndalo »

Sto je to Mini poseban pa da ga svaki posten majstor (znam da ih nerma puno) ne moze raditi...?
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#18 Re: Mini Cooper&Co

Post by mouton noir »

drndalo wrote:Sto je to Mini poseban pa da ga svaki posten majstor (znam da ih nerma puno) ne moze raditi...?
Pa dobro onda, daj mi postenog majstora koji radi Mini? :)
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#19 Re: Mini Cooper&Co

Post by drndalo »

Na sta tacnije mislis pod "radi Mini"? Elektrika ? Limarija ? Mehanika ? Ili redovno odrzavanje ?
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#20 Re: Mini Cooper&Co

Post by mouton noir »

drndalo wrote:Na sta tacnije mislis pod "radi Mini"? Elektrika ? Limarija ? Mehanika ? Ili redovno odrzavanje ?
Treba mi majstor koji vrlo detaljno poznaje auto Mini, tako da moze uociti kvar i kvalitetno popraviti bilo koji dio. Znaci to moze ukljucivat sve od onoga sto si nabrojao. Ukratko, neko pouzdan i sa potkovanim znanjem za specificno ovu marku auta.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#21 Re: Mini Cooper&Co

Post by drndalo »

Za specificno tu marku vozila to neces naci ni u Tomicu... Majstor je neko ko ce uz pomoc kompjutera, ali i drugih testova, koje "kompjuterska dijagnostika" ne pokriva, otkriti sta ne radi, ako ne radi, a ne samo zamijeniti dio za koji misli da ne radi... Pa tako moze misliti i 14x dok se najzad sve ne promijeni i ne rijesi problem. Dakle svako ko zna ALI i hoce da se udubi u rjesavanje problema to moze uraditi. Cak i neko ko je strucnjak za VW...

A onaj ko ti kaze da je "majstor koji vrlo detaljno poznaje auto Mini", laze i treba ga zaobici... Jer da bi to postigao, morao bi imati uzorak od nekoliko stotina komada godisnje na popravci necega sto ne valja, dakle ne samo na zamjeni ulja, filtera i svjecica... A kod nas nema takvih... Mozda u Njemackoj i Austriji ima.
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#22 Re: Mini Cooper&Co

Post by mouton noir »

Ok, tako sam i predpostavljao...hvala puno na odgovoru
lavic
Posts: 3028
Joined: 14/04/2011 15:03

#23 Re: Mini Cooper&Co

Post by lavic »

mouton noir wrote:
drndalo wrote:Na sta tacnije mislis pod "radi Mini"? Elektrika ? Limarija ? Mehanika ? Ili redovno odrzavanje ?
Treba mi majstor koji vrlo detaljno poznaje auto Mini, tako da moze uociti kvar i kvalitetno popraviti bilo koji dio. Znaci to moze ukljucivat sve od onoga sto si nabrojao. Ukratko, neko pouzdan i sa potkovanim znanjem za specificno ovu marku auta.
Ja znam da je dosta Mini-a proslo kroz servis bmw-a Bejdic, stara breka.
To je bio nekad ovlasteni servis i znam da momci rade sve iz bmw i mini programa, misljenja o njima se razlicita, meni su dobri.
Tel:441332
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#24 Re: Mini Cooper&Co

Post by drndalo »

Ne ulazeci u strucnost u koju uopste nisam zelio da se uvjeravam nakon provizorne "dijagnostike" koju su "odradili", treba napomenuti da jesu bili ovlasteni za BMW, tamo neke 78-79...

To ne znaci da nesto ne bi mozda znali uraditi ako bi htjeli... Kod mene nisu htjeli i to im se jasno vidjelo u nastupu... Pa sam otisao dalje...
lavic
Posts: 3028
Joined: 14/04/2011 15:03

#25 Re: Mini Cooper&Co

Post by lavic »

drndalo wrote:Ne ulazeci u strucnost u koju uopste nisam zelio da se uvjeravam nakon provizorne "dijagnostike" koju su "odradili", treba napomenuti da jesu bili ovlasteni za BMW, tamo neke 78-79...

To ne znaci da nesto ne bi mozda znali uraditi ako bi htjeli... Kod mene nisu htjeli i to im se jasno vidjelo u nastupu... Pa sam otisao dalje...
Znam da vlasnik servisa ima "narav" ali i on i momci koji rade znaju posao. Ovlasteni su bili do par godina u nazad.

Kod tebe je vjerovatno bio velik posao a mala zarada, i vecina majstora bjezi od toga, ili je neko prije nesto radio pa oni nisu htjeli da rade iza nekoga, opet kazem lupam mozda si u pravu, ali znam masu ljudi sa mladim i skupim autima koji gore rade, pored vecine dipl.predstavnistava koji voze bmw auta.
Post Reply