Auto kozmetika

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#1126 Re: Auto kozmetika

Post by lavic »

JavierBosnia wrote: 30/03/2021 23:34
black_adrian wrote: 30/03/2021 21:53 a slazem se s tobom, covjek baci pare bezveze.. a lak je odlican, tu i tamo ima neka jako plitka, skoro neprimjetna parnica oko brava, malo na gepeku i to je to... raspitat cu se za tog lika svakako..radije cu skuplje platit al da je dugotrajnije
Kruno za tvoj auto ce uzeti sigurno 1.000 + KM pa da se ne javljas covjeku bezveze. Za neki bolji rad moze se mislim naci do nekih 600 KM da to bude kako treba. Al cini mi se da ce ti to biti preskupo.

U svakon slucaju od tih jeftinih poliranja ne ocekuj puno
Pa jbt meni traze 1500 da lakiraju komplet auto osim krova a ovaj bi 1000 za poliranje, sta je jbt, Picasso????
User avatar
konektovan
Posts: 40062
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1127 Re: Auto kozmetika

Post by konektovan »

Zenicabulzz car detailer kontaktiraj, jeftiniji su od krune, a dobro rade....jedino ako ti nije daleko Zenica.. :mrgreen:
Last edited by konektovan on 31/03/2021 00:51, edited 1 time in total.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#1128 Re: Auto kozmetika

Post by Dimu1927 »

lavic wrote: 31/03/2021 00:05 Pa jbt meni traze 1500 da lakiraju komplet auto osim krova a ovaj bi 1000 za poliranje, sta je jbt, Picasso????
to je cijena za poliranje sa keramickom zastitom, ona je skupa. samo poliranje i nije toliko, ali ne traje dugo bez adekvatne zastite.

cifra jeste ali nije to za nas obicne smrtnike, ali kad imas auto od 50-100-... hiljada isplati se uloziti u zastitu laka
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1129 Re: Auto kozmetika

Post by black_adrian »

JavierBosnia wrote: 30/03/2021 23:34 Kruno za tvoj auto ce uzeti sigurno 1.000 + KM pa da se ne javljas covjeku bezveze. Za neki bolji rad moze se mislim naci do nekih 600 KM da to bude kako treba. Al cini mi se da ce ti to biti preskupo.

U svakon slucaju od tih jeftinih poliranja ne ocekuj puno
Ma nista onda to, ne dolazi u obzir, ne vozim auto 2020. godište. Hvala ti.

konektovan wrote: 31/03/2021 00:11 Zenicabulzz car detailer kontaktiraj, jeftiniji su od krune, a dobro rade....jedino ako ti nije daleko Zenica.. :mrgreen:
Raspitat cu se, nije mi daleko. Zahvaljujem.
VrijemeReakcije
Posts: 5
Joined: 18/11/2019 08:34

#1130 Re: Auto kozmetika

Post by VrijemeReakcije »

black_adrian wrote: 30/03/2021 20:52 Je li 130KM korektna cijena za jednoslojno poliranje, predpranje, dekontaminaciju laka i voskiranje za jednog malo većeg karavana?
Pokušaj ovdje, na snimcima se čini da momak radi ekstra posao: https://www.instagram.com/arma_detailing/
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1131 Re: Auto kozmetika

Post by black_adrian »

VrijemeReakcije wrote: 31/03/2021 08:06
black_adrian wrote: 30/03/2021 20:52 Je li 130KM korektna cijena za jednoslojno poliranje, predpranje, dekontaminaciju laka i voskiranje za jednog malo većeg karavana?
Pokušaj ovdje, na snimcima se čini da momak radi ekstra posao: https://www.instagram.com/arma_detailing/
Naravno, sad cu pitati. Hvala ti.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#1132 Re: Auto kozmetika

Post by artur morgan »

Ljepo radi taj momak. Ove polirke masine su dosta skupe. Koristi dobre proizvode za rad i ima dobre rezultate. Vidim na slikama da je polirao stakla a to je malo teze i rizicnije za raditi.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#1133 Re: Auto kozmetika

Post by lavic »

Dimu1927 wrote: 31/03/2021 00:42
lavic wrote: 31/03/2021 00:05 Pa jbt meni traze 1500 da lakiraju komplet auto osim krova a ovaj bi 1000 za poliranje, sta je jbt, Picasso????
to je cijena za poliranje sa keramickom zastitom, ona je skupa. samo poliranje i nije toliko, ali ne traje dugo bez adekvatne zastite.

cifra jeste ali nije to za nas obicne smrtnike, ali kad imas auto od 50-100-... hiljada isplati se uloziti u zastitu laka
Pa jos malo i mozes ga lakirati.... u ostalom nemoj me tjerati da iskopam nabavnu cjenu keramicke zastite i koliko auta se moze uradit pa da vidis realno koliko to kosta i vrijedi.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1134 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

ma iskreno previse traze za kompletno poliranje i tu keramicku zastitu
ne kazem da nema posla al brate na materijal koji kosta oko 150 maraka za auto i neka radi jedan citav dan naplacivati 600 i vise je "kradja"
mislim naravno moze svako slobodno formirati cijenu i sve dok moze uzimati neka uzima

samo kazem da je previse cijena tih usluga ovdje a i generalno
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#1135 Re: Auto kozmetika

Post by artur morgan »

Skupo, preskupo i uglavnom nepotrebno. Cemu tolika pomama za poliranjem ? Osim ako treba zbog dosta swirlova i tragova koji su se nakupili godinama na laku? Novija vozila sa dobrim stanjem laka, tu ne vidim smisao. Poliranjem se skida lak jer se drukcije to ne moze izvuci i jos to masno placaju.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1136 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

nije bas nepotrebno al eto svako ima svoje

pa neces polirati novo auto nego ga zastititi keramikom voskovima itd i lakse je odrzavati auto cistim nakon tretmana
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#1137 Re: Auto kozmetika

Post by artur morgan »

Nepotrebno u smislu da ako nema stvarne potrebe da ne cackas po laku. Poliranjem se lak skida i zbog toga samo ako se mora. Zastita je nesto drugo, i ko zeli moze je staviti. Lak nije bas osjetljiv da mu je neophodna zastita. On se osteti vecinom nemarom vlasnika prilikom pranja i ciscenja ili na parkingu, a od kamencica treba vremena dosta da se izboca. Vosak ce spasti vremenom, a keramika nije toliko jaka zastita koliko se predstavlja. Oni sa SatTV su radili test tih zastita i to se vidi. Najbolja zastita je pedantan vlasnik koji pazi na lak. I malo srece na parkingu :-D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1138 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

pa niko ne prica da ce biti takva zastita da nece biti ni ogrebotina ni sta ja znam cega sve ne
zastita je u smislu prljavstine i sl
daleko lakse je prati auto koje je zasticeno nego bez zastite
u tome je poenta ne da stiti da nema bas nikako ostecenja i sl

naravno da je pedantan vlasnik najvazniji i upravo takav vlasnik ce uraditi ovakvu vrstu zastite a ne onaj koji zalupi vrata udje s prljavom obucom i blatom u auto itd
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12791
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#1139 Re: Auto kozmetika

Post by Evolution_IV »

https://llumar.ba/montazom-folija-na-au ... aroseriju/

za pare koje daju kruni i slicnima moze se ispolirat(da se poravna) i stavit folije i boli te djon jel zima.ljeto,led ili snijeg :izet:

ja sam pedantan,al joj jebase majku na parkingu :(
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#1140 Re: Auto kozmetika

Post by artur morgan »

Folije su bolja investicija u auto :thumbup:
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#1141 Re: Auto kozmetika

Post by Dimu1927 »

lavic wrote: 31/03/2021 10:31 Pa jos malo i mozes ga lakirati.... u ostalom nemoj me tjerati da iskopam nabavnu cjenu keramicke zastite i koliko auta se moze uradit pa da vidis realno koliko to kosta i vrijedi.
dobro, lakiras ga i sta ? prvo, drugo pranje losom krpom i dobijes parnice zbog kojeg si ga lakirao :)

ne placas samo proizvod, nego i (kvalitetnu) uslugu, ne mozes bas otici na trafiku reci daj mi keramiku za auto i bacit je na auto i eto ga. i to je svojevrstan zanat, placas ruke, placas opremu kojom se auto pere, polira itd. jbg sira slika druze.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1142 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

Dimu1927 wrote: 31/03/2021 13:07
lavic wrote: 31/03/2021 10:31 Pa jos malo i mozes ga lakirati.... u ostalom nemoj me tjerati da iskopam nabavnu cjenu keramicke zastite i koliko auta se moze uradit pa da vidis realno koliko to kosta i vrijedi.
dobro, lakiras ga i sta ? prvo, drugo pranje losom krpom i dobijes parnice zbog kojeg si ga lakirao :)

ne placas samo proizvod, nego i (kvalitetnu) uslugu, ne mozes bas otici na trafiku reci daj mi keramiku za auto i bacit je na auto i eto ga. i to je svojevrstan zanat, placas ruke, placas opremu kojom se auto pere, polira itd. jbg sira slika druze.
ja ti garantujem da oprema nema toliko ulogu kao sto je ti predstavljas
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#1143 Re: Auto kozmetika

Post by JavierBosnia »

Kako nema, pa odes kod frizera pa imaju bolje i losije masinice i makaze, a ne auto kad poliras.

Koristenje profesionalnih masina, regulacija obrtaja, ekscentricna i one jeftine ne znam kako se zovu sad, koristenje kvalitetnih i odgovarajucih padova, pasti, koristenje odgovarajuceg prostora, osvjetljenja, lampi, gline, sampona za predpranje i pranje, zastita, voskova, keramike. Sve je to oprema koja mora biti pracena odgovarajucim znanjem o koristenju iste.

Puno neki ovdje podcjenjuju tudje poslove, cijene i slicno. Bas me zanima kako bi reagovali da neko vase poslove smatra kradjom love i da to svako moze
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#1144 Re: Auto kozmetika

Post by lavic »

JavierBosnia wrote: 31/03/2021 14:33 Kako nema, pa odes kod frizera pa imaju bolje i losije masinice i makaze, a ne auto kad poliras.

Koristenje profesionalnih masina, regulacija obrtaja, ekscentricna i one jeftine ne znam kako se zovu sad, koristenje kvalitetnih i odgovarajucih padova, pasti, koristenje odgovarajuceg prostora, osvjetljenja, lampi, gline, sampona za predpranje i pranje, zastita, voskova, keramike. Sve je to oprema koja mora biti pracena odgovarajucim znanjem o koristenju iste.

Puno neki ovdje podcjenjuju tudje poslove, cijene i slicno. Bas me zanima kako bi reagovali da neko vase poslove smatra kradjom love i da to svako moze
Koju su oni skolu zavrsili i koliko traje skolovanje. Sta kazes , pranje i predpranje .... kao da je sudje ili ves :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1145 Re: Auto kozmetika

Post by Qler »

Ne znam da li omalovazavam, ali poliranje nikako ne vrijedi 1000KM, pogotovo kod nas. Svicarcu mozda to nije skupo, ali kod nas 1000KM da ti neko polira auto, ne znam cime, jedino da trlja neki svojim doktoratom iz oblasti kvantne fizike...
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#1146 Re: Auto kozmetika

Post by JavierBosnia »

@lavic eto od svega nabrojanog se ti za to uhvatio, ali i to ima i pravila i postupak, pa se tij smij do sutra

Imaju i oni svoje skole, obuke i certifikate koje dobijaju ako se hoce ozbiljno time baviti. I to kosta par hiljada KM da dobijes papir taj

@Qler Pa i ja sam misljenja da nikada ne bih dao 1.000 KM, jer nemam potrebu. Ali ismijavate covjeka koji masno naplacuje svoju uslugu a on se ubija od posla ne staje. Ko je onda tu lud? Hvala bogu pa izbora ima i za tebe i za mene, pa mozemo birati kod koga i za koliko da idemo.
Imas i keramicara sto radi za 10 KM po kvadratu, imas i onog sto radi 20, pa ne mozes reci eh ovaj je budala ne mozes kod nas toliko naplacivati nismo u njemackoj
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#1147 Re: Auto kozmetika

Post by Dimu1927 »

foxlife wrote: 31/03/2021 14:11
Dimu1927 wrote: 31/03/2021 13:07
lavic wrote: 31/03/2021 10:31 Pa jos malo i mozes ga lakirati.... u ostalom nemoj me tjerati da iskopam nabavnu cjenu keramicke zastite i koliko auta se moze uradit pa da vidis realno koliko to kosta i vrijedi.
dobro, lakiras ga i sta ? prvo, drugo pranje losom krpom i dobijes parnice zbog kojeg si ga lakirao :)

ne placas samo proizvod, nego i (kvalitetnu) uslugu, ne mozes bas otici na trafiku reci daj mi keramiku za auto i bacit je na auto i eto ga. i to je svojevrstan zanat, placas ruke, placas opremu kojom se auto pere, polira itd. jbg sira slika druze.
ja ti garantujem da oprema nema toliko ulogu kao sto je ti predstavljas
ako je oprema sva ista, onda jos gore, placas zanat, ruke... evo daj meni bilo najgoru ili najbolju opremu dzaba kad ja to ne znam raditi i unistit cu prvi auto koji dotaknem :)
JavierBosnia wrote: 31/03/2021 14:33 Kako nema, pa odes kod frizera pa imaju bolje i losije masinice i makaze, a ne auto kad poliras.

Koristenje profesionalnih masina, regulacija obrtaja, ekscentricna i one jeftine ne znam kako se zovu sad, koristenje kvalitetnih i odgovarajucih padova, pasti, koristenje odgovarajuceg prostora, osvjetljenja, lampi, gline, sampona za predpranje i pranje, zastita, voskova, keramike. Sve je to oprema koja mora biti pracena odgovarajucim znanjem o koristenju iste.

Puno neki ovdje podcjenjuju tudje poslove, cijene i slicno. Bas me zanima kako bi reagovali da neko vase poslove smatra kradjom love i da to svako moze
potpis :thumbup:


Qler wrote: 31/03/2021 14:54 Ne znam da li omalovazavam, ali poliranje nikako ne vrijedi 1000KM, pogotovo kod nas. Svicarcu mozda to nije skupo, ali kod nas 1000KM da ti neko polira auto, ne znam cime, jedino da trlja neki svojim doktoratom iz oblasti kvantne fizike...
u svicarskoj je vjerovatno 1000 EUR, ako su masine i sirovine tu negdje s cijenom, tamo puno puno vise deru na rukama i radnom satu

opet ponavljam, evo ja vozim kantu od 5000 KM, naravno da se ne isplati davati 1000 KM za taj tretman, ali da imam auto od 100k sigurno bih. uporedi bar malo koliko kosta prosjecan auto u svicarskoj i ovdje :D tako da da, omalozavas malo

da ne pricam o onoj paint protection foliji sto svako malo skuplje auto ide dole u llumar i radi ga komplet, to kosta preko 2500 KM
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1148 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

JavierBosnia wrote: 31/03/2021 14:33 Kako nema, pa odes kod frizera pa imaju bolje i losije masinice i makaze, a ne auto kad poliras.

Koristenje profesionalnih masina, regulacija obrtaja, ekscentricna i one jeftine ne znam kako se zovu sad, koristenje kvalitetnih i odgovarajucih padova, pasti, koristenje odgovarajuceg prostora, osvjetljenja, lampi, gline, sampona za predpranje i pranje, zastita, voskova, keramike. Sve je to oprema koja mora biti pracena odgovarajucim znanjem o koristenju iste.

Puno neki ovdje podcjenjuju tudje poslove, cijene i slicno. Bas me zanima kako bi reagovali da neko vase poslove smatra kradjom love i da to svako moze
mozda ne smatraju zato sto stavim razumnu cijenu a mogao bih je dici u nebesa bez ikakvih problema
ajde mi sada reci ko odredjuje njihovo znanje o koristenju tih masina i sve sto uz to ide?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1149 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

JavierBosnia wrote: 31/03/2021 15:10 @lavic eto od svega nabrojanog se ti za to uhvatio, ali i to ima i pravila i postupak, pa se tij smij do sutra

Imaju i oni svoje skole, obuke i certifikate koje dobijaju ako se hoce ozbiljno time baviti. I to kosta par hiljada KM da dobijes papir taj

@Qler Pa i ja sam misljenja da nikada ne bih dao 1.000 KM, jer nemam potrebu. Ali ismijavate covjeka koji masno naplacuje svoju uslugu a on se ubija od posla ne staje. Ko je onda tu lud? Hvala bogu pa izbora ima i za tebe i za mene, pa mozemo birati kod koga i za koliko da idemo.
Imas i keramicara sto radi za 10 KM po kvadratu, imas i onog sto radi 20, pa ne mozes reci eh ovaj je budala ne mozes kod nas toliko naplacivati nismo u njemackoj
to oni certifikati naj menadzer godine i sl :D
isto kao diploma iz travnika kiseljaka itd

evo ja se bavim detailingom al samo za svoje potrebe pa znam koliko sta i kako to sto ti ja dam papir a ti meni das par hiljada je dokaz da nisi sav svoj al eto
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#1150 Re: Auto kozmetika

Post by JavierBosnia »

foxlife wrote: 31/03/2021 15:32
mozda ne smatraju zato sto stavim razumnu cijenu a mogao bih je dici u nebesa bez ikakvih problema
ajde mi sada reci ko odredjuje njihovo znanje o koristenju tih masina i sve sto uz to ide?
A zatooo si se ti uvrijedio. Pa nisi druze bas najpametniji, kad amaterski to radis i solis pamet svima.
Evo konkretan primjer znam za Sonaxov certifikat koji izdaju oni i garantuju da je prosao njihovu obuku. Za to se daje pofina cifra, nista puno manja nego kada neko ganja fakultet pa da dobije diplomu. Svako za ono sto voli.
Razumna cijena ne postoji. Ako sam ja moler i krecim 5 KM po kvadratu i imam posla ubijam se. Zasto bih ja spustio tu cijenu?

Pa budite realni malo, da li bi vi zaradjivali 800 KM ili mozda 3.000 KM ako imate priliku? Ja evo kazem da mi je Kruno preskup. Ne samo on, nego pola njih. Ali ne mogu reci da ne vrijedi nekome, da ne zna nista, da je debil i slicno. Ne radi se o tome uopste, nije valjda da na sve tako gledate.
Post Reply