KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
thekupus
Posts: 6789
Joined: 25/06/2011 22:38

#1 KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by thekupus »

Pozdrav prijatelji,

U zadnje vrijeme aktivno razmisljam o kupovini novog automobila, razmatram prelazak sa porodicnog monovolumena na neki malo snazniji automobil sa pogonom na cetiri tocka. Bio sam ozbiljno zagrijan za kupnju Chevrolet Captive sa 184 ks i dobrim paketom opreme ali nazalost, Chevrolet se povukao sa trzista prije nego sto su se meni sve kockice poslozile :(

Sada mi trebaju savjeti nekoga ko je imao priliku da se vozi u KIA-i Sportage, da je vozi ili je posjeduje. Koje su vase zamjerke, vase preporuke, itd.?

Ono sto je po meni pozitivno kod Sportagea je dizajn (definitivno najbolji od slicnih automobila), solidna oprema i dobri uslovi financiranja, kao i 7 godina garancije, sto je superrr. Ni potrosnja goriva mu nije losa. Ono sto me najvise odbija je slab motor sa pogonom na dva tocka, a meni je jedan od uslova pogon na sva 4, sto ovom automobilu znatno dize cijenu.

Razmatrao sam i druge tipove ove klase automobila, kao sto su Nissan Qashqai, Hyundai ix35, Opel Antara, Ford Kuga, i niti jedan me nije previse odusevio. U Nissanu je previse skuceno, a i kvaliteta materijala je niska. Hyundai ima malu unutrasnjost i mali prtljaznik. Antara ima najsnaznije motore (koje je naslijedila od Chevroleta) ali je ruzna i dosta skuplja. Kuga je bezvezni mali automobil sa previsokom cijenom.

Hvala unaprijed :)
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#2 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by ElDzidziIbnDzo »

Jesi li razmisljao o Nissan Qasqai?Jest da nije KIA,ali moze biti samo bolji.
2.0 dizel sa 150 KS,ona kraca izvedba,za 5 putnika.
Nećeš pogriješiti sigurno :thumbup:

EDIT:Sad vidim da si razmisljao o Nissanu.Ne znam,sve je to subjektivno,ali brate Nissan je za klasu bolji od te KIA.
Imao sam prilike da vozim i benzinca 2.0,i dizela 2.0 i dizela 1.6.
Ovaj 2.0 dizel naprosto me oduševio.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#3 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by Altsa »

KiA ima mali prtljaznik i zadnja klupa je poprilicno neudobna sa duze sjedenje. Kome to ne smeta auto je super
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by 530i »

Garancija od sedam godina je super, ali raspitaj se za cijene servisa...nemam ličnog iskustva, ali ljudi pričaju da je najobičniji servis ulje+filteri oko tristo maraka što baš i nije toliko super.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#5 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by O'zone »

Altsa wrote:KiA ima mali prtljaznik i zadnja klupa je poprilicno neudobna sa duze sjedenje. Kome to ne smeta auto je super
Ovo me sjebalo kad sam gledao Sportage :roll: Onakav prtljažnik uopće nije za onu vrstu vozila čini mi se da Clio III generacije ima veći.

Da sam pri lovi Kia bi i pored fenomenalnog dizajna otpala sa spiska (na žalost)
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#6 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by NediM17 »

Kako ba mal' gepek? Pa veci je nego na Qasqai-ju i Tiguanu, bara - bara sa onim na Toyoti Rav 4... Za auto te klase, gepek je sasvim dobre velicine.
User avatar
thekupus
Posts: 6789
Joined: 25/06/2011 22:38

#7 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by thekupus »

NediM17 wrote:Kako ba mal' gepek? Pa veci je nego na Qasqai-ju i Tiguanu, bara - bara sa onim na Toyoti Rav 4... Za auto te klase, gepek je sasvim dobre velicine.
i meni je gepek zadovoljavajuci, pogotovo kad se izvadi onaj plasticni dio sa pregradama, dok me npr. u i35 potpuno razocarao gepek


najbolji gepek ima Antara, ali cini mi se da je ona drugacija klasa u odnosu na ove automobile, mozda vec terenac
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by drndalo »

Rjesenje za vase probleme s gepekom, uz zadrzavanje dizela kao pogonskog goriva, i 4x4 pogona kao dobro dosle pomoci na terenu...

Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by bitanga_sa_otesa »

odlican :)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#10 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Jesi li gledao Škoda Yeti ili Dacia Duster?

Raspitaj se kako je pokriveno tih 7 godina garancije, ima tu dosta uslovljavanja nakon 3. godine.

Sretno
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by muha_sa »

oklena vam lova :?
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#12 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by corsa »

Srevis za sportagea 2.0 dizel je 650KM. Zato i daju garanciju, da te mogu derati 7 godina. Ali hvala Bogu dok je ovaca bit ce i vune. :wink:
Ne kontam zasto ti je Kuga bezveze? Mislim da je odlican auto, a za njom od nabrojanih Antara, mada je ona i veca klasa, sto opravdava vecu cijenu.
A Kuga definitivno najljepsa od nabrojanih, mada, o ukusima se ne raspravlja.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#13 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Jesi li gledao Škoda Yeti ili Dacia Duster?

Raspitaj se kako je pokriveno tih 7 godina garancije, ima tu dosta uslovljavanja nakon 3. godine.

Sretno

Pogledaj i Opel Mokka, meni djeluje OK a vidio sam ga i u uživo.

Image
citroen xm
Posts: 17941
Joined: 17/04/2012 22:57

#14 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by citroen xm »

Moka je krosover, a ne SUV.
User avatar
thekupus
Posts: 6789
Joined: 25/06/2011 22:38

#15 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by thekupus »

kuga i moka su oba premala :)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#16 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by O'zone »

drndalo wrote:Rjesenje za vase probleme s gepekom, uz zadrzavanje dizela kao pogonskog goriva, i 4x4 pogona kao dobro dosle pomoci na terenu...

Image
Prodato. Samo morat ćemo poradit na boji.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#17 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by Ned071 »

imam kuma u norvesskoj koji je zbog mjesta u kojem zivi i vremenskih uslova htio suv. probao sve sto je bilo na trzistu, bio blizu honde crv na kraju se odlucio za kugu. sad je uzeo novu generaciju. dakle, druga mu je to u garazi. pitam ga sto kuga, kaze zato sto je najbolja i sto ima sve sto meni treba. a zivi na brdu, sa puno snijega i ide svaki dan 45 minuta do posla. ima dvoje djece.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#18 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by Qler »

Ja ne znam jeli kuga 4x4?
Lolobrigida
Posts: 323
Joined: 08/11/2012 15:07

#19 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by Lolobrigida »

Naravno, ima i Kuga 4x4
User avatar
thekupus
Posts: 6789
Joined: 25/06/2011 22:38

#20 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by thekupus »

Ned071 wrote:imam kuma u norvesskoj koji je zbog mjesta u kojem zivi i vremenskih uslova htio suv. probao sve sto je bilo na trzistu, bio blizu honde crv na kraju se odlucio za kugu. sad je uzeo novu generaciju. dakle, druga mu je to u garazi. pitam ga sto kuga, kaze zato sto je najbolja i sto ima sve sto meni treba. a zivi na brdu, sa puno snijega i ide svaki dan 45 minuta do posla. ima dvoje djece.
e pa kod mene treba da moze relativno komotno 5 ljudi sjesti, kao sto moze u grand scenica kojeg sad vozim

kuga je bas mali gradski SUV, ali sa cijenom dosta vecom od ovih ostalih, zato je odmah ispala iz razmatranja
User avatar
thekupus
Posts: 6789
Joined: 25/06/2011 22:38

#22 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by thekupus »

(y) eh da je
Lolobrigida
Posts: 323
Joined: 08/11/2012 15:07

#23 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by Lolobrigida »

Hmm, mislim druže da si ti to malo pomješao. Kuga uopšte nije mali gradski SUV. Nisam ulazio u ovu novu, ali koliko vidim na testovima, svi je hvale zbog prostranosti na zadnjoj klupi.



"...tu je mnogo mjesta za noge i za glavu, čak i kada naprijed sjedi visoka osoba..."

Ti vjerovatno misliš na prošlu Kugu, sa kojom imam prilično iskustva, i koja jeste pomalo tijesna pozadi :) Ali ovaj novi model je 81mm duži i baš se čini prostranim.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#24 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by agent_zero »

Apsolutno moje preporuke za Sportage!

Drug radio testnu vožnju Sportagea i bio sam s njim, auto je odlično, već sam pisao da se odavno nisam vozio u udobnijem i kvalitetnijem crossoveru (ili SUVu, kako god).

Mislim da za tu lovu ne moežeš bolje novo auto tog tipa uzeti. Ne znam sad koliko su cijene nissan qashqaia sad, ali za sportagea se sigurno pokajati nećeš.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#25 Re: KIA SPORTAGE- Da li kupiti ili ne?

Post by Qler »

Drug ima Sportage, onih hromirani dijelovi poceli da hrdjaju, 2013 godina auto... Otisao kod njih, rekli mu da je to od kineskih tecnosti u praonicama... :skoljka: :run:
Post Reply