Automobilizam - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
bordo gandalf
Posts: 9907
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#42576 Re: Automobilizam - All about

Post by bordo gandalf »

Evolution_IV wrote: 23/11/2020 23:00
citroen xm wrote: 23/11/2020 22:48 i onda će da sluča muziku sa youtuba, skoro pa u rangu transmitera.
sa nevjerovatnih i maksimalnih 192kbps :lol: :lol: ,a na CD/USB moze nekompresovani FLAC 1411kbps ili 906kbps :-) ,razlika je nebo i zemlja,vatra i voda :D
Je li se vozis u muzickom studiju ili autu? Ali ga pretjerujete malo je reci
User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#42577 Re: Automobilizam - All about

Post by ElRe »

tempuser wrote: 23/11/2020 17:46 Ni displej se ne vozi nego se u njega gleda, a o svemu ćemo kad uhvatiš muštuluk da je leg'o!
Proizvođači treba da nadju mjeru u korištenju opcija sa displeja i klasičnih tipki. Npr Mercedes je skinuo i tipke i sa volana što nije praktično, ali je nešto novo i jeftinije je za proizvodnju.
Komande klime, radio uredjaja, osnovnih postavki moda vozila (Comfort, Normal, Sport...) trebaju imati fizičke tipke. Sve ostalo može na displej.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#42578 Re: Automobilizam - All about

Post by tempuser »

citroen xm wrote: 24/11/2020 07:30 De mi nemoj pričati molim te kako se na displeju podešava sve u jednom pokretu. Nismo baš u 19. vijeku, koristio sam sve to barem jednom u životu tako da sam se uvjerio šta i kako funkcioniše. Idi onom Alviroviću pa mu pričaj kako si ti koristio više stvari od njega i kako nema pojma za novi Golf 8.

Za muziku znam sigurno da neće pružiti kvalitet kao sa nekih drugih medija, a nekome i to znači. Meni ne jer nisam neki sluhista.

I na kraju to što ti "znaš odakle dolazi moj stav" je klasično mjerenje čiji je veći. Pošto konstantno želiš pokazati da je tvoj najveći, ostavi to hvaljenje za svoje prijatelje. Meni ništa ne znači.
Pa moram ti detaljno objasniti da vidiš kakve apsurde i gluposti tvrdiš, osim toga nakon što si napisao da se navigacija može koristiti da slušaš samo glas i ne gledaš u displej onda je pod velikim upitnikom sve dalje što napišeš i znaš li išta o onome što tvrdiš.
Kojih drugih medija?
Naravno da znam, nisi ni prvi ni zadnji s takvom pričom, i to nema nikakve veze s tim čiji je veći, nego hoćeš li se pomiriti s činjenicom da ne možeš zaustaviti vrijeme i zaustaviti tehnološki napredak...
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#42579 Re: Automobilizam - All about

Post by nepass1 »

bitanga_sa_otesa wrote: 23/11/2020 21:13
Bullet Tooth Tony wrote: 23/11/2020 21:10

Svi smo mi mrtvi samo se po redu kopamo :D
jbga ja sam seljak ,vise volim jaku motorcinu i dobre felge i gume ,mocan ovjes,jebo televizore i dugmice :lol:
Svi to vise vole, cim probaju. Ali displej i sminku svu mogucu ugradis mozda za dvije milje, a dobre felge su samo toliko, gdje je motor od 250ks, gdje je ovjes itd...
Onda osim felgi nista od ovog ne vidis, dok displeji i xenoni sljaste.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#42580 Re: Automobilizam - All about

Post by tempuser »

konektovan wrote: 24/11/2020 07:44 Me znam sta pokusavate dokazati jedan drugom,...stvar ukusa..i gotovo
Kako će biti stvar ukusa tvrdnja da je ručno štimanje klime na kolutove bolje i lakše od štimanja automatske klime na displeju i da su lampice i upozorenja nepotrebna sranja...?!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#42581 Re: Automobilizam - All about

Post by tempuser »

ElRe wrote: 24/11/2020 08:10
tempuser wrote: 23/11/2020 17:46 Ni displej se ne vozi nego se u njega gleda, a o svemu ćemo kad uhvatiš muštuluk da je leg'o!
Proizvođači treba da nadju mjeru u korištenju opcija sa displeja i klasičnih tipki. Npr Mercedes je skinuo i tipke i sa volana što nije praktično, ali je nešto novo i jeftinije je za proizvodnju.
Komande klime, radio uredjaja, osnovnih postavki moda vozila (Comfort, Normal, Sport...) trebaju imati fizičke tipke. Sve ostalo može na displej.
Ako nemaš displej nego dugmiće, možeš li na svom autu podesiti klimu bez gledanja na dugmiće?
Na mom autu se podešava na dugmiće, ne na displeju, i opet moram pogledati da vidim na koliku temp da podesim, jačinu vetilatora, smjer i kakva mi je onda praktična razlika između displeja i dugmića?!
Nisam morao gledati samo na stojadinu gdje sam imao jedan prekidač s dvije brzine i dvije poluge, toplo-hladno, smjer puhanja gore-dolje...
Last edited by tempuser on 24/11/2020 08:39, edited 1 time in total.
artur morgan
Posts: 2837
Joined: 30/04/2020 19:47

#42582 Re: Automobilizam - All about

Post by artur morgan »

Kaligrafija wrote: 23/11/2020 22:48
artur morgan wrote: 23/11/2020 21:50 Meni je to kičasto i ne svidja mi se. Najbolji mi utisak ostavlja dobar lak sa staklenim efektom sa sto manje narandzine kore.

Mislim da su to folije u boji koje se lijepe.
Jbg, sto ljudi, sto ukusa...Sto zena, dvjesto sisa... :lol: Meni se svidja taj military look... Da auto izgleda grubo...U pol raptor bas izgleda tako... interesuje me, ima li iko u BiH iskustva sa tim, ali da je radio na luksuznom vozilu... Jednog terenca u SA sam vidio, ali nije mi isto to vidjeti i na luksuznom vozilu...
Mislim da ovi rade...radi se to i kod nas već neko vrijeme.
Black Glass
Safeta Zajke 338, Sarajevo, tel. 061 313 315
User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#42583 Re: Automobilizam - All about

Post by ElRe »

tempuser wrote: 24/11/2020 08:29
Ako nemaš displej nego dugmiće, možeš li na svom autu podesiti klimu bez gledanja na dugmiće?
Na mom autu se podešava na dugmiće, ne na displeju, i opet moram pogledati da vidim na koliku temp da podesim, jačinu vetilatora, smjer i kakva mi je onda praktična razlika između displeja i dugmića?!
Nisam morao gledati samo na stojadinu gdje sam imao jedan prekidač s dvije brzine i dvije poluge, toplo-hladno, smjer puhanja gore-dolje...
Ja na staroj 308ici ne moram

Image

Nisam morao da gledam ni na Grande Puntu

Image

Npr novu 308icu/3008/5008 ne bih nikada kupio izmedju ostalog i zbog lošeg MMI sistema i nepraktičnosti enterijera.
artur morgan
Posts: 2837
Joined: 30/04/2020 19:47

#42584 Re: Automobilizam - All about

Post by artur morgan »

tempuser wrote: 24/11/2020 08:29
ElRe wrote: 24/11/2020 08:10
tempuser wrote: 23/11/2020 17:46 Ni displej se ne vozi nego se u njega gleda, a o svemu ćemo kad uhvatiš muštuluk da je leg'o!
Proizvođači treba da nadju mjeru u korištenju opcija sa displeja i klasičnih tipki. Npr Mercedes je skinuo i tipke i sa volana što nije praktično, ali je nešto novo i jeftinije je za proizvodnju.
Komande klime, radio uredjaja, osnovnih postavki moda vozila (Comfort, Normal, Sport...) trebaju imati fizičke tipke. Sve ostalo može na displej.
Ako nemaš displej nego dugmiće, možeš li na svom autu podesiti klimu bez gledanja na dugmiće?
Na mom autu se podešava na dugmiće, ne na displeju, i opet moram pogledati da vidim na koliku temp da podesim, jačinu vetilatora, smjer i kakva mi je onda praktična razlika između displeja i dugmića?!
Nisam morao gledati samo na stojadinu gdje sam imao jedan prekidač s dvije brzine i dvije poluge, toplo-hladno, smjer puhanja gore-dolje...
Razlika je u osjećaju, a osjećaj utiče na praktičnost rukovanja. Osjećaj je bitan i kod mobitela i kod tableta i sl, a posebno kod vozila jer je vozilo u pokretu što otežava rukovanje. Najbolji test za ovo je da probaš naći nekog u imeniku ( kroz tel. imenik u autu ) dok stojiš i u drugoj varijanti dok voziš kroz gradsku špicu, nije isto. Na displeju nemam taj osjećaj i brzinu rukovanja kao na kolutu ili dugmiću. Kolut i dugmići fizički postoje na konzoli, dok na displeju oni se prikazuju u obliku ikone, što nije isto, i zbog toga ne možeš imati isti osjećaj. Proizvođači smatraju da su ljudi dovoljno ovladali tim tehnikama rukovanja i da mogu koristiti displeje u vozilu, koji su im bitni jer na njih ide dosta funkcija. Sve je to tačno, ali displeji nisu praktični za rukovanje u vožnji. Posebno oni od nekih proizvođača koji nisu baš ni najbolje uglađeni, brzi ili pregledni. Meni je ok displej ali da imaju neke fizičke tipke, ili kolut.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42585 Re: Automobilizam - All about

Post by bitanga_sa_otesa »

ovdje neki izgleda svakih 5 minuta u prosjeku stimaju po 10 raznih funkcija u autu :roll: :shock: :run:
artur morgan
Posts: 2837
Joined: 30/04/2020 19:47

#42586 Re: Automobilizam - All about

Post by artur morgan »

bitanga_sa_otesa wrote: 24/11/2020 09:02 ovdje neki izgleda svakih 5 minuta u prosjeku stimaju po 10 raznih funkcija u autu :roll: :shock: :run:
Kad je ujutru hladno svaki minut podešavam temperaturu na kolutu :D
artur morgan
Posts: 2837
Joined: 30/04/2020 19:47

#42587 Re: Automobilizam - All about

Post by artur morgan »

Što reče @Kaligrafija sto žene dvjesto sisa....touch preko displeja ne dolazi u obzir ..... :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#42588 Re: Automobilizam - All about

Post by kabal1337 »

ufff daj molim te ti mjeris tijelom temperaturu pa moras zaokruzit na 20, 21, 22. Pa subjektivni osjecaj, ako ti je hladno pojacas, ako je toplo smanjis. Kakvo preseravnja
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#42589 Re: Automobilizam - All about

Post by sparky »

Ja godinu nisam pomjerio sa 18,5. Moguce i duze vrijeme. Ne znam šta štimate toliko.
Vremena se mjenjaju. Nekad pricali o karburatorima, turbinama, amortizerima, felgama... sad pricamo o tipkama jbt.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#42590 Re: Automobilizam - All about

Post by Kaligrafija »

artur morgan wrote: 24/11/2020 08:36
Kaligrafija wrote: 23/11/2020 22:48
artur morgan wrote: 23/11/2020 21:50 Meni je to kičasto i ne svidja mi se. Najbolji mi utisak ostavlja dobar lak sa staklenim efektom sa sto manje narandzine kore.

Mislim da su to folije u boji koje se lijepe.
Jbg, sto ljudi, sto ukusa...Sto zena, dvjesto sisa... :lol: Meni se svidja taj military look... Da auto izgleda grubo...U pol raptor bas izgleda tako... interesuje me, ima li iko u BiH iskustva sa tim, ali da je radio na luksuznom vozilu... Jednog terenca u SA sam vidio, ali nije mi isto to vidjeti i na luksuznom vozilu...
Mislim da ovi rade...radi se to i kod nas već neko vrijeme.
Black Glass
Safeta Zajke 338, Sarajevo, tel. 061 313 315
To su folije sto oni rade, ovo je farba...
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#42591 Re: Automobilizam - All about

Post by konektovan »

ElRe wrote: 24/11/2020 08:48
tempuser wrote: 24/11/2020 08:29
Ako nemaš displej nego dugmiće, možeš li na svom autu podesiti klimu bez gledanja na dugmiće?
Na mom autu se podešava na dugmiće, ne na displeju, i opet moram pogledati da vidim na koliku temp da podesim, jačinu vetilatora, smjer i kakva mi je onda praktična razlika između displeja i dugmića?!
Nisam morao gledati samo na stojadinu gdje sam imao jedan prekidač s dvije brzine i dvije poluge, toplo-hladno, smjer puhanja gore-dolje...
Ja na staroj 308ici ne moram

Image

Nisam morao da gledam ni na Grande Puntu

Image

Npr novu 308icu/3008/5008 ne bih nikada kupio izmedju ostalog i zbog lošeg MMI sistema i nepraktičnosti enterijera.
Moras pogledati i u kolutice, tipke, nemojte pretjerivati.
Sto se tice toga, i jedno j drugo zahtjevaju bacanje pogleda.. :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#42592 Re: Automobilizam - All about

Post by ElRe »

Auto je kod mene 4 god, tako da ne moram da skrećem pogled sa ceste. Ako osjetim da mi je hladno/toplo ruka sama pada na kolutiće.
Kod drugih proizvođača je vjerovatno drugačije, ali Peugeot je na staroj 308ici to dobro riješio. (Za razliku od 407)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#42593 Re: Automobilizam - All about

Post by tempuser »

ElRe wrote: 24/11/2020 08:48
tempuser wrote: 24/11/2020 08:29
Ako nemaš displej nego dugmiće, možeš li na svom autu podesiti klimu bez gledanja na dugmiće?
Na mom autu se podešava na dugmiće, ne na displeju, i opet moram pogledati da vidim na koliku temp da podesim, jačinu vetilatora, smjer i kakva mi je onda praktična razlika između displeja i dugmića?!
Nisam morao gledati samo na stojadinu gdje sam imao jedan prekidač s dvije brzine i dvije poluge, toplo-hladno, smjer puhanja gore-dolje...
Ja na staroj 308ici ne moram

Image

Nisam morao da gledam ni na Grande Puntu

Image

Npr novu 308icu/3008/5008 ne bih nikada kupio izmedju ostalog i zbog lošeg MMI sistema i nepraktičnosti enterijera.
I kako znaš bez gledanja na kojoj je temp podešena i smjer puhanja, jel upaljena recirkulacija itd?
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#42594 Re: Automobilizam - All about

Post by konektovan »

ElRe wrote: 24/11/2020 09:25 Auto je kod mene 4 god, tako da ne moram da skrećem pogled sa ceste. Ako osjetim da mi je hladno/toplo ruka sama pada na kolutiće.
Kod drugih proizvođača je vjerovatno drugačije, ali Peugeot je na staroj 308ici to dobro riješio. (Za razliku od 407)
Moje auto je kod mene 11 godina, pa opet moram baciti pogled, a radi se o najobicnijim tipkama, kolutivima. Jednostavno nemoguce je uraditi neka podesavanja, a da ne pogledas.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42595 Re: Automobilizam - All about

Post by bitanga_sa_otesa »

da mi je malo vasih problema...
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#42596 Re: Automobilizam - All about

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 24/11/2020 09:33 da mi je malo vasih problema...
Vala bas.... :mrgreen:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13263
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#42597 Re: Automobilizam - All about

Post by Evolution_IV »

Ja hocu autonomnu voznju i holograme,pa da mogu isjec vozacku...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#42598 Re: Automobilizam - All about

Post by tempuser »

konektovan wrote: 24/11/2020 09:31
ElRe wrote: 24/11/2020 09:25 Auto je kod mene 4 god, tako da ne moram da skrećem pogled sa ceste. Ako osjetim da mi je hladno/toplo ruka sama pada na kolutiće.
Kod drugih proizvođača je vjerovatno drugačije, ali Peugeot je na staroj 308ici to dobro riješio. (Za razliku od 407)
Moje auto je kod mene 11 godina, pa opet moram baciti pogled, a radi se o najobicnijim tipkama, kolutivima. Jednostavno nemoguce je uraditi neka podesavanja, a da ne pogledas.
Šuplja ba i bajke... Kod mene je auto bio 13 godina, pa sam morao pogledati kad nešto štimam.
Naravno da kod nekih novih tehnički rješenja koje je tržište prihvatilo ima i nešto u čemu su lošija od starih rješenja, ali je pozitivnih puno više da su korisnicima ok.
Sad sam ja nesposobni debil jer mi auto olakšava vožnju, napiše i nacrta koja mi je sijalica crkla, jel mi prazna guma, imam li vode za brisače, kad temp padne ispod 5 itd itd... Ajmo biti svi supersposobni pa izbaciti mjerač temp, goriva, indikator ulja pa da budemo prave muškarčine i svako sat dižemo haubu i guramo štap u rezervoar! Ili ajmo prestat kuhati i grijati se na struju, plin, centralno, đeš bit nesposobnjaković da upališ na dugme, nego preć na drva!
User avatar
basicm
Posts: 10475
Joined: 16/01/2012 21:38

#42599 Re: Automobilizam - All about

Post by basicm »

Ja stavim na 22 i mogu komotno izvaditi sve komande.
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#42600 Re: Automobilizam - All about

Post by LikeLike »

artur morgan wrote: 24/11/2020 09:00
tempuser wrote: 24/11/2020 08:29
ElRe wrote: 24/11/2020 08:10

Proizvođači treba da nadju mjeru u korištenju opcija sa displeja i klasičnih tipki. Npr Mercedes je skinuo i tipke i sa volana što nije praktično, ali je nešto novo i jeftinije je za proizvodnju.
Komande klime, radio uredjaja, osnovnih postavki moda vozila (Comfort, Normal, Sport...) trebaju imati fizičke tipke. Sve ostalo može na displej.
Ako nemaš displej nego dugmiće, možeš li na svom autu podesiti klimu bez gledanja na dugmiće?
Na mom autu se podešava na dugmiće, ne na displeju, i opet moram pogledati da vidim na koliku temp da podesim, jačinu vetilatora, smjer i kakva mi je onda praktična razlika između displeja i dugmića?!
Nisam morao gledati samo na stojadinu gdje sam imao jedan prekidač s dvije brzine i dvije poluge, toplo-hladno, smjer puhanja gore-dolje...
Razlika je u osjećaju, a osjećaj utiče na praktičnost rukovanja. Osjećaj je bitan i kod mobitela i kod tableta i sl, a posebno kod vozila jer je vozilo u pokretu što otežava rukovanje. Najbolji test za ovo je da probaš naći nekog u imeniku ( kroz tel. imenik u autu ) dok stojiš i u drugoj varijanti dok voziš kroz gradsku špicu, nije isto. Na displeju nemam taj osjećaj i brzinu rukovanja kao na kolutu ili dugmiću. Kolut i dugmići fizički postoje na konzoli, dok na displeju oni se prikazuju u obliku ikone, što nije isto, i zbog toga ne možeš imati isti osjećaj. Proizvođači smatraju da su ljudi dovoljno ovladali tim tehnikama rukovanja i da mogu koristiti displeje u vozilu, koji su im bitni jer na njih ide dosta funkcija. Sve je to tačno, ali displeji nisu praktični za rukovanje u vožnji. Posebno oni od nekih proizvođača koji nisu baš ni najbolje uglađeni, brzi ili pregledni. Meni je ok displej ali da imaju neke fizičke tipke, ili kolut.
Pa valjda sva ta tehnologija treba da nam pomogne i olaksa, a ne oteza. Kod svakog malo bolje opremljenog auta imas glasovne naredbe, postavis sebi jednom i uzivas. Bar sto se tice imenika i poziva. Sigurno da kod novih auta postoji glasovno podesavanje ostalih opcija. Kod mene je klima na dugmice i kolutice, ali svejedno svaki put pogledam dok stimam. Zamisli ni sebe ni druge ne dovodim u opasnost jer to traje pola sekunde.

Za svu tu tehnologiju treba biti i malo pametan 8)
Post Reply