Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#151 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Bavarac94 »

Je li neko nedavno isao za CG preko Scepan Polja? Da li je i dalje bolje za Budvu preko Foce i Scepan Polja nego preko Stoca i Trebinja? Je li ista radjeno na onom makadamskom dijelu do granice? Prvi put idem za Budvu i cega se trebam paziti najvise, gdje ima radara i policije u CG? Hvala.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#152 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Travnički Noćni Šetač »

U ovo doba godine ne bih preporučio preko Šćepan Polja, ne zbog makadama već je aktivno kišno vrijeme, i uvijek na takvom vremenu od granice pa do Plužina kroz onih 58 tunela imaš malo - malo odrone kamenja po cesti... Čak i službenici na granici upozoravaju na odrone... ono može se voziti ali dosta pažljiv treba biti najviše radi kamenja na cesti ili kamenja koje može pasti na vozilo u momentu prolaska...
...
Evo ovdje možeš pogledati kako to otprilike izgleda obično na ulazu ili izlazu iz tunela, kojih kako već rekoh na tom dijelu ima 58:
...
Snimak kamenja na cesti je na 01:03 ... :


...
...
...
Obalom je već počela gužva, tako da predlažem do Bileće pa preko Vračenovića ili do Trebinja pa granični prelaz Klobuk, a onda možeš na Viluse i prema Budvi....
Što se tiče policije vozi po ograničenju i ne brini se...
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#153 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Bavarac94 »

Travnički Noćni Šetač wrote:U ovo doba godine ne bih preporučio preko Šćepan Polja, ne zbog makadama već je aktivno kišno vrijeme, i uvijek na takvom vremenu od granice pa do Plužina kroz onih 58 tunela imaš malo - malo odrone kamenja po cesti... Čak i službenici na granici upozoravaju na odrone... ono može se voziti ali dosta pažljiv treba biti najviše radi kamenja na cesti ili kamenja koje može pasti na vozilo u momentu prolaska...
...
Evo ovdje možeš pogledati kako to otprilike izgleda obično na ulazu ili izlazu iz tunela, kojih kako već rekoh na tom dijelu ima 58:
...
Snimak kamenja na cesti je na 01:03 ... :


...
...
...
Obalom je već počela gužva, tako da predlažem do Bileće pa preko Vračenovića ili do Trebinja pa granični prelaz Klobuk, a onda možeš na Viluse i prema Budvi....
Što se tiče policije vozi po ograničenju i ne brini se...
Hvala :thumbup: pohvale za klipove, pratim ih redovno :wink:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#155 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Dope_Man »

Zna li neko kakav je put Bileca-Stolac?

Trebam se vratiti iz CG, pa gledam kakve nove rute. Inace idem preko Bilece pa na Tjentiste i za Sarajevo. Svraca mi se u Stolac ovaj put, ali me nesto put preko Ljubinja i Trebinja nervira jer se bas oduzi, a i volim vidjeti sta novo pa razmisljam o ovom putu Bileca - Stolac ako je pristojan.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#156 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by NediM17 »

Isao prije par godina, put skroz ok. Sto se tice Stoca jedino vrijedno pomena rijeka Bregava i nekropola stecaka u Radimlji.
Mozes probati i iz Gacka na Mostar.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#157 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Dope_Man »

Isao sam putem iz Gacka prosle godine, dio oko Nevesinja ne bih ponavljao. Radije bih tad opleo na Tjentiste ako bi vec dosao do Gacka.

A Stolac mi je inace redovna destinacija, hocu da napravim pauzu u onom restoranu kraj vodopada, ljepota mi tu sjediti, pogotovo ljeti. Samo sto jos ovu rutu nisam isprobao, ali eto isprobacu s obzirom da kazes da je OK.

Inace, da dodam na samu temu, ove godine je put Vracenovici - Vilusi komplet zavrsen, fantazija je voziti od granice pa sve do Kotorskog zaljeva. Put prazan, a pola je potpuno nova cesta, drugo pola je i dalje savrsena cesta. Samo zbog ove dionice vise mi Scepan Polje nije uopste opcija. A i sa nase strane ima novog asfalta. Otprilike zadnji kilometar do granice jer nov. Kroz Bilecu se prolazi obilaznicom jer rade nesto na glavnoj cesti.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#158 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by NediM17 »

Ja sam negdje zimus prosao tim putem od Niksica do Bilece i bas se prijatno iznenadio. Cak i ako se ne ide do Boke nego u Niksic ili PG ovo je bolja opcija, pogotovo ljeti, nego Scepan Polje gdje rafteri prave strasnu guzvu, ne racunajuci tu jos i los put.
Plus jos obidjes spomenik prvom gerilcu Evrope. :evil:
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#159 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Travnički Noćni Šetač »

Ko krene tim putem treba znati da je u toku renoviranje puta od Vilusa prema Nikšiću i da su na snazi potpun obustave saobraća od 09 - 11 sati i od 14 - 16 sati ( osim nedeljom ) a na pojedinim mjestima se vozi jednom trakom naizmjenice... Ja prošao u nedelju, dio je već počeo da se asfaltira a ostatak se proširuje i ispravljaju krivine... mislim da je rok do nove godine da se završi...
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#160 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Travnički Noćni Šetač »

Dope_Man wrote: A Stolac mi je inace redovna destinacija, hocu da napravim pauzu u onom restoranu kraj vodopada, ljepota mi tu sjediti, pogotovo ljeti. .
Hajde daj precizniju lokaciju tog restorana...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#161 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Dope_Man »

Travnički Noćni Šetač wrote:
Dope_Man wrote: A Stolac mi je inace redovna destinacija, hocu da napravim pauzu u onom restoranu kraj vodopada, ljepota mi tu sjediti, pogotovo ljeti. .
Hajde daj precizniju lokaciju tog restorana...
https://maps.app.goo.gl/ZsqSUz6d6CDcFexi9

Eto ga na mapi, usput imas i slika tu.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#162 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Travnički Noćni Šetač »

:thumbup:

Hvala...

EDIT: Sjećam se sada da sam prolazio tim putem i želio sam stati ali parking je problematičan na tom dijelu, i baš u tom momentu je patrola kažnjavala parkirana vozila pored puta...
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#163 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Bavarac94 »

Bavarac94 wrote:
Travnički Noćni Šetač wrote:U ovo doba godine ne bih preporučio preko Šćepan Polja, ne zbog makadama već je aktivno kišno vrijeme, i uvijek na takvom vremenu od granice pa do Plužina kroz onih 58 tunela imaš malo - malo odrone kamenja po cesti... Čak i službenici na granici upozoravaju na odrone... ono može se voziti ali dosta pažljiv treba biti najviše radi kamenja na cesti ili kamenja koje može pasti na vozilo u momentu prolaska...
...
Evo ovdje možeš pogledati kako to otprilike izgleda obično na ulazu ili izlazu iz tunela, kojih kako već rekoh na tom dijelu ima 58:
...
Snimak kamenja na cesti je na 01:03 ... :


...
...
...
Obalom je već počela gužva, tako da predlažem do Bileće pa preko Vračenovića ili do Trebinja pa granični prelaz Klobuk, a onda možeš na Viluse i prema Budvi....
Što se tiče policije vozi po ograničenju i ne brini se...
Hvala :thumbup: pohvale za klipove, pratim ih redovno :wink:
Samo da napravim update - isao sam relacijom Sarajevo-Mostar-Stolac-Ljubinje-Trebinje-Herceg Novi-Budva.
Mostar - Stolac je ok sasvim. Dio puta nakon izlaska iz Bune je presvucena novim slojem asfalta, na usponu.
Stolac - Ljubinje je vec kriticnije, cesta je pravo uska, gadno je za preticanje slepera, ivice kolovoza su katastrofa.
Ljubinje - Trebinje srednja zalost, kolovoz u ne toliko dobrom stanju, ali je krajolik lijep.
Trebinje - GP Zubci solidna dionica, jedan dio dionice je presvucen novim slojem asfalta.
Na nasem granicnom prelazu nema guzve medjutim na susjednoj strani je katastrofa - guzva u oba pravca, samo je jedna kucica u funkciji i to je to.
Od ulaska u CG pa do Herceg Novog nista specijalno, ima par serpentina i ostrih krivina, nije bas preporucljivo za brzu voznju jer se prolazi pored kamenoloma i uvijek su prisutni kamioni koji prevoze pijesak.
Sljedeci put idem preko Bilece. :)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#164 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Dope_Man »

Travnički Noćni Šetač wrote::thumbup:

Hvala...

EDIT: Sjećam se sada da sam prolazio tim putem i želio sam stati ali parking je problematičan na tom dijelu, i baš u tom momentu je patrola kažnjavala parkirana vozila pored puta...

Da, kriticni su s parkingom, mada ima nekih 4-5 mjesta na zemlji kraj ceate oko 100-150 m prije restorana. Mislim.da tu ne bi trebali pisati. Mada je Stolac dovoljno mali da se moze bilo gdje ostaviti i malo prosetati kraj rijeke.

Da bacim i "review" ove ceste Bileca-Stolac za one koji bi mogli uzeti u razmatranje. Nakon skretanja sa magistrale Bileca-Gacko ima nekih 47 km do Stolca. Od toga je najveci dio odlican, na nivou Jablanica-Mostar. Prije ulaska u Stolac nekih 8 km je vec losija, klasicno ispucao asfalt i neravnine, i negdje na pola puta ima jedan dio od 1.5 kilometar gdje se cesta suzava na 4 m sirine i takodjer je ispucala i neravna. Tu se moze voziti 50tak i prodje se za 2 min. Sve ostalo je odlicno i po meni ako neko ne zeli na Scepan Polje, niti preko Tjentista, ruta Mostar-Stolac-Bileca je sljedeca najbolja opcija, preko ovog puta R427, a ne preko Ljubinja.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#165 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by vjeshalica »

Nije Stolca vec Stoca....hvala i sretan put i tebi i svima :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#166 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Dope_Man »

Da budem iskren govorim Stoca, ali kad napisah tako ucini mi se da je to mozda pogresno pa ubacoh L logikom da od viska glava ne boli :D
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#167 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by NediM17 »

Mozda covjek govori i pise nekim drugim sluzbenim jezikom u BiH. Po pravopisu Hrvatskog jezika ispravno je StoLca.
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#168 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by adodbr »

Koji su to sad prijelazi zatvoreni kojim da se ide ?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#169 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by dobar osjecaj »

adodbr wrote: 04/08/2020 11:00 Koji su to sad prijelazi zatvoreni kojim da se ide ?
Ide se na Sitnicu blizu Trebinja.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#170 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by NediM17 »

Možeš i na Klobuk, meni lično bolje. Iz Trebinja kreneš prema Nikšiću i onda imaš odvajanje prema obali. Duže je nekih 10-15 km, ali je manja gužva i bolji put i ne plaća se putarina od 6 KM za 13 km krivudavog puta sa ograničenjem 40 km/h kao kad ideš na Zupce prema H.Novom.

https://trebinjelive.info/2019/03/14/ne ... ceg-novog/
User avatar
malwarebyte
Posts: 681
Joined: 10/12/2012 17:33

#171 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by malwarebyte »

---
Last edited by malwarebyte on 25/10/2021 01:09, edited 1 time in total.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#172 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by black_adrian »

malwarebyte wrote: 18/07/2021 21:08 Koji put sada preporučujete ?


Nisam išao prema CG već nekih 4-5 godina, pa ako neko ima ko je išao nedavno...
Sarajevo - Mostar - Stolac - Ljubinje - Trebinje - Herceg Novi - Budva

S obzirom da je dobro urađen put na dionici Stolac - Trebinje za razliku od prije, ja idem uvijek radije tim putem nego da lomim auto preko Tjentišta, a i sebe peglam bezveze kroz one vukojebine. Imaš samo malu dionicu stare ceste, ni 10-ak kilometara, ostalo je sve presvučeno i put stvarno nije loš. Stigne se brzo do Trebinja, od Trebinja još brže.

Stolac - Trebinje može sada lagano 100km/h osim krivina i "naseljenih" mjesta, u stvarnosti je pustinja al eto ima znak ograničenja 50km/h u Ljubinju.
Tyke
Posts: 2599
Joined: 23/02/2012 05:44

#173 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Tyke »

Kakav je sad put preko Scepan Polja, jel' makar isti k'o prije par godina kad sam isao tim putem?
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#174 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by lavic »

Pola sirine ceste je makadam… na par mjesta moze samo jedno auto proci. U CG iznad pluzina je isto sletila cesta pa je u funciji jedna traka u duzini 10-15 metata. Ostalo je ok, bio prije 20 dana. Danilo grad- Podgorica je makadam u duzini 12 kilometara I radovi su na cesti pa ocekivati je krace zastoje, rade novu cestu pa digli su sve.
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#175 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by didgeridoo »

Tyke wrote: 20/07/2021 12:16 Kakav je sad put preko Scepan Polja, jel' makar isti k'o prije par godina kad sam isao tim putem?
Vratio se prije 10ak dana. Užas. Prije sam išao samo tim putem, zadnjih 2-3 godine preko Stoca. Devastirana cesta na dosta mjesta za razliku od prije par godina.
Dionica Danilovgrad - Podgorica sav asfalt dignut, prašina, kamioni, u drugu ako ubaciš sretan si.
Na Sitnici znaju biti gužve ovih dana. Preporučujem od Bileće na Vraćenoviće pa u Boku. Asfalt kvalitetniji nego naš autoput (uz izuzetak par km do granice). Iz Kotora kroz tunel i ispred Budve si.
Post Reply