Mercedes-Benz ALL ABOUT

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2526 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by madner »

EFD22 wrote: 25/10/2022 07:16 Dobar, možda je samo E klasa AllTerrain bolja. Uglavnom milion puta bolje nego GLC ili GLE, a o Coupe verzijama da ne pričam, bljak.

Ali, pošto ja ne idem van asfalta, radije E sedan :mrgreen:

A pošto za Mercedesa nemam novca da ga kupim novog i održavam kako treba, onda Mazda 6 :mrgreen:


Za van terena bih iskreno najradije uvezao sebi Forda Broncoa :mrgreen:


A stvarno, ko misli da mu treba SUV, bolje mu je uzeti AllTerrain ili Allroad karavana, ili eto eventualno nekog Scouta ili Alltracka. Ta auta su u pravilu sposobnija za nijansu od raznih crossovera i SUVova, a i prostranija, udobnija i ljepša (barem meni).

Znači kad bih gledao GLCa novog, ili ne daj bože GLC coupe, radije bih uzeo tu gore C klasu. Ista stvar Tiguan vs. Golf/Passat Alltrack…
Koji je plus naspram GLEa?
Seawolf
Posts: 7676
Joined: 14/06/2012 22:59

#2527 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by Seawolf »

madner wrote: 25/10/2022 15:34
EFD22 wrote: 25/10/2022 07:16 Dobar, možda je samo E klasa AllTerrain bolja. Uglavnom milion puta bolje nego GLC ili GLE, a o Coupe verzijama da ne pričam, bljak.

Ali, pošto ja ne idem van asfalta, radije E sedan :mrgreen:

A pošto za Mercedesa nemam novca da ga kupim novog i održavam kako treba, onda Mazda 6 :mrgreen:


Za van terena bih iskreno najradije uvezao sebi Forda Broncoa :mrgreen:


A stvarno, ko misli da mu treba SUV, bolje mu je uzeti AllTerrain ili Allroad karavana, ili eto eventualno nekog Scouta ili Alltracka. Ta auta su u pravilu sposobnija za nijansu od raznih crossovera i SUVova, a i prostranija, udobnija i ljepša (barem meni).

Znači kad bih gledao GLCa novog, ili ne daj bože GLC coupe, radije bih uzeo tu gore C klasu. Ista stvar Tiguan vs. Golf/Passat Alltrack…
Koji je plus naspram GLEa?
Nema 15% carine.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10697
Joined: 27/04/2021 22:52

#2528 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by tramvajtrojka »

madner wrote: 25/10/2022 15:34
EFD22 wrote: 25/10/2022 07:16 Dobar, možda je samo E klasa AllTerrain bolja. Uglavnom milion puta bolje nego GLC ili GLE, a o Coupe verzijama da ne pričam, bljak.

Ali, pošto ja ne idem van asfalta, radije E sedan :mrgreen:

A pošto za Mercedesa nemam novca da ga kupim novog i održavam kako treba, onda Mazda 6 :mrgreen:


Za van terena bih iskreno najradije uvezao sebi Forda Broncoa :mrgreen:


A stvarno, ko misli da mu treba SUV, bolje mu je uzeti AllTerrain ili Allroad karavana, ili eto eventualno nekog Scouta ili Alltracka. Ta auta su u pravilu sposobnija za nijansu od raznih crossovera i SUVova, a i prostranija, udobnija i ljepša (barem meni).

Znači kad bih gledao GLCa novog, ili ne daj bože GLC coupe, radije bih uzeo tu gore C klasu. Ista stvar Tiguan vs. Golf/Passat Alltrack…
Koji je plus naspram GLEa?
lakse ti je smjestiti punicu na zadnje sjedište ne mora se zena rastezati :mrgreen: :mrgreen: , a svi znamo sretna punica sretan brak :lol: :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#2529 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by ZoomZoomKiwi »

madner wrote: 25/10/2022 15:34
EFD22 wrote: 25/10/2022 07:16 Dobar, možda je samo E klasa AllTerrain bolja. Uglavnom milion puta bolje nego GLC ili GLE, a o Coupe verzijama da ne pričam, bljak.

Ali, pošto ja ne idem van asfalta, radije E sedan :mrgreen:

A pošto za Mercedesa nemam novca da ga kupim novog i održavam kako treba, onda Mazda 6 :mrgreen:


Za van terena bih iskreno najradije uvezao sebi Forda Broncoa :mrgreen:


A stvarno, ko misli da mu treba SUV, bolje mu je uzeti AllTerrain ili Allroad karavana, ili eto eventualno nekog Scouta ili Alltracka. Ta auta su u pravilu sposobnija za nijansu od raznih crossovera i SUVova, a i prostranija, udobnija i ljepša (barem meni).

Znači kad bih gledao GLCa novog, ili ne daj bože GLC coupe, radije bih uzeo tu gore C klasu. Ista stvar Tiguan vs. Golf/Passat Alltrack…
Koji je plus naspram GLEa?
Niža aerodinamičnija karoserija koja onda podrazumijeva manju masu, manju potrošnju, manje naginjanja u krivinama i sigurnije upravljanje uz udobniji ovjes.
Sve to uz isto prostora u kabini i u gepeku, i istu aktivnu i pasivnu sigurnost.

Daj mi jedan razlog zašto kupiti GLE pored E klase AllTerrain.
User avatar
canvra888
Posts: 4244
Joined: 09/07/2021 15:03

#2530 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by canvra888 »

ElRe wrote: 25/10/2022 12:22 Previše nageta. Ali veći problem mi je dizajn i izvedba bez klasičnih komandi. Previše je šarenila... Dizajn otvora ventilacije se ne uklapa u dizajn centralnog monitora.

PS sve su ovo moji lični utisci, nekome se to više sviđa. Ne sumnjam da sam u manjini.
BMW daska na G20 FL mi je još veći promašaj. Ne shvatam zašto svi moraju izgledati kao kineski proizvodi.
Doduše svi novi proivođači u svim segmentima su počeli praviti tu zajedničku 'dasku' instrument table i infotainment displeja, tj. svi su se poveli za Mercedesovim originalnim dizajnom iz W222 ili eto recimo iz W213 jer je tu još distinktivnije urađeno.

Trendsetter.
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2531 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 25/10/2022 12:36 A tvrdoca table i tapacirunga??? Debljina najlona u vratima ???
Ta je faza prošla izgleda..... :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2532 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by madner »

EFD22 wrote: 25/10/2022 15:41
madner wrote: 25/10/2022 15:34

Koji je plus naspram GLEa?
Niža aerodinamičnija karoserija koja onda podrazumijeva manju masu, manju potrošnju, manje naginjanja u krivinama i sigurnije upravljanje uz udobniji ovjes.
Sve to uz isto prostora u kabini i u gepeku, i istu aktivnu i pasivnu sigurnost.

Daj mi jedan razlog zašto kupiti GLE pored E klase AllTerrain.
Nesto si fulio, manje je prostora kod E nego kod GLEa. Manje su sposobnosti van terena.

Potrosnja jeste na strani AT, zavisno od nacina voznje ne toliko koliko mislis. Da se sastavlja u Evropi, ne bi bilo dilema.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#2533 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by ZoomZoomKiwi »

madner wrote: 25/10/2022 16:17
EFD22 wrote: 25/10/2022 15:41

Niža aerodinamičnija karoserija koja onda podrazumijeva manju masu, manju potrošnju, manje naginjanja u krivinama i sigurnije upravljanje uz udobniji ovjes.
Sve to uz isto prostora u kabini i u gepeku, i istu aktivnu i pasivnu sigurnost.

Daj mi jedan razlog zašto kupiti GLE pored E klase AllTerrain.
Nesto si fulio, manje je prostora kod E nego kod GLEa. Manje su sposobnosti van terena.

Potrosnja jeste na strani AT, zavisno od nacina voznje ne toliko koliko mislis. Da se sastavlja u Evropi, ne bi bilo dilema.
Kakva terenska sposobnost, imaju isti pogon, a razlika u klirensu je skoro pa zanemariva, pogotovo kad znaš da sa GLE-om nećeš baš ići na teške off-road terene.


Ko hoće van asfalta na iole zahtjevnije staze, ima G klasu.

Što se tiče prostora, GLE samo izgleda veći s vana, praktičnost je na strani E klase karavan. Doduše u gepeku je E klasa veća za samo 10 litara, što je zanemarivo, ali eto.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2534 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by madner »

EFD22 wrote: 25/10/2022 16:37
madner wrote: 25/10/2022 16:17

Nesto si fulio, manje je prostora kod E nego kod GLEa. Manje su sposobnosti van terena.

Potrosnja jeste na strani AT, zavisno od nacina voznje ne toliko koliko mislis. Da se sastavlja u Evropi, ne bi bilo dilema.
Kakva terenska sposobnost, imaju isti pogon, a razlika u klirensu je skoro pa zanemariva, pogotovo kad znaš da sa GLE-om nećeš baš ići na teške off-road terene.


Ko hoće van asfalta na iole zahtjevnije staze, ima G klasu.

Što se tiče prostora, GLE samo izgleda veći s vana, praktičnost je na strani E klase karavan. Doduše u gepeku je E klasa veća za samo 10 litara, što je zanemarivo, ali eto.
GLE moze ici van terena, na dosta zahtjevne staze sa pravim paketom opreme. Gledas AT upravo za takve scenarije, inace ti ne treba naspram obicne limuzine.

To jednostavno nije tacno. Mislim da si sjeo jednom u oba ne bi to rekao, ja odgovorno tvrdim da ima puno vise prostora u GLEu. Sto se tice gepeka, pogledaj dimenzije, ne znam po kojem mjerenju je kocka GLE manja od E.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#2535 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by Rockefeller »

Moze meni EQS SUV a vi se slobodno prepirite.
Last edited by Rockefeller on 25/10/2022 20:01, edited 1 time in total.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16225
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2536 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by sime_cipol »

Cijeli dan nake rasprave, haman ovo pomračenje sunca :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2537 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by madner »

Ima li iznad glave lufta :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#2538 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by ZoomZoomKiwi »

madner wrote: 25/10/2022 17:06
EFD22 wrote: 25/10/2022 16:37

Kakva terenska sposobnost, imaju isti pogon, a razlika u klirensu je skoro pa zanemariva, pogotovo kad znaš da sa GLE-om nećeš baš ići na teške off-road terene.


Ko hoće van asfalta na iole zahtjevnije staze, ima G klasu.

Što se tiče prostora, GLE samo izgleda veći s vana, praktičnost je na strani E klase karavan. Doduše u gepeku je E klasa veća za samo 10 litara, što je zanemarivo, ali eto.
GLE moze ici van terena, na dosta zahtjevne staze sa pravim paketom opreme. Gledas AT upravo za takve scenarije, inace ti ne treba naspram obicne limuzine.

To jednostavno nije tacno. Mislim da si sjeo jednom u oba ne bi to rekao, ja odgovorno tvrdim da ima puno vise prostora u GLEu. Sto se tice gepeka, pogledaj dimenzije, ne znam po kojem mjerenju je kocka GLE manja od E.
Nisam u ovoj generaciji sjedio ni u jednom.

Mercedes tvrdi na papiru da GLE ima 630l gepeka a E AT 640l gepeka. GLE je za teren isto kao i E AT, ko hoće pravi teren, kupit će G klasu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2539 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by mk ultra »

100% ide da provjeri jeli šumar dobro opećatio
Traktore šlepa
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2540 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by konektovan »

Šta je ono 'nako iritantno kod mercovog mjenjača sa 9 brzina, prilikom zaustavljanja... :-) zatrese se ko traktor?!

@Seawolf
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2541 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by bitanga_sa_otesa »

mozda mu je valeo fixni umjesto plutajućeg :evil:
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2542 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 25/10/2022 21:17 mozda mu je valeo fixni umjesto plutajućeg :evil:
Možda mu je puko kvar... :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#2543 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by ZoomZoomKiwi »

Može vrlo lako biti nosač motora/mjenjača.
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2544 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by konektovan »

EFD22 wrote: 25/10/2022 21:29 Može vrlo lako biti nosač motora/mjenjača.
Osjećaj je, kao kad sa autom koje ima ručni mjenjač, kočiš dok je u brzini i onaj momenat kad auto toliko uspori i hoće da se zaustavi a ne diraš kvačilo, počne da trese da se haman ugasi, baš taj osjećaj,.... :mrgreen:
Ne znam jesam li dobro objasnio... :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2545 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by bitanga_sa_otesa »

zaćepljena mu ler dizna
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#2546 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by ZoomZoomKiwi »

konektovan wrote: 25/10/2022 21:41
EFD22 wrote: 25/10/2022 21:29 Može vrlo lako biti nosač motora/mjenjača.
Osjećaj je, kao kad sa autom koje ima ručni mjenjač, kočiš dok je u brzini i onaj momenat kad auto toliko uspori i hoće da se zaustavi a ne diraš kvačilo, počne da trese da se haman ugasi, baš taj osjećaj,.... :mrgreen:
Ne znam jesam li dobro objasnio... :mrgreen:
Kontam.

To može bit neka software glupost, a može bit nešto jako ozbiljno.
Na kraju ipak odvoji, ne ugasi se auto?

Da li mu se štop svjetlo pali čim nasloni nogu na kočnicu, tj. da li se ovo dešava bez obzira na to koliko jako kočio/usporavao?
ESP i ABS rade normalno?

Je l’ se dešava samo kad se auto ugrije na radnu temperaturu ili uvijek, i kad je hladno skroz?
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2547 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by konektovan »

EFD22 wrote: 25/10/2022 21:52
konektovan wrote: 25/10/2022 21:41

Osjećaj je, kao kad sa autom koje ima ručni mjenjač, kočiš dok je u brzini i onaj momenat kad auto toliko uspori i hoće da se zaustavi a ne diraš kvačilo, počne da trese da se haman ugasi, baš taj osjećaj,.... :mrgreen:
Ne znam jesam li dobro objasnio... :mrgreen:
Kontam.

To može bit neka software glupost, a može bit nešto jako ozbiljno.
Na kraju ipak odvoji, ne ugasi se auto?

Da li mu se štop svjetlo pali čim nasloni nogu na kočnicu, tj. da li se ovo dešava bez obzira na to koliko jako kočio/usporavao?
ESP i ABS rade normalno?

Je l’ se dešava samo kad se auto ugrije na radnu temperaturu ili uvijek, i kad je hladno skroz?
Da,..odvoji, nikad se ne gasi.
Uvijek se to dešava pri zaustavljanju, bio hladan, vruć i koliko znam aBs, esp, sve radi fakat. Auto generalno lijepo šalta dok se vozi, sve je glatko što bi rekli, ali ovo je baš pri zaustavljanju iritantno.
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2548 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by mk ultra »

Ne znam u kojem si se autu vozio, ali to nije normalno

Vjerovatno fabricko ulje u mjenjacu sa mnogo kilometara
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2549 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by konektovan »

mk ultra wrote: 25/10/2022 22:19 Ne znam u kojem si se autu vozio, ali to nije normalno

Vjerovatno fabricko ulje u mjenjacu sa mnogo kilometara
GLC 2016 220 cdi oko 130 kk na satu, friško kupljen
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2550 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 25/10/2022 22:21 friško kupljen
zbog toga je i prodat :lol:
Post Reply