nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#22476 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by vjeshalica »

Glavno je opravdanje da nema. Svakome se moze desiti da pogrijesi i dobije kaznu, ali patoloski krsitelji zakona koji svaki dan srknu nalog nisu nizasta drugo nego za zatvora. Najgora je "sirotilja" i stav da ako su to sto jesu imaju pravo da rade sta hoce.
User avatar
Laplace
Posts: 10244
Joined: 19/11/2012 18:37

#22477 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

Ako nemaš para da plaćaš kazne onda nemoj kršiti propise. As simple as that!
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#22478 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by saabsa »

Ako se ne varam u zakonu se novčana kazna mijenala zatvorskom po omjeru 50km-1 dan zatvora. Znam par ljudi koji su za kaznu od 100-200 km dolazili u situaciju da policija dođe po njih i odvede ih u centralni.
Zašto to ne rade sa ovim velikim dužnicima to mi nije jasno ... 260 000 =14 godina, pa ko ti jebe mater glupu.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#22479 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by artur morgan »

Omjer je 100 KM-1dan. Ta o čemu pišeš vrijedi za osuđene za krivična djela. Zamjena je moguća samo za novčane kazne izrečene za počinjena krivična djela, što većinom nije slučaj kod saobraćaja.

Vozačima se većinom izriču novčane kazne za prekršaje, kod kojih ne postoji još takva zakonska mogućnost zamjene novčane kazne za zatvorsku radi neplaćene novčane kazne za prekršaje. Za prekršaje se i ne mogu izreći zatvorske kazne. Jedino što se može u FBiH, da se osoba lišiti slobode i to do max. 15 dana, da bi se na taj način eventualno prinudila da plati.
User avatar
nepass1
Posts: 9506
Joined: 06/07/2017 07:35

#22480 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by nepass1 »

drug_profi wrote: 09/08/2022 08:47 Hajd razumijem da ces se pokusati izvuci na zastaru. Ali sto onda redas nove kazne?
Drugo, zasto sistem ne predvidja sankciju koja ne moze otici u zastaru. Npr. sudska odluka da kad se dostigne određeni iznos neplacenih kazni, da se dug naplati iz imovine ili prihoda, cim se otkriju i utvrde, ili da se taj dug pretvara u porezni dug na koji ide kamata 14% godisnje.
Moze li se uticati tako da se ne izdaju dokumenti. Nema licne, cipsa, pasosa, nema ovjere u opstini itd?
Meni ne htjedose uzeti papire da rade obnovu vozacke jer me negdje na sokolcu radar slikao, 40KM kazna.
User avatar
Ateista
Posts: 46321
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22481 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Ateista »

Meni inace nije jasna logika generalno da neko ko zasluzi zatvor moze da sjedi tamo, nista ne radi i ima placen smjestaj i hranu na racun poreskih obaveznika.
Po meni, svako bi trebao to da otplati nekim prinudnim radom.
User avatar
Laplace
Posts: 10244
Joined: 19/11/2012 18:37

#22482 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

Ateista wrote: 11/08/2022 09:34 Meni inace nije jasna logika generalno da neko ko zasluzi zatvor moze da sjedi tamo, nista ne radi i ima placen smjestaj i hranu na racun poreskih obaveznika.
Po meni, svako bi trebao to da otplati nekim prinudnim radom.
Tom logikom se vode sitni kriminalci. Nekad davno sam čuo priču da namjerno čine manja krivična djela (tipa. razbijanje izloga,pljačka kioska itsl.) kako bi bili osuđeni na zatvorske kazne. Tu bi imali smještaj, hranu, piće, bili zimi na toplom i ljeti u hladovini i sve ostale benefite - potpuno besplatno. Pošteni građani se za sve gorespomenuto moraju stalno boriti i crnčiti. Pa ti vidi.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#22483 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by artur morgan »

A gdje da prinudno radi ? :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#22484 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

artur morgan wrote: 11/08/2022 09:28 Omjer je 100 KM-1dan. Ta o čemu pišeš vrijedi za osuđene za krivična djela. Zamjena je moguća samo za novčane kazne izrečene za počinjena krivična djela, što većinom nije slučaj kod saobraćaja.

Vozačima se većinom izriču novčane kazne za prekršaje, kod kojih ne postoji još takva zakonska mogućnost zamjene novčane kazne za zatvorsku radi neplaćene novčane kazne za prekršaje. Za prekršaje se i ne mogu izreći zatvorske kazne. Jedino što se može u FBiH, da se osoba lišiti slobode i to do max. 15 dana, da bi se na taj način eventualno prinudila da plati.
Moglo je nekad da se odlezi novcana kazna. Ukinuli su to prije nekih 20 godina. Mog su kolegu radi nekih kazni sprpili u 5 ujutro i na igman 7 dana.
Vratio se ukocen, smijesnog hoda, krv smo mu popili. :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#22485 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

artur morgan wrote: 11/08/2022 09:37 A gdje da prinudno radi ? :-D
Citi korita rijeka i potoka, mete trotoare, skuplja papirice sa livada, cisti korov oko ivicnjaka, uz ceste i sl.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#22486 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by artur morgan »

drug_profi wrote: 11/08/2022 09:40
artur morgan wrote: 11/08/2022 09:37 A gdje da prinudno radi ? :-D
Citi korita rijeka i potoka, mete trotoare, skuplja papirice sa livada, cisti korov oko ivicnjaka, uz ceste i sl.
:thumbup:
User avatar
Laplace
Posts: 10244
Joined: 19/11/2012 18:37

#22487 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 11/08/2022 09:40
artur morgan wrote: 11/08/2022 09:37 A gdje da prinudno radi ? :-D
Citi korita rijeka i potoka, mete trotoare, skuplja papirice sa livada, cisti korov oko ivicnjaka, uz ceste i sl.
Brdo Hrasno (iznad Breze) na primjer. Neka ide po livadama i šumama, može svakog dana nakupiti po kamion ili dva smeća.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#22488 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by artur morgan »

Ima posla za njih, ali problem je nedostatak poslodavaca, jer obično su to javno-komunalna preduzeća, odnosno ti poslovi koji su prethodno navedeni. U tim preduzećima obično ima po par njih na radu za opće dobro, što je premalo za puni efekat rada za opće dobro. Oni i nemaju mogućnosti za veći angažman jer imaju svoje zaposlenike. Zatim, nedostatak novčanih sredstava za veći broj osuđenika koji bi radili za opće dobro jer postoje troškovi koji se moraju podmiriti. Pored toga, državi odnosno određenom nivou vlasti je isplativije da se plaćaju zatvorske kazne 100 KM - 1 dan nego da se nudi alternativa rada za opće dobro. Rad za opće dobro kod nas nikad nije zaživio u pravom smislu. To je samo alternativa, koja u praksi ne funkcioniše najbolje.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#22489 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by saabsa »

artur morgan wrote: 11/08/2022 09:28 Omjer je 100 KM-1dan. Ta o čemu pišeš vrijedi za osuđene za krivična djela. Zamjena je moguća samo za novčane kazne izrečene za počinjena krivična djela, što većinom nije slučaj kod saobraćaja.

Vozačima se većinom izriču novčane kazne za prekršaje, kod kojih ne postoji još takva zakonska mogućnost zamjene novčane kazne za zatvorsku radi neplaćene novčane kazne za prekršaje. Za prekršaje se i ne mogu izreći zatvorske kazne. Jedino što se može u FBiH, da se osoba lišiti slobode i to do max. 15 dana, da bi se na taj način eventualno prinudila da plati.
Za ovo znam 100% da je BILO i za kazne iz zobs-a jer mi je jaran odležao dan u centralnom radi toga.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#22490 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by saabsa »

drug_profi wrote: 11/08/2022 09:38 Moglo je nekad da se odlezi novcana kazna. Ukinuli su to prije nekih 20 godina. Mog su kolegu radi nekih kazni sprpili u 5 ujutro i na igman 7 dana.
Vratio se ukocen, smijesnog hoda, krv smo mu popili. :mrgreen:
Nije prije 20 jer je ovaj mlađi, mislim da tad nije ni vozio.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#22491 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by adsubzero »

Laplace wrote: 11/08/2022 08:58 Ako nemaš para da plaćaš kazne onda nemoj kršiti propise. As simple as that!
Image
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#22492 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by artur morgan »

saabsa wrote: 11/08/2022 13:10
artur morgan wrote: 11/08/2022 09:28 Omjer je 100 KM-1dan. Ta o čemu pišeš vrijedi za osuđene za krivična djela. Zamjena je moguća samo za novčane kazne izrečene za počinjena krivična djela, što većinom nije slučaj kod saobraćaja.

Vozačima se većinom izriču novčane kazne za prekršaje, kod kojih ne postoji još takva zakonska mogućnost zamjene novčane kazne za zatvorsku radi neplaćene novčane kazne za prekršaje. Za prekršaje se i ne mogu izreći zatvorske kazne. Jedino što se može u FBiH, da se osoba lišiti slobode i to do max. 15 dana, da bi se na taj način eventualno prinudila da plati.
Za ovo znam 100% da je BILO i za kazne iz zobs-a jer mi je jaran odležao dan u centralnom radi toga.
Kod tvog jarana je u pitanju ovo sto sam boldirao. Lisenje slobode zbog neplacene kazne za prekrsaj, u njegovom slucaju 1 dan. To nije zamjena novcane u zatvorsku kaznu jer mu je ostala novcana kazna za prekrsaj i nakon toga. On je lisen slobode, da bi se prinudio da je plati.

Lisenje slobode i zatvorska kazna nisu isto, bez obzira sto su i jedni i drugi u kaznenopopravnoj ustanovi ili zatvoru. Lisenje slobode je prinudna mjera sa odredjenim ciljem a zatvorska kazna je sankcija.

Kod prekrsaja i neplacene novcane kazne, osoba moze biti lisena slobode do 15 dana ali ostaje i dalje novcana kazna da se plati.

Kod krivicnih djela s druge strane, zatvorska kazna ako je izrecena do 1 godine zatvora moze se zamijeniti za novcanu kaznu i obrnuto svaka neplacena novcana kazna moze se zamijeniti za zatvorsku.
User avatar
hopi
Posts: 5626
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#22493 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by hopi »

Ma bilo je to jedno vrijeme poslije rata, mogao si u tvorza umjesto kazne. Mislim da je dan bio 50KM. Tj umjesto da plati 50 KM ideš dan.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22494 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by bitanga_sa_otesa »

hopi wrote: 11/08/2022 15:11 Ma bilo je to jedno vrijeme poslije rata, mogao si u tvorza umjesto kazne. Mislim da je dan bio 50KM. Tj umjesto da plati 50 KM ideš dan.
Tako je. :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#22495 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

hopi wrote: 11/08/2022 15:11 Ma bilo je to jedno vrijeme poslije rata, mogao si u tvorza umjesto kazne. Mislim da je dan bio 50KM. Tj umjesto da plati 50 KM ideš dan.
Da. O ovome ja pričam kad sam spomenuo kolegu. Imao 350 maraka ondašnjih kazni jer se svađao sa drotom negdje u Srebreniku. Nije htio da plati i dođoše mu jedno jutro zorom u stan. I bup na Igman. Po belaju njega jos malo isijas uhvati, i tako se vratio na posao, hoda ko usran.
A mi ga kvalitetno prcali mozda i godinu dana jos.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#22496 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by artur morgan »

Sad kad je kazna za prekrsaj ne moze u FBiH, dok u RS-u mislim da moze, ali nisam siguran.
aston_martin
Posts: 394
Joined: 26/09/2020 18:41

#22497 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by aston_martin »

Znaci osim bicikala i romobila smetaju mi vise nasi nazovi trkaci koji motorom auta nepotrebno stvaraju buku. Jeste li vi primjetili da je u zadnje vrijeme sve ucestalija buka automobila? Trebalo bi kod nas donijeti zakon (kakav je vec odavno u Hrvatskoj) da se svi vozaci koji stvaraju nepotrebno buku iznad podnosljivog nivoa, novcano kaznjavaju.
User avatar
basicm
Posts: 10394
Joined: 16/01/2012 21:38

#22498 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by basicm »

aston_martin wrote: 11/08/2022 17:54 Znaci osim bicikala i romobila smetaju mi vise nasi nazovi trkaci koji motorom auta nepotrebno stvaraju buku. Jeste li vi primjetili da je u zadnje vrijeme sve ucestalija buka automobila? Trebalo bi kod nas donijeti zakon (kakav je vec odavno u Hrvatskoj) da se svi vozaci koji stvaraju nepotrebno buku iznad podnosljivog nivoa, novcano kaznjavaju.
Kako te nije sramota nositi taj nick i ovo pisati?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22499 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by bitanga_sa_otesa »

kome smeta buka grada neka se seli u mirnije sredine,tamo gdje cvrkucu pticice i zubore potocici :D
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#22500 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by artur morgan »

Mirnije sredine su selo gdje sam ja, mirno, fino, nema buke, svadje, vrabci cvrkucu, u mom selu nema potocica, seljaci su otisli vani radit da zarade eura, a oni koji nisu mogli vani, sisli su u grad :D
Post Reply