nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#21776 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Gray »

Bila je prije nekoliko godina priča o tome u medijima, pratnjom se smatraju policijska vozila, a ovi pasati su samo obezbjeđenje koje nezakonito stavlja blinkere
kakaljin
Posts: 11595
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#21777 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by kakaljin »

b_i_s wrote: 16/11/2021 09:30
kakaljin wrote: 16/11/2021 09:27

Nije ista pratnja jer ne smiju se razdvajati radi sugornosti licnosti koju voze

Ako su bila policijska vozila isred i iza njih onda su bila vozila pod pratnjom
A vidi ovo, opis se poklapa sa onim što sam i ja vidio na Ciglanama.
Naslovnica wrote: 16/11/2021 08:09 Kako zakon reguliše kolonu pod pratnjom na autoputu?
Jutros me 2 puta obiđoše blinkeraši.
Prvi put 3 meščini Passata, to blinkeri, to voze po sredini, k'o da je Klinton u koloni.
Ja se držim desne, 120 km/h, ovaj mi jedan što vozi sredinom poče blicati, k'o biva trebao bih se ja skloniti u zaustavnu da oni prođu. Naravno, nisam to uradio, nego sam nastavio svojom trakom i istom brzinom.
Ovi drugi što su kasnije naišli, 2 vozila, blinkeri, ali korektno prođoše lijevom, niti tersaju niti blicaju.
Na magistrali ili u gradu uvijek gledam da sigurno usporim i povučem se desno koliko mogu, pogotovu ako je u pitanju hitna, vatrogasci ili policija. Ali na autoputu mislim da za to nema potrebe.
I koliko se mogu sjetiti, nije bilo policijskog vozila, nego su sve passati sa blinkerima.
Onda nisu pod pratnjom.

Kao što je gore napisano Član 125
(1) Vozilima pod pratnjom, u skladu s ovim zakonom, podrazumijevaju se vozila kojima je dodijeljena pratnja policije ili vojne policije, sa motornim vozilima opremljenim uređajima za davanje posebnih zvučnih signala i svjetlosnih znakova crvene i plave boje, i to za vrijeme dok se ti znakovi daju.

Mnogi zloupotrebljavaju blinkere ali im na zalost niko nista ne moze
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#21778 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Naslovnica »

azdralovic wrote: 16/11/2021 08:55
Naslovnica wrote: 16/11/2021 08:09 Kako zakon reguliše kolonu pod pratnjom na autoputu?
Jutros me 2 puta obiđoše blinkeraši.
Prvi put 3 meščini Passata, to blinkeri, to voze po sredini, k'o da je Klinton u koloni.
Ja se držim desne, 120 km/h, ovaj mi jedan što vozi sredinom poče blicati, k'o biva trebao bih se ja skloniti u zaustavnu da oni prođu. Naravno, nisam to uradio, nego sam nastavio svojom trakom i istom brzinom.
Ovi drugi što su kasnije naišli, 2 vozila, blinkeri, ali korektno prođoše lijevom, niti tersaju niti blicaju.
Na magistrali ili u gradu uvijek gledam da sigurno usporim i povučem se desno koliko mogu, pogotovu ako je u pitanju hitna, vatrogasci ili policija. Ali na autoputu mislim da za to nema potrebe.
Član 125
(1) Vozilima pod pratnjom, u skladu s ovim zakonom, podrazumijevaju se vozila kojima je dodijeljena pratnja policije ili vojne policije, sa motornim vozilima opremljenim uređajima za davanje posebnih zvučnih signala i svjetlosnih znakova crvene i plave boje, i to za vrijeme dok se ti znakovi daju.
(2) Vozač koji na putu susretne vozilo ili kolonu vozila pod pratnjom i vozač kojeg sustigne vozilo ili kolona vozila pod pratnjom dužni su da ustupe prvenstvo prolaza, omoguće nesmetan prolaz, a po potrebi zaustave vozilo, umjesto dugih svjetala noću upotrijebe kratka svjetla za osvjetljavanje puta, strogo se pridržavaju naredbi koje im daju lica iz pratnje i kretanje nastave tek kad prođu sva vozila pod pratnjom.
(3) Vozila pod pratnjom imaju pravo prvenstva prolaza u odnosu na sva druga vozila (član 49), osim u odnosu na vozila službe hitne pomoći i vatrogasna vozila, kada posebnim uređajima daju svjetlosne i zvučne znakove i vozila koja se kreću raskrsnicom na kojoj je saobraćaj regulisan svjetlosnim saobraćajnim znakovima ili znacima ovlašćenog lica, i na njih se ne primjenjuju odredbe: o ograničenju brzine (čl. 44. i 46), o zabrani preticanja i obilaženja kolone vozila (član 61. stav (1) tačka 1)) i o zabrani presijecanja kolone pješaka (član 80), pod uslovom da ne ugrožavaju bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju.
(4) Da bi omogućili nesmetan prolaz vozilima iz stava (1) ovog člana, pješaci su dužni da sesklone s kolovoza dok ta vozila prođu.
Ovi nisu imali pratnju policije ili vojne policije, nego su to crne limuzine sa tamnim staklima kakve svakodnevno susrećemo na cestama.
Znači, nikakva pratnja.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#21779 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Naslovnica »

Imam ja jednog poznanika iz djetinjstva, padao na godinu u osnovnoj, nekako na kraju završi u MUP-u, pa ga tu uhapse.
Ne znam kako, ali sada je redovan na FB, crno odijelo, kravata, naočale, širi se k'o 15 do 3, vozi jednog od ovih blinkeraša.
Niko k'o on.
User avatar
makkaj
Posts: 222
Joined: 27/10/2009 12:04
Location: kod mene

#21780 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by makkaj »

Jutros ispod Ruže na Hrasnom, gdje se završava vesela longituLALA, u moju traku iz kontra smijera od Bosmala izleti nekakav audi, iskoči iza trolejbusa da ga pretekne preko ZEBRE, sreća pa je bilo još malo one ištraftane nestajuće trake od longitudinale pa sam se tu sakrio, inače da sam nastavio svojom trakom bio bi frontalni sudar sa užasnim posljedicama po mene i dijete mi, obzirom da smo bili u konzervi yarisu.

Samo da ovom prilikom veselom drkađiji poželim da živ ne stigne na destinaciju na koju je pošao i da poslije bude nemoguće razlučiti gdje završava on a gdje počinje mu vajni audi, tj. da nestanu u prokletoj simbiozi.
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#21781 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by azdralovic »

Naslovnica wrote: 16/11/2021 09:37
azdralovic wrote: 16/11/2021 08:55

Ovi nisu imali pratnju policije ili vojne policije, nego su to crne limuzine sa tamnim staklima kakve svakodnevno susrećemo na cestama.
Znači, nikakva pratnja.
I crni passat sa blinkerima moze biti policijsko auto... ne mora to biti bijeli golf sa crnim sarama i rotacijom na krovu
Moj stari komsija je imao pratnju, policijski auto je bio crni touareg, a vozio ga normalni policajac

vezano za upute, i meni je bezveze da te sklanjaju s ceste, ali u sustini mogu sta hoce

ja sam dva puta nailazio na pratnju na autoputu, i ne daju ti da ih prestignes, iako su vozili ispod ili oko ogranicenja... sta ces stavis ciglu na gas i vozis za njima... jedne prilike sam ih pratio od Lasve do Otoke :D
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#21782 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by artur morgan »

Treba to ukinuti što prije, kakve pratnje i obezbjeđenja. Sve brisati iz zakona, tako da nema niko na to pravo od domaćih, ama baš niko, osim stranih visokopozicioniranih funkcionera jer kad ti dolazi gost moraš se pobrinuti za gosta. Toliko političara, stranaka, raznih pozicija, funkcija, nivoa vlasti... a država ima do 3 mil. stanovnika. Pa takvom zajednicom ne treba da upravljaju stotine političara, parlamenati, vlade, ..... razne pi*ke, već jedan obični guverner koji će uvesti red !!!
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#21783 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by black_adrian »

Ja sam jednog il dva Passata na dionici Doboj - Zenica vidio, pod rotacijom. Onoliko koliko sam vidio da nisu niti jednom pretekli preko pune nit se ubacili u neko rizično preticanje, nit su nešto evidentno išli preko ograničenja. Stvarno najnormalnija vožnja, jedino što su imali rotaciju, ma da ne vidim potrebe nikakve za tim. Ovo sam prvi i vjerovatno zadnji put u životu vidio, stvarno sam se začudio.
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#21784 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by azdralovic »

A realno u citavoj drzavi nemas vise od 50 lica koja se stite... tako da mislim da nije toliki problem
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#21785 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

black_adrian wrote: 16/11/2021 10:00 Ja sam jednog il dva Passata na dionici Doboj - Zenica vidio, pod rotacijom. Onoliko koliko sam vidio da nisu niti jednom pretekli preko pune nit se ubacili u neko rizično preticanje, nit su nešto evidentno išli preko ograničenja. Stvarno najnormalnija vožnja, jedino što su imali rotaciju, ma da ne vidim potrebe nikakve za tim. Ovo sam prvi i vjerovatno zadnji put u životu vidio, stvarno sam se začudio.
Povremeno se desi da te ljudi iznenade. Eto, recimo ja sam neki dan u Visokom vidio da je pješak prešao preko pješačkog prelaza. Ko bi rekao?
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#21786 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

A i ta lica koja se štite - velika grehota i da im šta bude... :-)
Propade drzava.
Ups, pa radi njih je i propala...
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#21787 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Concord »

Ja sam davno na autoputu sreo cini mi se 2 crna Audia A8 i jedan je bio L verzija, dakle predpostavljam neko iz predsjednistva. Blicaju na 500 metara, bio sam u lijevoj i vozio znatno brze prestizuci nekoga, prestigli su me kao metak. Vozili su 200+ ne bendajuci krivine.
kakaljin
Posts: 11595
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#21788 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by kakaljin »

Concord wrote: 16/11/2021 13:52 Ja sam davno na autoputu sreo cini mi se 2 crna Audia A8 i jedan je bio L verzija, dakle predpostavljam neko iz predsjednistva. Blicaju na 500 metara, bio sam u lijevoj i vozio znatno brze prestizuci nekoga, prestigli su me kao metak. Vozili su 200+ ne bendajuci krivine.
Tako sam i ja jednom isao sam i ja preko ogranicenja jedno 170 i oni blicaju ja se prebacim u desnu u nastavim istom brzinom da idu bili su bez upaljenih blinkera i jedva su pretekli, i taman na naplatnim Tacin-Sarajevo oni prolaze kroz acc i ja na acc i posto nije nikoga bilo iza oni uspore i uporedimo odmah nakon naplatnih i pokazuju meni :thumbup: :thumbup: i gestikuliraju zar moje auto moze toliko da ide :-D :-D :-D :-D :-D :-D
NediM17
Posts: 21491
Joined: 05/11/2009 11:49

#21789 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by NediM17 »

Sreća njihova i tvoja pa niste naletili na bettera londonca. On je bir iladž za trkače. :lol:
kakaljin
Posts: 11595
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#21790 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by kakaljin »

NediM17 wrote: 16/11/2021 14:47 Sreća njihova i tvoja pa niste naletili na bettera londonca. On je bir iladž za trkače. :lol:
Sreca, pratio sam ima li kakvo visoko vozlio :-D :-D :-D

Bilo je malo da se propuse motor od gradske voznje, a ne neka trka ili voznja kao sto neki voze
NediM17
Posts: 21491
Joined: 05/11/2009 11:49

#21791 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by NediM17 »

Može se propuhati i trećom na 130 km/h. :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#21792 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Naslovnica »

Londonac vozi lijevom isključivo kada je gusta magla i vidljivost ispod 50m.
8-)
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#21793 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 16/11/2021 11:48 A i ta lica koja se štite - velika grehota i da im šta bude... :-)
Propade drzava.
Ups, pa radi njih je i propala...
Oni su kao i Pjanić u reprezentaciji: čim on izađe naši prodisaše i dadoše gol. :D

I ta štićena lica su tipovi kojima komotno možeš reći "izađi da pojačaš ekipu".
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#21794 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 16/11/2021 15:29 Londonac vozi lijevom isključivo kada je gusta magla i vidljivost ispod 50m.
8-)
Možemo li ga kriviti? To je, zapravo, sasvim logično. Gusta magla ga asocira na London, a atamo se vozi lijevom stranom. Uslovni refleks.
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#21795 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by maxell_sarajevo »

Kakva su iskustva sa pisanjem u blokić i slanjem kazne? Postoji li neko da su mu progledali kroz prste?:D
Uključim se kod slona na glavnu i zaustavi me policija kod Zeke, nabraja on ulazak u zabranu, mjesec dana vozačka, 100KM kazna, bodovi…
kakaljin
Posts: 11595
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#21796 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by kakaljin »

maxell_sarajevo wrote: 18/11/2021 21:50 Kakva su iskustva sa pisanjem u blokić i slanjem kazne? Postoji li neko da su mu progledali kroz prste?:D
Uključim se kod slona na glavnu i zaustavi me policija kod Zeke, nabraja on ulazak u zabranu, mjesec dana vozačka, 100KM kazna, bodovi…
Pa i ne mozes izaci na glavnu odatle jer je zabrana. Tako da ce ti vjerovatno doci kazna na kucnu adresu, a ako kojim slucajem ne dodje daj nekome sadaku za srecu
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#21797 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by noviclan »

maxell_sarajevo wrote: 18/11/2021 21:50 Kakva su iskustva sa pisanjem u blokić i slanjem kazne? Postoji li neko da su mu progledali kroz prste?:D
Uključim se kod slona na glavnu i zaustavi me policija kod Zeke, nabraja on ulazak u zabranu, mjesec dana vozačka, 100KM kazna, bodovi…
Trebao si im cvaju dati iza dzamije da svrate kod zeke
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#21798 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

noviclan wrote: 19/11/2021 05:28
maxell_sarajevo wrote: 18/11/2021 21:50 Kakva su iskustva sa pisanjem u blokić i slanjem kazne? Postoji li neko da su mu progledali kroz prste?:D
Uključim se kod slona na glavnu i zaustavi me policija kod Zeke, nabraja on ulazak u zabranu, mjesec dana vozačka, 100KM kazna, bodovi…
Trebao si im cvaju dati iza dzamije da svrate kod zeke
Ne može, tamo ga Bog vidi.
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#21799 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by azdralovic »

kakaljin wrote: 18/11/2021 21:52
maxell_sarajevo wrote: 18/11/2021 21:50 Kakva su iskustva sa pisanjem u blokić i slanjem kazne? Postoji li neko da su mu progledali kroz prste?:D
Uključim se kod slona na glavnu i zaustavi me policija kod Zeke, nabraja on ulazak u zabranu, mjesec dana vozačka, 100KM kazna, bodovi…
Pa i ne mozes izaci na glavnu odatle jer je zabrana. Tako da ce ti vjerovatno doci kazna na kucnu adresu, a ako kojim slucajem ne dodje daj nekome sadaku za srecu
pa gdje mozes onda ? ili je jednosmjerna? jer vidjam stalno auta tu da izlaze
NediM17
Posts: 21491
Joined: 05/11/2009 11:49

#21800 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by NediM17 »

Semafor nize ili semafor vise, pa bujrum biraj.
Post Reply