nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

tempuser

#7126 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser » 26/10/2016 11:44

relax11 wrote:
tempuser wrote:
Za turiranje na semaforu ti mogu pisati ovo:

Cl. 43
(3) Prilikom pokretanja vozila iz mjesta, vozac ne smije naglo povecati brzinu kretanja tako da dolazi do stvaranja prekomjerne buke i skripe uslijed proklizavanja pogonskih tockova/kotaca vozila, osim u slucaju opasnosti.

Kaznene odredbe: Clan/Clanak 238.
Novcanom kaznom u iznosu od 40,00 KM kaznit ce se za prekrsaj:
• vozac koji prilikom pokretanja vozila iz mjesta naglo poveca brzinu kretanja na nacin da dolazi do stvaranja prekomjerne buke i skripe (clan/clanak 43. stav/stavak 3).
Zato 4x4 i ne mogu ti onda nista :D
Procatj pazljivije " stvaranja prekomjerne buke i skripe", znaci skripa odvojena od buke, a 4x4 mogu praviti buku! :wink:

relax11

#7127 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by relax11 » 26/10/2016 12:23

tempuser wrote:
relax11 wrote:
tempuser wrote:

Cl. 43
(3) Prilikom pokretanja vozila iz mjesta, vozac ne smije naglo povecati brzinu kretanja tako da dolazi do stvaranja prekomjerne buke i skripe uslijed proklizavanja pogonskih tockova/kotaca vozila, osim u slucaju opasnosti.

• vozac koji prilikom pokretanja vozila iz mjesta naglo poveca brzinu kretanja na nacin da dolazi do stvaranja prekomjerne buke i skripe (clan/clanak 43. stav/stavak 3).
Procatj pazljivije " stvaranja prekomjerne buke i skripe", znaci skripa odvojena od buke, a 4x4 mogu praviti buku! :wink:
Kakva buka hahahah, pa svaki golf 2 ti je bucniji kad stoji od nekog 4x4 2.0 motora na 4 hiljade obrtaja, al eto upravi si ako hoces da budes upravu :-D

preludezalude

#7128 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by preludezalude » 26/10/2016 13:35

tempuser wrote:
relax11 wrote:
tempuser wrote:

Cl. 43

Da, samo je pitanje: sta je to prekomjerna buka? Ja recimo proizvodim daleko manje buke pri naglom kretanju nego audi R8 pri normalnom kretanju. Tako da te gluposti o proizvodnji prekomjerne buke ne prolaze na cesti. Moze se samo testirati nivo buke na tehnickom pregledu, a policajac na cesti da proizvolljno kaze da auto galami ... :run:

tempuser

#7129 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser » 26/10/2016 13:41

preludezalude wrote: Da, samo je pitanje: sta je to prekomjerna buka? Ja recimo proizvodim daleko manje buke pri naglom kretanju nego audi R8 pri normalnom kretanju. Tako da te gluposti o proizvodnji prekomjerne buke ne prolaze na cesti. Moze se samo testirati nivo buke na tehnickom pregledu, a policajac na cesti da proizvolljno kaze da auto galami ... :run:
Sta je to naglo povecanje brzine? Kako ce drot na cesti izmjeriti naglo povecanje brzine? Isto kao i prekomjernu buku, ovlasten ne da da neposredno procjeni.

arman1

#7130 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by arman1 » 26/10/2016 14:10

tempuser wrote:
preludezalude wrote: Da, samo je pitanje: sta je to prekomjerna buka? Ja recimo proizvodim daleko manje buke pri naglom kretanju nego audi R8 pri normalnom kretanju. Tako da te gluposti o proizvodnji prekomjerne buke ne prolaze na cesti. Moze se samo testirati nivo buke na tehnickom pregledu, a policajac na cesti da proizvolljno kaze da auto galami ... :run:
Sta je to naglo povecanje brzine? Kako ce drot na cesti izmjeriti naglo povecanje brzine? Isto kao i prekomjernu buku, ovlasten ne da da neposredno procjeni.
Ako ostaviš tragove na cesti ima dokaz.

tempuser

#7131 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser » 26/10/2016 14:12

arman1 wrote:
tempuser wrote:
Ako ostaviš tragove na cesti ima dokaz.
!

Ako ne ugasis ASR nemaju ni to! :-D

klaki

#7132 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by klaki » 26/10/2016 15:02

Clan je tako postavljen da ti moze puknut kaznu ako zeli i da bude pokriven

kafanski_covjek

#7133 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by kafanski_covjek » 26/10/2016 15:26

sparky wrote: Mislim da u zobsu nema člana koji tretira taj dio, bar ga ja nisam vidio. Ometanje javnog reda i mira nema veze sa zobsom.
(4) Novčanom kaznom od 400,00 do 1.200,00 KM će se kazniti za prekršaj:

c) ko na javnom mjestu narušava javni red i mir stvaranjem nepotrebne buke izvoñenjem ili reprodukcijom
muzičkih i drugih sadržaja, korišćenjem muzičkih instrumenata, radio i televizijskih prijemnika
i drugih zvučnih ureñaja, kao i radom motornog vozila, prevozom, utovarom, istovarom, upotrebom sirene, r
ukovanjem predmetima ili na drugi način,

tempuser

#7134 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser » 26/10/2016 15:56

klaki wrote:Clan je tako postavljen da ti moze puknut kaznu ako zeli i da bude pokriven
Pa to je smisao, da drotu na licu mjesta da mogucnost neposredne procjene i zapazanja.
Imamo ovdje neke tzv pravne lumene koji kao sve tjeraju do tancina i svode laboratorijska mjernja. Prakticno u saobracaju postoje 3-4 takva dokaza, snimak kamere, zapis sa radara, zapis sa tahografa, vrijeme ulaska/izlaska sa dionica, sve ostalo je neposredno zapazanje policije.

mahalas505

#7135 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by mahalas505 » 26/10/2016 18:10

Ma citao sa ovo u Zobsu, ali reko da nije neko dobio kaznu za to.
@mirzet87sa mozda posto vidim da voli da turira?

Leon16v

#7136 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Leon16v » 26/10/2016 18:12

Maloprije gore kod hotela Euripa nissan dzip, valjda su federalci, zaustavili cayennea, i nesto pisu li pisu

mirzet87sa

#7137 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by mirzet87sa » 26/10/2016 19:49

mahalas505 wrote:Ma citao sa ovo u Zobsu, ali reko da nije neko dobio kaznu za to.
@mirzet87sa mozda posto vidim da voli da turira?
Ne pisu kazne ukoliko imas fabricki bucno auto, uradjen aftermarket izduv sa atestom.. peglaju kad rezes lonac, katalizatore, stavis x pipe.. pisu kad proklizas pri naglom kocenju, kad ubrzas naglo i izgubis kontrolu nad autom.. za audio ne znam, nisam imao dodira s tim

mirzet87sa

#7138 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by mirzet87sa » 26/10/2016 19:51

Leon16v wrote:Maloprije gore kod hotela Euripa nissan dzip, valjda su federalci, zaustavili cayennea, i nesto pisu li pisu
Crni jel? To su mi pajdasi, viCemo se i ove noci :evil:

zdruzdjo

#7139 Re: RE: Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by zdruzdjo » 26/10/2016 20:21

tempuser wrote:
klaki wrote:Clan je tako postavljen da ti moze puknut kaznu ako zeli i da bude pokriven
Pa to je smisao, da drotu na licu mjesta da mogucnost neposredne procjene i zapazanja.
Imamo ovdje neke tzv pravne lumene koji kao sve tjeraju do tancina i svode laboratorijska mjernja. Prakticno u saobracaju postoje 3-4 takva dokaza, snimak kamere, zapis sa radara, zapis sa tahografa, vrijeme ulaska/izlaska sa dionica, sve ostalo je neposredno zapazanje policije.
Pa mislim da bi se tu moglo dooooobro natezati na sudu vezano za to npr. prebrzo kretanje, ili bilo kakvo subjektivno zapazanje policajca. Mislim ne moze drot reci "eeeee vozio si prebrzo" a nema npr radar. Ili "pravio si prekomjermjernu buku" a nema neki uredjaj za mjerenje buke. Jedino ako si stajao na cesti i turirao ono bezobrazno.
Jednostavno mozes ici na varijantu otkud ti da znas koliko je npr 80 db. Ili imas li dokaz da sam ja isao prebrzo sa semafora.
Ja davno jednom u rs-u zaustavljen i kad je vidio da mi ne moze natandariti nista da ga zakitim "cvajom" poceo me peglati za sare na gumama kao nema dovoljno. Pa eto reko izmjeri. Kaze nemam ono za mjerenje. Reko zao mi je ili mjeri ili vozdra. Dobro mogao je nesto. Tehnicki, zvati nekoga da donese onaj subler.....ali sam bio siguran jer sam ja mjerio vec bio prije.

Leon16v

#7140 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Leon16v » 26/10/2016 20:33

mirzet87sa wrote:
Leon16v wrote:Maloprije gore kod hotela Euripa nissan dzip, valjda su federalci, zaustavili cayennea, i nesto pisu li pisu
Jes, imaju i gelendere na prozorima :lol:

mk ultra

#7141 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by mk ultra » 26/10/2016 20:35

Samo da spomenem ford focus bijeli, koji me danas pretekao unutrasnjom na autoputu na 140, dok prica na telefon, i uletio u makaze izmedju mene i kamiona u desnoj traci.... FUJ!

klaki

#7142 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by klaki » 26/10/2016 20:37

mk ultra wrote:Samo da spomenem ford focus bijeli, koji me danas pretekao unutrasnjom na autoputu na 140, dok prica na telefon, i uletio u makaze izmedju mene i kamiona u desnoj traci.... FUJ!
Halali brate zena mi se poradjala

mk ultra

#7143 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by mk ultra » 26/10/2016 20:39

klaki wrote:
mk ultra wrote:Samo da spomenem ford focus bijeli, koji me danas pretekao unutrasnjom na autoputu na 140, dok prica na telefon, i uletio u makaze izmedju mene i kamiona u desnoj traci.... FUJ!
Jel zajebavas? :lol:

Jebote patak danas sam 2 puta presao cijeli autoban od tarcina do zenice, al ti si me najvise sjebo :run:

Wind

#7144 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Wind » 26/10/2016 20:42

U "makaze" na autoputu?? :-)

mirzet87sa

#7145 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by mirzet87sa » 26/10/2016 20:42

Leon16v wrote:
mirzet87sa wrote:
Jes, imaju i gelendere na prozorima :lol:
my boys.. :gunjastajl:

klaki

#7146 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by klaki » 26/10/2016 20:43

mk ultra wrote:
klaki wrote:
Jel zajebavas? :lol:

Jebote patak danas sam 2 puta presao cijeli autoban od tarcina do zenice, al ti si me najvise sjebo :run:
Ma furam ba, ako vidis kaku skodu sdi da se ponasa ko da je GTR onda znaj taj sam :lol:

seoBIH

#7147 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by seoBIH » 26/10/2016 21:02

hehe, vise ti nece pasti na pamet da se ne vracas u desnu traku nakon obavljenog preticanja :thumbup:

preludezalude

#7148 Re: RE: Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by preludezalude » 26/10/2016 21:33

zdruzdjo wrote:
tempuser wrote:
Pa mislim da bi se tu moglo dooooobro natezati na sudu vezano za to npr. prebrzo kretanje, ili bilo kakvo subjektivno zapazanje policajca. Mislim ne moze drot reci "eeeee vozio si prebrzo" a nema npr radar. Ili "pravio si prekomjermjernu buku" a nema neki uredjaj za mjerenje buke. Jedino ako si stajao na cesti i turirao ono bezobrazno.
Jednostavno mozes ici na varijantu otkud ti da znas koliko je npr 80 db. Ili imas li dokaz da sam ja isao prebrzo sa semafora.
Ja davno jednom u rs-u zaustavljen i kad je vidio da mi ne moze natandariti nista da ga zakitim "cvajom" poceo me peglati za sare na gumama kao nema dovoljno. Pa eto reko izmjeri. Kaze nemam ono za mjerenje. Reko zao mi je ili mjeri ili vozdra. Dobro mogao je nesto. Tehnicki, zvati nekoga da donese onaj subler.....ali sam bio siguran jer sam ja mjerio vec bio prije.
Clan je postavljen tako kako jeste i odraz je znanja i kompetentnosti onoga ko je smislio takav clan. Policija na cesti ne moze uraditi apsolutno nista po pitanju ovog clana. Naravno moze nekog levata uhvatiti na trehu i kazniti ga. Ali u principu ne mogu nista uciniti jer zakon nije definisao sta je to prekomjerna buka. Ono sta je za mene bucno, za tebe mozda nije ili obrnuto. Zato se ovaj clan u praksi i ne primjenjuje. Da li sam ja prebrzo krenuo ili ne, to je relativna stvar...da li lambo galami, da li stojadin prebrzo krece i sl. Ne moze se zakon selektivno primjenjivati i te varijante nema u njemu. Ne moze policajac reci da lambo ne proizvodi prekomjernu buku a nacunirani golf bez auspuha da proizvodi prekomjernu buku. A kad bi se izmjerila ta buka kod ova dva automobila, lambo bi bio daleko bucniji. Ovdje se radi o tome da bi se zakon trebao pozabaviti izmjenama i preinakama automobila tj da bila kakva preinaka u odnosu na tvornicke postavke trebaju proci atest. Ali dokle god neuki ljudi donose zakone i pravilnike koji glase poput ovog gore navedenog clana, stanje je takvo kakvo je.

tempuser

#7149 Re: RE: Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser » 26/10/2016 22:49

zdruzdjo wrote:
tempuser wrote:
Preticanje preko pune, oduzimanje prednosti, prolazak kroz crveno bez kamere, ulazak u zabranu itd itd su sve prekrsaji zabiljezeni neposrednim zapazanjem policajca. Po toj logici da se kaznjava samo ono sto se mjeri drot te ne moze kaznitida si prosao si kroz crveno, usao u zabranu, uzeo prednost itd itd jer nema snimak...

tempuser

#7150 Re: RE: Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser » 26/10/2016 22:59

preludezalude wrote: Clan je postavljen tako kako jeste i odraz je znanja i kompetentnosti onoga ko je smislio takav clan. Policija na cesti ne moze uraditi apsolutno nista po pitanju ovog clana. Naravno moze nekog levata uhvatiti na trehu i kazniti ga. Ali u principu ne mogu nista uciniti jer zakon nije definisao sta je to prekomjerna buka. Ono sta je za mene bucno, za tebe mozda nije ili obrnuto. Zato se ovaj clan u praksi i ne primjenjuje. Da li sam ja prebrzo krenuo ili ne, to je relativna stvar...da li lambo galami, da li stojadin prebrzo krece i sl. Ne moze se zakon selektivno primjenjivati i te varijante nema u njemu. Ne moze policajac reci da lambo ne proizvodi prekomjernu buku a nacunirani golf bez auspuha da proizvodi prekomjernu buku. A kad bi se izmjerila ta buka kod ova dva automobila, lambo bi bio daleko bucniji. Ovdje se radi o tome da bi se zakon trebao pozabaviti izmjenama i preinakama automobila tj da bila kakva preinaka u odnosu na tvornicke postavke trebaju proci atest. Ali dokle god neuki ljudi donose zakone i pravilnike koji glase poput ovog gore navedenog clana, stanje je takvo kakvo je.
Sjedi ti pa napisi...

Post Reply