Optika trapa

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Sakazulu
Posts: 2263
Joined: 28/04/2012 08:02

#1 Optika trapa

Post by Sakazulu »

Pozz,

Da li neko može preporučiti dobar servis za optiku trapa u Sarajevu?

Kad sam radio zadnji put prije cca 2 godine, serviser je morao prvo skinuti točkove da bi sklonio ratkape koje su pričvršćene šarafima od felge. I onda vratio točkove, uradio optiku, skinuo točkove da bi vratio ratkape i onda sve zavrnuo. I sad me zanima da li je to skidanje točkova poremetilo podešavanje optike trapa?
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#2 Re: Optika trapa

Post by sorcerer »

skidanje tockova ne moze poremetiti optiku,po meni od boljih su servis delta blizu bolnice kosevo i ferhatovic u blazuju.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#3 Re: Optika trapa

Post by shlauf »

sorcerer wrote:skidanje tockova ne moze poremetiti optiku,po meni od boljih su servis delta blizu bolnice kosevo i ferhatovic u blazuju.
DELTA dere guzove uzduž i poprijeko sa cijenama :x
Moja preporuka NEŠKOVIĆ u Lukavici. Cvaja košta i dobiješ listing stanja prije i poslije štimanja špure.
Optiku uraditi ako je sa kuglama, krajnicama, sponama sve u redu.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#4 Re: Optika trapa

Post by goran16v »

Nedavno u ovl. servisu na autu zamjenjeno svasta nesto po trapovima, kugle, krajnice, ukljucujuci i opruge amortizera odvezem u Deltu (najblize mi bilo) kad prvo u garazu lijevo na dizalicu, dize nekakav lik auto i kaze da treba da se razrade navoji i sarafi pa onda u garazu desno na spuru. Ma sta bolan??????? Na trapovima sve i jedan saraf prije sat zategnut, a ti bi nesto da razradjujes i da to naplati, skidaj sa dizalice i radi spuru.
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#5 Re: Optika trapa

Post by M@RKO »

Ja sam na tri auta imao pozitivna iskustva sa deltom. Na prvom autu niko nije htio/znao/mogao uraditi spuru unazad par godina, i odem kod njih i odrade je odlicno. Jesu mozda skuplji ali mislim da se isplati (bar se meni isplatilo) :)
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#6 Re: Optika trapa

Post by sorcerer »

svakom kome je skupo ne treba voziti auto....2 servisa koja sam naveo imaju najbolju opremu za optiku trapa.
nemam negativnih iskustava ,neki ovde uvijek nadju dlaku u jajetu....

p.s. svugdje dobijes papir sa stanjem prije i poslije......
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#7 Re: Optika trapa

Post by johntra »

I ja bi preporučio Neškovića isto, u Deltu nisam nikad išao, pa ne znam kako je kod njih... :D
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#8 Re: Optika trapa

Post by dottore »

shlauf wrote:
sorcerer wrote:skidanje tockova ne moze poremetiti optiku,po meni od boljih su servis delta blizu bolnice kosevo i ferhatovic u blazuju.
DELTA dere guzove uzduž i poprijeko sa cijenama :x
Moja preporuka NEŠKOVIĆ u Lukavici. Cvaja košta i dobiješ listing stanja prije i poslije štimanja špure.
Optiku uraditi ako je sa kuglama, krajnicama, sponama sve u redu.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Kod ferhatovica je 27KM prednji, i 50KM sa zadnjim pogonom... Ne znam, ako je to skupo... jbg...
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#9 Re: Optika trapa

Post by _ado_ »

Ja sam imao pozitivna iskustva sa servisom Ferhatovic, dok im je radio onaj momak Aldin, ili neko slicno ime. Poslije toga sam dva puta bio tamo, i katastrofa su. Posljednji out ljetos, dva dana prije nego sto cu otici na more. Odvezem auto jer znam da su mi otisli seleni na lafetama. Kaze ok, zamjenit cemo to i uraditi spuru. Ostavim ja auto, zovu oni i dodaju jos nekih stvari. Kazem ok, mjenjajte. Racun na kraju bio oko 300 km i kao i spura je uradjena. Nigdje onog listinga. I ja se zeznem i preuzmem auto. Na autu vise nista ne kucka ali i dalje vuce u jednu stranu. Spuru vjerovatno nisu ni radili, al ja nisam imao vremena odmah da idem reklamirati i tako i ostane. Tako da su kod mene precrtani za sva vremena. A da imaju jedan od najbolje opremljenih servisa u gradu, to je tacno.
Zlajs
Posts: 136
Joined: 31/07/2005 13:27

#10 Re: Optika trapa

Post by Zlajs »

ako ces radit kod Ferhatovic onda uradi samo optiku trapa, nemoj ni slucajno nista vise radit jer ce te oderat. mene je špura+zamjena selena i kugle izasla 100 KM. ako ti kaze da ti je nesto otislo na trapu ti pali auto i negdje drugo zamjeni pa se ako hoces vrati kod Ferhatovica.
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#11 Re: Optika trapa

Post by _ado_ »

Obicno sam sve popravke na trapu radio u drugom servisu. Medjutim, u tom servisu bio kolektivni godisnji odmor a ja trebao ici na put, tako da sam bio primoran uraditi popravku kod njih. Ma neka su oni naplatili, al da su bar uradili ono sto im je osnovna djelatnost a to je to podesavanje optike. Al to je standardna nasa politika. Radit cu dobro dok raja ne prosiri dobar glas o meni, a onda cu poceti fuseriti.
Zlajs
Posts: 136
Joined: 31/07/2005 13:27

#12 Re: Optika trapa

Post by Zlajs »

ne znam koje je auto u pitanju al 300 KM mi se cini previse. Ferhatovica sam i ja prekrizio, mozda ima najbolju opremu al ne vozim ni ja formulu 1 pa da moram ici kod njega na špuru. neki dan sam u lukavici radio špuru i platio 25 KM.
Sakazulu
Posts: 2263
Joined: 28/04/2012 08:02

#13 Re: Optika trapa

Post by Sakazulu »

I gdje se nalazi taj Nešković?
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#14 Re: Optika trapa

Post by _ado_ »

Zlajs wrote:ne znam koje je auto u pitanju al 300 KM mi se cini previse. Ferhatovica sam i ja prekrizio, mozda ima najbolju opremu al ne vozim ni ja formulu 1 pa da moram ici kod njega na špuru. neki dan sam u lukavici radio špuru i platio 25 KM.
Pegueot 206 1.6 16 v. Zamjenjena kompletna lafeta jer je po njihovim rjecima otisla kugla. Cijena oko 120 km. Zamjenjeni seleni na drugoj lafeti,dva komada. Cijene se ne sjecam. Svi dijelovi kupljeni u AC Skoljic. Plus cijena njihovog rada, plus to podesavanje optike.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: Optika trapa

Post by drndalo »

sorcerer wrote:svakom kome je skupo ne treba voziti auto....2 servisa koja sam naveo imaju najbolju opremu za optiku trapa.
nemam negativnih iskustava ,neki ovde uvijek nadju dlaku u jajetu....

p.s. svugdje dobijes papir sa stanjem prije i poslije......
Ja ga u Delti nisam dobio ni na trazenje... Tajna... Jer je nestandardno podesavanje bilo, i to na moj zahtjev, a i to je uradio kako je on mislio da treba... Elem, samo "oruzje" ne bije bitku...

Ja dok nisam otisao do Lazarevica u Han Derventi (blizu Pala), auto je vozio ugrubo gdje sam namjerio, ali ipak tamo gdje je ono htjelo... Nakon Laze, gdje ga "nanisanih", prodje... On bi ga kanafom namjestio bolje od vecine sa laserima... Elem, preporuka k'o kuca...
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#16 Re: Optika trapa

Post by sorcerer »

drndalo wrote: Ja ga u Delti nisam dobio ni na trazenje... Tajna... Jer je nestandardno podesavanje bilo, i to na moj zahtjev, a i to je uradio kako je on mislio da treba... Elem, samo "oruzje" ne bije bitku...

Ja dok nisam otisao do Lazarevica u Han Derventi (blizu Pala), auto je vozio ugrubo gdje sam namjerio, ali ipak tamo gdje je ono htjelo... Nakon Laze, gdje ga "nanisanih", prodje... On bi ga kanafom namjestio bolje od vecine sa laserima... Elem, preporuka k'o kuca...
nemam takvo iskustvo sa deltom ,ja kad gore radim optiku zahtjevam da mi radi samo senad jer jedini on zna raditi,imaju jos dvojica koji pojma nemaju ....mozda su te oni zapali....
a za lazarevica znam isto kao i ti i na njegov rad nemam zamjerku ,jedino sto je malo podaleko...
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Optika trapa

Post by drndalo »

Ma znam, i meni bilo daleko voziti Lazi, pa ga odvezao u Deltu, tek dobili masine... Nemam pojma ko me zapao, davno je bilo, ali nakon toga me vise nisu vidjeli... Cuj tajna... Nakon toga, Laza mi je mnogo blize... :lol:
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#18 Re: Optika trapa

Post by lavic »

Kod ferhatovica je 27KM prednji, i 50KM sa zadnjim pogonom... Ne znam, ako je to skupo... jbg...[/quote]

Ja bih volio znati sto je skoro duplo skuplje ako je auto sa zadnjim pogonom, sta je to teze napraviti spuru na autu sa zadnjim u odnosu na prednji pogon.
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#19 Re: Optika trapa

Post by dottore »

lavic wrote:Kod ferhatovica je 27KM prednji, i 50KM sa zadnjim pogonom... Ne znam, ako je to skupo... jbg...

Ja bih volio znati sto je skoro duplo skuplje ako je auto sa zadnjim pogonom, sta je to teze napraviti spuru na autu sa zadnjim u odnosu na prednji pogon.
zato sto kod ogromne vecine auta sa prednjim pogonom, na zadnjoj osovini ne mozes nista namjestati
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#20 Re: Optika trapa

Post by lavic »

dottore wrote:
lavic wrote:Kod ferhatovica je 27KM prednji, i 50KM sa zadnjim pogonom... Ne znam, ako je to skupo... jbg...

Ja bih volio znati sto je skoro duplo skuplje ako je auto sa zadnjim pogonom, sta je to teze napraviti spuru na autu sa zadnjim u odnosu na prednji pogon.
zato sto kod ogromne vecine auta sa prednjim pogonom, na zadnjoj osovini ne mozes nista namjestati
Da li zelis da kazes da kad radi spuru na autu sa zadnjim pogonom posto si mijenjao kuglu, selen ili krajnicu namjesta i zadnje tockove, pa je i cijena duplo veca?
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#21 Re: Optika trapa

Post by sorcerer »

lavic wrote: Ja bih volio znati sto je skoro duplo skuplje ako je auto sa zadnjim pogonom, sta je to teze napraviti spuru na autu sa zadnjim u odnosu na prednji pogon.
na vecini auta je komplikovano ,pa je zato skuplje ,ubacuju se ili skidaju podloske razlicitih debljina,valjda im je to peglanje raditi.....dok je naprijed lakse popusti maticu i okrene sponu par krugova i zategne :)
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#22 Re: Optika trapa

Post by lavic »

sorcerer wrote:
lavic wrote: Ja bih volio znati sto je skoro duplo skuplje ako je auto sa zadnjim pogonom, sta je to teze napraviti spuru na autu sa zadnjim u odnosu na prednji pogon.
na vecini auta je komplikovano ,pa je zato skuplje ,ubacuju se ili skidaju podloske razlicitih debljina,valjda im je to peglanje raditi.....dok je naprijed lakse popusti maticu i okrene sponu par krugova i zategne :)
Govorimo o podesavanju spure, kakve veze ima na koje tockove je pogon, zasto mora ista nazad dirati, u krajnjem slucaju ako idemo u detalje, koje ovdje na forumu ikad stelovao nagib zadnjih tockova jer je jedino to sta mozes raditi na zadnjim tockovima.
Ovdje se samo prave pametni, a malo je ko ikad zavirio pod auto. Kod svih auta sa neovisnim vjesanjem u samo mozes nagib zadnjih tockova podesavati, a kod nekih ni to.
Tako da po mom misljenju 50 KM za spuru jer auto je zadnji pogon je porez ne budale ili bezobrazluk majstora, jer su Merc. i BMW su zadnji pogon.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#23 Re: Optika trapa

Post by sorcerer »

lavic wrote:
Govorimo o podesavanju spure, kakve veze ima na koje tockove je pogon, zasto mora ista nazad dirati, u krajnjem slucaju ako idemo u detalje, koje ovdje na forumu ikad stelovao nagib zadnjih tockova jer je jedino to sta mozes raditi na zadnjim tockovima.
Ovdje se samo prave pametni, a malo je ko ikad zavirio pod auto. Kod svih auta sa neovisnim vjesanjem u samo mozes nagib zadnjih tockova podesavati, a kod nekih ni to.
Tako da po mom misljenju 50 KM za spuru jer auto je zadnji pogon je porez ne budale ili bezobrazluk majstora, jer su Merc. i BMW su zadnji pogon.
zadnja geometrija se vrlo tesko rasteluje na cestovnim autima ukoliko nisi negdje dobro udario tockom,a tad u vecini slucajeva ti ne mogu pomoci majstori na spuri bez izmjene nekog dijela trapa...nije niko rekao da se mora dirati,niti te ko tjera da diras.evo ja se ne pravim pametan,vec znam sve o tome .zbog potrebe stelujem i nazad i naprijed sigurno 3-4 puta godisnje na jednom od mojih auta .mozes stelovati trag i nagib ,cak i na nekim autima sa krutom osovinom postoji nacin...
User avatar
saravara
Posts: 263
Joined: 11/02/2012 14:20

#24 Re: Optika trapa

Post by saravara »

Makbel , Džemala Bjedića , 20 markica, momak koji radi za sve pohvale ..
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#25 Re: Optika trapa

Post by M@RKO »

sorcerer wrote:
lavic wrote:
mozes stelovati trag i nagib ,cak i na nekim autima sa krutom osovinom postoji nacin...
Ovo me podsjeti na jednu stvar.. Kad sam se raspitivao gdje raditi spuru i za cijene na dosta mjesta su mi govorili da se na mom autu ne moze podesavati spura nazad, iako ja znam da moze 100%.. Vecina govori komplet optika ti predstavlja samo prednji trap :-) Vjerovatno ne zele da se zezaju bez potrebe
Za deltu se slazem, samo Senad sto se tice optike :thumbup:
Post Reply