ford focus

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

katil_92
Posts: 63
Joined: 20/05/2020 01:56

#726 Re: ford focus

Post by katil_92 »

Frostmind wrote: 09/02/2021 13:33 Koliko je meni poznato vw nije tvrd. Možda je tvrđi od francuza ali je u klasi na pola negdje. Rekao bih da je focus tvrđi. Mislim pričamo o standardima unutar klase. Nije to nikakva tvrdoća sportskih niti sportskih izvedbi putničkih automobila. Pošto vidim da ti je prevashodno pitanje bila izolacija odnosno buka mislim da je to najveća mana fokusa ako je to nešto što ti je važno.
Da. Svako mi preostaje da licno testiram i da vidim koliko je i buka i podvozje podnosljivo za moje kriterije.
Vw je sinonim da tvrdocu, ali i za pouzdanost barem kod nas na balkanu, kao sto je francuz za udobnost i npr. volvo za sigurnost. Zbog toga sam napravio komparaciju.
Zahvaljujem.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13194
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#727 Re: ford focus

Post by Evolution_IV »

katil_92 wrote: 09/02/2021 13:12 Focus mk2 FL 1.8 tdci kao i 2.0 tdci - vrlo tanka ponuda na olx, kao i benzinjara. Sve sami 1.6 tdci. Ukoliko bi covjek vagao izmedju 1.8 tdci i 1.6 tdci preko 100ks, logican odabir bi bio 1.8 zbog toga sto nema dpf, jer je pogodniji za gradsku? Koliko ti dpf znaju biti gadni? Nemam nikakvog iskustva. Do sada vozio benzinca i trenutno opela 2.0 dti.
ako je lesh jako gadni :D

DPF kod njih je odma iza turbine pa se stigne regeneresiat skoro uvijek,to na piku ima dosta km pa je blizu napunjenosti skoro svaki auto sa tim cudom ;-)


@Frostmind

ovako dozivljavam udobnost njihovih sjedista :lol:

Image
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#728 Re: ford focus

Post by Industrialyzer »

katil_92 wrote: 09/02/2021 13:12 Focus mk2 FL 1.8 tdci kao i 2.0 tdci - vrlo tanka ponuda na olx, kao i benzinjara. Sve sami 1.6 tdci. Ukoliko bi covjek vagao izmedju 1.8 tdci i 1.6 tdci preko 100ks, logican odabir bi bio 1.8 zbog toga sto nema dpf, jer je pogodniji za gradsku? Koliko ti dpf znaju biti gadni? Nemam nikakvog iskustva. Do sada vozio benzinca i trenutno opela 2.0 dti.
Imam ja 1.6 tdci 80kw sa skoro 200.000km na satu. Nisam imao nijedan problem s njim, do sada samo potrosni dijelovi i jednom neka sitnica oko brave. Mislim da cu uskoro podloske dizni promjeniti i to je to. Nikakvi dimovi ne izlaze iz auspuha sto mi govori da su egr i dpf u urednom stanju.

Auto je poprilicno tvrd, izolacija nije najbolja, ali to nadoknadi drugim osobinama. Za auto koje ulazi u 11. godinu, ja sam prezadovoljan.

Vozim dosta po gradu ali se trudim da vozim uvijek na cca 2000 rpm pa da se ne gusi i takve su mi relacije da uvijek dostigne radnu temperaturu, i to je jako bitno.

Trazi dobro gorivo i dobro ulje, kao i redovan servis svakih 10 hiljada.
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#729 Re: ford focus

Post by NediM17 »

'naci samo Petrol. :mrgreen:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#730 Re: ford focus

Post by Industrialyzer »

NediM17 wrote: 09/02/2021 19:46 'naci samo Petrol. :mrgreen:
Samo Zlatna i Pika :mrgreen:
Frostmind
Posts: 196
Joined: 09/02/2021 11:51

#731 Re: ford focus

Post by Frostmind »

Evolution_IV wrote: 09/02/2021 17:04
katil_92 wrote: 09/02/2021 13:12 Focus mk2 FL 1.8 tdci kao i 2.0 tdci - vrlo tanka ponuda na olx, kao i benzinjara. Sve sami 1.6 tdci. Ukoliko bi covjek vagao izmedju 1.8 tdci i 1.6 tdci preko 100ks, logican odabir bi bio 1.8 zbog toga sto nema dpf, jer je pogodniji za gradsku? Koliko ti dpf znaju biti gadni? Nemam nikakvog iskustva. Do sada vozio benzinca i trenutno opela 2.0 dti.
ako je lesh jako gadni :D

DPF kod njih je odma iza turbine pa se stigne regeneresiat skoro uvijek,to na piku ima dosta km pa je blizu napunjenosti skoro svaki auto sa tim cudom ;-)


@Frostmind

ovako dozivljavam udobnost njihovih sjedista :lol:

Image
Haha ma sjedišta su prosjek, može proći, ništa dalje od toga. Meni nisu smetale mane koje ima, loša izolacija i ostalo nabrojano. Entuzijasta sam pa mi odgovara tvrdoća koju focusi imaju. Samo što su kod nas putevi katastrofalni pa stradaju selen blokovi zbog tvrđeg vješanja. Vidim da i novi modeli fordovi, focus, puma itd imaju tanku izolaciju i plastičnu unutrašnjost bez mnogo dizajnerske mašte. Ali radije bih birao opet to i robusnost mehaničku nego šminku unutra a osjetljiv automobil na sve i svašta.
katil_92
Posts: 63
Joined: 20/05/2020 01:56

#732 Re: ford focus

Post by katil_92 »

Frostmind wrote: 09/02/2021 20:19
Evolution_IV wrote: 09/02/2021 17:04
katil_92 wrote: 09/02/2021 13:12 Focus mk2 FL 1.8 tdci kao i 2.0 tdci - vrlo tanka ponuda na olx, kao i benzinjara. Sve sami 1.6 tdci. Ukoliko bi covjek vagao izmedju 1.8 tdci i 1.6 tdci preko 100ks, logican odabir bi bio 1.8 zbog toga sto nema dpf, jer je pogodniji za gradsku? Koliko ti dpf znaju biti gadni? Nemam nikakvog iskustva. Do sada vozio benzinca i trenutno opela 2.0 dti.
ako je lesh jako gadni :D

DPF kod njih je odma iza turbine pa se stigne regeneresiat skoro uvijek,to na piku ima dosta km pa je blizu napunjenosti skoro svaki auto sa tim cudom ;-)


@Frostmind

ovako dozivljavam udobnost njihovih sjedista :lol:

Image
Haha ma sjedišta su prosjek, može proći, ništa dalje od toga. Meni nisu smetale mane koje ima, loša izolacija i ostalo nabrojano. Entuzijasta sam pa mi odgovara tvrdoća koju focusi imaju. Samo što su kod nas putevi katastrofalni pa stradaju selen blokovi zbog tvrđeg vješanja. Vidim da i novi modeli fordovi, focus, puma itd imaju tanku izolaciju i plastičnu unutrašnjost bez mnogo dizajnerske mašte. Ali radije bih birao opet to i robusnost mehaničku nego šminku unutra a osjetljiv automobil na sve i svašta.
Nadam se da sjedista nisu na nivou Astre H. Sta je ono braco mila...
Frostmind
Posts: 196
Joined: 09/02/2021 11:51

#733 Re: ford focus

Post by Frostmind »

katil_92 wrote: 10/02/2021 12:58
Frostmind wrote: 09/02/2021 20:19
Evolution_IV wrote: 09/02/2021 17:04
ako je lesh jako gadni :D

DPF kod njih je odma iza turbine pa se stigne regeneresiat skoro uvijek,to na piku ima dosta km pa je blizu napunjenosti skoro svaki auto sa tim cudom ;-)


@Frostmind

ovako dozivljavam udobnost njihovih sjedista :lol:

Image
Haha ma sjedišta su prosjek, može proći, ništa dalje od toga. Meni nisu smetale mane koje ima, loša izolacija i ostalo nabrojano. Entuzijasta sam pa mi odgovara tvrdoća koju focusi imaju. Samo što su kod nas putevi katastrofalni pa stradaju selen blokovi zbog tvrđeg vješanja. Vidim da i novi modeli fordovi, focus, puma itd imaju tanku izolaciju i plastičnu unutrašnjost bez mnogo dizajnerske mašte. Ali radije bih birao opet to i robusnost mehaničku nego šminku unutra a osjetljiv automobil na sve i svašta.
Nadam se da sjedista nisu na nivou Astre H. Sta je ono braco mila...
Sjedišta su dizajnom ok. Imaju bočnu potporu dobru, malo je sjedalni dio kratak jedino. Korpulentnijim osobama ne bi odgovarala vjerovatno. Što se tiče toga mislim da je focus ok. Novi automobil koji sam kupio je iz iste klase te su sjedišta bolja. Ali i razlika u cijeni je 12000 km. Tada sam fokusa platio 28 500 km. Stavio sam presvlake odmah te su sjedišta i auto unutra i dalje kao novi bukvalno. Jedino aluminijumski inserti nisu alu naravno nego su plastika presvučena folijom. Počela se malo guliti zbog slabijeg kvaliteta.
katil_92
Posts: 63
Joined: 20/05/2020 01:56

#734 Re: ford focus

Post by katil_92 »

Industrialyzer wrote: 09/02/2021 19:44
katil_92 wrote: 09/02/2021 13:12 Focus mk2 FL 1.8 tdci kao i 2.0 tdci - vrlo tanka ponuda na olx, kao i benzinjara. Sve sami 1.6 tdci. Ukoliko bi covjek vagao izmedju 1.8 tdci i 1.6 tdci preko 100ks, logican odabir bi bio 1.8 zbog toga sto nema dpf, jer je pogodniji za gradsku? Koliko ti dpf znaju biti gadni? Nemam nikakvog iskustva. Do sada vozio benzinca i trenutno opela 2.0 dti.
Imam ja 1.6 tdci 80kw sa skoro 200.000km na satu. Nisam imao nijedan problem s njim, do sada samo potrosni dijelovi i jednom neka sitnica oko brave. Mislim da cu uskoro podloske dizni promjeniti i to je to. Nikakvi dimovi ne izlaze iz auspuha sto mi govori da su egr i dpf u urednom stanju.

Auto je poprilicno tvrd, izolacija nije najbolja, ali to nadoknadi drugim osobinama. Za auto koje ulazi u 11. godinu, ja sam prezadovoljan.

Vozim dosta po gradu ali se trudim da vozim uvijek na cca 2000 rpm pa da se ne gusi i takve su mi relacije da uvijek dostigne radnu temperaturu, i to je jako bitno.

Trazi dobro gorivo i dobro ulje, kao i redovan servis svakih 10 hiljada.
Zahvaljujem
katil_92
Posts: 63
Joined: 20/05/2020 01:56

#735 Re: ford focus

Post by katil_92 »

Frostmind wrote: 10/02/2021 13:14
katil_92 wrote: 10/02/2021 12:58
Frostmind wrote: 09/02/2021 20:19

Haha ma sjedišta su prosjek, može proći, ništa dalje od toga. Meni nisu smetale mane koje ima, loša izolacija i ostalo nabrojano. Entuzijasta sam pa mi odgovara tvrdoća koju focusi imaju. Samo što su kod nas putevi katastrofalni pa stradaju selen blokovi zbog tvrđeg vješanja. Vidim da i novi modeli fordovi, focus, puma itd imaju tanku izolaciju i plastičnu unutrašnjost bez mnogo dizajnerske mašte. Ali radije bih birao opet to i robusnost mehaničku nego šminku unutra a osjetljiv automobil na sve i svašta.
Nadam se da sjedista nisu na nivou Astre H. Sta je ono braco mila...
Sjedišta su dizajnom ok. Imaju bočnu potporu dobru, malo je sjedalni dio kratak jedino. Korpulentnijim osobama ne bi odgovarala vjerovatno. Što se tiče toga mislim da je focus ok. Novi automobil koji sam kupio je iz iste klase te su sjedišta bolja. Ali i razlika u cijeni je 12000 km. Tada sam fokusa platio 28 500 km. Stavio sam presvlake odmah te su sjedišta i auto unutra i dalje kao novi bukvalno. Jedino aluminijumski inserti nisu alu naravno nego su plastika presvučena folijom. Počela se malo guliti zbog slabijeg kvaliteta.
:thumbup:
rues11
Posts: 2
Joined: 09/04/2013 16:32

#736 Re: ford focus

Post by rues11 »

Pozdrav.
Nedavno kupio Focusa 2007 1.6, Ghia oprema. Ima te parking senzore nazad, ali se nisam nesto previse oko tog ni bavio i sad skontam da ne funkcionisu. Ima li neka caka kako se pale/gase, jer prekidac ne mogu da nadjem. Il je ipak otisao sam senzor, pa se treba mijenjati?
Eto ako ko moze pojasniti, bio bih zahvalan. :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#737 Re: ford focus

Post by S4mpion »

rues11 wrote: 07/03/2021 23:52 Pozdrav.
Nedavno kupio Focusa 2007 1.6, Ghia oprema. Ima te parking senzore nazad, ali se nisam nesto previse oko tog ni bavio i sad skontam da ne funkcionisu. Ima li neka caka kako se pale/gase, jer prekidac ne mogu da nadjem. Il je ipak otisao sam senzor, pa se treba mijenjati?
Eto ako ko moze pojasniti, bio bih zahvalan. :D
Provjeri osigurače da li su svi na mjestu i ispravni, to je najjeftinija tačka za polazak ka rješavanju problema.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#738 Re: ford focus

Post by tempuser »

rues11 wrote: 07/03/2021 23:52 Pozdrav.
Nedavno kupio Focusa 2007 1.6, Ghia oprema. Ima te parking senzore nazad, ali se nisam nesto previse oko tog ni bavio i sad skontam da ne funkcionisu. Ima li neka caka kako se pale/gase, jer prekidac ne mogu da nadjem. Il je ipak otisao sam senzor, pa se treba mijenjati?
Eto ako ko moze pojasniti, bio bih zahvalan. :D
Koliko znam Focus mk2 nema dugme za deaktivaciju, ne znam mogu li se senzori deaktivirati kroz meni. Ako su aktivirani, senzori se sami upale kad ubaciš u rikverc. Ako rade trebao bi čuti biiip kad ubaciš u rikverc.
Senzore možeš sam testirati, daš kontakt i staneš pored auta da si van zone detekcije i rukom testiraš svaki senzor.
Često se desi da ljudi zbog kvara (da ne pišti non-top) deaktiviraju ili na drugi način ukinu senzore.
rues11
Posts: 2
Joined: 09/04/2013 16:32

#739 Re: ford focus

Post by rues11 »

tempuser wrote: 09/03/2021 17:53
rues11 wrote: 07/03/2021 23:52 Pozdrav.
Nedavno kupio Focusa 2007 1.6, Ghia oprema. Ima te parking senzore nazad, ali se nisam nesto previse oko tog ni bavio i sad skontam da ne funkcionisu. Ima li neka caka kako se pale/gase, jer prekidac ne mogu da nadjem. Il je ipak otisao sam senzor, pa se treba mijenjati?
Eto ako ko moze pojasniti, bio bih zahvalan. :D
Koliko znam Focus mk2 nema dugme za deaktivaciju, ne znam mogu li se senzori deaktivirati kroz meni. Ako su aktivirani, senzori se sami upale kad ubaciš u rikverc. Ako rade trebao bi čuti biiip kad ubaciš u rikverc.
Senzore možeš sam testirati, daš kontakt i staneš pored auta da si van zone detekcije i rukom testiraš svaki senzor.
Često se desi da ljudi zbog kvara (da ne pišti non-top) deaktiviraju ili na drugi način ukinu senzore.
Hvala.
Prije par dana sam mijenjao rikverc prekidac i sada kad ubacim u rikverc cuje se taj zvuk biiip. Al senzori bar ovo sto sam malo testirao i dalje ne rade. Izgleda da ima i prekidac za parking senzor.
Uglavnom hvala puno jos jednom na informaciji, svakako je dobro dosla.
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#740 Re: ford focus

Post by biglebovski »

...
Last edited by biglebovski on 20/07/2021 09:18, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#741 Re: ford focus

Post by NediM17 »

Da si prelistao temu vec na drugoj stranici bi naisao na post gorana16v i odgovore na svoja pitanja. :mrgreen:
Svjecice, kablovi, boMbina, senzor polozaja gasa itd...
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#742 Re: ford focus

Post by biglebovski »

NediM17 wrote: 30/06/2021 20:47 Da si prelistao temu vec na drugoj stranici bi naisao na post gorana16v i odgovore na svoja pitanja. :mrgreen:
Svjecice, kablovi, boMbina, senzor polozaja gasa itd...
Ma ok, al evo možda da pojasnim. Bio u tri servisa, i u tom ovlaštenom i samo kažu bobina, promijene bobinu, naplate, radi neko vrijeme i onda opet nanovo. Opet odem, kažu, spržena bobina, zamijene i opet :D :D :D Nije to nešto skupo, sve to, bobina svjećice, kablovi, 150-60 KM, osim ovlaštenog gdje samo bobinu i zamjenu naplatiše oko 300. I niko da kaže možda je TPS, senzor položaja gasa ili nešto treće. Otišao kod ovog jednog kao za forda majstora, poslušao malo, kaže kad je čuo kako preskaće, bobina 100%, reko pa mijenjao je nema šest mjeseci u ovlaštenom servisu, tražio original, kaže on a nije ti to original bobina, zeznuli su te, na originalnoj piše Made in China. I tako, rekoh, da provjerim na forumu možda neko može nešto ili nekoga preporučiti.

Fino očuvan autić, kad je sve ok baš dobro ide, i ne troši puno.
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#743 Re: ford focus

Post by NediM17 »

biglebovski wrote: 30/06/2021 21:12
NediM17 wrote: 30/06/2021 20:47 Da si prelistao temu vec na drugoj stranici bi naisao na post gorana16v i odgovore na svoja pitanja. :mrgreen:
Svjecice, kablovi, boMbina, senzor polozaja gasa itd...
Ma ok, al evo možda da pojasnim. Bio u tri servisa, i u tom ovlaštenom i samo kažu bobina, promijene bobinu, naplate, radi neko vrijeme i onda opet nanovo. Opet odem, kažu, spržena bobina, zamijene i opet :D :D :D Nije to nešto skupo, sve to, bobina svjećice, kablovi, 150-60 KM, osim ovlaštenog gdje samo bobinu i zamjenu naplatiše oko 300. I niko da kaže možda je TPS, senzor položaja gasa ili nešto treće. Otišao kod ovog jednog kao za forda majstora, poslušao malo, kaže kad je čuo kako preskaće, bobina 100%, reko pa mijenjao je nema šest mjeseci u ovlaštenom servisu, tražio original, kaže on a nije ti to original bobina, zeznuli su te, na originalnoj piše Made in China. I tako, rekoh, da provjerim na forumu možda neko može nešto ili nekoga preporučiti.

Fino očuvan autić, kad je sve ok baš dobro ide, i ne troši puno.
Imaš odličan Ford forum Srbija. registruj se, pitaj, iščitaj.
Vidi ako negdje možeš naći NGK ili Denso bobinu, kablove i svjećice za svoj auto, vjerujem da bi se riješio tih sranja.
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#744 Re: ford focus

Post by biglebovski »

NediM17 wrote: 30/06/2021 21:46
biglebovski wrote: 30/06/2021 21:12

Ma ok, al evo možda da pojasnim. Bio u tri servisa, i u tom ovlaštenom i samo kažu bobina, promijene bobinu, naplate, radi neko vrijeme i onda opet nanovo. Opet odem, kažu, spržena bobina, zamijene i opet. Nije to nešto skupo, sve to, bobina svjećice, kablovi, 150-60 KM, osim ovlaštenog gdje samo bobinu i zamjenu naplatiše oko 300. I niko da kaže možda je TPS, senzor položaja gasa ili nešto treće. Otišao kod ovog jednog kao za forda majstora, poslušao malo, kaže kad je čuo kako preskaće, bobina 100%, reko pa mijenjao je nema šest mjeseci u ovlaštenom servisu, tražio original, kaže on a nije ti to original bobina, zeznuli su te, na originalnoj piše Made in China. I tako, rekoh, da provjerim na forumu možda neko može nešto ili nekoga preporučiti.

Fino očuvan autić, kad je sve ok baš dobro ide, i ne troši puno.
Imaš odličan Ford forum Srbija. registruj se, pitaj, iščitaj.
Vidi ako negdje možeš naći NGK ili Denso bobinu, kablove i svjećice za svoj auto, vjerujem da bi se riješio tih sranja.
Ma što je najgore, ja ti baš ne volim ta peglanja oko popravki auta, nisam neki auto entuzijasta, pa bi ga najrađe zapalio a ne gubio vrijeme po majstorima :D :D :D Čini mi se da su jedared stavljali baš te ngk dijelove, kao bolji, skuplji a vidjeću za Desno. Hvala ti na odgovoru u svakom slučaju. :thumbup:
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#745 Re: ford focus

Post by strax »

Da raportiram, nakon nekih 130 hiljada kod mene (i isto toliko kilometara kod prvog vlasnika), još uvijek bez ozbiljnijih kvarova. Mislim da je najskuplje do sada pumpa goriva (vozim na plin, jbg, očekivan kvar), 130 KM.

1.6t 85 kw benzin, "sportska" verzija.

Te sjajne karakteristike u vožnji nisam toliko primijećivao - tačnije uzimao sam ih zdravo za gotovo, sve dok nisam malo češće sjedati u druga vozila. Polo, naglo se prebaciš u drugu traku, ljulja se auto lijevo-desno, misliš da ćeš se prevrnuti :lol: :lol: Citroeni elize isto, u krivini imaš osjećaj da će te iznijeti i odlepršati nekud u njivu... Još neka auta iz istog, manjeg ili većeg segmenta, "nanišaniš" rutu za skretanje, ali ni izbliza nisu precizni i ne slušaju kao focus.

Sa fokusom (pogotovo je se vodi kao neka lagana sport varijanta), sam ulazio na raznorazne načine u krivne, i u kružne tokove sam jako brzo uletao kad su prazni, nije mi se desilo nikad podupravljanje/proklizavanje i slično (dobro, i gume pazim da su uvijek visoka klasa). Zalijepljen za cestu, doslovce, i nema nikakvog odsutpanja, ljuljanja i zajebancije, skreće kako si zamislio, kad izađe iz krivine završio je skretanje, a ne da se još cima vamo-tamo dok se smiri.

Prostran je, gepek da ne pominjem, nema šta nije stalo u njega.

Mislim da je mk 2.5 to jeste facelit uveliko smanjio buku u kabini, koja je i kod mene, na mjestu vozača, katastrofalna. Već kod suvozača i iza je ok, drastično je tiše nego kod vozača.

Meni ostaje velika žal što nisam tada uspio naći facelift, jer je zadržao prostranost mk2, veoma je estetski ljepši, a poboljšano je još dosta toga unutar samog vozila.
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#746 Re: ford focus

Post by iOS dev »

iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#747 Re: ford focus

Post by iOS dev »

Bump
User avatar
konektovan
Posts: 40519
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#748 Re: ford focus

Post by konektovan »

iOS dev wrote: 01/09/2021 22:53Bump
Pa ako je sve tacno, ok auto...mozda se moze spustiti još koja stotina.. :mrgreen: :thumbup:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#749 Re: ford focus

Post by black_adrian »

puno para za tako malo kubika
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#750 Re: ford focus

Post by iOS dev »

black_adrian wrote: 02/09/2021 00:03 puno para za tako malo kubika
Koliko bi dao ?
Post Reply