Automatski mjenjač - savjeti

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#1 Automatski mjenjač - savjeti

Post by shalla »

Ovako dragi moji, vozio sam automatika 2 godine (mjenjač je trenutno u kvaru) pa sam uzeo novo auto koje će također akoBogda biti automatik.
E sad, možete li mi dati neke savjete kako da ga što manje raubam, kako da mi auto što duže traje i sl.

Recimo, dvije stvari koje sam pročitao negdje ovdje na nekoj od tema (nakon što mi se mjenjač na fordu zeznuo) su:

1) OBAVEZNA zamjena ulja na 10-15000 km, neovisno od toga da li ulja ima (greška koju sam uradio sa prošlim autom, majstor mi samo provjeravao da li ima ulja i ja 40000 prešao bez mijenjanja i samim tim sam vjerovatno i ja doprinijeo tome da se mjenjač sjebe)

2) Nipošto ne ubacivati auto u P bez kočnice, dakle stisnuti nožnu, prebaciti u P, zategnuti ručnu, pustiti nožnu (logično :mrgreen: ). Ovo je druga greška koju sam pravio jer sam na svakim zastojima (recimo prošle godine na prelazu granice u Brodu) auto iz D ubacivao u P bez zategnute ručne ili bez držanja nožne kočnice i svako kretanje je išlo "hajd u D pa u P" i tako jedno 100-ak puta zbog ogromne gužve :sad: Ovdje mi je objašnjeno (ne direktno meni ali sam pročitao) da to pravo šteti mjenjaču jer je sva težina auta samo na mjenjaču, dakle to su bila recimo 2 faktora za koja nisam znao i koja su vjerovatno doprinijela sjebavanju mjenjača...

Eto, ako ima neko ko će mi stručno pojasniti neke stvari potrebne za samo održavanje automatika bio bih mu zahvalan. Također, savjeti oko ekonomičnije potrošnje, preticanja i sličnih stvari su također dobrodošli (poznat mi je kickdown i koristio sam ga ali eto, reko možda ima još nekih caka)...

Hvala unaprijed :thumbup:
User avatar
HardCore
Posts: 2369
Joined: 17/05/2011 21:46

#2 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by HardCore »

Evo da i ja ne otvaram temu u vezi manula, u zadnje vrijeme kad npr silazim s brda izbacim iz brzine i spustam se a nekad i u toku voznje, tako predjem 500m pa i vise, ocel biti kakvi problema sto to radim ?

Cisto da smanjim potrosnju :)
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 407
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#3 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by srce_ruke_lopata »

A sto si ga salt'o iz D u P u tim "stani-kreni" situacijama? Stisni kocnicu i drzi ga u D, ne saltaj ga nista, samo ga vise trosis.
Sto se savjeta tice..
- Ne pokusavaj skripati sa gumama
- Obavezno povuci rucnu prije stavljanja mjenjaca u P
- Ne saltaj dok vozilo nije potpuno zaustavljeno
- Ako je pravo hladno vani polako sa motorom (manje obrataja po minuti dok se ne zagrije)
- Ne prebacujem iz D u P na semaforima ili u kolonama
- Servisiraj redovno prema prozivodjacevim uputstvima
Last edited by srce_ruke_lopata on 18/07/2012 19:02, edited 1 time in total.
User avatar
hopi
Posts: 5626
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#4 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by hopi »

i kod mene je automatik i to ford
prva stavka, mislim da svakih 10-15k km nema potrebe mjenjati ulje, imaju različita mišljenja ali oko 50, 60 do 80 hiljada km da se mijenja, uz filter ako ga auto ima, novi dihtung, i čišćenje magneta koji skuplja sitne metalne komadiće. Ulje osim na razinu kontrolisati na boju i miris.
a to je greška što si prebacio u P iz D bez držanja kočnice, to osnovno što ne smiješ raditi. Ako ga prakiraš na ravnom možeš samo ga u P ostaviti, a ako na brdu prvo zategni ručnu, pa onda u P da ne bude težina auta na mjenjaču.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#5 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by respo »

HardCore wrote:Evo da i ja ne otvaram temu u vezi manula, u zadnje vrijeme kad npr silazim s brda izbacim iz brzine i spustam se a nekad i u toku voznje, tako predjem 500m pa i vise, ocel biti kakvi problema sto to radim ?

Cisto da smanjim potrosnju :)
nikad to ne radi
User avatar
kreso_atac
Posts: 832
Joined: 27/09/2010 19:26

#6 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by kreso_atac »

Držanje cijele mase auta na zakajlanom mjenjaču je i opasno, jer on drži dobro do nekih 8 stepeni nagiba, a sve preko je rizično i svake sekunde može popustiti. Ulje (na većini automatika porijeklom iz USA) se mijenja na 30 000 milja, u Evropi na autima ja ga mijenjam na 40 000 km. Naravno uz zamjenu filtera i kako neko reče čišćenje kartera od metalnih opiljaka. Svaki veći komad metala (koji nije usitnjen do prašine) na tom magnetu znači da treba otvoriti mjenjač i pogledati šta se otkinulo, i popraviti to kako treba. Što se tiče ekonomičnosti, nema tu nekog pretjeranog izbora, voziš ga u D i on sebi radi kako mu najbolje odgovara.Pretjecanje isto tako, ukoliko ima opciju isključenja overdrive lamele, može se to koristiti za veću eksplozivnost, ili samo kick down, zavisi od potreba. Velika opasnost je isto ako je vozilo recimo u pokretu u D, i kočiš ga u namjeri da se zaustaviš, i prebaciš mjenjač u poziciju P ili R, a da auto nije POTPUNO zaustavljeno u kretanju naprijed. Tu se lome zupci najlakše.

Što se tiče izbacivanja manuelca u ler nizbrdo, po meni apsolutna glupost i nepromišljenost
User avatar
scorpion7
Posts: 583
Joined: 25/05/2007 13:56
Location: JUG JUG JUG

#7 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by scorpion7 »

Ovo je tema za mene...ja vozim BMW 530d E39...automatik... nemam problema sa mjenjacem, ali bi volio da neko pogleda kakvo je stanje...ima li ulja :D pregazio sam ja sa njim jedno 40000 al fakat ne trzna mi ni truni. Imate li neku preporuku za dobrog majstora za podrucju SA kantona...
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#8 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by azdralovic »

HardCore wrote:Evo da i ja ne otvaram temu u vezi manula, u zadnje vrijeme kad npr silazim s brda izbacim iz brzine i spustam se a nekad i u toku voznje, tako predjem 500m pa i vise, ocel biti kakvi problema sto to radim ?

Cisto da smanjim potrosnju :)
tako ne smanjujes potrosnju, kada je auto u leru motor opet trosi onaj neophodni dio benzina da se ne bi ugasio, dok ako se spustas niz brdo u odgovarajucoj brzini tek onda trosis 0...

naravno to nije nikakav problem za mjenjac
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#9 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by shalla »

srce_ruke_lopata wrote:A sto si ga salt'o iz D u P u tim "stani-kreni" situacijama?
Pa bas zato da ne drzim stalno kocnicu, jbg umorio se bio a haj reko ne moram povlaciti rucnu... Kazem ti, moja greska i to je nesto sto fakat nisam znao :-(
Ovo za saltanje mi je jasno, normalno da nema saltanja dok auto nije skroz zaustavljeno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Optimist »

HardCore wrote:Evo da i ja ne otvaram temu u vezi manula, u zadnje vrijeme kad npr silazim s brda izbacim iz brzine i spustam se a nekad i u toku voznje, tako predjem 500m pa i vise, ocel biti kakvi problema sto to radim ?

Cisto da smanjim potrosnju :)

Jeli istina da se automatik ne smije slepati - prisilno vuci duze od kilometar-dva? Kako sam ja cuo, bez obzira sto je u N, opet trpe odredjene komponente u mjenjacu te se zagrijavaju. Ovom logikom se ne bi niposto smio voziti na leru. Koliko ima istine u ovome?
User avatar
kreso_atac
Posts: 832
Joined: 27/09/2010 19:26

#11 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by kreso_atac »

Ne znam baš kako je kod običnih, kod terenaca se reduktor otkači, ubaci u N i onda šlepa, tako da mjenjač nema nikakve veze.
User avatar
HardCore
Posts: 2369
Joined: 17/05/2011 21:46

#12 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by HardCore »

Optimist wrote:
HardCore wrote:Evo da i ja ne otvaram temu u vezi manula, u zadnje vrijeme kad npr silazim s brda izbacim iz brzine i spustam se a nekad i u toku voznje, tako predjem 500m pa i vise, ocel biti kakvi problema sto to radim ?

Cisto da smanjim potrosnju :)

Jeli istina da se automatik ne smije slepati - prisilno vuci duze od kilometar-dva? Kako sam ja cuo, bez obzira sto je u N, opet trpe odredjene komponente u mjenjacu te se zagrijavaju. Ovom logikom se ne bi niposto smio voziti na leru. Koliko ima istine u ovome?

Kod mene je u pitanju manul a ne automatic :S
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#13 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Optimist »

HardCore wrote:
Optimist wrote:
HardCore wrote:Evo da i ja ne otvaram temu u vezi manula, u zadnje vrijeme kad npr silazim s brda izbacim iz brzine i spustam se a nekad i u toku voznje, tako predjem 500m pa i vise, ocel biti kakvi problema sto to radim ?

Cisto da smanjim potrosnju :)

Jeli istina da se automatik ne smije slepati - prisilno vuci duze od kilometar-dva? Kako sam ja cuo, bez obzira sto je u N, opet trpe odredjene komponente u mjenjacu te se zagrijavaju. Ovom logikom se ne bi niposto smio voziti na leru. Koliko ima istine u ovome?

Kod mene je u pitanju manul a ne automatic :S
Na manuelcu ne postizes apsolutno nista time. Hem sto povecavas potrosnju tako jer ne kocis motorom, hem deres pakne.
User avatar
HardCore
Posts: 2369
Joined: 17/05/2011 21:46

#14 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by HardCore »

okk ty :)


Lp.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 407
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#15 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by srce_ruke_lopata »

Optimist wrote:
HardCore wrote:Evo da i ja ne otvaram temu u vezi manula, u zadnje vrijeme kad npr silazim s brda izbacim iz brzine i spustam se a nekad i u toku voznje, tako predjem 500m pa i vise, ocel biti kakvi problema sto to radim ?

Cisto da smanjim potrosnju :)

Jeli istina da se automatik ne smije slepati - prisilno vuci duze od kilometar-dva? Kako sam ja cuo, bez obzira sto je u N, opet trpe odredjene komponente u mjenjacu te se zagrijavaju. Ovom logikom se ne bi niposto smio voziti na leru. Koliko ima istine u ovome?
Da, automobile sa automatskim mjenjacima nije preporucljivo slepati sa pogonskim tockovima na cesti. Kako se pogonski tockovi okrecu tako se okrecu i zupcanici u mjenjacu usljed cega dolazi do zagrijavanja istih. Tokom slepanja motor ne radi i hladjenje mjenjaca nije moguce jer rashladna tekucina ne cirkulise do hladnjaka i nazad. Takodjer podmazivanje mjenjaca se obavlja preko unutarnje pumpe i cijeli sistem je pod pritiskom tokom rada motora, tj. kada motor ne radi podmazivanja skoro da nema i na kraju mjenjac moze samo zaribati.
Ako imas kakvog terenca, kod vecine se reduktor moze staviti u "neutral" (obicno je iza mjenjaca i prije zadnjeg diferencijala, a prednji diferencijal je svakako spojen na reduktor) ubaci u P i vozi. Tol'ko sto ja znam..vjerovtno ima jos razloga.
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#16 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by shalla »

Jednu stvar vas nisam skontao oko ove P pozicije.

Dakle dođem kući, parkiram na ravnoj površini, auto je u D ili u R, nebitno. E sad, ono što ja radim kad sam auto zaustavio, pritišćem nožnu kočnicu, prebacujem u P, povlačim ručnu i puštam nožnu, jel to to ili da prvo povučem ručnu (dok mi je pritisnuta nožna kočnica) pa tek onda da prebacim u P?

I ovo što govorite za ravno, evo ispred kuće mi je ravno, jel ga smijem ostavljati parkiranog samo u P ili mora biti zategnuta i ručna bez obzira što je ravno?

Hvala
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#17 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by fidoremilienko »

Jako dobro pitanje forumasa @HardCore. I mene to dosta zanima, pogotovo kod manuelca.

Kad je auto u leru, tada motor i mjenjac nisu povezani. Tom logikom mjenjac ne bi trebao da trpi nista, ili?

Dalje, potrosnja. Negdje sam citao da novi motori imaju tzv "cut-off" ventil, tako da ne pritiskanjem papucice gasa potrosnja je 0. Pitam se, kako motor onda radi. Ne ide motor na vazduh, cilindri rade iako je motor u leru!? Ili je to marketinski trik proizvodjaca i prodavaca?

Jedino prilikom voznje u leru (sto ja smatram) je sto se trose papucice, to zna biti pravo gadno. MOze se sve spaliti, ako je velika nizbrdica i ako se konstantno koci.

Ima li neko, ko dobro poznaje mehaniku vozila, da ovo pojasni :) :sax:
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#18 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by azdralovic »

fidoremilienko wrote:Jako dobro pitanje forumasa @HardCore. I mene to dosta zanima, pogotovo kod manuelca.

Kad je auto u leru, tada motor i mjenjac nisu povezani. Tom logikom mjenjac ne bi trebao da trpi nista, ili?

Dalje, potrosnja. Negdje sam citao da novi motori imaju tzv "cut-off" ventil, tako da ne pritiskanjem papucice gasa potrosnja je 0. Pitam se, kako motor onda radi. Ne ide motor na vazduh, cilindri rade iako je motor u leru!? Ili je to marketinski trik proizvodjaca i prodavaca?

Jedino prilikom voznje u leru (sto ja smatram) je sto se trose papucice, to zna biti pravo gadno. MOze se sve spaliti, ako je velika nizbrdica i ako se konstantno koci.

Ima li neko, ko dobro poznaje mehaniku vozila, da ovo pojasni :) :sax:
pa ti cut off obicno ne gase citav motor nego odredjen broj ventila.. sad iskreno ne znam kako funkcionise tacno, ali znam da hibridni range rover radi do 60km/h samo na struju a onda po potrebi pali 2 po 2 cilindra( mada ovo ima smisla jer je v8)... uglavnom auto u brzini niz brdo nista ne trosi dok u leru trosi onaj minimum... ko ima board computer obicno pokazuje 05-07 l/h
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#19 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by emko1234 »

shalla wrote:Jednu stvar vas nisam skontao oko ove P pozicije.

Dakle dođem kući, parkiram na ravnoj površini, auto je u D ili u R, nebitno. E sad, ono što ja radim kad sam auto zaustavio, pritišćem nožnu kočnicu, prebacujem u P, povlačim ručnu i puštam nožnu, jel to to ili da prvo povučem ručnu (dok mi je pritisnuta nožna kočnica) pa tek onda da prebacim u P?

I ovo što govorite za ravno, evo ispred kuće mi je ravno, jel ga smijem ostavljati parkiranog samo u P ili mora biti zategnuta i ručna bez obzira što je ravno?

Hvala
imam automatika, i kad je ravno ostavim ga samo u P modu. kad je ima imalo nizbrdice, ukljucim rucnu kocnicu. sto se tice mjenjaja u drugi mod bez kocnice, kod mene ako ne pritisnes kocnicu nema sanse da otkocis mjenjac. zapravo imam S modu iza D modu, znaci sport koju mogu ukljucit u toku voznje i imam manual mod koji isto mogu ukljucit u toku voznje. za sve ostalo auto mora stajat bez ikakvog kretanja, moram pritisnut pedalu kocnice i onda prebacit u R il P. ako vec hoces da stedis mjenjac, u guzvama nakon duzeg stajanja ga stavi u neutral il u ler. a nikako u parking. to je zamorno i tebi i mjenjacu.
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#20 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by shalla »

emko1234 wrote:
shalla wrote:Jednu stvar vas nisam skontao oko ove P pozicije.

Dakle dođem kući, parkiram na ravnoj površini, auto je u D ili u R, nebitno. E sad, ono što ja radim kad sam auto zaustavio, pritišćem nožnu kočnicu, prebacujem u P, povlačim ručnu i puštam nožnu, jel to to ili da prvo povučem ručnu (dok mi je pritisnuta nožna kočnica) pa tek onda da prebacim u P?

I ovo što govorite za ravno, evo ispred kuće mi je ravno, jel ga smijem ostavljati parkiranog samo u P ili mora biti zategnuta i ručna bez obzira što je ravno?

Hvala
imam automatika, i kad je ravno ostavim ga samo u P modu. kad je ima imalo nizbrdice, ukljucim rucnu kocnicu. sto se tice mjenjaja u drugi mod bez kocnice, kod mene ako ne pritisnes kocnicu nema sanse da otkocis mjenjac. zapravo imam S modu iza D modu, znaci sport koju mogu ukljucit u toku voznje i imam manual mod koji isto mogu ukljucit u toku voznje. za sve ostalo auto mora stajat bez ikakvog kretanja, moram pritisnut pedalu kocnice i onda prebacit u R il P. ako vec hoces da stedis mjenjac, u guzvama nakon duzeg stajanja ga stavi u neutral il u ler. a nikako u parking. to je zamorno i tebi i mjenjacu.
Ok, samo mi je trebala ova info, hvala.
I dakle kad se parkiram na ravnim površinama ne moram dizati ručnu...

Ok, hvala na savjetima, ma u suštini ja sam ga rijetko kad ostavljao parkiranog bez podignute ručne, čak i ispred kuće gdje je ravno ali sam pravio veliku grešku sa ovim prebacivanjem u P dok je upaljeno auto (u gužvama i sl)... Dakle aBd sa novim autom eventualno u N ili jednostavno drži Shalla kočnicu i ne seri :mrgreen:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#21 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by respo »

dizi rucnu bilo gdje parkiras jer je to u biti parking kocnica a tako se i zove
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#22 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Qler »

Ja je vala ne dizem, osim ako sam u velikom brdu. Nema potrebe na ravnom ili manjim nagibima.

Pogotovo zimi, kada je veliki rizik da ti zaledi sajla i onda si u belaju...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#23 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by respo »

ima potrebe vjeruj mi zato se i zove parking kocnica bez obzira na kakvom terenu stoji
a ako ti zaledi upalis auto i malo se ugrije sajla takodje odledi
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#24 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by 530i »

Ručnu kočnicu treba koristiti. Ne korištenje iste može prouzrokovati otkazivanje (potpuno ili djelomično) iste...osim zimi kada se vozi po mokrome, a temperatura ispod nule. Moj otac je nekorištenjem ručne uništio nosače motora i mjenjača, sajlu ručne i zadnje kočione cilindre...sve bi to bilo ok da se ručna koristila, a ne da je povlači samo čovjek na tehničkom pregledu.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#25 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by emko1234 »

530i wrote:Ručnu kočnicu treba koristiti. Ne korištenje iste može prouzrokovati otkazivanje (potpuno ili djelomično) iste...osim zimi kada se vozi po mokrome, a temperatura ispod nule. Moj otac je nekorištenjem ručne uništio nosače motora i mjenjača, sajlu ručne i zadnje kočione cilindre...sve bi to bilo ok da se ručna koristila, a ne da je povlači samo čovjek na tehničkom pregledu.
na kojem autu? na trabantu?
daj bolan ne pricaj gluposti. rucnu treba koristit kad za to ima potrebe. dakle kad postoji mogucnost da ce auto u brzini krenut naprijed il nazad zbog nagiba na koje se nalazi i u slicnim situacijama.
za koji klinac ce mi rucna ako auto stoji na ravnom?
i kako rucnom mozes unistit sve ovo sto si ti nabrojao?
ispada rucna zajebanija od bombe.
Post Reply