Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
zigzag
Posts: 5725
Joined: 18/04/2014 11:26

#2101 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Koncesije su najvažnije.
A ta stara firma nema nikakve koncesije.
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2102 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

largo25 wrote: 24/04/2022 12:02
drndalo wrote: 24/04/2022 11:09

Da to znamo, bili bismo bogati...

Na pitanje o Mtelu, uzimam im dividendu...


Sada uložiti u Mtel? Tvoje mišljenje?
Dobra dividenda, ali im je sada cijena akcije malo previsoka za moj ukus... Ja sam zadnju turu nabavio ispod 0,9 KM/kom. i to je mrak cijena bila... Sada je oko 1,4-1.5 Km/kom. I dalje je to prema "kamati" u bankama super prihod... To moras sam ocijeniti.
Bosnianwarrior22
Posts: 80
Joined: 22/04/2022 23:33

#2103 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Bosnianwarrior22 »

Haris.ba wrote: 24/04/2022 12:06
Bosnianwarrior22 wrote: 23/04/2022 22:18

Ma znam to ali mene kopka sto je Zdravko Marosevic sa svojim ljudima osnovao „zdravu“ firmu koja rudari po imovini Rudnika Varesa a mi od toga nista nemamo. To je razlog zbog kojeg bi se mali dionicari trebali dici i potraziti da ta „zdrava“ firma i njihovo partneri otkupe nase dionice jer to sto rade je kriminal.
To su ti dvije razlicite firme. Nikakve veze nemaju jedna sa drugom. Prvi put cujem da je ta osoba osnovala nesta. Ne vidim ni kako bi mogla.
Zanimljiva je ta prica oko te firme. Mene zanimala iz nekih drugih razloga. Ja koliko znam od te firme postoji samo upravna zgrada. Nikakav rudnik oni nemaju.
Kad pricam o „zdravoj“ firmi onda mislim na Easter Mining u kojem je Marosevic bio u talu. Vlasnici su bas ti iz Adriatic Metals. Easter Mining je osnovan 2008 a 2017 su dobili koncesiju za budi dzaba. Oni su kopali i istrazivali na istom mjestu gdje je rudnik zeljezne rude vares kopao. Sve je na istom mijestu a nase dionice propadaju dok ovi najavljuju da ce 2023 pocet sa kopanjem i da ce za godinu dana vec biti sav ulozeni novac vracen. Problem je sto mi od toga nemamo nista a pustili su namjerno da peopadnemo da bi osnovali tu „zdravu“ firmu. Zbog toga ja nekog trazim ko ima iste dionice i malo se vise razumje od mene u rudnike da vidim mozemo li mi mali dionicari traziti otkup nasih dionica pa barem za 2-3 KM jer ipak na nasem kopaju a koncesiju su dobili na poklon.
Bosnianwarrior22
Posts: 80
Joined: 22/04/2022 23:33

#2104 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Bosnianwarrior22 »

Interesuje me i onaj clanak od neki dan na BiznisInfo, sta su tacno kupili nije mi jasno.
largo25
Posts: 139
Joined: 22/04/2022 20:32

#2105 Re: dionice, kupovina itd.

Post by largo25 »

drndalo wrote: 24/04/2022 12:27
largo25 wrote: 24/04/2022 12:02



Sada uložiti u Mtel? Tvoje mišljenje?
Dobra dividenda, ali im je sada cijena akcije malo previsoka za moj ukus... Ja sam zadnju turu nabavio ispod 0,9 KM/kom. i to je mrak cijena bila... Sada je oko 1,4-1.5 Km/kom. I dalje je to prema "kamati" u bankama super prihod... To moras sam ocijeniti.

Pa ti se dobro opario.
Kao da si imao insajderske informacije.

A DY im je isti sada kao kada su bile preko 2KM.
Preko 10% svake godine.
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2106 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Ma jasta nego insajderske, sve mi vicu "inside, inside"...

Dugo sam vec u "njima", prvu turu sam kupio po 1.98, mislim negdje 2007... I od tada pratim kretanja gore-dole... Kada sam stigao na to da su spali na 0.98 (nominala im je 1.00), onda sam odlucio dokupiti odredjen broj, koji mi je cijeli portfolio "ispeglao" na cca. 1,02/akcija... Zato kazem da meni sada 1,5/kom. zvuci preskupo... A to je opet dosta bolje nego sam prvu turu kupio...

Isplacuju dividendu redovno, 2x godisnje, prvi dio kao akontaciju profita, a drugi dio nakon zavrsnog racuna za proteklu godinu. Nominalno se to kretalo 9-11% ugrubo zadnjih 10ak godina... Pa nek svako racuna koliko bi mu to bilo prinosa u odnosu na cijenu kupovine.
largo25
Posts: 139
Joined: 22/04/2022 20:32

#2107 Re: dionice, kupovina itd.

Post by largo25 »

Sad rastu dionice proizvođača oružja.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24789
Joined: 08/09/2005 20:08

#2108 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Haris.ba »

Bosnianwarrior22 wrote: 24/04/2022 13:14
Haris.ba wrote: 24/04/2022 12:06

To su ti dvije razlicite firme. Nikakve veze nemaju jedna sa drugom. Prvi put cujem da je ta osoba osnovala nesta. Ne vidim ni kako bi mogla.
Zanimljiva je ta prica oko te firme. Mene zanimala iz nekih drugih razloga. Ja koliko znam od te firme postoji samo upravna zgrada. Nikakav rudnik oni nemaju.
Kad pricam o „zdravoj“ firmi onda mislim na Easter Mining u kojem je Marosevic bio u talu. Vlasnici su bas ti iz Adriatic Metals. Easter Mining je osnovan 2008 a 2017 su dobili koncesiju za budi dzaba. Oni su kopali i istrazivali na istom mjestu gdje je rudnik zeljezne rude vares kopao. Sve je na istom mijestu a nase dionice propadaju dok ovi najavljuju da ce 2023 pocet sa kopanjem i da ce za godinu dana vec biti sav ulozeni novac vracen. Problem je sto mi od toga nemamo nista a pustili su namjerno da peopadnemo da bi osnovali tu „zdravu“ firmu. Zbog toga ja nekog trazim ko ima iste dionice i malo se vise razumje od mene u rudnike da vidim mozemo li mi mali dionicari traziti otkup nasih dionica pa barem za 2-3 KM jer ipak na nasem kopaju a koncesiju su dobili na poklon.
Podrzavam ja tebe 100%. Ako mislis da si nesta zakinut, imas pravo da trazis svoje.
Nema potrebe nikoga da molis da kupi tvoje dionice. Imas berzu, daj nalog za prodaju, ako vrijedi razgrabice se.

Samo ti govorim da su ti to dvije razlicite firme. Ta firma koja sada kopa nije uopce na berzi u Bosni, nije uopce dionicko drustvo - nema dionica od te firme u Bosni. Nikada rudnik zeljezne rude nije kopao tamo gdje oni kopaju, niti su oni bili vlasnici icega. Ja ne znam ni ima li danas ta firma od koje imas dionice ista imovine. Dobijate li vi ikakve pozive za skupstine? Jer ta firma nema ni uprave. Ja mislim da ova firma i ne postoji fakticki. Kad bi neko uspio skontati sto nije likvidirana, svaka mu cast. Jer ne bi smjela postojati firma bez uprave. Ko je bio direktor zadnji u toj firmi? Ako je ziv, njega nadji da ti objasni.

https://bizreg.pravosudje.ba/pls/apex/f ... 216307::NO::
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65975
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2109 Re: dionice, kupovina itd.

Post by _BataZiv_0809 »

Imao sam nekog doticaja sa Eastern Miningom 2013. ili 2014. 2 zaposlenih, neki cvikeras i neka starija zena. Kancelarija u Visokom. Prica o nekakvim nasim ljudima iz Australije koji ulazu....prodje od tad godina i godina.
zigzag
Posts: 5725
Joined: 18/04/2014 11:26

#2110 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

cabej wrote: 24/04/2022 11:05 Dugorocno, Elektroprivreda BiH moze i na 50-100, ako srede stanje sa viskom radnika u rudnicima i cijenom struje.
BH Telecom je na nekom optimumu 14-15, teoretski moze i do 17-20 ali ce tesko dotle.
Tvornica cementa je mislim dostigla svoj maksimum, i pored dobre dividende slijedi joj pad na 25 poslije jula.
Ja bih bio zadovoljan da Elektroprivreda izađe na 30 KM i da ne ne čekam tih 50. Kako sam uložio pare bukvalno na savjet sa ovog foruma, pokazalo se vrlo dobro. Samo nek nije na banci.
Mada sam prošle godine trebao uzeti dvije palete jestivog ulja. Sad bi ga dobro prodao :D
Panta Rei1
Posts: 14
Joined: 08/03/2022 10:01

#2111 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Panta Rei1 »

rimano wrote: 22/04/2022 18:33 Sve zavisi od situacije, nalog sa diskrecijom daje mogucnost brokeru da koristi svoje iskustvo te koriguje tvoju cijenu i pokusa realizirati transakciju uz povoljnije uslove za tebe.Naravno nemas nikakvog garanta da ce se ta transakcija obaviti, sve zavisi od trenutne ponude i potraznje.
Ja sam cesce koristio fiksnu cijenu ukoliko mi trenutna ponuda ili potraznja odgovara.
Npr neki dan sam prodao odredjeni broj telecom dionica po 15KM. Postojao je kupovni nalog od 15 KM po dionici i ja sam kreirao prodajni od 15KM sa fiksnom cijenom i nalog je realizovan odmah.
Da sam kojim slucajem koristio opciju sa diskrecijom broker bi mozda podigao prodajnu cijenu na vise od 15KM i velike su sanse da ne bih prodao jer mozda niko nebi kupovao po toj visoj cijeni, sto se pokazall kao tacno jer sad prodaju i po 14KM.
Hvala svima na odgovorima u vezi ovoga. Kao početnik, izabraću opciju sa diskrecijom za prvi put, pa šta mi dragi broker da :-) Usput, izabrao sam VGT brokers (neko ih je ovdje preporučio da su ok i da imaju najmanju proviziju). Jedino što mi nije jasno, kad uđem u njihov "E Trading suite", nigdje ne vidim ponudu dionica (cijene) u datom trenutku za određenog emitenta, a vidim da vi ovdje na forumu to negdje možete pratiti i na osnovu toga odlučivati o kupovini/prodaji. Jel se to negdje može vidjeti live ili se varam? Hvala, LP
rimano
Posts: 734
Joined: 28/12/2009 00:05

#2112 Re: dionice, kupovina itd.

Post by rimano »

Panta Rei1 wrote: 25/04/2022 08:56

Hvala svima na odgovorima u vezi ovoga. Kao početnik, izabraću opciju sa diskrecijom za prvi put, pa šta mi dragi broker da :-) Usput, izabrao sam VGT brokers (neko ih je ovdje preporučio da su ok i da imaju najmanju proviziju). Jedino što mi nije jasno, kad uđem u njihov "E Trading suite", nigdje ne vidim ponudu dionica (cijene) u datom trenutku za određenog emitenta, a vidim da vi ovdje na forumu to negdje možete pratiti i na osnovu toga odlučivati o kupovini/prodaji. Jel se to negdje može vidjeti live ili se varam? Hvala, LP
Sase.ba
zigzag
Posts: 5725
Joined: 18/04/2014 11:26

#2113 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Zar nije Teletrader bolji? Jest da kasni 15 minuta ali preglednije je...

https://www.teletrader.com/bh-telecom-d ... s-16762078
Panta Rei1
Posts: 14
Joined: 08/03/2022 10:01

#2114 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Panta Rei1 »

rimano wrote: 25/04/2022 10:03
Panta Rei1 wrote: 25/04/2022 08:56

Hvala svima na odgovorima u vezi ovoga. Kao početnik, izabraću opciju sa diskrecijom za prvi put, pa šta mi dragi broker da :-) Usput, izabrao sam VGT brokers (neko ih je ovdje preporučio da su ok i da imaju najmanju proviziju). Jedino što mi nije jasno, kad uđem u njihov "E Trading suite", nigdje ne vidim ponudu dionica (cijene) u datom trenutku za određenog emitenta, a vidim da vi ovdje na forumu to negdje možete pratiti i na osnovu toga odlučivati o kupovini/prodaji. Jel se to negdje može vidjeti live ili se varam? Hvala, LP
Sase.ba
Hvala, ja sam mislio da imate pregled npr. live ponude po kojoj se cijeni nudi određena dionica i u kojoj količini tokom trgovanja pa na osnovu toga dajete nalog za kupovinu, a to izgleda imaju samo brokeri. Hvala još jednom.
User avatar
drug_profi
Posts: 50549
Joined: 16/07/2012 16:00

#2115 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

http://www.capitalmarket.ba/TRGOVANJE/K ... fault.aspx

Imas i ovdje stanje ponude, ali nemas dubinu.
Kombinuj informacije koje ti trebaju uz SASE, Capitalmarket i Teletrader.
Za detalje o nekoj ponudi se uvijek mozes obratiti brokerici iz VGT.
Gospođa Samra je vrlo ljubazna i susretljiva.
Panta Rei1
Posts: 14
Joined: 08/03/2022 10:01

#2116 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Panta Rei1 »

drug_profi wrote: 25/04/2022 10:36 http://www.capitalmarket.ba/TRGOVANJE/K ... fault.aspx

Imas i ovdje stanje ponude, ali nemas dubinu.
Kombinuj informacije koje ti trebaju uz SASE, Capitalmarket i Teletrader.
Za detalje o nekoj ponudi se uvijek mozes obratiti brokerici iz VGT.
Gospođa Samra je vrlo ljubazna i susretljiva.
Hvala mnogo na odgovoru. Od svih foruma, ovaj moram pohvaliti na ljubaznosti i spremnosti da se pomogne, zaista sam ugodno iznenađen da tako nešto postoji ovdje :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50549
Joined: 16/07/2012 16:00

#2117 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Sretno i drzi pohlepu pod kontrolom.
zigzag
Posts: 5725
Joined: 18/04/2014 11:26

#2118 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

The point is, ladies and gentleman, that greed, for lack of a better word, is good. Greed is right, greed works. Greed clarifies, cuts through, and captures the essence of the evolutionary spirit. Greed, in all of its forms; greed for life, for money, for love, knowledge has marked the upward surge of mankind.
User avatar
drug_profi
Posts: 50549
Joined: 16/07/2012 16:00

#2119 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Jes to sve, ali te na berzi lako povali.
Na berzi samo trezvenost donosi prosperitet.
Naravno uz dozirani rizik. Ali rizik bez trezvenosti vodi samo u propast.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#2120 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

drug_profi wrote: 25/04/2022 11:00 Jes to sve, ali te na berzi lako povali.
Na berzi samo trezvenost donosi prosperitet.
Naravno uz dozirani rizik. Ali rizik bez trezvenosti vodi samo u propast.
Ja se držim filozofije,.. "Ne donosi odluke srcem, nego mozgom".. :lol:
Slagao bi ako bi rekao da nije bilo promašaja ali sve dok je skor značajno pozitivan,.. ja mirno spavam.
Dakle i gubitak je dio igre. Padne mi vrijednost portfelja u jednom danu za 5.000 KM,.. puls ostaje isti. Naraste vrijednost portfelja u jednom danu 10.000 ja ne rasprodajem i ne mjenjam namještaj u kući.
Utakmica će da traje do mog zadnjeg dana života,. zato laganini.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#2121 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ChataDodajStaHoces »

Koji procenat ustedjevine drzite na berzi? S kojim procentom rizika se osjecate "ugodno" 10-20-30%? Koje savjete ili prakse koristite da svoj finansijski portfolio podijelite?
Cisto me savjeti interesuju da vidim koliko se ravnaju s mojim: nekretnine, kes eur/bam, berza, osiguranje, sitno crypo
User avatar
drug_profi
Posts: 50549
Joined: 16/07/2012 16:00

#2122 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

ChataDodajStaHoces wrote: 25/04/2022 15:01 Koji procenat ustedjevine drzite na berzi? S kojim procentom rizika se osjecate "ugodno" 10-20-30%? Koje savjete ili prakse koristite da svoj finansijski portfolio podijelite?
Cisto me savjeti interesuju da vidim koliko se ravnaju s mojim: nekretnine, kes eur/bam, berza, osiguranje, sitno crypo
Na tri dijela bi sve trebalo da se dijeli, ali često to nije baš lako balansirati.
Trenutno nemam likvidnih sredstava uopšte. U nekretnine ne ulažem jer nisam fan iznajmljivanja, a ovo što imam je meni dovoljno za moje potrebe. Biće i neko nasljedstvo nekad, tako da mi je to sve u gobalu previše.
Imam nekih polica životnog osiguranja, imam investicija. To bi bilo otprilike 1:1 u odnosu na nekretnine. Višak keša koji sam imao jesenas sam uložio na berzu.
Dionice su likvidne i kad god mi novac zatreba mogu ga imati uz ostvarenu dobit. Kripto ne razumijem i ne ulazim u to.
Panta Rei1
Posts: 14
Joined: 08/03/2022 10:01

#2123 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Panta Rei1 »

Da li neko ima predviđanja u vezi dividende za Tvornicu cementa Kakanj? Hvala
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#2124 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ChataDodajStaHoces »

drug_profi wrote: 25/04/2022 15:22
ChataDodajStaHoces wrote: 25/04/2022 15:01 Koji procenat ustedjevine drzite na berzi? S kojim procentom rizika se osjecate "ugodno" 10-20-30%? Koje savjete ili prakse koristite da svoj finansijski portfolio podijelite?
Cisto me savjeti interesuju da vidim koliko se ravnaju s mojim: nekretnine, kes eur/bam, berza, osiguranje, sitno crypo
Na tri dijela bi sve trebalo da se dijeli, ali često to nije baš lako balansirati.
Trenutno nemam likvidnih sredstava uopšte. U nekretnine ne ulažem jer nisam fan iznajmljivanja, a ovo što imam je meni dovoljno za moje potrebe. Biće i neko nasljedstvo nekad, tako da mi je to sve u gobalu previše.
Imam nekih polica životnog osiguranja, imam investicija. To bi bilo otprilike 1:1 u odnosu na nekretnine. Višak keša koji sam imao jesenas sam uložio na berzu.
Dionice su likvidne i kad god mi novac zatreba mogu ga imati uz ostvarenu dobit. Kripto ne razumijem i ne ulazim u to.
Sto se tice likvidnosti dionica, koliko brzo kompletan proces moze biti gotov? Navise naravno zavisi od trazene cijene, ali ako se vec postigne jel bude novac na racunu u dan-dva?
User avatar
drug_profi
Posts: 50549
Joined: 16/07/2012 16:00

#2125 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Panta Rei1 wrote: 25/04/2022 15:37 Da li neko ima predviđanja u vezi dividende za Tvornicu cementa Kakanj? Hvala
Uvijek isplacuju sav profit.
2,29 ove godine. Hoce li biti manje ili vise to ne znam.
Post Reply