Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#1676 Re: dionice, kupovina itd.

Post by nekome »

ep skocila za 60% sa 10 na 16 u zadnjih 10 dana o0
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#1677 Re: dionice, kupovina itd.

Post by nekome »

drug_profi wrote: 28/09/2021 01:33
nekome wrote: 28/09/2021 00:49 a kako se posjeduju te dionice, je li dobijete neki papir ili je sve to nesta u "cloudu" kao i novac u banci?
Recimo da je u "cloudu" u RVP, kao sto je novac u banci.
Ali je neoutudjivo jer je vezano i za tvoj JMBG. Pri tom ako trgujes, dionice su i na posebnom racunu kod brokera i vracaju se na RVP na tvoj zahtjev.
Mnogo sigurnije nego papir koji se moze izgubiti, izgoriti itd.
:thumbup:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8127
Joined: 25/05/2013 23:49

#1678 Re: dionice, kupovina itd.

Post by apsidejzi »

drug_profi wrote: 28/09/2021 10:34
apsidejzi wrote: 28/09/2021 09:54 Kako izgleda trgovina dionicama u BiH (cisto tehnicki i prakticno)? Ja trgujem dosta ali iz inostranstva i kod mene su banke zapravo brokeri. Dobijes poseban racun u banci i ti na njega prebacis svoj novac. Sve je online. Kao internet bankarstvo. Tu vidis dionice koje mozes kupiti, prvih pet prodajnih i kupovnih cijena i onda mozes i sam unijeti kolicinu i cijenu. Kad prodas, recimo uz profit, pare postanu likvidne nakon 2 dana jer toliko vremena treba da se odrade transakcije u pozadini i registruje kupovina/prodaja u centralnoj agenciji. Banka uzme neku sitnu proviziju za svaku transakciju koju obavi. To je ta brokerska provizija.

Kad sam probao otvoriti isto u BiH (al to je bilo davno prije nekih 10tak godina), mogao sam samo preko brokera i to fizicki. Onda ja kao njih trebam nazvati i kazati sta zelim kupiti. Nije bilo moguce online to odraditi. Ne znam da li su do sada i oni presli na online trgovinu. Ako jesu, onda je sigurno isto, a ako nisu onda bih volio da mi neko objasni kako funkcionise.
Mislim da danas mozes mailom ili pozivom dogovoriti zastupanje kod brokera. Oni ti posalju mailom ugovor. Ti ga isprintas i potpises, pa uz ovjerenu kopiju svog licnog dokumenta i transakcijskim racunom na tvoje ime, posaljes postom nazad. Nazalost kod nas elektronski potpis jos nije zazivio.
Dobices zatim svoj user i pass za pristup aplikaciji e-tradinga.
Kod nas nemas direktan izlaz na berzu vec nalog koji izdas uvijek obrađuje tvoj broker, ali i to se desava brzo i u roku desetak minuta. Nasa berza nije tako ziva da su sekunde bitne.
Dubinu trzista i ponudu mozes vidjeti ako platis OBS pristup berzi, sto se ne isplati ako ne trgujes svaki dan, ili ako ne koristis besplatne servise kao sto je teletrader koji ti pruza uvid u dubinu trzista, ali sa odgodom od 15-tak minuta. Sto opet ne predstavlja neki problem na nasoj berzi.
Hvala! razumijem sada.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1679 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

drug_profi wrote: 28/09/2021 00:06
sportman1 wrote: 28/09/2021 00:01



Imaju p/e 69 za 2020.
eps 0.24

to ti prodajes.
Rezultati su drasticno bolji za 2021 i to sa niskom cijenom struje na domacem trzistu koja je dugorocno vise neodrziva.
I ne prodajem.
Prodavacu kad bude tamo gdje mislim da bi trebalo, ali po prognoziranom rezultatu za 2021. EPS bi bio 3, a P/E bi bio 5 u odnosu na sadasnji kurs.
Slozicemo se da je do 20 sve povoljno?

- Koliko imas :D i sta mislis o telekom srpske koji ima dividendu 12% svake godine?
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#1680 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

sportman1 wrote: 28/09/2021 12:59
drug_profi wrote: 28/09/2021 00:06

Rezultati su drasticno bolji za 2021 i to sa niskom cijenom struje na domacem trzistu koja je dugorocno vise neodrziva.
I ne prodajem.
Prodavacu kad bude tamo gdje mislim da bi trebalo, ali po prognoziranom rezultatu za 2021. EPS bi bio 3, a P/E bi bio 5 u odnosu na sadasnji kurs.
Slozicemo se da je do 20 sve povoljno?

- Koliko imas :D i sta mislis o telekom srpske koji ima dividendu 12% svake godine?
Dobro je ulaganje bilo svakako. I vjerujem da ce dividenda biti maksimalna i u buduce jer matici fali para. Preplatili su prava za Engelsku ligu i grabice odakle stignu. Tako da ce i sitni dionicari uvijek dobiti svoj dio. Koliko je sad isplativo sa ovom cijenom ne znam jer nisam u toku vec neko vrijeme.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1681 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

drug_profi wrote: 28/09/2021 13:06
sportman1 wrote: 28/09/2021 12:59


- Koliko imas :D i sta mislis o telekom srpske koji ima dividendu 12% svake godine?
Dobro je ulaganje bilo svakako. I vjerujem da ce dividenda biti maksimalna i u buduce jer matici fali para. Preplatili su prava za Engelsku ligu i grabice odakle stignu. Tako da ce i sitni dionicari uvijek dobiti svoj dio. Koliko je sad isplativo sa ovom cijenom ne znam jer nisam u toku vec neko vrijeme.


englesku ligu??? ne kontam!
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#1682 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

sportman1 wrote: 28/09/2021 13:26
drug_profi wrote: 28/09/2021 13:06

Dobro je ulaganje bilo svakako. I vjerujem da ce dividenda biti maksimalna i u buduce jer matici fali para. Preplatili su prava za Engelsku ligu i grabice odakle stignu. Tako da ce i sitni dionicari uvijek dobiti svoj dio. Koliko je sad isplativo sa ovom cijenom ne znam jer nisam u toku vec neko vrijeme.


englesku ligu??? ne kontam!
MTS je vlasnik Arena sport kanala, a i mtela.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1683 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

drug_profi wrote: 28/09/2021 13:06
sportman1 wrote: 28/09/2021 12:59


- Koliko imas :D i sta mislis o telekom srpske koji ima dividendu 12% svake godine?
Dobro je ulaganje bilo svakako. I vjerujem da ce dividenda biti maksimalna i u buduce jer matici fali para. Preplatili su prava za Engelsku ligu i grabice odakle stignu. Tako da ce i sitni dionicari uvijek dobiti svoj dio. Koliko je sad isplativo sa ovom cijenom ne znam jer nisam u toku vec neko vrijeme.
Ja sam vrlo zadovoljan dividendom... Jedino bih volio da sam na zadnjoj kupovini po 0.89 KM/akciji imao veci stek na raspolaganju (zena ne vjeruje bas u te nematerijalne pokazatelje)... Koliko god sam prvu kupovinu preplatio i zjb'o se sto nisam prodao na +70% rastu prije kupovine od strane MTS-a, toliko sam ovom dokupom priblizio svoje ulaganje cijeni nominale... Pa mi ta kamata jako lijepo dodje...

Od Fed. dionica imam samo ona certifikatska hovna od Prof-plusa... :evil:
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#1684 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Ne znam da li ste upratili današnje mahinacije koje se dešavaju pod nosom KOMVP i sa aminom uprave berze i na obraz brokera.

Postoji kupovna strana za Telekom u iznosu od ukupno par hiljada komada gdje je naveca 13,5, a najniza 11.
Pojavljuju se prodajni nalozi po 11.
Ista stvar na Elektroprivredi. Kupovna strana jaka nudi 14,50, prodajna strana se pojavljuje sa 13,50 sa vise hiljada komada .

Ovo je strogo zabranjeno na svakoj berzi pa i nasoj, ali prolazi ispod nosa regulatora i to je tako vec 20 godina.

Pitam vas ko bi normalan to radio sa svojom imovinom? Niko naravno. To rade fondovi koji tuđim q mlate gloginje, tj dionicama kompanija koje imaju u svom klix, a koje su kupljene ulozima malih dionicara fondova koji se tu nista ne pitaju.

Nekom je jako stalo da se zadrzi rast kvalitetnih dionica i to je argument vise zasto ih treba skupljati.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#1685 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Ne može svaki dan rasti 10% i 15%. Moralo je stati da se konsoliduje.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1686 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

drug_profi wrote: 29/09/2021 11:20 Ne znam da li ste upratili današnje mahinacije koje se dešavaju pod nosom KOMVP i sa aminom uprave berze i na obraz brokera.

Postoji kupovna strana za Telekom u iznosu od ukupno par hiljada komada gdje je naveca 13,5, a najniza 11.
Pojavljuju se prodajni nalozi po 11.
Ista stvar na Elektroprivredi. Kupovna strana jaka nudi 14,50, prodajna strana se pojavljuje sa 13,50 sa vise hiljada komada .

Ovo je strogo zabranjeno na svakoj berzi pa i nasoj, ali prolazi ispod nosa regulatora i to je tako vec 20 godina.

Pitam vas ko bi normalan to radio sa svojom imovinom? Niko naravno. To rade fondovi koji tuđim q mlate gloginje, tj dionicama kompanija koje imaju u svom klix, a koje su kupljene ulozima malih dionicara fondova koji se tu nista ne pitaju.

Nekom je jako stalo da se zadrzi rast kvalitetnih dionica i to je argument vise zasto ih treba skupljati.
Zašto bi im bilo u interesu prodati po nižoj cijeni, ako je tržište likvidno po višoj, a očito jeste?
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1687 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Zato što je dobar dio trgovine dogovoren.
Ako se sprema neka dogovorena transakcija u kojoj je fond prodavac a neko od povlaštenih kupac,.. treba držati cijenu što niže.
Ima i sličan nelegalan događaj od prije dva dana.

http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 108/type/0
Ukinuli su cjenovno ograničenje da bi se prodalo 10 dionica po 64,00 KM, odnosno 100 puta većoj cijeni u odnosu na posljednju trgovinu.
I sad na osnovu trgovine vrijedne 640 KM fond Naprijed knjigovodstveno vrijedi 5 miliona više. :lol:


Evo fonda Naprijed je prije par dana prodao 31.000 dionica Elektroprivrede ispod 11 KM, kupac je sriven ispred skrbnika i trenutno je najveći manjinski dioničar.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#1688 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

zigzag wrote: 29/09/2021 11:35 Ne može svaki dan rasti 10% i 15%. Moralo je stati da se konsoliduje.
Ne moze rasti naravno, pogotovo u velikim skokovima, ali ako mozes prodati po 13,50 zasto prodajes po 11?
Onaj kome se zuri i hitno mu je, mogao je dati brokeru trzisni nalog i prodati po ponudjenim cijenama.
ovo sve drugo je protiv pravila berze, ali ocigledno prolazi.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1689 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Ci-Nick wrote: 29/09/2021 12:01 Zato što je dobar dio trgovine dogovoren.
Ako se sprema neka dogovorena transakcija u kojoj je fond prodavac a neko od povlaštenih kupac,.. treba držati cijenu što niže.
Ima i sličan nelegalan događaj od prije dva dana.

http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 108/type/0
Ukinuli su cjenovno ograničenje da bi se prodalo 10 dionica po 64,00 KM, odnosno 100 puta većoj cijeni u odnosu na posljednju trgovinu.
I sad na osnovu trgovine vrijedne 640 KM fond Naprijed knjigovodstveno vrijedi 5 miliona više. :lol:


Evo fonda Naprijed je prije par dana prodao 31.000 dionica Elektroprivrede ispod 11 KM, kupac je sriven ispred skrbnika i trenutno je najveći manjinski dioničar.
Ne znam, ne zvuči mi naročito racionalno. Ovo je scenario koji se ponavlja godinama, pa očito prevazilazi interese "povlaštenog kupca". Uostalom, i taj povlašteni kupac želi da dionice rastu. Zamisli nekoga ko je prije 5 godina kupio dionice po takvoj shemi, kada je otprilike vrijednost počela gravitirati oko tih 10 KM, a zna da će se iste držati podcijenjene godinama. Zašto bi ih kupovao uopće?

Dakle, govorimo o scenariju u kojem fond pristaje da dobije manje novca za prodate dionice, a kupac pristaje da kupljene dionice ne rastu.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1690 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

ExNihilo wrote: 29/09/2021 12:26
Ci-Nick wrote: 29/09/2021 12:01 Zato što je dobar dio trgovine dogovoren.
Ako se sprema neka dogovorena transakcija u kojoj je fond prodavac a neko od povlaštenih kupac,.. treba držati cijenu što niže.
Ima i sličan nelegalan događaj od prije dva dana.

http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 108/type/0
Ukinuli su cjenovno ograničenje da bi se prodalo 10 dionica po 64,00 KM, odnosno 100 puta većoj cijeni u odnosu na posljednju trgovinu.
I sad na osnovu trgovine vrijedne 640 KM fond Naprijed knjigovodstveno vrijedi 5 miliona više. :lol:


Evo fonda Naprijed je prije par dana prodao 31.000 dionica Elektroprivrede ispod 11 KM, kupac je sriven ispred skrbnika i trenutno je najveći manjinski dioničar.
Ne znam, ne zvuči mi naročito racionalno. Ovo je scenario koji se ponavlja godinama, pa očito prevazilazi interese "povlaštenog kupca". Uostalom, i taj povlašteni kupac želi da dionice rastu. Zamisli nekoga ko je prije 5 godina kupio dionice po takvoj shemi, kada je otprilike vrijednost počela gravitirati oko tih 10 KM, a zna da će se iste držati podcijenjene godinama. Zašto bi ih kupovao uopće?

Dakle, govorimo o scenariju u kojem fond pristaje da dobije manje novca za prodate dionice, a kupac pristaje da kupljene dionice ne rastu.
Ako se kupcu ne žuri, ne treba mu za hljeba, a evo na BH Telekomu je u posljednje vrijeme isplivao kao najveći manjinski dioničar Džambić Senad, vlasnik Binga.
Njemu ne da je svejedno da li će dionica do same privatizacije BH Telekoma biti niska nego mu čak i odgovara jer će u međuvremenu povećati svoj udio sa sadašnjih 0,76 % na npr. 3 %.
A onda će se desiti kao sa FDS-om za koji su svi tvrdili da je bezvrijedan a ono rast od 600%.
Ovo je utakmica iscrpljivanja,.. polako ali sigurno većina fondova ide ka bezvrijednom portfelju a grupa povlaštenih ka imovini vrijednoj stotine miliona.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1691 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

drug_profi wrote: 29/09/2021 11:20 Ne znam da li ste upratili današnje mahinacije koje se dešavaju pod nosom KOMVP i sa aminom uprave berze i na obraz brokera.

Postoji kupovna strana za Telekom u iznosu od ukupno par hiljada komada gdje je naveca 13,5, a najniza 11.
Pojavljuju se prodajni nalozi po 11.
Ista stvar na Elektroprivredi. Kupovna strana jaka nudi 14,50, prodajna strana se pojavljuje sa 13,50 sa vise hiljada komada .

Ovo je strogo zabranjeno na svakoj berzi pa i nasoj, ali prolazi ispod nosa regulatora i to je tako vec 20 godina.

Pitam vas ko bi normalan to radio sa svojom imovinom? Niko naravno. To rade fondovi koji tuđim q mlate gloginje, tj dionicama kompanija koje imaju u svom klix, a koje su kupljene ulozima malih dionicara fondova koji se tu nista ne pitaju.

Nekom je jako stalo da se zadrzi rast kvalitetnih dionica i to je argument vise zasto ih treba skupljati.


- Onaj sto prodaje ispod cijene moze da kaze da je npr. veca kolicina koju sto prije hoce da proda , nece da ceka isl.

Zasto bi fondovima bilo stalo da ne raste cijena? Zar oni time ne profitiraju?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1692 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Pa ne bas, puno je vaznije sta nizom cijenom Mujo zeli postici...
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#1693 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

sportman1 wrote: 29/09/2021 20:49
drug_profi wrote: 29/09/2021 11:20 Ne znam da li ste upratili današnje mahinacije koje se dešavaju pod nosom KOMVP i sa aminom uprave berze i na obraz brokera.

Postoji kupovna strana za Telekom u iznosu od ukupno par hiljada komada gdje je naveca 13,5, a najniza 11.
Pojavljuju se prodajni nalozi po 11.
Ista stvar na Elektroprivredi. Kupovna strana jaka nudi 14,50, prodajna strana se pojavljuje sa 13,50 sa vise hiljada komada .

Ovo je strogo zabranjeno na svakoj berzi pa i nasoj, ali prolazi ispod nosa regulatora i to je tako vec 20 godina.

Pitam vas ko bi normalan to radio sa svojom imovinom? Niko naravno. To rade fondovi koji tuđim q mlate gloginje, tj dionicama kompanija koje imaju u svom klix, a koje su kupljene ulozima malih dionicara fondova koji se tu nista ne pitaju.

Nekom je jako stalo da se zadrzi rast kvalitetnih dionica i to je argument vise zasto ih treba skupljati.


- Onaj sto prodaje ispod cijene moze da kaze da je npr. veca kolicina koju sto prije hoce da proda , nece da ceka isl.

Zasto bi fondovima bilo stalo da ne raste cijena? Zar oni time ne profitiraju?
Mozes dati nalog sa diskrecijom brokeru gdje samo definises svoju najnizu cijenu, a broker poklapa cijene koje su ponudjene za kupnju unutar te margine. Jutros je to bio razuman nacin da prodas ako ti se zuri. I prodavac bi zaradio po mom nekom sjecanju oko 2000 vise na telekomu. i slicno na elektroprivredi. Nije bas da je sica.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#1694 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ultima_palabra »

drndalo wrote: 29/09/2021 21:42 Pa ne bas, puno je vaznije sta nizom cijenom Mujo zeli postici...
Mozda je obecao nekom po toj cijeni... u tim krugovima Mujo-Bingo-AS grupa+pomagaci se uvijek nesto razigrava, svaka igra, svaka dobija, nesto na stolu, nesto ispod...
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#1695 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Mujo kaže BU i svi se razbježe ko zečevi? Ja ne vjerujem da može toliko uticati. Ako su dobiti firmi ove godine vrlo dobre onda bi se trebalo fokusirati na to. Kažu da smo mi izvoznici struje : https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-i ... 07333.aspx
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#1696 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Rezultati su odlicni, a izgleda da ce biti jos bolji do kraja godine, plus velika zadrzana dobit od ranije u obje firme.
Ne vidim nikako razlog da se ovo ne kupuje, osim ako nisi spekulant koji bi da odmah proda.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1697 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

zigzag wrote: 30/09/2021 10:12 Mujo kaže BU i svi se razbježe ko zečevi? Ja ne vjerujem da može toliko uticati. Ako su dobiti firmi ove godine vrlo dobre onda bi se trebalo fokusirati na to. Kažu da smo mi izvoznici struje : https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-i ... 07333.aspx
Znas li da je Mujo & Jaranen dominantni vlasnik (sam ili kroz Indigo-persone) vecine IF u FBiH? Pa "upravnici" fondova mahom rade sto njemu treba...
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1698 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

zigzag wrote: 30/09/2021 10:12 Mujo kaže BU i svi se razbježe ko zečevi? Ja ne vjerujem da može toliko uticati. Ako su dobiti firmi ove godine vrlo dobre onda bi se trebalo fokusirati na to.
Kakav je Mujo velemajstor za ulaganja najbolje govori podatak da je BIG fond u 2012. godini imao prinos od dividende oko 3 miliona KM a u 2020. samo 60.000 KM.
Sve što je vrijedilo sve je rasprodato,
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#1699 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Certifikatski tajkuni.
Sad će doći vrijeme pravih biznismena, i tek se onda u narednoj deceniji mogu ocekivati realne valorizacije dionica na berzi.
Kao da bi Džambić ili Hrvić prodavali kao Mujo? Malo sutra.

A evo danas nema rasprodaje. Što li? Niko ne da ni po jučerašnjim cijenama.
Lako je na plitkom i nelikvidnom trzistu manipulisati kursevima, pogotovo kad imas KOMVP koja je upetljana u sve mahinacije.
Bukvalno radi sta hoces, pa cak i kad je preofirno. Nema tuzioca koji je sposoban shvatiti sta je tu KD.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#1700 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Zaštitite se od rasta cijene struje, kupite dionice onog ko prodaje struju. Imaćete dividendu. :mrgreen:
Post Reply