Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
the_wings
Posts: 81
Joined: 05/09/2011 19:19

#1301 Re: dionice, kupovina itd.

Post by the_wings »

Ima li ko info o troškovima IB pored transakcijskih, održavanje računa?
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#1302 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Horcrux »

Meni se cini da koristenje IBa direktno, nije krivicno djelo, nego prekrsaj, 1500 KM. To se onda ne cini lose. :-D Moze se uracunati u troskove.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1303 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

the_wings wrote: 20/04/2021 10:07 Ima li ko info o troškovima IB pored transakcijskih, održavanje računa?
Generalno smatra se jednim od povoljnijih "jacih" brokera. Poprilicno su transparentni sto se tice troskova. Mogu samo da preporucim, ma da nemam sta mnogo da preporucujem kad su otprilike jedini izbor.
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1304 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dzakozuki »

Horcrux wrote: 20/04/2021 10:23 Meni se cini da koristenje IBa direktno, nije krivicno djelo, nego prekrsaj, 1500 KM. To se onda ne cini lose. :-D Moze se uracunati u troskove.
Prenos novca na brokere izvan BiH je ilegalan, a ne korištenje IB-a. Platiš 1500 KM pa ti prenio marku ili milion :D
Samo je fazon što nijedna banka u BiH ti neće htjeti prenijeti novac već ćeš morati tražiti alternativne načine.
Prenijeti novac haj i nekako je izvodivo, ali povrat novca od eventualne prodaje dionica je zajeban :-)

Ako ima neko ko koristi Interactive Brokers dobro bi bilo da pojasni troškove održavanja računa i provizija za trgovinu jer ne mogu da se snađem u ovim njihovim cjenovnicima i paketima IBKR LITE i IBKR PRO.
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#1305 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

Dzakozuki wrote: 20/04/2021 12:44
Horcrux wrote: 20/04/2021 10:23 Meni se cini da koristenje IBa direktno, nije krivicno djelo, nego prekrsaj, 1500 KM. To se onda ne cini lose. :-D Moze se uracunati u troskove.
Prenos novca na brokere izvan BiH je ilegalan, a ne korištenje IB-a. Platiš 1500 KM pa ti prenio marku ili milion :D
Samo je fazon što nijedna banka u BiH ti neće htjeti prenijeti novac već ćeš morati tražiti alternativne načine.
Prenijeti novac haj i nekako je izvodivo, ali povrat novca od eventualne prodaje dionica je zajeban :-)

Ako ima neko ko koristi Interactive Brokers dobro bi bilo da pojasni troškove održavanja računa i provizija za trgovinu jer ne mogu da se snađem u ovim njihovim cjenovnicima i paketima IBKR LITE i IBKR PRO.
Lite je samo za amerikance. Gledaj Pro verziju.
User avatar
Dioklecijan
Posts: 37
Joined: 01/03/2020 13:59

#1306 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dioklecijan »

Nije to ništa nelegalno povlačenje novca tamo ili vamo, jedine dvije nelegalne stvari u vezi hartija su dva KD a to su izdavanje bez pokrića i falsifikovanje.

Zanima me ovo ako je neko iz FBiH i preko brokera u FBiH kupovao nešto na BLSE ili neko iz RS preko brokera u RS kupovao na SASE, da li ima nekih dodatnih plaćanja osim onih standardnih brokerske provizije ? Kastodi itd ?
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1307 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Dioklecijan wrote: 20/04/2021 18:27 Nije to ništa nelegalno povlačenje novca tamo ili vamo, jedine dvije nelegalne stvari u vezi hartija su dva KD a to su izdavanje bez pokrića i falsifikovanje.

Zanima me ovo ako je neko iz FBiH i preko brokera u FBiH kupovao nešto na BLSE ili neko iz RS preko brokera u RS kupovao na SASE, da li ima nekih dodatnih plaćanja osim onih standardnih brokerske provizije ? Kastodi itd ?
Procitajte zakon o hartijama od vrijednosti(imaju dva, jedan za RS i drugi za FBIH). Oba definisu kupovinu inostranih HoV kao krivicno dijelo/prekrsaj, zavisno kako za koga.

Neko je pitao za IB troskove. Stvar je poprilicno prosta. Imate na njihovom sajtu sve. Odrzavanje naloga je 10$ mjesecno ako imate vise od 26 godina i 3$ mjesecno ako ste mladji od 26 godina. Trgovanje na americkim berzama je skoro besplatno. Ostale berze po svijetu imaju razlicite provizije. Nekih skrivenih troskova nema, poprilicno su transparentni. Ako napravite prometa na nalogu recimo 4$, mjesecno vam naplate samo 6$(4+6). Tesko je ovako forumski objasniti, ali stvarno vam je sve na sajtu i bas je onako kako pise.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1308 Re: dionice, kupovina itd.

Post by pinkman »

Ja kako vidim, po Zakonu o deviznom poslovanju FBIH rezident - fizicko lice u FBIH moze samo preko FBIH brokera. Cak i preko RS brokera ne smije, a to znaci samo preko Raiffeisen banke sto je preskupo.

A za pravno lice ne vidim da je zabranjeno.
Rezidenti - pravna lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom tržištu i domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu vrijednosnih papira u Federaciji ili preko stranog učesnika na stranom tržištu kapitala u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.
Jednog momenta ce i ova glupost za fizicka lica biti otklonjena.

2018. godine je bio Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o deviznom poslovanju FBIH, ali ne vidim da su mijenjali ove odredbe iz clana 18.
User avatar
Dioklecijan
Posts: 37
Joined: 01/03/2020 13:59

#1309 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dioklecijan »

Našao sam na YT opis šta i kako na IB https://www.youtube.com/watch?v=jqwYaH77t-c
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#1310 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

Bilo je dosta postova oko ibkr al mi jos nije jasno mogu li se sredstva povući na racun u BiH?

Sad imam ulozeno preko IBKR dok sam u inostranstvu, i to funkcioniše odlično. Nemam poreza itd.
Ako se i kada budem vratio u BiH da li moram prodati i povući na račun prije povratka?
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1311 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dzakozuki »

lissics wrote: 21/04/2021 22:39 Bilo je dosta postova oko ibkr al mi jos nije jasno mogu li se sredstva povući na racun u BiH?

Sad imam ulozeno preko IBKR dok sam u inostranstvu, i to funkcioniše odlično. Nemam poreza itd.
Ako se i kada budem vratio u BiH da li moram prodati i povući na račun prije povratka?
Niko se još nije javio ko je povlačio novac na račun u BiH direktno sa IB-a bez lokalnog brokera.
Moguće plaćanje poreza je na dobit odnosno ako prodaš dionicu po većoj cijeni od koje si je kupio na tu razliku se plaća porez i na dividendu naravno međutim mislim da se u BiH ne plaća porez uopšte, a pogotovo što oni nemaju pristup informacijama o tvojoj trgovini dionicama ako ide direktno preko IB-a bez brokera iz BiH.
Ako se vratiš u BiH naravno da ne moraš prodavati svoje dionice, a mislim da bi ti najbolja opcija bila da zadržiš račun u inostranstvu radi eventualne isplate sa IB računa na devizni račun.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1312 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Dzakozuki wrote: 22/04/2021 11:49
lissics wrote: 21/04/2021 22:39 Bilo je dosta postova oko ibkr al mi jos nije jasno mogu li se sredstva povući na racun u BiH?

Sad imam ulozeno preko IBKR dok sam u inostranstvu, i to funkcioniše odlično. Nemam poreza itd.
Ako se i kada budem vratio u BiH da li moram prodati i povući na račun prije povratka?
Niko se još nije javio ko je povlačio novac na račun u BiH direktno sa IB-a bez lokalnog brokera.
Moguće plaćanje poreza je na dobit odnosno ako prodaš dionicu po većoj cijeni od koje si je kupio na tu razliku se plaća porez i na dividendu naravno međutim mislim da se u BiH ne plaća porez uopšte, a pogotovo što oni nemaju pristup informacijama o tvojoj trgovini dionicama ako ide direktno preko IB-a bez brokera iz BiH.
Ako se vratiš u BiH naravno da ne moraš prodavati svoje dionice, a mislim da bi ti najbolja opcija bila da zadržiš račun u inostranstvu radi eventualne isplate sa IB računa na devizni račun.
Koliko ja znam BIH nema porez na dividende i kapitalna dobit je samo 10%.
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1313 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Dzakozuki »

HerrFlick999 wrote: 25/04/2021 22:01
Dzakozuki wrote: 22/04/2021 11:49
lissics wrote: 21/04/2021 22:39 Bilo je dosta postova oko ibkr al mi jos nije jasno mogu li se sredstva povući na racun u BiH?

Sad imam ulozeno preko IBKR dok sam u inostranstvu, i to funkcioniše odlično. Nemam poreza itd.
Ako se i kada budem vratio u BiH da li moram prodati i povući na račun prije povratka?
Niko se još nije javio ko je povlačio novac na račun u BiH direktno sa IB-a bez lokalnog brokera.
Moguće plaćanje poreza je na dobit odnosno ako prodaš dionicu po većoj cijeni od koje si je kupio na tu razliku se plaća porez i na dividendu naravno međutim mislim da se u BiH ne plaća porez uopšte, a pogotovo što oni nemaju pristup informacijama o tvojoj trgovini dionicama ako ide direktno preko IB-a bez brokera iz BiH.
Ako se vratiš u BiH naravno da ne moraš prodavati svoje dionice, a mislim da bi ti najbolja opcija bila da zadržiš račun u inostranstvu radi eventualne isplate sa IB računa na devizni račun.
Koliko ja znam BIH nema porez na dividende i kapitalna dobit je samo 10%.
To uredu kad kupuješ preko brokera u BiH, ali ko može da prati šta ti kupuješ/prodaješ preko IB-a i da računa razliku cijena i da gleda da li si profititao da bi ti naplatio porez.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1314 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

....
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#1315 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Evo stručnjaci, od sad je moguće kupiti i dionice preko kripto sistema. Sad je samo pitanje da li je legalno za BiH, treba li se državi nešto prijaviti ili? Naravno i da li podržava našu državu, podržava za treding kripto valuta, a mislim da bi trebalo i kupovinu dionica. Ako se ko usudi da kupi neka javi može li iz BiH :-D

Tek su počeli, za sad ima Tesla, Apple

https://www.binance.com/en/stock-token
User avatar
nermin_h00
Posts: 46
Joined: 16/02/2014 21:11
Location: Sarajevo

#1316 Re: dionice, kupovina itd.

Post by nermin_h00 »

Pozdrav, imam dva pitanja na koja nisam nasao odgovor a vjerujem da neko od iskusnijih zna.

1. Ukoliko kupim dionice na stranoj berzi preko RB, Moneta ili kojeg god brokera, sta se desi ako taj broker propadne? Negdje sam nekada pročitao da je bilo vise tih brokera, mozda lokalnih, koji su propali.

2. Ukoliko kupim dionice na stranoj berzi preko nasih brokera, sta se desava s tim dionicama ukoliko se preselim negdje u EU? Da li su te dionice kod nas u registru pa moram prenositi ili nekako drugacije?

Hvala!
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1317 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

shiljak wrote: 29/04/2021 22:01 Evo stručnjaci, od sad je moguće kupiti i dionice preko kripto sistema. Sad je samo pitanje da li je legalno za BiH, treba li se državi nešto prijaviti ili? Naravno i da li podržava našu državu, podržava za treding kripto valuta, a mislim da bi trebalo i kupovinu dionica. Ako se ko usudi da kupi neka javi može li iz BiH :-D

Tek su počeli, za sad ima Tesla, Apple

https://www.binance.com/en/stock-token
Malo finija prevara od CFD ugovora :)
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1318 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

nermin_h00 wrote: 29/04/2021 23:00 Pozdrav, imam dva pitanja na koja nisam nasao odgovor a vjerujem da neko od iskusnijih zna.

1. Ukoliko kupim dionice na stranoj berzi preko RB, Moneta ili kojeg god brokera, sta se desi ako taj broker propadne? Negdje sam nekada pročitao da je bilo vise tih brokera, mozda lokalnih, koji su propali.

2. Ukoliko kupim dionice na stranoj berzi preko nasih brokera, sta se desava s tim dionicama ukoliko se preselim negdje u EU? Da li su te dionice kod nas u registru pa moram prenositi ili nekako drugacije?

Hvala!
1. Ako neko ovde misli da ijedan domaci broker moze da kupuje na stranoj nekoj ozbiljnijoj berzi, pomalo je lud. Sve sto oni rade je da vam povezu sa stranim(pravim brokerima) i za to naplacuju nekorektne i nepravedne provizije. Znaci u principu ti pomognu da se ulogujes i registrujes na InteractiveBrokers. Ne salim se. Na vas nalog se nakace kao investicioni savjetnici i tako imaju pravo da naplacuju dodatne provizije sa "savjetovanje". Ne salim se. Recimo, da kupite 10 shareova Verizone izadje vas oko dolar ili dva, ako i toliko. Medjutim, ako imate usluge Eurobrokera, tu privilegiju cete platiti 10$. Vjerujem da tu strani broker uzme svojih dolar ili dva, oni ostalo. Divlji zapad. To je slucaj za MonetBroker i Eurobroker. Za RF banku nisam siguran, oni su ipak malo vece ime. Ma da, koliko znam nisu u brokerazi i vjerovatno je princip donekle isti. Da se vratimo na problem. Imas 2 vrste vlasnistva nad dionicama, vlasnistvo preko street name-a i vlasnistvo preko paper certifikata. Prvi metod ti je da broker recimo kupi 1000 shareova verizone-a u tih sat vremena(od ceka i tvojih 10). Verizone-u na knjigama pise da broker vlasnik(u tvoje ime), a kod brokera u dokumentaciji stoji da si ti vlasnik. Ovaj sistem je standardan i ovo je omogucilo razvoj trgovine ovakve kakva postoji danas. Drugi nacin je da bukvalno ti budes zaveden kao vlasnik, samo ne znam koliko to brokera danas nudi. A i da se nudi kosta mnogo i poprilicno je kompleksno. Sto se tice sta ce biti sa dionicama, ne treba se bojati. Zakonski gledano brokeri moraju biti osigurani do ogromnih suma. Dakle, ako ne ulazes preko nekoliko miliona ne bi trebao brinuti. Procitaj malo oko SIPC-a i ostalih regulativa i osiguranja ako te bas interesuje. U svakom slucaju ne bih mnogo vremena posvecivao ovome, i da se kojim suludim slucajem desi neka katastrofa, najgore kroz sta ces proci je malo neprijatnosti kroz taj proces.

2. Mislim da sam gore odgovorio. Vremena kad su dionice kao HoV zapravo bile komad papira koji nosas sa sobom je polako iza nas. A u CRHOV se cuvaju samo nase hartije(doduse i to je upitno vec koliko je tu "hartija" a koliko 0 i 1 u sistemima). Mozda neko radi tamo pa moze pojasniti. Dakle, gdje god na svijetu da se kreces, prate te sa tobom kao kombinacija jedinica i nula u telefonu/racunaru.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1319 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

.....
Last edited by Diverse on 30/04/2021 11:02, edited 1 time in total.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1320 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

....
ArthurMorgan
Posts: 2
Joined: 08/05/2021 11:41

#1321 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ArthurMorgan »

Zdravo raja,

Zanima me da li se iko od vas bavi investiranjem u strane dionice, ETFs i tako a da je iz BiH, jer bi imao dva pitanja...
1) kojeg online brokera preporucujete, a da je dostupan u BiH?
2) da li koristite neku nasu banku(Raiffeisen, UniCredit itd) ili neku online banku(Revolut, Transferwise itd) za prebacivanje para sa i na racun?

Svaki savjet je dobrodosao, pa bi volio da cujem vasa iskustva i prepreke.
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#1322 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

ArthurMorgan wrote: 08/05/2021 11:57 Zdravo raja,

Zanima me da li se iko od vas bavi investiranjem u strane dionice, ETFs i tako a da je iz BiH, jer bi imao dva pitanja...
1) kojeg online brokera preporucujete, a da je dostupan u BiH?
2) da li koristite neku nasu banku(Raiffeisen, UniCredit itd) ili neku online banku(Revolut, Transferwise itd) za prebacivanje para sa i na racun?

Svaki savjet je dobrodosao, pa bi volio da cujem vasa iskustva i prepreke.
ziv bio imas 50 strana o tome
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#1323 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Kako se plaća porez ako kupuješ dionicu na exchange stranici (gdje možeš da je kupiš i prodaš u svakom momentu preko interneta). Recimo kupiš je za 100 KM, prodaš za par dana za 110KM (zarada 10 KM), kupiš je za par dana za 100 KM, prodaš je za par dana za 70 KM (ukupni gubitak 30 KM)? Prvo pitanje, da li svaki put kad kupiš/prodaš moraš nešto da platiš ili je recimo kad odlučiš da povučeš novac. Druguo pitanje, kako oni znaju šta si zaradio ako si uložio u jednu dionicu i zaradio 10 KM, a onda za taj isti novac kupiš drugu dionicu i izgubiš 10 KM :D
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1324 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

shiljak wrote: 29/05/2021 17:00 Kako se plaća porez ako kupuješ dionicu na exchange stranici (gdje možeš da je kupiš i prodaš u svakom momentu preko interneta). Recimo kupiš je za 100 KM, prodaš za par dana za 110KM (zarada 10 KM), kupiš je za par dana za 100 KM, prodaš je za par dana za 70 KM (ukupni gubitak 30 KM)? Prvo pitanje, da li svaki put kad kupiš/prodaš moraš nešto da platiš ili je recimo kad odlučiš da povučeš novac. Druguo pitanje, kako oni znaju šta si zaradio ako si uložio u jednu dionicu i zaradio 10 KM, a onda za taj isti novac kupiš drugu dionicu i izgubiš 10 KM :D
Ako misliš na porez u FBiH,..
Kapitalna dobit je (isto kao i dividenda) još uvijek neoporeziva.
E sad ima zakon koji kaže da se trgovina može obavljati samo preko brokera registrovanog u FBiH, što bi značilo da nezakonito trguješ.
User avatar
N.N.
Posts: 2995
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#1325 Re: dionice, kupovina itd.

Post by N.N. »

Ako se salje mailom za provjeru stanja dionica gore u Registar, sta treba od dokumenata i da li treba sta biti ovjereno !?

Ide haman zahtjev, uplatnica i kopija licne...skenirati i poslati mailom...treba li sta ovjeriti od toga ili !?

I da, kod koga se moze odmah uzeti kes na ruke, ako bi se odlucili na prodaju dionica :mrgreen:
Post Reply