Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55616
Joined: 15/12/2008 16:53

#1526 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ultima_palabra »

ExNihilo wrote: 25/08/2021 15:21 Ta maksima koju je popularizirao Buffet da se investira samo u biznis koji razumijemo nema nikakvog smisla na tržištu u kojem se često ni direktori preduzeća koja kotiraju na berzi ne razumiju u vlastiti biznis.
Tom logikom bi u cloud tehnologije investirali samo programeri :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1527 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

ultima_palabra wrote: 25/08/2021 17:40
ExNihilo wrote: 25/08/2021 15:21 Ta maksima koju je popularizirao Buffet da se investira samo u biznis koji razumijemo nema nikakvog smisla na tržištu u kojem se često ni direktori preduzeća koja kotiraju na berzi ne razumiju u vlastiti biznis.
Tom logikom bi u cloud tehnologije investirali samo programeri :D
Ma programeri se svakako rijetko razumiju u biznis stranu onoga što rade. :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55616
Joined: 15/12/2008 16:53

#1528 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ultima_palabra »

ExNihilo wrote: 25/08/2021 17:41
ultima_palabra wrote: 25/08/2021 17:40

Tom logikom bi u cloud tehnologije investirali samo programeri :D
Ma programeri se svakako rijetko razumiju u biznis stranu onoga što rade. :D
Ma fol s Buffettom je sto on traje 60+ godina. Ne mozes uzeti neku njegovu izjavu iz 60-tih i ocekivati da je aktuelna danas, osim ako se ne radi o nekoj apstrakciji.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1529 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

ultima_palabra wrote: 25/08/2021 17:49
ExNihilo wrote: 25/08/2021 17:41

Ma programeri se svakako rijetko razumiju u biznis stranu onoga što rade. :D
Ma fol s Buffettom je sto on traje 60+ godina. Ne mozes uzeti neku njegovu izjavu iz 60-tih i ocekivati da je aktuelna danas, osim ako se ne radi o nekoj apstrakciji.
Da, ali njegova privrženost value investingu je ostala konstanta svih ovih decenija. A eto, jedan od postulata value investinga je: fokusiraj se na industriju koju iznimno dobro poznaješ, kako bi mnogao vidjeti neki novi Google prije nego postane Google.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55616
Joined: 15/12/2008 16:53

#1530 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ultima_palabra »

ExNihilo wrote: 25/08/2021 17:51
ultima_palabra wrote: 25/08/2021 17:49
Ma fol s Buffettom je sto on traje 60+ godina. Ne mozes uzeti neku njegovu izjavu iz 60-tih i ocekivati da je aktuelna danas, osim ako se ne radi o nekoj apstrakciji.
Da, ali njegova privrženost value investingu je ostala konstanta svih ovih decenija. A eto, jedan od postulata value investinga je: fokusiraj se na industriju koju iznimno dobro poznaješ, kako bi mnogao vidjeti neki novi Google prije nego postane Google.
Ma prekrsio je on te postulate sto puta... ima ona "budi pohlepan kad svi strahuju" a on istovari svu avio industriju u portfoliju u martu 2020. :skoljka:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#1531 Re: dionice, kupovina itd.

Post by @mba »

gdje pratite kurs dionica?
cabej
Posts: 162
Joined: 05/07/2011 19:57

#1532 Re: dionice, kupovina itd.

Post by cabej »

web aplikacija teletrader (besplatna). na desnoj strani ima da se klikne traderview, pa se tu vidi ponuda i potražnja dionica
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#1533 Re: dionice, kupovina itd.

Post by @mba »

cabej wrote: 25/08/2021 19:47 web aplikacija teletrader (besplatna). na desnoj strani ima da se klikne traderview, pa se tu vidi ponuda i potražnja dionica
hvala na odgovoru :thumbup:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1534 Re: dionice, kupovina itd.

Post by TRANCE »

Ci-Nick wrote: 09/08/2021 22:46
sportman1 wrote: 09/08/2021 22:16


Ciji depozitni racun???
Ako je tvoj moras pare prvo da prebacis na brokerski u banci pa da kupujes i obrnuto prodajes.
Depozitni račun brokerske kuće, račun koji je odvojen od računa sa kojeg brokerska kuća plaća svoje poslovanje, svoje troškove, plate..
Dakle tu je novac klijenata koji je namjenjen za trgovinu. I ne može ga broker koristiti za svoje potrebe.
To bi trebalo biti prema zakonu i normalnoj logici. Međutim pošto je ovo Bosna, dešavalo se da brokerske kuće koje loše posluju pred gašenje malverzacijama pokupe lovu klijenata s depozitnog računa, komisija za vrijednosne papire odradi svoj posao i oduzme im licencu, a klijenti mogu svoj novac tražiti dalje preko sudova u nekoj parnici protiv vlasnika brokerske kuće koji je u međuvremenu s par stotina milja od klijenata razgulio iz BiH.
To se npr. desilo s Market Bull brokerom na SASE prije desetak godina.
Tako da ne preporučujem nikome da duže vremena drži lovu na računu brokerske kuće, ili kupujte odmah dionice ili vraćajte lovu na svoj račun u banci, sve drugo je rizik.
User avatar
drug_profi
Posts: 50547
Joined: 16/07/2012 16:00

#1535 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Ja vjerujem svom brokeru, pa ipak ne drzim novac kod njih. Prebacim sto pokriva nalog. Ako bude bitnog kusura, trazim isplatu.
El. bankarstvo otklanja potrebu deponovanja nekih suma na tuđim računima.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1536 Re: dionice, kupovina itd.

Post by TRANCE »

ExNihilo wrote: 25/08/2021 15:26 Jest, i onda se pojavi Viber i desetkuje profite industrije telekomunikacija širom svijeta. Ako razumiješ kretanja unutar industrije, anticipirat ćeš takav događaj prije nego desetkuje i tvoju dobit.

Tome mudrovati.
drug_profi wrote: 25/08/2021 15:53 Ma nećeš znati kada kupiti, a kada prodati, ako ne znaš makar osnove o biznisu kojim se tvoj target bavi.
Mislim možeš ti kupovati kad pogledaš FI pa izračunaš pokazatelje. Možeš tako i prodavati kad ostvariš kapitalnu dobit, ali nećeš moći razumjeti ovo o čemu je ex-nihilo rekao da se pojava neke nove tehnologije, za koju bi znao da si upućen u taj biznis, može reflektovati na pad dobiti, i gubitak na vrijednosti tvog kapitala.
Ja sam se npr. mogao obogatiti samo prateći vijesti iz PC hardware i mobilne industrije, jer mi to dođe kao hobi kojeg volim, naravno pod uslovom da sam živio na zapadu jer iz ovog prkna od države je skoro pa nemoguće investirati u svjetske kompanije. Evo nekih primjera:

- S prvim Iphonom i HTC Dream prvim Android mobitelom tamo negdje 2008. sam vidio da je to budućnost, da možeš otvarati web stranice na mobitelu kao i na kompjuteru. Ko je dizajnirao sve te procesore za mobitele? Britanski ARM. Cijena bila 86 funti, sad je 1700 funti.
- Godinu-dvije poslije svijet masovno prešao na Android, dok BlackBerry koji je do tada razvaljivao s mobitelima za poslovne korisnike najavljuje da njima ne treba Android, da poslovni korisnici sve imaju što im je potrebno u njihovom operativnom sistemu koji će oni dalje razvijati. Znači short kao kuća, cijena bila 73 dolara, dvije godine kasnije 7 dolara.
- 2012., Intel dere AMD u snazi procesora, AMD pred gašenjem, ali hvataju se za zadnju slamku spasa i dovode nazad Jim Kellera, najveći mozak među inžinjerima da im dizajnira novu arhitekturu procesora, a koji im je već uspješno dizajnirao procesore početkom 2000-ih s kojima su bili kompetitivni Intelu. Cijena bila 2 dolara po dionici, sad je 107 dolara.
- Početkom 2017. kreće craze oko mininga Ethereum i ostalih cryptocurency valuta preko grafičkih kartica, ko proizvodi najviše grafičkih kartica, Nvidia. Cijena bila 25 dolara, sad je 221 dolar.

I tako se može obogatiti neko ko posveti 10 minuta dnevno na vijesti iz neke industrije, pod uslovom da živi na zapadu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1537 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

TRANCE wrote: 27/08/2021 10:38
ExNihilo wrote: 25/08/2021 15:26 Jest, i onda se pojavi Viber i desetkuje profite industrije telekomunikacija širom svijeta. Ako razumiješ kretanja unutar industrije, anticipirat ćeš takav događaj prije nego desetkuje i tvoju dobit.

Tome mudrovati.
Ja sam se npr. mogao obogatiti samo prateći vijesti iz PC hardware i mobilne industrije, jer mi to dođe kao hobi kojeg volim, naravno pod uslovom da sam živio na zapadu jer iz ovog prkna od države je skoro pa nemoguće investirati u svjetske kompanije. Evo nekih primjera:
S prvim Iphonom i HTC Dream prvim Android mobitelom tamo negdje 2008. sam vidio da je to budućnost, da možeš otvarati web stranice na mobitelu kao i na kompjuteru. Ko je dizajnirao sve te procesore za mobitele? Britanski ARM. Cijena bila 86 funti, sad je 1700 funti.
Godinu-dvije poslije svijet masovno prešao na Android, dok BlackBerry koji je do tada razvaljivao s mobitelima za poslovne korisnike najavljuje da njima ne treba Android, da poslovni korisnici sve imaju što im je potrebno u njihovom operativnom sistemu koji će oni dalje razvijati. Znači short kao kuća, cijena bila 73 dolara, dvije godine kasnije 7 dolara.
2012., Intel dere AMD u snazi procesora, AMD pred gašenjem, ali hvataju se za zadnju slamku spasa i dovode nazad Jim Kellera, najveći mozak među inžinjerima da im dizajnira novu arhitekturu procesora, a koji im je već uspješno dizajnirao procesore početkom 2000-ih s kojima su bili kompetitivni Intelu. Cijena bila 2 dolara po dionici, sad je 107 dolara.
Početkom 2017. kreće craze oko cryptocurency mininga preko grafičkih kartica, ko proizvodi najviše grafičkih kartica, Nvidia. Cijena bila 25 dolara, sad je 221 dolar.

I tako se može obogatiti neko ko posveti 10 minuta dnevno na vijesti iz neke industrije, pod uslovom da živi na zapadu.
Tako to izgleda u hindsightu, zato i postoji hindsight bias u bihejvioralnoj ekonomiji. :D

Kad god je riječ o novim tehnologijama, rizik je veliki. Ne treba zaboraviti da je prije Whatsappa i Vibera bilo više aplikacija koje su radile na sličnom principu (npr. mig33), ali su završile neslavno. Nešto slično kao sa društvenim mrežama - koliko ih je samo propalo prije nego je Facebook promijenio internet landscape.

Dakle, čak i pojedinac koji je vidio VOIP i social media trendove prije drugih mogao je lako investirati u kompanije koje će propasti za godinu dana i ostati bez gaća. Nije uvijek dobro biti ispred krda jer se lako može desiti da investiraš u mačiće koji se prvi bacaju.

Ima ona: Early bird may get the worm but it's the second mouse to get the cheese.
User avatar
drug_profi
Posts: 50547
Joined: 16/07/2012 16:00

#1538 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Vrlo lijepi primjeri.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1539 Re: dionice, kupovina itd.

Post by TRANCE »

ExNihilo wrote: 27/08/2021 10:46
TRANCE wrote: 27/08/2021 10:38

Ja sam se npr. mogao obogatiti samo prateći vijesti iz PC hardware i mobilne industrije, jer mi to dođe kao hobi kojeg volim, naravno pod uslovom da sam živio na zapadu jer iz ovog prkna od države je skoro pa nemoguće investirati u svjetske kompanije. Evo nekih primjera:
S prvim Iphonom i HTC Dream prvim Android mobitelom tamo negdje 2008. sam vidio da je to budućnost, da možeš otvarati web stranice na mobitelu kao i na kompjuteru. Ko je dizajnirao sve te procesore za mobitele? Britanski ARM. Cijena bila 86 funti, sad je 1700 funti.
Godinu-dvije poslije svijet masovno prešao na Android, dok BlackBerry koji je do tada razvaljivao s mobitelima za poslovne korisnike najavljuje da njima ne treba Android, da poslovni korisnici sve imaju što im je potrebno u njihovom operativnom sistemu koji će oni dalje razvijati. Znači short kao kuća, cijena bila 73 dolara, dvije godine kasnije 7 dolara.
2012., Intel dere AMD u snazi procesora, AMD pred gašenjem, ali hvataju se za zadnju slamku spasa i dovode nazad Jim Kellera, najveći mozak među inžinjerima da im dizajnira novu arhitekturu procesora, a koji im je već uspješno dizajnirao procesore početkom 2000-ih s kojima su bili kompetitivni Intelu. Cijena bila 2 dolara po dionici, sad je 107 dolara.
Početkom 2017. kreće craze oko cryptocurency mininga preko grafičkih kartica, ko proizvodi najviše grafičkih kartica, Nvidia. Cijena bila 25 dolara, sad je 221 dolar.

I tako se može obogatiti neko ko posveti 10 minuta dnevno na vijesti iz neke industrije, pod uslovom da živi na zapadu.
Tako to izgleda u hindsightu, zato i postoji hindsight bias u bihejvioralnoj ekonomiji. :D

Kad god je riječ o novim tehnologijama, rizik je veliki. Ne treba zaboraviti da je prije Whatsappa i Vibera bilo više aplikacija koje su radile na sličnom principu (npr. mig33), ali su završile neslavno. Nešto slično kao sa društvenim mrežama - koliko ih je samo propalo prije nego je Facebook promijenio internet landscape.

Dakle, čak i pojedinac koji je vidio VOIP i social media trendove prije drugih mogao je lako investirati u kompanije koje će propasti za godinu dana i ostati bez gaća. Nije uvijek dobro biti ispred krda jer se lako može desiti da investiraš u mačiće koji se prvi bacaju.

Ima ona: Early bird may get the worm but it's the second mouse to get the cheese.
Ali vidi, nisu to bile neke garažne kompanije iz dot com bubble perioda pa da kažeš možda od njih nastane novi Google, a možda i propadnu, već na tržištu etablirane kompanije s milijardama prihoda, desetinama hiljada zaposlenih i jedni od lidera u svojoj industriji. I da nisu ispunili očekivanja u budućnosti, vjerovatno bi im cijena dionice ostala ista ili neznatno pala. Naravno nećeš uložiti svu životnu ušteđevinu i nećeš uložiti u samo jednu kompaniju, ali ako vidiš neku perspektivu koju ne vidi 99,9% ostalih investitora koji ne poznaju industriju u koju investiraju, onda treba nekad i rizikovati.
Iz ovih primjera, kakvu konkurenciju je imao ARM - nikakvu, držali monopol. Kakvu je konkurenciju imao AMD - imao samo jednog konkurenta, Intel. Kakvu konkurenciju je imala Nvidija - imala samo jednog konkurenta, ATI Technologies. A kompanije koje imaju samo jednog ili nijednog konkurenta ne propadaju tako lako.
Kakvu je konkurenciju imao Blackberry - eh imao je Apple, LG, Samsung, HTC, Motorolu, Sony, Nokiu, zato sam njega i naveo kao primjer shortiranja i potencijalnog bankrota.
Last edited by TRANCE on 27/08/2021 11:06, edited 2 times in total.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1540 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

drug_profi wrote: 27/08/2021 10:15 Ja vjerujem svom brokeru, pa ipak ne drzim novac kod njih. Prebacim sto pokriva nalog. Ako bude bitnog kusura, trazim isplatu.
El. bankarstvo otklanja potrebu deponovanja nekih suma na tuđim računima.
koliko traje prebacivanje novca od banke do brokera ?

drug_profi wrote: 25/08/2021 13:00 Mozes ti kupiti koliko hoces dionica. Pocni sa 1500 eura, i kad imas ugovor sa brokerom, dodaji naloge poslije za koje hoces sume.
Moja sestra svaki drugi mjesec kupi neceg za 4-5 stoja
koja je provizija za svaku transakciju ?
User avatar
drug_profi
Posts: 50547
Joined: 16/07/2012 16:00

#1541 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

mO k3 wrote: 27/08/2021 10:59
drug_profi wrote: 27/08/2021 10:15 Ja vjerujem svom brokeru, pa ipak ne drzim novac kod njih. Prebacim sto pokriva nalog. Ako bude bitnog kusura, trazim isplatu.
El. bankarstvo otklanja potrebu deponovanja nekih suma na tuđim računima.
koliko traje prebacivanje novca od banke do brokera ?

drug_profi wrote: 25/08/2021 13:00 Mozes ti kupiti koliko hoces dionica. Pocni sa 1500 eura, i kad imas ugovor sa brokerom, dodaji naloge poslije za koje hoces sume.
Moja sestra svaki drugi mjesec kupi neceg za 4-5 stoja
koja je provizija za svaku transakciju ?
Nalog se proknjizi obicno za par sati ako je poslan ujutro. Popodnevni znaju trajati duze.
Ali ako ti se zuri, ima opcija hitno sa 3 KM provizije i to obicno bude relativno brzo, mozda unutar jednog sata, mada nisam nikad imao potrebu za time pa ne znam tacno.

Provizija je uglavnom stvar o kojoj se pregovara. Veci brokeri tipa RFB su vise kruti od manjih kao VGT.
Ja imam ugovor sa fiksnom provizijom, bez minimalnog iznosa, ali u prinicipu za sve naloge iznad 1000 maraka ti je svejedno. Najvaznije je dogovoriti sto nizi procenat. Trebas imati na umu da osim tvog brokera, berza i RVP uzmu jos oko 0,18%
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1542 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

TRANCE wrote: 27/08/2021 10:57
ExNihilo wrote: 27/08/2021 10:46

Tako to izgleda u hindsightu, zato i postoji hindsight bias u bihejvioralnoj ekonomiji. :D

Kad god je riječ o novim tehnologijama, rizik je veliki. Ne treba zaboraviti da je prije Whatsappa i Vibera bilo više aplikacija koje su radile na sličnom principu (npr. mig33), ali su završile neslavno. Nešto slično kao sa društvenim mrežama - koliko ih je samo propalo prije nego je Facebook promijenio internet landscape.

Dakle, čak i pojedinac koji je vidio VOIP i social media trendove prije drugih mogao je lako investirati u kompanije koje će propasti za godinu dana i ostati bez gaća. Nije uvijek dobro biti ispred krda jer se lako može desiti da investiraš u mačiće koji se prvi bacaju.

Ima ona: Early bird may get the worm but it's the second mouse to get the cheese.
Ali vidi, nisu to bile neke garažne kompanije iz dot com bubble perioda pa da kažeš možda od njih nastane novi Google, a možda i propadnu, već na tržištu etablirane kompanije s milijardama prihoda, desetinama hiljada zaposlenih i jedni od lidera u svojoj industriji. I da nisu ispunili očekivanja u budućnosti, vjerovatno bi im cijena dionice ostala ista ili neznatno pala. Naravno nećeš uložiti svu životnu ušteđevinu i nećeš uložiti u samo jednu kompaniju, ali ako vidiš neku perspektivu koju ne vidi 99,9% ostalih investitora koji ne poznaju industriju u koju investiraju, onda treba nekad i rizikovati.
Iz ovih primjera, kakvu konkurenciju je imao ARM - nikakvu, držali monopol. Kakvu je konkurenciju imao AMD - imao samo jednog konkurenta, Intel. Kakvu konkurenciju je imala Nvidija - imala samo jednog konkurenta, ATI Technologies. A kompanije koje imaju samo jednog ili nijednog konkurenta ne propadaju tako lako.
Kakvu je konkurenciju imao Blackberry - eh imao je Apple, LG, Samsung, HTC, Motorolu, Sony, Nokiu, zato sam njega i naveo kao primjer shortiranja i potencijalnog bankrota.
Da, ali vidi nešto. Navodiš tadašnju cijenu za ARM: 86 funti. Ta cijena bila je konsenzus miliona investitora, uključujući one najveće, o tome kakva je budućnost kompanije. Ako oni u tom trenutku nisu vidjeli šta će ARM postati, a očito nisu, čisto sumnjam da bismo vidjeli ja ili ti. Zato kažem: riječ je o hindsightu.

Primjer koji navodiš za kripto i grafičke. Na samom početku furtutme oko kripta, svi su tvrdili da je balon (mnogi tvrde i danas). Apsolutno svi analitičari i ekonomisti su otpisali kripto kao budalaštinu. Da li bi na osnovu takvog sentimenta zaista uložio u kompaniju (Nvidia) koja ni samu sebe nije pitchala na tom planu, nego je i dalje bila fokusirana na gaming market, distancirajući se od kripto priče? Ne, to iz tebe progovara znanje onoga što se uprkos svemu dogodilo sa kriptom.

Ili evo nešto savremeniji primjer. Američki GameStop je nekada bio najveći distributer video igara na svijetu. Prodavali su igre preko outleta, odnosno prodavnica. Naravno, sa pojavom Steama i drugih digitalnih distributera, pali su kurcu za uši. Eh, sad su doveli vodećeg čovjeka za Amazon ecommerce da od njih napravi lidera u digitalnoj distribuciji. Ali već dobrano kasne za konkurencijom, nešto slično kao što je AMD kasnio za Intelom, što je primjer koji spominješ.

Ako GameStop za 5 godina postane lider, pričat ćemo možda kako je bilo očigledno da će se to desiti uzevši njihovo iskustvo u prodaji igara i računajući na akviziciju tipa iz Amazona. Ali ako je tako, zašto ne investiramo u GameStop? Zašto investitori masovno ne investiraju? Pa jer još uvijek može otići u oba smjera. Svjesni smo toga.

U hindsightu, pak, može otići samo u jednom, jer znamo kako se prošlost odigrala. :)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1543 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

@drug_profi :thumbup:

Kupovati manju kolicinu dionica ako je provizija velika nema smisla, mali osvrt na labudana gdje pise da bi kupovao 20 dionica.

U portfolio imam iskljucivo americke dionice 9 pozicija , prosle godine sam pao na nos sa jednom njemackom firmom gdje sam izgubio u roku od 7 minuta 5600€ tako da njemacke ne uzimam u ovome trenutku


Koje dionice imas u portfolio?
User avatar
drug_profi
Posts: 50547
Joined: 16/07/2012 16:00

#1544 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

mO k3 wrote: 27/08/2021 11:22 @drug_profi :thumbup:


Koje dionice imas u portfolio?
Ako mene pitaš, samo sam na SASE. Cementara Kakanj, BHtelekom, elektroprivredaBiH, Bosnalijek.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1545 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

drug_profi wrote: 27/08/2021 11:29
mO k3 wrote: 27/08/2021 11:22 @drug_profi :thumbup:


Koje dionice imas u portfolio?
Ako mene pitaš, samo sam na SASE. Cementara Kakanj, BHtelekom, elektroprivredaBiH, Bosnalijek.
Al' po kojim cijenama si ih uzeo. :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1546 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

ExNihilo wrote: 27/08/2021 11:31
drug_profi wrote: 27/08/2021 11:29

Ako mene pitaš, samo sam na SASE. Cementara Kakanj, BHtelekom, elektroprivredaBiH, Bosnalijek.
Al' po kojim cijenama si ih uzeo. :D
o tome se ne govori, mada ja nemam problemada kazem koliko imam sada ulozeno :mrgreen:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1547 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

drug_profi wrote: 27/08/2021 11:29
mO k3 wrote: 27/08/2021 11:22 @drug_profi :thumbup:


Koje dionice imas u portfolio?
Ako mene pitaš, samo sam na SASE. Cementara Kakanj, BHtelekom, elektroprivredaBiH, Bosnalijek.
:thumbup: Pametan ..... ako ti nije mrsko jos mi navedi dividendu u % za svaku dionicu
User avatar
drug_profi
Posts: 50547
Joined: 16/07/2012 16:00

#1548 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

ExNihilo wrote: 27/08/2021 11:31
drug_profi wrote: 27/08/2021 11:29

Ako mene pitaš, samo sam na SASE. Cementara Kakanj, BHtelekom, elektroprivredaBiH, Bosnalijek.
Al' po kojim cijenama si ih uzeo. :D
Bosnalijek koji sad drzim po cijenama izmedju 10 i 12. Telekom kupovao do nedavno po oko 9, Elektroprivredu uzeo u velikom paketu po 9,15. Cementaru za 26,50
Bosnalijek cu vjerovatno uskoro istovariti.

Ne znam sad tačno u fening ulazne cijene i prosjek, trebao bih u excel pogledati, ali to je tu negdje.
Imao sam i zajeba naravno. Recimo da se nisam zajebo pa poslusao tudji savjet, bio bih odokativno duplo jaci.
Zato uvijek i svakom kazem, saslusaj ljude, ali odluka mora biti tvoja. Uradi onako kako si TI naumio.
I svakoga ko se nije opekao na vlastitu pohlepu savjetujem da pazi na nju i da ce se kad tad zajebat ako je pusti da odlucuje.
Bitno je da znas koliko realno vrijedi to sto drzis. Kad postignes pribliznu cijenu, prodaji. Nebitno je da li ce neko za pola godine biti spreman da preplati za 30 ili 50%.
User avatar
drug_profi
Posts: 50547
Joined: 16/07/2012 16:00

#1549 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

mO k3 wrote: 27/08/2021 11:34
drug_profi wrote: 27/08/2021 11:29

Ako mene pitaš, samo sam na SASE. Cementara Kakanj, BHtelekom, elektroprivredaBiH, Bosnalijek.
:thumbup: Pametan ..... ako ti nije mrsko jos mi navedi dividendu u % za svaku dionicu
Eh, sad matematika. Ne mogu ti ispuniti zelju. Moraces sam racunati.
Dividenda za cementaru je bila 2,48 KM, pa racunaj. Jednu sam samo do sad uzeo.
Bosnalijek sam uzimao dugo od 0,3 po do 0,59 KM po dionici. Vjerovatno desetak godina
Telekom sam lani ponovo ušao jer sam izašao na nekih cca16 KM prije 4-5 godina. I tu sam uzeo ove zadnje dvije dividende od 0,55
Elektroprivreda je simbolična dividenda od 0,15 za zadnje dvije godine ukupno, ali tu računam na kapitalnu dobit u nekom srednjem roku.
Kod telekoma mislim da je prinos solidan, a nadam se privatizaciji i rastu kursa.
Bosnalijek je dao sto je trebao i vise nego sam se nadao.
Cementara ce ostati kod mene jos neko vrijeme. Ocekujem jaku dividendu i narednih godina, a time i rast kursa. Ocekujem i tu na kraju da budem 100%
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1550 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Odlicne informacije, iako nisam ja postavio pitanje, hvala! Jos da sklonis tu profilnu, tacno me zabolila glava dok sam citao od tog treptanja sa strane :lol:
Post Reply